Schadevergoeding voor aannemer Brandweer Benthuizen blijft op achttien man 'Toen de telefoon ging wist ik; mijn winkel is leeg' Rijn Veenstreek Groene Hart Infarct Raad van State verwerpt beroep tegen baggerstort JINSDAG 13 DECEMBER 1994 chef henny van egmond, 071 -356414, plv -chef hans koenekoop. 071 -356413 \rchief van Zoeterwoude verhuist tiaar Leiden qeterwoude mark beekhuis iet archief van Zoeterwoude vordt verplaatst naar het Leidse irchief aan de Boisotkade. Het ;aat onder andere om het zoge- laamde oud-archief, dat in ïoeterwoude niet goed kan vorden bewaard. Er is ook geen jchte archivaris: die functie vordt momenteel vervuld door Je gemeentesecretaris. Sommi- je historische documenten be- /inden zich in zeer slechte staat in zouden verloren gaan wan- ieer ze niet worden gerestau- eerd. Na gesprekken met de Leidse rchivaris T. Schelhaas, die ook al worden benoemd tot ge- neente-archivaris van Zoeter- voude, is de aanvankelijke hui- rer voor het uitbesteden van het rchief verdwenen. „Als je het Archief wegbrengt, breng je je «igen kindje weg", verwoordde yC. van der Hulst (CDA) het ge- voel in de raadscommissie mid delen. Het archief blijft zeer goed toegankelijk. Met de verhuizing wordt het er zelfs gemakkelijker pp. Nu zijn de archieven van ^Zoeterwoude verspreid over j%Irie gemeenten: Leiden, Zoeter- u oude en een deel ligt in het Al- 'lyemeen Rijksarchief in Den IB-Iaag. Ook dat laatste zal naar geiden komen, waardoor de drie delen op e'e'n plek komen —te liggen. De totale kosten voor t de gemeente bedragen jaarlijks (tienduizend gulden. HAZERSwouDEDe Stichting 'Geen HSL door het Groene Hart' hoopt dat deze nieuwjaarskaart in groten getale op het bureau van minister A. Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) terechtkomt. De kaart is de nieuwste uiting van protest tegen de toekomstige aanleg van een hogesnelheids lijn dwars door het Groene Hart. 'Groene Hart Infarct' staat er te lezen op de voorkant van de nieuwjaarskaart, die voorts een cartoon van Arend van Dam afbeeldt waarin het poldergebied op bloedige wijze wordt doorspietst door zo'n snelle trein. Op de achterkant wenst de afzender mi nister Jorritsma een moedig besluit toe in 1995: 'Geen Groene Hart-aanval, maar een hogesnelheidstrein over bestaand tracé. De nieuwjaars kaarten worden deze week verspreid in de gemeenten Rijnwoude, Jacobswoude, Alkemade, Leiderdorp, Zoeterwoude en Zoetermeer. M Computers uit school gestolen alphen aan den run» Uit een school aan de Ambonstraat in Al phen zijn twee computers gestolen. De daders sloegen een raam van een lokaal in. De inbraak is in het weekeinde gepleegd. Brutale dief wandelt weg met jas alphen aan den rijn» Bij een kledingwinkel aan de Van Manders- loostraat in Alphen is gistermiddag op brutale wijze een leren jas gestolen. De dader paste de jas en wandelde op een druk mo ment de winkel uit. De schade bedraagt 1000 gulden. Autokraker weer gepakt alphen aan den rijn» Een 30-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats is gisteravond door de Alphense politie aangehou den. Hij wordt verdacht van het openbreken van een auto aan de Alida de Jongstraat in Alphen. De man was in het bezit van een compressor en een schroeftol. Tegenover de politie verklaar de de man dat hij de spullen had gevonden en op weg was naar het bureau om de voorwerpen af te geven. Omdat de man de af gelopen weken al diverde keren was ingerekend na diefstallen, werd hij toch ingerekend en opgesloten. De spullen waren af komstig uit een auto die in de Alida de Jongstraat stond gepar keerd. Geldkistje gestolen roelofarendsveenBij een bedrijf aan het Zuideinde in Roelo- farendsveen zijn dit weekeinde twee geldkistjes gestolen. De in houd van de kistjes is niet bekend. Niet duidelijk is hoe de da ders het pand zijn binnengekomen. Inbraak in auto koudekerk aan den run Uit een aan de Hoogewaard in Koude kerk geparkeerde auto is zondagavond de autoradio gestolen De daders vernielden een ruit. Vlees weggehaald ZOETERWOUDE-DORPEEn hoeveelheid vlees is vannacht gestolen uit een vrachtauto in Zoeterwoude-Dorp. De auto, die werd opengebroken, stond geparkeerd aan de Burgemeester Det- mersweg. RIJNWOUDE» RUUD SEP De brandweer in Benthuizen wordt voorlopig niet terugge bracht tot een buitenpost van het Hazerswoudse korps. Na overleg met de brandweerraad zijn burgemeester en wethou ders tot de conclusie gekomen dat de post Benthuizen niet kleiner mag worden dan acht tien man. Eerder hadden B en W voorgesteld de Benthuizer brandweer terug te brengen naar twaalf man en om te vor men tot een buitenpost. De Rijnwoudse commissie voor al gemene zaken en financiën toonde zich gisteravond ver heugd over de koerswijziging. Met de ommezwaai is de kou nog niet uit de lucht voor de brandweer in Benthuizen. Met name de WD blijft erbij dat er meer moet worden bezuinigd. Een speciale commissie met daarin de fractievoorzitters van de politieke partijen, de brand weercommandant en de burge meester moet de komende tijd op zoek gaan naar bezuini gingsposten. Wanneer die com missie erin slaagt om nog ver der te snijden in de brandweer, is de kans groot dat de keus toch weer op Benthuizen zal vallen. Het handhaven van de post Benthuizen op achttien man kost de gemeente jaarlijks minimaal 22.000 gulden. Uit verschillende onderzoe ken blijkt dat de brandweer in Benthuizen niet aan (vrijwillige) mankracht kan inboeten zonder m SieMatic Keukenct Dan is het zover! Vanaf 16 december kunt u in de geheel vernieuwde showroom van Keukencenter Leiderdorp de allernieuwste SieMatic keukens bewonderen. SieMatic Keukencenter Leiderdorp Meubelplein 9, leiderdorp. Tel. 071 -412615 (1 e etoge Mijnders Meubelen) Gemeente Rijnwoude overstag RIJNWOUDE «RUUD SEP De gemeente Rijnwoude mag de Katwijkse bouwer De Lange en Van der Plas een schadevergoeding betalen van 107.500 gulden. De commissie financiën stemde gister avond in met de regeling, al ging het bepaald niet van harte. wijkse bouwer kocht de ge meente de grond van de kweker en van de overleden boer. Een Boskoopse bouwer wilde de grond van de gemeente overne men om er huizen te bouwen. Voor het zover kon komen, leg den de Katwijkers echter beslag op de grond omdat zij vonden dat de gemeente onzorgvuldig met hun optierecht was omge sprongen. De bouwer eiste een schadevergoeding van 350.000 gulden. Of De Lange en Van der Plas recht heeft op een schadever goeding is nog niet duidelijk. Maar wat wel duidelijk is, is dat de Katwijkers de bouw op het terrein in Hazerswoude-Dorp De Katwijkse aannemer wilde in 1990 huizen bouwen op het ter rein van kweker Binnendijk aan de Dorpsstraat in Hazerswou- de-Dorp. De Lange en Van der Plas nam daarom een optie op de grond van de kweker. Omdat het terrein op korte afstand van een boerenbedrijf lag, mocht hier echter niet worden ge bouwd, zodat de gemeente de vergunning weigerde. Op het moment van de weigering was de betreffende agrariër echter net overleden en was het bedrijf te koop. Inmiddels was een wet van kracht geworden die de ge meente een voorkeursrecht gaf jaren kunnen tegenhouden. bij de aankoop van bouwgrond. Ondanks de optie van de Kat- Omdat aan de andere kant de Boskoopse bouwer staat te drin- de veiligheid in gevaar te bren gen. Omdat een aantal van de brandweerlieden buiten het dorp werkt, kan bij alarm over dag niet iedereen snel ter plekke zijn. Met een groep van achttien man heeft de brandweer vol doende speling om altijd ge noeg mensen op de been te brengen. De andere bezuinigingen op de Rijnwoudse brandweer gaan gewoon door. Zo zal Hazers- woude de komende jaren zes man inleveren om uiteindelijk op achttien uit te komen. Ver der wordt er gesneden in de ex ploitatie en in de vervanging van het materieel. Hierdoor le vert de brandweer op termijn ruim 100.000 gulden per jaar in. Hogere hondenbelasting mogelijk weer van de baan runwoude. ruud sep Het ziet ernaar uit dat de hon denbelasting in Rijnwoude volgend jaar niet met 27, maar slechts met 2 procent omhoog gaat. De lagere verhoging is min of meer afgedwongen door de werkgroep honden poep. Deze groep inwoners van Rijnwoude heeft vorige week laten weten te stoppen met haar activiteiten als de hondenbelasting meer dan trendmatig wordt verhoogd. De werkgroep spant zich in om de overlast van honden poep terug te dringen. Afgelopen voorjaar kwam de werkgroep, bestaande uit hon denbezitters en activisten te gen de overlast van honden, met allerlei voorstellen. Hon- denuitlaatplekken moesten beter worden verlicht en voor zien van bankjes. Er moesten extra vuilnisbakken worden geplaatst voor de poep en als het even kon, moesten alle hondenbezitters een poep- schep krijgen. De ideeën wer den enthousiast ontvangen door milieuwethouder M. Vo renkamp-Van de Westeringh, maar op een paar vuilnisbak jes na werd er weinig van overgenomen. Om die bakken en het legen ervan te kunnen betalen, moest bovendien de hondenbelasting worden ver hoogd. Dat laatste zette nogal wat kwaad bloed bij hondenbezit ters en bij de werkgroep. De leden van de groep werden er op aangekeken dat zij de be lastingverhoging zouden heb ben veroorzaakt. De werk groep besloot daarop dat ze niet verder kan werken aan het vrijwillig terugdringen van de poepoverlast wanneer de gemeente niet ten minste twee jaar stopt met het verhogen van de hondenbelasting. Tijdens de vergadering van de Rijnwoudse commissie al gemene zaken bleek gister avond dat zowel burgemeester M. Boelen als wethouder Vo renkamp wel iets voelen voor het verhaal van de werkgroep. Het officiële voorstel van bur gemeester en wethouders luidde echter nog altijd een verhoging van 27 procent. De commissieleden weigerden zich daarom uit te spreken over de zaak voordat B en W met een duidelijk verhaal ko men. Later deze maand zal tij dens de vergadering van de gemeenteraad de beslissing vallen over de verhoging van de hondenbelasting. JACOBSWOUDE/DEN HAAG marieta kroft De Raad van State heeft ook het beroep van de gemeente Ja cobswoude, de Zuidhollandse milieufederatie en de Stichting tot Behoud van het Braassemermeer tegen de afgifte van de afvalstof fenwetvergunning door de provincie Zuid-Holland verworpen. Vo rige week verwierp het hoogste rechtsorgaan ook al het bezwaar te gen de afgifte van de lozingsvergunning (Wet op de Verontreiniging van Oppervlaktewater) door het Hoogheemraadschap van Rijn land. Hiermee is de weg definitief vrij voor het Baggerdepot Zuid- Holland BV om tot 1998 bagger in de Braassem te blijven dumpen. gen om te beginnen, zit de ge meente aardig in de knel. Burgemeester M. Boelen ver telde gisteren dat hij al van alles heeft gedaan om de gemeente uit haar benarde positie te be vrijden. Hij heeft voorgesteld om de schade voor de Katwijkse bouwer vast te stellen en het vervolgens aan de rechter over te laten om te bepalen of de bouwer recht heeft op vergoe ding. De aannemer weigerde echter op basis van zo'n over eenkomst de omstreden grond vrij te geven. De bouwer wilde geld zien. ,,Ik heb steeds het ge voel gehad dat het niet klopte, maar ik kon het niet hard ma ken", verklaarde Boelen gister avond. „Op een gegeven mo ment denk je: het is ze alleen maar om het geld te doen." 1 loewel de commissieleden zich aanvankelijk nogal verzetten te gen de schadevergoeding, gin- den ze na het verhaal van de burgemeester morrend ak koord. Alphen eist geld voor schooldak den haag/alphen PERSBUREAU CERBERUS De situatie rond de aan de Para- dijslijn in Alphen gevestigde St. Bonifatiusschool begint zorge lijk te worden. De kans dat ie mand tijdens een zware storm getroffen wordt door een dak pan van het schooldak, is vol gens gemeentewoordvoerster A. Le Rütte groot. Daarom eiste zei gisteren namens het gemeente bestuur van Alphen in een spoedprocedure bij de Raad van State in Den Haag een fors be drag van het ministerie van on derwijs om het dak te kunnen vervangen. Een eerder procedure bij de Raad van State is door het ge meentebestuur gewonnen. On derwijs weigerde aanvankelijk enige vergoeding voor het on derhoud van het dak te ver strekken. Wegens motiverings gebrek vernietigde de Raad van State de weigering. In een nieu we beschikking zegde het mi nisterie rond de 40.000 gulden toe. De werkelijke kosten bedra gen echter zo'n 125.000 gulden. Per school wordt om de 60 jaar geld verstrekt voor onderhoud aan het dak. De St. Bonifatius school is in 1912 gebouwd. Het dak is daarmee ruim 80 jaar oud. Er is een periodiek van 60 jaar verstreken, heeft het minis terie nu berekend en dus heeft Alphen recht op een derde van de kosten. Een woordvoerder van het ministerie zei dat niet van de regels wordt afgeweken. Hier een uitzondering maken, zou betekenen dat bij iedere school de individuele situatie beoor deeld moet worden. Daarvoor mist het ministerie mankracht en middelen. Maar de huidige manier van handelen leidt ertoe dat bepaalde scholen in een zeer moeilijke situatie terecht komen. Daarom is het ministe rie toch verplicht uitzonderin gen te maken, vindt het ge meentebestuur van Alphen. Be handelend rechter E. Berg doet morgen uitspraak. Buren boos over uitbreiding van Regthuys RUNSATERWOUDE» De Rijnsaterwoudenaren J. Lans en S. Lambert hebben bezwaar ingediend tegen de uitbreiding van het restaurant Het Oude Regthuys aan de Herenweg. Ei genaar P. van Velzen van het restaurant wil op de eerste ver dieping vijf hotelkamers inrich ten. „Drie van deze kamers aan de zuidkant zijn gericht op onze patio en tuin, wat een aanslag is op onze privacy", stellen Lans en Lambert in hun bezwaar schrift vast. Lans en Lambert vrezen verder parkeeroverlast. De zuidgevel van Het Oude Regthuys wordt tevens een me ter verplaatst. Bovendien wordt het gebouw van 2,60 meter ver hoogd naar vier meter. Ook de plannen voor een terras aan de zuidkant van Het Oude Regt huys zijn bij de buren in het verkeerde keelgat geschoten. „Een openbaar terras zal rpet het oog op de situering van de slaapvertrekken van de omlig gende woningen behoorlijke ge luidsoverlast veroorzaken." Het bezwaarschrift van de Rijnsater woudenaren wordt op 22 de cember besproken in de com missie bezwaar- en .beroep schriften. Alphense kledingzaak in zeventig seconden leeggeroofd alphen aan den run ruud sep Net veertien maanden zwaait Dick Mazher de scepter over zijn kledingwinkel aan de Al- .phense Raadhuisstraat. En in die tijd zat het hem niet altijd echt mee. Zo werd eenmaal zijn voorpui dertig centimeter naar binnen gereden bij een poging tot inbraak en werd zijn vitrine een keer leeggeroofd. Daarnaast had hij de afgelopen zomer een gevalletje waterschade. Bij de buren werd de gevel zo enthou siast schoongespoten dat he water ook binnen langs de mu ren liep. Maar de inbraak van gisternacht sloeg alles. Om viei uur 's nachts werd in een ze ventig seconden durende snel kraak voor 100.000 gulden kle ding meegenomen uit zijn win kei. Het is maandagmiddag en de winkel ziet er uit of er nooit iets is gebeurd. Op de verkoper na dan. „Ik zie er niet uit", weet Mazher. „Ik ben al vanaf van morgen vier uur in touw om de winkel weer op orde te krijgen. Bij de leverancier en bij colle ga's in Amsterdam en Weesp kleren gehaald om de rekken weer te vullen. Ik ben kapot." In iets meer dan een minuut haalden maandagochtend om twee minuten voor vier drie of vier mannen voor een ton aan kleding weg bij Sebastian he renmode. Twee keer heen en weer lopen en je hebt het. Ter wijl je om aan zo'n buit te ko men bij Zeeman toch echt een hele oplegger met kleren moet meenemen. Het winkeltje van Mazher is dan ook niet de goed koopste. Een broek doet tussen de 20Q en 300 gulden, colberts liggen tussen de 400 en 700. En wie zichzelf in een nieuw pak wil steken, moet rekenen op een prijskaartje van tussen de 700 en 1000 piek. Bij nadere beschouwing is nog wel te zien dat de winkel twaalf uur eerder ongewenst bezoek heeft gehad. Er mag dan een nieuwe ruit in de deur zit ten, op de mat liggen nog kleine splintertjes van de oude ruit. En achterin de winkel staat een uit geklede paspop. „Ja, je gelooft het of niet. Maar tijdens de rit hebben ze nog een trui van een pop af gehaald. Ze dachten ze ker dat dat ding een vermogen waard was." Na de eerdere inbraken en de inbraak drie nachten eerder twee winkels verderop, kwam de kraak van afgelopen maan dag voor Mazher niet als een to tale verrassing. „De telefoon ging en het eerste dat ik tegen mijn vrouw zei was: mijn winkel is leeg. Het leek wel of ik het wist." December is een goede maand voor» herenkleding. Vooral de antracietkleurige pak ken en de gelegenheidskos tuums doen het dan goed. „Ik heb het nog zoveel mogelijk op proberen te vullen, zodat de klanten er zo weinig mogelijk van merken", vertelt de kleding- verkoper terwijl hij een merkje uit een colbert tamt om er zijn eigen label voor in de plaats te doen. Dan betreedt een ouder echtpaar de winkel. „Meneer, mevrouw, kan ik u helpen?" Door snelle hulp van collega's en de leverancier kon Dick Mazher gisteren de leeggeroofde rekken in zijn winkel weer vullen, foto ben de bruyn

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13