chantage beschuldigd Leiden Van Rij van politieke Twijfels over woonplaats CD-raadsleden groeien Rondvaart vreest waterbus ■K- Groen Links gunt centrum X onderdak in Sleutelhofgebied Studenten zoeken tv-zenders voor wanhopige Merenwijkers Gebouw in beweging Sleutelpas afgeschaft DONDERDAG 15 DECEMBER 1994 971 9 leiden» Het nieuwe bedrijfspand van Katwijk Pharma in het Bio Sciencepark is een blikvanger voor Leiden. Het gebouw, dat op het oog een soort Romeinse burcht lijkt, is ontworpen door de inmiddels beroemde architecten Alberts en Van Huut. Zij zijn ook de bedenkers van de op vallende kantoren van de Gasunie (Groningen) en de ING-bank (Amsterdam). Alberts en Van Huut noemen hun stijl 'organische bouw'. Zij la ten zich inspireren door de natuur. „Het oog moet gestreeld worden door meer dan het observeren alleen", zegt een woordvoerder van het bu reau. Door de combinatie van schuine daken, hellende muren en kleuren moet er volgens de ontwerpers een zekere beweging in het gebouw ontstaan. Het nieuwe pand van Katwijk Pharma, een producent van geneesmiddelen, omvat een kantoor en magazijn. Het wijkt in stijl erg af van de overige kantoren in het Bio Sciencepark. „De andere kantoren zijn wat killer. Wij hebben geprobeerd dat harde karakter te verzachten met dit gebouw. Ik denk dat we daarin wel geslaagd zijn." Nog dit jaar moet het gebouw worden opgeleverd. foto loek zuyderduin Hagenaars 'hamsteren' scheermesjes leiden Twee Hagenaars (49 en 38 jaar oud) zijn gisteren aange houden nadat ze in een winkel aart de Haarlemmerstraat be trapt waren bij het stelen van een grote partij scheermesjes. De mannen verklaarden dat ze de pakjes met een waarde van ruim 600 gulden hadden willen kopen. Cafébaas mishandeld leiden De 29-jarige eigenaar van een café aan de Herenstraat in Leiden is gisteren mishandeld in zijn eigen etablissement. Daar bij liep hij geen ernstig letsel op. De politie heeft de mogelijke daders, een 32-jarige Voorschotenaar en een 30-jarige man, wiens woonplaats nog niet bekend is, even later aangehouden. De politie had melding gekregen over een vechtpartij waarbij ook geschoten zou zijn. Bij de twee aangehouden mannen wer den geen vuurwapens aangetroffen. Over de aanleiding van de vechtpartij is niets bekend. Rotterdamse dealers aangehouden leiden Drie Rotterdammers (17, 18 en 19 jaar oud) zijn gis terochtend op het Stationsplein aangehouden op verdenking van het dealen in harddrugs in de omgeving van het station. Een van hen had 40 gram harddrugs bij zich. Bij huiszoeking in hun Rotterdamse woningen werden later twee vuurwapens aange troffen. De waterbus dreigt te verwor den tot een oneerlijke concur rent voor de Leidse rondvaart- bedrijven. Die waarschuwing gaf gisteravond in de raadscom missie verkeer Reder J. Veringa van 't Galgewater. Veringa reageerde hiermee op een recent onderzoeksrapport van de NZH, die zich opwerpt als de exploitant van de water bus. De routes die de boten van de NZH blijkens het rapport moeten gaan varen, verontrus ten Veringa. „De voorgestane routes voeren zo'n beetje over PvdA-wethouder T. van Rij (ruimtelijke ordening) chan teert de Leidse kiezer. Die keiharde beschuldiging komt van secretaris J. Lingen van de stichting tot behoud van het Koninklijk Militair Invalidenhuis (KMI). Lingen kreeg gisteravond in de raadscommissie bestuurlijke vernieu wing bijval van de SP en Leiden Weer Gezellig/De Groe nen. Dit tot ontsteltenis van vooral WD'er G. Bakker en D66'er A. Pechtold. „Chantage is een zwaar woord in dit huis." bouwplannen zijn zo'n beetje afgerond en de bouwer, de Kat- wijkse aannemer Van der Plas, zal ongetwijfeld een schade claim indienen als het project wordt afgeblazen. Van Lingen van de stichting, die het initiatief tot het referen dum heeft genomen, schrijft in een brief aan de raad dat Van Rij met zijn uitlatingen de on derhandelingspositie van de ge meente beschadigt en dat hij de kiezer poogt te chanteren. „Het prijskaartje van een keuze vóór behoud van het KMI wordt op kunstmatige wijze verhoogd. Hiermee wordt geïllustreerd dat het college en Van der Plas in Over het KMI, aan de Hoge Rijndijk, wordt tegelijk met de verkiezingen voor de provincia le staten op 8 maart 1995, een referendum gehouden. De kie zer kan zich dan uitspreken over de vraag of de bouw van twee flats, die ten koste gaat van een monumentale bomengroep en de voormalige serre van het complex, doorgang moet vin den. Wethouder Van Rij heeft herhaaldelijk laten weten dat er een prijskaartje van zo'n vier miljoen gulden hangt aan een eventueel 'nee' van de Leidse kiezers. De procedures voor de alle Leidse wateren. De water bus wordt op deze manier een verkapte rondvaartboot, die nog wordt gesubsidieerd ook." Volgens wethouder P. Lan- genberg is zijn angst voor on eerlijke concurrentie onge grond. „Rondvaarboten en wa terbussen hebben heel andere doelgroepen. Wij zijn er niet op uit de rondvaart uit de markt te drukken. Ik zal echter niet ont kennen dat de waterbus toeris tische aspecten kent." In de raadscommissie teken de zich een meerderheid af die wil experimenteren met de wa terbus. Verkrijgbaar op onze afdeling Speciale Aanbiedingen (le etage): I Kleur in uw interieurf 25,- Niemeijer: Kijk Ot en Sienf _47y5lT f 19,50 Haak: Rembrandtf f 25,- Guerrier: Patronenboek voor Patchwork en Quiltenf 19,90 iSl Boekhandel Kooyker Breestraat 93, 2311 CK Leiden deze fase belang hebben bij een zo hoog mogelijk schadebe- drag." „En", aldus Van Lingen, „het toont aan dat een onafhankelijk onderzoek naar de hoogte van een eventueel te vergoeden schadebedrag is gewenst." Ook Leiden Weer Gezellig/De Groenen wil zo'n onderzoek. De fractie verwijst naar een afstu deerscriptie van de Leidse stu dente bestuurskunde M. Topee. Zij heeft haar werkstuk aan het referendum over het KMI ge wijd en concludeert onder meer dat de ingewikkelde deal met Van der Plas, die is verzonnen door twee oud-PvdA-wethou- ders, niet op papier staat en dat van de huidige gemeenteraad niemand meer weet hoe de af spraken die met hem zijn ge maakt nu precies in elkaar ste ken. De studente, die voor haar scriptie een acht heeft gekregen, betwijfelt of Van der Plas met een eventuele schadeclaim wel net zo veel kans maakt als wet houder Van Rij voortdurend suggereert. Van Rij bleef stoïcijns onder de hevige kritiek. Hij toonde zich verheugd over de afspraak van een raadsmeerderheid dal in de vraagstelling van het refe rendum duidelijk wordt ge maakt dat 'nee' stemmen tegen het bouwplan financiële gevol gen heeft. „Of we dat nu leuk vinden of niet, we moeten in dat geval op onze blote knietjes terug naar de bouwer. Alleen een rechter kan de reeds verleende vergun ningen vernietigen." In de raadscommissie teken de zich gisteravond, zoals ver wacht, een ruime meerderheid af die de referendumaanvraag wil honoreren. Wel hikt de raad aan tegen de geraamde kosten, zo'n anderhalve ton. Op de klei ne oppositiepartijen na heeft ei genlijk niemand in de raad echt trek in het referendum maar nu de stichting de vereiste 4500 handtekeningen binnen heeft wordt de volksraadpleging als onvermijdelijk beschouwd. moet er de kans krijgen om zijn programma's daar le draaien." Cultuur-wethouder P. Lan- genberg zei 'zijn twijfels te heb ben'. Een zaal, gelijkwaardig aan de huidige zaal van X, is niet zo snel gerealiseerd. „Hoe wel de gemeente X een warm hart toedraagt en incidenteel subsidieert, voelen we ons niet verplicht om een locatie te zoe ken in de directe nabijheid", al dus Langenberg. Dat gaat Van Middelkoop niet ver genoeg. Haar is er alles aan gelegen X in de binnenstad te houden. Andere fracties rea geerden nog niet op het plan van Groen Links. Cultureel centrum X, dat bin nen een jaar de gekraakte Rex- bioscoop aan de Haarlemmer straat dient te verlaten, kan aan een nieuw onderkomen worden geholpen in het Sleutelhofge bied tussen Aalmarkt en Bree straat. Groen Links-raadslid E. van Middelkoop zei dit gisteren in de raadscommissie cultuur. De Groen Links-fractie denkt vooral aan de tweede, kleine zaal die mogelijk bij de Stadsge hoorzaal wordt gebouwd. „Die hoeft dan niet per se het vaste onderkomen van X te worden maar het cultureel centrum Uitbreiding kabelnet zorgt voor grote problemen i chef hennyvan egmond, 071-356414, plv -chef hans koenekoop, 071-356429 Ook de twijfel of het andere CD- raadslid, Meijer, wel een echte I inwoner van Leiden is, groeit, jj Feit is dat hij als hij raadsverga- deringen bezoekt altijd een gro- f, te koffer bij zich heeft en dikwijls voortijdig afhaakt om de trein naar een andere stad, vermoedelijk Rotterdam, te ha len. Fractiegenoot Hoogeveen heeft onlangs in een raadscom missie laten doorschemeren dat Meijer niet daadwerkelijk in Leiden woont. Raadsleden, die niet met hun naam in de krant willen worden genoemd, zeggen Hoogeveen ook wel eens slapend in het sta tion te hebben aangetroffen. Weer andere raadsleden bewe ren dat ze Hoogeveen, die in de bouw werkt, in de binnenstad uit een bestelwagen van een Turks aannemingsbedrijf heb ben zien stappen. „De giller van het jaar", vinden de Leidse raadsleden het als Hoogeveen echt in dienst is van een Turkse werkgever. „Die Turkse meneer discrimineert in elk geval niet", is een veelgehoorde grap op het stadhuis. Hoogeveen zelf is niet bereik baar voor commentaar. Het WD-raadslid G. Bakker zei gisteravond in de raadscom missie verkeer, bestuurlijke ver nieuwing en cultuur, waarvan hij voorzitter is, dat hij de struc turele afwezigheid van de CD- Rijnland yy yy Het Hoogheem- I raadschap van Rijn land vertrekt wellicht hele maal uit de Leidse Bree straat. Totaal komen 13 panden vrij. afgevaardigden in raadscom missies 'onacceptabel' vindt. Hij wil dat burgemeester en wethouders hiertegen optreden. Bakkers aanval volgt kort op een betoog van PvdA-fractievoorzit- ter R. Hillebrand dat de twee CD-raadsleden eigenlijk hun Toeval yy Dankzij 'gestuurd I Z toeval' won de Kat- wijkse fotograaf Leendert Schaap de eerste prijs van een bruidsfotowedstrijd. raadsvergoedingen zou moeten worden afgenomen. SP'er T. van Houten deelt de visie van Bakker en Hillebrand niet. „Het is de verantwoorde lijkheid van een fractie zelf of ze zich in een raadscommissie laat Fataal yy -J Afsluiten van we- I J gen in Zoeterwou- de-Rijndijk is fataal voor de Kromarkt én de buurt, al dus de advocaat van de supermarkt. vertegenwoordigen. Het is niet aan het college om daar een 'onaanvaardbaar' over uit te spreken, zeker niet zolang de CD in raadsvergaderingen wel komt opdraven. Het lijkt me be ter om de toezending van de stukken aan de CD-raadsleden voor de raadscommissies stop te zetten. Dit in het kader van de interne milieuzorg", aldus Van Houten die doelde op de papierverspilling. Referendum-aanvragers willen onderzoek naar schadeclaim leiden aap rietveld De Sleutelpas, een kortingskaart voor alle inwoners van Lei den, wordt afgeschaft. De pas komt, zelfs na uitbreiding van het aantal deelnemende winkeliers, steeds slechter in de markt te liggen. Voortzetten van de Sleutelpas in de huidige vorm is niet zinvol, concludeert de gemeente. In plaats van de geraamde 5000 passen werden er dit jaar een schamele 646 verkocht. Leiden bracht het afgelopen jaar 2232 Sleutelpassen aan de man. Maar daarvan werden er 1586 bij wijze van kerstpakket gratis verstrekt aan ambtenaren. En die zijn niet van plan de kortingskaart volgend jaar zelf aan te schaffen, zo is uit een enquête gebleken. Van degenen die de pas voor het mini mumtarief kochten zou 84 procent hem volgend jaar weer willen aanschaffen, van degenen die de volle mep betaalden - 75 gulden - is slechts 54 procent nog geïnteresseerd. De Sleutelpas, in januari 1993 ingevoerd, was vooral be doeld om het leven voor mensen met een laag inkomen wat goedkoper te maken. Maar van de ongeveer 20.000 huishou dens in Leiden met een minimuminkomen maakt nog geen drie procent gebruik van de Sleutelpas. En dat rechtvaardigt volgens burgemeester en wethouders niet de 48.155 gulden die Leiden nu aan de pas uitgeeft. De toenmalige wethouder H. de la Mar (Groen Links) intro duceerde de Sleutelpas in 1993. Het idee haalde hij uit Rotter dam, waar een soortgelijke pas al sinds 1989 een groot succes was. Het eerste jaar gingen daar al 22.000 Rotterdampassen over de toonbanken, een jaar later 45.000. Maar daar geeft de gemeente rond de drie miljoen gulden per jaar uit aan het project en zijn de voordelen voor de bezitters groter. In Leiden bleef de teller het eerste jaar steken bij ongeveer 700 verkochte passen. En het afgelopen jaar werd dat aantal niet eens meer gehaald. B en W komen in de loop van vol gend jaar met een voorstel om de Sleutelpas in zijn huidige vorm af te schaffen. De raad kan dan kiezen uit twee moge lijkheden: of helemaal stoppen met het project, of een nieuwe pas alleen voor minima in het leven roepen. De een komt voor 25 gulden, de ander doet het voor 15 piek, maar eigenlijk willen alle stu denten hetzelfde. Ze proberen een centje bij te verdienen door wanhopige Merenwijkers te hel pen, die sinds twee dagen hun favoriete programma's niet meer kunnen vinden. Nu de Merenwijk is aangesloten op het glasvezelnet hebben de abonnees 33 zenders tot hun beschikking, tien meer dan voorheen. Maar de kanalen moeten wel opnieuw worden ingesteld en vooral ouderen hebben daar moeite mee. 'Stadzicht', een flat in de Leidse Merenwijk, is hierop geen uitzondering. „Ik heb geen verstand van televisie", zegt E. Vermond, een oudere bewoner verbolgen. „Wij moeten nu be talen voor het opnieuw instellen van die zenders, terwijl we hele maal niet om die extra zenders hebben gevraagd. Wat moet ik ermee?" Hij is niet de enige die er zo over denkt. Ook het echtpaar Van den Bos vraagt zich af waarom extra zenders noodza kelijk zijn. R. van den Bos is het tot nu toe gelukt om de meeste kanalen zelf in te stellen, maar met het vinden van sommige zenders heeft hij moeite. Toch zal hij het werk niet uitbesteden aan een student of een bedrijf, want hij vindt dat onnodig. „Als Veronica straks uit het bestel stapt, moet je sommige zenders misschien opnieuw instellen en ben je weer geld kwijt." Vooral jongere bewoners kla S. van der Kooy stelt een televisie in bij bewoners van Stadzicht, een flat in de Leidse Merenwijk. „Voor mij is het twintig minuten werk." foto holvast/mark lamers ren de klus zelf, zo blijkt. „Ik heb een technische achter grond, dus voor mij is het geen probleem", zegt M. Punselie. „Maar omdat het niet mijn da gelijks werk is, ben ik toch an derhalf uur bezig geweest. Ik kan me best voorstellen dat an dere mensen hier in de flat pro blemen hebben met het vinden van alle zenders." Bij storingen aan het net wordt gewoonlijk het bedrijf Van den Berg uit Zwammerdam ingeschakeld. Ook nu kunnen bewoners gebruik maken van de diensten van deze firma, maar het loopt niet storm. „We krijgen wel veel telefoontjes waarin informatie wordt ge vraagd", zegt eerste monteur R. Wardenaar. „Bewoners willen bijvoorbeeld weten hoe ze de kanalen opnieuw moeten in stellen en waar ze te vinden zijn." Wie de reacties in 'Stadzicht' beluistert, kijkt er niet van op dat bewoners de instelling zelf liever aan studenten overlaten. „Van den Berg vraagt 55 gulden. Dat vind ik veel te duur", is de reactie van velen. Wardenar be weert echter dat het afstellen van 33 kanalen op televisie en video meer geld kost dan het oplevert. „Onze monteur is zó een uur bezig. Daarnaast heb ben we voorrijkosten. Dal stu denten dit werk willen doen, vinden wij niet erg." Student S. van der Kooy heeft eergisteren in de flat een briefje opgehangen waarin hij zijn diensten aanbiedt. A. Batelaan heeft hier vorige week brieljes in de brievenbus gegooid. An dere studenten bieden via ad vertenties in de supermarkt hun diensten aan. Van der Kooij: „Voor mij is het afstellen van zo'n televisie twintig minuten werk, want die televisies werken allemaal volgens hetzelfde prin cipe." Hij heeft echter pas enke le reacties gehad en denkt dat Batelaan hem voor was. Batelaan heeft het druk. Na college spoedt hij zich 's mid dags naar de Merenwijk om te levisies af te stellen. Tot half elf 's avonds is hij bezig: „De aan vragen passen niet meer op mijn antwoordapparaat. Giste ren heeft een vrouw wel tien keer gebeld terwijl ik haar pas vrijdag kan helpen. En vandaag vroeg iemand bij wie ik de tele visie instelde of ik ook haar buurvrouwen kon helpen. Maar ik neem geen aanvragen meer aan, want ik heb voldoende adressen." Batelaan ziet in het werk een aardige bijverdienste, maar vreest dat hij na het weekeinde geen televisie meer kan zien. Toch zal hij tenminste nog een keer aan het werk moeten. „Ik moet mijn eigen televisie nog instellen", bekent hij. „Daar voor heb ik nog geen tijd ge had."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9