NCW: fusie Kamers van Koophandel Vette winsten op illegaal vuurwerk Prijsklappers CD-statenlid stapt over naar Nederlands Blok 'Wij zouden toch samen vechten tegen bezuinigingen Monnik wijdt tempel in Reeks misdrijven in Haags bejaardenhuis SieMatic Keukencenter Leiderdorp Randstad ^sintratuin De regionale werkgeversorganisatie NCW-West wil dat de Kamers van Koophandel Rijnland in Leiden en Hol lands Midden in Gouda fuseren. Door zo'n fusie ontstaat volgens de NCW een efficïentere organisatie die boven dien met meer daadkracht aan de weg kan timmeren. Bovendien kan zo'n grotere kamer meer tegenwicht bie den aan de omliggende kamers die al fusieplannen heb ben. staan, door binnen haar werk- LEIDEN. RUDOLF KLEUN Het is niet voor het eerst dat wordt aangedrongen op fusie van de Kamers van Koophan del. De vorige minister van eco nomische zaken, Andriessen, drong ook al aan op schaalver groting. Economische Zaken heeft echter ook al laten blijken tegen een fusieplicht te zijn. Het aantal kamers zou op vrijwillige basis moeten worden geredu ceerd van 34 nu tot ongeveer 20. De kamers in Delft en Den Haag hebben inmiddels al be sloten te fuseren. Op wat lange re termijn volgt mogelijk een fu sie van de Kamers van Koop handel in Amsterdam en Haar lem. NCW-West meent dat ook een grotere organisatie dicht bij de ondernemers kan blijven Verdwijnen voicerecorder blijft raadsel den haag Minister Jorritsma van verkeer en waterstaat kan geen uitsluitsel geven over de afwezigheid van een cockpit-voi- cerecorder in het El Al-vliegtuig dat op 4 oktober 1992 neerstort te in de Bijlmermeer. Volgens de onderhoudsadministratie van het toestel had het apparaat in het vliegtuig moeten zitten. ,,Een waterdicht bewijs is echter niet te leveren," aldus Jorritsma in antwoord op wagen van de Tweede-Kamerleden Rosenmöller (GroenLinks) en Van Gijzel (PvdA). Het spoorloos verdwijnen van de voice-recorder, die verplicht is in elk vliegtuig, is een van de grote raadsels van de Bijlmerramp. Opleiders geleidehonden staken Amsterdam De medewerkers van het opleidingsinstituut van de Stichting Koninklijk Nederlands Geleidehonden Fonds (KNGF) in Amsterdam zijn in staldng. Aanleiding voor de actie is een in tern conflict dat er onder meer toe heeft geleid dat het hoofd van de afdeling Opleiding en Fok is geschorst. Pogingen van het per soneel om met het bestuur over de problemen te praten, zijn ge strand. Het instituut is het meest gerenommeerde in Nederland op het gebied van trainen en fokken van blindengeleidehonden. Per jaar worden ongeveer vijftig honden afgeleverd. Slachtoffers herdenken Faro-ramp Amsterdam De slachtoffers van de Faro-ramp herdenken op 21 december in de Sint Jans Basiliek in Laren de luchtramp die twee jaar geleden aan 56 mensen het leven kostte. Die dag krijgt ook een monument ter nagedachtenis aan de overledenen een plaats in de kerk. De bijeenkomst wordt georganiseerd door de stichting Anthony Ruys.JDe naam is ontleend aan die van de DC 10 van Martinair, die op de vroege morgen van 21 december 1992 op het vliegveld van het Zuidportugese Faro neerstortte. Sierteelt houdt laag btw-tarief brussel Nederland mag nog zeker twee jaar het lage btw-tarief voor de sierteelt (6 procent) handhaven, zo blijkt uit een mede deling van de Europese Commissie. Oorspronkelijk wilde de Commissie de btw op sierteelt per 1 januari harmonis'eren op het hoge tarief. Voor Nederland zou dat een prijsverhoging van rond 11 procent voor sierteeltprodukten met zich hebben meegebracht. Volgens een onderzoek van het Landbouw-Economisch Instituut zou dat een verlies van 5100 arbeidsplaatsen hebben betekend en een jaarlijkse inkomensderving'voor de sector van circa 900 miljoen gulden. 'Vermist' duo campeert bij Volendam volendam* De verdwijning van een man en zijn moeder uit Den Helder is opgelost. Het duo blijkt al vijf weken in een caravan op een parkeerterrein langs de Volendammer haven te bivakkeren. Een vakantie zeggen ze, omdat het huis wordt verbouwd. Ze be grijpen dan ook niets van de commotie. De politie sloeg deze week alarm omdat de 65-jarige man en zijn 88-jarige moeder al sinds 4 november vermist zouden zijn. Van Dams echtgenote had enkele weken gewacht met het doen van aangifte. Haar man had het huis al eerder in overspannen toe stand verlaten, luidde haar motivatie daarvoor. Naar aanleiding van publikaties kreeg de Helderse politie gisteren vijf tips bin- De leegloop uit de Centrumde-. mocraten gaat onverminderd door. De CD'er M. Giesen, lid van Provinciale Staten van Zuid-Holland en kringvoorzitter in deze regio, is overgestapt naar het Nederlands Blok van de Utrechtse makelaar Vreeswijk. Als reden voor zijn overstap geeft Giesen 'de onwerkbare, moeizame verhoudingen' bin nen de CD: ,,De volstrekt auto ritaire bestuurspraktijk van voorzitter Janmaat laten voor lagere organen in de CD geen ruimte voor enig eigen beleid. VERVOLG VOORPAGINA Omdat 'ze', van het vuurwerk team, akelig dichtbij waren, houdt hij zich dit jaar verder maar gedeisd. Zelf zal hij onge twijfeld met Oudjaar wel een doos of wat strijkers het nieuwe jaar in blazen, maar handelen in het spul, dat is Eric nu net ef- fe te link. Per slot van rekening heeft hij gehoord dat er dit jaar niet misselijke straffen staan op het verhandelen van illegaal vuurwerk, zo goed als hem ook ter ore is gekomen dat het spe ciale team van de politie feller dan ooit jaagt op overtreders van de wet. En hij mag nog wel niet helemaal droog achter de oren zijn, helemaal achterlijk is hij daarom ook nog niet. Eric, zoals hij voor even heet, 'Hoe meer ze op je jagen, hoe spannender het wordt komt openlijk uit voor het feit dat hij al vanaf zijn veertiende in het illegale vuurwerk zit. ,,Net als nog een paar honderd ande ren in Leiden en omstreken, hoor, want wie het wil hebben kan het overal krijgen", zegt hij. „Dat van mij kwam altijd uit Duitsland. Is daar het hele jaar door zo te koop. Voor veel min der dan hier in de winkel. Voor een doos strijkers van honderd stuks betaal je over de grens vier gulden. Verkoop je hier voor rond de acht piek. Dus je hebt honderd procent winst." Een doos of negentig van die in Nederland overigens verbo den strijkers zette hij in voor gaande jaren altijd wel weg. Een aardig zakcentje voor een street wise kid als Eric. Maar niet al leen daarom deed-ie het en zal hij het volgend jaar weer ge woon doen. „Het is vooral de kick. Dat je iets doet wat eigen lijk niet mag. Hoe meer ze op je jagen, hoe meer ze je het vuur aan de schenen leggen, hoe spannender het wordt. Kijk, ille gaal vuurwerk zal er altijd zijn. Men wil het gewoon." 'Men' is in zijn geval, familie, vrienden en kennissen uit de buurt. „Scholieren ook wel, als ze je weten te vinden, tenmin ste. Maar je moet vreselijk voor zichtig zijn. Eén verkeerde er tussen en je bent de pineut. En ik heb geen zin om de bak in te gaan omdat er eentje zijn mond voorbijpraat. Daarom ook zal ik het nooit aan kinderen van 12, 13 jaar verkopen. Die mogen dat al helemaal niet van hun ouders. Terecht, want in hun handen is het pas echt gevaar lijk. Plus, daarnaast verlinken ze je ook veel gemakkelijker als ze gesnapt worden." Dat het spul - en dan met na me die strijkers - gevaarlijk is, daarover is hij het zondermeer eens. „Vooral als je er mee gaat experimenteren. Heb ik zelf ook wel gedaan. Kruit van strijkers in een plastic Tipex-potje doen en dan aansteken met een Ar gonaut. Mooie knal. het effect van een hele doos strijkers, zeg maar. Je moet natuurlijk wel zorgen dat je een flink end uit de buurt bent. Ik kijk ook graag met twee ogen." Als dealer, zoals hij zichzelf zonder gêne noemt, voelt hij zich niet verantwoordelijk voor zijn koperspubliek. „Als je ze normaal afsteekt, is het niet ge vaarlijker dan legaal vuurwerk dat je in de winkel koopt. Trou wens, daar zit ook rotzooi tus sen. Met veel te korte lontjes, vooral bij die vuurpijltjes. En dan nog wat: een cafébaas is toch ook niet verantwoordelijk voor een klant die met een bak kie op tegen een paal rijdt? Zo zie ik het tenminste." Hoewel hij deze december maand dus koud staat, is hij ui teraard wél op de hoogte van de ontwikkelingen in vuurwerk- land. Nou is hij zeker geen watje, maar van die nieuwe trends waarover hij heeft ge hoord, schrok ook Eric toch wel even. „Staven dynamiet en handgranaten worden al aange boden. Zo uit Rusland. Daar barsten ze van dat spul en ie dereen schijnt er bij te kunnen. Nee, natuurlijk begin ik daar niet aan. Het moet wel een geintje blijven. Ik ben niet le vensmoe, hoor." gebied dependances te openen. De kamers in Leiden en Gouda zouden op elkaar zijn aangewe zen omdat ze beide regionaal zijn georiënteerd. Bovendien valt het gezamenlijke werkge bied samen met dat van het RBA Rijnland, de organisatie voor de arbeidsvoorziening die de arbeidsbureaus en scholings instellingen beheert. Directeur A. Berkhout van de Kamer van Koophandel Rijn land heeft zich eerder steeds te gen een fusie uitgesproken. Vol gens hem functioneert de in middels al meer dan 175 jaar bestaande Rijnlandse kamer goedkoop en efficiënt. Berkhout was vanmorgen niet in staat te reageren op het NCW-stand- punt. Het functioneren van individue le partijleden en organen bin nen de CD wordt daarmee uit gehold." Giesen stapte vorige week op na een forse aanvaring met par tijvoorzitter Janmaat. Als voor zitter van de kieskring Leiden had Giesen een kringvergade ring uitgeschreven. Janmaat blokkeerde de bijeenkomst, omdat in de uitnodiging stond dat de vergadering zou plaats vinden in het Leidse restaurant 't Haagse Schouw. Giesen (52) was het enige CD- statenlid. Bij de Tweede-Kamer verkiezingen stond hij vijfde op de kandidatenlijst. Leidse studenten ondervragen rector Leertouwer LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE 'Leiden houdt zich niet langer op de vlakte. De maat is vol.' Krasse taal van de Leidse stu dentenverenigingen aan de vooravond van de bezetting van het bestuursgebouw van de Leidse universiteit. Toch was er gisteren weinig te merken van harde acties. De studentenvere nigingen leken hun protest te willen beperken tot een vragen uurtje met de rector van 's lands oudste universiteit, prof. dr. L. Leertouwer. Vragen over de door minister Ritzen (onderwijs) aangekon digde bezuinigingen, over de forse verhoging van het college geld, de korting op de beurzen, de verkorting van de studie duur. Vragen over het schimmi ge contract dat Ritzen vrijdag sloot met de Vereniging van Sa menwerkende Nederlandse Universiteiten (VSNU). Het contract dat vooral studenten treft. De foyer is klein maar groot genoeg. Veel blauwe blazers en panties: Minerva laat zich niet onbetuigd. De rector van de Leidse universiteit mag begin nen te vertellen hoe hij over de recente ontwikkellingen denkt. Leertouwer zegt niet goed raad te weten met de huidige chaos. „De laatste ontwikkelingen Studenten namen gistermiddag de Leidse rector magnificus Leertouwer onder vuur. Vanochtend bezetten zij het bestuursgebouw van de universiteit. foto henk bouwman brengen nog méér verwarring, dag, van uur tot uur wordt er versiteiten, het volgende mo- narigheid en moreel bederf. Ik met honderden miljoenen ge- ment worden ze naar het ka- sta hier vóór jullie, even onzeker schoven. Het ene moment lig- mertje van de studenten ge- als jullie zelf zijn. Van dag tot gen ze in de kamer van de uni- schoven." Amsterdam Een monnik steekt wierookstaafjes aan en wijdt daarmee een boeddhistisch tempeltje in dat staat opgesteld in het Tropenmuseum in Amsterdam. Het museum heeft sinds gisteren een vernieuwde afdeling Zuidoost-Azië. foto ANP/Paul Vreeker Het openbaar ministerie in Den Haag vermoedt dat in het Haag se bejaardenhuis Moerwijk de afgelopen jaren gruwelijke din gen zijn gebeurd. Bewoners stierven in dezelfde nacht waar in ook hun kluisje werd leeg geroofd. Anderen werden plot seling onwel. Alles zou zijn ver oorzaakt door een gestoorde verpleegster die op geld uit was. Het OM denkt echter slechts enkele van deze zaken hard te kunnen maken. Dat bleek woensdag voor de rechtbank in Den Haag, waar een voormalige verpleegster van het tehuis moest voorkomen. Officier van justitie mr. M. van den Honert verdenkt deze 39- jarige Haagse ervan, op 22 juni een 81-jarige bewoner om het leven te hebben gebracht. Te vens zou ze hem die nacht van 8.509 gulden en sieraden heb ben beroofd. Voorts had de officier haar ge dagvaard voor beroving van een andere bewoner, een nacht eer der. Ook die man overleed rond het tijdstip dat de roof plaats had. De officier vermoedt dat de Haagse ook achter dat sterven zit, maar maakte er wegens ge brek aan bewijs geen officiële verdenking van. Ook sectie op het lijk van de man, dat speciaal voor het gerechtelijk vooronder zoek werd opgegraven, gaf geen uitsluitsel. Tot slot liet hij de vrouw voor de rechtbank verschijnen we gens oplichting van de Post bank met een van een bewoon ster gestolen pinpasje en we gens steunfraude. De verdachte ontkent alles, behalve de steun fraude. „Dit is nog maar het topje van de ijsberg", liet mr. Van den Honert weten. Hij wees er on der meer op dat er in de vier jaar dat de verpleegster in het tehuis werkte, 37 aangiften van diefstal waren gedaan, „Bijna allemaal gepleegd in uren dat de verdachte werkte." Hij vertelde dat sinds haar komst in Moerwijk allerlei vreemde dingen waren ge beurd. „Een suikerpatiënte raakte in coma doordat de ver pleegster haar verkeerde medi- Hp$t pA« SieMatic Keukeni Dan is het zover! Vanaf 16 december kunt u in de geheel vernieuwde showroom van Keukencenter Leiderdorp de allernieuwste SieMatic keukens bewonderen. Meubelplein 9, Leiderdorp. Tel. 071 -412615 (1 e etage Mijnders Meubelen) Leertouwer vindt dat minister Ritzen de studenten en de uni versiteiten niet tegen elkaar mag uitspelen. „De zaken moe ten gescheiden blijven: de be zuinigingen op de universitei ten en de bezuinigingen op de studentenvoorzieningen. Dat mag je niet op één hoop gooi en." Tegelijkertijd zegt de rector dat hij een verhoging van het collegegeld niet afwijst. „Maar de nu voorgestelde verhoging van 1000 gulden is schandalig en niet acceptabel." De rector verwijst naar het standpunt van zijn collega, de Leidse universiteitsvoorzitter, L. Vredevoogd. Vredevoogd vindt een verhoging van de college gelden aanvaardbaar maar dit moet volgens hem gefaseerd ge beuren en alle studenten betref fen. Leertouwer houdt de stu denten tijdens het vragenuurtje voor dat de ware snoodaards in Den Haag zitten. Maar beloven voor hun belangen op te ko men, dat kan Leertouwer niet. Een student vraagt de rector: „Die voorzitter van de VSNU heeft een handtekening onder een contract gezet, zonder eni ge ruggespraak met de universi teiten en de studenten. Volgens mij doe je alleen zoiets als je fy siek wordt bedreigd... Wij, stu denten en universiteiten, we zouden toch samen vechten te gen de bezuinigingen?" Leertouwer: „Dat zogenaam de verbond tussen studenten en universiteiten van de afgelopen weken, dat is vooral een pro- dukt van de media. Maar wij vinden de huidige plannen ook onaanvaardbaar. Dit is struikroverij." Een andere stu dente wil weten: „Als de stu denten kapotgemaakt worden, dan gaat de universiteit toch ook kapot?" Dat vindt Leertou wer ook, maar hij weet ook niet waar het half miljard van Ritzen dan wél vandaan moet komen. Tanja de Bie van de studen tenvakbond, de Vereniging Stu dentenbelangen Leiden (VSL), begrijpt niet goed wat ze aan Leertouwer heeft in de strijd te gen minister Ritzen. „Fraaie woorden van de rector, maar wat kan hij nu concreet voor ons doen?" „Wij kunnen niet in ons eentje garanderen dat de plannen niet doorgaan", zegt Leertouwer. „We zijn het eens, u en ik, maar we moeten ons gelijk nog krijgen." De studentenvakbond VSL wil op woensdag 21 december een manifestatie in Leiden houden, in samenwerking met de stu denten van de Leidse Hoge school. Plaats en tijd zijn nog onbekend. cijnen toediende. Precies terwijl de vrouw in coma lag, verdween er 250 gulden uit haar kamer." De officier heeft nog geen eis uitgesproken, omdat er nog een tweede psychiatrisch onderzoek moet komen. Er is één onder zoek gedaan en daaruit is geble ken dat de verdachte een zieke lijke neiging tot liegen heeft en verminderd toerekeningsvat baar is. Als advies kwam daaruit tbs met dwangverpleging. Als het tweede rapport klaar is, zet de rechtbank de zaak voort. Extra vertragingen door bovenleiding Ook het treinverkeer tussen Leiden en Amsterdam (Schiphol) liep gisteren vertragingen op, door een kapotte bovenleiding van het spoor tussen I loofddorp en Schiphol. Tussen half drie en half zes werden de intercity's omgeleid via Haarlem, reden er bussen tussen Leiden en Schiphol en pendeltrei- nen tussen Amsterdam en Schiphol. Vanaf half zes konden er weer stoptreinen over de Schiphollijn rijden. De intercity's bleven de he le avond aan de kant. DONDERDAG 15 DECEMBER 1994 (Ixbxh). Van 27,95 voor 95 VOORSCHOTEN Leidseweg 518 tel. 071 -763748 Donderdag extra koopavond TER AAR Veldweg 1 (ingang Kerkweg) tel. 01722-2241 piek. Kies uit goud, zilver of rood. Kerststal Natuurlijke stal met 5 beeldjes. 28 x 13 x 24 cm Het liefst een SieMatic keuken van Goedhart Bouwhuis Bezoek onze showroom met de meest komplete SieMatic presentatie van de hele regio. Goedhart Bouwhuis, Hoorn 126a (tegenover Avifauna), Alphen a/d Rijn, of maak een afspraak: tel. 01720-22100

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15