Akkoord over regeling tegen seksueel misbruik Kerk Samenleving Wegens overweldigende belangstelling tweede kerstnachtdienst Pieterskerk DONDERDAG 15 DECEMBER 1994 BUITENLAND KORT Toerisme China wil dat er een einde komt aan het massale be zoek van toeristen aan tem pels en kloosters in het land. De afgelopen vijf jaar is deze praktijk getolereerd. „We moeten deze bijgelovi ge activiteiten zuiveren en het eerbetoon aan religieu ze plaatsen strikt verbie den". schrijft het Chinese Volksdagblad, de spreek buis van de communisti sche partij, in een com mentaar op de voorpagina. Deze 'dwaasheden' grijpen snel om zich heen. „Het is werkelijk schrikbarend; het fenomeen tast dagelijks de ideologie van het volk aan." De economische groei in China heeft er onder meer toe geleid dat het binnen landse toerisme enorm is toegenomen. Daardoor kan het gebeuren dat zelfs com munistische kaderleden zich neerbuigen voor hou ten boeddhabeelden en wierook branden voor de goden. Waarzeggers De Chinese regering heeft deze praktijken de afgelo pen jaren oogluikend toe gestaan omdat recreatie nu eenmaal geld in het laatje brengt. Maar nu heeft ze er dus voor gekozen de 'bijge lovige rituelen' en hun schadelijke gevolgen scherp te veroordelen. De officiële krant spreekt ook schande van de toenemende reli gieuze gebruiken bij begra fenissen en hekelt partijle den die waarzeggers raad plegen. Tegenover 'bijge loof, onwetendheid en ar moede' stelt zij de weten schappelijke kennis. Alleen wetenschap en techniek vormen een goede basis voor modernisering van het land. Het commentaar is gebaseerd op een circulaire van de regering, waarin zij voor de komende vijf jaar een promotiecampagne voor wetenschap en tech niek aankondigt. Discriminatie Minderheidskerken in Rus land hebben de regering beschuldigd van discrimi natie en achterstelling bij de Russisch-Orthodoxe Kerk. Zij krijgen slechts een handjevol kerken die onder het communistisch regime in beslag zijn genomen, te rug van de overheid. De Russische regering publi ceerde een lijst met ruim 340 kerkelijke gebouwen die worden teruggeven. De meeste gebouwen deden dienst als concertzaal of su permarkt en moeten nodig worden gerenoveerd, zo be richt de oecumenische persdienst ENI in Genève. Godsdienstwet Terwijl de dominante Rus sisch-Orthodoxe Kerk van deze gebouwen er 322 krijgt, kïegen de lutheranen slechts 14 kerken aangebo den. De RK Kerk, die in het Europese deel van Rusland voor de revolutie van 1917 meer dan 150 kerkgebou wen had, krijgt er twee. Het totaal aantal gebouwen voor de ongeveer 300.000 gelovigen komt daarmee op acht. Op de lijst staan uit sluitend kerken en genoot schappen die voor 1990, het jaar waarin de godsdienst wet werd goedgekeurd, offi cieel geregistreerd stonden. Vele protestantse kerken en katholieke parochies heb ben zich pas daarna laten registreren. Nu ook de tweede serie van 1500 (gratis) toegangskaarten binnen enkele dagen van de hand is gegaan, zal op kerst avond in de Leidse Pieterskerk een tweede kerstnachtdienst worden georganiseerd. De Commissie Bijzonder Kerke- werk heeft daartoe besloten om aan de aanhoudende vraag naar plaatsbewijzen te voldoen. Naast de dienst die al was vast gesteld voor 23.00 uur, zal nu ook om 20.15 uur een kerst dienst worden gehouden De samenzang begint om 20.00 uur. Voor deze dienst kunnen bezoekers met een toegangs kaart tussen 19.45 en 20.00 uur de kerk binnenkomen via de in gang op het Pieterskerkplein. Vanaf 20.00 uur kunnen via de zelfde ingang ook belangstellen den zonder toegangskaart naar binnen. Zowel Concordia als het Zaans Interkerkelijk Man nenkoor en soliste Wiebe Göetjes zijn bereid gevonden om ook aan deze tweede kerst dienst hun medewerking te ver lenen. Voor de 'late' dienst van 23.00 uur zijn extra plaatsen voor zonder toegangsbewijs gevonden door het benutten van de Koorkerk. Hier is in elk geval alles goed te horen en door het gebruik van een groot videoscherm zal de dienst ook visueel te volgen zijn. De gratis toegangskaarten voor de 'vroege' kerstdienst zijn komende zondag verkrijgbaar na afloop van de kerkdienst van de Binnenstadsgemeente in de Hooglandse Kerk en tijdens kantooruren bij het VW-kan- toor aan het Stationsplein 102, bij kapsalon Smittenaar aan de Hooigracht 102 en bij groente- handel Van 't Zelfde aan de Ho ge Rijndijk 120. Oecumenische krant ter ziele GORINCHEM ANP De oecumenische informatie krant Geloven op Maandag is ter ziele. Ruim anderhalf jaar nadat dit blad voor meeleven de kerkleden het levenslicht zag. ziet theologische uitgeve rij Narratio zich genoodzaakt het project te stoppen. Het blad. dat eerst maande lijks en sinds april per kwar taal verscheen, informeerde gewone gemeente- en paro chieleden over kerken en christelijke organisaties. Uit gever L. van den Herik dacht dat er, naast de speciale bla den voor ambtsdragers en stuurders, grote behoefte was. In het laatste spreekt hij echter van 'een be oordelingsfout'. Van den Herik rekende op minstens 50.000 abonnees, maar kon er uiteindelijk niet meer dan een kleine 10.000 noteren. De bedoeling was dat kerken en parochies een groepsabonnement zouden nemen en het blad zelf aan de kerkleden zouden doen toe komen. Het aantal kerken dat op het aanbod inging, bleef beperkt tot 125. Bisschoppen en religieuze orden stemmen met voorstellen in De Nederlandse bisschoppen en alle religieuze orden en congregaties zijn akkoord gegaan met een regeling tegen seksueel misbruik in pastorale relaties. Dit heeft het se cretariaat van het RK Kerkgenootschap gisteren meege deeld. UTRECHT De Rooms-Katholieke Kerk is daarmee na de Gereformeerde Kerken in Nederland het tweede kerkgenootschap dat seksueel misbruik systematisch aanpakt. De gereformeerde synode ging in april akkoord met een rege ling. Enkele weken geleden nog werd gepleit voor een brede in terkerkelijke aanpak. De regeling bevat een proce dure voor de behandeling van klachten van seksueel misbruik door priesters, diakens, religieu zen, pastoraal werkers en ande re kerkelijk medewerkers. De bedoeling van de procedure is recht te verschaffen aan slacht offers en maatregelen te treffen tegen de daders. Een toetsings- en adviescommissie kijkt naar de correcte uitvoering van de nieuwe regeling die begin 1995 wordt ingevoerd. De klachten kunnen bij een landelijk meldpunt worden aangemeld. De deskundige van het meldpunt moet vervolgens pastorale en juridische begelei ding regelen. Als een slachtoffer een kerkelijke of civielrechtelij ke procedure wil starten, wor den de diensten van een juri disch adviseur aangeboden. De regeling die nu door de kerk is ingesteld staat los van een even tuele strafzaak. Maar als het slachtoffer dat wil kan hij of zij ook daarbij geadviseerd of ge holpen worden door de juri disch adviseur. Hoewel de omvang van het seksueel misbruik in Nederland niet bekend is, vinden bis schoppen en religieuzen 'een laagdrempelige regeling' van groot belang. „Seksueel mis bruik staat zo haaks op de bete kenis van de Kerk", aldus een woordvoerder, dat op alle mo gelijke manieren hulp aan het slachtoffer moet worden gebo den. De regeling is voorbereid door de bisschoppelijke con tactcommissie vrouw en kerk, die tot voor kort onder leiding van bisschop Ernst van Breda stond. De commissie wijst op de 'pijn en krenking' die slacht offers soms levenslang meedra gen. „Ook het gelovig vertrou wen in God en de Kerk kan zijn aangetast. Het gevaar van seksueel mis bruik is aanwezig in veel beroe pen, schrijft de commissie, Maar het ambt van pastor zou 'aan geen enkele twijfel onder hevig' mogen zijn. Mensen wenden zich immers 'met hun diepste en meest intieme pro blemen tot pastores. Het is des te schokkender te moeten vast stellen dat een kleine minder heid deze zekerheid niet biedt'. De commissie wijst de ge dachte van de hand dat het ver plichte priestercelibaat één van de bepalende factoren voor seksueel misbruik zou zijn. „Het celibaat staat als teken van trouw aan het evangelie diame traal tegenover welke vorm van misbruik dan ook, en in het bij zonder tegenover seksueel mis bruik." Bovendien worden ple gers van seksueel misbruik niet alleen in de beroepsgroep van priesters gevonden. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Goes (buitengewone wijkgemeente): C.J. van der Plas te Zwijndrecht; te IJmuiden-West: D.M. van de Linde te Groningen; te Longer- houw-Schettens-Schraard en Wons (toez.): mevr. H.C.M. Braakman-Bou- ma, kandidaat te Amstelveen. Aangenomen: naarTerneuzem W.M de Boer te Moordrecht, die bedankte voor Bodegraven. REMONSTRANTSE BROEDERSCHAP Benoemd: te 's-Gravenhage, als past. D.C. Bein venhage en hier reeds 11 december intrede heeft gedaan. VRIJE OUDGEREF. GEMEENTEN Aangenomen: naarOldebroek: C.L. Onderdelinden, lerend ouderling al- GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Terwolde-De Vecht: P. sCapelleaanden IJssel- Middelwater te Rotterdam-Zuid: B. van der Heiden te Hardinxveld-Giessendam; te Beek bergen: C. Sonneveltte Krimpen aan den IJssel; te Klaaswaal: C. Hogchem te Borssele. Bedankt: voor Middelburg-Centrum: P. Mulder te Capelle aan den IJssel- Middelwatering. Kerstsamenzang - De jaarlijkse kerstsamenzang in de RK Willi- brordkerk in de Leidse Buurt wordt gehouden op zondag avond 18 december om 19.00 uur. Medewerking wordt ver leend door Cappella pro Canti- bus o.l.v. Theo Tobé, koperen semble Tell Brass en organist Theo Goedhart. Liturg is ds. R.E. da Costa. De toegang is gratis. BOEKBESPREKING DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON O/V/«WIR. pe BOSWACHTER, ze i DAT HET WOCHT HOOFDREDACTIE Jan-Geert Maioo Nypels. Henk van der Post (ad)) OMBUDSMAN R D Paauw, tel. dag 1 30 uur 071 -356215. of per post ■*75® per kwartaal 87.70 VERZENDING PER POs/ KLACHTEN BEZORGING38 ma t/m vn|; 18.00-19.30 uur, HET WEER HANS VAN ES Aanhoudend wisselvallig Het was gisteren goed te merken dat we in een andere luchtsoort te recht waren gekomen. Na al die su- perzachte dagen voelde een tem peratuur van 7 graden behoorlijk fris aan. Ook de hemel toonde een ander beeld; het grijze en nevelige weer, behorende bij een subtropi sche luchtmassa, had plaatsge maakt voor scherpe, polaire luch ten met veel blauw, maar ook van die dreigende stapelwolken; aan de onderzijde vaak onscherp door val- strepen van de neerslag. Ondanks de hoge luchtdruk (1030 millibar) was de opbouw van de atmosfeer nog vrij onstabiel. Vooral in de mid dag dreven er enkele regen- en ha gelbuien de kuststrook binnen. Met name in de hogere luchtlagen was er sprake van een koude-inval. Op 1500 meter lag de temperatuur rond -5 graden; 10 tot 15 graden lager dan aan het begin van de week. Die koude bovenlucht zorgde in het Alpengebied eindelijk voor wat sneeuwval. In de voorbije nacht viel de wind vrijwel weg, doordat een kern van hogedruk boven ons land lag; op veel plaatsen was het vanmorgen wat winters met lichte vorsten mistbanken. Het is niet meer dan de bekende speldeprik. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Noorwegen: Overwegend bewolkt sneeuw. Vandaag aan westkust ook veel wi Overdag lichte tot mat vorst, langs d Het hogedrukgebied verdwijnt en de weg komt vrij voor het fronten systeem van een depressie bij IJs land. Na een koude dag begint het kwik in de loop van de nacht weer te stij gen bij toenemende zuidwesten wind. Het regengebied passeert vrij vlot, zodat morgenmiddag de eer ste opklaringen al weer verschij nen. Het kwik klimt tot 8 a 9 gra den. De hoge temperaturen van de laatste tijd zullen voorlopig met meer worden gehaald omdat de oceaanlucht een meer polaire her komst heeft, namelijk uit het noor den van Canada. Na de Atlantische reis is er van de diepvriestempera- tuur, die de luchtsoort bezat, na tuurlijk weinig meer over. Een volgende depressie, ook af komstig uit het hoge noorden, komt in de loop van het weekeinde tussen IJsland en Schotland aan. Deze diepe lagedrukkern sleept een hoop kou in de bovenlucht mee, maar het ziet er voorlopig naar uit dat wij aan de relatief war me voorzijde van de depressie blij- ven. Dat betekent aanhoudend zuidwestenwinden, soms regen of een bui; dan weer wat zon. Het kwik varieert van 3 graden 's nachts tot 8 graden in de middag. iets boven het vriespunt. Vandaag flinke perioden met zon en droog. Morgen van het westen uit toene mende bewolking t t.jdt Maxi- Denemarken: Vandaag perioden met zon en vrijwel overal droog. gffim. 2'graöen boven Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag van het westen uit snel toene mende bewolking gevolgd door regen. Morgen flinke zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Later op de dag van het westen uit opnieuw toene mende bewolking. Maximumtemperatu ren tussen 5 graden, in Schotland en 10, in het zuidwesten van Ierland. België en Luxemburg: Vandaag eerst nog flinke opklaringen, ste delen van de Ardennen misschien natte sneeuw. Middagtemperatuur rond 3 graden, in west-Vlaanderen iets hoger. daar ook mist. Verder veel wol kenvelden en morgen vooral in het noor den plaatselijk regen, in de Jura en Vo gezen mogelijk wat sneeuw. Middag- temperatuur op veel plaatsen rond 4 graden, langs het Kanaal en de Atlanti sche kust beduidend hoger. Portugal: Droog en flinke zonnige perioden. Maxi mumtemperatuur in de kustgebieden ongeveer 17 graden. bewolkt fgh regen eC3> snee /A opklaringen hage 19 temp Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. WEERRAPPORTEN VRIJDAG 16 DECEMBER 1994 Zon- en maanstanden Zon op 08.42 Zon onder 16.24 Maan op 15.36 Maan onder06.54 Waterstanden Katwijk Hoog water 02.18 14.24 Laag water 10.37 22.46 Weerrapporten 14 december 19 uur: dagtemperatuur ongeveer 22 graden. Eelde half bew. Spanje: Eindhoven onbew. Flink wat zon en droog. Hier en daar Den Helder licht bew. ^en! a^n^e^s^s in^etz'uidoosfen'en zuiden circa 20. MmsS half bew Canarische Eilanden: t t t Aberdeen half bew Naast zonneschijn van tijd tot tijd ook Athene hchtbew wolkenvelden. Morgen plaatselijk mis- Barcelona onbew. schien regen. Middagtemperatuur onge- Berlijn onbew. veer 23 graden. Boedapest onbew Zuid-Frankrijk: Bordeaux zwaar bew. Perioden met zon, hier en daar ook wol- Brussel regenbui kenvelden. Bijna overal droog. Kleine Cyprus hchtbew. kans op mist. Middagtemperatuur van 7 Dublin zwaarbew tot 12 graden, langs de Middellandse "Frankfurt half bew Zeekust plaatselijk hoger. Denève zwaarbew./ Mallorca en Ibiza: Helsinki zwaarbew Flinke perioden met zon en droog. Mid- lnnst,ruch regen dagtemperatuur ongeveer 17 graden. Istanbul onbew !^lië; Klagenfurt licht bew Naast zon flink wat wolkenvelden en in Kopenhagen onbew de kustgebieden in het zuiden en oosten Las Pa|mas onbew' kans op wat regen. Morgen langs de Lissabon onbew Adriatische kust een harde oostelijke Locarno onbew./ wind. Maxima van 7 graden in het noor- Londen iichtbew den en plaatselijk langs de oostkust tot Luxemburg hchtbew rond 15 graden ten westen van de Apen- Madrid onbew Corsica en Sardinië: Wolkenvelden, nu en dan ook zon. Droog. Middagtemperatuur ongeveer 16 graden. Duitsland: Vandaag perioden met zon, hier en daar wellicht ook mist. Morgen eerst bewolkt en enige tijd regen of sneeuw; later in het westen weer opklaringen. Middag temperatuur uiteenlopend van 1 tot 5 Zwitserland: Vandaag vooral in de bergen perioden met zon. Morgen opnieuw bewolkt en vooral aan de noord- en westzijde van de Alpen boven de 1200 meter kans op sneeuw. Middagtemperatuur in de dalen vandaag van 1 tot 7 graden.morgen iets hoger. Temperatuur 2000 meter: onder Oostenrijk: Vandaag met name in de bergen flink wat zon, in de dalen kans op laaghan gende wolken of mist. Morgen weer be wolkt en aan de noordflank van de Alpen boven de 1000 meter kans op sneeuw. Temperatuur op 2000 meter ruim onder nul. In de dalen maxima rond +2. nnw2 8 1 6.0 iw2 7 3 12.0 wl 19 8 00 half bew, nnw5 16 10 0.0 «Orleans half bew nnw5 -7 -11 0.0 HEINZ MUS/CAL 0£t£AM/££- ££A/ /S WERC P/\N J£" D&A//CT. HOOG. *75/75. £75 MO£7 ££/S ZAAL &£"UCS&>, /WD&TEAS AUD/ T/£S £Po/s£og? ££zac/-rr BOES 'i Tot vrijheid bestemd „Het is onmogelijk om de verhalen in de Heilige Schrift letterlijk te nemen. Als je dat doet. krijg je onherroepelijk grote proble men met je voorstellingsvermogen. Hemel vaart bijvoorbeeld. In deze tijd zou je kun nen denken aan een ruimtvaartuig, waar mee iemand naar boven wordt geschoten. Maar die waren er 2000 jaar geleden nog niet. En de maagdelijke geboorte, alsof Christus niet normaal verwekt en geboren zou kunnen zijn. Over de normale biolo gische betekenis van het woord maagd heeft de Schrift het niet." André Zegveld rekent in zijn jongste boek 'Tot vrijheid bestemd', met als ondertitel 'spiritualiteit en geloofsbelijdenis', af met het letterlijk verstaan van wat in de Schrift mythische beelden en woorden zijn. Hij doet eigenlijk niets nieuws, want talrijke theologen voor hem, zelfs Thomas van Aquino en Sint Augustinus al, hebben in fei te niet anders gedaan. Hij realiseert zich evenwel, dat mensen mogelijk toch moeite zullen hebben met zijn uitleg van de schrift- verhalen. Uitgangspunt daarbij is de nu vijftienhon derd jaar oude klassieke geloofsbelijdenis, 'omdat die een uiterst bondige samenvat ting is van het verhaal dat door de Schriften wordt verteld. Bovendien vind je er de sa menhang en de spiritualiteit in terug voor het leven van de mensen in deze tijd'. Zegveld heeft al getracht die spiritualiteit zijn plaats te geven in zijn in 1993 uitgeko men boek 'Een plaats om in te wonen', André Zegveld, waarvan inmiddels drie drukken zijn ver schenen en een Amerikaanse uitgave wordt voorbereid. Zegveld, in 1944 geboren, is benedictijn van de Adelbert-abdij te Egmond-binnen. Hij geeft sinds zijn priesterwijding in 1973 conferenties, cursus sen en inleidingen over geloof, ervaring en spiritualiteit. uitspraken over God en wat met Hem sa menhangt zijn gegevens over de mens. Dat geldt volgens Zegveld niet alleen voor voel bare zaken, maar ook voor abstracte dingen als 'de drieëne God, Vader, Zoon en H. Geest', hemelvaart, maagdelijke geboorte. De grote fout die we hebben gemaakt is vol gens Zegveld, dat we God hebben losge maakt van de menselijkheid van Jezus, die nu ergens in de hemel is. „We hebben uit het oog verloren dat juist die menselijkheid van Jezus met God te maken had. En ik zeg op grond van de traditie: „Als ik mens ben op de manier van Jezus Christus, dan wordt in mij God uitgezegd, terwijl ik toch God niet ben." Sinds 1982 is hij ziekenhuispastor in Breda. Zegveld citeert de Nijmeegse theoloog Han Fort- mann: „Elk dogma zegt iets over mens-zijn, heeft een antropologische bodem." Met andere woorden: Alle Tot vrijheid bestemd' door André Zegveld, 230 pagina's, prijs 39,50 gulden, uitgegeven bij Gooi en Sticht. JAC DE WINTER GPD Zegveld meent, dat de evangeliën eigenlijk achterstevoren zijn geschreven.„Christus was zo gericht op God, iets van God zelf, dat ze die gerichtheid op God ook naar het be gin van zijn leven hebben verplaatst. Ik zeg, dat elk leven, dus ook dat van Christus, te maken heeft met God. Vaders en moeders geven wel leven door, maar het heeft ten diepste met God te maken. God is leven, het komt uit God voort. Met andere woorden: mijn vader en moeder hebben mijn leven wel gemaakt, maar ze zijn er niet de oor sprong van. Om dat te verwoorden heb je beelden nodig", aldus Zegveld, „beelden ais maagdelijke geboorte, van Jezus uit Maria, van Isaak uit de onvruchtbare vrouw Sarah, van Boeddha uit het oor van zijn moeder. Dat beeld zegt echter ook iets over mijzelf, alleen niet op die eminente wijze waarop dat over Jezus wordt gezegd. Zo dicht als Hij ben ik niet bij mijn goddelijke oorsprong, simpelweg omdat hij een bijna onnavolg baar gaaf mens was."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 10