Geen extra bevoegdheden politie tasjesdief 'Wat een malloten die studenten' Binnenland Geen strafvervolging in 'Zeeuwse rusthuizenzaak' Advocaten: Daders Puttense moordzaak nog vrij Eis zes jaar voor dodenrit 'Schuldsaneringwet van kabinet is schijnoplossing' DONDERDAG 15 DECEMBER 1994 Minister Jorritsma van verkeer en waterstaat heeft gisteren de eerste aardgaspomp officieel in gebruik genomen in Woudenberg op de Veluwe. Motoren op gas bestaan al langer, maar dan gaat het om LPG dat afkomstig is van olieraffinaderijen. Gas is de schoonste tot nu toe bekende brandstof. foto anp Onrust na aanrandingen op bejaarden deventer Onder de bewoners van de seniorenwoningen in het Overijsselse Colmschate is grote onrust ontstaan nadat eergiste ren vijf bewoners zijn aangerand. Een ongeveer veertigjarige man knoopte telkens een gesprek met de vrouwen aan, maar ging dan direct over tot het onzedelijk betasten van zijn slachtof fers. Politie-onderzoek heeft nog niets opgeleverd. Jaar cel voor hasjsmokkel alkmaar De Alkmaarse rechtbank heeft gisteren een 37-jarige man uit Ooststellingerwerf bij verstek veroordeeld tot één jaar cel wegens drughandel. De man maakte tussen juli 1989 en ok tober 1991 talrijke ritten van Spanje naar Nederland. Hij ver voerde voor een Noordhollandse drugorganisatie tussen 700 en 900 kilo hasj per rit. De man verblijft momenteel in Duitsland. Artsen niet ontevreden over Bernhard den haag Het medisch team dat prins Bernhard in het Acade misch Ziekenhuis Utrecht behandelt, is niet ontevreden over zijn toestand. De situatie blijft wel zorgelijk. Er worden in de ko mende dagen geen grote wijzigingen in de situatie van de prins voorzien. Dat deelde een woordvoerder van de Rijksvoorlich tingsdienst gisteravond mee. Groot tekort bij Werkloosheidsfonds zoetermeer» Doordat de regering de WW-premie voor komend jaar veel te laag heeft vastgesteld, zal het vermogenstekort van het Algemeen Werkloosheidsfonds oplopen tot 3,4 miljard gul den. Nu al kampt het fonds met een tekort van 2,2 miljard gul den. Dat zegt de Sociale Verzekeringsraad (SVR). Ook bij het AOW-fonds tekent zich een fiks vermogenstekort af van bijna een miljard gulden eind volgend jaar. Vijf jaar geëist voor cocaïnehandel breda» De officier van justitie bij de Bredase rechtbank heeft gis teren tegen twee Hagenaars gevangenisstraffen van vijf jaar ge ëist wegens handel in cocaïne. Volgens de officier maakte het duo ook deel uit van een criminele organisatie, die tot juni dit jaar vanuit Colombia grote hoeveelheden cocaïne per schip naar Nederland zou hebben gesmokkeld. Tegen de Britse kapitein werd twee jaar cel geëist. Sorgdrager wil regels niet verruimen, steun van PvdA en WD Kerkgangers middelburg» anp Drie voormalige bestuursleden van de stichting Rusthuizen der Gereformeerde Gemeenten in Zeeland hebben valsheid in ge schrifte gepleegd. Justitie ver volgt ze niet. ,,Ze zijn al genoeg gestraft door de hele affaire", al dus persofficier Veurink giste ren. De bestuursleden hebben in 1989 gerommeld met rijkssubsi die voor de bouw van twaalf be jaardenwoningen. Verder is 64.000 gulden subsidie voor brandveilige voorzieningen in een bejaardenhuis in Goes voor iets anders gebruikt. De stfch- Tegenactie van Mobil en De Boer i Air Miles ting exploiteert in Zeeland tweehonderd bejaardenwonin gen en twee verzorgingstehui zen. De ex-voorzitter is een predi kant uit Goes. Hij is in mei door de kerk geschorst. Een deel van de kerkgemeente wil hem nu rehabiliteren, maar dan moet hij wel een schuldbelijdenis af leggen. Toen hij dat afgelopen zondag probeerde te doen, be gonnen tegenstanders te mui ten. De kerkdienst moest voor tijdig worden beëindigd en de politie moest de domineeswo ning een tijdje in het oog hou den uit angst voor acties. het ultieme wonen TIJDELIJK tegen In antwoord op de succesvolle spaaractie Air Miles van onder meer Albert Heijn, Vroom Dreesmann en Shell, heeft De Boer Winkelbedrijven zich ver sneld aangesloten bij de elek tronische spaaractie van Mobil. Met het magneetkaartje van Mobil kunnen de klanten pun ten sparen die cash worden uit betaald aan de pomp, of kortin gen opleveren bij de Kijkshop. Straks kunnen de Mobilklan- ten hun punten ook vergaren als ze boodschappen doen bij de honderden supermarkten, Trekpleisters (drogisterijen) en Mitra's van De Boer. Er wordt eerst een proef gedaan in Dren- te. Het assortiment uit de hui dige geschenkencatalogus van De Boer wordt dan vervangen door het veel grotere assorti ment van de Kijkshop. De proef begint in maart en duurt drie maanden. De Boer is voor Mobil een aantrekkelijke partner, want het grootwinkelbedrijf is met 143 supermarkten, 101 Mitra's en 170 Trekpleisters één van de weinige kruideniersketens die het min of meer kunnen opne men tegen Albert Heijn. Volgens Mobil heeft de spaar kaart al tien procent omzetver- hoging opgeleverd. Volgens ad junct-directeur Rövekamp van De Boer was de samenwerking met Mobil niet bedoeld als ant woord op Air Miles, maar het succes daarvan heeft de bespre kingen wel versneld. BEVERWIJK-MEUBELBOULEVARD TELEFOON: (02510) 29033 LEIDERDORP-MEUBELPLEIN TELEFOON. (071) 899323 MONDILEDER STOUTENBEEK De politie krijgt voorlopig geen extra wettelijke bevoegd heden bij de opsporing van de georganiseerde misdaad omdat de huidige richtlijnen prima voldoen. Dat heeft minister Sorgdrager (justitie) gisteren in de Kamer ge zegd. Ze wil ook wachten tot de parlementaire enquête- comissie-Van Traa alle opsporingsmethoden in kaart heeft gebracht. PvdA en WD steunen de bewindsvrouw. den haag gpd Het CDA vindt dat het werk van de commissie de minister er niet van mag weerhouden nieu we wetgeving in te voeren die de bevoegdheden van de politie verruimt. CDA-woordvoerder Van der Heijden: ,.We zitten in de hoogste staat van paraatheid waar het de strijd tegen de geor ganiseerde misdaad betreft, dus moet de minister zich nu niet terugtrekken, maar zo snel mo gelijk vooruit." De WD heeft er vooral moei te mee dat Sorgdrager een wets voorstel dat de politie het ge bruik van richtmicrofoons (in clusief inkijkoperaties waarbij wordt ingebroken bij crimine len) toestaat, voorlopig ook in de ijskast heeft gezet. De wet hoeft alleen nog maar door de Eerste Kamer te worden behan deld. In tegenstelling tot zijn partijgenoten in de Tweede Ka mer, heeft WD-senator Kort hals daar wel begrip voor. ,,Ik vind ook dat dit wetsvoorstel zo snel mogelijk moet worden in gevoerd. Maar nu de Tweede Kamer heeft besloten tot een parlementaire enquête, is de minister min of meer gedwon gen te wachten met nieuwe re gelgeving." Volgens Sorgdrager is het he lemaal niet zo erg dat er voorlo pig geen nieuwe wetten komen. Zij wijst erop dat rechtszaken niet stuklopen omdat de opspo ringsmethoden niet deugen, maar omdat de politie dingen verzwijgt voor het openbaar mi nisterie. Dat komt volgens de minister in de toekomst niet meer voor omdat begin volgend jaar een toetsingscommissie van het OM wordt geïnstalleerd waar alle gebruikte opsporingsmethoden aan worden voorgelegd. De be staande richtlijnen staan bo vendien een scala aan opspo ringsmethoden toe. Nieuwe va- i - ~v 1 I - p j "T t M Studenten slenteren over de rails nadat ze het treinverkeer in Utrecht hebben lamgelegd. foto anp arthur bastiaanse utrecht gpd Het spoorwegennet lag gisteren helemaal stil door de actie van studenten en scholieren in Utrecht. Het was allemaal niet zo bedoeld, de organisatie stond volkomen machteloos, was zelfs een beetje beteuterd, maar mooi was het wel. In de hal van het winkelcen trum Hoog Catharijne verzame len zich tegen de middag hon derden studenten met spandoe ken. Iedereen zingt, joelt, schreeuwt, sluit zich aan. Een dikke rij, waarvan het eind niet zichtbaar is, trekt door de win kelstraten van Utrecht. Dichtbij de Dom lijkt de stad ingenomen door de jeugd. Overal doemen nieuwe drommen op. Het Domplein is te klein om de vele duizenden mensen op te van gen. De opkomst is meer dan waarop iedereen had gerekend. En de studenten zijn boos! LS- Vb-voorzitter Kysia Hekster spreekt. Na elke twee zinnen brult de menigte om haar in stemming te betuigen. De stoet van inmiddels duizen den studenten zet zich in bewe ging. Een doodskist die het ho ger onderwijs moet voorstellen wordt vooraan meegedragen. Voor de meesten is dit hun eer ste demonstratie. ..Ik dacht, nu moet ik maar eens gaan", zegt een roodharige jongen met sik je. Hij komt uit Groningen met de trein, hij zit op de kunstaca demie. „De meesten van mijn klas gingen ook. De maat is vol", vindt hij. Marjan Verduijn (19) rechten student uit Utrecht, blijft moe dig doorzingen. De hele nacht heeft ze liedjes zitten maken. De meeste mede-demonstran ten komen echter niet veel ver der dan 'Ritzen is een hondelul'. De organisatie heeft alles nog prima in de hand. Niemand mag voor het brede spandoek en de kist vooruit lopen. De or ganisatie, vijftig jongeren sterk, is duidelijk herkenbaar aan de lichtgroene T-shirts van de BUSS, de Boze Utrechtse Stu denten en Scholieren. Dan lopen duizenden benen in eens naar het station. De ver keerde kant op. Waarom hier heen? „Ik weet het niet, ik loop gewoon iedereen achterna", zegt een meisje. In de stations hal is het eerst 'We gaan met z'n allen naar den Haag'. Dan, op het perron, stapt niemand in de gereedstaande trein. De menig te loopt naar voren en de eer sten duiken voor de trein. Om even vuor half twee wande len een paar honderd studenten over de biels, over de hele breedte van het station. Treinen stoppen, er is geen houden meer aan. Luttele minuten later is de menigte aangegroeid tot duizenden jongeren. De politie doet niets. Een machtig gevoel maakt zich meester van de studenten. Alles ligt stil. Treinen blijven in de verte staan. Reizigers zijn pissig. „Ze demonstreren voor hun ei gen gewin en dat vind ik niet goed", zegt W. Thoomes (63). Een al wat ouder echtpaar hapt in een kroket en kijkt verbaasd om zich heen. Ze hadden nog niets gehoord van de actie en nu wordt hun reis naar Soest ruw onderbroken. „Ik denk dat het heel slecht is voor de stu denten dat ze dit doen", zegt de man. „Wat een malloten." De 72-jarige G. de Vroede zit flink omhoog omdat hij om half zes zijn spuit moet hebben. Hij is diabetespatiënt, en zijn spul len liggen thuis. In paniek kijkt hij om zich heen. Een poging om de studenten, zo rond half vier, naar het Jaarbeurscomplex te laten lopen, mislukt ook. In de stationshal vormen zich on dertussen voorde telefooncel len lange rijen van gestrande reizigers. Ze willen naar huis bellen om ander vervoer te re gelen of alleen maar even zeg gen dat ze thuis alvast maar moeten gaan eten. Want het kan wel laat worden vanavond. Even na zevenen 's avonds rij den de eerste treinen weer. zutphen gpd Er lopen in het Gelderse Putten waar schijnlijk heel andere moordenaars rond dan de drie aangehouden verdachten van de moord op en verkrachting van een 23-jarige stewardess. Dat stellen de advocaten van de drie Puttenaren, die gisteren voor de tweede keer voor de rechtbank in Zutphen moesten verschij nen. Op 9 januari werd de 23-jarige stewar dess dood gevonden in het huis van haar oma in Putten. Getuigen meldden dat op de bewuste zondagmiddag een groene Mercedes had rondgereden, ver moedelijk eigendom van een 59-jarige Puttenaar. Na het afluisteren van de te- lefoon werd deze een maand later, sa men met zijn twee schoonzoons en een vierde verdachte opgepakt. De vier verdachten ontkenden in eerste instantie dat ze op 9 januari gezamenlijk op pad waren geweest. Later kwamen stukje bij beetje bekennende verklarin gen. Weer later ontkenden alle vier weer. Uiteindelijk werd een van hen werd vrij gelaten. Advocaat Damman: „Die wisselende verklaringen zijn niet in vrijheid afge legd. De verdachten zijn veel te lang achter elkaar en op veel te late tijdstip pen gehoord. Ze hebben maar wat ge zegd om eraf te zijn." „Mijn cliënt wist op den duur niet eens zijn eigen adres meer, zo doorgedraaid was hij", voegt advocaat Klemann daar aan toe. De advocaten vinden dat het openbaar ministerie zich te veel heeft toegespitst op de drie Puttenaren. Klemann: „Het slachtoffer werd op de bewuste zondag middag gevolgd door twee mannen met een rode Peugeot. Een getuige heeft zelfs een schreeuw gehoord. Met die verkla ring is niets gedaan. Die mensen lopen nog steeds rond." De raadsheren noemen de bewijzen ui terst mager. Justitie baseert zich op de bekentenissen, die volgens de verdedi ging waardeloos zijn. Volgens DNA-on- derzoek zijn het sperma, schaamhaar, hoofdhaar en huidcellen die bij het slachtoffer zijn gevonden in elk geval niet van de Puttenaren afkomstig. De advocaten eisen daarom vrijspraak. Te gen twee verdachten is vijftien jaar cel geëist, tegen de derde twee maanden, omdat hij alleen het politie-onderzoek in de war heeft gestuurd. rianten daarop kunnen altijd aan de Hoge Raad worden voor gelegd. De parlementaire en quêtecommissie staat volgens Sorgdrager een dergelijke gang van zaken niet in de weg. De Kamer was in grote lijnen tevreden over de maatregelen die Sorgdrager vorige week heeft aangekondigd nu de geor ganiseerde misdaad steeds har der optreedt tegen Justitie. Sorgdrager heeft tien tot twintig miljoen gulden nodig om justi- tiegeheimen te beveiligen en misdaadbestrijders te bescher men tegen intimidatie en ge weld. vlissingen gpd Kerkgangers van de Johannes- kerk in Vlissingen hebben dinsdag de achtervolging inge zet op een brutale tasjesdief. De gemeente stond zingend voor de banken toen de man zich tussen een 41-jarige vrouw en haar vriend drong. Hij greep haar tas en rende de kerk uit. Een aantal kerkgan gers achtervolgde de dief en kreeg hem op straat te pakken. Uiteindelijk wist de dader toch te ontsnappen, maar hij moest de tas prijsgeven. Ook zijn fiets moest hij achterlaten. Die is door de kerkgangers in de kerk opgeborgen. den bosch anp Vijf doden bij frontale botsing na cafébezoeken reed en levensgevaarlijk inhaal de. De verdachte heeft steeds verklaard dat niet hij, maar zijn omgekomen vriend de Porsche bestuurde. Volgens hem heeft hij het ongeluk zien aankomen, in een paniekreactie de vriend vanachter het stuur wegge sleurd en heeft hij zelfs nog op de rem getrapt. De vriend, de eigenaar van de Porsche, werd volgens getuigen direct na het ongeluk met zijn benen onder het dashboard bekneld op de passagiersstoel aangetroffen. Volgens deskundigen is bij het naspelen van de lezing van de verdachte gebleken dat diens verklaring onmogelijk waar kan zijn. Officier Bender achtte bewe zen dat de verdachte achter het stuur zat op het moment van het ongeluk. Hij vond dat hij doodslag ten laste kon leggen, omdat de gevolgen van de rij stijl waren te voorzien. Advo caat Drykoningen vond dat niet is te bewijzen dat zijn cliënt de bestuurder was. De Bossche officier van justitie Bender heeft gisteren zes jaar cel geëist tegen een 27-jarige Tilburger die na een kroegen tocht met een Porsche een on geluk veroorzaakte waarbij vijf doden vielen. De man probeer de vervolgens de schuld op zijn bij de botsing omgekomen me depassagier te schuiven. De of ficier wil verder dat de man de nabestaanden in totaal bijna 90.000 gulden smartegeld be taalt. De verdachte zat volgens de officier wel degelijk achter het stuur van de auto toen die op de weg tussen Oss en Nistelrode bij een inhaalmanoeuvre frontaal op een tegenligger botste. Alle vier de inzittenden van die auto en de man die bij de verdachte in de wagen zat, vonden de dood. De twee hadden een aantal café's in Oss bezocht. Getuigen hebben verklaard dat de be stuurder onverantwoord hard Directeur Leidse kredietbank waarschuwt Kamer haarlem sjaak smakman Het plan van het kabinet om schuldenregelingen maximaal vijf jaar te laten doorlopen, is 'buitengewoon onverstandig'. Het is een schijnoplossing die veel maatschappelijke schade zal veroorzaken, zo heeft direc teur Siebolds van de Leidse kre dietbank vanmorgen voor de radio gewaarschuwd. Vandaag praat de Kamer over het kabi netsvoorstel om mensen bij een schuldsanering maximaal vijf jaar op 90 procent van de bij standsnorm te zetten. Alles wat ze méér aan inkomen hebben, kan dan worden gebruikt om de schuldeisers te betalen. Eerder dit jaar kwam de com- missie-Boorsma, waarin ook Siebolds zitting had, tot de con clusie dat ongeveer 200.000 ge zinnen in grote financiële pro blemen zitten. Uiteindelijk zijn het vaak de gemeentelijke kre dietbanken die voor hen een schuldenregeling treffen met de schuldeisers, zoals woning bouwverenigingen, energiebe drijven, postorderbedrijven en banken. De commissie stelde voor om een schuldenregeling maximaal drie jaar te laten duren en de schuldenaar 94 procent van het bijstandsminimum te laten be houden. Die normen staan in de nu gehanteerde gedragscode bij schuldensanering. Daarbij blijkt dat ongeveer een op de drie schuldenaren 'niet vlekke loos de eindstreep haalt'. Als de normen worden verscherpt, zal volgens Siebolds zeker meer dan de helft van de mensen met schulden voortijdig struikelen. De vaak na moeizaam onder handelen tussen kredietbank en schuldeisers overeengekomen regelingen zullen daardoor in de praktijk vaak schijnoplossin gen blijken 'en ik zie wal de el lende is als de problemen niet worden opgelost'. Huisuitzet tingen, het afsluiten van stroom en water en beslagleggingen door de deurwaarder zullen het gevolg zijn. Dat alles maakt vol gens Siebolds ook de drempel naar criminaliteit lager. „De maatschappelijke schade zal een veelvoud blijken van wat het kabinet nu denkt te bespa ren", aldus Siebolds. De politie trad gisteren niet op tegen de studentenblokkade uit angst voor gewonden onder treinreizigers, studenten en politiepersoneel. foto ru jasper juinen PvdA: Extra geld voor lastenverlichting Miljardenmeevaller drukt begrotingstekort onder norm den haag anp Nog maar enkele maanden na het aantreden van het kabinet lijkt het financieringstekort al uit te komen onder het niveau dat voor 1998 was voorzien. Voor de Wereldomroep zei minister Zalm (financiën) gis teren dat 'het de goede kant op gaat', al is het volgens hem nog de vraag of de miljarden meevaller bij de belasting blij vend is. In het regeerakkoord werd afgesproken dat het financie ringstekort terug moet naar 2,9 procent in 1998. Vorige week meldde Zalm echter al dat de belastingopbrengsten dit jaar bijna twee miljard ho ger uitvallen omdat de econo mie aantrekt en dat al dit jaar die norm wordt gehaald. De ervaring van de afgelopen ja ren leert bovendien dat tus senstanden van Financiën over de belastingopbrengsten eerder te somber dan te opti mistisch zijn, vooral om te voorkomen dat de meevallers worden geclaimd door andere ministeries. Bij het opstellen van het re geerakkoord is bewust een voorzichtig scenario over de economische groei gehan teerd. Dat er meevallers zou den zijn, was dan ook wel te verwachten. Maar dat het fi nancieringstekort zo snel zou dalen, is een verassing. De PvdA heeft eerder al te kennen gegeven extra meeval lers deels te willen inzetten om de lasten voor burgers en be drijfsleven extra te verlagen. Dat is goed voor de werkgele genheid. die vooralsnog sterk achterblijft bij de economi sche groei. Ook voor het ver sterken van de economische structuur moet meer geld wor den gereserveerd, aldus PvdA- kamerlid Van der Ploeg. On derwijs valt voor hem onder die economische structuur. Zalm wil wel extra geld re serveren voor structuurver sterking, maar dat moet dan komen uit meevallende uitga ven en niet uit meevallende inkomsten, stelde hij voor de Wereldomroep. Zalms WD houdt echter vast aan het uit gangspunt van het regeerak koord dat alle meevallers voor vermindering van het tekort moeten worden aangewend. Financieel woordvoerder De Korte wijst erop dat door de stijgende rente op termijn te genvallers dreigen voor de schatkist, die kunnen worden voorkomen door het tekort ex tra te verlagen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3