jLeiden i Actie in Volkshuis tegen komst radio 'Ik vrees voor mijn leven en dat van mijn kinderen'' Betalen met 'sleutels' in de vriendendienst-economie Grootste Leidse corporatie heeft 'huurders-vakbond' Kooplieden boerenmarkt ruimen hun rommel zelf op PINSDAG 13 DECEMBER 1994 chef henny van egmond, 071 -356414, plv -chef hans koenekoop, 071 -356429 Kussentjes in hockeydoelen den haag/leiden hans koenekoop Hockeyclub Roomburg moet van de Raad van State houten latten langs de velden en de doelen 'capitonneren'. In ge woon Nederlands betekent dat dat Roomburg kussentjes tegen het hout moet plakken. Volgens de Raad van State is dat afdoen de om het lawaai van ketsende hockeyballen te absorberen. Tien dagen geleden spuiden omwonenden van het sport complex bij de Raad van State hun ergernissen over de herrie- makende hockeyers. Niet alleen slaan ze tot diep in de avond hun ballen, Roomburg houdt ook nog eens veel meer feesten dan volgens de vergunning mag. De omwonenden vroegen staatsraad mevrouw Leythen om de vergunning van de club in te trekken. Maar daar komt niets van in. De staatsraad vindt wel dat Roomburg zich moet houden aan de vergunningen, maar trainen tot diep in de avond moet kunnen. Roomburg haal de zelfs een winstpuntje in de rechtszaak. In plaats van zes keer per jaar, mag de club zeven keer per jaar een feest geven. Overigens moet de gemeente Leiden in de milieuvergunning wel de geluidsnorm verlagen, want die ligt volgens de staats raad nu veel te hoog. Leythenrode st Verpleeghuis Ley- I thenrode in Leider dorp staat twee jaar lang op z'n kop. De nieuw bouw begint na de feest dagen. Leeg /t De kledingwinkel I J van Dick Mazher in Alphen aan den Rijn werd gisternacht in amper ze ventig seconden leeg geroofd. Polderbelasting yt fr Agrariërs van het I ij oude waterschap De Aarlanden hebben een voordeeltje. Zij betalen in 1995 minder polderbelas ting. Hoofdgetuige moordzaak Leiderdorp durft niet te verschijnen den haag/leiderdorp» persbureau cerberus Omdat de hoofdgetuige van de moord op de 33-jarige Leidse Trineke van Es gisteren niet op de rechtszitting durfde te ver schijnen, heeft het gerechtshof de zaak uitgesteld tot april. De getuige liet het Hof via haar advocaat weten dat ze be dreigd wordt. „Ik vrees voor mijn leven en dat van mijn kin deren, als ik een verklaring af leg", schrijft ze in een brief aan het Hof. Volgens twee politie mannen, die bij het opsporings onderzoek in de zaak betrokken waren en gisteren tijdens de zit ting als getuigen werden ge hoord, is de vrouw bang voor de verdachte, een 54-jarige man uit De Lier. De man zou een van degenen zijn geweest, die in de nacht van 25 september 1993 de 33-jarige Trineke van Esch uit Leiden met een kogel in het hoofd liquideerden op de par keerplaats langs de N445 in Lei derdorp. Een eventuele mede dader is nooit gevonden. De tweede inzittende van de auto, de vrouw die nu als hoofdgetuige wordt beschouwd, werd door beide benen gescho ten. Bij de politie heeft ze ver klaard dat de mannen haar daarna bedreigden: „Als je je mond open doet, weten we je te vinden." De man uit De Lier heeft steeds ontkend iets met de li quidatie te maken te hebben gehad. Hij sliep die nacht bij een kennis in Zoetermeer en reed 's morgens vroeg weg naar Duitsland om zijn zoon te be zoeken, zo luidt zijn alibi. De daders zouden volgens hem ge zocht moeten worden in het Amsterdamse drugmilieu, waar mee de vrouwen contact had den, hield hij het Hof voor. Het slachtoffer was zijn ex- schoondochter. Volgens ver schillende getuigen waren de betrekkingen tussen beiden ernstig verslechterd, nadat de vrouw in een rechtszaak over een schietpartij op het woonwa genkamp in Leiden belastende verklaringen had afgelegd tegen haar ex-man. Ook zou er ruzie zijn over de vraag wie de kinde ren van het gescheiden echt paar moest opvoeden. De verdachte stond in maart van dit jaar terecht voor de rechtbank in Den Haag. Die sprak hem vrij van de moord wegens gebrek aan bewijs, na een eis van 15 jaar. De man werd tot acht maanden cel ver oordeeld wegens verboden wa penbezit. Het openbaar minis terie ging daarop in hoger be roep. Het gerechtshof zal de hoofd getuige verplichten aanwezig te zijn op de zitting op 10 april. Ook de kennis uit Zoetemeer moet dan verschijnen. Onrust over verhuizing Omroep Holland Centraal De gebruikers van het Leidse Volkshuis zijn een handte keningenactie begonnen tegen de komst van Omroep Holland Centraal. Volgens buurthuis Dijk 33, de speel-o- theek Klapstuk en vormings- en ontwikkelingswerk Volkshuis is er grote onrust ontstaan na berichten in on der meer deze krant dat de gefuseerde radio-omroep naar het pand aan de Haarlemmerstraat/Apothekersdijk zou verhuizen. De ruimtes in het Volkshuis zijn hard nodig voor de cursussen en activiteiten waar wekelijks 2500 bezoekers op afkomen, zo stellen de actievoerders in een brief. En de belangstelling 'groeit. Het Volkshuis heeft net zijn 95-jarig bestaan gevierd en is daarmee een van de oudste instellingen voor sociaal-cultu- reel werk in Leiden en Neder land en 'verlies van ruimte is de doodsteek voor het werk', zo staat te lezen. Het sociaal-cultureel werk in Leiden is net,.met een grote re organisatie bezig. Het Skil, de Vrijwilligerscentrale en de Stichting Welzijn gaan op in de nieuwe Leidse Welzijns Organi satie (LWO). Die samenvoeging van niet alleen mensen maar ook gebou wen in één club, gaat niet zon der problemen, zoals de situatie in het Volkshuis al aangeeft. En daarbij heeft de nieuwe omroep die is gevormd door Freewave, Rijnland en SOL haar oog op het pand laten vallen. De gebruikers van het Volks huis zijn daar tegen en verza melen handtekeningen, die bin nenkort aan welzijnswethouder H. de Goede (D66) worden aan geboden. Volgens zowel voor zitter H. Zuurbier van Holland Centraal als A. Flapper die voor zitter is van de LWO hebben de actievoerders vooralsnog niets te vrezen. „De berichten dat de omroep ruimte betrekt in het Volkshuis zijn voorbarig. Het is zo, dat leden van het bestuur van de omroep, die ook in het bestuur van de stichting Leids Volkshuis zitten, het idee heb ben geopperd om de omroep een ruimte te geven. Er is echter nog geen kogel door de kerk", aldus Flapper. Voorzitter Flapper van de Leidse Welzijns Organisatie: „De berichten dat omroep ruimte zal betrekken in het Volkshuis zijn voorbarig." archieffoto hielco kuipers Leidenaar introduceert alternatief voor geldmaatschappij Paul Schwartzman wil Leiden aan een nieuwe munteenheid helpen. Als zijn initiatief slaagt, kan binnenkort in de Sleutelstad niet alleen met gul dens maar ook met 'sleutels' worden betaald. De ze week introduceert de Leidenaar het zoge naamde LETS, een ideologisch maar ook prak tisch alternatief voor 'de Leidse geldmaatschap pij'. LETS staat voor local exchange trading system. Vrij vertaald betekent LETS een ruilhan del van diensten. Het begrip diensten moet zo breed mogelijk worden opgevat: van loodgietersklussen, kinder opvang, massages, haarknippen huis-, tuin- en keukenwerk en plantenverzorging tot een luiste rend oor of een brede schouder om op uit te hui len, aldus de opstellers van een wervende folder. Schwartzman spreekt van een 'vriendendienst economie'. Het verschijnsel is uit Australië en Nieuw-Zeeland komen overwaaien. Steden als Amsterdam en Utrecht gingen Leiden reeds voor. De Amsterdamse LETS'ers hebben hun munteenheid 'noppen' genoemd, in Utrecht spreekt men van 'foppen'. Schwartzman vertelt morgenavond vanaf acht uur in politiek centrum De Invalshoek aan de Koppenhinksteeg over de werking. Hij verwacht de eerste tien deelnemers aan die bijeenkomst over te houden. Ter vergelijking: in Amsterdam, waar het systeem het langst van Nederland wordt toepast - sinds eind 1993 - zijn 75 deelnemers. Deelname staat vrij. Hoogstwaarschijnlijk moet er tien gulden per deelnemer in rekening worden gebracht om de administratiekosten te dekken. Het LETS-systeem gaat namelijk gepaard met een soort lokaal girokantoor, waar wordt bijgehouden wie welke dienst heeft geleverd en aan wie. De diensten zijn een bepaalde hoeveelheid sleutels waard. „Iedereen begint 'in de min', zeg maar met een negatief saldo. Het mooist is het als de deelnemers op nul eindigen." Schwartzman vindt dat informatie over gele verde en gevraagde diensten openbaar moet zijn. Niet omdat deelnemers dan gemakkelijker incas sobureaus op elkaar kunnen afsturen, „maar om dat iedereen zich van eikaars wel en wee op de hoogte moet kunnen stellen." In het systeem kunnen deelnemers niet eens bij elkaar in het krijt te staan. Persoon B, die zijn kamer door persoon A heeft laten behangen, kan namelijk ook betalen door bij persoon C een lek kage te verhelpen. Het 'sleutels-saldo' wordt zo doende door de Leidse LETS-kring gegarandeerd. Op die wijze worden de zwakkeren geholpen. In de vriendendiensteconomie van Schwartz man bestaat geen rente omdat daarvan alleen 'rijken' profiteren. Hij wil dat juist een omgekeer de geldstroom - van rijk naar arm - op gang komt. Activiteiten voorjongeren Leiden-Noord leiden Het wijkcomité Leiden-Noord is tevreden over de uitkomsten van het gesprek dat gisteravond in buurthuis Het Spoortje is ge houden met de werkgroep an derstaligen (WAT). Aanleiding voor het gesprek was de erger nis van het comité over vernie lingen en vandalisme in de wijk. „Ik heb positieve dingen ge hoord", zegt woordvoerder Bram Pater. Volgens het wijkcomité zijn het vooral Marokkaanse jonge ren die vernielingen plegen. De WAT heeft gisteravond een aan tal voorstellen gedaan om acti viteiten voor die jongeren te or ganiseren. Zo vindt de werk groep dat er een sportschool in de buurt zou moeten komen, willen zij ruimte en geld voor een theaterproject en zoeken ze een ruimte waar jongeren sa men oudejaarsavond kunnen doorbrengen. Dat zou de angst in Leiden-Noord voor vechtpar tijen met oud- en nieuw kun nen wegnemen. „Ze hebben goede ideeën en ze zijn positief bezig", vindt Pa ter. De raadsleden die gister avond het gesprek in het Spoortje bijwoonden hebben beloofd, dat zij hun best zullen doen om bij de gemeente geld los te krijgen voor het jongeren- feest op oudejaarsavond. Televisiekijkers Merenwijk geplaagd door storingen leiden Werkzaamheden aan het kabel net in de Merenwijk hebben gisteren tot enkele storingen ge leid. Nederland 2 was alleen in zwartwit te bekijken, Nederland 3 was tijdelijk verdwenen. Een handvol kijkers diende een tele fonische klacht in. A. Muller, secretaris van de Stichting Kabelnet Merenwijk, zegt dat de storingen tot weinig problemen hebben geleid: „De mensen waren door ons goed voorgelicht over de veranderin gen aan het kabelnet. Het was niet de bedoeling dat Nederland 2 en 3 tijdelijk niet goed te ont vangen waren, maar ergens was een technisch probleem waar door dat toch gebeurde." Met ingang van vanochtend hebben bewoners van de Me renwijk de beschikking over 33 zenders, tien meer dan voor heen. Sieraden en camera's weg uit woning leiden Een video- en een fotocamera en sieraden zijn gisteren tussen acht uur 's morgens en negen uur 's avonds gestolen uit een woning aan de Sweelincklaan in Leiden. De inbreker kwam het huis binnen door een keukenraam aan de achterzijde open te breken. Inbrekers bezoeken koffieshop leiden Spullen met een waarde van 1200 gulden zijn gisternacht gestolen uit een electronicazaak aan de Breestraat. De dieven vernielden de etalageruit. Een koffieshop aan het Havenplein werd diezelfde nacht bezocht door inbrekers. Vermoedelijk zijn ze de zaak binnengekomen met een valse sleutel. Honderd CD's en 400 gulden werden weggenomen. Vernieler parkeermeters gepakt leiden De politie heeft vanochtend tegen half vier een 34-jarige man op de Langegracht aangehouden die parkeermeters had vernield. Hij bleek in het bezit te zijn van een moker en een bei tel. De man heeft bekend. Hij heeft slechts een klein geldbedrag uit de meters kunnen halen. De woningbouwvereniging Lei den (WBL) heeft een huurders belangenvereniging. De alge mene vergadering van Leidens grootste corporatie ging daar mee vorige week akkoord. De huurdersvereniging heeft het komend jaar 100.000 gulden te besteden. Daarvan is 70.000 gulden bestejnd voor het behar tigen van de belangen van de huurders in het algemeen, de rest voor het geven van onder steuning aan bewonerscomités. Het was hoog tijd voor een organisatie die de 9000 huur ders van de WBL een stem geeft, vinden C. Boelsma, W. longejan en J. van der Kwaak van de werkgroep huurdersbe langenvereniging. Besluiten worden genomen in de algeme ne vergadering, waarin ook de huurders vertegenwoordigd zijn. Maar die algemene verga dering is volgens het drietal 'Want de WBL is zo groot en zo ver weg steeds meer begaan met het be lang van de WBL als bedrijf, en steeds minder met dat van de huurders. De wijze waarop de huurver hoging van 1993 tot stand kwam is volgens Boelsma een treffend voorbeeld van de ma nier waarop de algemene verga dering met de huurders omgaat. De algemene vergadering be sloot dat jaar tot de maximale huurverhoging voor bijna alle huizen van de WBL: zes pro cent. Want de corporatie stond er financieel niet florissant voor. „De bewonerscommissies kwa men in opstand, maar kregen nul op het rekest. Er was al overleg met de huurders ge weest, zei de vereniging. Want de huurders waren vertegen woordigd in de algemene verga dering. Maar de rest van de huurders en zelfs de bewoners commissies waren bij het be sluit niet betrokken." De huurders, zegt Boelsma, hebben behoefte zich aan te sluiten bij een grote, krachtige organisatie die hun belangen behartigt. „Want de WBL is zo groot en zo ver weg... Veel men sen hebben het idee dat ze daar in hun eentje toch niet tegenop kunnen. Nu kan de huurder al tijd terugvallen op een grotere vereniging. En die vereniging kan straks uitspraken doen die voor alle huurders gelden." „Vergelijk het maar met een vakbond voor huurders", zegt bewonersdeskundige P. Jansen van de stichting Welzijn. De belangrijkste onderwer pen voor de huurdersbelangen vereniging, denken Boelsma, Jongejan en Van der Kwaak, worden de jaarlijkse huurverho ging en het beleid bij verhuizin gen. „Als mensen een woning verlaten krijgen ze soms een re kening van duizenden guldens, omdat ze allerlei dingen hebben veranderd in hun huis. Veran deringen waarmee de nieuwe huurder misschien wel heel blij is. Dat beleid moet anders", zegt Boelsma. „Alles wat tot nu toe vanzelfsprekend was", denkt Van der Kwaak, „staat nu bloot aan kritiek." Maar voorlopig zal de werk groep die de huurdersvereni ging voorbereidt het vooral druk krijgen met het vinden van be stuursleden en de presentatie aan de huurders. Boelsma: „En we moeten een ruimte zoeken, want we hebben alleen maar een postbus. Maar om te begin nen gaan we alle huurders aan schrijven, dat de vereniging nu een feit is. En dat ze nu echt lid kunnen worden. Onze eerste enquête leidde al tot negenhon derd aspirant-leden. Volgens mij zijn we nu al de grootste vereniging van Leiden. En er melden zich nog steeds mensen Handelaars vinden tariefsverhoging wegens hogere reinigingskosten onzin leiden wim koevoet De kooplieden van de maan- dagse boerenmarkt weigeren in 1995 de verhoging met vijftien procent van de markt- en sta gelden te betalen. De vier be- drijven die de kramen op de Vismarkt aan de voet van her J stadhuis uitbaten, weten pas sinds het bezoek van de verslag gever dat ze meer moeten gaan betalen. Ook de oorzaak van de verhoging, de toegenomen rei- nigingskosten, kenden ze tot gisteren niet. Wel hadden hen 01 via de klanten allerlei geruchten bereikt. Kl De kooplieden van de boe renmarkt vinden dat zij in ver- el gelijking met hun collega's van S de woensdag- en zaterdagmarkt Jf onrechtvaardig worden behan- deld. „Als wij vanavond om zes uur wegrijden, dan hoeft er van Ide gemeente niemand te ko- U men om onze rommel op te rui- men; dat doen we zelf. Dan is J het toch volkomen onlogisch dat wij ook vijftien procent méér moeten gaan betalen. INee, de wethouder (J. Walen kamp, red.) moet maar een am dere smoes verzinnen. Hier ma ken we een zaak van", zegt Joy ce de Jonge van Natuurlijck, een bedrijf in biologisch geteelde groente en fruit. Tot eind november leek het er nog op dat het tarief met slechts het inflatiepercentage, ongeveer anderhalf procent, omhoog zou gaan in 1995. Rekenmeesters op het stadhuis kwamen er achter dat de Leidse warenmarkten dan niet meer kostendekkend zijn. Vooral de reinigingskosten zijn flink toegenomen. Daarom moest wethouder J. Walenkamp (CDA) te elfder ure de stijging van het tarief vertienvoudigen. Volgende week dinsdag neemt de gemeenteraad definitief een besluit. Dat is ook de reden waarom de kooplieden nog van niets weten. De verwachting is dat alleen M. Vlasveld (LWG/De Groenen) zal protesteren. Een collega van De Jonge, die brood verkoopt, kan haar oren niet geloven aJs zij hoort van de vijftien procent. „Wij zijn de enige marktkooplieden die de boel zelf schoonhouden. Daar wordt ook nauwlettend op toe gezien. Ze komen mij altijd vra gen of ik de broodkruimels ook wil opvegen. Een eind verderop staan de mensen hun brood zakken boven het Stadhuisplein om te keren voor de duiven, maar goed, ik ruim gewoon al les op, zoals het hoort. Als dank mag ik 15 procent meer beta len." De Jonge doet een beroep op de collega's van de andere markten. „Solidariteit het dat toch?" Ze lijkt zelf van dat 'versleten' woord te schrikken De kramen op de Vismarkt, aan de voet van het stadhuis. „De mensen van de boerenmarkt worden misbruikt", vindt het raadslid M. Vlasveld (LWG/De Groenen) foto loek zuyderduin en gooit het over een andere boeg. „Voor dit soort zaken hebben we niets aan de vereni ging voor ambulante handel. Er moet snel een aparte vereniging voor mensen van de boeren- markten komen." Volgens De Jonge is het niet zo dat de stijging haar of colle ga's de kop zal gaan kosten. Raadslid Vlasveld suggereerde dat onlangs in de raadscommis sie. De Jonge betaalt voor haar kraam duizend gulden per jaar en daar komt in 1995 dus 150 gulden bij. „Als het van dat be drag zou afhangen of ik wel of niet failliet ga, had ik hier echt niet gestaan. Nee, na een wat moeizaam begin van de boe renmarkt draait het nu stukken beter." Vlasveld zal er in de gemeen teraad voor pleiten het tarief voor de boerenmarkt naar nul terug te brengen. „Die mensen profiteren nauwelijks van de fa ciliteiten die de gemeente wel aan andere markten biedt. Ze worden bij voorbeeld niet eens genoemd in de gemeentegids, ruimen zelf hun rommel op en moeten opdraven op maandag, als er niets valt te beleven in de stad. De gemeente moet juist wat over hebben voor een markt met biologisch geteelde produkten. De mensen van de boerenmarkt worden mis bruikt."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9