Sfeer kabinet te vaak op Antarctica-niveau Feiten &Meningen Barensnood KPMG behoedt bedrijven voor invloed criminelen Zalm onder druk door meevallers DONDERDAG 15 DECEMBER 1994 NIEUWSANALYSE Regeren was voor PvdA een helse bezoeking „Hoe bevallen ze nu eigen lijk daar bij jou in Kenya", vroeg een collega eens en enigszins beduusd vroeg ik wie ze met 'ze' bedoelde. T nairobi „Ja, vrouwen natuurlijk", zi ze bits. „Vrouwen, oh die bevallen uitstekend", antwoordde ik, maar toen ook die reactie niet in goede aarde vie begreep ik ineens dat ze naar een geheel ander soort bevallen vroeg. Omstandig begon ik uit te leggen dat ook ii Kenya wouwen weeën krijgen, dat hun mannen dan in paniek naar het ziekenhuis racen, de volgende uren zenuwachtig heen en weer benen, terwijl vrouwlief haar benei spreidt, gaat persen en uiteindelijk een ba by ter wereld brengt. Verschil met Neder land is dat mannen hier niet meepersen, meezuchten en meebaren, maar wel in woede uitbarsten als het een meisje gewor den is, omdat ze vanwege status eigenlijk alleen maar jongetjes willen. Maar ook dat antwoord zinde mijn kritische collega niet helemaal, dus dacht ik maar eens diep na en kwam toen al snel tot de conclusie dat het er bij de meeste Kenyaan- se vrouwen helemaal niet zo voorspoedig aan toegaat, zoals hierboven beschreven. Dat is alleen voor westerlingen en rijke Ke- nyanen weggelegd, die 1.000 gulden kun nen neertellen voor een eerste klas zieken huiskamer, een gekwalificeerde vroedvrouw of gynaecoloog en een gedegen nazorg vooi moeder en kind. En ineens verloor het onderwerp ook alle geschiktheid om er een komische noot aan toe te voegen. De meesten vrouwen hier, vooral in de 'bush', zijn gedwongen om, hoogzwanger of niet, gewoon hun dagelijk se zware arbeid te blijven verrichten, tot zeg maar een paar uur voor de bevalling. Veel vrouwen halen het ziekenhuis daarom niet eens op tijd. Ze bevallen langs de weg, alleen, of met de hulp van een toevallige, welwillende voorbijganger. Een dag later worden ze door hun vent, die gedurende het grootste deel van de dag de voorkeur geeft aan de schaduw van een grote acacia, weer gewoon naar hun akkertje gestuurd om te landbouwen. Ook in de metropool Nairobi leggen veel vrouwen een lijdensweg af. Ik zat eens in een van die uit hun voegen barstende stadsbussen en werd samen met mijn paar honderd medepassagiers bij een bepaalde halte plots door de conducteur bevolen het rijtuig ijlings te verlaten. Rondkijkend in de I leegstromende bus zag ik waarom. Een vrouw, een meisje eigenlijk nog van pakweg een jaar of zestien, zeventien, was even daarvoor bevallen. Haar baby was op de smerige bodem gekletterd en lag daar nu levenloos en bloederig in de door duizen- I den voetstappen achtergelaten modder. Dood, naar ik aanneem. De moeder, ook hevig bloedend, keek wezenloos voor zich uit. Maar ook moeder en baby die lief zie- I kenhuis wel op tijd halen zijn hun leven al-1 lerminst zeker. Deze week publiceerde een krant onthuts- ende cijfers over het grootste kraamzieken- huis van Kenya en wellicht van heel sub- Sahara Afrika. In het Pumwani ziekenhuis, aan de rand van Nairobi's grootste sloppen wijk, zetten iedere dag tientallen vrouwen I een kind op de wereld, maar iedere maand gaan zeker tweehonderd van die baby's vrij wel meteen dood! Omdat er geen nazorg is en alle apparatuur om baby's met compli- j caties in leven te houden, zoals zuurstof maskers en couveuses, kapot is. Vanwege die miserabele omstandigheden sterven iedere maand gemiddeld ook tien moeders. Als de electriciteit uitvalt, voeren dokters een keizersnee bij 'n olielampje uit. i Overleeft de vróuw dat, dan wordt ze vaak 's avonds alweer naar huis gestuurd vanwege I een nijpend tekort aan bedden. Nee, het Nederlandse woord bevallen is dus abso luut niet op z'n plaats in Kenya. frans van den houdt correspondent WIM STEVENHAGEN m 5oo mm mve. locoqtiuej Gxiefte<3ieiv\reenoeiin<i is hakp Hovkq om vt totim &frcienie& op i&kum&j mm tpepekj w ve PE^ONSTWtl&S T&qEM ve- 10OOGfUimi CÖUÊ^6e)EiW£PMOe|Méj-" De angst van ondernemers of hun rekeningen wel worden be taald, is veranderd in slapeloos heid over de vraag hoe er wordt betaald: met zwart of met wit geld. Maar hoe ziet een onder nemer of een gulden zwart of wit is? De accountantsfirma KPMG voert sinds kort 'integri- teitsonderzoeken' uit: het na speuren van de boeken op de oorsprong van geldstromen, ge rommel of zelfs de hand van de georganiseerde misdaad. Het in 1990 failliet verklaarde Text Lite van de gebroeders Hommel was een van de eerste bedrijven die onder de loep zijn genomen. De criminele wereld is druk be zig te penetreren in het bedrijfs leven. Door hun toenadering tot bona fide bedrijven riskeren die aantasting van hun reputatie, strafvervolging en zelfs de on dergang. Een groot risico waar tegen KPMG waarborgen wil bieden met zijn afdeling foren - sic accounting, die de boeken nakijkt op misdadige invloeden. De afdeling is vorig jaar opge richt nadat de accountants bij het controleren van de boeken steeds vaker tegen dubieuze za ken waren aangelopen en bij KPMG aanklopten voor advies. Fraude, valsheid in geschrifte, diefstal en andere schimmige zaakjes komen volgens onder zoek van KPMG voor bij één op de vier bedrijven. De malversa ties kunnen door het bedrijf zelf worden uitgevoerd, maar ook door een klant of opdrachtge ver. „Dat de gemeente Amsterdam onderaannemers voor de aanleg van metrolijnen doorlicht op banden met de criminele we reld is geen verrassing", zegt J. ten Wolde, hoofd van de afde ling. „Of het nu gaat om grote infrastructurele projecten of om het runnen van videotheken en horeca-zaken, overal probeert de georganiseerde misdaad te penetreren in het bedrijfsleven. Het geld dat in de onderwereld wordt verdiend, zoekt hoe dan ook een uitweg naar de boven wereld en de georganiseerde misdaad is in staat om daar al les voor te doen." Het integriteitsonderzoek is vol gens KPMG 'een extra stapje' dat de moeite en de prijs loont als aanvulling op de gebruikelij ke onderzoeken naar de finan ciële degelijkheid en de kwali teit van de contract-partij. KPMG voert het onderzoek uit door de beoogde samenwer kingspartner te vragen in diens boeken te mogen kijken. „Dat kan zo'n bedrijf natuurlijk wei geren, want wij hebben geen of ficiële opsporingsbevoegdheid, maar verstandig lijkt het me niet", glimlacht Ten Wolde. „Want dan mik je natuurlijk di rect onraad." Volgens KPMG is al eens een contract alsnog af geketst op zo'n weigering. De accountants zoeken naar voorraden zwart geld, betaalde KPMG-misdaadaccountants Ten Wolde (links) en Rozekrans, foto cpd steekpenningen, smeergelden en andere geldstromen die het daglicht niet kunnen verdragen. Het opengooien van de Europe se binnengrenzen heeft het er voor de internationaal opere rende misdaadbendes makkelij ker op gemaakt. Overheden moeten grote projecten in Euro pees verband openbaar aanbe steden, waardoor bedrijven ge makkelijker orders in de andere lidstaten kunnen binnenslepen. Voor gemeenten, maar ook voor hoofdaannemers, is het dus zaak om rekening te houden met een extreem lage inschrij ving van een onbekend buiten lands bedrijf. Maar er is toch geen onderne mer zo gek dat hij in zijn boe ken zal schrijven 'betaald aan steekpenningen: 10.000 gulden' of'liquide middelen, afkomstig uit drugtransactie'? Ten Wolde: „Je concludeert dat uit de on derlinge samenhang van de cij fers en kengetallen die voor die branche gelden. Dan voel je meestal snel aan dat het niet deugt." Bij forensic accounting werken twintig specialisten die inmid dels tien onderzoeken hebben verricht. Daarbij kon overigens slechts in één geval aan de op drachtgever worden gerappor teerd dat er een luchtje aan de zaak zat. Dat is niet gemeld bij de politie omdat het volgens Ten Wolde niet viel onder de meldingsplicht uit hoofde van de beroepsregels van de ac countants. Die plicht geldt vol gens Ten Wolde alleen voor de controlerend accountant. Ten Wolde wijst graag op het belang voor een bona fide be drijf'schoon' te blijven. Dat principes geld kosten, moet de klant maar voor lief nemen, meent Ten Wolde. „Heeft een criminele organisatie eenmaal een voet tussen de deur, dan willen ze verder. Ze zullen steeds meer proberen de orga nisatie te corrumperen, totdat ze je helemaal in hun macht hebben." amstelveen jan ruesink «CNV, OUD GEVAL NIEUW GEVAL Handen af Hartrfprv a* l *-5 Handen at van de Handen at Handen af van de wden af mande maak de arbeid mee" Het paarse kabinet zetelt nog geen half jaar of minister Zalm (financiën) raakt al in de problemen. Niet omdat het slecht gaat met 's rijks schatkist, maar omdat het zo goed gaat. Terwijl de meevallers binnenstromen, moet rekenmeester Zalm tegenover zijn met bezuinigingen worstelende collega's volhouden dat er geen geld is. „Wat ik doe als ministers om extra geld komen vragen? Dan keer ik de schatkist om en zeg: kijk, er zit echt niks in", zei de goed lachse WD-bewindsman direct na zijn aan treden. Maar na de berichten over het zeer snel dalende financieringstekort en een ■be lastingmeevaller van 1,7 miljard gulden, raakt Zalm onder zware druk de touwtjes wat te laten vieren. Vandaag praat de Ka mer over de Najaarsnota en de jacht op de meevallers is voor geopend verklaard. Bij zijn aantreden is de voormalig CPB- directeur alom geprezen voor zijn nieuwe beleid. De uitgaven staan in miljarden gul dens vast: de Zalm-norm. Dus niet in een percentage van het bruto binnenlands pro- dukt (wat we met z'n allen verdienen), want dat betekent dat er toch weer meer wordt gespendeerd als het beter gaat dan ver wacht. Daarnaast moet de ene minister ex tra bezuinigen als de andere te veel uitgeeft. En of het nou goed of slecht gaat: er moet strak worden bezuinigd. Meevallers moeten worden gebruikt voor het gezondmaken van de overheidskas. Zalm werd tevens geprezen omdat hij de economische groei bij het opstellen van de begroting heel voorzichtig heeft ingeschat. Maar dat is even prijzenswaardig als ge vaarlijk, zo blijkt nu. Het gaat dan immers al snel beter dan verwacht. Het debat over de Najaarsnota wordt door de voortvarende gang van zaken op Financiën interessant. Volgens het ministe rie is het financieringstekort (het verschil tussen wat de overheid uitgeeft en binnen krijgt) inmiddels gedaald tot 2,6 procent van het BBP. Dat is veel lager dan gepland. In het regeerakkoord is afgesproken dat als het tekort onder de 2,7 procent daalt, er weer mag worden gepraat over wat te doen met al die meevallers. Maar het tekort heeft voorrang, want de staatsschuld loopt deze kabinetsperiode immers alleen maar op. Zoals het er nu uit ziet, betaalt de overheid in 1998 alleen al aan rente zo'n 35 miljard gulden. Dat is on geveer net zoveel als 's lands grootste kos tenpost, onderwijs. Alles wat nu eventueel extra naar onder wijs zou gaan, komt in de vorm van extra schuld en extra rente later dubbel en dwars terug. Daarom heeft Zalm het grootste ge lijk van de wereld als hij wil dat het tekort nog verder omlaag gaat, zodat ook de staatsschuld kan gaan dalen. Maar het is de vraag of Zalm dat gelijk ook krijgt. Het is de politiek eigen om pijnlijke maatregelen te willen verzachten als het even wat beter gaat met de economie. Uitgerekend WD-leider Bolkestein kwam met de suggestie dat de belastingmeevaller misschien deels kan worden gebruikt voor het hoger onderwijs. Dat is immers ook een inverstering in de economie. Flier schuilt een groot gevaar voor Zalm. Een belastingmeevaller komt immers niet elk jaar automatisch terug. Als dat geld nu al wordt gebruikt, om moeilijke bezuinigin gen te verlichten, is het einde zoek. Tot nu toe heeft de minister zich op de achtergrond gehouden, maar die tijd is voorbij. Zalms beleid dreigt nu al ten onder te gaan aan zijn eigen succes. Er is één man die bepaalt of het echt zover komt: ex-mi- nistef Kok van financiën. Maar Kok is ook leider van het kabinet en, wellicht gevaarlij ker nog, partijleider van de PvdA. Het suc ces van Zalm is afhankelijk van de vraag welke pet Kok straks op gaat zetten. den haag wilco dekker Na ruim honderd dagen 'paars' blikt de PvdA terug. Hoe was het ook weer, regeren in de rooms-rode coalitie met Lubbers? Twee PvdA- wetenschappers vroegen het de oud-bewinds lieden. De conclusie is wrang. De sociaal-de mocraten bestreden vooral elkaar in plaats van het CDA. En dan had je Kok, nu zo aimabel, maar toen de ijzigheid zelve. Een onthullende inkijk in de clubcultuur van de Partij van de Achterdocht. Elke donderdagavond staken ze de koppen bij elkaar, de PvdA- bewindslieden en partijtop. In een vergaderzaaltje van het mi nisterie van financiën. De meesten ruim vier jaar lang met de pest in het lijf. Oud-minister van defensie Relus ter Beek: „Ik betrapte me erop dat ik andere afspraken met dankbaarheid benutte om niet naar het be- windspersonenoverleg te hoe ven. En ik was niet de enige. Ien Dales kwam vanaf het begin zuchtend en steunend." Ook Jacques Wallage, eerst staatssecretaris van eerst onder wijs, later sociale zaken, nu fractievoorzitter, zat er mis noegd bij. „In de bewindslie- denploeg is geleidelijk iets kils ontstaan. Er was weinig kame raadschap. Het klimaat bevond zich te vaak op Antarctica-ni veau." Elske ter Veld, oud staatssecretaris van sociale za ken, raakte al 'depri' bij de ge dachte aan het naderende over leg. „Het was het allerergst. Ik haatte het. Alle bewindsperso nen hadden hun eigen sores en waren niet in dat van anderen geïnteresseerd. Soms denk: bij de PvdA zijn we alleen in staat als autisten op elkaar te reage ren." In 1989 belandde de PvdA voor het eerst sinds lange tijd weer op het regeerpluche. Het werd, volgens het vandaag gepresen teerde boek 'Regerenderwijs', een traumatische ervaring. „Schone dromen gingen een aantal malen over in een nacht merrie", schrijven de auteurs Peter Rehwinkel, aanstaand PvdA-kamerlid, en partijweten schapper Jan Nekkers in het voorwoord. De twee PvdA'ers maakten gedurende drie maan den een rondgang langs alle PvdA-bewindslieden uit het ka- binet-Lubbers/Kok, de voorma lige partijvoorzitter Marjanne Sint, de huidige voorzitter Felix Rottenbergen oud-fractieleider Thijs Wöltgens. Omdat de PvdA-prominenten deze keer geen journalisten tegenover zich hadden, maar mensen van de 'eigen' club, waren ze zeer openhartig. Nekkers en Rehwinkel suitten allereerst op een overdosis on verwerkte pijn van de vele be zuinigingsronden. Op de PvdA- ministers had de opeenstape ling van tegenvallers een demo tiverende uitwerking, temeer omdat de eigen partijleider Kok aan de kassa zat. Ex-minister Ter Beek stelt vast: „We waren volledig in de ban van die verrekte begrotingscy clus. We waren de gevangenen van een systeem geworden." D'Ancona: „Ik ging heel erg ge bukt onder die bezuinigings ronden. Ik werd dan 's nachts wakker en dacht: hoe kom ik hier uit?" Vervolgens kwam de WAO-cri- sis, die de toch al gedesillusio neerde PvdA-ministers onder hoogspanning zette. De won den van deze ingreep, zo blijkt, zijn nog steeds niet geheeld. PvdA-fractieleider Wöltgens krijgt van Ter Veld en Ter Beek het verwijt dat hij op het crucia le moment niet aanwezig was. Wöltgens zelf vertelt vol trots hoe hij samen met kamerlid Leijnse partijleider Kok een jaar later een stok tussen de benen stak. Marjanne Sint, die vanwe ge de WAO-crisis moest aftre den, meent dat niet zij, maar Kok en Wöltgens verantwoorde lijkheid droegen voor het deba cle. Het bootje was klein en de zee ën gingen hoog, zou Kok later verklaren. Inderdaad: de econo mie zat tegen, de Golfoorlog brak uit en het CDA maakte vrijwel elk jaar problemen over het inkomensbeleid. Maar al met al liep de 'as' Lubbers/Kok in het kabinet op rolletjes. Het CDA leverde de PvdA na de ne derlaag bij de provinciale sta tenverkiezingen in 1991 geen streken. Het venijn zat in eigen kring. In het kleine scheepje, om bij de beeldspraak te blij ven, stpnden de PvdA-.matrozen elkaar naar het leven. Uit de door het boek verweven citaten rijst beslist niet het beeld op van een nauwe vrien denclub. Staatssecretaris Kosto (justitie) meent dat zijn colle ga's d'Ancona (WVC) en Pronk (ontwikkelingssamenwerking) over zijn rug goede sier maak ten. „Zij namen op mijn kosten afstand van het asielbeleid om zichzelf een mooier gezicht te verschaffen." Ter Veld en Wöltgens, straks beiden lid van de Eerste Kamer, konden eikaars bloed wel drin ken. Elske over Thijs: „Wöltgens is bang voor conflicten. Hij heeft eerlijk gezegd geen rugge- graat." Ter Beek schildert zijn collega van sociale zaken af als een warhoofd: „Als zij over de WAO begon, waren de rest van de bewindslieden na enkele zin nen al het spoor bijster." Terwijl de matrozen donder jaagden, richtte kapitein Kok zijn aandacht op andere din gen. Talrijk zijn de klachten over Koks kilheid en afstande lijkheid. Nee, dan Lubbers. Daar Protest tegen de WAO-plannen. had je nog wat aan. Staatssecre taris Simons (volksgezondheid): „Lubbers is de eerste twee jaar een echte steunpilaar geweest. Dat kan ik van Kok niet zeg gen." Ter Veld verzucht: „Kok had met iedereen slechte con tacten. Dat lag aan zijn persoon. Je liep er niet naar binnen. God mag weten wat de manier is om die man te benaderen." Kosto voelt zich nog wel het meest door Kok in de steek ge laten. „Ik had niet het gevoel dat hij een speciale hekel aan mij had. Een persoonlijk woord heb ik nauwelijks ervaren. Hij is wel op bezoek geweest toen mijn huis was opgeblazen, heeft even gekeken en een paar vriendelijke woorden gezegd. Zo heeft die bom toch nog iets goeds opgeleverd." Partijvoor zitter Rottenberg formuleert het nog een slag harder: „Mensen zijn doodsbang voor Wim Kok. Hij is de rector van het jongens gymnasium." Minister Pronk, die al sedert 1973 ip de partij meedraait, legt de vinger op een andere zere plek: het kabinet wist niet goed waarvoor het was aangetreden. „We werden allemaal dood en doodmoe van die discussies over cijfers. Lubbers/Kok was een kostenverminderingskabi- net daar slijt je wel van. Dit kabinet had geen gemeen schappelijk doel. Op het gebied van de sociale zekerheid werd gesloopt zo werd het tenmin ste in de samenleving ervaren zonder dat de contouren van een nieuw gebouw door de PvdA waren geschetst. Dat heeft destijds geresulteerd in de WAO-crisis." Ter Beek vertelt wat er gebeurde op het dieptepunt van die crisis, tijdens een schorsing van de ministerraad op 30 augustus 1991, de dag ook dat Sint was afgetreden: „Kok zei: ik kan niet verder. Ik ben ook maar een mens. Ik ben kapot." Hij wilde zijn partijleiderschap neerleg gen." De lezing van Kok zelf wijkt nauwelijks af. „Ik heb me afge vraagd of ik nog wel voldoende grond onder de voeten had om door te gaan. Maar het was geen oplossing geweest de lier aan de wilgen te hangen. Hoe - dicht ik daar gevoelsmatig ook bij was. Ikzelf was dan ook in el kaar gezakt, heel persoonlijk." den haag paul koopman en marc peeperkorn

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2