Brad Pitt als vampier met een menselijke ziel Typische Hollywood-draak en aardige poppenfilm Film Ongecensureerde en onverkorte tekenfilms 18 DONDERDAG 15 DECEMBER 19949« Waterworld kost geld als water Honolulu De duurste film aller tijden heet Waterworld Tussen de 130 en 150 miljoen dollar is reeds aan dit futuristische spek takelstuk gespendeerd, en nog is de film niet af. Scriptproble men, peperdure sets en een grote tijdsdruk lijken de grootste boosdoeners bij deze geldverslinder, die Kevin Costner aan zijn eerste hit sinds Robin Hoocl, Prince of Thieves moet helpen. Zijn regisseur toen, Kevin Reynolds, staat ook nu weer achter de ca mera, maar daar houden de overeenkomsten op. Waterworld is een film zonder precedenten. Het verhaal speelt in een nabije toekomst, waar het broeikaseffect heeft geleid tot het smelten van de poolkappen. Het meeste land is ondergelopen, en de mensen houden zich in leven op zelf gebouwde eilanden. Voor de produktie werd op Hawaii uit 1000 ton staal een gigantisch atol gebouwd dat plaats moest bieden aan de 500 technici en honderden figuranten, en elke dag naar open zee moest worden gesleept. De oorspronkelijke draaiperiode van 96 dagen werd verlengd omdat Costner niet tevreden was over het script en in grijpende veranderingen liet aanbrengen. Na 117 dagen zijn de opnamen op Hawaii afgerond, en wordt de rest van de film om kosten te besparen in de studio in Los Angeles afgemaakt. Wa terworld moei in juli in de Amerikaanse bioscopen verschijnen. Volgens insiders is het bijna onmogelijk om met zo'n uitgave nog quite te spelen, hoe succesvol de film ook mag worden. BIOSCOPEN AMSTERDAM 19.15,21.15 TroisCouleurs: Bleu 15 j., zo ma 20.15 Trois Couleurs: Blanc 16 j., di wo do 20.15 Living With An Idiot 16 dag. 18.45 Damnation 16 j., zo 13 KRITERION1 tel. 6231708 MinaTannenbaum 16 j., dag. 17.15 Little Odessa 16 j., dag. 20. 22.15, di met 22.15 Sneak preview 16 j., di 22.15 KRITERION 2 Eraserhead 16 j.. ma 19.30, vr za ook 00.15 Rock'n Roll Junkie 16 j., dag. 17 Suite 16 16 j., dag. 19 30, ma met Priscilla 16 j., dag. 21.45 RIALT01 tel. 6623488 Eat Drink Man Woman 16 jdag. 19 30, 22, zo ook 15 RIALT0 2 Ladybird Ladybird 16 jdag. 20 Bab El-Oued City 16 j., dag. 18, 22.15 THE MOVIES 1 tel. 6386016 Pulp Fiction 16 j.dag. 16.15, 19, 21.45, za zoook 13.30, vrzaook 00.15 THE MOVIES 2 The Nightmare Before Christmas 12 j.. dag. 17.30, 19.30, za zoook 15 32 Short Films About Glenn Gould 16 j.. dag. 24.15. za zoook 12.45 THE MOVIES 3 Schindler's List 16 j., dag. 16.30, za zoook 12.30 Rapa Nui 12 j., dag. 20.15 1000 Rosen 16 j.. dag. 22, za ook 12.45 THE MOVIES 4 Como Agua Para Chocolate 12 j.. dag. 19.15, zaook 14.45 Natural Born Killers 16 dag. 17, 22 TUSCHINSKI 1 tel. 6262633 De Leeuwekoning dag. 13.15, 16 The Lion King dag. 18.45,21.30 TUSCHINSKI 2 Interview With The Vampire 16 j., dag. 13.15, 16, 18.45,21.30 TUSCHINSKI 3 Miracle On 34th Street dag. 13.15, 16. 18.45,21.30 TUSCHINSKI 4 When A Man Loves A Woman dag. 13.15, 16, 18.45,21.30 TUSCHINSKI 5 The Mask 12 j.. dag. 13.15, 16. 18.45.21.30 TUSCHINSKI 6 True Lies 16 jdag. 12.45, 15.30, 18.15,21.15 TUSCHINSKI CINEAC True Romance 16 j., dag. 11 45, 14.15, 16.45, 19.15,21.45 DE UITKIJK tel. 6237460 Trois Couleurs: Rouge 16 j.. dag. 15, 18, 20, 22 Het programma van de Haagse en Leidse bioscopen staat op de pagina 'Info'. FILMS IN LEIDEN Japans exportprodukt Manga in LVC film overzicht 21/12, LVC, Breestraat 66, Leiden: Marathonsessie: Een naclit vol Manga, za 17/12, 20.00 uur. Parkfilmhuis, Cornelis Geeliaan 2, Alphen aan de Rijn: Alladin, zo 18 december, 14.30 uur. Tijdens een marathonsessie in LVC is een nieuw Japans exportpro dukt te zien: Manga. Dit betekent niets anders dan stripverhaal of tekenfilm. In Japan is iedereen aan dit fenomeen verslaafd, van Tinameisje tot hoogbejaarde. De Manga's die uit de computers zijn komen rollen, doen in niets onder voor een echte speelfilm. LVC laat gedurende acht uur de bezoekers kennismaken met het beste dat ooit op Manga-gebied verschenen is. Het seksistische en gewelddadige karakter van veel van de films leidde ertoe dat de schaar in Engeland nogal vaak gehanteerd is. Zo niet in Nederland: LVC brengt alle films onverkort en ongecensureerd op het witte doek. The Professional-Golgo 13, Fist of the Norhtstar en Tokyo Ba bylon zijn nog maar enkele van de films die te zien zijn. Visconti De oorspronkelijk versie van Visconti's II Gattopardo, de tijgerkat, uit 1963 is voor de reprise extra afgestoft. Moderne technieken zijn uit de kast gehaald om de film in zijn oude glorie te herstellen. II Gattopardo is opnieuw ingekleurd en in de volle lengte van 199 mi nuten te zien. Het epos geeft een beeld van het negentiende eeuwse Italië met de voortdurende strijd tussen de republikeinen en de monarchis ten. Burt Lancaster vertolkt de rol van de prins van Salina, een aris tocraat die de nieuwe tijd met lede ogen op zich af ziet komen. Ook op romantisch gebied zit het niet mee. De liefde van zijn leven, ge speeld door het vervlogen sexsymbool Claudia Cardinale, blijft voor de prins onbereikbaar. Nog net voordat Alladin op video verschijnt, is het in het Park filmhuis genieten van deze al bijna klassieke tekenfilm. Ideaal voor wie het nog niet gelukt is de overal uitverkochte Lion King te zien. Walt Disney heeft alle registers opengetrokken om het Arabische verhaal om te toveren tot een mooie, maar erg drukke film. In Al phen draait de Nederlandse versie, die vorig jaar met maar liefst 50 kopieën in de bioscoop verscheen. Jack's ongelofelijke reis, kerstsprookje met curieuze poppetjes. films is Tim Burton in die positie gekomen. Hij voerde zelf weliswaar niet de regie, maar de ver melding van zijn naam in de titel moet duidelijk worden opgevat als een kwaliteitskenmerk. Dat geldt ook voor dit kerstsprookje, dat origi neel is, dus een keer niet ontleend aan Dickens, maar waaraan natuurlijk toch de bezwaren van iedere Amerikaanse kerstfilm kleven. Morele kern van het verhaal is allicht dat kerstmis een feest van liefde en medemenselijkheid is en dat telkens als eind december in zicht komt er mooie gevoe lens in de harten van zelfs de grootste botteriken dalen. Dat liedje kennen we al, maar Burtons kracht ligt elders. De animatietechniek en de de cors zijn adembenemend, met curieuze poppe tjes die beeldje voor beeldje werden opgenomen. Hoofdpop is Jack Skellington, een wandelend geraamte. In hem herkennen we de Burton type- promofoto rende voorkeur voor bizarre buitenstaanders, zoals eerder in Edward Scissorhands. Jack woont in Halloweentown, een fantasiestadje waar het hele jaar aan dat typische Amerikaanse feest wordt gewerkt. Jack wil echter zijn horizon ver breden en stuit op een boom, die hem toegang geeft tot Christmastown, het veel vrolijker stadje waar men het hele jaar voorbereidingen treft voor kerstmis. De snode Jack ontvoert de kerstman en neemt diens plaats in op de arreslee, die voor de gelegenheid getrokken wordt door de geraamtes van rendieren. Ondanks dergelijke invallen blijft het verhaal wat futiel, wat vreemd afsteekt bij de technische prestaties van de honderden animatoren. Maar Burton bewijst eens te meer voor een knappe film te kunnen zorgen. Het enige opvallende aan Miracle on 34th street is de sterke rol van Richard Attenborough als een ruimharti ge kerstman. promofoto film recensie jos de putter Miracle on 34th Street Te zien Metropole 2, Den Haag Tim Bur ton's: The Nightmare Before Christmas (Jack's Ongelofelijke Kerstreis). Te zien: Filmhuis, Den Haag Het begint kerstfilms te regenen, en de meeste zullen wel van het lieftallig-middelmatige niveau zijn van Miracle on 34th street, een remake van een populaire lichte komedie uit 1946. Het opval lende aan deze versie is dat de bijdehande groot verdiener John Hughes, die het scenario schreef en de produktie deed, er nauwelijks iets aan ver anderde. Het enige opvallende is de sterke rol van Ri chard Attenborough als een ruimhartige kerst man, die een voor haar leeftijd nogal sceptisch meiske er van moet overtuigen dat hij de echte Santa Claus is. De moeder van het meisje, tevens een harde tante in het bedrijf dat Santa Claus in huurde, is ook al niet erg overtuigd van 's mans kunnen. Maar de kerstman zet z'n beste beentje voor en alles komt goed in zo'n typische Holly- wopdfilm waarin alles prettig is, alle Amerikanen deelgenoot zijn van de overvloed van de con sumptiemaatschappij en elk shot er uitziet alsof op de achtergrond een haardvuurtje knispert. Poppenfilm Dan is Jack's ongelofelijke reis, die in de V.S. uit kwam onder de titel Tim Burton's: The Nightmare before Christmas, heel wat aardiger. Een filmma ker moet of een boel lef hebben of een potje kun nen breken in Hollywood wil hij het voor elkaar krijgen een peperdure, avondvullende poppen- film te maken. Dankzij zijn succesvolle Batman- Interview with the Vawpire loopt uit op strijd tussen bloedverwanten De vampierenfilm is zo oud als de film zelf. Al in het begin van deze eeuw doken er Dracula-achtige types op in de film, die zich in leven hielden door bloed te stelen uit de hals van an deren. Tientallen jaren en even zoveel films later overtreft succes-regisseur Neil Jordan The Crying Game) zichzelf en vele van zijn voorgangers in een film waarin op een intelli gente manier de uitgemol ken mythe van het vampi risme weer nieuw leven wordt ingeblazen. Met Tom Cruise en Brad Pitt als de Bela Lugosi en Christopher Lee van de ja ren negentig. film recensie henk maurits Interview with the Vampire Te zien Lido 2, Leiden, Euro Cinema 3, Alphen aan de Rijn; Asta 1Den Haag Al in 1915 joeg de Franse film pionier Louis Feuillade de be zoekers de stuipen op het lijf met zijn film Les Vampires. En na hem zouden er nog vele vampiers volgen: Max Schreck in Nosferatu, maar vooral Bela Lugosi in Tod Browning's Dra- cula uit 1931, de trendsetter voor een stuk of dertig Dracula- films. Maar de beroemdste vampier werd daarna zonder twijfel Christopher Lee, de 'Prince of Darkness' bij uitstek en jarenlang de grote favoriet van de horrorliefhebbers. Die zullen erg moeten wen nen aan All American Hero Tom Cruise in de rol van de dracul Roemeens voor duivel de vertolker van het ultieme kwaad, die per nacht het bloed van drie lijken nodig heeft om in conditie te blijven. Maar on danks alle scepsis vooraf, vooral bij Anne Rice, de schrijfster van de Vampire Chronicles waarop de film gebaseerd is, weet Crui se met verve ook deze voor hem ongewone, boosaardige rol naar zijn hand te zetten. Maar nog mooier en overtuigender is zijn tegenspeler Brad Pitt, die door Cruise genadeloos wordt mee gesleept in het verderf. Dun raamwerk De film bestaat uit een raam vertelling met centraal daarin de 'goede' vampier Louis (Brad Interview with the Vampire, een film waarin op een intelligente manier de uitgemolken mythe van het vampirisme weer nieuw leven wordt ingeblazen. Met Tom Cruise en Brad Pitt als de Bela Lugosi en Christopher Lee van de jaren negentig. promofoto Pitt), die sinds 1791 onsterfelijk is en die zich tweehonderd jaar later in New Orleans laat inter viewen door verslaggever Mal- loy (Christian Slater). Maar het interview is niet meer dan een dun raamwerk, waarbinnen zich het eigenlijke verhaal af speelt, dat begint in 1791 met de ontmoeting tussen Louis, die zelfmoordneigingen heeft na de dood van zijn jonge vrouw, en de vampier Lestat (Tom Cruise). Louis laat zich in zijn wanhoop verleiden tot een eeuwig leven als vampier, maar heeft er, in tegenstelling tot de scrupuleuze Lestat, moeite mee om mensen dood te bijten. Hij voedt zich lange tijd met het bloed van rat ten en kippen, maar op een dag kan hij de hals van een 5-jarig meisje niet weerstaan. Daarmee krijgt Louis er een schuldcom plex, maar ook een bloedver want bij, een vampier-dochter, Claudia. Met haar vlucht hij, nadat ze zich hebben gewroken op hun 'schepper', naar Europa om in de oude wereld op zoek te gaan naar andere verdoemden, zoals ze zichzelf noemen. Die vinden ze in Parijs, waar een hele kolo nie vampiers samenwoont in donkere gewelven en onder lei ding van Armand (Antonio Ban deras) elke avond optreedt in een bizar 'Theater van de vam piers', een soort Satanskerk. Maar Louis en Claudia zijn er niet echt welkom en moeten vervolgens een strijd op leven en dood voeren tegen de boos aardige, decadente vampiers uit de 19de eeuw. Het knappe van regisseur Neil Jordan is dat hij met Interview with the vampire een film heeft gemaakt die het genre over stijgt. Je hoeft geen uitgespro ken horrorliefhebber of Dracu- la-fan te zijn om toch van de film te genieten. Zeker het eer ste uur is hel een even lugubere als vermakelijke relatiefilm, met om te beginnen de absurde en conflicterende haat-liefde rela tie tussen de snobistische su perbloedzuiger Lestat en de brave schuldbewuste vampier Louis en vervolgens de ongewo ne driehoeksverhouding tussen Lestat, Louis en daughter of darkness Claudia. Bloedverlies De film leidt helaas wat bloed verlies na de dood van Lestat en het vertrek van het tweetal naar Parijs. De overdaad aan vampiers schaadt hier een beetje, al zitten er ook in dit deel een paar aardig sinistere scenes in de film. Maar het hoogtepunt van de film ligt in de fase daarvoor, in de strijd tussen Louis en Lestat, tussen goed en kwaad. Schuldgevoel tegenover gewetenloosheid, medemenselijkheid tegenover een roofdierenmentaliteit. En daarvoor hoef je niet eens een vampier te zijn. In Interview with the vampire predikt Lestat de filosofie van het kwaad, terwijl Louis de vampier is met een menselijk hart, een nieuwe creatie zoals we die nog niet in de vampie renfilm zijn tegengekomen. Een vampier met een menselijk ge zicht, ondanks bleke wangen, blauwe aderen, bloeddoorlopen ogen en twee vervaarlijke hoek tanden. liet is vooral Brad Pitt die met zijn kwetsbare en men selijke uitstraling de vampieren- film een nieuw gezicht weet te geven. Kerstfilms: Miracle on 34th street en Jack's ongelooflijke reis

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19