Cultuur Kunst Drank speelt hoofdrol in kunstcollectie Carmiggelt K^e 'ewondering Holland Festival terug in Carré Virginia Woolf klassiek, maar onontkoombaar Nominatie, maar vrijwel zeker geen prijs voor filmer Jos de Putter Kunstenaar lang van subsidies afhankelijk Overzicht Isozaki in Architectuurinstituut 16 DONDERDAG 15 DECEMBER 1994 Willeke T-shirt cadeau leiden» De voorverkoop voor de musical Willeke, die op 25 en 26 januari in de Leidse schouwburg te zien is, begint op dinsdag 20 december. Alle bezoekers krijgen een Willeke T-shirt-cadeau om het feit te gedenken dat het hier om voorpremières gaat. Expositie werk Rie Cramer den haag De Koninklijke Bibliotheek in Den Haag toont tot eind januari werk van kinderboekenschrijfster Rie Cramer (1887-1977). Vooral de minder bekende activiteiten en talenten van deze schrijfster komen aan bod. De expositie is getiteld Een gedroomde wereld, en bestaat uit boeken afkomstig uit de privé- collectie van mr. M. Goldschmidt (1954). Mevrouw Goldschmidt verzamelt sinds 1974 geïllustreerde kinderboeken. Het werk van Cramer neemt sinds 1985 een belangrijke plaats in haar collectie Eerbetoon aan vissers dronten» Aquarellen van Frederik j. Weijs, met de ambachtelij ke beroepsvisser als onderwerp, zijn tot 26 februari in het Rijks museum voor Scheepsarcheologie in Dronten te bezichtigen. Drie jaar trok de schilder er op uit en ontmoette vissers uit alle delen van het land. Zijn schetsboek en aquarelpenselen brach ten hem langs de kleinste boerensloten en, op andere momen ten, op volle zee. Het resultaat is een eerbetoon aan deze am bachtslieden. De Eland veilt dertig 'niet echt spectaculairewerken Dat Simon Carmiggelt veel inspiratie opdeed in het Am sterdamse caféleven is bekend. Uit zijn Kronkels komt eveneens onverbloemd naar voren dat de schrijver van pimpelen hield. Drank speelde ook een voorname rol in zijn kunstcollectie zo blijkt uit de schilderijen en tekenin gen die vandaag onder de hamer gaan bij het Amster damse veilinghuis De Eland. amsterdam fran^oise ledeboer De dertig werken zijn een deel van de verzameling die Carmig- gelts kinderen na zijn overlijden in 1987 aan een anonieme tus senpersoon verkochten. Hoog tepunt zijn de tekeningen waar op Kronkel-illustrator Charles Boost de schrijver als gretige drinker afbeeldde in zijn eentje of in gezelschap van vrienden. Daarnaast is er werk in verschil lende technieken van onder meer Arie Kater, G.J. Friedlaen- der, Hans van Norden, Theo Goedvriend, Jurgen Schneider, Theo Bitter en Jan Peeters. De verwachte opbrengst bedraagt tussen de 20.000 en 30.000 gul den. ,,Uit dit bedrag blijkt dat er geen echt spectaculaire werken tussen zitten. Behalve door aan koop is bekend dat Carmiggelt ze ook in bezit kreeg als hij een drankrekening voor een kunste naar betaalde. Het is natuurlijk wel heel leuk dat er ook teke ningen van Boost bij zijn", ver telt Eland-directeur P. Tromme len. De veiling is dan ook vooral interessant omdat ze na Renate Rubinsteins onthulling over haar geheime verhouding met Carmiggelt voor het eerst weer een blik op zijn privéleven mo gelijk maakt. „Ik vond het wel zo netjes Carmiggelts zoon Frank van de veiling op de hoogte te stellen. Hij reageerde afwerend en wilde eerst ontkennen dat het hier om de collectie van zijn vader ging. Naar de diepere oorzaak van die reactie kan ik slechts gissen, maar ik heb hem erop gewezen dat het geen zin had de her komst te verbergen. Dan zou je pas echt de poppen aan het dansen krijgen", vermoedt Trommelen. Uit piëteit heeft hij de publi citeit rond de veiling echter te rughoudend aangepakt en zijn de werken verspreid opgehan gen. In het volgepakte veiling huis vallen ze zelfs nauwelijks Carmiggelt rookte in bed, zo blijkt ui op tussen de vele meubels, zil veren voorwerpen, antieke gla zen, staande horloges, ivoren miniaturen en schilderijen uit andere verzamelingen Eland-medewerker Robert Brand wijst bij een rondleiding op een stilleven van een tafel met vruchten en kinderspeel goed van Theo Bitter. Het werk hing bij de Carmiggelts in de slaapkamer en door de bruinige aanslag komen we aan de weet dat de schrijver ook in bed rookte. Verderop hangt een prachtige tekening van een t de bruinige aanslag op een stille- ARCHIEFFOTO vrouw met een hoofddoek van Ro Mogendorff, van wie al be kend was dat Carmiggelt graag haar exposities bezocht. Van Arie Kater bezat de schrijver een weelderig naakt en zijn vriend Theo Goedvriend is present met twee landschappen. De veiling van de collectie- Carmiggelt bij de kunst- en an tiekveiling De Eland begint vanavond om 19.00 uur aan de Elandsgracht 68 in Amster dam. Het programma van het Hol land Festival 1995 bestaat voor een groot deel uit voorstellingen uit Duitsland en Oostenrijk. Nu de verbouwing is afgerond keert j het festival terug in Theater I Carré met negen dansvoorstel- I lingen van het Tanztheater Wuppertal van Pina Bausch. Het festival wordt daar op 31 mei ook geopend met de we reldpremière van de opera 'Es- I mée' van Theo Loevendie. Naar een libretto van Jan Blokker vertelt deze produktie het verhaal van de verzetsstrijd ster Esmée van Eeghen. Direc teur Jan van Vlijmen kreeg on langs bericht dat staatsecretaris j Nuis van OCW toch subsidie I geeft voor opvoeringen van de- ze opera in juni in het opera huis van Berlijn. Het Schauspielhaus Hamburg komt naar Amsterdam met 'Hochzeit' en 'Faust' van Elias Canetti in de regie van In deze rubriek komen al of niet bekende streekgenoten aan het woord die, hetzij direct, hetzij zijdelings met kunst en cultuur te maken hebben. Ze praten over een kunstvoorwerp, een kunstuiting waaraan ze bijzondere waarde hechten. Van de snuifdoos van oma tot het grijsgedraaide muziekstuk en alles wat daar tussen zit. Vandaag spreekt Leidenaar Anton Korteweg, directeur van het Letterkundig Museum in Den Haag dat deze maand 40 jaar bestaat, zijn bewondering uit voor de foto van 'De Tunnelman': ,,Daar staat hij, een ongewoon zwierig meneertje." I De tunnelman met z'n zeis en sjako I (hoofddeksel), die bewonder ik. Ik ben dit najaar, waarom weet ik niet, begonnen met 's morgens mijn dagelijkse fietstocht van huis naar werk fotografisch vast te leggen. Als het niet ergens anders goed voor is, leer je j ervan om op je omgeving te letten. Ik heb dus: - de ganzen bij de Mondriaanschool vanaf de brug over de Korte Vliet, - de hoogspanningsmasten langs de Dobbewatering, - het gezicht op Den Haag vanaf het bruggetje over de I Veenwatering, - vele, ondanks geel oormerk, j Haagse Schoolachtige koeien, j - meneer Eikhout, Brabants I verzetsheld, omgeven door eenden in z'n volkstuintje, - de boerderij met het lange hoefpad en de lage zon, even verderop, - het uit het akeligste deel van Duitsland weggelopen lijkend huis-met-de-rode-geraniums vlak na het fietserstunneltje bij wijlen het dierenpark, - een meneer die vijf honden van zelfde ras en leeftijd uitlaat, - de nuffige lama's bij Duindigt, - de achterkant van Huis ten Bosch. DEN HAAG ANP De typische BKR-kunstenaar van weleer is nu de typische Fondskunstenaar geworden, de kunstenaar die langdurig of regelmatig een beroep moet doen op subsidies om het hoofd boven water te houden. Het is niet waar schijnlijk dat beeldend kun- stenaars in de toekomst slechts een jaar of vier van fi nanciële steun gebruik zullen maken. Dat staat in een rap port van de Erasmus Univer siteit over het Fonds voor Beeldende Kunsten, Vormge- ving en Bouwkunst. Sinds 1988 heeft dit fonds de uit voering van de rijkssubsidi eregelingen voor onder meer beeldende kunst van het mi men. De Beeldende Kunste naars Regeling (BKR) is in 1988 vervangen door een re geling waarbij beroepskosten worden vergoed. Inmiddels is dat de regeling basissti pendia geworden, waarbij een kunstenaar onder voor waarden een bedrag van 57.000 gulden kan krijgen. Daarnaast zijn individuele subsidies mogelijk, zoals werkbeurzen van maximaal 42.000 gulden en startstipen- dia van 35.000 gulden. Maar het intrigerendst is de foto die ik heb gemaakt en die op m'n bureau staat. Het is een foto van een anoniem kunstwerk. Gemaakt, die foto, in het eerste van de drie dagelijkse tunneltjes, de fietserstunnel onder de spoorlijn bij Duivenvoorde. Even voorbij het midden, links, op de betonnen tunnelwand, die volgetekend en - gespoten is met andere graffiti: 'Make war, not love', een rokende dinosauriër, een man die een spijker door z'n enorme eikel lijkt te willen drukken. Maar daar staat hij: een ongewoon zwierig meneertje, met zeis en sjako, dus. Ik groet hem iedere dag twee keer. Om 8 uur 20 knik ik hem, op een meter of vijf afstand, gebogen over m'n stuur, toe naar links. Om 18 uur 20 schiet ik vlak langs hem, dan staat hij rechts. Ik denk altijd even aan hem, terwijl ik langsfiets. Soms dat hij hem (de dood) echt is, want hij heeft een zeis. En dat wij niets zijn, maar naar hem op zoek. Dat het niet zo gek is om ineens met een zwierige zwaai te worden weggemaaid door zo'n leuke man. Soms dat hij hem niet is. Dat ik niet langs een man met een zeis, maar een man met een finishvlag fiets. Een afvlagger. Want het is geen zeis, maar een soort wimpel die hij naar beneden zwaait. Dat hij mij afvlagt, want ik ben er al. Ik hoef alleen nog maar even rustig uit te rijden. Afgelopen. Loop volbracht, zogezegd. Niet weggemaaid, t de finish Ook wel ee gedachte. recensie» hanceurts 'Who is afraid of Virginia Woolf' van Edward Albee door het RO Theater. Tekst en regie: Léon van der Sanden. Gezien: in de Rotterdamse Schouwburg. Herhalin gen: 16 t/m 18 december. Mensen die spelletjes spelen om hun verhouding interessant te houden, maar zich verliezen in die fantasie. Beschadigde mensen, die hun verwachtingen in het leven hebben moeten bij stellen. De boze wolf in 'Who's Afraid of Virginia Woolf is de angst om de tegenvallende wer kelijkheid onder ogen te zien. Het verloederde oudere echt paar en het jonge, naiëve stel zijn eikaars spiegelbeeld. Het eerste grote stuk van Edward Albee brengt dertig jaar na de eerste Nederlandse op voering van Han Bentz van den Berg en Ank van der Moer en na vele jaargangen Ophra Winfrey natuurlijk niet meer de schok teweeg van het totaal nieuwe, het onverwachte. Maar de ech telijke veldslag blijkt bij het RO Theater nog steeds pijnlijk gê nant, herkenbaar, actueel. Een trefzeker samengestelde nieuwe tekst van regisseur Léon van der Sande schaft de wolligheid van Reves eerdere vertaling af. Scherpe, korte zinnen zonder grammatica, opmerkingen die half worden afgemaakt. Het is het leven, zonder poespas, maar raak en onontkoombaar, Op het podium geen enkele Amerikaanse sentimentaliteit, maar nuchterheid, cynisme en relatief veel ironie. Eén ding is zeker, dit is Nederland, dit is nu, gisternacht, vannacht, morgen nacht. De spelers wonen op to neel, en zo hoort het ook. Je zou ertussen willen zitten, op één van die flitsende zitbanken, ter wijl ze om je heen elkaar afma ken. Ach wat, eigenlijk' is dat al zo: zelden het gevoel gehad dat je zo temidden van de strijden de partijen zat. En dat met niet meer dan tekst en acteren. De grote ontdekking van de voorstelling is Herman Naber. Zijn herkenbare, lijzige acteer- trant wil anders weieens op ma niërisme uitlopen. Ditmaal is hij onaangename conversaties. Met elke lettergreep perst hij weer een nieuwe citroen uit, heel kalm, maar om te rillen zo wrang. Getergd, gekweld, steeds weer net niet door het lint gaand, maar door en door be schadigd en door het leven ge tekend. Geert de Jong is een wijf met kloten, aards en rauw. Met the atraal krachtspel, maar zonder overdrijving, functioneert zij re gelmatig als motor van de voor stelling. Actie, tempo, een prachtig type. Maar helaas niet het type. Natuurlijk moet Martha doorslaan, gemeen, laag bij de gronds en ordinair wor den. Natuurlijk vloekt en tiert ze, scheldt ze iedereen verrol. Maar een dochter van een uni- versiteits-rector wordt op een andere manier ordinair dan, zeg maar, een hoerenmadam. De Jong had bekakter gemo gen. Er is geen laag vernis die aan barsten gaat, want ze speelt van nature al zonder die vernis. Daaromheen dat naiëve stel, dat de eerste echte kleerscheu ren oploopt. Stefan de Walle als echte winstpakker, carrière-yup, Esther Scheldwacht als onge controleerd met-alles-mee- voelstertje. Regisseur Léon van der San- den doseert de verhoudingen met de grootste zorgvuldigheid, waardoor oorlogsverklaringen bijna-liefdesverklaringen zijn en waardoor juist op de momenten van de grootste haat en beledi ging de poging tot toenadering het meest voelbaar is. Hij heeft lang op de kleinere podia ge werkt, bij groepen als Hollandia en het Vervolg. Maar met deze voorstelling plaatst hij zichzelf in één klap als een factor in het grote-zalencircuit. Wie vandaag de dag van huiskamersores drie en een half uur lang onont koombaar spannend theater weet te maken, is een niet te missen schouwburgregisseur. Tilburg krijgt Kunstcluster Christoph Marthaler. In het muziekprogramma wordt een uitgebreid overzicht van Duits- Oostenrijkse componisten ge presenteerd. Tijdens nachtcon certen brengt Frans Brüggen in het Concertgebouw de twaalf Londense symfonieën van Haydn. Stockhausen krijgt een retrospectief in de Beurs van Berlage en John -Elliot Gardiner sluit zijn IVJozart-cyclus af met twee uitvoeringen van 'Die Zau- berflöte'. Theatergroep De Trust van Theu Boermans brengt een pro duktie in de Westergasfabriek. In de eerste helft van juni is daar ook het muziektheaterstuk 'De val van Mussolini' van Dick Raaijmakers te zien. Dat is een coproduktie van het Holland Festival, Toneelgroep Amster dam en Hollandia. De traditie van het RAI-concert door het Koninklijk Concertgebouwor kest werd dit jaar onderbroken maar in 1995 wordt de draad weer opgevat. Burgemeester G. Brokx heeft gisteren in het centrum van Tilburg het startsein gegeven voor de bouw van het Kunst cluster. Daarin komt een muziekzaal en worden de opleidingen dans en muziek van de Kunstenfaculteit van de Hogeschool gehuisvest. Bestuursvoorzitter F. Slan gen noemde deze combina tie kunstbeoefening en kunstonderwijs uniek voor Nederland. Nu al is het de bedoeling dat het Kunstclus ter op termijn uitbreiding krijgt met de academie voor beeldende vorming en de ar chitectenopleiding. Regisseur Jos de Putter, tevens filmmedewerker van deze krant, heeft voor zijn film Solo, De Wet Van De Favela een nominatie gekregen voor de Joris Ivens Award, van het International Documentary Filmfestival Am sterdam. De twee andere films die uit een competitie van 24 films werden genomineerd zijn de Bosnische film Ecce Homo (van Vesna Ljubic) en. Asmara (van de Zwitser Paolo Poloni). Hoe groot de kans is dat de hoofdprijs van het Amsterdam se festival dit jaar in eigen land zal blijven valt onmogelijk te zeggen. Op papier is elke mede dinger kansloos tegenover de heftige impact van Eccce Ho mo, een in 35 minuten samen gebalde kroniek van het beleg van Sarajevo, barstensvol be schietingen, begrafenissen, brandende trams en menselijk lijden, vergezeld door een ge luidsband met krassende kraai en en religieuze treurmuziek. Wat moet je dan nog met twee Braziliaanse jongetjes die dro men van een voetbalcarrière, zoals De Putter ze met uitsersle subtiliteit heeft geobserveerd in zijn enige weken geleden al door de VPRO uitgezonden So lo. Van de derde film, Asmara, is het intussen onvoorstelbaar dat hij een nominatie gehaald heeft. Hierin vertelt Poloni over zijn 82-jarige vader die zich in 1950 als Italiaan in Zwitserland ves tigde na 15 jaar lang in Ethiopië te hebben vertoefd. De film be gint in het familiealbum, bij een foto van vijf opgehangen au tochtonen. De cineast komt er door op het idee om met zijn vader naar het tegenwoordige Eritrea te reizen om zich over pa's verleden te laten voorlich ten. De film eindigt met een fo tootje van een ontdekte half broer die verder niet aan de film wilde meewerken. Alles wat er tussen die twee foto's in zit, is op wat historisch beeldmate riaal over de Italianen in Afrika na puur mysterie gebleven. Asmara is eigenlijk het schoolvoorbeeld van een expe ditie, ten behoeve van een per soonlijke documentaire, die niets heeft opgeleverd. Typisch een totaal mislukte film. Als die dan tot de beste drie competi tiefilms moet behoren, valt op de finale jury-uitslag geen enkel voorschot meer te nemen, want deze juiy is stapelgek. Maar waarschijnlijk toch ook weer niet zo gek om trots op zichzelf te worden als de hoofdprijs naar Bosnië kan worden gezonden. ROTTERDAM ANP Het Nederlands Architectuurinstituut (NAi) in Rotterdam wijdt een overzichtstentoonstelling aan de Japanse architect Arata Isozaki. Op de expositie, die op 17 december opengaat, zijn 22 projecten te zien variërend van de futuristische studies uit het begin van de ja ren zestig tot recente ontwerpen voor musea in Stuttgart en Mün- chen. Isozaki (1931) heeft de tentoonstelling zelf samengesteld. De architect is gefascineerd door geometrisch figuren. Dat bleek al in de jaren zeventig met zijn ontwerp voor een museum in het Japan se Gunma, dat hem internationale bekendheid opleverde. Op drachten in Europa kwamen aanzienlijk later. De eerste was die voor het Sant Jordi sportpaleis in Barcelona voor de Olympische Spelen in 1992. De tentoonstelling zal tot 12 maart in de Grote Zaal van het NAi te zien zijn.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17