Goede gastvrouw hanteert regels soepel Smaak Snel een goede maaltijd op tafel Internationale menu's voor vier personen Vragen staat vrij Kerstinkopen Pillen slikkert-fh de winter DONDERDAG 15 DECEMBER 1994 163±f_ REDACTIE HENRlETTE VAN DER HOEVEN Etiquetteregels moeten worden gezien als een raamwerk waarbinnen het mogelijk is aangenaam met elkaar om te gaan. Het zijn géén regels die mogen worden gebruikt om je te onderscheiden van de groep die er mis schien niet van op de hoogte is. Hanteer ze soepel. Het getuigt bepaald niet van goede smaak om iemand en plein publique erop te attenderen dat hij het verkeerde bord je voor zijn brood gebruikt. Als je het al nodig vindt hem erop te wijzen, doe het dan subtiel of met een grapje, maar zet hem nooit voor gek. Etiquetteregels zijn nooit bedoeld om daarmee te etaleren dat je het wél weet en de ander niét. Goede smaak gaat ver der dan het kennen van de etiquettere- gels. MENU VAN voorlichtingsbureau voorde voeding DE DAG GROENE RIJST MET VIS (zie onderstaand recept) WORTELEN MET DOPERWTEN KWARK MET ABRIKOZENJAM Bak 200 gram rijst (geen snelkookrijst) met 1 kleingesneden teentje knoflook in 1 eetle pel olie tot alle korrels glanzen. Voeg l/z 1 bouillon toe met 1 in blokjes gesneden groene paprika en kook de rijst 10 minuten. I Snijd 200 gram visfilet in blokjes, druppel er wat citroensap over en bestrooi ze met pe per en zout. Meng de vis en 1 eetlepel dille 1 (diepvries) voorzichtig door de rijst en kook de rijst in nog 15 minuten gaar. Per persoon: 2000 kilojoules, 480 kilocalo rieën, 26 g eiwit, 7 g vet, 80 g koolhydra ten. GEHAKTBALLETJES IN APPEL-ROOMSAUS ("zie onderstaand recept) 1 GROENE KOOL AARDAPPELEN i TWEE-KLEURENVLA i/i Maak 200 gram rundergehakt aan met krui den en zout en vorm er balletjes van. Bak de gehaktballetjes in 25 g (dieet) margarine- li /boter in 10 minuten gaar en bruin. Neem ze uit de pan. Rasp een stukje ui en 'A ge- schilde appel boven de pan en voeg l'A dl water, 'A bouillontablet, 2 eetlepels zure room, 1 theelepel citroensap en 1 theelepel "I honing toe. Warm de saus goed door en schep de gehaktballetjes erdoor. Per persoon: 1300 kilojoules, 310 kilocalo rieën, 21 g eiwit, 22 g vet, 5 g koolhydra ten. I VARKENSHAAS MET SESAMKORSTJ E SCHORSENEREN VANILLEPUDDING MET TUTTI FRUTTICOM- POTE (zie onderstaand recept) 3 Kook 100 gram tutti frutti in 1 dl rood drui- s vensap met een stukje citroenschil, mes punt kaneel en 1A eetlepel suiker in onge- i/j veer 30 minuten zacht. Bind het vocht met 1 theelepel aangemengs aardappelmeel. Geef de compote warm of koud bij vanille- pudding. Per persoon: 610 kilojoules, 150 kilocalo- 1 rieën, 1 g eiwit, 0 g vet, 35 g koolhydraten. LIEVELINGSRECEPT Nodig: 1A spitskool „Met dit recept, een (heel fijn gesneden); Italiaanse spitskool- klein blik ananas salade, heb ik veel stukjes; wat pijn- succes en hij is ge- boompitjes; 2 eetle- makkelijk te maken," pels grove Parma- schrijft CARLA zaanse kaas; 100 GLERUM UIT HEEM- gram salami in kleine STEDE. „Erbij geef ik stukjs gesneden; het Italiaanse Ciabat- teentje knoflook (uit ta-brood en een goed de pers). glas wijn." Voor de saus: 2 eetle pels olijfolie; 2 eetle pels balsamico azijn SPITSKOOLSALADE (of een andere); 1 dl Eerst de saus maken mosterd; 1 eetlepel door de olijfolie, de Italiaanse kruiden; 1 azijn, de mosterd, de dl mierikswortelsaus, kruiden en de mie rikswortelsaus goed doorelkaar te roeren. Dan de knoflook, de Parmazaanse kaas en de andere sla-ingredi ënten erbij doen. Geheel goed doorelkaar mengen en een paar uur in de ijskast laten staan. Hebt u ook een lievelingsrecept, stuur dit dan aan Damiate Dagbladen, Postbus 507, 2003 PA Haarlem t.a. v. de redactie Smaak. De inzender van het geplaatste recept krijgt een \W-cadeaubon van 25,-. Je hebt maar een kwartiertje hebt om te ko ken, misschien nog minder en je wilt toch een fatsoenlijke maaltijd op tafel brengen. Dan brengt het boekje Lekker Snel van Het Nederlands Zuivelbureau uitkomst. Daarin staan hoofdmaaltijden die in 10,15, 20, 25 en 30 minuten te maken zijn keurig naar bereidingstijd gerangschikt. In 10 mi nuten maak je bijvoorbeeld kiphachemet crème fraiche of roergebakken garnalen met ijsbergsla. In een kwartiertje tover je een mooie Mosselen met prei en parikas-schole\ op tafel en wie een er een half uurtje voor kan uittrekken verrast de familie met Lever met ananas en tagiatelle. Zo staan in het boekje meer dan 50 recepten (bekende maar ook minder bekende combinaties) die in korte tijd op tafel staan. Het boekje is voor 6,95 te koop in de boekhandel. Prettig om te weten hoe het hoort maar koketteer er niet mee Braadzak In een braadzak kunnen op een gezonde en calorie-arme manier ovengerechten wor den bereid. Alles gaart in het eigen vocht zonder toevoeging van vet. Braden en sto men tegelijk is het eigenlijk. De voorbereide ingrediënten gaan in de kunststof braadzak, deze wordt afgesloten en in de oven of magnetron gelegd. Alle voedingsstoffen en vitaminen blijven optimaal behouden, aan braden is uitgesloten en de oven blijft schoon. Vlees blijft heerlijk sappig en kan, door het laatste kwartier van de bereidings tijd de braadzak open te knippen, toch een knapperig bruin korstje krijgen. In de ver pakking van de braadzakken zit behalve een goede gebruiksaanwijzing ook een aan tal recepten en tips. Meer informatie: Melitta-Toppits, 01830- 42626. Hebt u vragen over eten, drinken of zaken die daar nauw verband mee houden, John Beeren en de andere medewerkers van de Smaakpagina, zullen alles in het werk stel len om een antwoord te vinden. De vraag kunt u opsturen naar Damiate Dagbladen, Postbus 507, 2003 AP Haarlem t.a.v. de redactie SMAAK. Dit is niet de goede manier om je glas vast te houden, je mag alleen de steel aanraken, nooit de kelk. foto archief Ooit zijn etiquetteregels ontstaan om de omgang met elkaar te ver aangenamen en niet om zich van anderen te onderscheiden. Het is op z'n minst prettig om te weten hoe het hoort, al was het maar om dan zelf uit te maken of je je er wel of niet aan wilt houden. In een gemiddeld gezin heeft iedereen aan tafel zo zijn eigen plaatsje. Komen er gasten dan wordt die schikking veelal in de war ge gooid. Bij officiële ontvangsten gelden aller lei regels ten aanzien van de belangrijkheid van de gast en zijn plaats aan tafel, maar als we deze 'rang'orde even buiten beschou wing laten, blijft er een aantal over. Allereerst zit het gezelschap om en om, dat wil zeggen heer naast dame, enz. Echt paren zitten nooit naast elkaar. Als er een eregast aan tafel is, dan wordt deze als ze een vrouw is aan de rechterzijde van de gastheer geplaatst en als het een man be treft aan de linkerzijde van de gastvrouw. Let er verder bij de tafelschikking op dat de degene die de maaltijd bereidt, het dichtst in de buurt van de deur of de keu ken zit. Ouderen en gasten zet je bij voor keur niet bij een tafelpoot of in een hoekje. Kinderen werden van oudsher, als ze al mochten 'aan'zitten, zo ver mogelijk naar de achterste geledingen verbannen en niet gemengd met het volwassen bezoek. Om ieder op de juiste plata te krijgen kun je naamkaartjes plaatsen. Tafellaken Linnen tafellakens en servetten zijn het mooist. Wie ook nog wat stijfsel of appret in het spoelwater van de servetten doet, kan *ze dan prachtig vouwen. Overigens dient een vingerdoekje voor ontbijt en koude lunch en de grote servet voor diner, souper, enz. De mooi gevouwen servet wordt op het bord geplaatst, ernaast of eventueel in een van de wijnglazen gedrapeerd. Het dekken van de tafel is in de eerste plaats afhankelijk van de samenstelling van het menu. Hier een aantal regels ten aanzien van de volgor de. De juiste rangorde is: KOUD VOORGERECHT SOEP WARM VOORGERECHT TUSSENGERECHT (veelal een visschotel) HOOFDGERECHT KAAS DESSERT FRUIT KOFFIE, (al dan niet begeleid door bonbons en /of digestief) Over de plaats van kaas in het menu bestaat nogal eens verwarring. Vroeger werd kaas vaak na het zoete nagerecht opgediend. Toch is het veel logischer om de kaas na het hoofdgerecht en dus voor het zoete dessert te serveren. Al was het maar om het restje wijn een passende begeleider te bezorgen. Er bestaat een oude wetmatigheid die zegt dat een menu pas evenwichtig is als er even veel gerechten vóór het hoofdgerecht zijn als erna (de koffie wordt ook als een 'gang' gezien). De nieuwe keuken heeft hier echter verandering in gebracht. Oordeel naar eigen goeddunken. Dekken Het dekken begint bij het bord met het be stek voor het hoofdgerecht en telt dan als het ware terug. Er wordt van binnen naar buiten gedekt en van buiten naar binnen gegeten. Het bestek voor de nagerechten ligt altijd boven het bord. Over het open of gesloten neerleggen van het bestek, dat wil zeggen met de holle kant of met de bolle kant naar boven, bestaan verschillende me ningen. De hoofdreden waarom met de nen hun voeding heel goed aanvullen met een zogeheten laaggedoseerd multivitami- nepreparaat om de juiste hoeveelheid vita minen binnen te krijgen. Kinderen hebben extra vitamine D nodig. Ter voorkoming van Engelse ziekte wordt aanbevolen om kinderen, afhankelijk van de leeftijd, extra vitamine D te geven in de vorm van druppels of tabletten: 1 tot 4 jaar: dagelijks, het hele jaar door 4 tot 7 jaar: dagelijks, allen in de winter maanden CR' in de maand) 7 tot 19 jaar: alleen kinderen met een donkere huidskleur, dagelijks in de winter maanden, tot de groei voltooid is (in een donkere huid wordt namelijk minder vita mine D gemaakt). Over het algemeen hebben volwassenen geen tekort aan vitamine D. De hoeveelheid die in de huid wordt gemaakt en uit een volwaardige voeding wordt opgenomen, is voldoende. Er wordt wel beweerd dat door stress en milieuvervuiling de vitaminebehoefte is vergroot. Daar zijn tot nu toe geen bewijzen voor gevonden. Wintergroenten Wie gezond eet, hoeft 's winters geen extra vitaminen te gebruiken. Dus ook geen vita mine C. De natuur heeft onze wintergroen ten juist rijkelijk bedeeld met vitaminen: koolsoorten bevatten veel vitamine C. Weliswaar gaat er een beetje verloren bij de bewerking, maar er blijft ruim voldoende over. Meer indformatie over het gebruik van vita minepreparaten in de winter:Voedingstele- foon Voorlichtingsbureau voor de Voeding: 070-3510810 op werkdagen van 12.00 tot 16.00 uur. INEKE VOLKERS, DIËTISTE De magnetron staat nog te veel werke loos vindt Kim Maclean, de schrijfter van De Magnetron Cuisine. Met dit boekje probeert ze het gebruik van de magne tron te stimuleren want ook voor dit ap paraat geldt: hoe meer je er mee werkt, hoe creatiever je wordt. Probleem bij veel kookboeken is dat de recepten vaak maar voor 2 personen zijn. Dat komt omdat hoe groter de hoeveelheden hoe langer de bereidingstijd. En omdat voor veel mensen de magnetron vooral een manier is om snel te koken zijn veel boe ken duidelijk daarop gebaseerd, dat van Kim Maclean gelukkig niet. Al haar re cepten zijn bedoeld voor vier personen en toch zijn 'kooktijden' van 40 minuten een uitzondering en een gerecht is inclu sief de voorbreidingstijd altijd binnen het uur klaar. Kim Maclean neemt je in haar boekje mee op een culinaire we reldreis, die voert naar Mexico, Frankrijk, Amerika, Italië, India, Indonesië, Spanje, Engeland, China en Thailand. Van Ge suikerde walnoten uit China tot gehakt balletjes op z'n Spaans. De Magnetron Cuisine, Kim Maclean, Domus Information Publishers, Amster dam, (ISBN 90-5432-301-9). Fraai gedekte tafel met zilver van Christofle. Iln de winterperiode vragen veel mensen zich af of ze wel vol- doende vitaminen binnenkrij gen. Onze voedingsmiddelen hebben niet minder voedings waarde dan vroeger, maar onze eetgewoonten zijn niet altijd optimaal. Al die pillen en ta bletten bevatten gewoon datgene wat ook in een gezonde voeding voorkomt. Je loopt zelfs extra risico als je van bepaalde vitami nen extra veel gaat slikken. Het evenwicht tussen de verschillende voedingsstoffen kan namelijk verstoord raken. Er zijn enkele omstandigheden waarbij af en toe wat extra vitaminen geadviseerd worden. Deze zetten we hier op een rijtje. Bij bejaarden kan zich het probleem voordoen dat zij zo weinig eten, dat ze niet genoeg vitaminen binnenkrijgen. Zij kun- Tegenwoordig is het meer en meer populair om in een andere stad kerstinkopen te doen. Reisbureaus spelen er handig op in en organiseren speciaal rond deze tijd van het jaar korte trips naar bijvoorbeeld Lon den, Parijs of Düsseldorf. En als ik zo om me heen kijk maken veel mensen gretig ge bruik van deze mogelijkheid. Wie naar Londen gaat moet zeker even de tijd nemen om in Covent Garden de tradi tionele afternoon tea te gebruiken bij Mul- lins Coffee House. En wie op zondagoch tend in stijl wil ontbijten kan vanaf 11.00 uur terecht bij Chester's in de serre met ja ren '20 decor. Dit restaurant bevindt zich boven The Mall Antiques Arcade (uitstap pen bij metro Angel). Parijsgangers adviseer ik met de lift naar de tiende verdieping van het warenhuis Sama- ritaine te zoeven. Bij mooi weer biedt het terras een adembenemend uitzicht op de lichtstad en klinken stadsgeluiden plots klaps verweg. En 's avonds kunt u dineren bij het drukbezochte Chartier in rue Fau bourg Montmartre 7. Een belevenis, dat kan ik u verzekeren. Je waant je in een eethal uit de vorige eeuw compleet met kroonluch ters, spiegels in houten lijsten en koperen stellages voor hoeden en koffers. De zwart- geklede ober noteert de bestelling op het ta felkleed. Het eten is er goed en voordelig. En het is er altijd druk. En wie besluit naar Düsseldorf af te reizen kan niet om de trotse Köningsallee, in de volksmond 'Kö', heen. Het is een der be kendste winkelstraten ter wereld waar je oren en ogen te kort komt. Vergeet niet om tussen de middag bij 'Zum Uerige' midden in de Altstadt (Bergerstrasse 1) binnen te wandelen. Het is even dringen maar wan neer u achter een onvervalste Altbier, ge combineerd met een broodje of een warme schotel zit, kan uw dag niet meer stuk. Wie besluit om voor de kerstinkopen min der ver van huis te gaan en in ons eigen land te blijven kan van een dagje uit zeer zeker ook iets bijzonders maken. Wat dacht u van Rotterdam. Weliswaar een 'werkstad' waar je de weg moet kennen. Maar wie 'De Pijp' niet kent, kent Rotterdam niet. Dit res taurant in de Gaffelstraat heeft een rijk ver leden en wordt nog steeds dag in dag uit druk bezocht door een uiteenlopend pu bliek, variërend van zakenmensen tot stu denten. Gezeten aan lange houten tafels wordt u echte Rotterdamse kost voorge schoteld en moet u niet vreemd opkijken wanneer voormalig minister-president Ruud Lubbers met zijn Ria, Gerard Cox of Jules Deelder ineens naast u aan tafel zitten. En diegenen die na een bezoek aan de sfeervolle Haagse kerstmarkt (t/m 23 de cember) op het Plein even de benen willen strekken kunnen terecht bij 't Gouden Hooft. De van oorsprong 17de eeuwse her berg midden in het centrum is onlangs ge heel vernieuwd zonder, gelukkig, de oude sfeer geweld aan te doen. Het is er echt Haags en Haagser dan Haags beslaat niet. En dan tot slot nog een tip in Utrecht. Daar moet u echt even binnen stappen bij Stads- kasteel Oudaen aan de Oudegracht. Hel is een van de oudste panden (1275) in de Domstad, waarin een bierbrouwerij, proef lokaal en restaurant met een gevarieerde kleine en grote kaart, zijn gevestigd. bolle kant naar boven werd gedekt had te maken met de aanwezigheid van mono grammen achterop het bestek... Als er met een 'onderbord' wordt gedekt blijft dit tot en met het hoofdgerecht staan. Daarna wordt het tegelijk met het bord van het hoofdgerecht afgeruimd. Broodbordjes staan links boven aan het bord. Als er fruit wordt geserveerd behoren daar vingerkommetjes bij; en die mogen voor niet meer dan de helft gevuld zijn met water. Wijn en glazen Over wijn kun je heel ingewikkeld doen maar met een paar basisregels kom je ver. Bij simpele landelijke schotels passen simpele landelijke wijnen, met meer klas sieke, verfijnde gerechten harmoniëren be tere wijnen het mooist. Schenk eenvoudige wijnen altijd vóór de betere wijnen, witte vóór rode, lichtere vóór zware, jonge voor oude wijnen. Het meest ideale wijnglas is helder en doorzichtig, zodat je de fleur van de wijn goed kunt beoordelen. Het glas heeft een ruime steel zodat je het kunt vasthouden zonder dat je hand de kelk raakt en de (rui me) kelk loopt enigszins naar binnen toe om de geur niet direct te laten vervliegen. Houd het glas altijd aan de steel vast. Niet alleen zijn de vingerafdrukken op het glas Kinderen hebben wat extra vitamine D nodig. foto archief JOHN BEEREN, eigenaar van de Bokkedoorns, een met twee Michelin-sterren gedecoreerd restaurant in de duinen van Bloemendaal een onaangenaam gezicht, ook de tempera tuur van de wijn zal door het contact met de lichaamswarmte van de vingers aan de kelk te hoog worden. De glazen staan rechts boven het bord (boven het bestek beginnend) in volgorde van drinken. De glazen mogen in een schuine rij naar boven worden geplaats of in een driehoek; het glas dat het eerst wordt ingeschonken het meest rechts. Watergla zen staan achteraan. Tafelmanieren gegeten, waarbij een lege schelp als tangetje fungeert en oesters mogen vanaf de schelp met vocht en al naar binnen worden gezo gen. Over het 'kluiven' van kip kan worden ge zegd dat het in huiselijke kring is toege staan, in restaurants 'mag' het discreet en bij officiële ontvangsten liever niet. De plaats van het servet is op de boven benen en wel in tweeën of drieën gevou wen. Na de maaltijd, vouw je het servet niet op maar legt hem losjes naast het bord. Soep behoort van de zijkant van de lepel te worden gegeten, sla mag nooit gesneden worden. Als je nog niet klaar bent met de maaltijd mag het bestek tussentijds schuin op het bord rusten (als roeispanen), als je klaar bent behoort het bestek aaneengeslo ten schuin naar beneden gericht (10 voor 4) te worden neergelegd. Een lepeltje mag niet in een kopje blijven staan, maar wordt na gebruik met de bolle kant naar boven op het schoteltje gelegd. We eten in onze westerse samenleving niet met onze handen, maar er zijn een aantal gerechten die wel met de hand mo gen worden gegeten, zoals asperges, die tussen de vingers van één hand, onder steund door een vork naar de mond wor den gebracht; scampi en ongepelde garna len. Ook mosselen worden met de handen

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 27