Duitsland steunt VN-aftocht Bosnië België sluit asielzoekers op in isoleercellen 'De mensen zullen vechten tot de laatste snik' Buitenland 'Gevangenen worden goed behandeld' Anti-corruptierechters voelen Berlusconi uren aan de tand Doodvonnissen a la Rushdie veroordeeld op islam-top Vliegtuig neergestort in VS: 15 doden Russen bombarderen gebied Grozny WOENSDAG 14 DECEMBER 1994 AFP Agence Franco Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD Geassocieerde Pers Diensten Independent IPS Inter Press Service RTR* Reuter UPI Unil Prehistorische boom ontdekt in Australië sydney In Australië is in een diepe kloof een boomsoort ontdekt die stamt uit het Jura- en Krijttijdperk van 65 tot 200 miljoen jaar geleden. Sommige exemplaren van de conifeer, die een gedron gen wasachtig blad en hobbelige bast heeft, zijn 40 meter hoog en hebben een doorsnede van drie meter aan de voet. Het gaat om 23 volwassen exemplaren en zestien zaailingen. Verwanten van de soort uit het prehistorisch regenwoud zijn alleen bekend als fossielen. De Woollemi-conifeer is als het ware een levend fossiel. Hij is genoemd naar het nationale park waar hij is ont dekt, 200 kilometer buiten Sydney. Rocard en Tapie geen kandidaat straatsburg De vroegere Franse premier Michel Rocard heeft gisteren aangekondigd niet mee te dingen naar het Franse presi dentschap. Hij werd samen met andere socialisten genoemd na dat de voorzitter van de Europese Commissie, Jacques Delors, had aangekondigd niet aan de verkiezingen volgend jaar deel te nemen. Ook de omstreden zakenman en politicus Bernard Ta pie heeft laten weten zich niet kandidaat te stellen. Swapo wint verkiezingen Namibië windhoek De Namibische regeringspartij Swapo van president Sam Nujoma heeft de eerste sinds de onafhankelijkheid gehou den verkiezingen gewonnen en daardoor haar aantal zetels in het parlement vergroot. Het hoofd van de kiescommissie maak te dat gisteren bekend. Swapo veroverde 53 van de 72 zetels, elf meer dan nu. De partij kreeg 72,72 procent van de stemmen. Autobiografie Mandela in Zuid-Afrika Johannesburg President Nelson Mandela van Zuid-Afrika heeft gisteren gezegd dat zijn autobiografie, die vandaag uitkomt in Zuid-Afrika, moeizaam tot stand is gekomen omdat hij in het geheim moest schrijven. Tijdens de 27 jaar van Mandeia's ge vangenschap schreef hij 's nachts en smokkelde delen naar zijn mede-activisten in de gevangenis. In het boek beschrijft Mande- la ook de periode voor Zijn gevangenschap, toen hij de guerrilla organisatie van het ANC op poten zette en zich vermomde als chauffeur, tuinarbeider of kok om het land door te kunnen rei zen. Ook vertelt hij hoe zijn arrestatie in het werk ging. Hoofdredacteur Der Spiegel stapt op hamburg De hoofdredacteur van het Duitse weekblad Der Spie gel, Hans Werner Kilz, is gisteren afgetreden onder grote druk van de uitgever van het blad, Rudolf Augstein. Een column waarin Kilz pleitte voor het inzetten van Duitse Tornados boven Bosnië, viel verkeerd. Augstein zag het schrijven als een klap in zijn gezicht, aangezien hij zijn hele loopbaan de voorkeur heeft gegeven aan politieke oplossingen boven militaire. Stefan Aust, chef van de TV-rubriek van het blad, volgt hem op. Agenten en moslim-activisten gedood Cairo» De Egyptische politie heeft gisteren in de zuidelijke plaats Manfalout een vermeende moslim-extremist doodge schoten en acht andere bij een actie geatresteerd. Maandag avond werden in het dorpje Nazyet el-Maashi, bij de toeristische plaats Luxor, ongeveer 200 kilometer meer naar het zuiden, drie politiemannen doodgeschoten terwijl ze op patrouille waren. De daders waren vermoedelijk moslim-extremisten. Veiligheidsraad 'verontwaardigd' over aanval op VN De Duitse regering is in beginsel bereid troepen ter be schikking te stellen voor de eventuele aftocht van de VN- troepen in Bosnië. Bondskanselier Kohl (CDU), minister Kinkel (buitenlandse zaken) en minister Waigel (financi ën) hebben dit gisteren besloten naj^eraad over het ver zoek van de NAVO. Welke vorm de Duitse steun zal aan nemen zal pas bekend worden, wanneer de blauwhel men daadwerkelijk geëvacueerd worden. troepen stuurt naar landen die buiten het verdragsgebied van de NAVO liggen. Vorige week nog schoof de re gering een informeel NAVO- verzoek om Tornado-straalja gers naar Bosnië te sturen op de lange baan. Deze jachtbom menwerpers, die een Brits squa- dron zouden moeten vervan gen, hadden ingezet kunnen worden bij vergeldingsacties te gen Servische stellingen. Dit vooruitzicht maakte het verzoek zeer omstreden. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gisteren de aanval op Bengaalse blauw helmen in Bosnië scherp ver oordeeld. Bij de raketaanval bonn-new york GPD-Rtr-UPI-DPA Het sturen van grondtroepen is wegens de nazi-misdaden die 'tijdens de Tweede Wereldoorlog in Joegoslavië zijn gepleegd, uit gesloten. Het ligt daarom voor de hand dat de Duitse inbreng beperkt zal blijven tot logistieke ondersteuning van de operatie en, eventueel, het zenden van Tornado-jachtbommenwerpers om de VN-militairen vanuit de lucht te beschermen. Naar het zich laat aanzien zal een meerderheid in de Bonds dag het verzoek van de NAVO steunen. De regering heeft vooraf toestemming van de Bondsdag nodig, wanneer zij dubrava vervolg van voorpaginaJavaragic en de kampofficier hebben samen op school gezeten in Bihac. Boven de poort van het kamp wappert een wit te vlag ten teken dat het kamp wordt geleid door de islamitische 'Verdedigingsmacht' van Abdic. Maar tijdens onze aanwezigheid wordt het kamp door een Servische officier bezocht en Servische soldaten bewaken de weg die naar Dubrava leidt. Waarom laten de Serviërs en hun moslim-bond genoten ons dit kamp zien? Om ons ervan te overtuigen dat ze de strijd om Bihac aan het win nen zijn? Om te demonstreren dat deze gevange nen niet slecht worden behandeld? „Er wordt be ter voor ze gezorgd dan voor onze vluchtelingen in Batnoga", zegt de lange kampofficier als we vertrekken. „Schrijft u dat maar in uw krant." Tijdens ons bezoek staan de gevangenen ofwel in de houding of zijn ze aan de rand van het kamp aan hel graven. Eerder had ik gevangenen uit Du brava zware stenen zien ruimen op een vlakbij gelegen hoofdweg. Maar volgens de kampofficie ren worden de gevangenen zeer goed behandeld. We krijgen een huis te zien dat wordt verwarmd met een haardvuur. Diverse jonge mannen zitten op kazernebedden. Er bestaat geen twijfel over dat sommige bewa kers moslims zijn, die over hun geloofsgenoten waken. In sommige gevallen komen bewakers en gevangenen uit dezelfde stad. Een kampofficier wijst op een uitgemergelde 29-jarige gevangene. De gevangene zegt dat hij Semir Javaragic heet. brussel peter de vries correspondent Asielzoekers worden in België in afwachting van een definitieve beslissing over hun verblijf soms meer dan tien dagen in een isoleercel opgesloten. Per soneelsgebrek in het transit centrum is de reden voor de op sluiting. Dat blijkt uit twee rap porten van het Belgische minis terie van volksgezondheid die gisteren zijn uitgelekt. Volgens de stichting Open Grenzen, die de leefomstandig heden aanklaagde, is hel gloed nieuwe transit-centrum vlakbij de internationale luchthaven van Brussel 'een gevangenis'. De instelling is omgeven door prikkeldraad met vlijmscherpe mesjes. Al minstens één keer zou daarin een kind verstrikt zijn geraakt. Een asielzoeker die uit het centrum wilde vluchten kon nauwelijks uit het hek wor den losgemaakt. De man bleef een nacht lang onverzorgd in een isoleercel, waar de volgende ochtend het bloed tot op de pla fonds zat, aldus één van de rap porten. In het transitcentrum wach ten asielzoekers die één keer zijn afgewezen op een definitief besluit. Ze mogen het gebouw niet verlaten. De socialistische minister Vande Lanotte (binnenlandse zaken) bagatelli seerde gisteravond de rappor ten. „Ik wil alle klachten onder zoeken. Deze mensen hebben recht op een menswaardige be handeling, ook als ze zich mis dragen." Er bestaat al langer kritiek op het Belgische asielbeleid, waar bij zeker tachtig procent van de aanvragen direct wordt afgewe zen. Ambtenaren van de vluch- telingendienst worden daartoe via een intern puntensysteem aangemoedigd. Een ambtenaar krijgt twee keer zoveel punten voor een negatief besluit als voor een toegekend asielver zoek. In Nederland geldt België als een 'veilig derde land'. Asielzoe kers die via België het land in komen, worden zonder pardon teruggestuurd. Tsjetsjeense hoofdstad wacht met angst op Russische bestorming grozny-nazran hans geleunse correspondent Rookpluimen stijgen naar de hemel. Tegen de bergen aan de rand van de vallei klinkt kanon gebulder. Is dit de voorbode van de Russische bestorming op Grozny, de hoofdstad van de nietige maar rebelse Kaukasus- republiek Tsjetsjenië? „Van nacht gaat het gebeuren", zegt een man met een groene band om het hoofd op het Vrijheids plein voor het presidentiële pa leis. Hij zwaait veelbetekenend met zijn Kalasjnikov. De Russische legermacht was Grozny gisteren tot op ongeveer 15 kilometer genaderd. Maan dagnacht trok de voorhoede van deze circa 40.000 man ster ke strafexpeditie onder bescher ming van de duisternis dicht naar Grozny. Niemand in deze hoofdstad gelooft dat Jeltsin zich houdt aan morgen 15 de cember, de dag waarop volgens zijn ultimatum alle Tsjetsjenen de wapens moeten neerleggen. Voor alle zekerheid geldt in Grozny vanaf acht uur 's avonds een avondklok. „Dit is de volledige oorlog", zegt president Roeslan Sultanovitsj Ausjev van de 200.000 Ingoesjen in zijn werkkamer in de Ingoes- jetische hoofdstad Nazran. Een deel van de Russische troepen is tegen zijn zin doorTsjetsjeniës buurrepubliek naai' Grozny ge trokken. Gemakkelijk ging dat niet. De Ingoesjen, moslims, be schouwen zich als broedervolk van de Tsjetsjenen. Uit solidari teit hebben zij tankkolonnes te gengehouden en een munitie- trein uit de rails laten lopen. De straf voor deze 'wandaden': vijf doden. Generaal Ausjev, met mqrginale snor en grijzende slapen, is wanhopig. Herhaaldelijk heeft hij het afgelopen jaar gepro beerd zijn opperbevelhebber Jeltsin en zijn Tsjetsjeense colle ga Doedajev met elkaar in ge sprek te brengen. Drie maanden geleden, zegt hij, was er zelfs een datum afgesproken. Maar Tsjetsjeense legereenheden bestookten gisteren de door de Russen gesteunde oppositietroepen met kanonvuur, aanvallen uit rondom Grozny. op het laatste moment wisten Jeltsins adviseurs een gesprek te verhinderen. Vervolgens gingen er Russische wapens naar de Tsjetsjeense oppositie, die zelf niet sterk genoeg was om Doe dajev te verdrijven maar wel voldoende vuurkracht kreeg om het land in een staat van burge roorlog te brengen. En daarmee Rusland het excuus voor een in vasie te geven. Op weg van Nazran naar Groz ny zien we er de tekenen van. Uitgebrande Russische vracht wagens, een paar ontregelde pantservoertuigen. Bij het dorp Sliptsovsk groepen overal opge wonden mannen samen. In de verte steken zwarte schaduwen dreigend omhoog uit de be sneeuwde velden. Tanks, de Russen. „We moeten er op af, ze onschadelijk maken", wordt er geschreeuwd. Helikopters cirkelen dreigend over het dorp heen. We worden gewaar schuwd. „Uitkijken, want er is hier al op ons geschoten." De hoofdweg van Nazran naar Grozny ligt al geruime tjjd on der Russisch vuur en is onbe gaanbaar. Maar voor vijftig dol lar en de goede zaak zijn AJi Di- zniejev en zijn vriend Boris be reid om ons naar Grozny te rij den via een parallel lopende landweg. We scheuren over de Tsjetsjeens-Ingoesjische grens naar Grozny, zo'n dertig kilo meter over een volkomen open vlakte. Ali vertelt: „Ik ben Ingoesj, maar voor mij gaat deze strijd om de vrijheid of de dood. Natuurlijk ga ik vechten, de Tsjetsjenen helpen. Mijn moeder zei giste ren al tegen me: 'Waarom ben je nog thuis'. Wapens? We heb ben wapens zat en als we er meer nodig hebben dan jatten we die van de Russen." „Het hele«Tsjetsjeense volk is tegen de Russen. En alle men sen zullen strijden. Tot de laatste snik. We weten dat we uiteindelijk zullen winnen, want we strjjden voor de vrijheid", schreeuwt Zaindri Abasto van de Volksgardisten bij het presi dentiële paleis. Op zijn camou flage-uniform prijkt een Rus sisch vlaggetje. Hetgeen bete kent: 'Made in Russia'. „Alles wat ik aan heb en m'n wapen ook, heb ik in Moskou van het Russische tanks voerden vannacht foto reuter grigory tamboelov Russische leger gekocht. Voor dollars." Hij lacht voldaan. Maar dat wordt minder als wij hem vertellen van onze indruk ken van de reis naar Grozny. Op de weg erheen hebben we maar weinig van verdedigingsli nies kunnen zien. Een enkele soldaat met een groen lintje (groen is de Tsjetsjeense natio nale kleur) op het machinege weer. Of een pantservoertuig. En wat mannen die bij een tankwagen flessen met benzine stonden te vullen voor molotov cocktails. Maar voor de rest was het stil. „Als je hen zou zien, dan doen de Russen dat ook. Neem maar van mij aan dat ze er zijn. En ik verzeker je dat we onze verdediging goed hebben voorbereid", zegt hij. maandag op hun voertuig vlak bij Velika Kladusa werd één VN- soldaat gedood; vier anderen raakten gewond. De aanval had plaats in de moslim-enclave Bi hac die wordt belegerd door Bosnische en Kroatische Ser viërs en door moslims die in op stand zijn gekomen tegen de re gering in Sarajevo. De Veilig heidsraad is 'verontwaardigd' over het incident en eist dat dit soort aanvallen niet meer voor komt. De VN-commandant voor Bosnië, generaal Michael Rose, heeft in een gesprek met de Bosnisch-Servische leiders in Pale de belofte losgekregen dat de Serviërs vluchten op de luchthaven van Sarajevo voor het aflossen van VN-militairen ongemoeid zullen laten. De toe zegging gold kennelijk niet voor hulpvluchten, die al weken zijn gestaakt omdat de Serviërs een raketbatterij hebben opgesteld waarmee zij de aanvliegroute bestrijken. In vliegende vaart wordt premier Berlusconi weggevoerd van het Milanese gerechtsgebouw waar hij urenlang is ondervraagd. foto ap uvio senigalliesi rome eelco van der linden correspondent De Italiaanse premier, Berlusconi, is gisteren bij na acht uur lang verhoord door de Milanese ma gistraten van het anti-corruptieteam Schone Handen. Berlusconi zei na afloop dat er geen be lastende documenten of getuigenissen bestaan en dat de verdenking van de magistraten, „onge looflijk maar waar", geen enkele fundering heeft. Berlusconi wordt ervan verdacht als eigenaar- directeur van de holding Fininvest officieren van de belastingpolitie Guardia di Finanza te hebben omgekocht. Eerder dit jaar werden Berlusconi's broer Paolo en het hoofd Fiscale zaken van Finin vest, Sciascia, gearresteerd in het kader van het zelfde onderzoek. Zij bekenden, maar houden nog steeds vol dat ze zijn afgeperst door de Gu ardia di Finanza. Het paleis van justitie in Milaan was gisteren omgevormd tot een bunker om de veiligheid van de premier te kunnen garanderen. De toon van het verhoor was gezet door Berlusconi, die giste ren in een open brief in de krant Sole 24 Ore zijn verdediging uiteenzette. Doelend op corruptie schrijft hij dat zijn bedrijven dezelfde problemen hebben gehad als alle bedrijven in Italië. „Het kan best zijn dat er in zeldzame gevallen is toegege ven aan de wijdverbreide degeneratie waarvan in ons land sprake was, maar het is onmogelijk mij hiervoor persoonlijk verantwoordelijk te stellen", aldus Berlusconi. Verder spreekt hij van een politieke omsinge ling en laat hij doorschemeren dat de magistraten daarbij een belangrijke rol spelen. Berlusconi zegt verder dat die omsingeling de democratie in ge vaar brengt, omdat ze gericht is tegen een per soon die door het volk is aangewezen om de 'gro te liberale revolutie te maken'. De kans dat Berlusconi met de huidige regering zijn revolutie kan voltooien, is gisteren nog klei ner geworden. Leider Bossi van coalitiepartner Lega Nord pleit voor een nieuwe regering die een aantal grote hervormingen moet realiseren. Bossi wil dat zo'n nieuw kabinet wordt gevormd na goedkeuring van de begroting, die momenteel bij de Senaat ligt. De oppositiepartijen zijn het met Bossi eens en hebben gisteren al hun amende menten op de begroting ingetrokken om snel te kunnen overgaan tot het indienen van een motie van wantrouwen. Intussen is de commotie verder toegenomen doordat gisteren het hele team van twintig in specteurs van het ministerie van justitie is opge stapt. De inspecteurs namen ontslag nadat ver scheidene belangrijke magistraten hadden ge vraagd of de inspectie van hun bureaus soms po litiek gemotiveerd was. CASABLANCA AFP-Rtr-DPA In een paleis van de Marok kaanse koning Hassan II in Ca sablanca is gisteren de zevende top van de Islamitische Confe rentie begonnen. In zijn ope ningsrede voor staatshoofden en andere delegatieleiders uit de 52 lidstaten veroordeelde de monarch de 'doodvonnissen' van sommige radicale moslims tegen vermeende zondaars. „De islam laat niet toe dat dergelijke vonnissen door mensen tegen andere mensen worden uitge sproken, ook al gaat het om personen die gezondigd hebben of die van het rechte pad zijn af geweken", sprak Hassan. Een van de beroemdste slachtoffers van dergelijke fat wa's is de Britse schrijver van Indiase komaf Salman Rushdie. De Iraanse leider ayatollah Kho meini veroordeelde he^ri in 1988 ter dood wegens 'godslas tering' in zijn roman De Dui velsverzen. Ook zijn er, vooral in Algerije en Egypte, groepen die hun tegenstanders om reli gieuze redenen ter dood veroor delen. Hassan II noemde zelf geen land of groepering met naam. De Marokkaanse koning stel de voor dat de islamitische lan den een 'hoge moslim-autori teit' oprichten die de islami tische waarden tolerantie, vre de, en gastvrijheid in de rest van de wereld meer bekendheid moet verschaffen en de mos lims zelfs moet behoeden voor 'verwarring en verkeerde inter pretaties'. Veel deelnemers aan de top zijn bezorgd dat het fundamen talisme het algemene imago van de islam in de westerse we reld grote schade berokkent. Nieuwe klap verwacht voor partij Major LONDEN Rtf-ANPQ Voor de Britse regering-Major dreigt een nieuwe tegenslag. De regerende Conservatieve Partij zal volgens opiniepeilingen morgen een nederlaag lijden bij een tussentijdse verkiezing, waardoor haar steun in het par lement verder afneemt. Opposi tiepartij labour kan in het kies district Dudley West in Midden- Engeland volgens peilingen re kenen op 63 tot 65 procent van de stemmen. De Conservatie ven, die in 1992 nog wonnen in het district, zouden hooguit 23 procent krijgen. Volgens een aantal Britse bladen komt de achteruitgang van de Cqnserva- tieven door hun 'verraad' van de werkende mensen, die in de jaren tachtig nog het op de mid denklasse gerichte beleid van Thatcher omarmden. RALEIGH-WASHINGTON Rtr-AFP-ANP De luchtvaartmaatschappij American Eagle deelde mee dat vlucht 3379 afkomstig uit Greens boro om half één Nederlandse tijd neerstortte ter wijl het vliegtuig de landingsbaan naderde. Het kwam ongeveer zes kilometer ten zuidwesten van vliegveld neer. American Eagle werd enkele weken geleden voor het laatst getroffen door een ongeluk. Eind oktober stortte in de staat Indiana een toestel van de luchtvaartmaatschappij neer. Toen kwamen 68 mensen om het leven. Een Amerikaans lijnvliegtuig met twintig mensen aan boord is vannacht neergestort in de Ameri kaanse staat North Carolina. Zeker dertien inzit tenden kwamen direct om het leven, twee ge wonden zouden later aan hun verwondingen zijn bezweken. Het Jetstream-toestel van Britse make lij was op weg naar het vliegveld Raleigh-Durham vlakbij Morrisville, toen het bij regenachtig en mistig weer verongelukte. moskou/grozny Russische troepen hebben vannacht en noorden van de hoofdstad Gro zny Tsjetsjeense stellingen be schoten en gebombardeerd. Volgens het persbureau Itar- Tass voerden de Russen ook luchtaanvallen uit op Tsjetsjeense stellingen bij de grens van Dagestan, de islami tische deelrepubliek ten oosten van Tsjetsjenië. Rusland wil de omsingeling van Grozny van daag voltooien. Naar schatting 40.000 Russische soldaten na deren de hoofdstad uit drie richtingen. Tot nu toe zouden elf Russische soldaten zijn ge dood. De Russische regering ver klaarde gisteravond dat de mili taire operatie 'de enige moge lijkheid' is om de orde te her stellen in de afvallige republiek. In een interview met het week blad Argoementy i Fakty zei pre sident Jeltsin niet bang te zijn dat Tjetsjenië een nieuw Afgha nistan vyordt. „Het conflict zal zich niet buiten de grenzen van Tsjetsjenië uitbreiden." De Tsjetsjeense leider en president Doedajev zei voor de Russische TV dat zijn troepen tot een guerrilla bereid zijn. „We zullen hen in de rug aanvallen en zwa re klappen uitdelen. Dat is de eeuwenoude taktiek van een bergvolk. Toeslaan en terug trekken. Totdat de Russen hui veren en sterven van angst." Het Russische parlement uitte dinsdag felle kritiek op Jeltsin wegens de militaire interventie. De afgevaardigden namen een resolutie aan waarin zij Jeltsin opriepen alle politieke en wette lijke maatregelen te nemen om het geweld te stoppen. Tsjetsjeense en Russische functionarisen hebben hun on derhandelingen om een eind 'te maken aan de crisis vandaag af gebroken. Tsjetsjeense functio narissen vinden de Russische eisen onaanvaardbaar. Tsjetsje nië wil zich niet onderwerpen aan het gezag van Moskou en hamert op de eigen onafhanke lijkheid, eenzijdig uitgeroepen in 1991. Rusland aanvaardt niet dat Tsjetsjenië uit de Russische Federatie stapt en weigert 'ille gale groeperingen' te ontwape nen. De Amerikaanse minister Christopher (buitenlandse za ken) toonde gisteren begrip voor de beslissing van Jeltsin troepen te sturen naar de afval lige Kaukasus-republiek. „Ik ben er zeker van dat hij die be slissing pas heeft genomen toen hij geen andere mogelijkheid meer zag. Het is niet in ons be lang en zeker niet in het belang van Rusland dat dat land uit el kaar valt."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7