Alfa 146 debuteert in Bologna NedCar onthult Nederlandse Mitsubishi Auto Koen OUDSHOORN BV AUTO DIJKSMAN KATWIJK BV POLDERMAN V.O.F. Weg en wiel H'AI' Samsung mag auto's bouwen in Zuid-Korea Chevrolet Blazer: Europese Amerikaan r Techniek en vakantie op FietsRAI 30 DONDERDAG 15 DECEMBER 1994 31 Off. Mitsubishi dealer SHOWROOM-VERKOOP-WERKPLAATS- MAGAZIJN-ADMINISTRATIE: TELEFOON 071-410141 TOUWBAAN 5 (HOEK RIETSCHANS) LEIDERDORP SLUISWEG 29 KATWIJK AAN ZEE TEL. 01718-72344 AUTOBEDRIJF IIT3UBISH1 RDA flfl MITSUBISHI MOTORS Lil)ün#%«Sfl MOTORS Heereweg 50 2161 AH Lisse - Tel. 02521-18850 Hollandse Auto Import Mij. B.V. American Car Dealer Jeep I Pontiac Chrysler Chevrolet Dodge Caddilac Tel: 01718 29224 Fax 01718 20703 (A44 afslag Oegstgeest/Rijnsburg) Eerste tekeningen van nieuwe, in Born te maken auto vrijgegeven Om aan alle speculaties een eind te maken heeft NedCar in Born onthuld hoe de nieuwe Nederlandse Mitsubishi eruit ziet. De eerste schetsen van deze auto zijn inmiddels vrijgegeven. De 5- deurs hatchback, die de codenaam MX draagt, zal voor het eerst te bewonde ren zijn tijdens de Auto RAI begin fe bruari. Dan wordt ook de definitieve naam bekend. BORN GPD Volvo zal korte tijd later een eigen auto uitbrengen die eveneens in Bom zal worden gebouwd. Deze moet de huidige 400-serie vervangen. Op jaarbasis moe ten van elk van de twee modellen ten minste 100.000 exemplaren worden ge bouwd, maar bij gebleken succes kan dat aantal met relatief eenvoudige maat regelen en investeringen moeiteloos ver dubbelen. Nooit eerder had Nederland zo'n grote autofabriek binnen de lands grenzen. Aan het ontwerp van de MX is bijgedra gen door diverse designcentra van Mitsubishi, maar het definitieve ontwerp is vormgegeven in Duitsland. De auto is bedoeld voor de Europese markt, waar bij Mitsubishi deze plaatst tussen de huidige Galant en Lancer in. In NedCar is sinds de deelneming door Mitsubishi in 1991 al meer dan 3,4 mil jard gulden geïnvesteerd. Daarbij is vooral veel aandacht gegeven aan het opvoeren van de productiviteit en de kwaliteit. Er zijn bijvoorbeeld meer dan 300 ultramoderne robots geïnstalleerd, waardoor de gemiddelde produktietijd per auto op circa 20 uur uitkomt. Bij de Japan blijft onder EU-liiniet auto-export s Nederlandse Mitsubishi uit de NedCar-fabriek in Born heeft een duidelijke wigvorm. huidige Volvo 400-serie is dat circa 27 Het produktiesysteem is vooral op Ja panse leest geschoeid, waarbij Quality Control Circles en Task Groups naar Ja pans voorbeeld zorgdragen voor con stante verbetering. Vele tientallen mede werkers van NedCar hebben daarvoor stage gelopen bij fabrieken van Mitsubishi in Japan. Het gevolg is dat de Nederlandse fabriek tot de modernste produktiecentra in de wereld behoort. Op dit moment zijn de aandelen nog ge lijkelijk verdeeld over Mitsubishi, Volvo Car en de Nederlandse staat, maar over een paar jaar zal de Nederlandse staat terugtreden. Mitsubishi maakt voor de nieuwe MX volop gebruik van Nederlandse en Eu ropese leveranciers. Doordat de zoge noemde 'local content' meer dan 80 procent bedraagt, geldt de auto als een tekening nedcar Europees produkt dat buiten de im portquota voor Japanse auto's valt. Ne derlandse toeleveranciers zijn onder meer Akzo Nobel (coatings en lakken), Cheswick (uitlaatsystemen), Dynoplast (kunststoffen onderdelen)Inalfa (zonneschuifdaken), Niftrick (kunststof fen onderdelen), Philips (speakers), Technoplast (kunststoffen onderdelen), UPR (uitlaatspruitstukken) en Varta Bosch (accu's). Japan zal dit jaar ongeveer 800.000 auto's naar de landen van de Europese Unie exporte ren. Het blijft daarmee onder het overeengekomen maximum van 993.000, zo heeft de JAMA, het Japanse verbond van auto producenten, dinsdag laten we ten. Er zijn twee oorzaken aan te wijzen voor het achterblijven van de export. Japanse autofa brikanten produceren steeds meer auto's in Europa en er is sprake van een maar matige op leving van de vraag. Alphen a/d Rijn' 01720-21521 01718-15141 Leiderdorp 071 -899212 Oegstgeest 071 -180180 Voorschoten 071 - 769307 Kamsteeg De Duitse fabrikant Mercedes-Benz hervatte na de Tweede Wereldoorlog de produktie met het verou derde model 170. De echte vernieuwing begon pas in 1951 met de introductie van de sedans 220 en 300. Deze los van elkaar ontwikkelde auto's kregen vanaf '53 gezelschap van de types 180 en 190, die kleiner waren en zich ook in een lagere prijsklasse ophielden. Driejaar later sloegen de bezuinigingen toe bij Mercedes en kregen alle genoemde auto's hetzelfde basisframe. De goedkopere modellen hadden een kortere wielbasis en een kortere motor kap, maar waren verder moeilijk te onderscheiden van de grotere sedans, zoals deze fraaie 220 S met 6-cilinder motor uit 1957. foto peter lodewijks Weversbaan 12 2352 BZ Leiderdorp Telefoon: 071-417493 Fax:071-417301 Dealer voor Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Katwijk, Noordwijk Sassenheim Forse pickups en terreinwagens zijn in de Verenigde Staten heel populair voor particulier ge bruik. Het is zelfs zo dat de meestverkochte auto van Ame rika zich in die klasse bevindt en niet onder de gewone perso nenauto's. Met name ten gerie ve van stadse 'asfalt-cowboys' kwamen een jaar of tien gele den compactere en handzame re modellen naast de weinig fijnbesnaarde grote jongens voor het echte buitenleven. Die kleinere en ook comforta belere auto's zoals de Chevrolet Blazer konden tevens veel beter met Europese en Japanse luxe terreinwagens concurreren. Chevrolet bracht eerder dit jaar in de VS een geheel herziene Blazer, die vanaf begin volgend jaar ook hier leverbaar wordt. Nog altijd gelden de klassen van luxe terreinwagens en ruimte wagens als de enige groeimark ten in de autoverkoop. Daar wil GM met Amerikaanse modellen een graantje meepikken in Eu ropa, met de Blazer en de ruim tewagen Pontiac Trans Sport. De zwaar bevochten personen- automarkt laat men over aan de dochters Saab en Opel. Naar de actuele mode kreeg de Blazer een vriendelijk gerond uiterlijk, en meer binnenruimte dankzij een groter koetswerk. In technisch opzicht sloeg Che vrolet geen nieuwe wegen in, maar verbeterde het bestaande. De geheel gietijzeren 4.3 liter V6 motor levert 193 pk, 31 pk meer dan voorheen. Hij gaat verge zeld van een nieuwe, elektro nisch gestuurde 4-traps auto maat of handgeschakelde 5- bak. Kiezen Europese en Japan se fabrikanten nu meestal voor permanente vierwielaandrij- ving, Chevrolet houdt het op (elektrisch) inschakelbare 4x4. Onveranderd krijgt de Blazer al le Amerikaanse luxe mee. Volkswagen produceert elektrische Golf in serie Volkswagen is als eerste auto fabrikant begonnen een elek trisch aangedreven personen auto in serie te produceren. Het gaat om de Golf CitySTRO- Mer, waarvan de eerste serie van 100 stuks is bestemd voor een energiebedrijf in Chem nitz. De nieuwe elektro-Golf is voorlopig niet voor particulie ren beschikbaar. De produktie van de nieuwe auto gaat voorzichtig van start. Per jaar maakt Volkswagen er ongeveer 100. Voorlopig is de auto alleen te koop voor grote afnemers, zoals ondernemin gen en lease-bedrijven. De Golf CitySTROMer gaat ongeveer 55.000 kosten. Als over enige tijd blijkt dat de markt toch groter is dan 100 stuks per jaar, voert Volkswagen de pro duktie waarschijnlijk op. De elektro-Volkswagen kan 80 km afleggen bij een constante snelheid van 80 km per uur. De topsnelheid is 100 km per uur. In stadsverkeer moeten de accu's na een afstand van 60 km worden opgeladen. Dat kan gewoon via het stopcon tact dat is ingebouwd achter de bumper. Volkswagen met Rolling Stones in zee jsden en oud aanspreekt. De keus viel op de Rolling Stones en hun Voodoo Lounge tour, die aansluit op hun nieuwe CD. De Nederlandse concerten worden in juni gehouden. Naar aanlei ding van deze samenwerking zal VW volgend jaar minimaal één Rolling Stones actiemodel op de markt brengen. De Duitse fabrikant Volkswa gen gaat door met de sponso ring van popconcerten, nadat de samenwerking met Genesis in 1992 en Pink Floyd dit jaar goed is bevallen. Uiteraard zocht men als volgende kandi daat weer een groep die jong termijn negatieve gevolgen zijn, maar zal de Koreaanse autoin dustrie op den duur alleen maar baat hebben bij de vergroting van de concurrentie. De toestemming is verleend aan Samsung Heavy Industries, een divisie van het conglomeraat die zich bezighoudt met de bouw van machines en sche pen. Het bedrijf gaat een fabriek neerzetten in de havenstad Pusan voor de produktie van auto's in de duurdere klasse met pen motor van 2.0 liter. De produktie moet geleidelijk omhoog gaan van 65.000 stuks in 1998 tot 500.000 in het jaar 2002. Hyundai, Daewoo en Kia hebben voor de komende jaren ook grote investeringsplannen. Zij willen rond de eeuwwisse ling elk twee miljoen wagens per jaar maken. versies op de markt. Voor iedere motorvariant zijn twee uitrus tingniveaus beschikbaar. Maar standaard is de 146 al zeer com pleet met centrale portierver grendeling, stuurbekrachtiging en een verfijnd Alfa Code anti diefstalsysteem. Airbags zijn niet standaard, maar kunnen wel geleverd worden. Over de prijs is nog niets bekend. BUK IN HET VERLEDEN De autoproducenten in Zuid- Korea krijgen tot hun grote on genoegen te maken met con currentie van het conglomeraat Samsung, dat tot nu toe niet in de autobranche werkzaam was. i De regering gaf Samsung vorige week toestemming om auto's te gaan produceren in samenwer king met het Japanse Nissan. Werknemers van de producen- ten Hyundai, Daewoo en Kia Motors kondigden daarop aan een proteststaking te houden, i Minister van handel Kim Chul- su liet weten dat na ,,een nauw gezette beoordeling" is besloten Samsung de gevraagde toe stemming te geven voor de im port van de benodigde techno logie uit Japan. Volgens hem j kunnen er weliswaar op korte De Alfa 146 beleefde vorige week zijn debuut op de auto tentoonstelling (Motor en Bike Show) van Bologna. Het broertje van de eerder op de markt gebrachte 145, dat wordt gezien als de 'echte opvolger' van de zo succesvol le 33, is een 5-deurs hatchback, die toch een bescheiden 'kontje' heeft. De 146 komt mei volgend jaar in de ver koop. schijn. Een grote achterdeur (de 'vijfde deur') reikt tot op de bumper. Met zijn lengte van 4,25 meter en breedte van 1,71 meter is de 146 iets forser dan de 145. Daar door heeft hij een eigen, zij het herkenbaar gezicht. Maar veel is ook hetzelfde, zoals e Alfa heeft aan de voorzijde dezelfde wigvorm als de 145, maar de bagageruimte is hoog doorgetrokken. De ach terkant steekt iets uit waardoor de auto een sedan-achtig voor komen heeft. Maar dat is slechts bijvoorbeeld het sterk terugwij kende dashboard en de andere ergonomische details in het in terieur. De 146 krijgt sportstoe len met velours bekleding. Alfa denkt behalve in de particuliere markt ook zakelijk goed te sco ren met dit model. Er is veei ba gageruimte beschikbaar, vooral als men de deelbare achterbank Alfa Romeo heeft voor de 146, evenals voor de 145, vier moto ren beschikbaar. Allereerst is dat de 1351 cc motor, die wordt aangeduid als de 1.4, gevolgd door een totaal nieuwe 1.6 liter 4-cilinder boxermotor, een 4-ci- FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij FietsRAI van 3 t/m 5 maart vol gend jaar gaat er prat op alle aspecten van het fietsen te zullen belich ten. De fietser die zijn karretje dagelijks ge bruikt krijgt evenveel aandacht als de sport - fietser en de vakantie fietser. De voortaan jaarlijks te houden fietsententoon- stelling in de Amster damse RAI geeft straks een compleet overzicht van alle in Nederland verkrijgbare fietsen, bromfietsen, fietskle- ding, onderdelen en ac cessoires. Daarnaast is er een vakantiebeurs die twee keer zo groot wordt als die van dit jaar. Een deel van de ATB- modellen die op de stands staan uitgestald is voor belangstellen den te testen op een in de RAI- hallen gelegen circuit van 100 meter. Op een andere baan kunnen kinderen met fietsen proefrijden en volwassenen krij gen de gelegenheid aanhang- wagentjes en kinderzitjes uit te proberen. Zowel de fietser die in Drenthe wil peddelen als de fietsreiziger naar onherbergzame streken in de wereld zullen aan hun trek ken komen op de vakantie beurs. VW's, verkeersbureaus, Dit is het nieuwste achterlicht van Axa, te gebruiken in combinatie met een dynamo of batterijen. Het lampje is vervangen door diodes, die heel weinig stroom vragen en 100.000 uur kunnen branden. Bij zonder is dat de verlichting met een dynamo bij stil stand nog zo'n vier minuten blijft branden. Het ach terlicht is tevens voorzien van de wettelijke retrore- flector. De prijs ligt rond de 37,50. foto halfords nemen voor een passen de fiets. Tenslotte zijn er mode shows van fietskleding en accessoires en de or ganisatie van de Tour de France geeft opening van zaken over de route van het volgend jaar. Overigens is een maand eerder in Groningen de 'Bike-Show 1995' te be zichtigen. Op 3, 4 en 5 februari staat de MartL nihal vol fietsen. Ook hier wordt de fiets in al zijn gedaanten belicht. Naast nieuwe modellen zijn er onderdelen, ac cessoires en kleding te zien. Ook hier ligt een testbaan voor het pu bliek klaar om de ge toonde ATB's aan de tand te voelen. grote en kleine touroperators storten hier hun informatie uit over de mogelijkheden van een fietsvakantie.' In een vakantie theater vertellen ervaren fiets reizigers over hun reizen in en buiten Europa. In een apart bagagepaviljoen wordt de fietsreiziger wegwijs gemaakt in de overvloed van fietstassen die te koop is. Des kundigen verstrekken hier ad viezen over het op de juiste wij ze bepakken van fietsen. In een fietscomfort-paviljoen staan deskundigen van de TU-Delft Veiling Op 28 januari volgend jaar is er in het Zwitserse dorp Escholz- matt een veiling van 300 antieke fietsen. Onder de hamer komen loopfietsen, Michaux-vélocipè- des en hoge bi's. Daarnaast worden onderdelen, prospec tussen, tijdschriften en geëmail-' leerde naamborden geveild. De kijkdag is een dag tevoren. De catalogus is nu al aan te vragen door een chèque ter waarde van ZF 20,- te zenden aan Zweirad- Auktion, Postfach 20,6182 Escholzmatt, Schweitz. linder 1712 cc 16-kleps boxer motor en een 4-cilinder turbo diesel van 1929 cc. Omdat de wagen snelheden van meer dan 200 kilometer per uur moet kunnen rijden (met de 1.7 liter 16-klepper) moest de onderstel techniek op een zeer hoog ni veau staan. De 146 heeft daar om onafhankelijke wielophan ging met hoogwaardige schok dempers. De veiligheidsvoorzieningen omvatten een kooiconstructie met zijdelingse bescherming in de deuren, gordelspanners, an- ti-duikzittingen, een brandpre ventiesysteem (benzinetoevoer wordt afgesloten bij hevige bot singen) en een energie-absor berend stuurwiel. Er komen acht verschillende

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 31