'Afsluiten wegen is fataal voor Kromarkt en buurt' Patiënt en psychotherapeut bakkeleien over 'prijs' 'Leimuiden wordt een betondorp' Overheid moet zelf eerst zaakjes regelen Rijn Veenstreek 'Eco-teams' aan de slag in Zoeterwoude Aannemer bekeurd voor opruimen asbest Prijzen voor schone school en pratende prullenbakken DONDERDAG 15 DECEMBER 1994 den haag/alphen a Pleegde de psychotherapeut op grove wijze valsheid in geschrif te in de hoop dat hij het geld dat hij al lang niet meer heeft niet terug hoeft te geven aan zijn voormalige cliënt? Of vergat de 38-jarige Alphenaar die tus sen 25 augustus en 1 oktober bij hem in behandeling was voor het gemak al die urenlange ses sies nu het op betalen aan kwam? Na twee zittingen in kort geding voor de Haagse recht bank wordt de zaak er bepaald niet duidelijker op. Rechter B. Punt moet desondanks komen de woensdag een uitspraak doen in het geschil tussen the rapeut en cliënt. De Alphenaar gaf in septem ber zijn therapeut een bedrag van bijna 8000 gulden. Het was het leeuwedeel van de prijs die hij kort tevoren had gewonnen in de loterij (ten minste, dat dacht hij; later zou blijken dat de 'prijs' een vergissing van de bank was). Volgens de Alphe naar had hij het geld slechts in bewaring gegeven om te voor komen dat hij er domme din gen mee zou doen. De thera peut hield het er echter op dat het geld een voorschot was op zijn honorarium. Twee weken geleden presen teerde de advocaat van de the rapeut een overzicht van de uren die hij aan de Alphenaar zou hebben besteed. Hieruit bleek dat de therapeut na beta ling van het voorschot zelfs nog geld tegoed had van zijn cliënt. Die hield het er echter op dat de therapeut het overzicht volledig uit de duim had gezogen. Om dat een groot deel van de ge sprekken via de telefoon ging, zou een specificatie van de PTT de zaak kunnen beslechten. Gisteren bleek dat de zaak niet zo eenvoudig lag. Op de te lefoonrekening van de Alphe naar waren slechts een paar van de opgevoerde gesprekken te rug te vinden. ..Daaruit blijkt dat hij ook geregeld vanaf ande re adressen heeft gebeld. Verder liet hij vaak boodschappen ach ter op het antwoordapparaat, waarna hij werd teruggebeld", verklaarde advocaat H. Mensonides namens de thera peut. De advocaat van de Alphe naar ging daar hard tegenin. Volgens haar heeft de therapeut het in bewaring gegeven geld opgemaakt en heeft hij valsheid in geschrifte gepleegd in een poging het geld niet terug te hoeven geven. „Dat is een straf baar feit. Ik heb mijn cliënt erop gewezen dat hij hiervan aangif te kan doen stelde advocaat N. Lam dreigend. De Alphenaar houdt het erop dat hij slechts een beperkt aantal uren met zijn therapeut heeft gesproken en dat de rekening daarvoor - een dfkke 300 gulden - inmid dels betaald is. De therapeut bleef echter voor de volle honderd procent achter zijn declaraties staan. Hij had verklaringen bij zich van mensen die bevestigden dat hij zich langdurig met de Alphe naar had beziggehouden. Op het hoogtepunt van de behan deling zou hij in één week tijd niet minder dan 08 uur aan zijn cliënt hebben besteed. Dat kon hij doen doordat hij tijdens de behandeling niet hoefde te wer ken in zijn gewone baan omdat hij herstellende was van een operatie. Uit het telefoonoverzicht van de Alphenaar kon rechter Punt in elk geval opmaken dat er meer gesprekken waren ge- officieel is betaald. Of daarmee zijn verhaal volledig door het ijs zakt, daarover kan de rechter nog tot woensdag nadenken. Zoeterwoudse winkel verzet zicli tegen plannen gemeente De Kromarkt aan de Nassaulaan in Zoeterwoude-Rijndijk vreest tien procent van zijn klandizie kwijt te raken wan neer de Oranjelaan en de Ommedijkseweg naar het in dustrieterrein afgesloten worden. Volgens de supermarkt kan deze maatregel fatale gevolgen hebben voor de win kel én de wijk. zoeterwoude liesbet buitink De gemeente Zoeterwoude wil de sluipwegen naar de Grote Polder vanaf januari sluiten, om het verkeer te dwingen via de rijksweg 11 of de Burgemeester Smeetslaan naar het bedrijven terrein te rijden. De Kromarkt Van der Krogt heeft bezwaar ingediend tegen dit besluit. Het bedrijf zou veel moeilijker bereikbaar zijn voor klanten en vrachtwagens die de voorraden komen leveren. „Voor de inwoners van Zoeter woude-Rijndijk is het van het grootste belang dat de super markt haar huidige afzetkansen behoudt teneinde een compleet assortiment te kunnen bieden", aldus advocaat R. van de Munt in het bezwaarschrift. Volgens Van de Munt heeft een afname van het aantal klan ten fatale gevolgen. „Door het wegvallen van een gedeelte van de omzet raakt de winkel in een neerwaartse spiraal. Het assorti ment zal steeds kleiner worden, waardoor de supermarkt tekort schiet in haar verzorgende VRIJE TIJD functie, met het gevolg dat de zaak uiteindelijk zal dienen te worden gesloten en dit verpau pering van de wijk tot gevolg kan hebben", voorspelt hij som ber. De advocaat denkt dat pro blemen voor de Kromarkt kun nen worden voorkomen, als de wegen naar het industrieterrein alleen tijdens de spitsuren afge sloten worden. Het bezwaar schrift van de Kromarkt wordt op 20 december besproken in de commissie beroep- en be zwaarschriften. leimuiden liesbeth buitink De familie Van Leeuwen woont al 27 jaar in Leimuiden. Voor het gezin is de maat vol nu er naast gemeenschapscentrum Het Spant, tegenover huis van de Van Leeuwens aan de Larik- slaan, speeltuin De Peppel komt en ook het parkje naast de hui dige speeltuin wordt bebouwd met een bejaardencomplex. „Leimuiden wordt een beton dorp", oordeelt Corry van Leeu- Toen de familie twintig jaar geleden vanuit een andere wo ning in het dorp verhuisde naar de Larikslaan, was er nog een riant uitzicht op weilanden en veel groen. Inmiddels is er al leen nog uitzicht op de hoge muur van Het Spant met daar naast een stukje groen. De ge meente wil dat daar de De Pep pel komt, zodat het terrein van de huidige speeltuin aan de Wilgenlaan en het naastgelegen parkje kan worden bebouwd met twintig bejaardenwonin gen. „Eerst stond er tegenover ons huis dat mooie Spantje met dat rondje bovenop", verwijst Van Leeuwen naar het oorspronke lijke gemeenschapcentrum. „Maar dat werd te klein, dus kwam dit oerlelijke ding. Hoe kun je zo'n ding nou middenin de bebouwde kom neerzetten?" De familie voerde enkele jaren geleden dan ook met de buurt een bezwaarprocedure tegen de nieuwbouw van Het Spatel, maar dat hield de komst van het gebouw niet tegen. De Van Leeuwens legden zich bij het nieuwe uitzicht neer, maar de jongste plannen van de gemeente zijn in het verkeerde keelgat geschoten. „De druppel die de emmer doet overlopen, is dat ze nu een hoog hek om die speeltuin willen zetten. Zo ver dwijnen de laatste stukjes open baar groen in Leimuiden. Ik weet niet wat voor brein de ge meenteraadsleden hebben dat ze dat kunnen bedenken." Mevrouw Van Leeuwen vindt het onvoldoende dat Leimuiden middenin de polder en dus in het groen ligt. „Er moet ook in het dorp zelf groen zijn. Zelfs in Amsterdam hoef je nooit langer dan tien minuten te lopen om een park te vinden. En waar zou je hier buiten het dorp bijvoor beeld rustig kunnen wandelen? Je moet eens weten hoeveel mensen van zo'n park gebrui ken maken elke dag", wijst ze naar het stukje groen tegenover haarhuis. Van Leeuwen is niet gekant tegen de speeltuin, zegt ze na drukkelijk. „Die kinderen mo gen van mij spelen, graag zelfs. Maar dat hek is het punt. Dat het afgesloten wordt." Van Leeuwen had de bejaardenwo ningen liever elders in het dorp gezien, zodat een verhuizing van De Peppel niet nodig was geweest. „Die bejaardenwonin gen zouden ze in het dorp moe ten zetten, dichter bij de win kels. Was de plek van de techni sche dienst niet een perfect plekje geweest?" Gemeentesecretaris T. Mees ter erkent dat door de bouw plannen Leimuiden openbaar groen verliest. „Dat is een waar heid als een koe. Maar het dorp ligt in landelijk gebied en er is nog genoeg groen in en rond het dorp dat wel toegankelijk is. En niet het hele groene terrein bij Het Spant wordt omsloten door een hek. Er blijft nog een groenstrook van tien meter bij de Larikslaan open." Meester wijst er daarnaast op dat tegen het nieuwe bestemmingsplan voor De Peppel nog bezwaar kan worden ingediend. Diefstal van lasapparaat roelofarendsveenBij een bedrijf op het industrieterrein De Las so in Roelofarendsveen is gisternacht een lasapparaat gestolen. De daders braken een hek open. Inbreker steelt auto alphen aan den rijn Een bewoner van Gerard Doustraat in Al phen is zijn auto kwijt. Gisternacht werd er bij hem ingebroken. De dief had al enkele tassen met voorwerpen klaargezet, maar liet deze staan nadat hij de autosleutels vond. Hij verliet de wo ning en verdween vervolgens met de auto. Fietsendieven aangehouden alphen aan den rijn» De politie heeft vannacht op de Briljantstraat twee Alphenaars - 27 en 30 jaar oud - aangehouden, die worden verdacht van het stelen van een damesfiets. Een agent, die op de fiets surveilleerde, zag het tweetal met de fiets rondzeulen. Eer der die nacht werd er een printer gestolen uit een auto, die aan de Barnsteenstraat stond. Een getuige zag de dieven op de fiets vluchten. Of de twee die zijn ingerekend ook deze diefstal op hun geweten hebben, was vanmorgen nog niet duidelijk. FOTO BEN DE BRUYN ALPHEN AAN DEN RUN Bingo. Buurcentrum Elckerlyc houdt donderdag 15 december bingo. De hoofdprijs is driehonderd gulden. Aanvang 20 uur. Voor inlich tingen: 01720-20746. Het buurcentrum ligt aan de Havixhorst 254 in Alphen aan den Rijn. Meditatie. Spiritueel centrum 'Integratie' houdt donderdag 15 de cember van 20-22 uur een informatie-avond over Dynamische Me ditatie. Deze meditatievorm leidt tot diepe lichamelijke en geestelij ke ontspanning en welzijn. Voor deelname aan deze thema-avond: 01720-22236. Integratie ligt aan de Vivaldihof 40 in Alphen aan den Rijn. Hardrock. De rockband Highlander treedt op vrijdag 16 december op in de grote zaal van stichting Jongerencentrum Madonna. De hardrock-formatie speelt eigen werk en covers van Judas Priest, AC/DC en Gary Moore. De zaal aan de Olympiaweg 2a in Alphen aan den Rijn is open om 21.30 uur. Aanvang optreden: 22.30 uur. De entree bedraagt 7,50 gulden. LEIDERDORP Kerstmarkt. Op de Hoofdstraat in Leiderdorp wordt zaterdag 17 de cember van 10-17 uur een grote kerstmarkt gehouden. Ongeveer 120 standhouders staan op deze markt. Kinderen kunnen van diverse at tracties genieten, zoals een kinderzweefmolentje en clowns. De mu ziek wordt verzorgd door verschillende straatmuzikanten. ZOETERWOUDE Kleurwedstrijd. In het restaurant Casba Culinair is op donderdag 15 december om 17 uur de prijsuitreiking van de Casba Wonen kleur wedstrijd. De kleurwedstrijd is de gehele maand oktober ter gelegen heid van de opening van de Casba Wonen Design-toren. Aan de wedstrijd konden kinderen meedoen in de leeftijd van drie tot en met zes jaar. Er wordt te veel gebouwd in Leimuiden, vindt de familie Van Leeuwen, die aan de Larikslaan woont. Voor buren van Het Spant is de maat vol Zoeterwoudse loonwerker wildé controle bestrijdingsmiddelen weigeren Meer kinderen kunnen naar De Peuterhof rijpwetering/oupade» Peuterspeelzaal De Peuterhof aan de Hertogsweg in Rijpwete- ring is na 1 januari ook op maandagmiddag open. De wachtlijst is nu zo lang dat veel peuters die drie jaar oud wor den niet direct terecht kunnen in de speelzaal. B en W van Alkemade vinden dat ieder kind dat drie jaar wordt, desgewenst een plekje op de peuterspeelzaal moet krij gen. Het college stelt maandag de raad voor om 2000 gulden beschikbaar te stellen voor de extra loonkosten. Volgens Connie van der Star die de ledenadministratie van De Peuterhof verzorgt, kunnen door de uitbreiding met de maandagmiddag acht peuters extra worden geplaatst. In totaal worden dan 48 kinderen opge vangen voor twee dagdelen in de week. „Daarmee kan ieder kind dat drie wordt naar De Peuterhof. En dat is accepta-* bel", meent ze. roelofarendsveen marieta kroft Een onderaannemer uit Vin- keveen is verantwoordelijk voor het zonder vergunning opruimen van asbest op het voormalig kassencomplex Van der Zwet in Roelofarendsveen. Het bedrijf nam daarbij de vei ligheidsvoorschriften niet in acht. Justitie bepaalt of de on deraannemer wordt vervolgd of er afkomt met een boete. De Vinkeveense firma was door het Veense bouwbedrijf Heembouw in de arm geno men om het kassencomplex op het bedrijventerrein De Lasso-Zuid te slopen. Heem- bouw dacht dat deze onder aannemer een gespecialiseerd bedrijf zou inschakelen voor het opruimen van asbesthou dend materiaal. De zaak kwam vorige week aan het rollen, toen ambtena ren van de gemeente Alkcma- de zagen dat er werd gesloopt zonder sloopvergunning. De gemeente heeft het werk on middellijk stil laten leggen. Omdat werd vermoed dat het bedrijf ook bezig was met de sloop van asbesthoudend ma teriaal, werd de arbeidsinspec tie ingeschakeld. Die heeft ver volgens aangifte gedaan bij de politie. Volgens politiewoordvoer der H. Boeser wordt niet opge treden tegen Heembouw van wege het ontbreken van de sloopvergunning. „Dat is een zaak voor de gemeente. Wij bemoeien ons alleen met het milieutechnische aspect. Hier werd de milieu-wetgeving overtreden en daarvoor stel den wij de onderaannemer verantwoordelijk." Inmiddels is de sloopver gunning verleend. „Wij laten het hierbij", zegt milieu-amb tenaar L. van der Leij van de gemeente Alkemade. „Dat wij het sloopwerk stil hebben la ten leggen, is al vervelend voor het bedrijf." Eind vorige week is alsnog een gespecialiseerd bedrijf uit De Kwakel bezig ge weest met het opruimen van 60 kuub asbest. Heembouw liet vorige week weten dat door een 'communicatiefout je' de sloopvergunning niet was aangevraagd. De Zoeterwoudse loonwerker Cok van der Meer laat enkele distels langs de kant van de berm z len in huis moet hebben omdat de overheid te laks is met het weghalen van distels." zoeterwoude liesbeth buitink Zo milieuvriendelijk mogelijk een huishouden voeren. Dat is het motto van de zogenoemde 'Eco-teams' die binnenkort in Zoeterwoude beginnen. De groepen komen één keer per maand bijeen om te bespreken hoe energie kan worden be spaard. I De praatgroepjes moeten zo- I veel mogelijk tips op een rijtje I zetten. „Bijvoorbeeld dat door het tijdig vervangen van leertjes I in kranen, water kan worden bespaard", noemt gemeente woordvoerster Anne van der Velde. Zoeterwoude wil de tips vooral in de groepen onderling uitwisselen. „We hopen dat het een soort olievlek wordt en er meer Eco-teams ontstaan." zoeterwoude-dorp marieta kroft Al jaren zit het hem dwars. „De ene regel na de andere verzint de overheid terwijl er bij haar zelf nog zoveel loos is", kriti seert Cok van der Meer, eige naar van het loonbedrijf Van Meurs BV in Zoeterwoude- dorp. De woede laaide enkele weken geleden weer op toen de politie en de Algemene Inspec tiedienst (AID) van het ministe rie van landbouw aankondig den om alle kwekerijen, akker bouw- en loonbedrijven te con troleren op de aanwezigheid van verboden bestrijdingsmid delen. „Bij mij zetten ze geen voet op het erf", was z'n eerste reactie. „De overheicj moet eerst zelf maar haar zaakjes op orde hebben." Inmiddels beseft hij dat hij er niet veel mee opschiet als hij de politie en AID toegang tot zijn gifkast weigert. „Besseling van de politie heeft gezegd dat dat toch niet helpt." Van de gekke „Het is een principe-kwestie", zegt Van der Meer. „Ik heb heus niks te verbergen. Maar het is van de gekke dat ik bestrijdings middelen in huis moet hebben omdat de overheid te laks is met het weghalen van distels. Als je die in de zomer niet op tijd maait, komt het zaad op het land terecht. De boeren moeten dan ons of een collega inscha kelen om ze dood te spuiten. Met andere woorden: boeren moeten opdraaien en flinke kosten maken voor het zaad van de overheid." Van der Meer noemt plekken in de omgeving waar de akker distels ongemoeid worden gela ten. Zo zag het twee geleden he lemaal wit van de bloeiende distels langs de zandbaan die was aangelegd voor rijksweg 11. Ook in de bermen langs het stuk A4 dat verbreed wordt, krijgt de stekel volgens hem alle kans om te bloeien en te zaaien en verder staan ze in recreatie gebieden zoals bij het Noord- Aa-strand en de Vlietlanden. „Afgelopen zomer zag ik ze nog staan langs de Laan van Oud Raadwijk. Ze mogen van mij best bloeien. Deze stonden ech ter op hét punt om te zaaien." Van der Meer heeft toen on middellijk de gemeente Zoeter woude gebeld. „Die zal er best wel iets aan hebben gedaan. Als ik echter bel over de distels langs de rijksweg moet ik weer bij de provincie of het ministe rie zijn. Zo word je van het kast je naar de muur gestuurd. Je zou er eigenlijk een paar weken voor uit moeten trekken om er achter te komen bij wie je aan het juiste adres bent." Dat de distels hem juist werk verschaffen, ziet hij niet als een voordeel. „Nee, [iet spuiten van distels is gewoon niet nodig. Ik ga liever in opdracht van de overheid distels maaien. Dat is ook wel zo prettig voor mijn ge zondheid." Wat hem ook dwars zit, zijn de cursussen die iedere onder nemer moet volgen om met be strijdingsmiddelen om te mo gen gaan. Van der Meer: „In 1993 is een wet aangenomen die stelt dat er bepaalde cursus sen voor juni '95 moeten wor den gevolgd. Wij hebben alleen in de winter tijd om zoiets te doen. Dus ik ben er meteen achteraan gegaan." Tot zijn verbazing en ergernis bleken die cursussen er nog he lemaal niet te zijn. „Er waren geen materiaal en leraren en ook de opleidingsplaatsen wa ren niet bekend. In september van dit jaar kon ik me eindelijk voor zo'n cursus inschrijven. Maar nog steeds heb ik niks ge hoord. Straks is het april en dan heb ik geen tijd meer." M':, 8* V-'< 'r de gekke dat ik bestrijdingsmidde- FOTO HOLVAST/MARK LAMERS L Besseling van de politie zegt begrip te hebben voor de woede van Van der Meer. Hij wijst op het bestaan van een distelverordening. Daarin staat dat iedereen, de overheid of een particulier, distels moeten maaien voordat ze gaan zaaien. Hi) adviseert de eigenaar van het terrein te bellen als daarop distels staan die op het punt staan te zaaien: de gemeente, provincie, het Rijk of de particu lier. „Levert dat niks op, dan kan hij of zij contact met ons opnemen en treden wij op", al dus Besseling. runwoude Stel een jaarlijkse prijs in voor de schoonste schoolomgeving en maak opvallende prullen bakken die er leuk uit zien en die misschien zelfs praten, zo dat mensen graag hun afval in die bak gooien. Met deze en an dere ideeën hebben de basis school Arnoldus van Os in Bent huizen en het Groene Hart Ly ceum in Hazerswoude-Dorp de prijs gewonnen die verbonden was aan de grote opruimactie van anderhalve maand geleden. Basisschool De Springplank in Hazerswoude-Dorp krijgt een prijs voor een hele verzameling aan futuristische milieu-ideeën. De drie scholen krijgen maandag hun prijs, een grote slagroomtaart uitgereikt door milieuwethouder M. Voren kamp-van de Westeringh. Op de afdeling milieu van de ge meente Rijnwoude wordt in middels gewerkt aan de invoe ring van leuke prullenbakken en een prijs voor de schoonste schoolomgeving.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13