LL J UJ Defensie kiest 'Apache' Binnenland BVD houdt rekening met nieuwe aanslag van RARA Samen met Den Bosch? Dat nooit! De Boer zet Drente desnoods nies op keel Vrouw vraagt rechter om 4 omgangsregeling papegaai Kerstman in zaken Minder banken beroofd Banken: We doen nu al genoeg voor overheid Geen belasting op Air Miles Nederlandse bisschoppen: dialoog vereist loyaliteit aan leergezag WOENSDAG 14 DECEMBER 1994 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten Kerstactie tegen vlees utrecht De stichting Lekker Dier en de Vereniging Milieude- fensie houden zaterdagmiddag een kerstactie tegen de con- sumptie van vlees afkomstig uit de intensieve veehouderij. Aan de deur van circa honderd supermarkten krijgt het winkelend publiek het advies geen vlees te kopen. Werknemers bejaardenhuis zwaar belast den haag Er komt een onderzoek naar de fysieke belasting van werknemers in bejaardenoorden. Veel verzorgers worden afgé- keurd omdat rugklachten hebben. Het werk in bejaardenoorden is de afgelopen jaren zwaarder geworden, omdat steeds meer bewoners slecht ter been zijn. Voor de verzorgers zijn er te wei nig hulpmiddelen beschikbaar die het werk kunnen verlichten. De onderzoekers gaan onder meer bekijken welke bejaarden oorden meer rugbesparende hulpmiddelen moeten aanschaf fen. Kerstactie voor Bosnië schiphol» De hulporganisatie Mensen in Nood begint een kerst actie voor de getroffenen van de burgeroorlog in Bosnië. Op het speciale gironummer 1111.222 wordt geld ingezameld om meer basispakketten voedsel naar met name de lokale bevolking te kunnen versturen. Directeur J. van Soest van de Bossche stich ting kondigde de actie gisteren aan op Schiphol na terugkeer uit Bosnië. Volgens Van Soest is meer hulp dringend nodig omdat in deze derde oorlogswinter een tekort ontstaat van 71.000 ton voedsel. Daklozenkrant een blijvertje utrecht. Straatnieuws, de eerste Nederlandse daklozenkrant, blijft verschijnen. Dat is mede mogelijk geworden door een fi nanciële bijdrage van het Juliana Welzijnsfonds. Straatnieuws wordt niet alleen voor een belangrijk deel door daklozen volge schreven, ook zorgen zij zelf via straatverkoop voor de ver spreiding. Beide activiteiten kunnen bijdragen aan een groter gevoel van eigenwaarde, zo menen de initiatiefnemers. In sep tember verscheen Straatnieuws al eenmalig in een oplage van 5.000 exemplaren. PTT informeert in Duitsland naar fraude den haag PTT Telecom gaat nog deze week bij het Duitse tele communicatiebedrijf Telekom informeren naar de omvangrijke fraude met 06-nummers die de Duitse politie vorige week heeft ontdekt. Door die fraude zijn meer dan een miljoen Duitsers voor in totaal 490 miljoen mark benadeeld. PTT doet dit omdat in Nederland telefoonabonnees al jaren beweren dat criminele organisaties met computerprogramma's kans zien gesprekken met 06-nummers te boeken op willekeurige rekeningen. Aruba komt later in paspoort den haag De status aparte van Aruba krijgt een aparte vermel ding in de tweede druk van het nieuwe paspoort. De eerste druk, die vanaf 2 januari klaar ligt op de gemeentehuizen, wordt niet meer aangepast. Dat zou tientallen miljoenen guldens en drie tot zes maanden uitstel kosten. Met die belofte heeft staatssecre taris Kohnstamm (binnenlandse zaken) de Tweede Kamer gisteT ren overtuigd. den haag anp De incidenten waren trouwens overwegend niet politiek geïn spireerd of georganiseerd. Maar het dreigende effect van inci denten op de nog niet ingebur gerde vreemdeling is er volgens de BVD niet minder om. Op grond van de instroom van asielzoekers heeft de BVD er in 1993 rekening mee gehou den dat buitenlandse ingezete nen met uitingen van geweld zouden worden geconfronteerd. Opinie-onderzoeken wijzen vol gens de BVD uit dat autochto nen in het algemeen een nega tiever beeld van allochtonen ontwikkelen. „Tegelijk met het afnemen van de tolerantie kan het voorbehoud tegen geweld pleging afbrokkelen", vreest de BVD. De dienst blijft in dit ver band ook alert op bedreigingen van allochtonen door groepe ringen uit hun land van her komst. Behalve op de dreiging van geweld heeft de BVD zich in 1993 geconcentreerd op de handhaving van bestuurlijke in tegriteit. De dienst inventari seert de corruptiegevoelige plaatsen bij publieke diensten en bekijkt wie de mogelijke aan- De Binnenlandse Veiligheids dienst (BVD) verwacht dat de actiegroep RARA opnieuw zal toeslaan uit protest tegen het asiel- en vluchtelingenbeleid van de regering. Bij de bomaan slag op het ministerie van socia le zaken en werkgelegenheid op 1 juli 1993 legde de actiegroep •ook de link naar het asielbeleid. Dat blijkt uit het jaarverslag 1993 van de BVD, dat gisteren is gepubliceerd. De BVD blijft zich in de ko mende jaren dan ook concen treren op activiteiten van RARA. De dienst wijst erop dat zijn veronderstelling begin 1993 dat RARA een nieuwe aanslag voor bereidde, óók werd bewaarheid. Na de aanslag op het huis van voormalig staatssecretaris van justitie Kosto volgde immers de bomaanslag op Sociale Zaken. De BVD richt zich volgens het verslag ook op dreigende con frontaties tussen ultralinkse en extreemrechtse groeperingen. De dienst turfde in verslagjaar 1993 mèer uitingen van afkeer tegen allochtonen dan in 1992. den haag Naar schatting tweeduizend inwoners van de Brabantse gemeente Rosmalen zijn gisteren naar Den Haag gekomen om te protesteren tegen de voorgenomen samenvoeging met Den Bosch. Om streeks één uur reikten ze 10.000 gele kaarten (op de foto een Romalenaar met een doos met kaarten) en een petitie uit aan de voorzitter van de vaste kamer commissie voor binnenlandse zaken. Hele families rukten uit en kwamen per trein of bus naar Den Haag. Hun stoet zorgde korte tijd voor een verkeersopstopping in het centrum van Den Haag. Vanaf half één maakten ze muziek op het Binnenhof. Ook burgemeester P. van de Velden van Rosmalen was erbij. Hij speelde trompet. FOTO ANP ARTHUR BASTIAANSE Astrologe wil tijdstip geboorte Ter Beek weten coevorden anp Het precieze tijdstip van ge boorte van ex-minister Ter Beek (defensie) uit Coevorden is de inzet van een procedure die een astrologe uit Weesp tot aan de Raad van State heeft ge voerd. Gisteren boog dit rechtscollege zich over het ge schil dat al in 1990 is ontstaan tussen horoscopentrekster S. Schepel en het gemeentebe stuur van Coevorden, waar Ter Beek woont. De vrouw vroeg destijds het document aan om de politieke toekomst van de toenmalige minister en het kabinet-Lub- bers te kunnen voorspellen. Zij moest daarbij over het exacte tijdstip van Ter Beeks geboorte beschikken. Alleen daaruit valt volgens Schepel de stand der sterren af te leiden, die van groot belang is voor zijn verde re levensloop. Toen de gemeente uit priva- cy-overwegingen het docu ment weigerde af te geven, startte de vrouw de procedure bij de Raad van State. De uit spraak wordt over zes weken verwacht. Als gevechtshelikopter Luchtmobiele Brigade Provincie moet gasopslag accepteren den haag gpd Geding had niet 'mogen dienen Het ministerie van defensie kiest voor de Amerikaanse gevechthelikopter 'Apache' als gevechtshelikopter voor de Luchtmobiele Brigade. Voor 31 helikopters van Mc Donnell Douglas moet bijna 1,5 miljard gulden worden neergeteld. Duitsland en Frankrijk, die bei den veel geïnvesteerd hebben in het Tigre-project, menen dat Nederland voor een Europees toestel zou moeten kiezen. Maar volgens de luchtmacht is de Apache, die zijn al dien sten heeft bewezen in de Golf oorlog, beter. McDonnell Doug las heeft volgens Defensie een aanbod gedaan dat moeilijk was af te wijzen. Zo is een soepele fi- rtancieringsregeling getroffen. Ook krijgt de landmacht om de periode tot aflevering te over bruggen voor een symbolisch bedrag tijdelijk de beschikking over een oudere versie van de Apache. Voordeel hiervan is dat de bemanning bij de 'instroom' van de nieuwere types nauwe- Minister Voorhoeve en staatsse cretaris Gmelich Meijling heb ben deze knoop doorgehakt na een verbeten strijd om de order tussen twee Amerikaanse en twee Europese fabrikanten. Het kabinet neemt vrijdag een defi nitief besluit, waama de Twee de Kamer zich vóór maart vol gend jaar over de order moet uitspreken. Vandaag is defensiespecialis ten uit de Tweede Kamer nog gewaagd een bezoek te brengen aan de Duitse ambassadeur in Den Haag, die gedreven lobbyt voor de Europese helikopter 'Ti- gre', de belangrijkste concurrent van de Apache. Met name lijks omgeschoold hoeft te wor- den. Ook heeft de Amerikaanse overheid toegezegd de order vrijwel volledig te compenseren. Dit betekent dat Fokker, DAF, Hollandse Signaal, Philips en een aantal andere Nederlandse bedrijven tegenorders van om en nabij 1,5 miljard gulden te gemoet kunnen zien. McDon nell Douglas hoopt via de Ne derlandse order ook de Britse luchtmacht, die medio volgend jaar beslist, over de streep te trekken. In politiek opzicht ligt de heli kopterorder gevoelig. Het kabi net loopt met een keuze voor de Apache het risico dat 'Bonn' en 'Parijs' met het verwijt komen dat Nederland niet in de geza menlijke Europese defensie wil investeren. Aan de andere kant had een keuze voor de Europe se Tigre of Agusta het toch al wankele Atlantische bondge nootschap onder druk gezet. Volgens een bron meent Defen- den haag gpd sie echter de handen wij te heb ben. „Bij de transporthelikop ters hebben we al voor de Fran se Cougard gekozen. Die inves tering in Europa hebben we al Naar het zich laat aanzien kunnen de ministers Van Mierlo (buitenlandse zaken) en Wijers (economische zaken) zich met de keuze van Defensie wel ver zoenen. Van Mierlo onderkent dat Defensie geen enkel risico mag lopen bij de uitrusting van de Luchtmobiele Brigade, die geheel uit beroepskrachten be staat. De Apache wordt gezien als een paradepaardje, waar ook wervingskracht vanuit gaat. De Tigre bestaat daarentegen nog slechts op de tekentafel. Minis ter Wijers heeft meer aarzelin gen. Hij twijfelt nog aan de 'hardheid' van de toegezegde compensatieorders. lelystad anp Een kort geding waarin een in woonster van Dronten gis terochtend onder meer een om gangsregeling eiste voor een pa pegaai die bij haar ex-man ver blijft, had officieel niet mogen dienen. De dagvaarding, waarin de eisen zijn verwoord, bleek niet bij de gedaagde te zijn be zorgd. Fungerend presidente van de rechtbank in Lelystad mr. M. Everts heeft dit bij aanvang van het geding niet gecontroleerd. De ex-man van de Drontense wist hierdoor niet dat het ge ding zou dienen en was dan ook niet aanwezig. De Drontense en haar ex- man hebben de papegaai veer tien jaar gehad. Sinds de echt scheiding vorig jaar verblijft de vogel bij de man in Biddinghui zen. De vrouw stelt voor om de papegaai vanaf januari beurte lings een half jaar bij haar en haar ex-man te laten verblijven. Tot nu toe zou de man in de nasleep van de echtscheiding zeer weinig tot geen medewer king verlenen. De papegaai zou hij niet willen afgeven omdat het dier van hem zou zijn. Om dat deze zaak formeel niet heeft plaatsgevonden, wordt ook geen vonnis gewezen. Het ge ding zal mogelijk opnieuw die nen als de dagvaarding wel wordt uitgebracht. amsterdam gpd Het aantal bankovervallen is' dit jaar weer fors gedaald. Na een record van 570 overvallen in 1992, daalde dat aantal in 1993 al met 14 procent tot 492. In de eerste tien maanden van 1994 zette die daling versterkt door tot 269 overvallen bankkanto ren, 36 procent minder dan in dezelfde periode van een jaar eerder. Dat komt omdat banken be ter zijn beveiligd. De overvallers zoeken nu vaak een ander doel- wit zoals winkels, geldlopers of pizzakoeriers. Ook de buit van de overvallen wordt minder. In 1993 werd bij de 492 bankover vallen 8,5 miljoen gulden buit gemaakt, 30 procent minder dan een jaar eerder. Volgens de Nederlandse Vereniging van Banken is bij het gros van de overvallen de buit slechts een paar duizend gulden. amsterdam marien van der bos De Nederlandse banken voelen er niets voor nog meer 'heren diensten' voor de overheid te moeten verrichten. Banken worden nu al ingeschakeld bij belastingheffing, het innen van administratieve verhogingen en de bestrijding van fraude en an dere vormen van criminaliteit. Het voornemen pm van de ban ken ook nog te verlangen dat ze informatie verstrekken over door cliënten betaalde rente, gaat de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) nu echt een stap te ver. In het vanmiddag gepubli ceerde jaarverslag 1993-1994 schrijft de NVB dat de grens tus sen wat nog wel en wat niet meer redelijk is dreigt te worden overschreden. Sinds 1986 ver strekken de banken al op basis van een wettelijke verplichting, 'serie-informatie' aan de Belas tingdienst over de rente die aan personen wordt uitbetaald. De banken vinden dat hele maal niet leuk. Er zijn admini stratieve kosten voor de bank aan verbonden en bovendien houdt de wettelijke regeling geen rekening met de vertrou wensrelatie tussen bank en cliënt. Dat er nu ook sprake van is dat banken de van de cliënten ontvangen rente moeten gaan doorgeven aan de Belasting dienst gaat de NVB te ver. Voor al omdat de belastingplichtige immers zélf belang heeft bij een correcte opgave. Principiële bezwaren heeft de NVB bovendien tegen het voor stel om gemeentelijke sociale diensten de bevoegdheid te ge ven informatie op te vragen bij de banken. Die informatie heb ben de banken immers al aan geleverd aan de Belastingdienst, die bovendien een uitwisseling heeft met de sociale diensten. „Dat zou wel een uiterst kostba re manier van werken worden", zo moppert de NVB. „Moeten dan alle 180 banken in Neder land ook nog eens betrokken worden bij de eerste gesprekken met potentiële uitkeringsge rechtigden?" Minister De Boer (milieube heer) dreigt de provincie Drente met hard ingrijpen als deze niet meewerkt aan de gasopslag in het natuurgebied Langelo. Des noods maakt de overheid dan zelf de benodigde bestem mingsplannen voor het gebied, zo vertelde ze gisteren in de Tweede Kamer. Als Drents com missaris der koningin was De Boer overigens tegen de gasop- slag. De minister, die gisteren de instemming kreeg van de Ka mer, gaat er vanuit dat in sep tember van 1995 met de aanleg van de gebouwen en installaties voor de opslag in Langelo be gonnen wordt. In 1997 zou het veld klaar moeten zijn voor ge bruik. De opslag is nodig om ook in strenge winters aan de toegenomen vraag in binnen- en buitenland naar gas te kun nen voldoen. Mocht het door verzet van Drente, altijd tegenstander van de opslag, minder snel gaan dan wil De Boer de zogenoem de Nimby-wetgeving (Not In My Backyard, niet in mijn achter tuin) toepassen. Die geeft het rijk de mogelijkheid lagere over heden te passeren bij grote pro jecten van algemeen belang. De Boer zei er overigens van uit te gaan dat Drente zijn verzet staakt nu de Kamer in grote: meerderheid akkoord gaat met Langelo. Daarnaast is door een over eenkomst met de NAM (Neder landse Aardgas Maatschappij) over de inrichting van het ge bied aan veel bezwaren tege moet gekomen. De NAM heeft zich bereid verklaard nog eens 22 hectare extra aan te kopen om de natuur zoveel mogelijk te herstellen. Die komen boven op de 30 hectare die al eerder wa ren aangekocht om de installa ties zoveel mógelijk aan het zich te onttrekken. Het bedrijfster rein zelf, waarop de installaties komen, is 25 hectare. De Boer riep de gemeente Norg, waar Langelo onder valt, en de provincie Drente op om aanvullende eisen te stellen aan de NAM voor de fakkelpijp, no dig voor het affakkelen van gas. Die zou nu 46 meter hoog moe ten worden. Uit gesprekken met de NAM is gebleken dat het af fakkelen ook kan via drie pijpen van 12 meter hoogte. De rest zou ondergronds kunnen. Tijdens het debat gisteren bleken alleen Groen Links, het AOV en de SP de gasopslag nog af te wijzen omdat ze twijfelen aan de noodzaak. amsterdam gpd Amsterdam Hoewel de herfst nog maar weinig koude dagen heeft ge teld, maakt een commercieel ingestelde kerstman in de straten van Am sterdam deze dagen reclame voor hoestsiroop. De traditionele arrestee met rendieren is ingeruild voor een meer eigentijds voertuig. Wat de kerstman te maken heeft met hoestsiroop is niet helemaal duidelijk. FOTO ANP MARCEL ANTONISSE geitjes sparen. Dit zegt het mi nisterie van financiën. Het sparen kan alleen tot een belastingheffing leiden als de spaarder een (spaar)rekening heeft gekoppeld aan zijn Air Miles-card. ABN-AMRO biedt een dergelijke rekening aan. Over de daarop vergoede rente (4 procent) betaalt de bank vooraf belasting. De spaarder merkt daar verder niets van. Het sparen van zogenaamde Air Miles leidt er niet toe dat de consument belasting moet be talen. Dit geldt, net als bij het sparen van benzine- of super marktzegeltjes, ook voor bedrij ven. Transportbedrijven bij voorbeeld, die honderdduizen den liters brandstof per jaar tanken, mogen gewoon belas tingvrij Air Miles of benzineze- amersfoort anp Een loyale houding ten opzichte van het leergezag (paus en bisschoppen) is een 'vereiste' voor een dialoog tussen rooms-katholieke gelovigen. „Dit moe ten wij in alle duidelijkheid zeggen", schrijven de Nederlandse bisschoppen in hun reactie op het advies van de commissie-dialoog, dat dit najaar be kend werd. Op hun tweemaandelijkse vergade ring, de afgelopen twee dagen in Amersfoort, waar zij het advies bespra ken, hebben de bisschoppen nog geen besluit genomen over het bijwonen van de manifestaties van de Acht Mei Beweging (AMB). Evenals andere sug gesties van de commissie vraagt dat voorstel om een zorgvuldige afweging en voorbereiding. Daarover nemen zij op een van de komende vergaderingen een beslising. De aanwezigheid van de bisschop pen op de AMB-manifestaties kan wel eens 'beslissend zijn voor het aanslaan van de dialoog in onze kerkprovincie', aldus de commissie. Eind vorig jaar hadden de bisschoppen de commissie ingesteld in een poging de polarisatie in de Nederlandse RK Kerk te overwin nen. Voorzitter Hedwig Wasser van de Acht Mei Beweging zegt het uitstel van een besluit te respecteren. Het is in het belang van alle partijen dat er zorgvul dig wordt gehande^!. „Maar wij ver wachten wel dat ze komen." Volgens haar houdt loyaliteit aan het leergezag ook kritische betrokkenheid in. Volgens het kerkelijk recht mogen we als mondige mensen onze zorg over kwesties in de Kerk kenbaar maken. Dat moet geschieden op basis van goe de argumenten en in wederzijds ver trouwen. „Zo'n houding verwachten wij van alle partners in de dialoog." De bisschoppen wijzen er in hun re actie op dat zij de bijzondere opdracht hebben de eenheid van het geloof te bewaren. „Sterker dan de commissie doet, willen wij benadrukken dat alle dialoogpartners dus ook wij steeds onder het woord en de Traditie staan." Er is volgens de bisschoppen een zekere spanning tussen enerzijds en hun taak om te verkondi gen en te besturen anderzijds. Ook zeggen de bisschoppen dat het respec teren van andermans opvatting niet noodzakelijkerwijs inhoudt dat men de opvatting inhoudelijk ook deelt. Tot slot constateren zij dat zich „een duidelijke klimaatsverbetering afte kent. Toenadering en dialoog zullen het meer en meer van confrontatie en polarisatie winnen. Wij willen deze ontwikkeling bevorderen zoveel als in oss vermogen ligt." EERDER MET PENSIOEN? NU WAT AAN DOEN! Hoe jonger je start met de opbouw van je pensioen, hoe eerder je kunt zeggen: 'Ik stop met werken". In het boekje PensioenTimer staat wat de mogelijkheden zijn en welke maat regelen je daar zelf voor kunt nemen. Vraag het boekje aan via onderstaande coupon of bij je verzekeringsadviseur. In het boekje zit tevens een waardecoupon voor een gratis Pensioen- Diskette om je eigen pensioenbehoefte in kaart te brengen. Postcode/Plaats: In een envelop sluiten en zonder postzegel sturen aan: Antwoordnum I ^^mer 89, 2500 VC Den Haag. Bellen kan ook: 070-361 47 31 toestel S80^| EEN l'UULIKATIE VAN DE GEZAMENLIJKE LEVENSVERZEKERAARS

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5