Onrust in klinieken door reorganisatie 'Warmond zonder eigen VVV is ondenkbaar' Rijnland gaat wellicht uit Breestraat vertrekken Verdwijnen antiek beeld een raadsel Vrees vertraging Leyhof Leiden Regio 'Een kalender met familiekiekjes is ook 1° DONDERDAG 15 DECEMBER 1994 chef henny van egmond. 071-356414. piv -chef hans koenekoop. 071 356429 In twee psychiatrische ziekenhuizen van de Robert Fleu- ry Stichting, in Leidschendam ('Schakenbosch') en Was senaar ('Ursula'), heerst grote vrees voor mogelijke ge dwongen ontslagen. Als de directie voor het eind van de ze week geen 'werkgelegenheidsgarantie' geeft voor 1995, dreigen acties onder het personeel. de AbvaKabo. „Er heerst grote onrust onder het personeel. Ons geduld is op. Ons was toege zegd dat er in het najaar van 1994 een werkgelegenheidsga rantie zou komen." Het uitblijven van een werk gelegenheidsgarantie wordt ver oorzaakt door langdurige on derhandelingen tussen zieken huisdirectie en ziektekostenver zekeraars. Beide partijen over leggen al geruime tijd over fi nanciering van een nieuwe psy chiatrische kliniek in Gouda. „Die financiering is nog lang niet rond, maar een deel van het personeel is inmiddels al aan het verhuizen," zegt Van der Burg. „Je krijgt daar dus een formatie waarvoor geen budget is. Er zit nog voor enkele tonnen gaten in de begroting voor Gouda." Directrice behandelzaken, A.M.A. Meijs, zegt 'stomver baasd' te zijn over de onrust on- WASSENAAR ERNA STRAATSMA De Robert Fleury Stichting be gint op 1 januari 1995 met een grote reorganisatie die gepaard gaat met een aanzienlijke ver mindering van het aantal ar beidsplaatsen. De Ursula-kli- niek in Wassenaar gaat in 1996 dicht. Een deel van het perso neel verhuist naar nieuwe psy chiatrische ziekenhuizen in Gouda en Zoetermeer. Ondanks diverse verzoeken van de vakbond AbvaKabo heeft de directie tot op heden geen garantie gegeven dat er volgend jaar geen gedwongen ontslagen vallen onder het ziekenhuisper soneel. In een nieuwsbrief aan het personeel kondigt de Abva- kabo aan zich niet te zullen neerleggen bij 'verdere onzeker heid voor de werknemers'. „De directie kan zich deze houding niet langer permitte ren," zegt R. van der Burg, van der het personeel. Ze verwacht dat de financiering van de Goudse kliniek snel rond is. „In principe kunnen we de werkge legenheidsgarantie afgeven als de onderhandelingen met de ziektekostenverzekeraars afge rond zijn." De onderhandelingen met de ziektekostenverzekeraars zijn volgens Meijs in een vergevor derd stadium. „De financiering is erg ingewikkeld en daarom zijn we zo laat. Zolang de finan ciering niet rond is, is het niet erg verstandig om een werkge legenheidsgarantie af te geven. Ik wil honderd procent zeker heid hebben over het budget. Maar onrust is niet nodig. Vori ge week heeft de directie in alle rust met de vakbonden gepraat en maandag 19 december heb ben we een nieuwe afspraak. Ik verwacht dan dat we het budget voor Gouda in de week voor Kerstmis rond hebben." De ingebruikname van een nieuwe kliniek in Gouda is de eerste fase van de reorganisatie van de Robert Fleury Stichting. De herstructering voorziet in spreiding van psychiatrische ziekenhuizen. De hele operatie neemt vijf jaar in beslag. leiden erna straatsma Alle medewerkers van het Hoogheemraadschap van Rijn land moeten uit de panden aan de Breestraat vertrekken. De verenigde vergadering eist van het college van hoogheemraden dat ook voor het historische Rijnlandhuis (Breestraat 59) een andere bestemming wordt ge vonden. Door vertrek van het hoogheemraadschap komen in totaal dertien panden in (en na bij) de Breestraat vrij. Een ruime meerderheid van de verenigde vergadering voelt niets voor handhaving van het Rijnlandhuis als kantoorpand. Het nieuw te bouwen kantoor pand aan de Plesmanlaan moet volgens hen onderdak bieden aan alle medewerkers van het hoogheemraadschap. Naar ver wachting wordt dit gebouw, dat naast de nieuwbouw van Fok ker komt te staan, in 1999 in ge bruik genomen. Het college van hoogheemra den wil het historische Rijji- landhuis als kantoorpand be houden om 'aan het verleden van het hoogheemraadschap geen afbreuk te doen'. Verkoop zou op den duur mogelijk tot de ondergang van het gebouw lei den. Het college van hoogheemra den wilde alle Rijnland-panden in de Breestraat afstoten, met uitzondering van nummer 59 en twee aangrenzende percelen. Deze aanpalende gebouwen zouden bijna onlosmakelijk met Rijnland wil parkeergarage infotheek kopen Het Hoogheemraadschap van Rijnland is in vergevor derde onderhandelingen over aankoop van de par keergarage van dé voormali ge infotheek. Deze garage in het Biosciencepark staat al enkele jaren leeg. Sinds het faillissement van de info- theék staat het gebouw te koop. Het hoogheemraadschap wil vlak naast de parkeerga rage een nieuw kantoorpand bouwen. Bij dit kantoor zijn 110 parkeerplaatsen gepland. De naastgelegen, nog nooit gebruikte, parkeergarage heeft 249 parkeerplaatsen. Het overschot aan parkeer ruimte denkt Rijnland aan andere bedrijven te kunnen verhuren. Gestolen auto's terecht leiderdorp» In Leiderdorp zijn gisteren twee gestolen auto's aan getroffen. Een van de auto's, die 10 december in het dorp was gestolen, werd op de Persant Snoepweg gevonden. Op de vluchtstrook van de A-4 (Amsterdam-Rotterdam) werd eveneens een auto aangetroffen. Die bleek op 12 december te zijn gesto len in Amsterdam. Elf regiogemeenten weer in beeld gebracht elkaar verbonden zijn. In de drie gebouwen zouden in totaal 50 medewerkers onderdak krij gen. De overige 250 medewer kers zouden volgens dit plan verhuizen naar de nieuwbouw aan de Plesmanlaan. Omdat nieuwbouw aan de Plesmanlaan ruimte genoeg biedt voor alle 300 medewerkers van het hoogheemraadschap, ging de verenigde vergadering niet akkoord met het college voorstel. Huisvesting in één ge bouw verdient volgens hen de voorkeur. Het college is ge vraagd een alternatieve bestem ming te bedenken voor Bree straat 59. Het vertrek van Rijnland uit de binnenstad wordt bespoe digd door plannen van de ge meente. De wethouders J. Walenkamp (CDA) en T. van Rij (PvdA) willen Breestraat 46/48 opkopen om er een parkeerga rage te bouwen. Beide partijen hebben daarover inmiddels een principe-overeenkomst geslo ten. Walenkamp en Van Rij zijn bereid zeverT miljoen gulden neer te tellen voor het Rijnland gebouw. Het volledige college van B en W heeft zich nog niet uitgespro ken over aankoop van Bree straat 46/48. Naar verwachting valt het besluit hierover volgen de week. KOOPAVOND - Tijdens de kerstkoopavond in Voorschoten zijn de winkels zaterdag tot 22.00 uur open. Er vinden op de hoek van Erasmusstraat/Schoolstraat op tredens plaats van De Lente klokjes (18.00 uur) en His Reve lation (22.00 uur). Verder is er een lampionenoptocht. leiden/noordwijk» kees van kuilenburg Het café Warmonderhek uit 1904, het logement De Stad Ro me van een jaar eerder en café restaurant In den Bierbengel op de Leidse Langebrug van vroe ger. Deze en nog vele andere fo to's sieren de door Noordwijker Tom van Rhijn op de markt ge brachte kalenders voor volgend jaar. Dit jaar al weer voor de elf de keer. Er worden elf gemeen ten in deze regio in beeld ge bracht. Het is een wat uit de hand ge lopen hobby van de Noordwij ker, die zelf ook enthousiast kaarten verzamelt. Alleen niet van plaatsen, maar van Alfons Mucha en Rafaël Kirchner en van golfbanen waar ook ter we reld. „Als verzamelaar kom je zoveel mooie kaarten van de omgeving tegen. Die zitten in een album of liggen in een kast je. Daar gebeurt verder niets mee. Dat was in 1984 dan ook de reden om met kalenders te beginnen. Overigens wil dat niet zeggen dat ik het ook heb bedacht, want al enkele jaren eerder had een Noordwijker hetzelfde gedaan. Maar dan al leen van zijn woonplaats. Ik wil de meer en heb dan ook men sen benaderd die in het bezit zijn van mooi materiaal met de vraag of het geen aardig idee was om die op kalenders te zet ten", vertelt Van Rhijn. Dat bleek het geval. Zowel in de Duin- en Bollenstreek als in Leidse regio heeft Van Rhijn verzamelaars die kaarten 'aanleveren'. Die krijgen daar een vergoeding voor en de Noordwijker geeft de kalenders uit. Al wil het de laatste tijd met het aanleveren van echte zeld zame kaarten niet meer zo luk ken. „Als in een gemeente al tien jaar lang een kalender wordt uitgebracht is het op een bepaald moment afgelopen. De Stad Rome in Warmond. Een opname uit 1903. Enkele jaren later werd Vandaar dat ik me nu richt op mensen die in hun familieal bums leuke kiekjes hebben. Van verdwenen straatjes, bedrijfjes en noem maar op. Ook daar is iets leuks van te maken", zegt Van Rhijn. Door die optredende schaar ste zijn bijvoorbeeld Leider dorp, Voorschoten, Oegstgeest, Rijnsburg en Hazerswoude/Zoeterwoude til uit het beeld verdwenen. Al is het niet altijd een gebrek aan goed beeldmateriaal dat de Noordwijker parten speelt. „Het is gek, maar in sommige ge meenten raak je bijna geen ka lender kwijt. Dan moet er geld bij en dan is het niet leuk meer. In andere plaatsen loopt de ver koop weer als een trein. Daar de gevel ingrijpend veranderd. heb je ook een vaste groep ko pers. Het zijn vooral ouderen. Van hen krijg je ook de meeste reacties. Vooral als er een fout in de tekst staat. Dat vind ik wel leuk, dan weet ik tenminste dat de mensen aandacht aan de ka lender besteden." Dit jaar is Van Rhijn er op nieuw in geslaagd om kalenders samen te stellen met een soms prachtige plaatjes. Al zijn niet alle foto's even mooi en ogen sommige kalenders wat vlak wat de plaatkeuze betreft. De kalender kost 14,95 en is te koop in boekhandels of sigaren zaken in de gemeenten waar een kalender van is verschenen. Vijf jaar heeft het geduurd eer gisteren eindelijk de eerste paal kon worden geslagen voor het project Out Teylingen in War mond. Aan de bouw van dertig woningen op het terrein van de voormalige jachthaven KPM zijn zoveel plannen en procedu res voorafgegaan, dat bijna nie mand rrieer geloofde in verwe zenlijking. Wethouder J. Wassenaar ver haalde gisteren over de lange weg die het plan heeft afgelegd. Vijf jaar geleden bestond er al Eerste paal Out Teylingen de grond in een principe-overeenkomst met de gemeente. Vervolgens stuitte het plan op veel weerstand. Buurtbewoners dienden be zwaarschriften in en een nieu we gemeenteraad verlangde compensatie voor het ontbre ken van sociale woningbouw. Voorts bleek het slib in de ha ven licht verontreinigd en moest op sommige plaatsen grond worden afgegraven. In ju ni 1993 kwam van de provincie de 'verklaring van geen bezwaar af en werd de verkoop gestart. Daarna duurde het nog ruim een half jaar voordat een aan- legvergunning werd verleend. Tot slot werd het begin van de bouw vertraagd, omdat bij het gereedmaken van het bouwterrein de beschoeiing niet sterk genoeg bleek voor de zware heikraan. leiderdorp judy nihof De ontwikkeling van de Leider- dorpse nieuwbouwwijk Leyhof dreigt opnieuw in de knel te ko men, als wethouder A. van Dijk (ruimtelijke ordening/BBL) niet tenminste eens per maand met de politiek om de tafel gaat zit ten. Dat stelt het Leiderdorpse D66-commissielid O. Reijers in een brandbrief aan het college van B en W. De wethouder an nuleerde de vergadering van de commissie voor ruimtelijke or dening van komende maandag 'bij gebrek aan agendapunten'. Daar kan Reijers met zijn pet niet bij. Het is volgens hem hard nodig om tenminste een keer per maand met elkaar over Leyhof te praten. Reijers had van de wethouder een andere opstelling verwacht nadat door zijn 'luchthartigheid' de ge meente onlangs bijna subsidie gelden misliep voor Leyhof. De wethouder werd daarvoor ern stig op de vingers getikt beloof de vervolgens dat Leyhof voort aan in de commissie een vast agendapunt zou zijn. Reijers wijst erop dat de eerst volgende vergadering pas eind januari is. „We hebben toch een planning voor Leyhof die zegt dat in december/januari wo ningontwerpen gemaakt wor den, zodat de bouw op tijd (1 juli 1995) kan beginnen. Voor een aantal onderdelen van de eerste fase van Leyhof moeten de architect en de bou wer zelfs nog gekozen worden. De criteria zijn nog niet in de commissie besproken." Volgens de D66'er kost vertraging de gé- meente meer dan een ton per maand aan renteverlies. Wet houder A. van Dijk was vanmor gen niet bereikbaar voor com mentaar. wassenaar henny van egmond Ze hadden nog weLd^quto voor de oprijlaan gezet, maar het mocht niet baten. Gewaar schuwd door een eerdere dief stal van een zonnewijzer waren de bewoners van het Wasse- naarse landgoed op hun hoede voor nieuwe diefstallen. „Maar het beeld is toch verdwenen. Hoe? Dat is een raadsel", vertelt Mark van der Poel, bewoner van een van de huizen in de omge ving van het Wassenaarse raad huis De Paauw. Inmiddels zijn zes beelden uit Wassenaarse tuinen verdwenen. Volgens een politiewoordvoer der is het vrijwel zeker dat er een bende actief is. Wat er met de beelden gebeurt, is onduide lijk. Vermoedelijk worden ze verkocht. Het gaat om beelden die de laatste jaren aanzienlijk in waarde zijn gestegen. De po litie heeft nog geen verdachten. Wel wordt er extra gesurveil leerd in Wassenaar in de hoop de daders op heterdaad te be trappen. Afgelopen weekeinde was het voor de laatste keer raak. Een negentiende eeuws gietijzeren beeld, bestaande uit drie engel tjes die een drinkschaal vast houden, werd verwijderd uit de tuin van huize De Paauw, voor malig rustoord voor weten schappers en kunstenaars. „Twee weken terug", vertelt bewoner Mark van der Poel, „werd er al een zonnewijzer ge stolen uit de tuin. De zonnewij zer was gewoon van de sokkel gezaagd. Dat was ook de reden dat we de laatste tijd voorzorgs maatregelen namen. In de nacht van zaterdag op zondag hadden we de oprijlaan geblok keerd met een auto. Maar toch is het beeld gestolen. Het beeld stond uit het zicht op het ter rein. Hoe het is weggehaald, weten we niet. De politie heeft, zover ik weet, ook geen sporen aangetroffen. Ik snap echt niet hoe ze het gedaan hebben." Duidelijk is wel dat het beeld niet te tillen was. Het weegt on geveer 450 kilo en is vrij groot. Het is gemaakt in de vorige eeuw in opdracht van de make laar. De waarde van het beeld is ook niet precies bekend. „In 1990 is het getaxeerd op 4500 gulden. Maar deze beelden zijn de laatste jaren nogal in waarde gestegen", aldus Van der Poel. Vereniging start met vrijwilligers in nieuw onderkomen VRIJE TIJD warmond frank buurman VW staat voor vereniging voor vreemdelingenverkeer, maar in Warmond zou het net zo goed vereniging van vrijwilligers kun nen betekenen. Met ingang van 16 december gaat de Warmond- se WV namelijk met vrijwilli gers van start in het pand Dorpsstraat 114a, dat ook door vrijwilligers is ingericht. Vrijdag wordt het nieuwe kantoor om 17.30 uur geopend door burge meester G. van der Wel en me vrouw S. de Nie, die negen jaar lang fungeerde als VW-infor- matrice in haar winkel aan de Dorpsstraat 106. Verhuizing was noodzakelijk omdat de algeme ne Nederlandse vereniging van VW's al geruime tijd hogere ei sen stelde aan de plaatselijke vereniging. De VW-post dreig de daardoor met ingang van 1995 gesloten te worden. „Warmond als recreatiege meente zonder plaatselijke VW is ondenkbaar. Vandaar dat wij met spoed een nieuw onderko men moesten vinden", vertelt, voorzitter J. de Winter van de VW. Een volwaardig agent schap dient zich ook bezig te houden met activiteiten op het gebied van logiesverstrekking, via bijvoorbeeld de Nederlandse Jeugdherbergcentrale. „Dat was voor de mevrouw De Nie geën haalbare kaart. Die had daar geen ruimte en tijd voor. Wij zijn haar niettemin erg dank baar voor het werk dat ze in al die jaren vrijwel onbetaald heeft gedaan", stelt De Winter. Het VW-bestuur liet het oog vallen op een oud pand iets ver derop in de straat, dat in ge bruik is bij café De Zon en ver der aan werkende jongeren wordt verhuurd. „Op de begane grond werd een vertrek als woonruimte gebruikt. De huur der bleek bereid naar een ande re kamer te verhuizen, zodat wij het VW-kantoor hier konden onderbrengen. Het gaat om een ruimte waar vroeger een slijterij en ook nog een hondentrimsa lon heeft gezeten", vertelt De Winter. Het VW-bestuur zelf stak de handen uit de mouwen. Er werd een balie getimmerd, de wanden werden voorzien van planken voor de folders en alles werd in stemmig VW- blauw en wit geschilderd. „De balie is eigenlijk een werkstuk van een technische school in Leiden, verkregen via een War- mondse leraar op die school", zegt De Winter. Cursussen Het bestuur slaagde er ook in vijf mensen te vinden die het VW-kantoor vrijwillig gaan be mannen. „Daar zit ook iemand bij die bij de VW van Lisse heeft gewerkt en veel ervaring heeft. Zij zal de kar een beetje gaan trekken. En waarschijnlijk krijgen we ook een werkerva ringsplaats via het arbeidsbu reau van Lisse. Het is de bedoe ling om het kantoor steeds met een vrijwilliger en de stagière te bezetten", aldus de Winter. De vrijwilligers krijgen een aantal cursussen. Het VW-kantoor zal normaal gesproken van maandag tot en met zaterdag open zijn. „Van maandag tot en met vrijdag van negen uur tot half vijf. Op zater dag in principe van negen tot twee uur. De openingstijden staan nog niet helemaal vast", aldus secretaris C. van Winsen. De Warmondse VW is on danks al dat vrijwilligerswerk voor een belangrijk deel afhan kelijk van de jaarlijkse subsidie van het gemeentebestuur, die naar wordt verwacht ongeveer 25.000 gulden zal bedragen. „Het gemeentebestuur heeft toegezegd het VW-kantoor in Warmond blijvend te willen on dersteunen, dus daar rekenen we eigenlijk op", zegt De Win ter. Opvoeren Het VW-bestuur wil de service aan het publiek geleidelijk gaan opvoeren. „Goede en volledige informatie geven, veel folders ter beschikking hebben, maar ook kaartverkoop, niet alleen Voorzitter J. de Winter en secretaris Warmond. voor evenementen in War mond, maar ook bijvoorbeeld voor concerten in Leiden. En verder de verkoop van VW-ge- schenkbonnen, museumjaar kaarten en telefoonkaarten", vertelt De Winter. Nieuw is het computerinfor- C. van Winsen voor het nieuwe VW-kantoor aan de Dorpsstraat 11 in FOTO HOL VAST/MARK LAMERS matiesysteem, dat een overzicht tief een plaats ingeruimd aan geeft van alle evenementen in het pleintje met de pomp aan Zuid-Holland en elke twee we- de Dorpsstraat, in het kader van ken wordt bijgewerkt. de grote gemeentelijke operatie Het nieuwe kantoor zal overi- met de accommodaties, gens van tijdelijke aard zijn. Voor de Warmondse VW wordt over omstreeks drie jaar defini- LEIDEN EHBO-cursus. Voor de begin nerscursus van de EHBO-vereni ging 'Peerke Donders' die dins dag 10 januari 1995 van start gaat, zijn nog enige plaatsen. In een bedrijf met 25 werknemers of meer moet volgens de Arbo- wet tenminste een persoon in het bezit van een geldig bewijs stuk voor het verlenen van eerste hulp aanwezig zijn. De cursus vindt plaats in de zaal 'Het Bin nenhof, achter de Herensingel parochie. Inlichtingen: 071- 762074 of 760063. Handwerkprodukten. De Stich ting Leiden Dalmacija verkoopt deze maanden produkten die door bewoners van het Kroati sche schiereiland Ciovo zijn ge maakt. Zowel vluchtelingen als oorspronkelijke bewoners van Ciovo hebben truien en sloffen gebreid, die te koop zijn bij de Natuurwinkel in de Breestraat en bij de Wereldwinkel Leiden. Daarnaast hebben de bewoners kerstkaarten met borduurwerk versierd, die te koop zijn boek handel Kooyker en de Wereld winkel Voorschoten. Alle hand werkprodukten zijn ook verkrijg baar bij een kraam op de hoek van de Stille Mare en de Haar lemmerstraat op vrijdag 16, za terdag 17, donderdag 22 en vrij dag 23 december. Bingo. Voetbalclub LFC organi seert morgen een kerstbingo in het sportcomplex Boshuizerka- Zaterdag 17 december speelt de reggaeband Dread Lion in het jongerencentrum 't Stathuys. Deze band komt uit Zoeter meer en speelt veelal eigen nummers, waarbij de traditione le 'roots reggae' een belangrijke rol speelt, 't Stathuys ligt aan de Breestraat 19. De zaal is open vanaf 21.00 uur en de entree is vijf gulden. Concert. Tamboer- en trompet terkorps Noméro geeft op zater dag 17 december een jubileum concert in het Dorpshuis aan de Pastoor Van der Plaatstraat in Rijp wetering. Noméro geeft het concert ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan. Het concert begint om 20.00 uur. De toegang is gratis, na af loop is er gelegenheid tot dan- Kerststadwandeling. Wandel kring Leiden houdt op zaterdag 17 en zondag 18 december en zaterdag 24 en maandag 26 de- cemberkerststadswandelingen. Inschrijving gebeurt bij de start bij restaurant schaatshal aan de Vondellaan 41 in Leiden. De wandelingen beginnen om 9.00 tot 15.00 uur en kosten met medaille drie gulden en zonder medaille een gulden per per soon. Voor inlichtingen: 01720- 75724.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11