'Actie' levert maar vijf doelpunten op Een speciale laatste dag als alle andere Sport Feyenoord gelooft erin Malta-uit: erg lastig DONDERDAG 15 DECEMBER 1994 Luxemburg houdt schade tegen Oranje beperkt 'Doelpunten voor Dick', werd de interland genoemd, maar de ludieke inzamelingsactie leverde niet meer dan vijf treffers (5-0) op. De bondscoach van Oranje hield zich groot, de spelers schaamden zich kapot voor zo'n cadeau. Het Nederlands elftal had zich weliswaar inge spannen om Advocaat, die twee en een half jaar het beste van zichzelf gaf, iets terug te geven. De drie punten van Nederland-Luxemburg in de EK-race waren bij de loting al binnen. Daarom de eerste vraag: vond Advocaat het genoeg? Hij bleef, ondanks de bittere tweede helft, vrien delijk. Bleef er gisteravond nog één vraag open: vindt Guus Hiddink, de nieuwe bondsbaas, het ook genoeg? Dat antwoord volgt in het nieuwe jaar. De voetballers vrezen het ergste. wedstrijd. Geen moment. Daar om werden bijzaken al snel hoofdzaken in de verrassend volle Kuip. Gemoedelijk De man die afscheid nam kreeg cadeautjes, hij gaf ze ook weg. Dat paste wonderwel in de ge moedelijke sfeer van geven en nemen. Arthur Numan was ja rig, hij mocht spelen. Youri Mulder kreeg zijn tweede kans en maakte zijn eerste doelpunt. Clarence Seedorf zat voor het eerst bij de selectie. De Ajacied kreeg na rust zijn eerste streep- laatste half uur. Iedereen liep je. Hetzelfde gold voor Pierre zichzelf te voetballen." van Hooijdonk, die zich nu ook van Advocaat een volwaardig international mag noemen. De debutanten dertien en veertien van Advocaat wilden iets terug doen. Ze vochten er voor. In de allerlaatste seconde maakte Seedorf met een merkwaardige goal nummer vijf. Eén meer dan in Luxemburg en daarmee was alles goed. Daarvoor was het 91 minuten rommelen met Oranje. Een prachtige start, dat wel. Na het eerste kwartier mocht Advocaat al twee presentjes uitpakken. In de zesde minuut kreeg Youri Mulder zijn-slof tegen een voor zet van Mare Overmars: 1-0. Vervolgens worstelde Bryan Roy De spelers zelf waren in ieder I geval niet te spreken over het afscheid. Natuurlijk, het horloge met inscriptie was mooi, de in gelijste foto prachtig. Maar had Danny Blind het een dag voor de wedstrijd al niet gezegd? Doelpunten, veel doelpunten, t de aanvoerder, dat zou het j mooiste cadeau voor de schei dende trainer zijn. Blind stak de hand heel diep in eigen boe- i. ,,Ik", klonk het schuldbe st, ,,ik schaam me voor het Spits en uitblinker Ronald de Boer wist de oorzaak. „Iedereen I wilde scoren", zei hij. „We wil- I den het forceren. Daar kwam balverlies van, er gingen te veel I dingen fout. Het was slecht." Krachtmetingen met kleine landen zijn alleen maar leuk bij grote uitslagen. Een telraam met veel kralen, heel veel kralen om de sleur van de partij te doorbreken. Dat was eigenlijk de enige spanning: hoe veel wordt 'het'? 'Tien', vroegen de fans al bij de tweede treffer. 'Vier', vond Advocaat al een mooi presentje. En de spelers zaten daar ergens tussenin. Maar het leek allemaal niet te draaien om de doelpunten, of met de tegenstander, de bal i om het spel. Het afscheidsfeest- met zichzelf. De spits van Not- Advocaat leidde de f dacht van de prestatie af. Dat was ook logisch, want er was ei genlijk niets anders. Volksver maak natuurlijk, maar geen Nederland - Frankrijk onzeker parijs De oefeninterland van Nederland tegen Frankrijk, 18 ja nuari, staat op losse schroeven. Volgens de Franse voetbalbond (FFF) waagt de KNVB een te hoog bedrag aan televisierechten. Bovendien bestaat er onduidelijkheid over het aanvangstijdstip van het duel in stadion Nieuw-Galgèwaard in Utrecht. De FFF neemt vrijdag tijdens een vergadering in Straatsburg een definitieve beslissing. Het duel met Frankrijk zou het eerste op treden zijn van Guus Hiddink als bondscoach. Ajax - Feyenoord 12 februari zeist» De KNVB heeft het competitieduel tussen Ajax en Feye noord vastgesteld voor zondag 12 februari. De Amsterdammers wijken voor het duel uit naar het Olympisch Stadion. Op last van de politie begint de klassieker om 20.00 uur omdat de laatste dag van de Auto-RAI dan is afgelopen. rotterdam/zaragoza Arnold Scholten en Rob Witsch- ge zijn de enige Feyenoord-spe- lers die al eens kennis hebben gemaakt met het voetbal van Real Zaragoza. Beiden maakten in 1987 deel uit van het Ajax-elf- tal, dat in de halve finales de Spaanse bekerhouder op eigen bodem versloeg. In een volko men doorweekt stadion, waar een hoosbui het veld kort voor de wedstrijd onder water zette, won Ajax destijds met 2-3 en scoorde Witschge een van de drie Amsterdamse treffers. Uit het elftal van toen zijn nauwelijks nog spelers over. Een oordeel vellen over de kracht van Feyenoords tegen stander in de kwartfinales van het Europa Cup Il-toernooi (op donderdag 2 maart thuis, op 16 maart uit) kunnen Scholten en Witschge dan ook niet. „Maar je hoeft slechts naar de stand te kijken om te weten dat we met een heel sterke tegenstander te maken hebben," zegt Rob Wit schge. Real Zaragoza voert sa men met Real Madrid en De- portivo la Coruna de ranglijst in de Spaanse competitie aan. „Toch zie ik het persoonlijk wel zitten. Als je ergens lekker hebt gevoetbald, ga je er altijd weer met veel vertrouwen heen." Het gros van de Feyenoord- spelers had gehoopt Auxerre, Chelsea of Club Brugge te tref fen. „Gewoon omdat we die niet zo hoog inschatten als het rijtje Sampdoria, FC Porto, Za- Bryan Roy is bezig aan het spelletje kruip-door-sluip-door dat de tweede treffer tingham Forest kwam na de la ge voorzet van Ronald de Boer als winnaar uit het gewoel: 2-0. Dat was het. Een festival van kansen, maar geen goals. Oran je speelde met vier spitsen, te gen Luxemburg een natuurlijke opstelling. Maar dan zullen de twee buitenspelers - Roy en Overmars - het veld wel breed moeten houden. Om de brood nodige millimeters te scheppen voor het spitsenkoppel Youri Mulder/Ronald de Boer. Roy en Overmars wilden te graag zelf aan het spel deelnemen. De verstopping in het strafschop gebied viel nauwelijks meer op te lossen. Het spel werd traag als de fi les op de Nederlandse wegen. De derde van Oranje kwam dan ook uit een vrije trap. Het doel punt kwam op naam van Wim Jonk. In 'zijn' Italië zou de tref fer op naam van de tegenstan der zijn geschreven die de bal even toucheerde, zoals de Vo- lendammer dit weekeinde zelf overkwam. Maar in Holland gelden gelukkig andere nonnen. Maar aan het beeld veranderde het niets. Ronald de Boer scoor de weer snel na de aftrap. En daarna? Veel beweging, weinig verandering. Niemandalletje Advocaat nam op een mooi moment afscheid. Voor zichzelf. Maar voor zijn opvolger kon het gelukkiger. Moest hij op basis van dit niemendalletje de toe komst van Oranje gaan uitzet ten? Wat er gaat veranderen? Misschien gaf de bondscoach het bij zijn laatste klusje zelf al aan. Zijn 'troetelkinderen' Rob Witschge en Peter van Vossen bleven op de bank. Hiddink gaf zelf ook al aan welke kant het de komende jaren op moet. Hij wil meer passie. i, lange tijd in het buitenland vertoevend, hoefde maar bitter weinig van Oranje en van het Nederlandse voetbal te zien om te weten wat er aan mankeerde. De bezieling, die al jaren ontbrak, heeft ook Advocaat er niet in kunnen pra ten, coachen of rammen. He afscheid typeerde Dick Advo caat en het Nederlands elftal Rinus Michels had de uitstra ling, het onaantastbare, Been hakker het flamboyante. Dick Advocaat was vooral gemiddeld. Net als Oranje. Maar een ge middeld elftal komt nooit ver der dan een gemiddelde presta tie. Een plaats in de kwartfinales van het WK. Ze waren er tevre den mee. Dat vertelde het ver haal van Oranje en Advocaat. Nederland: De Goey; Valckx, Blind en Frank de Boer; Winter (75. Van Hooijdonk), Jonk en Numan; Overmars, Ronald de Boer, Mulder (46. Seedorf) en Roy. Luxemburg: Koch; Ferron, Weis, Wolf, Birsens en Stras- ser; Holtz, Hellers, Cardoni en Groff; Langers (61. Theis). Malta blijkt op eigen veld voor de tegenstanders in groep 5 van de'kwalificatie voor de Europese titelstrijd een meer dan lastige klant. De net als Luxemburg weinig getalenteerde formatie van voornamelijk amateurs hield eerst Tsjechië op 0-0, gisteren knepen de Noren in Valletta hun handen dicht met de over winning van 1-0. Jan Aage Fjörtoft scoorde in de tiende mi- Noorwegen had veel moeite het tweede gelijke spel - de eer ste was tegen Nederland - te voorkomen. De start was naar wens, toen de bal voor de voeten van Fjörtoft werd gekopt en de aanvaller raak schoot. De lange halen van de Noren hadden daarna weinig effect. Malta kreeg zelfs de beste kans op de gelijkmaker. Laferla brak door de verdediging, maar raakte doelman Frode Grodaas. De kleine Maltezers controleerden ook de tweede helft, probeerden over de grond de defensie van de lange No ren te ontregelen. Het leverde weliswaar kleine mogelijkheden op, maar geen treffers. Zwitserland Zwitserland dendert als een sneltrein af op het eindstation: het EK voetbal in Engeland. In Istanbul boekten de Zwitsers giste ren een historische zege op Turkije. Voor het eerst in 25 jaar zegevierden de Helveten er: 2-1. Zwitserland won zijn drie wedstrijden. Het staat alleen op kop in groep 3. Zweden volgt op drie punten. De strijd om de koppositie in groep 1 kende woensdag geen winnaar. In Tel Aviv eindigde de wedstrijd tussen Israël en Roemenië in 1-1. Beide ploegen bleven met acht punten uit vier wedstrijden bovenaan. Roemenië heeft een beter doelsal do. Frankrijk, dat dinsdag met 2-0 won van het puntloze Azer beidzjan, staat op de derde plaats. Het duel in Tel Aviv kwam pas laat op gang. In de 70e mi nuut opende de Roemeense aanvaller Lacatus, via een prachti ge lob, de score. Lang leek het erop dat voetballers uit het voor malige Oostblokland de winst zouden halen, maar zes minuten voor tijd maakte Rosenthal de gelijkmaker. De Israëli Klinger redde vlak voor tijd op de doellijn na een schot van Hagi. In groep 8 trok de Fin Paatelainen alle aandacht naar zich toe. De aanvaller scoorde vier keer in het duel met San Marino, dat met 4-1 verloor. Op weg naar het EK voetbal in 1996 in Engeland heeft Duits land in groep 7 tot dusver weinig tegenstand ondervonden. In het stadion van Chisinau behaalde de ploeg van bondscoach Berti Vogts een gemakkelijke zege op Moldavië. In Wales sloeg Bulgarije ongenadig hard toe. Met 3-0 verneder de het team, dat op het WK de vierde plaats behaalde, de thuis ploeg. De treffers kwamen van Ivanov (5e minuut), Kostadinov (15e) en Stoitsjkov (51e). Bulgarije staat na de derde zege op rij bovenaan, met negen punten uit drie wedstrijden. Opnieuw rust voor Gascoigne Paul Gascoigne komt dit seizoen waarschijnlijk niet meer in actie voor Lazio Roma. De 27-jarige middenvelder die in april zijn been op twee plaatsen brak, moet de komende zes weken absolute rust houden. De Engelsman had in april zijn rentree willen maken bij de Itali aanse club. Zijn Amerikaanse arts Jim Andrew onderzocht Gascoig ne in een ziekenhuis in Londen. Hij acht een te vroege start te ris kant en schreef een rustkuur voor. 'Het gaat niet om mij, maar om het team ragoza of Arsenal," aldus Regi Blinker. „Bovendien zouden we in Brugge verzekerd zijn ge weest van de steun van op nieuw duizenden Feyenoord- supporters. Ik weet niet of de i wel zoveel geld zul- erleggen om naar Spanje Feyenoord kan erop rekenen dat het in Zaragoza net zo'n heksenketel aantreft als in Bremen. Real Zaragoza, dat vo rig seizoen onder meer Barcelo na alle hoeken van het veld liet zien in eigen stadion (6-3), trekt net als Feyenoord in de compe titie gemiddeld zo'n 30.000 toe schouwers. Bij Europa Cup wedstrijden zit het stadion La Romareda echter tot de nok toe vol. Dat is dit seizoen nog niet gebeurd, omdat de Spanjaarden op last van de UEFA hun eerste EC-duels op neutraal terrein dienden af te werken. Het pu bliek was daar volgens Spaanse media verantwoordelijk voor. Behalve de toeschouwers zijn ook de spelers tamelijk heetge bakerd. Real heeft drie Argen tijnse internationals in zijn se lectie. Van hen is Esnaider de bekendste en tegelijk de wildste. Esnaider staat erom bekend dat hij zowel de tegenstander als de scheidsrechter verschrikkelijk te lijf kan gaan. Volgens de pas 34- jarige trainer Victor Fernandez is de gebrekkige discipline en het daaruit voortvloeiende aan tal rode kaarten ook de grootste tekortkoming van zijn ploeg. rotterdam edwin struis gpd-verslaggever Het 'Dickie bedankt' galmt nog den glimlach om z'n lippen ver laat ex-bondscoach Dick Advo caat de vernieuwde 'Kuip'. Elf talfoto onder de arm, passe partout met bijdragen van alle spelers in de tas. Wacht even, ja hoor, het cadeau van de spe lersgroep - een horloge met in scriptie - zit nog keurig in z'n binnenzak. 'Bedankt namens de spelersgroep, december'94', staat er in gegraveerd. Tweeën half jaar Oranje, het is mooi ge weest. PSV wacht. Vanavond zit hij in Madrid op de bank van de Eindhovense club in het vriend schappelijke duel tegen de Spaanse koploper. Natuurlijk, het was een spe ciale dag geweest, z'n laatste bij de KNVB. Maar niemand merk te wat aan hem. De wedstrijd dag verliep volgens beproefd re cept. Negen uur opstaan, ont bijten, tactische bespreking, strandwandeling en aansluitend koffie drinken bij een Italiaans restaurant. Koffie met appelge bak, zoals het protocol sinds de EK-voorbereiding van '88 voor schrijft. En 's middags biefstuk met veel appelmoes. Bijgeloof speelt nog steeds een belangrij ke rol in de voetbalwereld. Alleen de speech die Advo caat in petto heeft voor de jarige Arthur Numan doorbreekt de sleur. Voor de speler die hij zo wel bij Haarlem als het Neder lands elftal liet debuteren, heeft Advocaat twee cadeautjes mee genomen. Een horloge namens de KNVB en een basisplaats na mens de bondscoach. Rob Wit schge vindt die laatste geste wat minder geslaagd. Maar Arthur is wat agressiever, wat feller op de bal, legt Advocaat uit. Witschge schikt zich, tandenknarsend dat wel, in het lot. Parmantig Tien over half zes in de bus, kwart voor zeven aankomst sta dion. .Dick Advocaat komt als eerste de bus uit. Op z'n beken de parmantige manier beent hij 'Dickie bedankt'. Advocaat was gisteren voor de laatste keer als bondscoach actief. Uw Peugeot dealer voor Katwijk - Leiden en Omstreken Autobedrijf Den Hollander BV pijl Kon. Julianalaan - Katwijk aan Zee Tel. 01718-28554 de kleedkamer in, de vele came ra's die op z'n hoofd staan ge richt negerend. 'Het gaat niet om mij, het gaat om het team', je hoort het 'm zeggen. De spot lights, hij zal er nooit aan wen nen. Hij wil voor de wedstrijd ook niets weten van wat voor huldiging dan ook. Het afscheid van John de Wolf bij Feyenoord, een half uur voor de wedstrijd tegen Vitesse (0-3), dient daarbij als afschrikwekkend voorbeeld. Niets mag de concentratie ver breken ook al heet de tegen stander Luxemburg. Een voetbaldreumes als laatste opponent, komt dat Ad vocaat even slecht uit. Omdat Luxemburg absoluut niet seri eus te nemen is, gaat alle aan dacht naar hem uit. Camera teams houden hem negentig minuten lang in de gaten. Hij begint staand in de dug-out, Bekende Stijl ziet Mulder, Roy, Jonk en Ro nald de Boer scoren en maakt het karwei ontspannen achter over leunend af. Komt nog een keer juichend overeind als de butant Clarence Seedorf 5-0 in tikt. En dan is het over. Het af scheid, hoewel minder uitbun dig, moet hem enigszins be kend voorkomen. Dertien maanden eerder, om precies te zijn op 17 november van het vorige jaar, luidden bijna twin tigduizend Oranje-fans in het- ijskoude Poznan 'De kleine ge neraal' al eens uit. In de veron derstelling dat Dickie's taak, Nederland naar de WK loodsen, erop zat. Cruijff en KNVB beslis ten, in eendrachtige tegenwer king, echter anders. Advocaat kwam terug aan het front. Nu is er geen ontkomen aan. Jos Staatsen, de van het sectiebestuur, schudt hem als eerste de hand. Dick Advocaat knoopt z'n regenjas dicht en loopt rustig van het veld. In zijn bekende stijl, geen dramatiek, geen sentiment. Zoals het een generaal betaamt. Vlak voordat hij de spelerstun nel inloopt, valt z'n oog op een spandoek achter een van de doelen. 'Soms worden dromen waar. Bedankt Dick!' Zelf wil hij weinig kwijt over deze speciale dag. En terugblik ken op de afgelopen periode, tja, moet dat nou echt. Nou, vooruit. De hoogtepunten? In derdaad, die gedenkwaardige avond in Poznan en de taferelen rond het WK in Amerika. Com- FOTO UNITED PHOTO DE BOER pleet met huilende spelers na afloop van de wedstrijd tegen Brazilië. Nog ergens spijt van? Ja, ook dat. Z'n eerste ontboezeming in 2,5 jaar bondscoachschap be waart hij voor het laatst. „Ach teraf vind ik dat ik Ruud Gullit de dag voor hij vertrok uit het trainingskamp op andere ge dachten had moeten brengen. Of het ooit weer goed komt tus sen Ruud en mij? Weet ik niet, Ruud zal daarvoor de eerste stap moeten zetten." Zo die zit. Hij vindt het mooi zo. Bedankt de pers voor de sa menwerking, hoopt dat hij die support ook in Eindhoven krijgt, wenst z'n opvolger Guus Hiddink veel succes en sluit de zitting. PSV wacht. Vijf nederlagen in dik twee jaar rotterdam gpd Tussen het debuut in '92 en het afscheid op de valreep van '94 zaten 47 internationals, 14 de butanten en 15 overwinningen. En één bondscoach. Dick Advo caat begon als bondscoach met een nederlaag, op 9 september in Eindhoven tegen Italië (2-3), gisteravond kreeg hij zijn doel punten op het afscheidsfeestje tegen Luxemburg. Advocaat heeft 'slechts' vijf nederlagen achter zijn naam. Na het vriendschappelijke ver lies tegen Italië kwam de neder laag tegen Noorwegen (2-1). De meest besproken verliespartijen boekte de bondscoach op het WK. Advocaat zou in de VS he lemaal niet aan het roer staan. Maar na het afhaken van tijde lijk trainer Johan Cruijff mocht de 'Kleine Generaal' zijn karwei afmaken. De groepsnederlaag tegen België (1-0) kon nog worden weggepoetst, in de kwartfinales ging Oranje in de slotfase ten onder tegen Brazilië (3-2), de la tere wereldkampioen. Het zou een van de leukste wedstrijden van het WK in de Verenigde Sta ten worden. Oranje werd uitein delijk zevende. De wedstrijden van Advocaat: 09-09-'92: Nederland - Italië 2-3 (vr) 23-09-'92: Noorwegen - Ne derland 2-1 (WK-kwal.) 14-10- '92: Nederland - Polen 2-2 (WK- kwal.) 16-12-'92: Turkije - Ne derland 1-3 (WK-kwal.) 24-03- '93: Nederland - San Marino 6-0 (WK-kwal.) 28-04-'93: Engeland - Nederland 2-2 (WK-kwal.) 09- 06-'93: Nederland - Noorwegen 0-0 (WK-kwal.) 22-09-'93: San Marino - Nederland 0-7 (WK- kwal.) 13-10-'93: Nederland - Engeland 2-0 (WK-kwal.) 17-11- '93: Polen - Nederland 1-3 (WK- kwal.) 10-01-'94: Tunesië - Ne derland 2-2 (vr) 23-03-'94: Schotland - Nederland 0-1 (vr) 20-04-'94: Nederland - Ierland 0-1 (vr) 01-06-'94: Nederland - Hongarije 7-1 (vr) 12-06-'94: Canada - Nederland 0-3 (vr) 20- 06-'94: Nederland - Saudi-Ara- bië 2-1 (WK) 25-06-'94: België - Nederland 1-0 (WK) 29-06-'94: Nederland - Marokko 2-1 (WK) 04-07-'94: Nederland - Ierland 2-0 (WK) 09-07-'94: Nederland - Brazilië 2-3 (WK) 07-09-'94: Luxemburg - Nederland 0-4 (EK-kwal.) 12-10-'94: Noorwe gen - Nederland 1-1 (EK-kwal.) 16-11 - '94: Nederland - Tsjechië 0-0 (EK-kwal.) 14-12-'94: Neder land - Luxemburg 5-0 (EK- kwal.). Het totaal van Advocaat: 26 15 6 5 36 65-24.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25