Moskou iets soepeler tegen NAVO Buitenland Ex-president Brazilië vrijuit in corruptiezaak Schotland overstroomd: drie vermisten Berlusconi wil per se aanblijven Geen NAVO-vergelding voor aanval op VN-troepen Angola speculeert over dood Unita-leider Savimbi Geopende nazi-archieven melden weinig nieuws Sinn Fein doet niet mee aan economisch beraad DINSDAG 13 DECEMBER 1994 ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associal se Agenlur CPD Geassocieerde Pers Diensten Ind The Inter Press Service RTR Reuter UPI United Press I Dode bij explosie autobom in Istanbul Istanbul» De ontploffing van een autobom heeft vandaag in Is tanbul aan een persoon het leven gekost. Een tweede man raak te gewond. De auto stond geparkeerd voor een moskee. Volgens de politie was de omgekomen man met zijn gewond geraakte handlanger bezig de bom onder de auto te plaatsen. De auto lag vol met godsdienstige tijdschriften. Wie het doelwit was van de mislukte aanslag en door welke groepering die was gepleegd is onbekend. Cubanen moeten Panama verlaten panama-stad Alle 8.500 Cubaanse vluchtelingen die in Panama verblijven, moeten het land op 6 maart hebben verlaten. Dat heeft president Ernesto Perez Balladares gisteren gezegd. Ballad- ares deed zijn uitspraken naar aanleiding van rellen die zich vo rige week voordeden in vluchtelingenkampen. De Amerikaanse strijdkrachten hebben 400 Cubanen gearresteerd die worden be schouwd als de aanstichters van de rellen. Forse celstraf voor APLA-terroristen kaapstad Twee van de drie activisten van het militante Aza- niaanse Volksbevrijdingsleger (APLA) die vorig jaar een bloed bad aanrichtten in een gemengde bar in Kaapstad, zijn gisteren veroordeeld tot 27 jaar celstraf. De derde kreeg 24 jaar. Op 30 december pleegden de drie in leeftijd variërend van 19 tot 24 jaar een aanslag op bezoekers van de 'gemengde' Heidelberg Taverne. Er vielen vier doden en vijf gewonden. Explosie Frans munitiedepot: 3 doden tarbes Een explosie in een munitie-opslag bij een van de groot ste wapenfabrieken in Frankrijk heeft gisteren aan drie arbeiders het leven gekost. De slachtoffers waren bezig met het inpakken van ontstekers toen de zaak om 16.13 uur ontplofte. Zij waren de enige mensen die op dat moment in de opslagruimte waren. De overige 1.750 personeelsleden bleven ongedeerd. Duitsland stuurt Koerden niet terug bonn» De Duitse regering zal zeker tot 20 januari 1995 geen Koerden naar Turkije terugsturen. Zij reageert daarmee op het vonnis van een rechtbank in Ankara die verleden week acht Turkse parlementsleden van Koerdische afkomst tot zware ge vangenisstraffen veroordeelde. De behandeling van asielverzoe ken is in Duitsland een zaak van de deelstaten. Uitwijzing van afgewezen asielzoekers gebeurt door de federale regering. Giftige alcohol doodt 20 Mexicanen MExico-STADTwintig mensen zijn de afgelopen dagen in de Mexicaanse staat Morelos om het leven gekomen nadat zij ver sneden alcohol uit clandestiene stokerijen hadden gedronken. De plaatselijke politie vreest dat het aantal slachtoffers nog zal oplopen. Voorlopig is alle alcoholconsumptie in de hele staat verboden. Mogelijk zijn ook zeven andere sterfgevallen afgelo pen week in Morelos veroorzaakt door de giftige alcoholproduk- ten. Het Braziliaanse Hooggerechts hof heeft oud-president Fernan do Collor de Mello gisteren vrij gesproken van corruptie. Vol gens het hof is er te weinig be wijs geleverd om Collor de Melo te veroordelen. Vijf van de acht rechters van het hof spraken zich uit tegen vervolging van Collor, die zou hebben geprofiteerd van een grootschalige smeergeldenaffai re. Medewerkers van Collor zouden miljoenen guldens aan steekpenningen voor openbare werken hebben doorgesluisd naar particuliere bankrekenin gen. Rechter Gallotti bracht de be slissende vijfde stem uit waar door Collor werd vrijgesproken yan de beschuldiging van 'pas sieve fraude', waarop maximaal acht jaar cel staat. Het hof wees het belangrijkste bewijsmateriaal tegen Collor van de hand. De computerdis kettes en geluidsbanden van te lefoongesprekken die als bewijs waren aangevoerd, zijn volgens de rechters onrechtmatig ver kregen. „We leverden een vrachtwa gen vol bewijsmateriaal en nu wordt hij vrijgesproken", aldus een verontwaardigde senator Pedro Simon van de parlemen taire onderzoekscommissie te gen Collor. Nadat het parle mentaire onderzoek was inge steld, trad de 45-jarige Collor in 1992 af om berechting door de senaat te ontlopen. Het hof moet zich nu nog uit spreken over acht voormalige adviseurs en medewerkers van Collor, onder wie diens particu lier secretaris en de penning meester van zijn verkiezings campagne van 1989. Glasgow Straten in Glasgow zijn veranderd in rivieren. In Schotland werden gisteren drie mensen vermist na overstromingen als gevolg van hevige regenval. Twee 17-jarige jongens verdwenen nadat de auto waarin ze zaten in het noorden van Glasgow, door de gezwollen Kelvin-rivier werd meegesleurd. In het district Dumfries is een 35-jarige man vermoedelijk in de rivier de Nith gevallen. Het bleef gisteren regenen. foto »ap» chris bacon Opnieuw prominente magistraat afgetreden nog een maand'. Tegen premier Berlusconi is ruim twee weken geleden een justitieel onderzoek geopend op ver denking van corruptie. Hij moest vanmiddag in Milaan verschijnen voor het anti-corruptieteam, ondanks het aftreden vorige week van de bekend ste onderzoeksrechter, Antonio di Pietro. Na Di Pietro trad gisteren een andere promi nente rechter af: de president van het Italiaanse Hof van Cassatie, Arnaldo Valente. Valente had besloten een ander gevoelig proces tegen corrup tie, waarbij Berlusconi is betrokken, van Milaan naar het veel kleinere parket van Brescia te ver plaatsen. In een brief aan president Scalfaro schrijft hij tot zijn besluit te zijn gekomen na de 'onvoorstelbare, wrede en ongehoorde' aanvallen van collega's en de pers. Premier Berlusconi van Italië, die vandaag voor de rechter moet verschijnen na beschuldigingen over betrokkenheid bij corruptieschandalen, is geenszins van plan af te treden. In een brief die in de krant II Sole-24 Ore zal verschijnen, schrijft hij ervan overtuigd te zijn dat het onderzoek spoedig zijn onschuld zal aantonen. De brief volgt op een nieuwe stormachtige dag in Italië, waar de lire opnieuw zakte tot een re cordniveau ten opzichte van de Duitse mark. In vesteerders gaan ervan uit dat de zeven maanden oude coalitie van Berlusconi op het punt staat te vallen. Volgens de leider van de federalistische Lega Nord, Umberto Bossi, Is een regeringscrisis onvermijdelijk. Hij geeft de regering 'hoogstens VS en Frankrijk willen troepen in Bosnië houden toestemming te geven voor ver voer per helikopter. De militaire leiding van de NAVO heeft inmiddels alle lid staten van het bondgenoot schap verzocht troepen te leve ren voor een eventuele terug trekking van de VN-troepen uit Bosnië. In Brussel werd gisteren de laatste hand gelegd aan de planning voor wat de grootste militaire operatie in Europa na de Tweede Wereldoorlog zou zijn. De Amerikaanse minister Per ry (defensie) en zijn Franse ambtgenoot Léotard herhaal den dat hun regering geen te rugtrekking van de VN-troepen nastreven. Een dergelijke stap zou volgens Léotard 'vooral de geloofwaardigheid van interna tionale organisaties, en dan met name de Verenigde Naties en de NAVO ondermijnen." Beide ministers pleiten ervoor de troe pen efficiënter in te zetten. De Verenigde Naties zullen de NAVO waarschijnlijk niet om vergelding vragen voor de Servi sche raketaanval waarbij giste ren in de belegerde moslim-en clave Bihac in Noordwest-Bos- nië vier Bengaalse VN-soldaten gewond raakten. Volgens een militaire VN-woordvoerder lijkt de raket te zijn afgevuurd uit een bewoond gebied waar een NAVO-luchtaanval te veel geva ren met zich mee zou brengen voor de burgerbevolking. Aanvallen op blauwhelmen worden principieel als reden voor NAVO-luchtacties aange merkt. De Bangladeshi werden in een duidelijk als VN-voertuig herkenbaar pantservoertuig aangevallen dat door de raket- aanval in brand vloog. Getuigen die wilden helpen, werden door sluipschutters onder vuur geno men, aldus een VN-woordvoer- der. Enkele seconden later sloeg Verplegers van de Amerikaanse marine voeren de gewonde Bengaalse soldaten per ambulance weg uit Bihac. foto ap hrvoje knez in de nabijheid van het bran- ket in. De vier Bangladeshi heb- de belegerde enclave verlaten, dende voertuig een tweede ra- ben inmiddels per ambulance De Serviërs hadden geweigerd kaapstad runa hellinga CORRESPONDENT Hij zou naar de Zambiaanse hoofdstad Lusaka komen om een vredesverdrag te ondertekenen, maar hij kwam niet. Hij zou naar de Angolese hoofdstad Luan da komen om over de uitwerking van het vredesver drag te praten, maar hij kwam niet. Jonas Savimbi, de leider van de Angolese rebellenbeweging Unita, is zoek. AI weken wordt gespeculeerd over zijn dood. Sinds juli is Savimbi niet meer in het openbaar gezien. En dat is ongewoon, want de Unita-leider staat graag in de schijnwerpers. Ontwikkelingswerkers in het voorma lige Unita-hoofdkwartier in Huambo werden op gezette tijden bij hem op audiëntie geroepen, om een ellenlan ge uitleg van de politieke situatie aan te horen. Sinds juli zijn ze van die verplichte bezoeken verschoond. Ook zijn verjaardag op 3 augustus, die in het verleden werd gevierd met een enorme radiospeech van de 'gro te leider', ging dit jaar in stilte voorbij. Volgens sommige geruchten is Savimbi dood en begra ven, volgens anderen is hij zwaar gewond. In oktober, kort voor de ondertekening van het Angolese vredes verdrag, zou hij zijn gesignaleerd in een ziekenhuis in Sao Tomé, waar hij werd behandeld voor verwondin gen aan zijn rechterzij. De enige die Savimbi de laatste maanden nog in leven de lijve gezien zou hebben, is VN-vredesbemiddelaar Alioune Blondin Beye. Hij heeft in oktober, een paar dagen nadat het Sao Tomé-gerucht in de wereld kwam, een drie uur durend gesprek met de Unita-leider ge had. Daarin zou die zich vooral zeer bezorgd hebben uitgelaten over zijn persoonlijke veiligheid. Een video band van die bijeenkomst is later aan journalisten ge toond als bewijs dat de Unita-leider wel degelijk leeft. Maar de geruchtenmachine wil, dat Blondin Beye is be drogen. Savimbi heeft een dubbelganger, die soms zelfs op foto's naast hem is te zien. Het zou deze dubbelgan ger zijn die de VN-bemiddelaar heeft ontmoet. Maar niemand waagt het de man in het openbaar te laten spreken, omdat hij wel Savimbi's baard, maar niet zijn karakteristieke stemgeluid heeft. Unita heeft inmiddels met klem ontkend dat er iets met de leider aan de hand is. De enige reden waarom Sa vimbi niet naar Lusaka en Luanda kwam en waarom hij zich niet meer in het openbaar laat zien, is de zorg om 'Tamil-Tijgers sluiten bestand rond kerstmis' colombo ap De Tamil-rebellen in Sri Lanka zijn ingegaan op het aanbod van de regering om nog voor Kerstmis een bestand te sluiten in de elf jaar durende burger oorlog. Dat heeft president Ghandrika Kumaratunga giste ren gezegd. De president zei niet wanneer het bestand pre cies van kracht wordt. Zij zei dat een regeringsdelegatie naar het Tamil-bolwerk Jaffna zal wor den afgevaardigd voor verdere onderhandelingen. Vorige maand hadden de re bellen nog een einde gemaakt aan een door hen afgekondigd eenzijdig bestand, omdat het regeringsleger stellingen van de Tamil-Tijgers bleef bestoken. Kumaratunga had de Tamils vorige maand na haar verkie zingsoverwinning aangeboden het overleg te hervatten dat in oktober werd afgebroken na de moord op presidentskandidaat Gamini Dissanayake. zijn veiligheid, aldus de verklaringen van de organisa tie. Wat vaststaat, is dat Unita er net zoveel belang bij heeft vol te houden dat Savimbi leeft, als de regering dat hij dood is. Savimbi is de motor achter Unita, dat hij in 1966 oprichtte en de afgelopen 28 jaar heeft geleid. Niets zou de beweging slechter uitkomen dan zijn dood, uitgerekend op het moment dat er een vredesak koord is getekend en er nieuwe verkiezingen aanko men. Met Savimbi's dood zou de politieke situatie in Angola totaal veranderen. Toen het gerucht van zijn overlijden enkele weken geleden begon te circuleren, werd in de straten van Luanda feest gevierd door MPLA-aanhan- gers. Mensen reageerden veel uitbundiger op dit be richt dan op dé ondertekening van het vredesakkoord een paar weken later. De Angolezen zien de vredeson derhandelingen in Lusaka niet als garantie dat de bur geroorlog voorbij is. Maar iedereen rekent erop dat Unita zonder Savimbi niet in staat is om door te vech- Commissie wil wrak Estonia laten liggen STOCKHOLM Rtr-AP Een adviescommissie van het Zweedse parlement meent dat het wrak van de gezonken veerboot Estonia op de bodem van de Oostzee moet blijven liggen en niet moet worden geborgen. De commissie stelt voor het wrak zodanig te verzegelen dat plundering door crimine len kan worden voorkomen. Volgens de commissie heeft berging van wrak en omge komen passagiers geen zin, omdat de stoffelijke over schotten al in een zodanige staat van ontbinding verke ren dat identificatie niet meer mogelijk is. De Estonia zonk op 28 sep tember op 50 kilometer ten zuidwesten van Finland. Het schip was onderweg van de Estlandse hoofdstad Tallinn naar Stockholm. Van de ruim duizend passagiers overleef den slechts 137 de ramp. De Zweedse regering be slist deze week defintief of het wrak al dan niet zal wor den geborgen. De nabe staanden van de omgeko men passagiers hebben de Zweedse regering opgeroe pen in ieder geval de lijken te bergen zodat die kunnen worden begraven. Gebeurt dat niet, dan overwegen ze berging van de lichamen uit particuliere bijdragen te be talen. Kozyrev: 'Geschil niet dramatiseren Rusland is tegen een snelle uit breiding van het atlantisch bondgenootschap met landen van het voormalige Warschau pact. Het gaat daarbij vooral om de vier landen van de zoge noemde Visegrad-groep: Polen, Hongarije, Tsjechië en Slowa kije. De Russische weerstand kwam pijnlijk in de openbaar heid op 1 december in Brussel. De Russische minister van bui tenlandse zaken weigerde toen twee documenten te onderteke nen over samenwerking tussen Rusland en de NAVO. Die wei gering was des te pijnlijker om dat NAVO-topman Claes slechts enkele uren tevoren had aange- kondidigd dat de handtekenin gen zouden worden gezet. Ver volgens botsten de Russen op 5 december met de Verenigde Staten tijdens de CVSE-confe- rentie in Boedapest. „We moeten de verschillen van interpretatie tussen Rus land en de VS niet dramatise ren", relativeerde Kozyrev giste ren de diplomatieke wrijvingen. „Het gaat niet om een terugkeer van de Koude Oorlog. Wij be spreken alles en zullen een ver gelijk vinden", zei hij. De minister verwees daarbij naar de besprekingen die vanaf morgen in Moskou worden ge houden. Russische functionaris sen zullen dan overleggen met de Amerikaanse vice-president Al Gore en minister van defen sie Perry. VS wilden in jaren vijftig China met kernbom bestoken De chefs van staven van het Amerikaanse leger hebben in de jaren vijftig plannen gemaakt om atoombommen in te zetten tegen China, als de Koreaanse Oorlog opnieuw zou oplaaien. Dat blijkt uit geheime docu menten uit die tijd die gisteren op gezag van president Clinton zijn gepubliceerd. „Het is de be doeling dat zowel conventione le als nucleaire aanvallen wor den uitgevoerd tegen militaire doelen in Korea en die militaire doelen in China die door de communisten worden gebruikt ter ondersteuning van hun ope raties in Korea", aldus het me morandum dat in april 1954 werd geschreven, tien maanden nadat het bestand in de Ko reaanse Oorlog (1950-53) van kracht werd. washington hans de bruun correspondent Adolf Eichman, de nazi die ver antwoordelijk was voor het transport van joden naar de concentratiekampen, werd door zijn superieuren omschreven als een 'zeer actieve, kameraad schappelijke en doelgerichte' man en 'een erkend specialist in zijn soort werk'. Dat blijkt uit documenten over Eichman en duizenden andere nazi-leiders die gisteren door de Amerikaan se Nationale Archieven zijn ge opend voor het publiek. Uit de documenten blijkt ook dat Joseph Mengele. de beruch te kamparts die 400.000 joden liet vergassen, tijdens een mo torrit tussen twee kampen ge wond raakte bij een botsing met een vrachtwagen. Voorts ont hullen de papieren dat Heinrich Himmler, de baas van de SS, een bedrag van 1,71 Reich- smark declareerde voor het re pareren van de zolen en hakken van zijn laarzen. De 22 miljoen documenten waarover de Nationale Archie ven in Washington beschikken bieden weinig nieuws over de leiders van nazi-Duitsland. De publikatie ervan kan wel gevol gen hebben voor vele ex-nazi's die nu nog in Duitsland of daar buiten leven en over wie nu meer bekend zal worden. De Nationale Archieven ma ken de documenten publiek nu bijna vijftig jaar zijn verstreken sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog. De documenten bevonden zich tot nog toe in het zwaarbewaakte Berlijnse Documentatie Centrum in Ze- hlendorf bij Berlijn, een Ameri kaans archief dat in 1945 door de Amerikaanse strijdkrachten werd opgezet. De Amerikanen hebben van de documenten microfilms gemaakt en de origi nelen aan de Duitse regering overgedragen. Pas over twee jaar zal het archief geheel voor het gewone publiek toegankelijk zijn. Domper voor Britse premier Major londen cees van zweeden correspondent Sinn Fein, de politieke partij van de IRA, heeft besloten de 'investerings-top' te boycotten. Deze bijeenkomst, die morgen in de Noordierse hoofdstad Belfast begint, is een initiatief van de Britse premier Major. Doel ervan is het internationale bedrijfsleven te interesseren voor investeringen in Noord- lerland. De weigering is een domper voor Major. Alleen als de vrede in Ulster is gegarandeerd, kan de belangstelling van het be drijfsleven worden gewekt. Voor die vrede is de medewerking van Sinn Fein onontbeerlijk. De politieke arm van het Ierse Republikeinse leger (IRA) zal bovendien demonstraties orga niseren voor het Europa Hotel, waar de conferentie plaatsvindt. Dat betekent dat driehonderd industriëlen, beleggers en poli tici spitsroeden moeten lopen tussen naar verwachting enkele honderden betogers. Behalve Major zullen nog enkele voor aanstaande politici aan de tweedaagse conferentie deelne men. Onder hen is Ron Brown, de Amerikaanse minister van handel. De voornaamste reden voor Sinn Fein om af te haken, was dat de partij niet als zodanig was uitgenodigd. Slechts enkele individuele leden waren op per soonlijke titel welkom. „We zijn bereid om flexibel te zijn, maar we kunnen niet toestaan dat onze stemmers worden behan deld als tweederangs-burgers", zei Sinn-Feinleider Gerry Adams, verwijzend naar de ruim tien procent van de stem men die zijn partij bij de laatste verkiezingen kreeg. Rusland wil een uitbreiding van de NAVO met landen in Oost-Europa niet verbieden. Dit heeft de Russische mi nister Kozyrev (buitenlandse zaken) gisteren verklaard. „Maar wij zijn ertegen als niet naar ons wordt geluisterd. Rusland is een groot land. Wij hebben onze eigen natio nale belangen, waar rekening mee moet worden gehou den bij het oplossen van kwesties inzake de opbouw van Europa", aldus Kozyrev. Hooggerechtshof acht bewijzen te zwak

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5