De Luifelbaan wil extra parkeerruimte iLEIDEN Leiden-Noord op de bres voor Raad en Daadwinkels Leidse student schuwt de barricaden Moskee krijgt minaret CHTERGROND WOENSDAG 14 DECEMBER 1994 hef henny van ecmond, 071 -356414, plv -chef hans koenekoop, 071-356439 A Drumfanfare Ta- I J marco uit Leider dorp moet op een andere plek bouwen. Op de be oogde locatie liggen kabels en leidingen. Secretaris 1 CL K Mollema, oud- I O wethouder van Al phen aan den Rijn, wordt zeer waarschijnlijk ge meentesecretaris van Kat wijk. Drempels y| In de Hoge Rijndijk I in Zoeterwoude ko men tijdelijk verkeers drempels. Veel auto's rij den te snel op deze weg. Nep-bezorgers innen fooien leiden Twee 16-jarige Leidse jongens zijn gisteren aangehou den omdat ze nieuwjaarskaartjes van huis-aan-huis bladen uit deelden zonder dat ze die kranten hadden bezorgd. De jongens hadden de kaartjes weggenomen bij een verdeelpost en hoopten zo wat fooien op te strijken. De politie kon het tweetal aanhou den na een tip van een bewoner van de Hoge Rijndijk. Rugletsel door voorrangsfout leiden Een 30-jarige Leidse fietsster is gistermorgen gewond ge raakt aan haar rug bij een aanrijding op de kruising van de Van 't Hoffstraat en de Buys Ballotstraat in Leiden. Zij verleende daar geen voorrang aan een 31-jarige Leidse automobiliste die van rechts kwam. Fietser en bromfietser botsen leiden Een 19-jarige Rijnsburgse fietser en een 18-jarige brom fietser uit Leiderdorp hebben gisteravond allebei hoofdletsel op gelopen bij een frontale botsing op de Wassenaarseweg in Lei den. De aanrijding vond plaats in een bocht tussen de Ende- geesterstraatweg en de Niels Bohrweg. De Leiderdorper liep een hersenschudding op en de Rijnsburger moest worden opgeno men in het Academisch Ziekenhuis. Man 'koopt' eigen radio terug leiden Een 22-jarige Voorschotenaar is gisteravond aan de Ou de Vest in Leiden beroofd onder bedreiging van een mes. De man liep naar zijn auto toen hij twee mannen uit die richting zag komen met een autoradio. In de auto zag hij dat zijn autora dio was verdwenen en hij liep de mannen achterna en vroeg zijn radio terug. De mannen bedreigden hem daarop met een mes en dwongen hem een geldbedrag van 38 gulden en 400 Belgi sche franken af te geven. Daarna kreeg hij zijn radio terug. Meubelzaken zondag open leiden De meubelzaken aan de Hoge Rijndijk in Leiden doen alsnog mee aan de Leidse koopzondag op 18 december. Dat hebben de bedrijfsleiders van Regeer, Hako, Van der Meer en Tapijtwereld besloten. Deze winkels wilden eerst een extra koopdag inlassen op zondag 11 december. Dit sloot volgens hen goed aan op de opening van het Leiderdorpse Meubelplein, op dezelfde dag. Op het laatste moment besloten de zaken van ope ning op 11 december af te zien. Dat gebeurde na een medede ling van de politie dat geopende winkels ontruimd en gesloten zouden worden. Wensen winkeliers lijken weinig kans Ie maken Niet honderd maar tweehonderd parkeerplaatsen extra, meer politiesurveillance en openstelling van de Hofland- brug (aan het einde van de Vijf Meilaan) voor alle soorten verkeer. Die verlanglijst kregen burgemeester en wethou ders gistermiddag overlegd van de winkeliersvereniging De Luifelbaan tijdens een werkbezoek aan Leiden Zuid- West. den. Die bomen moesten weg vanwege woningbouw. Volgens A. van Dorp, voorzit ter van de winkeliers van de Luifelbaan, heeft Kwik de reno vatie van het winkelgebied zijn zegen gegeven maar of dat zo blijft als nog meer bomen moe ten wijken, is de vraag. Van Dorps angst voor vertra gingen is groot. Het winkelcen trum bestaat 36 jaar en noe menswaardige vernieuwingen zijn er niet gepleegd. Hij drong er bij wethouder T. van Rij (PvdA/ruimtelijke ordening) op aan de inspraakprocedure syn chroon te laten lopen met de procedure rondom de aanvraag voor de bouwvergunning. Van Rij kan en wil dat echter niet. Ook openstelling van de Hof- landbrug zit er niet in. Volgens verkeerswethouder P. Langen- berg (D66) betekent een totale openstelling van de brug (waar nu alleen bussen en langzaam verkeer zijn toegestaan) dat een enorme sluiproute wordt gecre- eerd. De buurgemeente Voor schoten zou de gevraagde Leid se ingreep niet in dank afne- De kans dat de wensen in ver vulling gaan, moeten niet hoog worden aangeslagen. Alleen in het aantal parkeerplaatsen, dat door de aanstaande renovatie van het winkelgebied al met honderd stijgt, zit nog wat rek. De winkeliers denken dat 414 onvoldoende is omdat in de plannen voor hun Luifelbaan ook woningen zijn opgenomen. „En bewoners hebben ook een auto." Er is een groot probleem dat bomen heet. De bouwplannen gaan al ten koste van enkele tientallen bomen en inwilliging van de winkelierswens betekent dat vele bomen extra moeten sneuvelen. „Hoe zit het met Kwik", wilde het college weten. Kwik is de voorzitter van de stichting Leef baar Zuid-West. Onder aanvoe ring van Kwik heeft deze orga nisatie een felle, langdurige (maar vergeefse) strijd geleverd om de bomengroep langs de Vijf Meilaan overeind te hou- Burgemeester en wethouders zijn gistermiddag tijdens hun werkbezoek aan Leiden Zuid-West vooral met oud zeer geconfronteerd. Vooral in buurthuis Vogelvlucht werd weer veel gemopperd over de inspraakprocedure voor de bouwplannen aan de Vijf Meilaan ('Die overrompelingstak- tieken beginnen mode te worden in Leiden'), de omstreden muurschilderingen op de Sweelincklaan en het vermeende gebrek aan overleg over de eventuele vestiging in het buurthuis van ambtenaren van de dienst milieu en beheer en de politie. Ondanks de kerstbomen en de feestverlichting ging het er grimmig aan toe in de Vogelvlucht. foto hielco kuipers Aannemer Burgy mag gaan bouwen 'De winkels functioneren vanaf het begin tot volle tevredenheid' den haag/leiden Celstraf voor Leidse oplichter den haag/leiden De Leidse aannemer Burgy mag Deginnen met de bouw van een jnieuwe fabriek aan de Mors- weg. De Raad van State heeft de aezwaren van bewoner H. Blik- T%nan tegen de bouw verworpen. Blikman had het rechtscolle ge gevraagd de milieuvergun ning in te trekken omdat hij last 1 ;ou ondervinden van lawaai uit le toekomstige timmerwerk- [plaats. Ook voerde hij aan dat [het nieuwe bedrijf van Burgy itankoverlast en vervuiling zal iroorzaken. De gemeente Lei den heeft onmiddellijk na de juitspraak Burgy een bouwver gunning gegeven. De aannemer wil verhuizen omdat het huidi- Ige bedrijf aan de Van Speyk- straat te klein is geworden. ('Leegstand dreigt in Leidse I verpleeghuizen' j leiden wim koevoet Leegstand dreigt in de Leidse verpleeghuizen. Die opmerkelij ke stelling poneerde gistermid dag Frits van Oosten van ver zorgingshuis Rijn en Vliet tij dens een bijeenkomst in verzor gingshuis Haagwijk met burge meester en wethouders, andere directeuren van verzorgingshui zen in Leiden Zuid-West en ver tegenwoordigers van de stich ting ouderenwerk. Van Oostens voorspelling is opmerkelijk omdat momenteel de capaciteit van verpleeghui zen juist tekortschiet. Mede daarom komt een stijgend aan tal ouderen met een verpleeg huisindicatie in verzorgingshui zen terecht en wordt momen teel een nieuw verpleeghuis ge bouwd aan de Willem de Zwij- gerlaan. Volgens Van Oosten moeten de gemeente en de provincie echter werken aan vergroting van de capaciteit van de verzor gingshuizen. Die kunnen steeds beter overweg met ouderen met een verpleeghuisindicatie. Bo vendien kunnen verzorgings huizen voorkomen dat ouderen in verpleeghuizen terechtko men en dat sluit prima aan op het beleid dat ouderen zo lang mogelijk zo zelfstandig mogelijk moeten kunnen leven. Van Oosten pleitte dan ook vooral voor vergroting van het aantal plaatsen in verzorgings huizen voor tijdelijke opname. Daar komen ouderen terecht die zelfstandig wonen maar door bij voorbeeld een ongeluk verpleegd moeten worden. Dikwijls kunnen deze ouderen na verloop van tijd weer ge woon naar huis. Van Oosten wil een onderzoek naar de hoogst waarschijnlijk gunstige effecten van verhoging van dit type plaatsen in verzorgingshuizen. Hij vroeg gistermiddag om sub sidie van zo'n onderzoek maar hem werd (nog) niets toege- leiden henny van egmond De Raad en Daadwinkels vrezen voor hun voort bestaan. De drie winkels, die in het kader van de sociale vernieuwing in de Slaaghwijk, in Leiden- Noord en in de Binnenstad-Oost zijn gevestigd, maken onderdeel uit van de grote bezuinigings operatie die de gemeente Leiden op dit moment uitvoert. Hoewel er nog niets bekend is over de bezuinigingen heeft de wijkgroep Leiden-Noord en het Wijkkomitee Plan Noord in brieven vast aan de bel getrokken bij het college van burge meester en wethouders. Zelfs de discussie over het voortbestaan noemt de wijkgroep 'onvoorstelbaar' gezien het succes van de wijkwinkels. De Raad en Daadwinkels zijn opgericht als buurt- winkels waar mensen terecht kunnen met vragen over de gemeente. Er worden wekelijks diverse spreekuren gehouden. „De Raad en Daadwinkels functioneren vanaf het begin tot volle tevreden heid", aldus de wijkgroep. En ook tot tevreden heid van de gemeente, zo constateert de wijk groep. Er is onlangs nog een dependance ge opend en Leiden heeft er een videofilm over ge maakt. De film werd aan 37 gemeenten toege stuurd. „De gemeente Leiden toont zich - niet ten onrechte - trots op haar Raad en Daadwinkelini- tiatief en de resultaten ervan." Volgens de wijkgroep werken de Raad en Daad- winkels zo goed omdat het een kleinschalige en laagdrempelige voorziening is. Bovendien is de betrokkenheid bij de buurt groot. „Wij vragen u dan ook met klem dit karakter van de Raad en Daadwinkels niet verloren te laten gaan." Volgens een woordvoerder van de gemeente wordt volgende week duidelijkheid geschapen rond de bezuinigingen en dus ook over de toe komst van de Raad en Daad winkels. De drie win kels kosten overigens per jaar een kleine 300.000 gulden. De totale bezuinigingsoperatie moet 18 miljoen gulden opleveren. leiden» eric de jager Opnieuw blijkt dat de Leidse student uit een heel ander hout gesneden is dan zijn collega's uit de andere universiteitsste den. Waar in Groningen, Am sterdam en Delft de barricaden worden beklommen, daar kijkt de student uit '3 lands oudste universiteitsstad liever de kat uit de boom. Natuurlijk dringt de ernst van de aankomende bezuinigingen wel tot de mees ten door, maar verder dan het gesproken woord komen de conservatieve Leidse studenten vooralsnog niet. Een rondje op het universitair sportcentrum bevestigt dat. Studenten maken zich liever druk om een dubieuze bal op de lijn, dan om hun afbrokke lende financiële positie. De vraag waarom er in Leiden geen felle protesten klinken tegen de bezuinigingsplannen, zorgt bij de meeste sportende studenten voor hoog opgetrokken wenk brauwen. „Goede vraag, maar ik zou het niet weten", zo bevesti gen zij de laconieke houding van de Leidse student. Een student geneeskunde heeft wel een verklaring. Vol gens hem hebben de bezuini gingen op zijn vakgenoten wei nig effect. „De meeste genees- kunde-studenten hebben rijke ouders, dus wij merken niet zo veel van een crisis." Een collega beaamt dat: „Ik woon nog thuis en dan gaat het nog wel." Met een bijbaantje ernaast is het best vol te houden, laten en kele studenten weten. „Al dat gezeur over een beursje van 180 gulden in de maand. Dat heb je in twee dagen verdiend," zegt een letterenstudent. Dat vinden er meer, maar ze tekenen er wel bij aan dat het zonder steun van de ouders erg moeilijk zou zijn om rond te komen van een ba sisbeurs. Een studente denkt dat er nooit veel reden tot kla gen kan zijn 'waar de bierkrat ten metershoog op de balkons staan.' De kortingen op de beurs ma ken al bijna geen emoties meer los. Maar zelfs degenen die zich wel kwaad maken over de door Ritzen aangekondige verhoging van het collegegeld zien zichzelf niet zo snel actie voeren. „Ja, het is natuurlijk niet in de haak allemaal. Maar om nou de straat op te gaan, da's niks voor mij. Dat kunnen anderen beter doen," zegt een student met squashracket. Ook de verenigingen zijn wei nig enthousiast als het om be zettingen en demonstraties gaat. Vanmiddag zal rector magnificus, prof. dr. L. Leertou wer, de studentenverenigingen toespreken. Daarna is tijd voor een discussie met de rector magnificus. Volgens de Leidens grootste studentenvereniging Minerva is praten ook een goe de manier van actie voeren: „Met wat ze in andere steden doen, hebben wij niets te ma ken." Een 19-jarige Leidenaar is giste ren door de Haagse rechtbank veroordeeld tot achttien maan den cel, waarvan drie maanden voorwaardelijk wegens oplich ting, diefstallen, helingen en in braken, waaronder een bij de politie in zijn woonplaats. De Leidenaar brak op 12 maart in in de fietsenstalling van de politie waar in beslaggenomen brommers en motoren worden bewaard. Hoewel hem dat niet ten laste was gelegd kwam aan de orde dat hij daar wel zo'ri tienmaal eerder had ingebroken samen met anderen. Ze sleutel den in de berging aan de in be slaggenomen bromfietsmotors en verkochten de gedemonteer de onderdelen. Ook brak de 19- jarige in in scholen, winkels en woningen. Ten slotte stal hij ook bromfietsen, waarbij hij zich tegenover de eigenaren had voorgedaan als aspirant koper, die een 'proefrit' wilde maken. Hel was voor de eerste keer dat de 19-jarige met justitie in aanraking kwam. Het vonnis van de rechtbank luidde overeenkomstig de eis van officier van justitie, mr. L. den Hollander. leiden De Turkse moskee aan de Suriname- straat in Leiden krijgt een minaret. Over en kele weken heeft de voormalige Petrakerk een 26 meter hoge toren. De voorbereidende werkzaamheden zijn onlangs begonnen. Vol gende week gaat de eerste paal voor de mi naret de grond in. De islamieten maken sinds anderhalfjaar gebruik van de voormalige gereformeerde Petrakerk in De Kooi. Ze namen hun intrek in het gebouw omdat de moskee aan de Hooi gracht te klein was geworden voor de ruim 300 tellende Turkse islamitische gemeen schap. De moskee aan de Hooigracht was bovendien moeiijk bereikbaar. In de directe omgeving waren weinig parkeerplaatsen en veel Turken wonen in Leiden-Noord of De Kooi. De buitenkant van de kerk was tot op he den nog niet aangepast. Het interieur is hal verwege 1993 al veranderd. foto hielco kuipers door: Henny van Egmond Leiden buitenspel bij takendiscussie De vraag wat de gemeentelijke taken moeten zijn vloeit direct voort uit de onderhandelingen rond de vorming van het nieuwe college na de verkiezingen in maart. In het collegeprogramma werd nieuw beleid geformuleerd dat de komende vier jaar veertien miljoen gulden kost. Daarnaast moet een tekort van vier miljoen worden weggewerkt. Onder leiding van de nieuwe wethouder financiën, de CDA'er Joop Walenkamp, en zijn PvdA- collega Hennie Koek werd een uitgebreide discussie opgezet. Er werden deskundigen bij gehaald en de gemeenteraad hield zich een hele dag bezig met de bezuinigingen. Het woord is nu aan het college, waarna de gemeenteraad begin volgend jaar het besluit neemt. De burgers en de vele instellingen en clubs die geld moeten inleveren krijgen zes weken de tijd om hun zegje te doen. Maar die inspraak wordt een wassen neus. Net als de besluitvorming in de gemeenteraad, overigens. Want burgemeester en wethouders willen, zo blijkt uit mededelingen van een gemeentelijk woordvoerder, de discussie vooral in beslotenheid voeren. De wethouders, die het kennelijk nogal moeilijk eens Bij veel instellingen, clubs en ambtenaren loopt de spanning op. Zij zijn in afwachting van de grootste bezuinigingsoperatie die de gemeente Leiden ooit heeft uitgevoerd. Een kleine twee weken geleden vergaderden burgemeester en wethouders al over het wegwerken van het enorme tekort, maar er wordt nog geen enkele mededeling gedaan. De wethouders willen eerst - in beslotenheid - voldoende steun voor hun bezuinigingen verwerven. Alleen de collegepartijen krijgen daarom deze week het voorstel, dat achttien miljoen gulden moet opleveren. kunnen worden, willen eerst voldoende politieke steun krijgen voor de ingrijpende maatregelen. En dus wordt de discussie in achterkamertjes gevoerd en worden de politieke partijen die niet in het college zijn vertegenwoordigd buitengesloten. B en W zeggen voor beslotenheid te hebben gekozen, omdat Leiden nog nooit een 'bezuinigingsoperatie van deze omvang' heeft uitgevoerd. Maar juist dat argument zou tot een openbaar debat moeten leiden. Het antwoord op de vraag waar de gemeente nog geld aan wil uitgeven is een zaak van iedereen. De huidige beslotenheid staat haaks op de brede maatschappelijke discussie die het college eerst heeft gevoerd. Bij die discussie werden zoveel mogelijk mensen betrokken. Daar hebben de politici kennelijk geen behoefte meer aan. De nu gekozen geheimzinnigheid doet denken aan de jaren dat Leiden werd bestuurd dooreen college dat werd gedomineerd door de PvdA. Vrijwel alles werd toen achter gesloten deuren geregeld. Wethouders werd in die jaren verweten zich als regenten te gedragen. Het is niet alleen de oppositie die nu buitenspel komt te staan. Ook de instellingen en clubs die de pijnlijke gevolgen van de bezuinigingen moeten dragen staan in de kou. Want de collegepartijen zullen, nadat ze in beslotenheid allerlei moeizame compromissen hebben bereikt over de bezuinigingen, geen behoefte meer hebben aan insprekers die onderdelen van hun plan willen aantasten. Vanaf de aftrap heeft iedereen aan het spel mogen deelnemen, maar nu het erop aankomt staat bijna heel Leiden buitenspel.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13