Val Berlusconi spoedig verwacht Buitenland Dagboek van dochter Raspoetin te koop Washington stelt regels aan werk van au pairs Tapie failliet Haile Selassie werd op bevel vermoord Russische invasiemacht in grote problemen Israëli danig in het nauw VN kammen in Rwanda - vluchtelingenkampen uit Amerika ten prooi aan vliegangst ie DONDERDAG 15 DECEMBER 1994 Amnesty bezorgd over Afghanistan londen Amnesty International verwijt de wereld de ogen te sluiten voor de mensenrechtencatastrofe in Afghanistan. In een vandaag openbaar gemaakt verslag van een bezoek aan vluchte lingenkampen in Pakistan maakt Amnesty melding van wille keurige arrestaties, massamoorden, folteringen en verkrachtin gen van vrouwen en kinderen in Afghanistan. Alle strijdgroepen in het land maken zich daaraan schuldig, aldus het rapport. Akkoord bereikt over Iers kabinet dublin» De vier weken durende politieke crisis in Ierland lijkt voorbij nadat onderhandelaars het gisteren eens zijn geworden over het beleid van een 'regenboogcoalitie'. Daarin werken twee linkse en een rechtse partij samen. Het akkoord maakt de weg vrij voor het premierschap van Fine Gael-leider John Bruton. Hij wordt vandaag in het parlement tot regeringsleider gekozen. Bruton volgt Albert Reynolds op. Die trad 17 november af na een rel over het justitiële dralen rond een zaak van ontucht met kin deren. Reynolds' Fianna Fail-partij, die nu onder leiding staat van Bertie Ahern, gaat in de oppositie. Khamenei wil sji'ieten niet leiden Nicosia» De Iraanse geestelijk leider ayatollah Ali Khamenei heeft gisteren zijn kandidatuur ingetrokken voor de post van marja'ala, de hoogste functie in de sji'itische geestelijke hiërar chie. In een toespraak voor radio Teheran zei Khamenei dat zijn huidige werkzaamheden niet toelaten dat hij ook nog de verant woordelijkheden van de marja'ala op zich neemt. De intrekking van de kandidatuur is een koerswijziging in het officiële beleid, dat enige tijd gericht leek te zijn op promotie van Khamenei. De hoogste sji'itische geestelijk leider, grootayatollah Ali Araki, over leed vorige maand. Biddende vrouw met bijl gedood hamburg» Een 72-jarige vrouw die in een katholieke kerk in Hamburg zat te bidden, is gisteren met een bijl doodgeslagen door een andere vrouw. De 42-jarige dader zei later tegen de po litie dat ze ervan overtuigd was dat het slachtoffer was bezeten door de duivel. De dader heeft de aanval anderhalfjaar lang voorbereid. Het slachtoffer is hevig bloedend van de kerk naar een ziekenhuis gebracht en daar aan haar verwondingen overle den. China: 80 mijnwerkers omgekomen paking Bij een explosie in een kolenmijn in Noordoost-China zijn 80 mensen om het leven gekomen. Dat heeft het ministerie van kolenzaken met meer dan een maand vertraging bekendge maakt. Bij het ongeluk in Liaoyuan in de provincie Jilin op 13 november raakten 128 mensen gewond. De mededeling van het ministerie bevat tevens een oproep om in alle kolenmijnen de veiligheid te verbeteren. Jaarlijks laten duizenden Chinese kom pels het leven bij ongelukken. londen marianne macdonald maakten hem geliefd bij ts; Nicholaas II en diens vrot Alexandra. Ze meenden dat al- Vandaag wordt bij Sotheby in leen Raspoetin hun zoon en erf- Londen het dagboek geveild genaam, Alexis kon genezen, van de dochter van Raspoetin, Het tsarenkind leed aan hemo- de legendarische boer die zijn filie. Maar omdat de ziekte voor helende krachten in dienst stel- de buitenwacht geheim werd de van de Russische tsaar. Het gehouden, ontstonden er mis- dagboek zal naar schatting verstanden over Raspoetins rol. 3.400 gulden opbrengen. Het Er deden geruchten de ronde beschrijft de periode die vooraf- dat hij een Duitse agent gaat aan de omverwerping van minnaar van de keizerin en en moord op de Russische kei- haar vriendin Anna Vyrubova. zerlijke familie. Hem werd ook grote politieke Maria Grigorievna Raspoetina invloed toegeschreven. Hij werd begon haar dagboek op 15-jari- bekend als de 'gekke monnik', ge leeftijd in 1914. Ze vertelt het In 1916 werd Raspoetin ver- verhaal van de overgang van de moord. In juni 1918 trof dat lot armoede in het Siberische dorp ook Nicholaas, Alexandra en Pokrovskoe naar de rijkdom in hun kinderen. Raspoetins doch- de hoofdstad St. Petersburg, na- ter Maria vluchtte naar het dat haar vader een bescherme- Westen, waar ze als danseres en ling van de tsaar was geworden. later als leeuwentemster in een Raspoetins helende krachten circus haar brood verdiende. Washington Rtrmoet niet alleen worden onder zocht wat de achtergrond is van De VS hebben gisteren regels de au pair in spe, maar ook wat uitgevaardigd voor werk van au de achtergrond is van het gast erken. Aanleiding is de gezin. Die gezinnen reeks incidenten met au-pair- worden doorgelicht door parti- meisjes. Die lopen uiteen van culiere organisaties die de over gevallen waarin de au pair niet heid aanwijst. Die zorgen ook op haar taak is berekend tot ge- voor instructie en opleiding vallen waarin au pairs seksueel elke au pair voordat die bij een worden misbruikt door vaders Amerikaans gezin komt. in gastgezinnen. Daarnaast is er Au pairs mogen per week niet de zaak van de Nederlandse au langer werken dan 45 uur en pair die ervan wordt verdacht maximaal negen uur per dag. een jongetje van twee maanden Ze hebben recht op minimaal in de staat Virginia zo door el- anderhalve dag vrij per week kaar te hebben geschud dat hij plus een weekeinde per r enletsel overleed. De Verder moeten ze minimaal rechtzaak tegen haar begint in 4,25 dollar per uur verdienen en maart. twee weken betaalde vakantie Volgens de nieuwe regels per jaar krijgen. PARUS Rtr-AFP De Franse politicus/zakenman Bernard Tapie is persoonlijk failliet verklaard. Dat betekent dat hij zijn politieke ambities de komende vijf jaar vermoedelijk kan vergeten. Tapie gaat waar schijnlijk wel in beroep tegen de uitspraak die de handelsrecht bank in Parijs gisteren deed, zo dat eventuele politieke gevolgen nog wel even op zich zullen la ten wachten. De zaak voor de handelsrech ter is een van de vele die tegen de oud-voorzitter van de Franse voetbalclub Olympique Mar seille lopen, in totaal zou Tapie voor 1,6 miljard franc (ƒ522 miijoen) in het krijt staan. De grootste schuldeiser is de bank Crédit Lyonnais, die 1,2 miljard franc 390 miljoen) van de za kenman te goed heeft. Tapie zit in het Franse en het Het extreemrechtse Vlaams D Blok wordt buiten het dagelijks A bestuur van Antwerpen gehou- J? den. Dit ondanks het feit dat het Blok bij de verkiezingen van 9 0 oktober 28 procent van de b stemmen haalde en nu de grootste fractie in de Antwerpse gemeenteraad vormt. Na moei- zame onderhandelingen heb- 0 ben socialisten, liberalen, groe nen en de partij Antwerpen '94 c gisteren een bestuursakkoord N gesloten zonder Vlaams Blok. T De socialiste Leona Detiége (52), minister van tewerkstelling n- en sociale zaken in de Vlaamse A regering, wordt de nieuwe bur- gemeester van Antwerpen. Ze Dt neemt de hamer over van haar omstreden partijgenoot Bob R Cools. s Filip Dewinter, de partijleider ll van het Vlaams Blok, reageerde v! op de Belgische televisie cy- n, nisch. Hij voorspelde het Ant- 0 werpse college een zeer kort le ven, omdat de coalitie het maar ogver één ding eens is: de afkeer d van het Vlaams Blok is. Breuk met Legci Norcl lijkt definitief De kans op een regeringscrisis in Italië is zeer groot ge worden. Nadat gisteren de coalitiepartijen van de 'Pool van de Vrijheid' elkaar bijna letterlijk in de haren waren gevlogen, liet ook premier Berlusconi zijn optimisme va ren. Hij heeft een spoeddebat aangevraagd in het parle ment om 'duidelijkheid te krijgen over de positie van zo wel de regerings- als de oppositiepartijen'. Berlusconi wil dat het debat en de stemming over het vertrou wen in zijn kabinet plaats zullen vinden nadat het parlement de begroting heeft aangenomen. Dat zou volgende week zijn. Er wordt echter ook rekening mee gehouden dat de bom vandaag al barst tijdens het kabinetsbe raad. Het besluit van Berlusconi volgde op een dag vol openlijke ruzies tussen de Lega Nord en de twee andere grote regerings partijen, Forza Italia en Natio nale Alliantie. Grote commotie ontstond toen de Lega Nord en de oppositiepartijen het voor stel van Kamer-voorzitter Pivetti aannamen voor de oprichting van een parlementaire commis sie die nieuwe regels voor de media moet opstellen. Forza Italia en Nationale Alli antie spraken omdat de tuur, die zich coup i cul- bezighoudt met mediazaken, is gepasseerd. Pivetti, die lid is van de Lega Nord en genoemd wordt als mogelijk nieuwe premier, werd fel aangevallen. Het feit dat de Lega Nord voor de zoveelste keer met de oppositie mees temde, werd uitgelegd als een generale repetitie voor een nieuwe regeringscoalitie. De breuk tussen de Lega en de overige regeringspartijen lijkt inderdaad definitief. Lega-leider Bossi voerde gisteren overleg met de secretarissen van de ex- communistische PDS en de PPI, de voormalige christendemo cratische partij. Daarbij waren ook enkele Lega-ministers aan wezig. Voor alle waarnemers was het duidelijk dat de strate gie werd besproken voor het ten val brengen van Berlusconi. Bossi zei gisteravond dat als hij de kans op een crisis op een schaal van 0 tot 10 moet uit drukken, hij 9,7 zou kiezen. In geval van crisis is het woord aan president Scalfaro. Veelbetekenend is dat de presi dent al zijn afspraken van de komende dagen heeft afgezegd. Scalfaro is de afgelopen dagen door leden van de regeringscoa litie aangevallen omdat hij zou samenzweren met de oppositie. Het is bekend dat Scalfaro geen nieuwe verkiezingen wil uit schrijven. Berlusconi eist echter dat de Italianen in geval van een crisis opnieuw naar de stembus Addis abbeba dpa-Rtr Verdere details gaf de aanklager niet. De om standigheden waaronder de in 1974 afgezette kei zer om het leven was gekomen, waren lang duis ter gebleven. Geruchten wilden dat de keizer in bed met een in ether gedrenkt kussen zou zijn verstikt. Pas in 1992, een jaar na de val van het Mengistu-regime, is zijn stoffelijke overschot ont dekt onder een ruimte in het paleis die Mengis- tu's WC zou zijn geweest. Het voorlezen van de aanklacht tegen de 66 verdachten zal nog enige tijd in beslag nemen. Van hen zijn er 21, onder wie Mengistu zelf, niet aanwezig. Mengistu heeft zijn toevlucht in Zim babwe gezocht. De aanklager beschuldigt de 66 van misdaden tegen de menselijkheid, waaronder moord, marteling en het veroorzaken van de dood van duizenden door gedwongen collectivi saties en wanbeheer van de landbouw. De militaire regering van de voormalige Ethiopi sche leider Mengistu Haile Mariam heeft in 1975 welbewust opdracht gegeven de vroegere keizer Haile Selassie te doden. Dat is gisteren, op de tweede dag van het proces tegen 66 functionaris sen van het Mengistu-bewind, voor het eerst offi cieel naar buiten gekomen. Bij het voorlezen van de 269 pagina's tellende aanklacht bleek dat de militaire junta, de dergue, op 23 augustus 1975 besloot dat Haile Selassie uit de weg moest worden geruimd omdat hij „het hoofd was van het feodale systeem". Vier dagen later werd de 82-jarige monarch, die toen een jaar in zijn paleis gevangen had gezeten, ,,op de meest wrede wijze in zijn bed gewurgd", aldus de aan klacht. ramallah Bij drie aanslagen in de Gazastrook en de Westelijke Jordaanoever zijn gisteren, de dag waarop het zeven jaar geleden was dat de mili tante Harnas werd opgericht, vier Israëlische militairen en een Palestijn gewond geraakt. In Ramallah, op het nog door Israël bezette deel van de Westelijke Jordaanoever, werd een reservemilitair in zijn auto met stenen bekogeld (foto). Hij kon door een Israëlische patrouille worden ontzet, maar had toen al aanzienlijke verwondingen opgelopen. Momenteel wordt hij in een ziekenhyuis verpleegd. foto epa awad awad Het VN-leger in Rwanda (Una- mir) is gisteren begonnen met het ontwapenen en arresteren van Hutu's die in opvangkam pen in het zuidwesten van het land voor terreurdaden verant woordelijk zijn. Ook mensen die ervan worden verdacht dat ze hebben deelgenomen aan de eerder dit jaar in Rwanda uitge voerde volkerenmoord worden opgepakt en overgedragen aan de regering in Kigali. De operatie, de eerste in haar soort, wordt uitgevoerd in sa menwerking met het Rwandese regeringsleger en is bedoeld om de obstakels op te -ruimen die repatriëring van de vluchtelin gen in de weg staan. De oogst van de eerste dag was overigens vrij mager. In twee kampen nabij Gikongoro werden zo'n tweehonderd gra naten, vuurwapens en kapmes sen in beslag genomen en 27 Hutu's gearresteerd; 1.200 Rwandese militairen legden tij dens de operatie een kordon rondom het kamp. Maandenlang hebben leden van het voormalige Rwandese leger en Hutu-milities onge stoord een terreurbewind ge voerd in de kampen in Rwanda en Zaïre. Vluchtelingen, evenals de daders Hutu's, zijn bedreigd of vermoord omdat ze belang stelling toonden om naar hun dorpen terug te gaan of omdat ze getuige waren geweest van de volkerenmoord. Unamir stond er aanvankelijk bij en keek ernaar. De recente escalatie van geweld heeft VN- secretaris-generaal Boutros- Ghali nu gedwongen persoon lijk het groene licht te geven voor de schoonmaakactie in Zuidwest-Rwanda. Daar bevin den zich sinds de Fransen er in juni een speciale veiligheidszo ne instelden zo'n 350.000 ont heemden. „De operatie valt geheel bin nen het mandaat van de VN- Veiligheidsraad", verklaarde speciaal afgezant Sharyar Khan in Nairobi. „Wij dienen de be volking en hulpverleners te be schermen en moeten daarom een eind maken aan het geweld en de intimidatie. We kunnen niet toestaan dat militarisme hier welig kan tieren". De operatie was ook bedoeld als aanmoediging voor de vluchtelingen om weer naar huis te .gaan. De Rwandese re gering heeft aangekondigd de opvangkampen in het zuidwes ten nog voor het eind van het jaar te zullen opdoeken, omdat ze als broeinest voor toekomsti ge guerrilla-acties een te groot risico vormen voor het door Tutsi's gedomineerde bewind in Kigali. Vlaams Blok buiten bestuur van Antwerpen f Tapie bij het verlaten van de rechtbank. foto epa pascal guyot Europese parlement. Eerder was hij minister van stadsont wikkeling. Afgelopen dinsdag liet hij weten geen belangstel ling te hebben voor de kandida tuur voor het Franse president schap. Wel wil hij een gooi doen naar het burgemeesterschap van Marseille. grozny» hans geleijnse correspondent De Russische invasiemacht in Tsjetsjenië mist elf soldaten en twee pantservoertui gen. Ze zijn zondag 'gegijzeld' door woe dende dorpelingen in het grensgebied tus sen de moslim-republieken Dagestan en Tsjetsjenië. Daardoor konden Russische le gereenheden niet, zoals gepland, vanuit Dagestan Tsjetsjenië binnentrekken. Ze bi vakkeren noodgedwongen al vier dagen in gecamoufleerde stellingen op Dagestans grondgebied vlakbij de grens. Het gezichtsverlies voor de Russische mi litairen werd gisteren in een televisietoe spraak toegegeven door Dagestans minister van minderheden, Mohammed Goesajev. Hij vertelde dat de bewoners van de grens provincie drie pantservoertuigen hebben gekaapt en vijftig militairen gevangen geno men. Dit gebeurde op de weg tussen de hoofdsteden Grozny en Machatsjkala. Met de gekaapte pantservoertuigen is ook het vuur geopend op de Russische militairen. Een van de voertuigen kon buiten gevecht worden gesteld. Volgens Goesajev zijn inmiddels 39 gegij zelde militairen weer vrijgelaten. Elf man schappen plus twee pantservoertuigen zijn nu nog zoek. Goeseajev schreef de acties toe aan 'provocaties' van de pers, die had gemeld dat het Russische leger ook vanuit Dagestan naar de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny zou oprukken. Volgens Goesajev was dit nooit de bedoeling geweest. Een be perkt aantal eenheden zou zijn ingezet om de grensweg te bewaken en te verhinderen dat 'ongewenste personen en wapens' Tsjetsjenië binnen konden komen. Ook in het aangrenzende Ingoesjetië le verde verzet van de plaatselijke bevolking de Russen grote problemen op. Het gevolg is dat van de legermacht die Tsjetsjenië vanuit drie richtingen moest binnenvallen alleen de eenheden die vanuit het noorden kwamen Grozny tot op 15 kilometer kon den naderen. Van een blokkade van de Tsjetsjeense hoofdstad was gisteren dan ook nog geen sprake. Verkeer tussen Groz ny en Machatsjkala vond ongestoord plaats. De Tsjetsjeens-Dagestaanse grens werd be waakt door enkele honderden opgewonden Tsjetsjeense en Dagestaanse militanten. Een paar kilometer verderop lagen duidelijk nerveuze Russische militairen in tankstel lingen. Iedereen die in hun richting liep werd onder schot genomen. Klaarblijkelijk durft Moskou niet hard in te grijpen uit angst voor uitbreiding van het Tsjetsjeense conflict naar andere Kaukasus- republieken die tot nu toe binnen de Russi sche federatie zijn gebleven. Maar erg lang kan die aarzelende houding niet worden volgehouden. De invasiemacht kampt niet alleen met een vijandige omgeving maar ook met barre weersomstandigheden, 's Nachts vriest het tien graden en overdag sneeuwt en ijzelt het voortdurend. Gisteren was het alweer raak. Een vliegtuigje met twee inzittenden stortte neer op fornische plaats Fresno. De inzittenden kwamen daardoor om, terwijl ongeveer 20 wond raakten. woonwijk in de Cali- Fresno ge- reuter mark crosse1 washington hans de bruun correspondent Veertig miljoen Amerikanen gaan komende week op reis om ter gelegenheid van Kerstmis fa milie en vrienden te bezoeken. Maar miljoenen van hen zullen bibberiger dan ooit in een vlieg tuig stappen. Vier ernstige vlieg tuigongelukken in vijf maanden tijd hebben voor een angtspsy- chose gezorgd, die velen ertoe brengt urenlang in auto of trein te gaan zitten en vliegtuigen links te laten liggen. Vooral de maatschappijen die kleinere toestellen inzetten of over korte afstanden vliegen, dreigen de dupe te worden. USAir en American Airlines, die elk twee ongelukken hadden, noteren miljoenen dollars ver lies omdat reizigers doodsbang zijn om met deze maatschap pijen te vliegen. Organisaties van luchtreizi gers roepen het publiek op niet meer te vliegen met toestellen voor minder dan dertig passa giers, omdat die niet hoeven te voldoen aan de veiligheidseisen die voor grotere vliegtuigen worden gesteld. Vorige week weigerden piloten van Ameri can Airlines-dochter American Eagle nog langer met ATR-vlieg tuigen te vliegen, omdat die in ijzige omstandigheden niet vei lig zouden zijn. Voor de Amerikaanse lucht vaart is 1994 een zwart jaar. In juli stortte een Boeing 737 van USAir neer in North Carolina en kwamen 37 mensen om. In sep tember crashte een 737 van USAir bij Pittsburgh en verloren 132 mensen het leven. Eind ok tober stortte een ATR-72 van American Eagle neer bij Chi cago: 68 doden. En dinsdag kostte een crash in alweer North Carolina 15 American-Eagle- passagiers het leven. Bij de laatste twee ongevallen ging het om propellorvliegtui- gen, die door 'commuter'-maat schappijen als American Eagle worden gebruikt om passagiers van kleine steden naar grote vliegvelden te vliegen. De grote re straalvliegtuigen zijn hiervoor minder efficiënt. De ATR's van American Eagle kunnen maxi maal 72 passagiers vervoeren, de Jetstream 31 die dinsdag neerstortte zelfs maar 20. Duizenden klanten van Ame-[ rican Eagle annuleerden hun reserveringen. Sommigen had den er urenlange autoritten voor over om vliegvelden te be- z réiken vanwaar ze wèl met! straalvliegtuigen konden vlie gen. Zeker in dit winterseizoen,; met zijn stormen en regen- en ijsbuien, durven miljoenen mensen niet meer in kleine zz vliegtuigen te stappen. Het ongeluk met de ATR-721 bij Chicago is toegeschreven! aan ijsvorming op de vleugels,; waardoor het toestel onbestuur baar werd. Sindsdien klaagden; piloten over de veiligheid van de ATR's. American Eagle be sloot al zijn ATR's in het koude Noorden van de VS aan de grond te houden. Dat zorgde z" vorige week voor chaos in het Amerikaanse luchtverkeer, om- dat vluchten uitvielen, andere vliegtuigen moesten worden ge zocht en passagiers op andere; maatschappijen moesten wor den overgeboekt. Volgens Ame- rican Airlines zal het maanden duren voor het vluchtschema weer normaal is. zi

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 6