Rijnwoude subsidieert opknappen oude huizen Eis anderhalf jaar voor inbraken en overvallen Verzekering vergoedt vochtschade Rijn Veenstreek Papierbakken Dure zeilboot blijft aan de ketting liggen Waarom geen rechte banaan? Gymles kleuters toch in Het Spant Leimuiden Torenvalk luidt noodklok over bergingsruimte Spant Dorpsplein Leimuiden heet nu ook officieel Dorpsplein 'OENSDAG 14 DECEMBER 1994 973 17 "Vammerdam flANDRAPASSCHIER ièventien bewoners van het Centrum voor verstandelijk ge handicapten Hooge Burch in '^wammerdam, zoeken gastge zinnen of bezoekvrienden. Een aantal wacht al vier jaar op ie- °inand die hun wat extra aan- lacht geeft en hen af en toe uit ïe eigen omgeving haalt. Via het vrijwilligersproject 'gast gezinnen' hebben 14.0 bewo- :aers van Hooge Burch vriend- Jchappelijke contacten met "(nensen die wonen in de regio cjVoerden, Gouda, Alphen en Twaalf oudere mannen )rien vijf vrouwen zoeken nog ,Jiaar vrienden, nadat zij veelal 3[alleen zijn komen te staan door j in Stompwijk 'stompwuk dorith ligtvoet d lEeidschendam wil binnenkort een andere manier oud pa ppier inzamelen. Op 22 plekken En de gemeente - waaronder iStompwijk - komen papierbak te staan. Op dit moment za melen alleen verenigingen en scholen oude kranten en recla in. De gemeente denkt niet dat zij straks minder b papier zullen ophalen. J Uit ervaringen van andere ge- meenten blijkt zelfs dat vereni- gingen meer oud papier inza- Jmelen. Dat komt doordat zij via 1de media de inzameling aan- J prijzen. Als mocht blijken dat er [bij verenigingen toch minder papier binnenkomt, wil Leids- onderzoeken of zij Jmeer subsidie voor het ophalen jkunnen krijgen. De meeste papierbakken wor den straks in de buurt van glas bakken geplaatst. De papier bakken worden wekelijks ge leegd. Als de bakken erg succes vol zijn, worden ze vaker ge leegd of wordt de capaciteit ver- j dubbeld. De gemeente ver wacht jaarlijks 625 ton oud pa pier te kunnen ophalen. Als dat lukt zou de afvalstoffenheffing in 1996 met acht gulden omlaag kunnen. Zoeterwoude zoekt sportman 1994 zoeterwoude Het comité 'Sportprijs van het jaar' in Zoeterwoude zoekt kan didaten voor de titels sportman, sportvrouw en sportploeg 1994. De kandidaten kunnen tot de jaarwisseling worden genomi neerd. Op 28 januari worden de prijswinnaars bekendgemaakt in Don Bosco. De kandidaten moeten uit Zoeterwoude ko men en het afgelopen jaar een, bijzondere sportprestatie heb ben geleverd. Vorig jaar werd de schaatser Jeroen Straathof voor de derde keer op rij uitgeroepen tot sportman van het jaar. De triat lete Ellen de Geus werd sport vrouw van het jaar. Vorig jaar won geen sportploeg de titel. het overlijden van familieleden. Het gaat erom dat verstandelijk gehandicapten iemand hebben die ze komt opzoeken, mee neemt wandelen, fietsen of ge woon televisie met ze kijkt. Binnen Hooge Burch is ook nog behoefte aan vrijwilligers die op zondagmorgen bewoners begeleiden naar de kerkdienst en vrijwilligers die op een door deweekse dag een verstandelijk gehandicapte begeleiden in het zwembad. Voor informatie over gastgezinnen/bezoekvrienden: Corrie Hoogendoorn en Roswit- ha van Bijlert op maandag, dinsdag en vrijdag: telefoon nummer 01726-30465/30467. Voor informatie over ander vrij willigerswerk: 01726-30380. Bomen Gemeneweg prooi houthakker hazerswoude-runduk Twintig essen, twintig popu lieren en drie elzen die nu nog langs de Gemeneweg tussen Hazerswoude-Dorp en -Rijndijk staan, worden vanaf maandag in opdracht van Rijkswaterstaat gerooid. De bomen moeten plaats maken voor de aanleg van de kruising van de weg met rijksweg 11. Rijkwaterstaat verwacht kort na de jaarwis seling te beginnen met de eerste werkzaamheden aan de kruising. Over vier jaar moet het nieuwe stuk weg de bestaande delen van rijksweg 11 in Zoeterwoude en Al phen met elkaar verbinden. rijnwoude «ruud sep De gemeente De grootscheepse renovatie-impuls is een reactie op de slechte toestand van een groot aantal particuliere wonin gen, met name aan de Dorps- roelofarendsveen marieta kroft De familie Van der Heiden uit Roelofarendsveen heeft alle schade vergoed gekregen die de hoge vochtconcentratie in haar huis Schieland 31 heeft veroor zaakt. De verzekering van de woningbouwvereniging Alke made heeft de kosten van de schade uitbetaald. Van der Heiden reageert ver heugd. „Hoeveel het is, doet er niet toe. Alles waar wij om ge vraagd hebben: de kurkvloer, de wanden en extra stookkosten in verband met het vocht is uitbe taald", zegt hij opgetogen. „Maar wat voor mij het belang rijkst is, is dat hiermee ons ge lijk is aangetoond. Het lag niet aan ons dat het zo vochtig was in huis." Dat laatste beweerde straat in Hazerswoude-Dorp. Onderzoekers waarschuwen dat delen van deze straat dreigen te verpauperen als de overheid de huiseigenaren niet te hulp schiet. Alleen al in de oude kern van Hazerswoude-Dorp telden de woningbouwvereniging. J. van der Tang van de Huur dersbelangenvereniging en te vens voorzitter van de ldachten- commissie beaamt dat 'het er inderdaad op lijkt dat dit een bevestiging van het gelijk van de familie Van der Heiden is.' „Ik ga nu nogmaals aan de wo ningbouwvereniging viagen wat er met dat huis mis is." Hij doelt op het rapport dat in de zomer door een deskundige derde in opdracht van het wo- ningbouwbestuur is gemaakt,- maar angstvallig door de WBA binnenskamer werd gehouden. De familie Van der Heiden was dit voorjaar ten einde raad toen ze zag dat haar tussenwo ning aan het Schieland steeds meer door vocht in verval raak te. De kurkvloer was openge- de onderzoekers 84 woningen die in een slechte staat verke ren. De problemen zijn voor een belangrijk deel terug te voe ren op de slappe bodem, het zware verkeer dat dagelijks door de dorpskern rijdt en het feit dat veel oude huizen niet onder heid zijn. In de andere kernen van de gemeente Rijnwoude zijn de problemen veel kleiner. Welke huiseigenaren er alle maal in aanmerking komen voor een renovatie-subsidie van maximaal 70 procent, werd gis teren nog niet helemaal duide lijk. De experts pleiten er voor barsten, de muren vertoonden gaten en de bepleistering viel van de muur. Er hing een muffe geur in huis en de kinderen wa ren constant verkouden. Een vochtdeskundige, die de familie zelf inschaakelde, toon de diverse bouwfouten in het huis van de WBA aan. De WBA schakelde zelf een deskundige derde in en deed vervolgens niets met diens bevindingen omdat 'het rapport te vaag was', aldus voorzitter P. van der Meer. De woningbouw liet het ver volgens bij haar eigen conclusie dat de oorzaak van het vocht- probleem in het woongedrag van de bewoners ligt. Een con clusie die diverse vochtdeskun- digen weerspraken. Eind augus tus kregen de Van der Heidens den haag/woubrugge Het dure zeiljacht van een Lei- muidenaar moet aan de ketting blijven liggen. Dat heeft de Haagse rechtbank gisteren in kort geding bepaald. Een Wour brugse botenbouwer heeft be slag gelegd op de boot. Hij wil er namelijk zeker van zijn dat de Leimuidenaar, die het schip via zijn bedrijf zou hebben ge kocht, niet met stille trom ver trekt. De botenbouwer is door de belasting voor ruim 150.000 gul den aangeslagen, omdat over de boot geen BTW is afgedragen. De Woubruggenaar wil dit geld op de Leimuidenaar verhalen. Hij moet de belasting betalen omdat hij het schip voor de Lei muidenaar in Nederland heeft ingevoerd, opgetuigd en uitge voerd. Omdat de boot in het buitenland zou varen, hoefde geen belasting te worden be taald. De Leimuidenaar heeft met het schip echter vooral in Nederland gevaren. De Woubruggenaar heeft ook bij de belastingdienst bezwaar aangetekend tegen de aanslag. Zijn bezwaar wordt waarschijn lijk in januari behandeld. om de subsidie vooral te richten op groepen van vervallen hui zen. Maar vanuit de commissie werd ervoor gepleit om ook an deren de mogelijkheid te geven om met subsidie hun huis op te knappen. De subsidie blijft be perkt tot huizen in de oude dorpskernen van Hazerswoude- Dorp, Benthuizen en Koude kerk. Bewoners van Koudekerk en van het oostelijk deel van Hazerswoude-Dorp kunnen vanaf volgend jaar een beroep doen op de subsidiepot. Het westelijk deel van het dorp en Benthuizen moeten nog een paar jaar geduld hebben. een ander huis toegewezen. De woning aan het Schieland werd toegewezen aan asielzoekers met vluchtelingenstatus. Directeur J. Kret van de WBA heeft geen reactie op de schade vergoeding. „Wij hebben ook dat bericht gehad", zegt hij. „Ik moet eerlijk zeggen dat ik er verder nog niet over heb nage dacht. Ik weet ook niet waarom ze de vergoeding hebben toege kend. Ik neem aan dat dat niet is op grond van bouwfoutep. Uit onze eigen onderzoeken is immers niets van mankemen ten aan de woning gebleken." Volgens de directeur wordt pas aan bouwfouten gedacht als ook de huidige bewoners met dezelfde klachten te kampen hebben. „Maar daar is tot nu toe nog niets van gebleken." Bij Wesselman Assurantie Be middeling in Roelofarendsveen (de instantie die bemiddelt tus sen woningbouwvereniging Alkemade en de verzekerings maatschappij) wil niet zeggen wat de redenen zijn om de ver goeding toe te kennen. „Het is niet gepast om daarover infor matie te verstrekken", aldus A. Wesselman jr. Ook bij Sedwick worden geen mededelingen ge daan over de reden. De kleuters van de Leimuidense basisschool De Kleine Wereld krijgen vanaf deze maand toch bewegingsonderwijs in ge meenschapscentrum Het Spant. De kinderen zouden eerst in de nabijgelegen basisschool De Torenvalk gymmen, maar die school klaagde over een grondig gebrek aan ruimte en schakelde de onderwijsinspecteur in. Die erkende dat De Torenvalk on voldoende ruimte heeft om ook kinderen van een andere school te kunnen ontvangen. Directeur P. Maros van De Kleine Wereld is opgelucht dat er eindelijk een definitieve op lossing is voor het ruimtegebrek in zijn school. Doordat er sinds dit schooljaar een extra groep is, heeft De Kleine Wereld de speelzaal voor de kleuters om- leimuiden liesbeth buitink De openbare basisschool De Torenvalk in Leimuiden luidt in een brief aan de gemeenteraad de noodklok over het gemeen schapscentrum Het Spant. De bergingsruimle in de Vijverzaal is volgens directrice A. Brands- ma dringend toe aan uitbrei ding, hoewel de raadscommis sie algemene zaken onlangs be sloot dat een vergroting te duur zou zijn. „De bergingsruimte in de Vij verzaal is niet veilig omdat ze overvol is", constateert Brands- ma in haar brief aan de raad. „Het samen met een leerling te voorschijn halen van een toestel is een onverantwoorde zaak." Bovendien moet een deel van de toestellen buiten de berging in de gymzaal zelf worden op geslagen. „De ruimte die de Het dorpsplein bij de Dr. Sta- penséastraat en de Dorpsstraat in Leimuiden krijgt zijn officiële naam: Dorpsplein. De winkels aan het plein, waaronder een drogisterij en café René, liggen nu nog aan de Dr. Stapenséa- straat. Als het aan het college ligt krijgen die binnenkort een ter een ander adres. Burge meester en wethouders hebben de winkeliers de naamsverade- ring voorgelegd. Daarna moet de gemeenteraad er nog over beslissen. groep zou eigenlijk moeten uit wijken naar de lokalen in basis school De Schakel, die worden gebruikt door kinderdagverblijf Snoopy en peuterspeelzaal Olle- ke Bolleke. „Maar met deze op lossing kunnen het kinderdag verblijf en de peuterspeelzaal tenminste behouden blijven voor Leimuiden", aldus Maros. De Kleine Wereld voelde er eerder weinig voor om de kleu ters naar Het Spant te laten lo pen, maar Maros wil zich nu bij de oplossing neerleggen. „Je moet op een gegeven moment kiezen. Anders was er voorlopig geen bewegingsonderwijs voor de kleuters geweest. De afgelo pen maanden zijn we nog wel doorgekomen, maar dat is niet altijd gemakkelijk geweest. Dit is de minst slechte oplossing." toestellen innemen, beperken de te gebruiken zaalruimte en vormen derhalve een groot ge vaar voor de leerlingen." Door de overvolle berging wordt een deel van de toestellen nooit gebruikt, omdat het de leerkrachten te veel tijd of kracht kost om ze te voorschijn te halen. „Veelal wordt er dan maar besloten het gewenste toestel niet te gebruiken en dat is funest voor een verantwoorde opbouw in de lessen lichamelij ke opvoeding." Brandsma stelt voor de ber ging toch uit te breiden. „Als dat geen haalbare zaak is, zou ook kunnen worden gekozen voor het plaatsen van een container die dienst kan doen als extra bergingsruimte." De gemeente raad bespreekt de brief op 22 september. Het college heeft ook overwo gen het plein de Jacobus Maar- senhof te noemen, naar het ver voersbedrijf Maarsen en Kroon dat daar was gevestigd. De naam Dorpsplein is echter al zo ingeburgerd dat daarvoor is ge kozen. Wanneer elders in het dorp weer huizen worden ge bouwd, kan de naam wel wor den gebruikt. Het college denkt daarbij aan huizen die ooit in de zogenoemde dokterstuin achter het pand van gemeente werken zouden kunnen verrij zen. den haag/alphen aan den run Zo stoned als een garnaal was de 23-jarige Al- phenaar toen hij op 12 september van dit jaar in één nacht tijd in Alphen inbrak bij verschil lende winkels en ook nog probeerde binnen te komen bij twee woningen. Van dat laatste kon hij zieh gisteren niets meer herinneren. Maar het kon best zo zijn. De Alphenaar had een drugprobleem, dat is wel duidelijk. En Alphen had daardoor een in- .braakprobleem, want je moet toch op de een of andere manier aan je centen komen. De se rie inbraken op de 12de september was maar één van de feiten waarvoor de man gisteren voor de tweede maal voor de meervoudige kamer van het Haagse rechtbank terecht stond. Evenals de vórige keer eiste de officier van justitie een celstraf van anderhalf jaar met aftrek van voorarrest. Een ander spectaculair misdrijf pleegde de Alphenaar vorig jaar maart. Hij overviel 's morgens om zeven uur de benzinepomp aan de Willem de Zwijgerlaan in zijn woonplaats. De buit bedroeg een bescheiden 700 gulden. Wat de overval echter bijzonder maakte, was het feit dat de dader linea recta uit het politie bureau kwam. Hij had daar de nacht door mogen brengen nadat hij was gepakt voor een autokraak. De Alphenaar moest zich al eerder voor de rechtbank verantwoorden voor al zijn vergrij pen uit de laatste twee jaar. De rechters kwa men toen nog niet tot een vonnis omdat zij eerst enige experts de zieleroerselen van de verdachte wilden laten onderzoeken. Gisteren lagen er twee rapporten op tafel: een van een psychiater en een van een psycholoog. Beiden constateerden dat de labiele verdachte door zijn verslaving ook nog eens «paranoïde en psychotisch was geworden. De man was daar door verminderd toerekeningsvatbaar. Voor de officier waren de rapporten geen aanleiding om de eis van anderhalf jaar cel te verlagen. En vreemd genoeg drongen ook de twee advocaten die de Alphenaar bijstonden daar niet op aan. Als de man maar zo snel mogelijk op een drugvrije afdeling wordt ge plaatst en als hij maar wordt behandeld aan zijn stoornissen, dan is anderhalf jaar cel wat de advocaten betreft oke. De rechtbank doet op 27 december uit spraak. We kunnen vierkante tomaten maken Vierkante tomaten, lekker handig voor verpakking en vervoer, geen probleem. Maar een mens- en milieuvriendelijke banaan, rechtvaardig en milieu-groen? Solidaridad maakt zich er sterk voor en rekent daarbij op uw steun. Met de aanschaf van een certificaat brengt u de rechtvaardige en milieu-groene banaan een stapje dichterbij. Wij houden u van de ontwikkelingen op de hoogte: twee keer per jaar sturen wij certificaathouders een speciaal bananenbericht. U kunt dit project steunen door een certificaat te kopen. Stort 100,- op giro 180.4444 t.n.v. Solidaridad Utrecht o.v.v. certificaat. SOLIDARIDAD Solidaridad investeert in een rechte en groene banaan chef hennyvan egmond. 071-35641-i, plv.-chef hans koenekoop, 071-356413 portemonnee gestolen j°ii phen aan den run» Een 52-jarige Alphense vrouw is bij een su permarkt in winkelcentrum De Herenhof haar portemonnee ettwijtgeraakt. De Alphense werd aangesproken door een buiten bands sprekende vrouw en enige tijd later miste ze haar porte met 55 gulden, een bankpas en cheques, g oGokautomaat gekraakt 0 uphenaan den run* Bij een horecagelegenheid in de Hooftstraat Wn Alphen aan den Rijn is in de nacht van maandag op dinsdag geldcasstte met 2000 gulden uit een gokautomaat gestolen, jyjfevens werden een televisie, een telefoon, geluidsapparatuur en c 25 cd's meegenomen, it.! -Inbraak in bloemenwinkel tj alphen aan den rijn Een buurman hoorde wel glasgerinkel, maar sliep gewoon verder in zijn huis aan de Stuifzwam. 's Morgens jriileek dat in een ernaast gelegen bloemenwinkel was ingebro- e jcen. Uit de kassa werd 300 gulden gestolen en ook verdween de Intelefoon. De daders hebben een ruit van de winkel ingeslagen. H.De inbraak is gepleegd in de nacht van maandag op dinsdag. Vdj)ieven slaan hun slag etkoELQFARENDSVEENUit een huis aan de Vondelsingel in Roelo- 'Jfarendsveen zijn een videorecorder en een televisie gestolen. erGeld en waardepapieren verdwenen bij een inbraak in een wo- aan de Gerberastraat. Ook werd ingebroken in een pand de Jan Tooroplaan. Het is nog niet bekend wet er is meege komen. De inbraken werden gepleegd in de nacht van maandag "^op dinsdag. Brand in slaapkamer leimuiden» Vermoedelijk was kortsluiting de oorzaak van een r brand gistermiddag in een huis aan de Robiniahof in Leimuiden. UDe vrijwillige brandweer van Leimuiden was snel ter plaatse en Ikon uitbreiding van de brand voorkomen. Het vuur was ont- in een slaapkamer. Er was brand- en rookschade in de slaapkamer en zolderverdieping. Verstandelijk gehandicapten Hooge Burch zoeken vrienden nil De gemeente Rijnwoude mag de komende jaren een klei ne zeven ton subsidie verlenen aan eigenaren van voor oorlogse woningen die hun huis willen opknappen. De commissie ruimtelijke ordening ging gisteren akkoord met het voorstel van burgemeester en wethouders. Naast de gemeentelijke subsidie draagt de provincie de komen de jaren bijna anderhalf miljoen bij aan het opknappen Van privéwoningen. Hoge Rijndijk Zoeterwoude krijgt even verkeersdrempels zoeterwoude De Hoge Rijndijk in Zoeterwoude krijgt deze week drempels om de snelheid van het verkeer te remmen. Sinds de opening van rijksweg 11 rijden er veel minder auto's op de Hoge Rijn dijk. Automobilisten die er wel rijden duwen het gaspedaal echter wat dieper in dan voorheen, waarschijnlijk omdat ze meer ruimte hebben „Er zijn snelheidsmetingen gedaan na de opening van de rijksweg 11 en daaruit blijkt dat tachtig procent van de auto's harder rijdt dan de toegestane 50 kilometer per uur. En 20 tot 25 procent rijdt harder dan 65 kilometer per uur", aldus ge meentewoordvoerder J. Oudeman. In april volgend jaar begint de gemeente met de aanleg van verkeersremmende maatregelen, zoals plateaus, asverschuivin- gen van de weg en een versmalling van de rijbaan. „Maar dat is pas over een halfjaar, dus leggen we nu tijdelijk verkeersdrem pels neer", aldus Oudeman. Op de Hoge Rijndijk tussen het viaduct van de rijksweg 4 en de kruising met de Burgemeester Smeetslaan komen zeven drempels te liggen, aan de uiteinden van de route en bij de kruisingen met de Oranjelaan en de 5 Meilaan. De drempels zijn zogenoemde 50 kilometerdrempels, waarover bussen en vrachtverkeer wel gewoon door kunnen rijden. leimuiden liesbeth buitink gebouwd tot leslokaal. De extra Tv 'Hiermee is ons gelijk aangetoond'

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17