'Succes maakt gelukkig, geld ook' Reve zo normaal in brieven Hanzen aller landen samen in Hansyclopedie Boeken Wijnglas op boekenbeurs Wie vals speelt gaat door schoorsteen 'Dag in dag uit sjokken wij bronstig rond' 2C DONDERDAG 15 DECEMBER 1994 Roem kwam Iaat voor de schrijfster van inspector Dalgliesh Adam Dalgliesh is terug. Vijf jaar hield de de intel lectuele commissaris-dich ter zich koest. Geestelijk moeder P.D. James (74) legt in haar dertiende boek Original Sin opnieuw een hoofdrol voor hem weg. Plaats van handeling is een oude, gerespecteerde Lon- dense uitgeverij. De diverse partners en medewerkers van de uitgeverij worden opgeschrikt door een moord op de nieuwe eige naar, en vervolgens nog verder uit het lood gesla gen door enkele vervolg- moorden, elk zinlozer dan de vorige. In februari ver schijnt bij De Boekerij de Nederlandse vertaling on der de titel Erfzonde. AMSTERDAM TINEKE STRAATMAN Phyllis Dorothy James begon pas op haar veertigste schrijven. Haar man, de Connor White, keerde geestelijk beschadigd uit de oorlog terug. Hij verbleef tot zijn dood in 1964 voornamelijk in inrichtin gen. Omdat de Engelse regering weigerde zijn aandoening als oorlogstrauma te erkennen, moest James blijven werken voor haar twee dochters en zichzelf. Haar eerste roman maakte ze door 's morgen om zes uur op te staan en „gewoon twee uur te gaan zitten schrij ven". Een heilig moeten. „Niet alleen om mezelf te bewijzen dat ik het kon. Maar ook omdat ik niet zo'n grootmoeder wilde worden die haar kleinkinderen vertelt dat ze ooit schrijfster had willen worden maar daar helaas nooit aan toegekomen is." Kenmerkend voor James' ro mans zijn de grote kennis van zaken en de grote aandacht voor details. Natuurlijk, een van haar porsonagoc pleegt i Voor P.D.James meer moorden. En geheel vol gens de regels van het misdaad genre blijft tot vlak voor het ein de onduidelijk wie de schuldige is. James schetst haar moorde naars zo dat de lezer na afloop concludeert dat hij of zij, gege ven de omstandigheden, zelf niet anders zou hebben gehan deld. Kenmerkend voor de Dalgliesh-boeken is de afstan delijkheid Adam Dalgliesh, weduwnaar en vrijge zel, als haar alter ego mogen be schouwen. Ook voor haar is on afhankelijkheid essentieel. Verslavend „Daar ben ik ongelooflijk op ge steld, en misschien nog meer op het alleen zijn. Alleen zijn is een absolute voorwaarde voor FOTO gpd mijn geestelijke gezondheid. De mogelijkheid om je eigen leven te leiden is zo verslavend. Wel zie ik de gevaarlijke kant ervan: de neiging om egostisch te wor den. Maar dat los je op door vrienden te kiezen die je kun nen corrigeren. Het enige waar ik wel eens wat onzeker over ben is de oude dag. Ik weet niet of ik dan ook nog alleen wil functioneren. Aan de andere 'Miami, een moordstad' op randje goede smaak Van de tv-serie 'Miami Vice' hebben we geleerd hoe zondig en crimineel die Amerikaanse stad is. Edna Buchanans boek 'Miami, een moordstad', beves tigt dit beeld. Achttien jaar lang was Buchanan misdaadverslag geefster bij de Miami Herald. Ze volgde het voorbeeld van veel collega's door haar ervaringen in fictie vast te leggen. Dat goe de journalisten niet automa tisch goede auteurs zijn, is in middels genoegzaam bekend. Buchanan levert het zoveelste bewijs, helaas. Haar sfeertekening van Mia mi en van het werk op de krant (Miami Daily News genoemd) is nog het sterkste onderdeel. Net als Edna zelf is haar alter ego, de journaliste Britt Montero, half Amerikaanse en half Cu baanse. Leuke details van de soms botsende culturen geven de thriller kleur. De plot is mager. Britt stuit op een aantal moordzaken, die ver wijzen naar affaires uit het ver leden. Alle toenmalige onder zoeken kwamen op naam van een goede kennis van Britt bij de politie, Dan Flood. Je ziet de ontknoping aankomen, maar Buchanan geeft haar zelfs in vroegtijdig stadium weg. Tussendoor krijgt de hoofd persoon te maken met de Vun zige Verkrachter. Eerst in de verslaggeving: later blijkt de da der het in feite op Britt te heb ben voorzien. Het pleit niet voor de politie dat de journalis te de zaken oplost. Buchanan mag dan in 1986 de Pulitzerprijs voor haar journalistieke werk hebben gekregen, een onder scheiding voor dit produkt zit er absoluut niet in. RECENSIE ANGELIQUE MULDERS Hans Ferrée. Het groot wetenswaardighe- denboek HANS Met medewerking van Hans Veugelers Uitgeverij Fontein, Eerst was er het Algemeen Hans Blad, een krantje met wetens- waardighe- Hans Ferrée rijkskunde is Hans vertegen- Niet alleen Hanzen uit de echte woordigd. Hans is een dorpje in wereld staan in de encyclope- het noordoosten van de VS, een die, Hanzen in sprookjes wor meer en riviertje in Australië en den zelfs apart vermeld. Ferrée in eigen land is er het Zeeuwse (van beroep 'ideeënmaker en dorp Hansweert. publicist', zo staat er in de Han- Niet iedere Hans in het boek syclopedie te lezen) heeft sa- is bekend bij het grote publiek, men met zijn 'handlanger- Zegt de naam Hans van den /hanslanger' Hans Vleugelers alle Hanzen in sprookjes vertellingen op een rijtje gezet. En dat r Nige- bekende Hanzen. Van Hans von Aachen, een Duitse schilder die leefde van 1552 tot 1615, tot ra dionieuwsle zer Hans van Zijl: ze zijn allemaal te vinden in dit boek voor Hansofie- len'. De naam Hans is bijna altijd afgeleid van het He breeuwse Jo hannes dat 'Jahweh is genadig' Brand u iets? Hij is stafmede- betekent. Maar het is niet alleen werker van de Stichting Samen - een roepnaam, ook in de aard- werkende Korenorganisaties. Nog zo'n beroemde Hans: Dulfer, vader van Candy. ook niet alle maal, maar aan het eind van ieder hoofdstuk (volgens de letters van het alfabet) is limte om een foto van een beschreven Hans te plak- FOTO GPD Esther Selsdon, Onhoudbare posities. Drie jonge vrouwen in Londen op zoek naar de juiste man. Selsdon, voormalig advo cate en professioneel trapeze werkster, debuteert met deze 'schaamteloze' roman. Uitgeve rij Meulenhoff, 24,90. Geen dag zonder liefde. Hon derd jaar Nederlandse liefdes poëzie uit Noord en Zuid. Sa mengesteld en ingeleid door Eddy van Vliet. Uitgeverij De Bezige Bij, 39,50. Tatjana Tolstaja, De verhalen Vertaald uit het Russisch door Carlien Boelhouwer en Anne Stoffel. Verhalen 'waarin hu mor, venijn, en poëzie samen gaan'. Eerder uitgegeven in de bundels In vuur en vlam en Slaapwandelaar in de mist. Uit geverij De Wereldbibliotheek, 36,50. Buchi Emecheta, Kehinde en de geest van Taiwo. Roman van Nigeriaanse schrijfster. Kehin de, haar man Albert en hun in Engeland geboren er kinderen keren terug r ria. Kehinde kan niet v haar moederland, maar ze krijgt wel over de grenzen van leven en dood contact met haar over leden tweelingzusje. Ze put daaruit de kracht terug te gaan naar Engeland. Uitgeverij In de Knipscheer, 39,50. Theo Thijssen, In de ochtend van het leven. De schrijvende onderwijzer Theo Thijssen, be kend geworden met Kees de Jongen, geeft een pakkend beeld van zijn Amsterdamse jongens jaren. Met foto's. Uitgeverij De Arbeiderspers, reeks Privé-Do- mein, 49,90. De pen op papier. Verhalend en beschouwend proza, drama tische poëzie van Martinus Nij- hoff, gekozen en ingeleid door Wiljan van den Akker en Gillis Dorleijn. Uitgeverij Prome- theus/Bert Bakker, reeks Neder landse Klassieken, 39,90, ge bonden 55,00. Marcellus Emants, Een na gelaten bekentenis. Naturalisti sche roman over een man die zijn vrouw vermoord heeft en uitlegt hoe hij tot zijn misdaad is gekomen. Ingeleid door Ton Anbeek. Uitgeverij Prometheus- /Bert Bakker, reeks Nederlandse Klassieken, 29,90, gebonden 49,90. kant: je kunt je natuurlijk niet ineens een partner aanschaffen om jouw rolstoel voort te du- Ondanks haar \Tiendelijke grootmoeder-uiterlijk is Phyllis Dorothy James gedecideerd in haar uitspraken. In eigen land heeft ze zo ongeveer de status van orakel bereikt. Neem bij voorbeeld het toenemend ge weld onder jongeren. In haar ogen helpen alleen zware sanc ties. Kan het Thatcheriaanser? Tegelijkertijd echter brengt ze niet zonder humor enige relati vering aan, erop wijzend dat Shakespeare reeds klaagde over jongemannen die hun tijd slechts doorbrengen met vech ten en het zwanger maken van de meisjes. In tegenstelling tot haar gede cideerde stellingname in pu blieke zaken is James verras send bescheiden over haar per soonlijke succes: „Ik voel voor namelijk dankbaarheid, en een lichte verrassing. Maar het me is niet komen aanwaaien. Ik heb er zeer hard voor gewerkt, en het had ook anders kunnen af lopen. Daarmee wil ik niet be weren dat het niet uitmaakt of je slaagt of faalt. Dat doet het wel. Succes maakt gelukkig, weet ik inmiddels uit ervaring. En minstens zo aangenaam is het om geld te hebben, zeker als je zoals ik uit een bescheiden milieu komt. Ik kan ontzettend genieten van de zorgeloosheid die geldbezit met zich mee brengt. Nooit meer bang zijn dat je een rekening niet kunt betalen, heerlijk." P.D. James, Original Sin. Uit geverij Faber and Faber, 44,15. Importeur: Nilsson Lamm. In februari verschijnt de Nederlandse vertaling onder de titel Erfzonde bij uitgeverij De Boekerij, 29,90. Bij dezelfe uit geverij zijn ook de romans Do denmis, Melodie des doods en De verloren generatie nog lever baar. AMSTERDAM Kleine uitgevers presenteren hun publikaties komende zon dag op de Beurs van Kleine Uit gevers in het Amsterdamse Pa- radiso. Van half een tot half zes is de beurs gratis toegankelijk voor belangstellenden. De Beurs van Kleine Uitge vers is niet bestemd voor twee dehands boeken, restvoorraden van grote uitgeverijen, zeldza me eerste drukken, oude schoe nen van beroemde schrijvers en dergelijke. Er is één uitzonde ring op deze regel: het wijnglas waaruit Willem Frederik Her mans uit dronk tijdens zijn laatste bezoek aan Amsterdam. Tonnie Luiken van de WFH- verzamelkrant biedt het te koop RECENSIE NICO KEUNING Gerard Reve. Brieven aan Josine M Uit geven] L J Veen. 59.90. gebonden 79,90 Een kaars voor Gerard Reve. artike len over Reve. geïllustreerd Uitgeven] Re servaat. 30.- (ind.verz kosten) giro 6318695. t.n.v Reservaat Heiloo. o vv Reve Dertien jaar geleden verscheen bij Van Oorschot het kloeke deel brieven van Reve aan Josi ne M., dat de periode 1959-1975 besloeg. Aan deze brieven zijn er nu zeventig toegevoegd uit de periode 1976-1982. Een nog kloeker deel dus, nu bij uitgeve rij Veen. De geadresseerde van deze brievenstroom is Josine W.L. Meyer (1896-1991), die Reve als redactiesectretaris van Tirade in 1959 leerde kennen en met wie hij tot haar dood is blijven cor responderen. Er kan dus een nog nóg kloeker deel komen. Wat opvalt bij lezing van deze 'nieuwe' brieven is dat Reve er zo normaal in is. Aanvankelijk leidt dat tot een teleurstelling, omdat Reve bij de lezer nu een maal een bepaalde reputatie heeft met het daarbij behoren de verwachtingspatroon van zijn lezers. De lezer is uit op de kolderie ke humor, het clichématig ge bruik van de volkstaal, de ho mo-erotische fantasieën waarbij de jongensbillen niet gespaard worden, zijn geoudehoer' over geld, het fulmineren tegen soci aal-maatschappelijke baard apen, zijn loftuitingen aan het adres van geliefde en 'zaken man met een feilloze mensen kennis' Joop Schafthuizen (Ma troos Vos), het veroordelen van het Marxisme en natuurlijk zijn verhandelingen over Maria en de katholieke kerk. Bovengenoemde thematiek komt wel ter sprake (zij vormt de essentie van Reves schrijver schap), maar het is vooral de droge, pure stijl die opvalt. En juist in deze sobere stijl laat Re ve zich beter kennen dan in an dere brievenboeken, waarin het geoudehoer (waar in het geval van Reve uiteraard Gods zege op rust) dient als theater om het innerlijk af te schermen. Langzaam dringt de lezer, zonder afgeleid te worden door grappen en grollen, door tot de essentie van wat Reve bezielt. Naast zijn uitweidingen over zijn schrijverschap (tussen 76 en 82 schrijft hij: Oud en Een zaam, Een Eigen Huis, Moeder En Zoon, De vierde man en schrijft aan De stille vriend en Wolf) zijn het vooral de religie, de kerk en de marialogie die veel aandacht krijgen. Op 29 april 1980 schrijft Reve dat Het Boek Van Het Violet En Van De Dood in september 1980 zal verschijnen. In dat jaar schrijft hij ook aan Wat Ik Ge loof: 'Het gaat over de ontwik keling van mijn wereldbeeld.' Op 24 juli 1980 schrijft Reve dat hij na de zoveelste ruzie met Van Oorschot de titel heeft ver anderd: 'Een titel die mij in 1 lal steren (Essen) tijdens de H. Mis inviel, en die op de valreep door Elsevier bij acclamatie is aan vaard. Inderdaad een titel, waarop niets te zeggen valt: Moeder En Zoon.' Is dit boek dan zijn magnum opus, de Waarheid achter de ja renlange mystificatie rond het boek van het violet en de dood? Schrijvend aan Moeder En Zoon biecht Reve op: 'Hoe ver der ik vorder, hoe belangrijker de religie blijkt, en hoe onbe langrijker die Kerk waarvan ik, merkwaardigerwijs, bijna niets overlaat.' Beter rooms-katholiek dan marxist, zo luidt het adagi um van Reve. Deze rooms-rode toon is terug te vinden in Een kaars voor Gerard Reve. Hierin beschrijft een vijftal auteurs (onder wie Hans Plomp en Jan Donkers) een bepaalde plek die in het leven van Reve een rol heeft gespeeld. Het boekje oogt bibliofiel en is mooi geïllu streerd. Op zondagmiddag 18 december zal deze uitgave ver krijgbaar zijn op de Beurs van Kleine Uitgevers in Paradiso, Amsterdam. Het 'geluk' van Flora Schrijver in concentratiekampen Augustus 1945 kwam Flora Jacobs na een ver blijf van ongeveer twee jaren in Westerbork, Auschwitz-Birkenau en Bergen-Belsen terug in Nederland. Ze was 22 jaar, werd geteisterd door allerlei kwalen en was door het gruwelijke dat ze had meegemaakt getekend voor het leven. I laar verloofde, haar man, haar ouders, haar jongere zusje, al haar andere familieleden waren ver moord of omgekomen. Enkel de verloofde van haar zuster, Appie Schrijver, leefde nog. In okto ber 1946 zou Flora met hem trouwen. De twee probeerden een zo normaal mogelijk leven te leiden, bouwden een zaak op, slaagden. Ze kregen twee dochters. Over het verleden werd gezwegen. Reeds in 1966 overleed Appie aan een hartaanval, 46 jaar oud. Flora kon die slag nauwelijks verwerken, hervond echter een evenwicht maar bleef het verleden dat haar ach tervolgde zoveel mogelijk wegdrukken. Tot er films en boeken verschenen waarin on der andere het 'Vrouwenorkest' uit Auschwitz- Birkenau ten tonele werd gevoerd. Daar had zij zelf in meegespeeld als accordeoniste. In een film werd de diligente van dat orkest, Alma Ro sé, zelf in 1944 omgekomen, zeer negatief afge schilderd, onder andere als een vrouw die haar orkestleden mishandelde. Flora Schrijver voelde zich geroepen haar postuum te eren als een slachtoffer en lotgenote die haar en anderen het leven heeft gered. Zo is zij, vijftig jaar na de be vrijding, gaan praten over haar verleden. Een voudig, rechtuit. Mirjam Verhei jen tekende het op. Wie het relaas van de martelgang van dit jonge meisje leest, durft haast niet te zeggen: ze heeft diverse malen onwaarschijnlijk geluk ge had. Zoals met dat vrouwenorkest. Flora kon een beetje pianospelen, maar er was in het kamp geen piano. Dus zocht Alma Rosé een ac- cordeoniste. Ze hoorde Flora's gestuntel aan, zei: „Ik zal proberen je leven te redden. Ik zal proberen je de partituur te leren." Zelf was zij concert-violiste van beroep. Zo heeft zij levens gered. Maar zelf werd ze verteerd door angst als het orkest slecht speelde. „Ze heeft ons nooit mishandeld, maar gaf wel disciplinaire straf Dan brulde ze tegen ons: Zie je die rook? Als wij vals spelen gaan we ook door de schoorsteen." Een andere hartverscheurende opmerking over de vergassingen: „Een keer of drie heb ik zelf appèl moeten staan voor selectie. Of ik voor vergassing in aanmerking kwam. De ene keer namen ze vrouwen met dikke busten, de andere keer met magere, of met een dik hoofd. Ze de den maar wat. Ze waren stapelgek. Niet een was er zinnig.' Flora Schrijver had vaker 'geluk'. Ze werd door een gril van het lot de 'Schützhaftling' van de beruchte kampcommandant Joseph Kramer. Moest soms, samen met een vriendin, 's avonds voor hem spelen en kreeg dan temidden van die hel wel eens een cadeautje. Ixtter, in Bergen- Belsen werd zij kindermeisje voor Kramers zoontjes, wat extra eten opleverde. Maar nadat de kampcommandant zijn gezin uit Bergen-Bel- sen weggestuurd had, kwam er een eind aan de 'gunstige' situatie en heeft het weinig gescheeld of Flora is toch nog bezweken. Op 15 april werd ze, op het nippertje, bevrijd. Ze leed aan zes ziektes tegelijkertijd. Het verbijsterende relaas is verluchtigd met foto's en met een tekening i kest zoals die nu nog te zien een barak in Auschwitz. wand Kees van Kooten en de problemen van de modale man „Wanneer je in de krant een fo to van een stel leuke kleine meisjes ziet, durf je ternauwer nood het onderschrift te lezen, bang dat er bij zal staan dat dit piepjonge, per container aange voerde Oosteuropese prostitu- ées zijn". In de column Achterhaalde geaardheid beklaagt Kees van Kooten zich over de achterhoe- deposite waarin de 'oorspronkelijke mannelijke vrouwenliefhebber' terecht is gekomen. Niet alleen is zijn voorkeur verdacht geworden, de normale mannelijke aard heeft in ons postmoderne tijds gewricht vooral ook iets saais gekregen. „Nee, dan de miljoe nen Nederlandse andersgeaar- den; die maken er tenminste iets aparts van, met hun gay ga mes, roze festivals en homobra derieën". Door de overexposure van vrouwelijk naakt in bijna alle media, is de mannelijke hetero seksualiteit volgens Van kooten verworden tot 'een vorm van muzak'. „Niks hoofse minnelie deren meer. Overal en alijd worden wij ordinair in onze kraag gepakt en plat met onze neuzen op onze aangeboren seksuele voorkeur gedrukt". De nieuwe stukjes in Van Kootens gebonden verzamel bundel Modermismen hebben een asterixje meegekregen in de inhoudsopgave, zodat je ze er makkelijk uit kunt pikken. He laas, Achterhaalde geaardheid is de enige echt leuke nieuwko mer. De rest valt zwaar tegen. Even herkenbaar als leuk, en puntig geformuleerd. Zo kennen we Van Kooten v 'Laatste modermis men' zijn onbegrijpelijk flauw, en een posthume herinnering aan Simon Carmiggelt is wee van sentimentaliteit. Van Koot en bedankt Simon 'uit de grond van ons aller hart, dat warm van jouw woorden zal blijven'. Jek. Van de weeromstuit durfde ik nauwelijks de oude stukken te herlezen die in '84, '86 en '89 af zonderlijk uitgegeven zijn als Modermismen, Meer Moder mismen en Meest Modermis men. Ten onrechte, want toen ik per ongeluk in Poezen eigen deurtje verzeild raakte, bleek deze column over een man die fluitend van huisvlijt een poeze- luik bovenin in zijn keukendeur monteert weer net zo leuk als de eerste keer. Om terug te komen op de co lumn Achterhaalde geaardheid; het zou een 'nieuwe moralist' als Dorien Pessers deugd doen daarin te lezen hoe een rechtge aarde mannelijke hetero als Van Kooten iedere lust vergaat in onze van erotica bijkans uit el kaar spattende cultuur. „Dag in dag uit sjokken wij bronstig rond in een fantasielo ze pantoffelparade van schijte- ARCHIEFFOTO GPD rig zwijgende gelijkgestemden. Wie bekwaamt zich nog in de Ars Erotica? F.r zijn charter vluchten naar Thailand voor in de plaats gekomen, waar mee dogenloze hetero's met kind vrouwtjes onder de douche gaan. En de thuisblijvers kache len in hun middenklasse autootjes naar zogenaamde 'af werkplekken', om zich tussen de schaamschotten zakelijk en gehaast van hun witte waan van de dag te laten afhelpen Even herkenbaar als leuk. en puntig geformuleerd. Zo ken nen we Van Kooten weer.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21