Bij twijfel: 'Zeker weten' Kerk Samenleving Hoogleraar a.J. Bronkhorst overleden WOENSDAG 14 DECEMBER 1994 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071 -356443 BUITENLAND KORT Excuses De federatie van boeddhisti sche organisaties op Sri Lanka eist van de paus ver ontschuldigingen voor op merkingen over het boed dhisme in zijn boek 'Over de drempel van de hoop'. De fe deratie heeft Johannes Paulus II, die op 20 en 21 ja nuari Sri Lanka bezoekt, uit gedaagd een debat over deze passages aan te gaan. ,,Wat de paus over het boeddhis me schrijft, slaat op niets", zei Nalin de Silva van de boeddhistische federatie gis teren op een persconferentie in Colombo. Volgens hem is de paus, die aan het hoofd van een 'imperialistische be weging' staat, bang voor de groei van het boeddhisme en de islam in Europa. De paus noemt het boeddhisme 'in belangrijke mate een sys teem zonder God'. In dat sys teem bevrijdt de mens zich niet van het kwaad door het goede dat van God komt; hij bevrijdt zich alleen door de onthechting van de wereld die slecht is. Zich redden wil vooral zeggen zich bevrij den van het kwaad door zich onverschillig te maken voor de wereld die de bron van het kwaad is. Dat is het hoogtepunt van het geeste lijkproces." Opvolger voor Daly De 55-jarige Sean Brady, tot vorig jaar rector van het Iers College in Rome, is benoemd tot aartsbisschop-coadjutor van Armagh (Noord-Ierland), het centrum van de Ierse RK Kerk. Daarmee wordt hij te- zijnertijd de opvolger van de Ierse primaat, de 77-jarige kardinaal Cahal Daly. Brady is nu priester in Ierland. De benoeming komt in een pe riode waarin de Ierse RK Kerk geconfronteerd wordt met seksschandalen waarbij priesters zijn betrokken. In juli werd bijvoorbeeld de Norbertijner pater Brendan Smyth tot vier jaar gevange nisstraf veroordeeld wegens seksueel misbruik van kinde ren. Deze zaak leidde indi rect tot de val van de rege ring-Reynolds in november. Kerkelijke kringen gaan er van uit dat de enkele geval len die tot dusver bekend zijn geworden, slechts het topje van de ijsberg vormen. Vorige maand zegde kardi naal Daly toe dat de Kerk al les zal doen om seksueel misbruik door priesters te stoppen en dat de Kerk da ders niet onbestraft zal laten. Nazi-ideeën De Duitse minister van ge- zins-, ouderen- en vrouwen zaken Claudia Nolte (CDU) heeft een woord vooraf ge schreven voor een rooms-ka- tholieke jongerenagenda, waarin nazi-opvattingen staan. De agenda bevat de kreet 'Deutschland, Deutsch- land iiber Alles' en pleit voor een Duitsland dat zich van Nederland tot Litouwen en van Denememarken tot Italië uitstrekt. Ook de vorige 'Komm-mit'-agenda bevatte propaganda voor extreem rechtse ideeën, onder meer van de Republikaner. Daarin werd Polen ervan beschul digd Duits grondgebied te hebben 'geroofd'. De rk-bis- schoppenconferentie distan tieerde zich dit voorjaar van de agenda, die door een commercieel bedrijf wordt uitgegeven. De agenda werd in een oplage van 100.000 exemplaren naar meer dan duizend parochies verzon den. Priesters en jeugdwer kers hadden toen al bijna alle exemplaren verdeeld. Ook daarin had Nolte een bijdra ge geschreven. Nieuw boek Harry Kuitert voor christenen die geen grond meer onder de voeten voelen Als de voorteke nen niet bedrie gen dan heeft Harry Kuitert weer een bestseller geschreven. Het is al weer drie jaar geleden dat deze gerenommeerde gereformeerde theoloog het 'Algemeen Betwijfeld Christelijk Geloof het licht deed zien. Van dat boek, dat veel stof deed opwaai en, werden er 60.000 ver kocht; 36 weken stond het onafgebroken in de non fictie top-tien van de Li- bris-boekhandel geno teerd. En nu al zijn bijna achtduizend exemplaren verkocht van zijn nieuwe boek 'Zeker weten', dat vo rige week uitkwam. amstelveen theo krabbe Uitgever Ton van de Worp van Ten Have heeft een derde druk al in voorbereiding. Opnieuw ligt er een prachtig en bijzonder leesbaar boek over het christe lijk geloof klaar. 'Zeker weten' van dr. H.M. Kuitert, emeritus hoogleraar ethiek en inleiding dogmatiek van Vrije Universiteit te Amsterdam, is geen vervolg op het 'Algemeen Betwijfeld Christelijk Geloof. In dat boek liep Kuitert de gereformeerde leer na om te zien wat daarvan nog houdbaar is. Zijn jongste boek heeft een andere insteek: het is speciaal geschreven voor mensen die met hun christelijk geloof geen grond meer onder de voeten voelen, 'maar dat wel graag zouden willen'. Voor mensen 'die met het gevoel zit ten dat alles wankelt', voor twij felende christenen, die geen houvast meer kunnen vinden. Maar in zijn stijl lijkt het wèl op zijn vorige boek: vlot geschre ven, in een soort spreektaal, zonder voetnoten en theologi sche verantwoordingen, met al lerlei gedachtenwendingen, te genwerpingen en herkenbare voorbeelden. De lezer proeft direct dat Kui tert er op zijn zeventigjare leef tijd gewoon nog plezier in heeft om een boek te schrijven, dat je tot nadenken stemt. Er is niet alleen een overeenkomst in stijl, maar ook in de werkwijze. Als groot kenner van de christelijke traditie stapt Kuitert er als het ware even buiten om te kijken wat je als moderne mens in de westerse cultuur nog met die eeuwenoude traditie kunt. Wat is daarvan houdbaar is en wat blijft er nog van over? Eerst sloopt hij traditionele geloofs voorstellingen, 'die geen ver trouwen meer blijken te wek- Prof. dr. H.M. Kuitert. ken' om vervolgens uit te kun nen komen waar het om gaat: God vinden. De weg die hij daarbij uittekent is de overgang van het 'geloof-van-horen-zeg- gen' naar 'het geloof vinden'. Geloof hoor je eerst van een an der, je vader, je moeder, je oma, de dominee of de pastoor; uit eindelijk geloof je omdat je het zelf ervaart. Valse zekerheden Eén van die valse zekerheden die Kuitert afbreekt is de waar heidsaanspraak van het chris tendom op grond van het open baringskarakter en de bijbel. Dat kan niet meer in onze te genwoordige multi-religieuze cultuur, waarin naast het chris tendom ook de islam en het jo dendom aan de horizon zijn verschenen. Want ook het jo dendom en de islam beroepen zich op de openbaring en hun heilige geschriften, de Torah en de Koran. Als die waarheidsaan spraak op grond van de open baring en de bijbel de reden is om te geloven kun je als chris ten net zo goed overstappen op het geloof van je buurman, de islam. Een andere valse zeker heid, die Kuitert afwijst, is de pretentie van de Kerk de abso lute waarheid over God in pacht te hebben. Vasthouden aan der gelijke valse zekerheden bren gen christenen in het huidige postmoderne tijdperk er ge makkelijk toe te vluchten in de orthodoxie of in fundamentalis me. En dat wijst Kuitert al jaren grondig af. Wat houdt Kuitert dan wel over? Weinig en toch veel. Wat de drie 'grote' wereldgodsdien sten gemeen hebben is een 'zoekontwerp', die mensen helpt de weg naar God te vin den. Het christendom heeft een beeld, een tekening, een ruwe schets van God, waarmee je aan de slag kunt gaan. Kuitert: „De waarheid van een religie wordt niet gegarandeerd door het uit gangspunt te nemen in geopen baarde waarheden, eerst het einde van de rit beslist erover: zeker is een mens pas als hij de gene die hem was uitgetekend heeft gevonden. Het ontwerp dat religies van God maken is een zoek-ontwerp. Vergeleken bij onze zoekontwerpen is God anders, we vinden niet het zoe kontwerp maar via het zoekont werp de werkelijkheid van God achter onze ontwerpen." En de kerk wordt daarbij door Kuitert niet totaal afgeschreven. De kerk is niet de bezitter van ab solute waarheden, maar 'leve rancier van het christelijk inter pretatiekader', 'overslagbedrijf en 'toeleider naar het geloof. „Een goede kerk is een opslag plaats van ervaringen van vori ge generaties, waarmee mensen aan de haal kunnen en mogen gaan. Zelf uitzoeken waar ze wat mee kunnen en waar niet." Kritiek Theologisch is er wel het een en ander af te dingen op Kuiterts jongste boek. Hoewel hij de is lam als een spiegel en een zus- tergodsdienst aan behoudende christenen voorhoudt, is zijn behandeling daarvan erg sum mier. En erg gekleurd door het beeld dat velen van de islam hebben door de media, die ons dagelijks het fundamentalisti sche karakter van de islam voorspiegelen. Maar ernstiger is het feit dat Kuitert de westerse cultuur te veel als een vanzelf sprekendheid accepteert, om aan te kunnen sluiten bij de er varing van mensen. Een kriti sche beschouwing van de wes terse cultuur ontbreekt. Maar deze kritiek neemt niet weg, dat Kuitert een belangrijk, origineel en inspirerend boek geschreven heeft. Eigenlijk mag hij het niet laten bij dit boek voor twijfelende christenen op zoek naar een nieuw houvast. Het wachten is op een boek van zijn hand over het christendom voor mensen, die geen enkele band (meer) hebben met het christendom. Harry Kuitert is dat aan zijn stand verplicht. Zo'n boek zou het toch al om vangrijke oeuvre van deze gere formeerde theoloog en medisch ethicus pas echt vervolmaken. H.M. Kuitert: Zeker weten. Voor wie geen grond meer onder de voeten voelt. Uitgeverij Ten Have, Baarn. Prijs 29,90 gulden. Zeist anp vormde Kerk in 1951. Als voorzitter van de her vormde commissie voor theologisch-wetenschap- pelijk onderwijs heeft hij jarenlang grote invloed gehad op de benoeming van hervormde kerkelij ke hoogleraren. In die periode ging de benoeming van dr. G.H. ter Schegget in Amsterdam niet door. Van 1967 tot 1970 vertegenwoordigde hij zijn kerk bij het Pastoraal Concilie van de Rooms-Ka- tholieke Kerk. Hij was ook voorzitter van het Her vormde Romeberaad. Hij heeft drie assemblees van de Wereldraad van Kerken bijgewoond: Up psala, Nairobi en Vancouver. Tot zijn vele publikaties behoren boeken over Karl Barth, bij wie hij had gestudeerd, over het Nederlands Hervormd Kerkrecht en over het Tweede Vaticaans Concilie. Jarenlang was hij re dactielid van het Nederlands Theologisch Tijd schrift en van Kerk en Theologie. BEROEPINGSWERK De hervormde emeritus hoogleraar theologie dr. A.J. Bronkhorst is op 6 december op 80-jarige leeftijd in zijn woonplaats Zeist overleden. Dit heeft de familie gisteren bekendgemaakt. Bronkhorst, in 1947 in Utrecht gepromoveerd, was van 1954 tot 1966 hoogleraar aan de Protes tantse Theologische Faculteit in Brussel en ver volgens tot zijn emeritaat in 1984 hoogleraar kerkgeschiedenis aan de Rijksuniversiteit Utrecht. Verder was hij in Utrecht kerkelijk hoogleraar kerkrecht namens de Nederlandse Hervormde Kerk. Voordat hij hoogleraar werd, was Bronk horst hervormd predikant. In 1945 behoorde hij tot de oprichters van Her vormd Nederland. Hij heeft meegewerkt aan de totstandkoming van de Kerkorde van de Her- NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Gendrmgen (toez.): J.B. van Heerde, eervol ontheven predi kant, wonende te Enschede. Bedankt: voor IJsselstein (Utr.): H. Harkema te Onstwedde. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Stiens: drs. D. de Jong te Dinteloord. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Brouwershaven: J.L. Beuving, kandidaat te Kampen. Bedankt: voor Ureterp: J. van de We tering te Bergentheim. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: tweetal te Zwolle: drs. W. van 't Spijker te Stadskanaal en B. Witzierte Utrecht-Centrum. Broeiboot in uitzending Moker De radio-uitzending van Moker, het media-overleg van kerken in Rijnland en de Bollenstreek, be steedt vanmiddag en komende zondag aandacht aan de 'Broei boot', die van 9 tot 11 december in Leiden lag afgemeerd. De overdenking is van H. van Breu- kelen uit Leiden. Moker zendt op woensdag uit van 16.30 tot 17.00 uur en op zondag van 19.00 tot 19.30 uur op de FM 105.7 of via de kabel op de FM DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgevenj Damiate bv DIRECTIE. B M. Essenberg, G.P. Arnold (adj), J. Kiel (adj); HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj). OMBUDSMAN R.D. Paauw, tel. dag. 9.30- 11.30 uur 071-356215, of per post HOOFDKANTOOR: Rooseveltstraat82,2321 BM Leiden Telefoon 071-356356 POSTADRES Postbus 54.2300 AB Leiden TELEFAX: Advertenties071 -323508 Fam. berichten 071 -323508 Redactie071-321921 ADVERTENTIES ma.-vnj. van 08.30-17 00 uur: Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma.-vrij.van8 30-17 00 uur: Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Tel. 071-128030 bij vooruitbet. (ind, BTW) peracc.giro autom.bet. per maand ƒ31.05 per kwartaal 87,70 per jaar 337,55 VERZENDING PER POST Nederland: per kwartaal 134,50 overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING ma t/mvrij: 1800-19.30 uur, zat 10.00-12 00 uur Tel 071-128030 30,05 86,70 336,55 HET WEER Frisse dag Een koufront dat gisteravond vanuit het noorden met regen en aanzienlijk koudere lucht het land binnentrok, maakte een einde aan een driedaagse periode met voor jaarsachtige temperaturen. In De Bilt werd in deze periode weer eens een warmterecord gebroken. In de nacht van maandag op dinsdag daalde het kwik met verder dan 12.0 graden. Nog niet eerder bleef een decembernachtzo warm; het vorige record dateerde van vijf jaar geleden toen op 21 december een minimum van 11.5 graden werd opgetekend. Dinsdagavond kwam de wind in de noordhoek terecht en gedurende enkele uren regende het pittig; de meeste stations in de westelijke kuststrook vingen 10 tot 15 milli meter op. Tijdens de passage van het neerslaggebied daalde het kwik van 11 naar 6 graden. In de droge lucht, afkomstig van boven de poolcirkel, keert het temperatuur- niveau terug naar normaal. Van een winterse aanval is zeker geen spra ke; de scherpe kantjes zijn er wel af door de lange aanvoer over warm zeewater. Bovendien wordt de noordelijke aanvoer al snel afge- fij knepen door een hogedrukgebiei^. dat in de komende nacht dicht langs ons land naar Frankrijk koerst. De atmosfeer komt tot rust en z\<T de opklaringen breed genoeg zijifJ zakt het kwik landinwaarts tot en kele graden onder nul. PlaatselijP- kan zich een mistbank vormen. 16 Vlak langs de kust blijft het warrrf1- dankzij de invloed van het zeewaf6 (10 graden). Ie Morgen beleven we nogmaals eer frisse dag met maxima van circa L graden. Aanvankelijk is het held®] maar vanuit het noordwesten wor den de eerste wolkenvelden van een nieuwe IJslanddepressie zicfóf baar. De wind, die eerst nog zwalkt; is, begint in de loop van de dag aL te trekken uit zuidwest. Vanaf da^ moment begint het kwik geleidelL te stijgen en op vrijdag en zaterdf is het vertrouwde regenachtige er' zachte weer terug met maxima o[j_ lopend tot 9 a 10 graden. Een br^ de westelijke stroming boven de oceaan en West-Europa zorgt er voor dat de winterse taferelen pas worden aangetroffen ten noordoos ten van de lijn Stockholm-War- I schau. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Noorwegen: Vandaag opklaringen en aan de kust nog een enke le winterse bui. Morgen toenemende wind en be wolking, aan de kust ge volgd door regen of natte sneeuw. Overdag lichte tot matige vorst, langs de kust maxima iets boven het vriespunt. Zweden: Droog en overwegend hel der weer. Middagtempera- tuur van -10 graden in het noorden tot iets onder nul in het uiterste zuiden. Denemarken: Perioden met zon en vrij wel overal droog. Middag- temperatuur iets boven het vriespunt, 's nachts lichte tot matige vorst. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Flinke zonnige perioden en bijna overal droog weer. Maar morgen later op de dag in het westen meer bewolking en vooral in Schotland en Ierland kans op regen. Vandaag maxima van 4 graden langs de Noordzee-kust tot 8 graden in het westen. Morgen op de meeste plaat sen opnieuw iets warmer. België en Luxemburg: Vandaag naar het zuiden wegtrekkende regen, die in de Ardennen mogelijk over gaat in natte sneeuw. Morgen flinke pe rioden met zon en droog. Middagtempe- ratuur dalend tot ongeveer 4 graden morgen. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag meest bewolkt en vooral in het noorden wat regen die in de Jura en Vo gezen mogelijk overgaat in sneeuw. Mor gen flink wat zon en droog met maxima van ongeveer 3 graden. Alleen in het westen van Bretagne meer bewolking, mogelijk wat regen en hogere maxima. Portugal: Droog en flinke zonnige perioden. Plaat selijk mist. Maximumtemperatuur onge veer 17 graden. Madeira: Wolkenvelden en een toenemende kans op een bui, mogelijk met onweer. Mid dagtemperatuur ongeveer 22 graden. Spanje: Flink wat zon en droog. Lokaal kans op mist. Middagtemperatuur vandaag on geveer 15 graden maar aan de Costa's in het zuiden ongeveer 20. Morgen bijna overal iets frisser. Canarische Eilanden: Af en toe zon maar ook wolkenvelden en een toenemende kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur onge veer 23 graden. Tunesië: Vandaag vrij zonnig. Morgen meer be wolking en vooral in het noorden kans op wat regen. Morgen middagtemperatuur vlak aan zee ongeveer 18 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag nog wolkenvelden, morgen meer zon. Op de meeste plaatsen droog. In de Franse Alpen kans op wat sneeuw. Geleidelijk kouder met morgen maxima uiteenlopend van ongeveer 5 graden in de omgeving van Lyon tot 14 aan de voet van de Pyreneeën. Mallorca en Ibiza: Flinke perioden met zon en droog. Mid dagtemperatuur iets dalend; morgen on geveer 18 graden. Italië: Vandaag nog vrij zonnig en bijna overal droog. Morgen meer bewolking en vooral aan de kusten in het zuidoosten kans op wat regen en veel wind. Vandaag nog maxima uiteenlopend van ongeveer 10 graden in het noorden tot 18 in het mid den en zuiden. Duitsland: Vandaag in het noorden en midden wis selend bewolkt en enkele buien, boven 300 meter met sneeuw. In het zuiden bewolkt en perioden met regen, die overgaat in sneeuw. Morgen overal meer zon en een afnemende kans op neer slag. Middagtemperatuur dalend tot rond het vriespunt morgen. Zwitserland: Aan de noordkant van het Alpenmassief tamelijk bewolkt en vooral vandaag pe rioden met regen die snel overgaat in sneeuw. Aan de zuidflank van de Alpen overwegend droog. Maxima dalend tot rond het vriespunt, in Tessin minder Oostenrijk: Vandaag overwegend bewolkt en perio den met regen, die snel overgaat in sneeuw. Aan de zuidflank van de Alpen, en morgen ook elders, overwegend droog. Kouder met morgen maxima rond het vriespunt. WEERRAPPORTEN DONDERDAG 15 DECEMBER 1994 Zon- en maanstanden Zon op 08.41 Zon onder 16.2| Maan op 14.57 Maan onder05.9 Waterstanden Katwijk Hoogwater01.33 13.49 Laag water 09.47 22.05 Weerrapporten 13 december 19 uur: Amsterdam regen De Bilt regen Deelen regen Eelde regen Eindhoven regen Den Helder regen Rotterdam regen Twente regen Vlissingen regen Maastricht motrege Aberdeen onbew. Athene onbew./ 12 12 3«| 10 8 13 12 3* 10 10 6i 13 12 5.f 11 10 12.6- 11 11 0. 12 11 0. 5 5 0.2 17 9 O.Ö Barcelona onbew. windst 17 8 O.r Berlijn Boedapest Bordeaux Brussel licht bew. wnw4 14 9 O.® wl 19 9 0® Dublin Innsbruck mist w2 4 Istanbul onbew./ zw4 11 Klagenfurt mist verand 2 1 Kopenhagen regen nw6 8 7 0.41 Las Palmas onbew, windst 22 20 Out 0 J Lissabon onbew. windst 18 10 0.(£ 0 Locarno onbew./ w2/ Q.Ojj Londen regen wzw 5 13 11 02|] Luxemburg zwaar bew. w6 8 7 O.ll Madrid licht bew. windst 18 2 O.Cj 9 0.| 5 O.OL 11 O.O; -7 8.0' 7 0.0;: io 1 -1 -6 0.11 Rome zwaar bew no 3 17 Split onbew./ wnw2/ 17 Stockholm half bew wnw2 -1 Warschau zwaar bew, w3 8 Wenen zwaar bew wnw9 13 Zürich onbew./ zw 21 Bangkok licht bew. windst 33 0 Buenos Aires weerlicht/ o437 Casablanca zwaarbew nw2 19 Johannesburg onbew windst 31 0 Los Angeles licht bew zo 2 14 New Orleans onbew. no 4 15 New York sneeuw no 7 1 Tel Aviv onbew. zo 4 19

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14