Veel klachten over seksueel misbruik 'Liefde en mededogen pijlers boeddhisme' Ina Brouwer: armoede wordt weer erfelijk Kerk Samenleving Paus schrijft voor het eerst brief aan kinderen VRIJDAG 16 DECEMBER 1994 BUITENLAND KORT Collecte De Servisch-Orthodoxe Kerk heeft een inzamelingsactie op touw gezet voor de Bosni sche Serviërs, die 'op het punt staan van de aarde te worden weggevaagd'. De op roep 'Broeders voor broe ders' is door de nieuwsdienst ENI van de oecumenische organisaties in Genève ver spreid. De servisch-ortho- doxe bisschoppensynode vraagt de gelovigen in het vroegere Joegoslavië en daar buiten plus 'alle mensen van goede wil' met Kerst geld, kleren en levensmiddelen aan de Serviërs in het 'vroe gere Bosnië-Herzegowina' te schenken. Op deze manier kan de 'genadeloze' blokkade worden overwonnen, die de Verenigde Naties aan Servië en Montenegro hebben op gelegd. Correspondentie De Wereldraad van Kerken wilde geen commentaar ge ven op de actie. Een woord voerder verwees naar de 'pri- vé-correspondentie' van de Wereldraad met patriarch Pavle, het hoofd van de Ser visch-Orthodoxe Kerk. In het openbaar heeft de oecume nische organisatie nog nooit kritiek geuit op de zeer natio nalistische houding van deze Kerk. Vanuit de Evangelische Kerk in Duitsland is de We reldraad bekritiseerd wegens zijn eenzijdige steun aan de Serviërs. Een jaar geleden riepen de Wereldraad en de Konferentie van Europese Kerken de Verenigde Naties op de blokkade te 'herover wegen'. Er komt van de We reldraad geen oproep voor hulp aan of gebed voor de 200.000 mensen in Bihac die door de acties van de Bosni sche Serviërs in die stad zit ten opgesloten. Daarvoor zijn er geen politieke argu menten, aldus de woord voerder. Mensenrechten De godsdienstvrijheid wordt in China niet op grote schaal geschonden, zegt de nieuwe secretaris van de Chinese Kerkenraad, dr. Han Wen- zao. „Onze vrienden in het Westen moeten begrijpen dat ontwikkelingslanden als China een ander begrip van mensenrechten hebben", al dus de 71-jarige kerkleider, die deze week op bezoek bij de Wereldraad van Kerken in Genève is. In de Chinese Ker kenraad hebben in 1980 de Baptisten, Lutheranen, Me thodisten en Presbyterianen zich verenigd. In het buiten land zijn er 'veel geruchten en zelfs onware berichten' over de vervolging van chris tenen in China. 'Hier en daar' wordt de godsdienst vrijheid geschonden, erkent Han, maar de raad geeft die gevallen door aan de over heid voor nader onderzoek. De Chinese Kerkenraad houdt zich 'wegens perso neelsgebrek' niet bezig met andere schendingen van mensenrechten, zoals de ver volging van dissidenten. Loyaal Han Wenzao, die bekend staat als een loyale aanhan ger van de Communistische Partij, zei te twijfelen aan be richten over Yang Yudong, predikant van de Gangwashi- gemeente in Peking. Volgens de internationale persbu reaus is Yang, die bekend werd door zijn steun aan de studentenopstand in 1990, afgelopen zondag door 200 agenten uit zijn functie zijn gezet. Volgens Han wilde de predikant geen gevolg geven aan een besluit van de Ker kenraad die hem wegens zijn leeftijd tot emeritus had be noemd. De raad was juist een dialoog over het conflict begonnen. Meldpunt niet verbaasd over aantal telefoontjes De afgelopen twee jaar hebben zich ongeveer 250 men sen gemeld die slachtoffer zijn geworden van seksueel misbruik door pastores. Dat zegt secretaris ds. H. Kuyk van de Interkerkelijke initiatiefgroep tegen seksueel mis bruik in pastorale relaties. wel het laatste wat ze willen, zegt Kuyk. Het aantal van 250 seksueel misbruikten heeft Kuyk niet echt verbaasd. Hij heeft het idee dat 'nog heel wat meer mensen' zich zouden kunnen melden, maar dat zij daar vooralsnog erg tegen opzien. Overigens melden zich veel mensen met klachten uit een ver verleden. De slachtoffers, afkomstig uit alle kerken, worderf in contact gebracht met bijna vijftien 'des kundige vertrouwenspersonen'. Velen willen slechts hun verhaal kwijt; sommigen willen maatre gelen tegen de betrokken pas tor. Een enkel keertje is het tot veroordeling door de rechter gekomen of tot uitzetting uit het De initiatiefgroep, in het najaar van -1992 opgericht, krijgt de meldingen via het IKON-radio- pastoraat en het KRO-omroep- pastoraat binnen. Voor deze meldpunten is destijds bewust gekozen, aldus Kuyk, omdat ze voor veel slachtoffers redelijk neutraal zijn. Het verbaast de initiatief groep dan ook dat de bisschop pen, die eerder deze week ak koord gingen met een 'laag drempelige' regeling voor seksueel misbruik, naast de be staande meldpunten een eigen 06-nummer willen beginnen. Voor een aantal misbruikten is een kerkelijk adres ambt. Vaker gebeurt het dat de dominee of priester in therapie gaat en daar 'leert en boete doet'. De initiatiefgroep zet zich in voor een interkerkelijke klach tenprocedure en beroepscode. Zij organiseert op gezette tijden een zogenaamde lotgenoten- dag; afgelopen vrijdag kwamen daar ruim 25 slachtoffers van seksueel misbruik op af. De werkgroep heeft inmiddels ook speciale vertrouwenspersonen getraind voor de daders en ver dachten. Het verheugt de initiatief groep dat de RK Kerk nu ook publiekelijk stelling heeft geno men tegen seksueel misbruik door priesters en pastorale wer kers. Kuyk betreurt echter dat de kerk al te zeer haar eigen plan trekt en doet alsof er op dit terrein nog niets tot stand is ge bracht. VATICAANSTAD Voor de eerste keer in de kerk geschiedenis heeft een paus een brief aan de kinderen uit heel de wereld geschreven. In de gisteren gepresenteerde brief van paus Johannes Paulus II staat dat er een einde moet komen aan het leed dat veel kinderen overkomt. De mensheid mag zeker niet onverschillig staan tegenover dit kinderleed, omdat het meestal door volwassenen wordt veroorzaakt, schrijft de paus. „De kinderen verdragen honger en ellende, sterven aan ziekten en ondervoeding, wor den slachtoffer van oorlogen, worden door hun ouders ver laten en zien zich veroordeeld tot dakloosheid." In de 16-pagina's tellende brief roept de paus de kinde ren op om met hem te bidden voor vrede. „We moeten met elkaar en vaak bidden, opdat de mensheid die uit miljarden mensen bestaat, steeds meer een familie Gods wordt en in vrede leven kan." Verder wenst de paus de jeugd een kerst 'vol vreugde en vrolijk heid'. De brief verschijnt ter gele genheid van het internationale jaar van het gezin. De Rooms- Katholieke Kerk beëindigt dit jaar op 30 december, met een viering op de plaats waar het ook geopend is: in Nazareth. Eerder dit jaar schreef de paus een brief aan de gezinnen. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Bero i D.M i n de •te Groningen. Toegelaten tot de evangeliebediening en beroepbaar. M Maaswinkel, Zwol- seweg 343, 7412 AK Deventer, tel: 05700-45092. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: naar Stiens: drs. D de Jong te Dinteloord. CHR.GEREF. KERKEN Bedankt: voorSliedrecht-Centrum: J. Westerink te Bunschoten-Spaken burg. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Aalburg: P Melis te Nieuw-Beijerland; te Middelharnis: G.M e Barneveld. Lama Karta wil westerlingen rust en vrede brengen ANTWERPEN GUIDO DE BRUIN Westerlingen geven niet graag toe dat ze iets niet weten, heeft Lama Karta gemerkt. De boed dhistische geestelijke uit Tibet ziet hen echter wel zonder veel kennis van zaken het boeddhis me prediken, graven in vorige levens en ongeduldig streven naar een spoedige verlichting. Met zijn boek 'Inleiding tot het boeddhisme' en de door hem zelf a capella volgezongen cd met Tibetaanse meditatiege zangen, probeert Lama Karta het boeddhisme voor een wes ters publiek toegankelijk te ma ken. Op 23 december houdt de 'spiritueel directeur' van drie boeddhistische instituten in België het boek en de cd ten doop in het Amsterdamse new- age-centrum Oibibio. „Het boeddhisme wordt in het westen zo langzamerhand gemeengoed", aldus Lama Kar ta, die sinds 1987 in België woont. „Dan ontstaat echter het risico dat men zonder gedegen kennis zo maar wat gaat doen." In zijn boek geeft hij - 'met vro lijke en enthousiaste wijsheid' zoals de kafttekst meldt - ant woord op vragen over het boed dhisme die hij tijdens zijn cur sussen voor leerkrachten is te gengekomen. Het Tibetaanse instituut in Schoten, nabij Ant werpen, geeft het in eigen be heer uit. Lama Karta bracht zijn jeugd door in een Tibetaans klooster in Noordwest-India. Zijn ment or Kaloe Rinpoche zond hem op 23-jarige leeftijd naar Frankrijk om daar het boeddhisme te on derwijzen. Lama Karta wil zijn westerse leerlingen tot de 'authentieke kern' van het boeddhisme leiden: 'een pien tere kijk op de werkelijkheid zoals ze is en zoals ze wordt er varen'. Misvattingen wil hij uit de weg ruimen. Een boeddhist is niet iemand die alle bruggen naar zijn medemens heeft op geblazen en zich totaal ont hecht in een onwrikbaar karma schikt. Ook aan het idee van weder geboorte heeft hij een hoofd stukje gewijd. Veel westerlingen storten zich volgens Lama Karta wat al te gretig in vorige levens. Opvallend veel mensen blijken ooit een Egyptische priester of een Tibetaanse lama te zijn ge weest. „Het is niet de bedoeling dat iemand zijn halve leven be zig is met het uitpluizen van zijn vorige levens, want dan ein dig je met een ballast van alle problemen die je in die levens hebt gehad. Het gaat veeleer om het vertrouwen in de teit van het ene leven i r het Lama Karta: „Het boeddhisme wordt ii gemeengoed." andere. Je moet de blik naar de toekomst richten en er nu voor zorgen dat het in een komend leven beter gaat." Ook paus Johannes Paulus II is niet vrij van misvattingen over de leer van de Boeddha, vindt Lama Karta. Eerder deze week viel op Sri Lanka de fede ratie van boeddhistische orga nisaties de rooms-katholieke kerkleider aan op diens ideeën over het boeddhisme. In zijn boek 'Over de drempel van de hoop' schrijft de paus dat een boeddhist zich van het kwaad bevrijdt 'door zich onverschillig te maken voor de wereld die de bron van het kwaad is'. Voor Lama Karta zijn liefde en mededogen echter 'de pijlers van het boeddhisme' en zelfs de maatstaf voor de geloofwaardig heid van de gelovige. „Zoals de spiegel de weerkaatsing van een lachend gezicht toont wanneer iemand gelukkig is, zo is het ge luk van de anderen de weer spiegeling van de graad van welslagen van onze beoefe ning." Hij vindt het geen probleem dat de cd waarschijnlijk bij veel mensen die niets van het boed dhisme weten terecht zal ko men. „De gezangen zijn niet zo maar wat liedjes, ze hebben een diepere, zegenrijke betekenis. Ik hoop dat ze veel mensen helpen om in het dagelijks leven rust en vrede te vinden. Ze spreken mensen aan die dieper willen gaan dan de oppervlakte en meer willen dan zich alleen be haaglijk voelen." Armoede wordt weer erfelijk, zei oud- Kamerlid Ina Brouwer gisteren in Oegst- geest op een studiebijeenkomst over be strijding van armoede. Er zijn steeds meer gezinnen die jarenlang van één uit kering moeten zien rond te komen. Kin deren uit die gezinnen hebben bij voor baat al een slechtere uitgangspositie. Het is de vraag of zij zich in de maatschappij staande kunnen houden. Brouwer, die per 1 januari tot direc teur emancipatiebeleid van het ministe rie van sociale zaken is benoemd, sprak op een bijeenkomst van Justitia et Pax, de rooms-katholieke commissie voor ge rechtigheid en vrede, ter voorbereiding van de Sociale Top van de Verenigde Na ties volgend jaar maart in Kopenhagen. Het minimuminkomen is de afgelopen jaren in waarde gedaald, zei Brouwer. Schulden leiden tot sociaal isolement. Kinderen hebben niet alleen behoefte aan een goed inkomen, maar ook aan onderwijs, cultuur en ouders die hen de wereld kunnen uitleggen. Daarom moeten de laagste uitkerin gen omhoog opdat de structurele ar moede zich niet uitbreidt, aldus Brou wer. Dat moet gepaard gaan met een an dere opzet van de financiering van het sociale stelsel. Tot dusver worden de las- tei? door de arbeid gedragen. Dat model, dat uit de jaren '50 dateert, is verouderd. Bedrijven maken met een minimaal aan tal werknemers hoge winsten. Daarom moet arbeid minder en bijvoorbeeld milieu meer belast worden. Onderkant samenleving Ook de directeur-generaal Sociale Za ken, H. Borstlap, besteedde aandacht aan de positie van de langdurig werklo zen. Voor een heleboel mensen aan de onderkant van de samenleving is er per manent geen werk. Dat betreft 10 tot 15 procent van de beroepsbevolking: 600.000 tot 900.000 mensen. Hij waar schuwde echter voor defaitisme. De groei van de werkgelegenheid in de jaren '80 was ongekend. Borstlap pleitte voor ontlasting van de lage inkomens. Een minimuminkomen kost een werkgever 36.000 gulden per jaar. Daarvan is 13.000 voor premies en belastingen. „Mijn idee is feen utopie') om die belastingen en premies helemaal weg te halen." De kosten voor de werk- gever worden naar 23.000 teruggebracht terwijl de werknemer het zelfde netto loon behoudt. Hiervoor is wel een her verdeling van de lasten nodig. De hogere inkomensgroepen worden dan zwaarder belast. Dit vraagstuk is afgelopen weekeinde ook op de Europese top in Essen aan de orde gekomen. In West-Europa is de ar beid buitengewoon zwaar belast, zei de topambtenaar. „We moeten naar een andere belastinggrondslag." DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON DIRECTIE B.M Essenberg.G.P ADVERTENTIES ma -vrij. van 08 30-17.C Telefoon 071-356230 HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor. Frans Nypels, Henk van der Post (adj) OMBUDSMAN R.D Paauw, tel dag. 9.30- 30 uur 071-356215, of per post Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Tel 071 -128030 bij voo HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82.2 Advertenties071 -323508 ƒ31.05 ƒ30.05 87,70 86,70 VERZENDING PER-POST Nededand per kwartaal 134,50 overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING HET WEER Wind- en stomiveld Onder de rustige invloed van een hogedrukgebied beleefde ons land een korte, enigszins winterse perio de Het kwik bleef bijna 48 uur lang beneden de normale waarde en dat geeft het gevoel van 'ander weer' in een maand, die tot dusver re alleen opviel door zijn warmte- uitschieters. Na een nacht met lichte, plaatselijk matige vorst (tot -5.6 graden in Twente) bleef op sommige plaatsen in het midden en oosten van het land de hele dag een kille mist hangen. Op diverse plaatsen werd het met warmer dan 0 tot 2 graden. In de westelijke kuststrook was het met 4 graden bepaald fris te noemen, maar het zag er bij wat zon in elk geval vrien delijker uit. Later op de dag begon er een zuidoostenwind op te ste ken, zodat de mist en laaghangen de bewolking zich over de regio uit breidde. Een front, dat in de loop van de nacht het land binnentrok, zorgde voor enige tijd regen. Boven het Europese continent is het inmiddels zo ver afgekoeld, dat de neerslag vandaag vanaf onze oostgrens in de vorm van sneeuw valt. Achter het front klaart het nu verder op, maar omdat er wat wind blijft staan ligt het kwik vannacht in de regio's langs de kust enkele graden boven nul. Op de oceaan wordt een depressie uitgediept tot een imposante stormwervel, die morgen met een verwachte lucht druk van 945 millibar bij IJsland arriveert. Het sterke wind- en stormveld ligt morgen bij Ierland en Schotland; bij ons blijft het bij 6 Beaufort uit zuidwest. Een frontale wolkenband kan later op de dag enige tijd regen geven. Aan de achterzijde wordt hoogreikende, koude lucht naar West-Europa getransporteerd: on stabiele lucht, waarin flinke regen en hagelbuien kunnen voorkomen. De maxima liggen zondag rond 7 graden en dat voelt guur aan bij een westenwind, die mogelijk stormachtig wordt. Begin volgende week lijkt het op nieuw kouder te worden. Rond een lagedrukkern bij Zuid-Noorwegen baant arctische lucht zich een weg via IJsland in de richting van de Noordzee; de buien krijgen gelei delijk een meer winters karakter. Of die neiging naar kouder weer doorzet, hangt af van de stoot kracht van nieuwe oceaandepres- HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Noorwegen: Overwegend bewolkt Middagtemperatuur rond het vriespunt zuiden tot -15 graden het noorden. Denemarken: Vandaag vrij veel dag enige tijd regen schijnlijk voorafgegaan door sneeuw. Morgen droog en in de ochtend plaatselijk mist. Verder perio den met zon. Middagtemperatuur onge veer 3 graden Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag rustig weer met afwisselend aantrekkende wind. Maximum temperatuur vandaag rond 6 graden, morgen van 7 in oost-Engeland tot 11 graden in Ierland. België en Luxemburg: Vandaag naar het oosten wegtrekkende regen. Daarna enkele opklaringen, hier Vandaag veel bewolking en enige tijd re gen. Morgen naast wolkenvelden en plaatselijk mist hier en daar ook wat zon; op veel plaatsen droog. Middag temperatuur van 2 graden plaatselijk in het oosten tot rond 11 in de Vende'e. Flink wat zon. Vandaag aan de Costa's in het zuiden kans op wolkenvelden en misschien een bui; verder droog. Plaat selijk mist. Middagtemperatuur rond 13 graden, aan de Costa's in het zuidoosten sope an. Klei- Middagtemperatuur ongeveer 23 graden. Zuid-Frankrijk: Naast wolkenvelden en plaatselijke mist ook kans op zonneschijn. Op de meeste plaatsen droog. Rond het Rhónedal gaat de Mistral eerst liggen, maar vooral mor gen trekt ze weer flink aan. Middagtem peratuur van 9 tot 14 graden, maar ter hoogte van Lyon beduidend kouder. Temperatuur op 2000 meter in de Fran se Alpen: enkele graden onder nul. Italië: Naast zon flink wat wolkenvelden en morgen plaatselijk buiige regen. Hier en daar misschien met onweer. In de Itali aanse Alpen en Dolomieten blijft het overwegend droog, in de Apennijnen kan boven de 1200 meter wat sneeuw val len. Maxima in het noorden rond 6 gra den, langs de Adriatische kust circa 10, langs de westkust rond 13 en op Sicilië 16 graden. De temperatuur WEERRAPPORTEN ZATERDAG 17 DECEMBER 1994 v Zon- en maanstanden Zon op 08.43 Zon onder 16.24 Maan op 16.21 Maan onder07.48 Waterstanden Katwijk Hoog water 02.52 14.58 Laag water 10.55 23.21 Weerrapporten 15 december 19 uur: Amsterdam mistbanken Maastricht zwaar be Barcelona half bew I n 3/ 7 0.0' 3 3 -1 O.Ol i2 4 1 00 - wl 14 7 06 'J 7 0 00 wl 19 10 7-0 2000 r de Italiaanse Alpen ligt Turkije en Cyprus: Erg wisselvallig weer met veel bewol king, buiige regen en veel wind. Plaatse lijk kan veel neersjag vallen. Boven 800 meter valt sneeuw. Morgen langs de Turkse westkust enkele opklaringen. Maxima van 8 graden rond de Dardanel- len tot 15 op Cyprus. Duitsland: Vandaag van het westen uit snel toene mende bewolking, gevolgd door regen, boven de 1000 meter door wat sneeuw. Morgen naast wolkenvelden ook hier en daar zon en op veel plaatsen drogg. Mid dagtemperatuur uiteenlopend van 1 tot 6 graden. Temperatuur op 1000 meter vooral morgen ongeveer -2 graden, op 2000 meter circa-7. Zwitserland: Vandaag vooral in het westen en noor den toenemende bewolking, later boven de 900 meter gevolgd door wat sneeuw; aan de zuidflank van de Alpen blijft het meest droog. Morgen klaart het vooral in de bergen weer op Temperatuur op 2000 meter: ongeveer -5 graden. Oostenrijk: Vandaag vanuit het noordwesten toene mende bewolking, aan de noordzijde van de Alpen vanaf 700 meter gevolgd door wat sneeuw. Morgen klaart het in de loop van de dag vooral in de bergen weer op. Temperatuur op 2000 meter: ongeveer -7 graden. Casablanca zwaar bew Johannesburg weerlicht New Orleans half bew HEINZ A/AAP GPOAGOKS VOOP OKZP MVS'CAL ,.CXGS"£P W DAOTT£A/ £>AT V A'S UACS-m/AAPT/VtAAT- SCfAAA'j DAAPvOOP M£pK7V(S KOMT. WtJ HAPDCAS-\SAK P£ AC/-M. KOU AA BA AP A/OA/PPA/. ÓÓKT &ETPOVIAS0AAP. PCS PAT KAA/ P/GSA/'/JK: A"£T AI/SS&A/f

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 10