'We klaren de klus op tijd' Zijl en Vliet wil ouderen in flats Jan Evertsenlaan Duinen worden te weinig beschermd Leiden Regio Dorpskerk als kerstboom Veel belangstelling voor Laurentiushof VRIJDAG 16 DECEMBER 1994 chef hennyvan egmond, 071-356414, plv.-chef hans koenekoop. 071-356429 Bromfietser geschept oegstgeest Een 54-jarige Leidse bromfietser is gisterochtend ge wond geraakt toen hij op de kruising van de Zonnebloemlaan en de Lathyruslaan in Oegstgeest werd aangereden door een auto. De automobilist, een 25-jarige Oegstgeestenaar, reed op de Zon nebloemlaan en sloeg linksaf. De bromfietser die uit de tegen overgestelde richting kwam, had voorrang. De automobilist zag de man echter volledig over het hoofd en knalde tegen hem op. Het slachtoffer liep letsel op aan enkel, heup en schouder. Zakkenroller slaat toe voorschoten Een 44-jarige Voorschotense, was rond het mid daguur het slachtoffer van een zakkenroller. Zonder het te mer ken nam iemand haar portemonnee weg toen ze in de School straat liep. Er zat een giromaatpas en 250 gulden in. Een 29-jari- ge Voorschotense is gisterochtend op de Tramstraat in Voor schoten beroofd van haar tas. Er zat ongeveer twintig gulden in. Een man van ongeveer 25 jaar reed op een fiets langs haar en griste haar tas weg. Eerste hulp in Zoeterwoude zoeterwoudeDe EHBO-vereniging Meerburg in Zoeterwoude geeft vanaf 10 januari een beginnerscursus EHBO. De cursus be staat uit 15 dinsdagavonden van 20.00 tot 22.00 uur en wordt ge geven in de Bernardusschool aan het Kooikerspad in Zoeter- woude-Rijndijk. Voor informatie: 071-764716. Directeur AWL optimistisch over plannen Leyhof Er is de afgelopen weken niet alleen overdag, maar ook 's avonds en in het weekeinde keihard gewerkt om de bouwplannen voor de eerste fase van de nieuwbouwwijk Leyhof op tijd te kunnen inleveren. Vorige week had hij nog zijn twijfels, maar gisteren wist Duivenvoorden, di recteur van de Algemene Woningbouwvereniging Leider dorp (AWL), het voor honderd procent zeker: ,,Het lukt om de klus te klaren. Volgende week woensdag sta ik bij de gemeente op de stoep met de plannen." Half jaar gevangenisstraf voor frauderende ambtenaar den haag/voorschoten Ëen frauderende Voorschotense Ambtenaar is gisteren door het Perechtshof in Den Haag ver- bordeeld tot een jaar gevange nisstraf, waarvan een half jaar voorwaardelijk, met aftrek van voorarrest. De officier van justi tie had vijftien maanden gevan genisstraf geëist, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. De ambtenaar werd voor de tweede keer veroordeeld. In eerste in stantie had de Haagse recht bank hem tot zes maanden ge vangenisstraf veroordeeld, te vervangen door 240 uur dienst verlening. De officier van justi tie ging echter in hoger beroep. Leiderdorp wil liever één klantenbalie in gemeentehuis leiderdorp judy nihof Voor een paspoort, een cai-aan- sluiting of een milieuvergun ning moeten inwoners van Lei derdorp momenteel op ver schillende afdelingen in het ge meentehuis zijn. Dat is niet al leen onduidelijk voor de klan ten, het geeft ook in het ge meentehuis een 'onrustig beeld'. Het Leiderdorpse college van B en W is niet tevreden met die situatie en wil daarom on derzoek doen naar de mogelijk heden van één klantenbalie. Eén balie kan een oplossing zijn voor een aantal ^huidige problemen, stellen B en W. Nu bestaat volgens het college de kans dat medewerkers bij hun werkzaamheden worden ge stoord omdat er steeds mensen door het gemeentehuis lopen. Ook zou de huidige manier van werken 'klantonvriendelijk' zijn. De bezoekers worden vaak twee tot drie keer doorverwezen naar verschillende afdelingen. Door een klantenbalie bene den in de hal van het gemeente huis te maken, die de hele dag geopend is, hoeft niemand meer door het gebouw te zwer ven. De medewerkers zouden dan 'omgeschoold' moeten worden, zodat ze deskundig worden in het verrichten van uiteenlopende werkzaamheden. Het college overweegt om een onderzoeksbureau in te huren om te kijken of het idee bouw kundig en financieel haalbaar Groter beroep op Centrum '45 Steeds meer mensen doen een beroep op de stichting Centrum '45, het landelijk behandelcen trum voor oorlogsgetroffenen en verzetsdeelnemers in Oegst geest. In 1994 stijgt het aantal aanmeldingen voor een behan deling naar verwachting met twaalf procent ten opzichte van het jaar daarvoor. In 1993 was er ook al een stijging van zeven procent. Het zijn vooral de eer ste generatie oorlogsgetroffenen die zich het laatste jaar hebben gemeld bij het centrum in Oegstgeest. Wat precies de reden voor de toename is, weet Centrum '45 niet. Mevrouw G.W. van Tiel- !Kadiks, psychiater en manager behandeling, noemt in het blad van de stichting de grotere be- kendheid van Centrum '45 als mogelijkheid voor de toename van het aantal verzoeken om behandeling. Om de stijging op te vangen en geen lange wachtlijsten te la ten ontstaan worden er extra in- take-gesprekken gevoerd. Voor lopig kan de wachttijd zo be perkt blijven, maar als de stij ging doorzet is een uitbreiding "nodig van het aantal mensen - dat die eerste gesprekken voert. De Voorschotenaar, die daar niet op gerekend had, verrichtte dienstverlening voor niets. De ambtenaar, werkzaam op de afdeling juridische zaken van de gemeente, bemiddelde aan het einde van de tachtiger jaren bij de aankoop van bouwgrond aan de Benvenutolaan. Hij kreeg daarvoor 114.000 gulden van een Leidschendamse aan nemer, aan wie hij aanvankelijk een bedrag van 200.000 gulden had gevraagd voor zijn dien sten. In de negentiger jaren kwam de zaak aan het licht, toen de boeken werden gecon troleerd. De ambtenaar werd toen op staande voet ontslagen. leiderdorp judy nihof Eén ding weet Duivenvoorden echter wel zeker: „Dit moet niet nog eens gebeuren. Dat kan misschien één keer, maar dan houdt het op. Het vraagt heel veel van architecten, construc teurs en medewerkers van de woningbouwvereniging. Het is allemaal zeer hectisch." De gemeente kan de plannen volgens de directeur bij het sa menwerkingsverband van re giogemeenten (RSV) inleveren voor de 'deadline' van 1 januari. Daardoor wordt ongeveer twee miljoen gulden aan subsidies voor sociale woningbouw veilig gesteld. De AWL bood de ge meente aan de plannen voor ei gen rekening en risico te ont wikkelen na een misser van de verantwoordelijke wethouder A. van Dijk (BBL). Daardoor leek de gemeente de uiterste datum voor het binnenslepen van sub sidie niet meer te halen. Het was voor de AWL nog even spannend of de Amster damse architect Roy Gelders het zou redden om in korte tijd een compleet pakket aan tekenin gen af te ronden voor de wonin gen, die haaks op de Leysloot komen te staan. Voor die locatie waren nog geen ontwerpen voorhanden. Het gaat om in to taal 66 huizen in de sociale huur- en koopsector en premie woningen. Daarnaast komen er ook een aantal woningen in de vrije sector. Opluchting Tot opluchting van de AWL-di- recteur kwam het pakket giste ren binnen. Gelders is geen on bekende in Leiderdorp. Hij heeft een paar projecten in de wijk Buitenhof op zijn naam staan. Voor Leyhof heeft hij eengezinswoningen ontworpen, deels met twee, deels met drie verdiepingen. „Het wordt heel divers," aldus Duivenvoorden. Voor de 'Arena' en de 'Burg' had de Rotterdamse bouwont- voorschoten De Voorscho- tense Dorpskerk was gister avond tot in de wijde omgeving te zien. Omstreeks achthonderd lampjes van 25 watt hadden de kerk veranderd in een enorme kerstboom. „Een prachtig ge zicht. We hadden niet kunnen denken dat het zo mooi zou worden", zegt Ruud van Berne van Ruudolf Mode in de School straat, die acht weken bezig is geweest om het project namens de centrumwinkeliers van de grond te krijgen. Het vierhon derd meter lange snoer van lampjes, gehuurd bij een Leids bedrijf is in een recordtempo aangebracht. De lampjes reiken tot tien meter onder de top van de toren. Hoger kon niet, omdat de bij de renovatie gebruikte steigers al gedeeltelijk waren af gebroken. De verlichting is op een zodanige manier aange bracht dat de'contouren van de toren zichtbaar zijn. De verlich ting wordt betaald door een ma- kelaarsbedrijf in Noord-Hofland. De gemeente Voorschoten neemt de stroomkosten (ver bruik 20.000 watt) voor haar re kening. De feestverlichting zal tot en met 3 januari op de toren blijven. foto loek zuyderduin Verkeerslichten Noordsingel anders afgesteld leidschendam dorith ligtvoet De verkeerslichten op de Leidschendamse Noordsingel worden opnieuw afgesteld. De rij stroken voor rechtdoorgaand verkeer in de richting van Voorschoten ter hoogte van de Leidschendamse Dillenburglaan worden ver dubbeld. Ook andere rijstroken worden aange past. Afslaand verkeer heeft in de toekomst niet langer voorrang op overstekende voetgangers en fietsers, De verkeerslichten voor de verschillende groepen verkeersdeelnemers zullen binnenkort vaker tegelijkertijd op groen staan. De nieuwe regeling bevordert de verkeersdoorstroming, maar maakt de kruispunten onveiliger. Door weggebruikers te wijzen op de nieuwe regeling en waarschuwingslichten te plaatsen hoopt de gemeente de onveiligheid te beperken. De ge meente denkt dat de maatregelen noodzakelijk zijn, omdat de verkeersdruk straks groter wordt door de aanleg van de verlengde Landschei- dingsweg. Ook door de voorgenomen uitbrei ding en renovatie van het winkelcentrum Leidschenhage zal de verkeersdruk op de Noordsingel toenemen. Wat er precies zal ge beuren om de doorstroming van het busver- keer vlotter te laten verlopen wordt nog beke ken. Nu buslijn 48 over de Noordsingel wordt doorgetrokken in de richting van Voorburg en bus 4 vanuit Mariahoeve over de Noordsingel zal rijden, zijn maatregelen nodig om te voor komen dat busritten vertraging oplopen. De bushalte in de bocht bij het benzinestation op de Noordsingel wordt in ieder geval verplaatst. Een meerderheid van de commissie openbare werken is reeds met alle maatregelen, die in to taal 95.000 gulden kosten, akkoord gegaan. voorschoten frank buurman G. Duivenvoorden, archieffoto werpgroep Kokon al eerder te keningen klaar. Met Kokon moesten nog wel wat puntjes op de i worden gezet. De komende dagen is er vol gens Duivenvoorden nog ge noeg tijd voor het afhandelen van de laatste zaken. „Aanne mers zijn nu volop bezig alles te begroten, er moeten nog for mulieren worden ingevuld, en de bestekken moeten gecontro leerd en gecorrigeerd worden," aldus de directeur. Woningbouwvereniging Zijl en Vliet zou graag zien dat haar liftwoningen aan de Jan Evertsen laan in Voorschoten aan ouderen ter beschikking worden gesteld. Zij heeft daar bij de gemeente Voorschoten op aangedrongen. Zijl en Vliet stelt dat er veel vraag is naar goede ouderenwoningen. De betreffende woningen worden nu vooral be woond door jongeren. De woningbouwvereniging heeft aan de Jan Evertsenlaan en omgeving in de wijk Noord-Hof land in Voorschoten vier flatgebouwen, die onge veer 25 jaar geleden zijn gebouwd. Het gaat in to taal om 156 woningen, waarvan er 84 een lift heb ben. De woningen hebben volgens de Zijl en Vliet een fraai uitzicht. Bovendien zijn ze dit jaar gron dig gerenoveerd. Ze zijn geïsoleerd, voorzien van modern sanitair, in moderne kleuren geverfd en verder zijn de bergingen beter verlicht en meer inbraakveilig gemaakt. Volgens de woningbouwvereniging is het zonde om woningen die voor ouderen zeer geschikt zijn aan jongeren toe te wijzen. De gemeente Voor schoten is er echter geen voorstander van om de bedoelde woningen, zelfs niet als proef, aan ou deren ter beschikking te stellen. „Het gaat niet om woningen waar alleen jonge ren wonen", reageert gemeente-woordvoerder M. van Bruggen desgevraagd. „Er wonen jongeren, gezinnen èn ouderen in die woningen. Verder be staat er een enorme behoefte aan betaalbare wo ningen, juist bij de jonge mensen die voor het eerst een eigen woning betrekken, de zogenaam de starters op de woningmarkt. Die markt staat behoorlijk onder druk. De ervaring heeft geleerd dat de mensen van 55 jaar en ouder nauwelijks geïinteresserd zijn in de woningen aan de Jan Evertsenlaan. Die mensen hebben eerder belang stelling voor een project als Laurentiushof, voor de wat duurdere woningen", aldus Van Bruggen. Het college van burgemeester en wethouders zal binnenkort een officieel besluit nemen over het verzoek van woningbouwvereniging Zijl en Vliet. Dat besluit zal vrijwel zeker negatief uitvallen. VRIJE TIJD leiden monica wesseling De natuur in de Nederlandse duinen is vogelvrij. Een veel te klein oppervlakte van het duin gebied geniet inmiddels de be scherming van een status als Natuurmonument. Alleen de stukken duin die onder de Na tuurbeschermingswet zijn ge bracht, kunnen worden behoed worden voor natuurvernielin- gen als de aanleg van wegen, golfbanen, militaire oefenterrei nen. De Leidse stichting Duinbe houd waagt de minister van landbouw, natuurbeheer en vis serij, haast te maken met het tot natuurmonument benoemen van de duinen. Ondermeer in Katwijk en Noordwijk is dit al wel gebeurd en met succes, zo schrijft Duinbehoud. In Noord- wijk is voorkomen dat er een nieuwe golfbaan in het duin werd aangelegd, het Katwijkse gebied Berkheide is gespaard gebleven voor de aanleg van een ontsluitingsweg. ,De regering nam zich in 1984 voor nog vóór de eeuwwisseling het totale Nederlandse duinop pervlakte (45.000 hectares) tot beschermd natuurgebied te be noemen. Duinbehoud schat nu echter dat in het gunstigste ge val 1998 de helft van het duin gebied bescherming zal genie ten. Het duin beslaat maar 1 pro cent van het totale oppervlakte van Nederland maar herbergt wel tweederde van de Neder landse plantesoorten. Vijftien procent van de planten die er voorkomen komen écht alleen in het duin voor. Zo zijn de duindoorn, Blauwe Zeedistel en Blauwe Bremraap specifiek voor het Hollands duingebied. voorschoten frank buurman Het bouwplan Laurentiushof aan de Raadhuislaan in de Voorschotense Vlietwijk mag zich, nog voordat de eerste paal is geslagen, al in een grote be langstelling verheugen. Bij het gemeentehuis in Voorschoten hebben al veel mensen geïnfor meerd naar de woningen. De inschrijving begint aan het eind van deze maand. Dan wordt de gemeentelijke advertentie ge plaatst en kunnen belangstel lenden zich opgeven. Verwacht wordt dat het storm zal lopen. Laurentiushof wordt ge bouwd op het terrein tussen Vlietzicht en de Einsteinlaan, waar vroeger een instructiebad stond. Het gaat om 46 apparte menten in de sociale huursector (680 gulden huur per maand) en 55 koopappartementen, die tussen de 165.000 en 225.000 gulden moeten opbrengen. De woningen worden verwerkt in vier aparte gebouwen die in een boog rond sportschool Goede- raad komen te staan. Het meest opvallende gebouw is rond en heeft iets weg van een lampion. De architect is Ashok Bhalotra van het Rotterdamse architec tenbureau Kuiper Compagnons, die veel furore maakte met zijn originele ontwerpen voor de wijk Kattenbroek in Amersfoort. Voor de woningen moest de Laurentiusschool worden ge sloopt. De Kimshoeve moest er voor verhuizen en de jeugd ver liest een speelveld. Daar staat tegenover dat met name de Voorschotense ouderen van het woningbouwproject kunnen piofiteren. Vooral voor deze be volkingsgroep zijn de huurwo ningen bedoeld. Het grootste gebouw, dat de vorm van een halve maan heeft, is bestemd voor de ouderen. Het wordt niet alleen een woon gebouw. De benedenverdieping van het complex wordt gereser veerd voor de welfare (Rode Kruis) en een praktijk fysiothe rapie. Ook komt er een gemeen schappelijke ruimte waar de ou deren activiteiten kunnen orga niseren of met elkaar kunnen eten. Leiderdorpse vrouw van tas beroofd Een 80-jarige vrouw uit Leiderdorp is gisteravond in de Van Poel geestlaan beroofd van haar tas. De vrouw liep samen met haar buurvrouw over straat toen eën passerende man op de fiets de tas uit haar handen rukte. In de tas bevond zich haar portemonnee met onbekende inhoud. Een beroving van een 30-jarige Finse vrouw op de Engelendaal mislukte. De nog onbekende overvalster probeerde rond zes uur met slaan en schoppen de Finse haar tas afhandig te maken. Door dat de vrouw zich verzette droop de overvalster af. LEIDEN Kerstconcert In kerkelijk centrum De Regenboog (Merenwijk) vindt zondag 18 december het jaarlijkse kerstconcert plaats van de streek- muziekschool Leiden Omstreken. Kinder- en jeugdkoor en orkest zingen en spelen bekende kerstliedjes, die meegezongen kunnen worden. Maar ook minder bekende liederen en orkeststukken zullen te horen zijn. De Regenboog ligt aan Watermolen 1. Het concert be gint om 15.00 uur en duurt tot ongeveer 16.30 uur. De toegang is gratis. Voor meer informatie: 071 -141041 Kerstmarkt In deiHortus Botanicus van de Rijksuniversiteit in Lei den vindt op zondag 18 december een kerstmarkt plaats. De kerst man bij de ingang van de Hortus heeft (zo lang de voorraad strekt) voor ieder kind dat komt een kleine verrassing klaar staan. De markt duurt van 10.30 tot 16.30 uur. 's Middags van 13.30 tot 15.30 uur worden er rondleidingen gegeven met als thema: een wandeling door een wintertuin. De entree is voor volwassenen 3,50 gulden en voor kinderen en 65+ers 1,50 gulden. Zondagsoos. Buurthuis 'de Pancrat' is zondag 18 december open voor liefhebbers van klaverjassen en sjoelen. De zaal aan de Middel stegracht 85 in Leiden gaat om 12.30 uur open. Het kaarten en sjoe len bgint om 13.00 uur. Het inleggeld is een gulden en er zijn mooie prijzen. Boekverkoop. De bibliotheek in de Merenwijk biedt van 19 tot en met 30 december oude boeken te koop aan. Boeken voor volwasse nen kosten 2,50 gulden per stuk. Pockets, jeugdboeken en strips kos ten een gulden. Filiaal Merenwijk van de openbare bibliotheek Lei den ligt aan Rosmolen 4. WASSENAAR Kerstconcert. In raadhuis 'De Paauw' wordt zondag 18 december een klassiek kerstconcert gegeven met hobo, altviool en piano. Het concert begint om 12.00 uur. De toegangsprijs is vijftien gulden en 12,50 voor houders van een pas 65+ of CJP en leden van K&O. Kin deren tot en met twaalf jaar betalen vijf gulden. 'De Paauw' ligt aan de Raadhuislaan 22 in Wassenaar. LEIDERDORP Excursie. De vogel werkgroep Koudekerk/Hazerswoude en Omstre ken organiseert op zondag 18 december een excursie in het park 'De Houtkamp' in Leiderdorp. Het startpunt is het Milieu Educatief Cen trum nabij de kinderboerderij aan de Van Diepeningenlaan in Lei derdorp. De wandeling begint om 9.00 uur en zal ongeveer twee uur duren. Deelnemers wordt geadviseerd een verrekijker meenemen. Rommelmarkt. Het sociaal-cultureel werk Leiderdorp (Sjelter) komt zondag 18 december van 10.00 tot 16.00 uur met een rommelmarkt. De toegang is gratis. Een ieder kan tegen een kleine vergoeding een tafel huren om zelf gebruikte spullen te verkopen. De markt wordt gehouden in Sjelter aan de Heemsraadlaan 67 in Leiderdorp. Inlich tingen: 071-893135. Koppelklaverjassen. Drumfanfare Tamarco organiseert op zondag 18 december koppelklaverjassen. De kosten zijn tien gulden per koppel. Er kan ook gesjoelt worden. Dit kost 3,50 gulden per per soon. Er kunnen mooie prijzen gewonnen worden. Het clubgebouw van Tamarco ligt aan de Splinterlaan 89a in Leiderdorp. WARMOND Kerstverloting. Warmunda's supportersclub 'Langs de Lijn' organi seert zondag 18 december de jaarlijkse boutmiddag. Op deze kerst verloting worden kalkoenen, konijnen, kippen en andere (kerst)prij- zen verloot. Aanvang is 16.00 uur in de kantine van v.v, Warmunda in sportpark 'Het Overbos'. OEGSTGEEST Vivax. Zwem- en polovereniging Vivax bestaat op zaterdag 17 de cember 25 jaar. Om dit te vieren wordt een feestavond georgani seerd. De avond begint om 18.15 uur met een bekerwedstrijd van heren 1 tegen DWK in zwembad Poelmeer aan de Lange Voort 273 in Oegstgeest. Van 19.30 uur tot 20.30 uur is er een receptie in de restorette van zwembad Poelmeer. Cadeau's ziet de vereniging het liefst in de vorm van een gift. De opbrengst zal tijdens de receptie worden aangeboden aan de Stichting Prof. Dr. H.H. van Gelderen fonds. Dit fonds zet zich in voor de Kinderkliniek van het Acade misch Ziekenhuis Leiden. VOORSCHOTEN Karaokeshow. Cafe 't Koppeltje organiseert op vanavond een karao- keshow. Dit is de vierde van deze reeks karaoke's waarin drie finalis ten naar voren zijn gekomen die gaan strijden om het reisje naar Londen of Parijs. Tijdens de pauzes zal de zanger Gino Pascal optre den. De entree is gratis. Het café is open vanaf 20.30 uur aan de Jo- han Vermeerplantsoen 13 in Voorschoten. Kerstdarttoernooi. Cafe 't Koppeltje organiseert zondag 18 decem ber een kerstdarttoernooi. Er zal met vier teams gespeeld worden om een beker. Het toernooi begint om 12.30 uur. Het cafe aan de Jo- han Vermeerplantsoen 13 in Voorschoten, gaat om 12.00 uur open.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11