Kamer kan 'leven' met plan Borssele Binnenland Van Randwijck blijft toch zitten Stelende asielzoekers betalen minder boete 'Veel mensen zijn onzeker over aanpak van hun kind' Fransen reageren op noodsignalen afgedankte marinezender 'Zoekt u maar een ander verpleeghuis' Omstreden ex-topman ABP: arrogant, sluw en eigenzinnig Den Bosch mag Rosmalen inlijven DONDERDAG 15 DECEMBER 1994 ANP Algemeen N Rendieren en lama's onder trein helvoirtOp een spoorwegovergang in het Brabantse Helvoirt is gistermorgen een vrachtwagen geladen met rendieren en la ma's door een passerende trein aangereden. De twee inzitten den van de truck raakten slechts lichtgewond. Een aantal dieren overleefde de klap niet. De ravage op de spoorwegovergang was enorm, aldus een woordvoerder van de politie. Koningin slaat bevrijdingsmunt den haag Koningin Beatrix slaat op 18 januari bij De Neder landse Munt in Utrecht de eerste munt ter gelegenheid van de vijftigste bevrijdingsdag, 5 mei volgend jaar. Het gaat om een munt van vijftig gulden, waarmee kan worden betaald. Er wor den er 650.000 van in omloop gebracht. Koffieprijs voorlopig niet omlaag den haag De prijs van een pak koffie gaat vooralsnog niet om laag. De Nederlandse consument zal 'op korte termijn' geen profijt trekken van de daling van de koffieprijs op de wereld markt. Douwe Egberts en Albert Heijn, de twee grootste Neder landse koffiebranders, handhaven de huidige prijzen. Nederland krijgt milieu-agentschap EU den haag Nederlandse instituten krijgen een belangrijke rol op het gebied van de luchtkwaliteit en natuurbescherming. Het RI VM (Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygëne) in Bilthoven is aangewezen als Europees centrum voor de lucht kwaliteit. Het Europees Centrum voor Natuurbescherming (ECNB te Tilburg) gaat samen met het Natuurhistorisch Muse um in Parijs leiding geven aan het Europees centrum Natuur. Het bestuur van het Europees Milieu-Agentschap (EMA) te Ko penhagen heeft dit gisteren besloten. Wijers krijgt steun voor sluiting kerncentrale in 2004 den haag gpd De Tweede Kamer steunt het voornemen van minister Wijers (economische zaken) om de kerncentrale in Bors sele al in 2004 te sluiten. PvdA en D66 zijn in afwachting van het officiële kabinetsbesluit dat morgen bekend wordt gemaakt, positief. De WD zegt met het besluit te kunnen leven. hij tot 2007 open moeten blij ven. Als de centrale in 2004 sluit, schieten de eigenaren er 70 miljoen gulden bij in. Wijers toont zich nu bereid die op tafel te leggen. D66-woordvoerster Jorritsma, die in het debat een sleutelrol vervulde, zegt ingenomen te zijn met het besluit, maar meer duidelijkheid te willen over de herkomst van die 70 miljoen al vorens een definitief oordeel te vellen. ,,Het lijkt in ieder geval de goede kant op te gaan", al dus Jorritsma. Haar PvdA-colle- Bij de discussies vorige maand in de Tweede Kamer bleken de regeringspartijen onderling sterk verdeeld. De PvdA wil een zo snel mogelijke sluiting, D66 sluiting in 2004 en de WD slui ting in 2007. Het standpunt van Wijers' eigen partij D66 blijkt nu het voor alle fracties aanvaard bare compromis. De kerncentrale moet worden gemoderniseerd, maar om de 470 miljoen gulden aan investe ringen terug te verdienen zou Nieuwe gokkast komt er niet den haag gpd De automatenhandel brengt geen nieuwe gokkast op de markt die kleine prijzen uit- j> keert. Dat verklaarde woord voerder Lindenbergh van de au- tomatenbranche gistermiddag, nadat de Tweede Kamer de komst van de nieuwe speelau tomaat had afgewezen. Minister Wijers (economische zaken) zal wel nog advies vragen over ei sen waaraan de automaat moet voldoen. De automatenhandel is echter niet van plan dat ad vies af te wachten. „De mening van de Tweede Kamer lijkt mij duidelijk", aldus Lindenbergh. „Als de Kamer het niet wil, komt die kast er niet." den haag gpd-anp Amsterdamse procureur-generaal verbaasd over ophef wijck haar onbekend was, en dat een krantebe- richt over zijn vertrek dus 'volstrekt niks' was. Wel bevestigde zij dat Van Randwijck „een keer ter loops heeft opgemerkt dat misschien de tijd ge komen is om naar iets anders om te kijken, maar dat gebeurt wel vaker in het leven. Als hij het ini tiatief neemt tot een gesprek met mij dan sta ik daar voor open". Even later echter, in een televisie-interview, liet Sorgdrager doorklinken dat Van Randwijck wèl op zou stappen. Zij zei het 'jammer te vinden als hij vertrekt' en dat dit 'uiterst ongelegen' kwam. Een woordvoerder van justitie vindt niet dat de uitlatingen van Sorgdrager strijdig zijn met elkaar. Onduidelijk blijft ook waarom Van Randwijck een dag heeft gewacht met het uit de wereld hel pen van het bericht dat hij op zou stappen. Vol gens kabinetschef M. Langereis van de Amster damse procureur-generaal 'kan iemnand wel eens afspraken hebben en de mens kan geen twee dingen tegelijk doen'. De Amsterdamse procureur-generaal mr. R. graaf Van Randwijck blijft op zijn post. In een persbe richt lieten het ministerie van justitie en het openbaar ministerie gistermiddag weten dat Van Randwijck 'met verbazing heeft kennisgenomen van de berichten dat zijn vertrek op handen is'. In de verklaring staat verder dat Van Randwijck zich 'volkomen' verzekerd weet van de steun van de minister van justitie. De mededeling van Van Randwijck komt als een volslagen verrassing. Dinsdagmiddag nog be vestigde een justitiewoordvoerder dat Van Rand wijck, een van de hoofdrolspelers in de IRT-affai- re, op zoek is naar een andere baan. De woord voerder zei letterlijk dat „minister Sorgdrager het vertrek betreurt, maar begrijpt". Justitie ontkent nu deze bevestiging gegegeven te hebben. Minister Sorgdrager zelf zei dinsdag in de Tweede Kamer dat een vertrek van Van Rand- schinnen gpd In Nederland verblijdende asiel zoekers die betrapt worden op winkeldiefstal, kunnen dit delict afkopen met een 'aangepast be drag'. Dit heeft volgens de Maastrichtse officier van justitie mr. J. Nabben te maken met de status van de asielzoeker en zijn financiële draagkracht. De rege ling geldt sinds vorig jaar. De door de politie aan Neder landse burgers aangeboden transacties zijn hoger dan de fi nanciële richtlijnen die gelden voor tijdelijk in Nederland ver blijvende buitenlanders, die wachten op een verblijfsvergun ning. Deze regeling geldt alleen voor personen die in een op vangcentrum zitten en voor de genen die onderdak hebben in een centrum voor ontheemden. Zo kan een asielzqeker die goederen steelt ter waarde van 25 gulden rekenen op een boete van 10 gulden. Diefstal tussen 25 en 50 gulden kan worden af gekocht met een boete van 30 gulden; 80 gulden boete wordt gehanteerd voor het wegnemen van goederen tussen de 150 en 250 gulden. Kapitale diefstallen leidden tot strafvervolging. Nederlandse burgers kunnen, ongeacht de waarde van het ge stolen goed, rekenen op een boete van minimaal 200 gulden en maximaal 400 gulden. Vol gens mr. Nabben is deze lande lijke regeling voor asielzoekers in het leven geroepen om een heid te krijgen in beleid. ga Crone beschouwt het voor nemen van Wijers als 'pure winst' omdat de centrale én vei liger wordt én eerder sluit. Cro ne vindt de 70 miljoen gulden die betaald moeten worden geen hoge prijs. Het Groen Links-kamerlid Vos is minder tevreden. Wijers gaat voorbij aan een door haar ingediende motie, die na lange discussies op het nippertje door de Kamer werd aangenomen. In die motie wordt de regering ge vraagd af te zien van bedrijfs tijdverlenging. Volgens Vos be tekent dat sluiting vóór 1998, en niet in 2004 zoals Wijers nu wil. Vos zal Wijers hierop aanspre ken. Dat gebeurt vermoedelijk volgende week, als de Tweede Kamer zich buigt over het kabi netsbesluit van morgen. Rechter gelast naamswijziging op grafsteen den haag anp Een Haagse vrouw die op de grafsteen van haar zoontje de achternaam van haar nieuwe man had laten zetten, moet die naam binnen zeven dagen ver wijderen. Alleen de voornaam van het jongetje, Danny, mag blijven staan. Dat heeft de Haagse rechter Punt gisteren in kort geding beslist. De vader van de jongen, die in 1986 scheidde van de moe der, had de naamsverandering geëist. Hij kon het niet verwer ken dat op de grafsteen van zijn eigen kind de achternaam van een andere man stond. Boven dien was het volgens hem on rechtmatig, want het jongetje droeg formeel nog zijn naam. Danny woonde sinds de scheiding bij zijn moeder. Vorig jaar overleed het 10-jarige jon getje door een ongeval. Hij werd in Rijswijk begraven. De moe der en haar huidige partner zorgden voor een grafsteen. Toen de vader van Danny zag welke naam erop stond, kreeg hij een grote schok. Via de rech ter besloot hij de zaak te laten veranderen. Punt vond het ver zoek zeer terecht en redelijk. Opvoedtelefoon steun in de rug voor twijfelende ouders alkmaar anp yvonne hamar de la brethonière „Onderschat de invloed van kinderen niet. Mensen kunnen zich niet voorstellen wat voor macht kleine kinderen kunnen hebben binnen een gezin", zegt Hanneke Ritmeester van de lan delijke Opvoedtelefoon. Steeds meer mensen wenden zich tot deze telefoonlijn met vragen over hun kinderen. De 'volwas sen' tegenhanger van de Kin dertelefoon heeft sinds de op richting eind 1992 een forse ontwikkeling doorgemaakt. Draaiden in 1993 nog maar 1.077 mensen het nummer, het afgelopen jaar verdubbelde het aantal telefoontjes. „Het aantal zal alleen nog maar toenemen als we meer bekendheid krij gen", zo verwacht Ritmeester. Zij is als medewerkster pedago gische preventie bij de stichting Kardeel in Alkmaar sinds het eerste uur betrokken bij de Op voedtelefoon. „Veel mensen zijn onzeker over de aanpak van hun kind. Vaak gaat het over alledaagse strub belingen. Als die erger worden en ouders geen oplossing we ten, benaderen ze ons", aldus Ritmeester. „Ons uitgangspunt is preventief. We willen voorko men dat vragen echte proble men worden en dat professio nele hulp nodig is. Daarom stre ven we naar optimale bereik baarheid", aldus Ritmeester. Op 1 januari wordt de Opvoed telefoon uitgebreid met Zee land, Gelderland en Limburg. Dan zijn alle provincies betrok ken bij de telefoonlijn. Elke pro vincie levert bij toerbeurt een telefoonteam, dat bestaat uit deskundigen van diverse hulp verleningsinstellingen Door de toename van het aantal teams kan de telefoonlijn-vaker open zijn. Het nummer (06- 8212205) is tegen normaal tarief te bellen op kantoortijden en op maandag-, dinsdag- en woens dagavond. Alleen tussen Kerst .en Oud en Nieuw is de lijn ge sloten. Vrouwen bellen het meest maar sinds de avondopenstelling in september hangen ook steeds meer man nen aan de lijn met twijfels over de opvoeding van hun kroost. Ritmeester is blij met het succes van de Opvoedtelefoon maar kan niet inschatten wat de maximale behoefte aan de voorziening in de toekomst zal zijn. „In een stad als Parijs bel len ongeveer duizend mensen per maand naar een soortgelijke opvoedtelefoon. Dat zegt nogal wat over problemen die ouders in deze tijd ondervinden." Ou ders zijn volgens haar altijd on zeker geweest over de opvoe ding en zullen dat altijd zijn. Dat komt ook doordat de op voedingsmethoden telkens ver anderen. De anonieme Opvoedtelefoon blijkt voor velen een uitkomst. „Vroeger was de familie de vraagbaak bij problemen. Maar de laatste tientallen jaren zijn de gezinnen kleiner geworden, waardoor jonge ouders minder familiebanden hebben. Boven dien zijn die familierelaties los ser dan vroeger", zegt Ritmees ter Tijdens een gesprek proberen de medewerkers van de Op voedtelefoon vooral de inzet Hanneke Ritmeester van de Opvoedtelefoon. foto anp paul vreeker van de beller te benadrukken. gende ouder. „Elk mens heeft Deze positieve benadering wekt specifieke problemen. Wij zoe- snel vertrouwen bij de hulpvra- ken de aanpak die bij de beller past. Zo wordt soms een andere aanpak bereikt dan die de op beller in gedachten had." Vaak is het volgens Ritmeester voldoende om algemene ken merken van bepaalde leeftijds groepen op te noemen. Er wordt veel gebeld over het ge drag van peuters. Die willen soms meestal zo rond hun tweede jaar opeens niet meer luisteren of doen moeilijk met slapen en eten. Ritmeester: Wij vertellen dat het kind een eigen wil krijgt en dat dit ge woon hoort bij de ontwikkeling. Ouders zijn met deze erkenning al een flink eind geholpen." Ook wordt er relatief veel gebeld over pubers, onder meer over pesterijen op school. Ouders vragen zich af hoe ze hun kind kunnen helpen. Ritmeester raadt dan aan met de schoollei ding te gaan praten. Ook kan zij doorverwijzen naar instanties waar het kind leert zich weer baarder op te stellen. Het aantal vragen over oudere kinderen neemt volgens Ritmeester op vallend toe. Daarbij gaat het vaak om het stellen van regels en grenzen als de kinderen zelf standiger (willen) worden. Bij ongeveer eenderde van de opbellers adviseren de mede werkers naar een consultatiebu reau of huisarts te gaan of ver wijzen ze naar pedagogische spreekuren bij welzijnsinstan- ties. In enkele gevallen worden zwaardere instellingen als het Riagg en de huisarts geadvi seerd. „Want", zegt Ritmeester, „de Opvoedtelefoon is een aan vulling op de bestaande hulp verlening en geen vervanging soesterberg gpd Een SOS-zender van de Koninklijke Ma rine die vanuit Soesterberg een noodsig naal uitzond, heeft opschudding veroor zaakt in het Zuidfranse Toulouse waar het signaal werd opgevangen. Daar werd direct alarm geslagen. Bij onderzoek bleek dat de zender op het terrein van de Dienst der Domeinen op de Leusderhei I stond. Hij was vermoedelijk tijdens een kijkdag door een bezoeker ingeschakeld waardoor er doorlopend SOS-signalen werden uitgezonden. De zendinstallatie, volgens de Konink lijke Marechaussee in Soesterberg een 'futuristisch uitziend en op een vliegen de schotel gelijkend geelkleurig appa raat' was door de marine afgedankt. Zoals alle niet meer gebruikte spullen van de krijgsmacht kwam de zender bij Domeinen terecht voorverkoop. De zen der is overigens alleen te koop voor ie mand die in het bezit is van een zend machtiging. Aan de verkoopdag gaat altijd een kijk dag vooraf. Naar men aanneemt heeft een bezoeker bewust of onbewust kans gezien aan de zender te rommelen met als gevolg dat deze werd ingeschakeld. Dit is ter plaatse niet vast te stellen. Dat was wel mogelijk in Frankrijk, want daar werd het noodsignaal opgevangen. Het was in het begin nog niet duidelijk of het ging om een schip dat in nood verkeerde of een vliegtuig. Nadat was ko- den haag carine neefjes Bewoners klagen over verplichte toiletronden ander verpleeghuis". De NVBV noemt het hanteren van vaste toilet tijden „mensonwaardig en respectloos. Zorg op maat betekent dat de bewoner mag wanneer hij moet en niet andersom", aldus Marjo Zijp, mede werker rechtspositie van de NVBV. Ook kwamen er veel klachten binnen over de eigen bijdrage voor het wassen van kleding. Daar staat per maand een vast bedrag van 57 gulden voor. Er zijn verpleeghuizen die meer geld vra gen. Ook komt het voor dat bewoners worden verplicht hun kleding in het tehuis te laten was sen. Volgens de richtlijn van de Nederlandse Ver eniging voor Verpleeghuiszorg (NWz) staat het de bewoner echter vrij om van de wasregeling ge bruik te maken. Om geld te besparen, willen som mige patiënten hun kleding door familieleden la ten wassen. Zo kwam het voor dat een patiënt aanvankelijk zijn kleren in het tehuis liet wassen, maar al gauw raakte hij allerlei kledingstukken kwijt. Na veel moeite kreeg zijn echtgenote het voor elkaar dat zij de was thuis kon doen. Vervolgens stuurde het verpleeghuis toch nog iedere maand een reke ning voor de was. De reactie van de directie luid de: „Het staat familie vrij om wasgoed mee naar huis te nemen, maar dat leidt niet tot reductie van de bijdrage". Bewoners in het verpleeghuis moeten 's morgens vroeg hun behoefte op een incontinentiematje doen. Er zijn geen hulpverleners die hen naar het toilet kunnen brengen. En de mensen die zo'n mat gebruiken ruiken naar urine. Deze klacht staat in een nog niet eerder gepu bliceerd rapport over misstanden in verpleeghui zen van de Nederlandse Vereniging Belangenbe hartiging Verpleeghuisbewoners (NVBV). De ver eniging inventariseerde over de periode van okto ber 1993 tot en met september 1994 in totaal 167 vragen en 108 klachten van bewoners. Er kwa men vooral veel klachten binnen over de 'ver plichte toiletronden' en de eigen bijdragen. De misstanden zijn inmiddels aangekaart bij de hoofdinspectie van de volksgezondheid. Zo kwam het voor dat een bewoonster zes uur lang niet werd geholpen om naar het toilet te gaan. Haar dochter diende voor haar moeder een klacht in bij de klachtencommissie. De commis sie beschouwde het als een 'incident' en bepaalde dat tussen de toiletrondes maximaal twee uur mag zitten. Het ging vier weken goed, maar daar na moest de bewoonster weer uren lang wachten voordat iemand haar naar het toilet bracht. Het advies van de directie luidde: „Zoekt u maar een PORTET: ED MASSON „Ik heb een riant salaris, waar om zou ik steekpenningen aannemen?" Ed Masson deed in het voorjaar van 1983, toen hij voor het eerst van de ver denkingen aan zijn adres van omkoping hoorde, alsof er niets aan de hand was. Maar een van 's lands grootste en meest geruchtmakende om koopschandalen was toen al onafwendbaar. De gisteren in Den Haag op 72- jarige leeftijd overleden Masson speelde de hoofdrol in de jaren durende ABP-affaire. Wie met het ABP zaken wilde doen moest smeergeld betalen aan Masson, zo luidde de verden king. Zo werd hij ervan beschul digd het faillissement van ten nishallenbouwer A. Poot te heb ben bevorderd toen deze geen steekpenningen meer wilde be talen. Poot moest dat geld afdragen via zakenvriend ir. I. van Zon ('Ome Kobus' in de bouwwe reld). Ook zou het Haarlemse bouwbedrijf J.P.A. Nelissen 'provisie' hebben betaald voor de bouw van het stadscentrum in Nieuwegein. Tot een veroordeling van de hoofdverdachte kwam het niet. Na een lange juridische strijd werd de voormalige directeur beleggingen van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds in 1989 door het gerechtshof in Den Bosch vrijgesproken. De carrière van mr. drs. Masson wordt gekenmerkt door tal van justitiële onderzoeken. Hij kwam in 1956 terecht bij Euro pa's grootste pensioenfonds, het in Heerlen gevestigde ABP. Hij trad er in dienst als sous chefbeleggingen. In het gede tailleerde boek dat de journalis ten Pierre Heijboer en Hans Horsten na een nauwgezet on derzoek over de ABP-affaire schreven, staat dat Masson voor zijn nieuwe baan zijn naam ver anderde. „Masson heet eigenlijk Mussert. Hij was familie van Anton (NSB- leider). In 1957, hij werkte toen al bij de Pensioenraad, de voor loper van het ABP, wijzigde hij zijn naam. Waarom dan pas? Volgens mij omdat hij toen te maken kreeg met verzetspen- sioenen. En het staat wat slordig om officiële stukken aan verzet - slui met Mussert te onderteke nen". Einde citaat in het boek. De sous-chef beleggingen be gon in 1960 een eigen bedrijf: De Heem NV, financierings- en beleggingsmaatschappij. De Heem onderhield overigens goede contacten met het ABP. Zo goed dat Binnenlandse za ken in 1964 een onderzoek in stelde naar de relatie. Men vond niets belastends. Met De Heem ging het echter niet goed en Masson keerde in 1968 ondanks verzet in de top, terug bij het ABP, volgens sommigen be rooid. Ed Masson. Hij ging er aan de slag als hoofd financieel beheer en werd in 1971 hoofd onroerend goed. En opnieuw stelde justitie een on derzoek in naar zijn handel en wandel. Want Masson werd er van verdacht dat hij zijn zaken vriend ir. J. van Zon ('Óme Ko- bus')van het bouwbedrijf Inter- vam tegen aanzienlijke vergoe dingen geheime informatie ver strekte over bouwprojecten in België. Wederom kwam het niet lot een strafvervolging. Ook de ABP-lei- ding zag geen reden in te grij pen. Sterker: Masson werd be noemd tot adjunct-directeur beleggingen en in 1978 zelfs tot directeur van deze afdeling. Er deden in die periode allerlei verhalen de ronde over opmer kelijk gedrag van Masson. Zo zou hij een keer de bloemen van zijn secretaresse opgegeten hebben, aktentassen in de gang hebben leeggegooid, de scha kelkast van een lift hebben ge ramd en in carnavalskostuum verschenen zijn bij het heien van een eerste paal in het noor den van het land. In ieder geval was de man, die een riante le vensstijl genoot, geen onbe sproken figuur. Medestanders roemden zijn intelligentie, werkdrift en stijl. Tegenstanders noemden hem hard, arrogant, sluw en eigenzinnig. In mei 1983 was ABP-advocaat mr. J. Wouters de strapatsen van de directeur beleggingen meer dan zat. Hij deponeerde bij het ministerie van binnen landse zaken een rapport waar in aangetoond werd dat Masson steekpenningen had aangeno men in ruil voor het financieren van bouwprojecten. Politiek en pers zetten druk op de ketel en justitie kon er niet meer onder uit om een diepgravend onder zoek in te stellen. De gerucht makende ABP-affaire was gebo ren. In 1986 was justitie klaar met het onderzoek en kon de recht bank in Maastricht met het monsterproces beginnen. Het dossier telde maar liefst 25.000 pagina's. Masson weigerde van af het begin elke medewerking, vocht iedere dagvaarding en be schuldiging aan en ging tot in hoogste instantie in beroep. Drie jaar later werd hij door het gerechtshof in Den Bosch in ho ger beroep Vrijgesproken. Maar Ed Masson was nog niet klaar. Hij eiste een miljoen gul den schadevergoeding van de Staat voor al het onrecht dat hem was aangedaan. Uiteinde lijk hoefde de Staat niet te beta len. Vervolgens kreeg Masson het aan de stok met zijn advo caat mr. Max Tripels uit Maas tricht. De voormalig ABP-top- man had 'vergeten' de rekening van 675.000 gulden voor juridi sche bijstand te betalen. Mr. Tripels liet Masson in 1989 zelfs gijzelen. Op 23 september 1991 gelastte de rechtbank in Maas tricht dat Masson 400.000 gul den aan de raadsman moest be talen. Zijn laatste rechtszaak had hij verloren. Masson wordt zaterdag in Den Haag begraven. heerlen gpd den haag anp men vast te staan dat het SOS-signaal uit Nederland afkomstig was, waarschuw den de Franse autoriteiten de radiocon troledienst (RCD) van het ministerie van verkeer en waterstaat in Eindhoven. Deze dienst zette een radarwagen in, die uiteindelijk het signaal in Soester berg op het terrein van Domeinen lokali seerde. Nadat de terreinbeheerder was gewaarschuwd, kon de zender worden uitgeschakeld. De drie regeringsfracties in de Tweede Kamer stemmen in met het kabinetsplan om de ge meenten Rosmalen en Heusden bij Den Bosch onder te bren gen. Het CDA en de andere op positiepartijen zijn tegen. Dat bleek gisteren in een langdurig debat, waarbij de emoties bij de volksvertegenwoordigers hoog opliepen. Doel van de samenvoeging is om de Brabantse hoofdstad let terlijk en figuurlijk meer lucht te geven. Door het grondgebied van de twee kleine plaatsen aan Den Bosch te 'geven', kan de stad verder uitbreiden. Zowel voor het bedrijfsleven als voor de volkshuisvesting. Het CDA vindt dat de rege ring de belangen van de rand gemeenten heeft verkwanseld. Woordvoerder Verhagen zei verbijsterd te zijn over het feit dat het advies van het Noord brabantse provinciebestuur niet is overgenomen. Daarin staat onder meer dat slechts een deel van Rosmalen bij Den Bosch zou moeten komen. De bevol king van Rosmalen en Heusden is fel tegen de overname door Den Bosch. Ook de kleine fracties, van links tot rechts, zijn tegen het regeringsvoorstel. Zij vinden evenals het CDA dat staatsse cretaris Van de Vondervoort van Binnenlandse Zaken het pro vinciebestuur heeft geschof feerd. De staatssecretaris zei dat op korte termijn geen noodzaak bestaat om Rosmalen bij Den Bosch onder te brengen. Maar op lange termijn is het volgens haar 'absoluut noodzakelijk' om de provinciehoofdstad sociaal - economisch op de been te hou den. De politiek heeft zes jaar zitten bakkeleien over de herindeling. Pikant is dat CDA-burgemeester Burgers van Den Bosch vroeger als burgervader van Rosmalen zogenaamd fel tegenstander was van een annexatie door Den Bosch.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5