Jeugd vaak in aanraking met politie Verliefde patiënte maakt psychiater het leven zuur Amsterdamse tramstaking 'rustig maar vastberaden' Levenslang geëist voor dodelijk schot Randstad Romeins gevecht in provinciehuis - ©i Jomanda zoekt nieuwe 'tempel' Demonstranten tegen opvang junks blokkeren rijksweg Buit overval met granaat beschermd Kamervragen over het milieurapport Schiphol Korpschefs willen meer vrouwen aan de top Reclamevliegen op zondag vanaf januari verboden VRIJDAG 16 DECEMBER 1994 utrecht/bilthoven gpd Een Bilthovense psychiater wordt het leven zuur gemaakt door een Amersfoortse patiënte die tijdens haar therapie ver liefd is geworden op de vrouw. De Amersfoortse terroriseert de vtouw en haar gezin op alle mogelijke manieren. Zo heeft ze diverse malen ingebroken, schrijft ze afwisselend pakken liefdes- en dreigbrieven en bel de ze soms wel veertigmaal per uur naar de praktijk in Biltho- ven. De psychiater eiste giste ren in kort geding voor de Utrechtse rechtbank een straat verbod, contactverbod en een voorschot op de schade die ze heeft geleden. De psychiater behandelde al in 1988 de vrouw, die op dat moment illegaal in Nederland verbleef. Na uitzetting naar haar geboorteland Joegoslavië bleef de vrouw bellen en schrij ven naar de psychiater. Ze ont vluchtte Joegoslavië nadat de oorlog was uitgebroken en stond plotseling weer op de stoep in Bilthoven. Ze kreeg van de psychiater onderdak voor een nacht en kwam weer bij de vrouw onder behandeling. In tussen kreeg ze ook politiek asiel. De behandeling werd eind 1993 stop gezet omdat volgens de psychiater de Amersfoortse verliefd op haar was geworden. Vanaf dat moment voerde de Joegoslavische een ware tele- foonterreur. Die eindigde pas nadat de PTT de telefoon van de Amersfoortse afsloot omdat ze de rekeningen niet betaalde. De psychiater heeft volgens haar raadsvrouw ruim 50.000 gulden schade geleden. De Bilt hovense is zeker tien patiënten misgelopen doordat haar tele foon en haar antwoordapparaat vaak uren bezet waren. Eén pa tiënt schakelde zelfs de politie in om een afpraak met de psy chiater te kunnen maken. Daarnaast eist de psychiater nog eens twintig mille vanwege immateriële schade. De verliefdheid ging zo ver dat de vrouw verschillende ma len in ging breken in de woning van de psychiater. Zo sliep ze zelfs in het bed van de vrouw toen die op vakantie was en trok kleding van haar aan. Ook hield zij zich regelmatig luid schreeuwend op rond de wo ning. De politie moest er regel matig aan te pas komen om de vrouw te verwijderen. De Amersfoortse schoof de schuld in de schoenen van de psychiater, die haar boekje te buiten zou zijn gegaan. Zo zou ze, als onderdeel van de thera pie, de Amersfoortse hebben gestreeld en betast. De psychia ter maakte de vrouw volkomen afhankelijk waardoor ze geen kant meer op kon. Ook zou de psychiater haar contacten met mannen ontraden want 'man nen willen immers maar één ding'. De Joegoslavische gaf wel toe van haar psychiater te houden maar alleen omdat ze haar van een zelfmoord heeft kunnen af houden. De vrouw was in haar geboorteland door de oorlog de wanhoop nabij. Ze voelt zich nu als oud vuil aan de kant ge- b schoven omdat ze niet is inge gaan op de avances van de psy- chiater. De psychiater ontkende de aanrijgingen. Ook het medisch tuchtcollege kwam tot de con clusie dat er van onrechtmatig heden geen sprake is geweest. Naast een contactverbod en a een straatverbod voor meerde- I re straten in Bilthoven eist de psychiater ook een voorschot van 5.000 gulden op de geleden schade. De rechtbank doet vol gende week donderdag uit- V spraak. Bijna tien procent van de Amsterdamse jongeren tussen de 13 en 25 jaar is vorig jaar aangehouden op verdenking van het plegen van één of meer delicten. Negen van de tien arrestanten waren jongens. Dat blijkt uit het gisteren gepresenteerde rapport 'Jeugd in Amsterdam 1994' van het Amsterdamse Bureau voor Onderzoek en Statistiek. amsterdam Zes van de tien Amsterdamse jongeren waren in 1993 het slachtoffer van diefstal of ver nieling. Ruim een kwart werd bedreigd met geweld of was het slachtoffer van mishandeling. In de leeftijdsgroep 13 tot 18 jaar scoorden winkeldiefstallen en inbraken het hoogst. Twee derde van de 3500 jongeren die in aanraking kwamen met de politie werd hiervan verdacht. Van de 8100 jongeren tussen de 19 en 25 jaar werd de helft verdacht van vermogensdelic ten. Verder ging het bij deze leeftijdscategorie om verkeers delicten, ordeverstoringen en overtreding van de opiumwet. Steeds vaker ook maken zij zich schuldig aan zwaardere ge weldsmisdrijven. Uit het onderzoek blijkt dat vooral na het vijftiende jaar een toenemend aantal jongeren in de hoofdstad niet meer naar school gaat, geen werk heeft of niet deelneemt aan sociaal-cul turele activiteiten. In totaal gaat het hierbij om 10.000 jongeren, ofwel acht procent van de alle Amsterdamse jongeren tussen de 13 en 25 jaar. Oostenrijkers bestellen Fokkker 70 venetië» De regionale Oostenrijkse luchtvaartmaatschappij Ty rolean Airways gaat met de Fokker 70 vliegen. Bij Fokker is een order geplaatst voor drie toestellen met een gezamenlijke waar de van zo n 125 miljoen gulden. Tyrolean heeft verder een optie op nog eens drie F70's, en houdt ook de mogelijkheid open dat later meer exemplaren worden aangeschaft.. De drie bestelde vliegtuigen worden in de loop van 1995 gele verd en gaan vliegen vanaf Salzburg, Wenen en Innsbruck. Dat hebben Tyrolean en Fokker gisteren bekendgemaakt op een ge zamenlijke persconferentie in Venetië. Perscombinatie wil verhuizen Amsterdam De Perscombinatie gaat verhuizen. De uitgever van de dagbladen de Volkskrant, Trouw en Het Parool beslist uiter lijk medio 1995 waar hij zich gaat vestigen. Het mediabedrijf heeft drie lokaties op het oog: Ouder-Amstel, Amsterdam Sloter- dijk en Almere. De Perscombinatie is al jaren ontevreden over het gebrek aan ruimte in de gebouwen aan de Amsterdamse Wi- bautstraat. Bovendien zijn de gebouwen slecht bereikbaar. Waarschijnlijk wordt in de eerste helft van het komende jaar ook beslist over de aanschaf van een modernere pers. Ontucht met gehandicapten bestraft Dordrecht» l egen drie medewerkers van de sociale werkvoor ziening in Dordrecht, zijn gisteren voor de rechtbank in Dordrecht celstraffen van 1,5 tot 2,5 jaar geëist. De verdachten zouden in totaal acht verstandelijk gehandicapte werkneemsters hebben verkracht of ontucht met hen hebben gepleegd. De slachtoffers hebben een verstandelijk en emotioneel niveau van lagere-school kinderen. De advocaten van de drie verdachten noemden de verklaringen van de aangeefsters niet betrouwbaar. Officier van Justitie mr. J. van Zon noemde de feiten zeer ernstig. „Verdachten hebben misbruik gemaakt van hun dubbele machtspositie. Die van baas tot ondergeschikte en die van iemand met verstand tot een ge handicapte." De rechtbank doet uitspraak op donderdag 29 de cember. Referendum over opheffen Rotterdam rotterdam Vanaf morgen wordt Rotterdammers gevraagd of zij een 'correctief referendum willen over het opheffen van hun stad. Na 1996 zal Rotterdam bestaan uit tien kleine gemeenten die samen met de overige gemeenten in de Rijnmondregio een stadsprovincie zullen vormen. Burgemeester Bram Peper liet eerder deze week doorschemeren weinig heil te zien in een refe rendum over de opheffing van Rotterdam. „De stadsprovincie is een zaak voor de Tweede Kamer", zo verklaarde hij. „Het parle ment hoeft zich niets aan te trekken van de mening van Rotter dammers." %- - ""■Si Een Romeins veldheer, tijdens de opening van de archeologie-tentoonstelling 'Het verleden ii kaart' in het Zuidhollandse provinciehuis. Tien Romeinse soldaten luisterden de opening gisteren op met een demonstratie van gevechtshandelingen. foto anp amsterdam vervolg voorpagina „Rustig maar vastberaden." Zo omschreef G. Geldhof van de medezeggenschapscommissie van het Gemeentelijk Vervoer bedrijf in Amsterdam de sfeer tijdens de staking vanochtend. Het tramverkeer kwam rond 08.30 uur langzaam op gang. Na een staking vanaf 06.00 uur ver laten de voertuigen één voor één de remises. „Niet allemaal tegelijk, want dan klappen de hoofdzekeringen eruit en ligt de boel weer plat", zegt Geldhof. Het trampersoneel van het GVB staakte gedurende de och tendspits uit protest tegen het niet nakomen van een belofte door de gemeente. Geldhof noemt de staking geslaagd, om dat geen enkele tram is uitgere den. De kans is groot dat er de komende weken meer van der gelijke acties plaatsvinden. Gro te problemen heeft de staking niet opgeleverd. Het Damrak zag vrijdagmorgen zwart van de wandelaars, die zich lopend over de tramrails richting hun werk begaven. Inzet van de actie zijn de con ducteurs. Volgens de ambtena renvakbond AbvaKabo ver wacht Amsterdam van de kaart - controleurs volwaardig werk, maar weigert zij daarvoor een passend salaris te bieden. Het stadsbestuur zegt dat het met de rug tegen de muur staat. Het utrecht» gpd Het medium Jomanda over weegt met haar 'healings' uit Tiel weg te gaan en zich in Utrecht of directe omgeving te vestigen. Er zijn onderhandelin gen gaande over een nieuwe hal voor de wekelijkse massa-bij eenkomsten, die vanaf volgend jaar ook op televisie worden uit gezonden. Manager en echtgenoot Jac ques Onderwater zegt dat het gaat om serieuze gesprekken, maar wil daar nog niets over los laten. Maar, zegt hij, we zijn al druk aan het rekenen wat finan cieel mogelijk is. De belangrijkste reden voor het vertrek uit Tiel - dat zich dankzij Jomanda heeft ontwik keld tot een soort bedevaarts plaats waarvoor de Nederlandse Spoorwegen zelfs een dagtocht- kaart heeft ontwikkeld - is de te genwerking die Jomanda van enkele buurtbewoners onder vindt. Die zeggen parkeer- en geluidsoverlast te ondervinden en zijn tegen eventuele aanpas singen van de Evenementenhal waar de healings nu nog plaats hebben. Jomanda's Stichting Li ne vreest dat de bezwaren zul len leiden tot vertraging van de verbouwingsplannen en- te strenge eisen in een nieuwe hinderwetvergunning. Jomanda zoekt een accom modatie in midden-Nederland (vanwege de centrale ligging) die geen overlast voor omwoj j nenden oplevert en goed mei het openbaar vervoer bereik- s baar is. Bovendien moet de ruimte duizenden mensen kun- nen herbergen en er moeten fa- J ciliteiten zijn voor radio- en tv- opnamen. De Utrechtse Jaar- j beurshallen voldoen aan deze criteria, maar een woordvoerder van de Jaarbeurs zegt dat er ab- j soluut niet met Jomanda wordt onderhandeld. De gemeente Tiel laat bij monde van wethouder Jan Roos weten Jomanda absoluut niet kwijt te willen. „Vanwege de po- sitieve uitstraling voor Tiel. Ook van de middenstand hoor ik po- J sitieve berichten", zegt de wet- houder. rotterdam anp Naar schatting vijfhonderd de-- monstranten uit de Rotterdam se wijken Spangen en Overschie hebben donderdagavond gede monstreerd tegen de nachtop- vang voor drugsverslaafden aan de Bornissehaven in de wijk Spaanse Polder nabij de deelge meente Overschie. De demonstranten liepen op tot voor de ME-afzetting voor het gebouw. Maar de mobiele eenheid, die het opvangcen trum hermetisch had afgeslo ten, hoefde niet in actie te ko- Een aantal demonstranten zag kans de nabijgelegen rijks weg A20 korte tijd te blokkeren rotterdam anp liefst zou de gemeente de 170 conducteurs die nu in het kader van de banenpoolregeling wer ken, een reguliere baan bieden. Het benodigde geld is er echter niet en de regeling houdt voor de conducteurs per 1 januari 1995 op. Het Rijk is bereid om in het kader van de zogenoemde Melkert-regeling geld te betalen waarmee in de komende vier jaar 5000 banen kunnen wor den geschapen, onder meer voor 700 conducteurs. Ze krij gen dan 120 procent van het minimumloon, wat 400 gulden bruto per maand minder is dan het inkomen dat de gemeente ze volgens de AbvaKabo heeft beloofd. Ontx'oerder Heineken vuurde op douanier amsterdam anp Tegen een 42-jarige man die betrokken was bij de ontvoering van Freddy Heineken, is don derdag voor de rechtbank in Amsterdam levenslange gevan genisstraf geëist wegens het doodschieten van een douanier en de invoer van 20 kilo cocaï- De man wordt ervan verdacht begin dit jaar de 44-jarige doua nier J. Holm te hebben doodge schoten na een wilde achtervol ging in de Amsterdamse bin nenstad. Holm en drie andere douanemensen zaten de ver dachte en een later ontvluchte handlanger op de hielen nadat die 20 kilo uit Colombia ge smokkelde cocaïne hadden op gehaald. De cocaïne zat verbor gen in bodywarmers. In december 1993 had de Amerikaanse Drugs Enforce ment Administration (DEA) de douane getipt over de drugsin voer. Dat een van de afhalers van de partij cocaïne vuurwa pengevaarlijk was, wist toen nog niemand. De drugs werden pas een dag na de schietpartij door een buurtbewoner in een tuintje gevonden. Volgens officier van justitie mr. D. Aben heeft de verdachte de douanier 'eenvoudig neerge knald'. Het zou hem puur om het grote geld te doen zijn ge weest. „De man heeft al eerder een straf van 12 jaar gekregen» Ik wil hier niet over 12 jaar weer staan", zo motiveerde Aben de levenslange eis. Hij refereerde daarmee aan de celstraf die de man kreeg wegens de ontvoe ring van biermagnaat A. Heine ken en diens chauffeur A. Dode- Alle verweren van de verdach te en diens advocaat mr. V. Kraal over noodweer en de sug gestie dat Holm door andere douaniers zou zijn doodgescho ten, wees Aben van de hand. De verdachte zei dat hij de achter volging door de douaniers niet had opgemerkt. Het bevel van de douaniers om te stoppen was hem evenmin opgevallen. Hij dacht dat zijn achtervolgers hem wilden beroven. Toen er ook nog eens geschoten werd had hij gericht teruggeschoten. Hij suggereerde dat de andere douaniers, die ook hebben ge schoten. hun collega gedood moeten hebben. Officier van justitie Aben gelooft geen woord van die insinuaties. Onduidelijk bleef donderdag wel wie het vuurgevecht, waarbij in totaal 14 keer geschoten werd, heeft geopend. Uitspraak 29 december. den haag gpd De Tweede Kamer-fractie van Groen Links is niet tevreden over het Aanvullend Milieu Ef fect Rapport over de uitbreiding van Schiphol. Dat blijkt uit schriftelijke vragen van de ka merleden P. Rosenmöller en M. Vos aan minister M. de Boer (milieu). Zij \Tagen de minister hoe het mogelijk is dat geen van de vari anten van banenstelsels voldoet aan de milieudoelstellingen. De minister heeft eerder de milieu beweging laten weten dat één van de alternatieven aan de milieucriteria zou voldoen. Ver der vragen de kamerleden zich toen de brug over de Schie open stond. De massaal aanwezige politie dirigeerde de menigte met zachte hand van de rijks weg. De afrit Spaanse Polder was hierdoor langere tijd afge zet. De junks, afkomstig uit het voormalige Perron Nul, zijn voor nachtopvang aangewezen op het centrum aan de Bornis sehaven. Dominee Visser, initi atiefnemer van Perron Nul, be sloot eerder op de dag „zijn" Pauluskerk niet langer open te stellen voor de opvang van ver slaafden. De overlast in het kerkgebouw en de omgeving is volgens hem na de sluiting van Perron Nul groot. De gemeente Rotterdam be sloot eerder te wachten met het openstellen van de nachtop vang in de wijk Schiebroek tot dat alle benodigde vergunnin gen voor het centrum binnen: zijn. Ongeveer zestig boze hard- drugsverslaafden hebben zich gistermiddag verzameld voor .het bordes van het stadhuis in Rotterdam. De groep voormali ge bezoekers van Perron Nul voelt zich volledig in de steek gelaten. Eerder had Visser de vaste klanten van het voormali ge Perron Nul opgeroepeirnaar de kerk te komen. De demon-i strerende junkies eisen van bur gemeester Peper een vervan gende ruimte. Twee gewapende mannen heb ben woensdagavond een scher pe granaat gebruikt om de sie raden die ze kort daarvoor had den gestolen te beschermen. Dat gebeurde nadat het tweetal een juwelier aan de West-Kruis kade in het centrum van Rotter dam had overvallen. Zij hadden de wankelier, die al twee keer eerder was overvallen, en drie personeelsleden geboeid ach tergelaten. Desondanks konden die de politie waarschuwen. Tijdens het buurtonderzoek dat daarop volgde troffen re chercheurs de buit aan op de binnenplaats van een nabijgele gen verzorgingshuis. De over vallers hadden hun buit daar verstopt, evenals twee vuurwa pens die zij bij de overval had den gebruikt. Bovenop het pak ketje lag een granaat van Joego slavische makelij. Volgens een politiewoordvoerder stond het explosief op scherp. „De pin was eruit getrokken en de hand greep werd op zijn plaats ge houden door de jas waarin de handgranaat was gewikkeld. Als die jas onverhoeds was openge maakt, zou de granaat zijn ont ploft.". Het Explosieven Oprui- mings Commando maakte het projectiel onschadelijk. den haag gpd Er de top van de politie komen. Negen van de tien regionale- politiechefs vindt dat meer vrouwen in de leiding nood zakelijk is om de kwaliteit van de politie te verhogen. Meer vrouwen in topfuncties is ook een voorwaarde om te komen tot de gewenste cultuurveran dering. zo vinden zij. Dit blijkt uit een onderzoek, uitgevoerd in opdracht van de Landelijke Politie Emancipa tie Commissie. Momenteel bedraagt het aantal vrouwen in hogere en leidinggevende functies bij uitvoerende dien sten 2,5 procent. Ook het politiekorps Hol lands Midden is niet tevreden over het aantal vrouwen in leidinggevende posities. Weliswaar heeft men een vrouwelijk hoofd politiezaken bij het district Rijn en Aarlan- den, een vrouwelijke groepschef bij het Leidse bu reau Merenwijk en enkele be leidsmedewerksters, maar daarmee houdt het zo'n beetje op. Woordvoerder F. Vergeer ziet twee hoofdoorzaken voor de ondervertegenwoordiging. Aan de ene kant solliciteren maar weinig vrouwen naar een functie bij de politie, aan de andere kant haken ze soms wat snel af. Bijvoorbeeld om zich aan hun gezin te wijden. niet de door de Stichting Natuur en Milieu be pleitte variant met een gedraai de vierde baan en een vijfde baan is onderzocht. Volgens het projectbureau PMMS is die va riant vanwege enkele praktische bezwaren niet uitvoerbaar. Groen Links vindt dat daar voor oplossingen moeten wor den gezocht, want ook aan de voorkeur van het kabinet (vijfde baan parallel aan de Zwanen- burgbaan) zitten bezwaren waarvoor nog oplossingen moe ten komen. Tenslotte vragen de kamerleden milieuvriendelijke banenstelsels in de discussie over de uitbreiding van Schip hol te betrekken. den haag anpjuist reclame willen maken bij grote evenementen. Die zijn Vanaf 1 januari 1995 is reclame- meestal in het weekeinde. Bo- vliegen op zondag niet meer vendien kan bij slecht weer op; toegestaan. De president van de zaterdagen niet meer worden rechtbank in Den Haag, mr. A. uitgeweken naar de zondag, van Delden, acht een verbod Een reden voor het verbod isj hiertoe van minister Jorritsma de geluidshinder die de vliegtui-1 (verkeer en waterstaat) gerecht- gen veroorzaken doordat ze ge-1 vaardigd. De president wees ruime tijd boven dezelfde plaats donderdag in kort geding de be- cirkelen. Jorritsma heeft het ver zwaren van een aantal lucht- bod gebaseerd op een konink-j vaartbedrijven af. lijk besluit uit 1981waarin staat De Vereniging van Neder- dat de regering voorschriften landse Luchtvaartondernemin- mag maken ter beperking van; gen en 14 luchtvaartbedrijven geluidshinder, zijn fel tegen het verbod. Ze vre- De advocaat van de vliegon- zen een omzetderving van zeker dernemingen, mr. Th. vanl eenderde als deze bedrijven op Schagen, overweegt hoger be-1 zondag geen sleepvluchten voor roep in te stellen. Volgens hem reclame meer mogen maken. is de zaak principieel van be- Volgens de bedrijven zullen lang. Ook is nooit iets gebleken opdrachtgevers niet uitwijken van klachten rondom zondagse naar andere dagen, omdat ze reclamevluchten.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12