'Innerlijke tolerantie groeit' Kerk Samenleving Woedende kerkgangers verstoren dienst in Goes DINSDAG 13 DECEMBER 1994 BUITENLAND KORT Aandelen 1-Iet rooms-katholieke aarts bisdom Westminster in Groot-Brittannië heeft zijn aandelen in de Britse vlieg tuigfabriek British Aerospace verkocht. Daarmee protes teert het tegen de betrokken heid van het bedrijf bij de in ternationale wapenhandel. British Aerospace verkoopt zijn Hawk-gevechtsvliegtui- gen onder meer aan Indone sië. Met het afstoten van Aerospace-aandelen wil het aartsbisdom ook de Indone sische bezetting van Oost-Ti- mor aan de kaak stellen. Overleden De uiterst nationalistische grieks-orthodoxe bisschop van Konitsa, mgr. Sevastia- nos, is gisteren op 72-jarige leeftijd overleden. Sevastia- nos ijverde voor de annexatie door Griekenland van het zuiden van Albanië, waar een Griekse minderheid woont. Hij had een eigen radiosta tion dat sinds twee jaar vanaf het eiland Corfu uitzendt om volksgenoten over de grens moed in te spreken. De Grieks-Orthodoxe Kerk maakte bekend dat Sevastia- nos na een lange ziekte in een ziekenhuis in loannina in Noordwest-Griekenland is overleden. In augustus had hij de regering in Athene nog gewaagd om ter bescher ming van de Griekse minder heid tanks aan de grens met Albanië te stationeren. In juli betoogden ruim duizend aanhangers van de militante bisschop in de straten van Athene met de leus 'tanks naar Albanië'. De Grieks-Or thodoxe Kerk en de drie grootste Griekse partijen steunden de demonstratie. De aanwezigheid van Grie ken in Albanië zorgt al lange tijd voor spanningen tussen Athene en Tirana. De Alba nese regering heeft de Griekse autoriteiten bij her haling gevraagd het radiosta tion van Sevastianos het zwijgen op te leggen. Grie kenland heeft dat met een beroep op de vrijheid van meningsuiting altijd gewei- gerd. Deense lutheranen De kerkelijke inzegening van het huwelijk van twee lesbi sche vrouwen heeft in Dene marken voor grote beroering gezorgd. De lutherse bis schop van Kopenhagen, Erik Norman Svendsen, sprak gis teren zijn afkeuring uit over de plechtigheid, die afgelo pen zaterdag plaatsvond. De lutherse predikant Leo Thomsen zegende in de kerk van Mariendalskirken het huwelijk van de schrijfster Susi Frastein en de politico loge Birgitte Blum in. Het was in Denemarken de eer ste keer dat een lutherse geestelijke dit in het open baar deed zonder zijn bis schop te informeren en diens toestemming te vragen. Inseminatie Sinds 1 oktober 1991, toen Denemarken als eerste land ter wereld het burgerlijk ho mohuwelijk toestond, heb ben diverse homoseksuele en lesbische paren hun verbin tenis in het geheim laten in zegenen in de lutherse kerk. Getrouwde homoparen ge nieten voor de Deense wet dezelfde rechten als hetero seksuele echtelieden, met uitzondering van kunstmati ge inseminatie en adoptie. De lutherse bisschoppen van Denemarken buigen zich in januari over de kwestie van het kerkelijk homohuwelijk, dat binnen de Kerk steeds meer een splijtzwam dreigt te worden. De laatste polio-explosie in Nederland ook angstige reacties; en bij anderen ligt inmiddels twee jaar achter ons. In 1992 werden 71 kinderen en volwasse nen getroffen. Er viel één dode: een ba by van enkele weken uit Veenendaal. De epidemie leidde tot woedende, maai maakt) theoloog te Kampen, de Nij meegse hoogleraar dr. P.F. Maas en de ontving gisteren het Goudse dominee A. Moerkerken zich van hun boekje, 'Polio, niet leiden. Zij gingen de discussie aan Door dergelijke emoties lieten prof. met de groeperingen die zich niet laten dr. J. Douma, gereformeerd (vrijge Minister Borst (volksgezondheid) exemplaar :n gesprek hervat', bestemd voor ouders en leer lingen van reformatorische scholen. Prof. Douma: In gesprek blijven met streng gereformeerden over polio-inenting Het stilzwijgen doorbreken; de deur openzetten. Zo ziet de vrijgemaakt-ge- refórmeerde theoloog en ethicus prof. dr. J. Douma uit Kampen zijn inbreng in het debat in reformatori sche kring over inenting te gen polio. Hij heeft meege werkt aan een boekje voor scholieren en hun ouders, 'Polio, een gesprek hervat', dat gistermiddag werd ge presenteerd. Daarin ko men voor- en tegenstan ders van vaccinatie aan het woord. Prof. Douma: „We zijn een dis cussie aangegaan met de groe pen die zich verzetten tegen vaccinatie. De indruk bestaat dat het klimaat voor een ge sprek sinds 1992 verbeterd is. Zij willen nu ook praten." Twee jaar geleden werden 71 mensen getroffen door het po lio-virus. Een enkele weken ou de baby uit Veenendaal over leed aan deze ziekte die mensen voor hun leven kan verlammen. Alle getroffenen waren lid van streng-reformatorische kerkge meenschappen. Zij hadden uit religieuze overwegingen gewei gerd zich te laten inenten. „Wij hebben ons afgevraagd hoe we die mensen konden be reiken", zegt prof. Douma. Eer dere pogingen, zoals na de epi demieën van 1972 en '78, van de rijksoverheid om met open brieven die groepen te benade ren, of zelfs het dreigen met vaccinatiedwang, waren ge strand. De afgelopen jaren probeerde een driemanschap, bestaand uit Douma, de Nijmeegse hoogle raar dr. P.F. Maas (in gerefor meerde kring gewaardeerd) en dominee A. Moerkerken uit Gouda contact te leggen. Dat gebeurde op verzoek van de toenmalige staatssecretaris Si mons (volksgezondheid). Vooral de rol van een ver klaard tegenstander van vacci natie als dominee Moerkerken was daarbij cruciaal: „Hij was de deur waardoor wij bij die groepen binnenkwamen. Daar door kon het gesprek met de grootste groep principiële te genstanders, de Gereformeerde Gemeenten met 90.000 leden, op gang komen." Theoloog en ethicus prof. dr. J. Douma: „Wij hebben de deuren opengezet voor hun interne debat. Andere, wat kleinere groepen, reageerden divers. De groepe ring rond het tijdschrift 'Bewaar het pand' werkte loyaal mee, maar het tijdschrift 'Het ge- krookte (geknakte) riet' hield zich afzijdig. Dat geldt ook voor de Oud-Gereformeerde Ge meente in Nederland en de Ge reformeerde Gemeenten in Ne derland. Standpunt Uit persoonlijke gesprekken blijkt prof. Douma dat de epide mie van 1992 veel mensen aan het denken heeft gezet. „Het zou wel eens kunnen dat na de explosie van 1992 meer mensen gevaccineerd zijn dan na 1978. Ook hun ideeën zijn aan het veranderen door de confronta tie in de eigen krant, het Refor matorisch Dagblad. Meer dan vroeger zijn ze bereid een eigen standpunt in te nemen." „Je moet met ze blijven pra ten. Hun opvattingen zijn aan het verschuiven. Tegenwoordig geldt niet meer zoals vroeger dat iemand die ingeënt is, geen lid van de kerk meer kan zijn. Hun innerlijke tolerantie is ge groeid, ze zijn minder volg zaam. Ze accepteren dat er on derlinge verschillen zijn." Douma kent een voorbeeld van een siachtoffer die gewei gerd had zich te laten inenten, terwijl de predikant dat wel had laten doen. Anderen verzwijgen hun vaccinatie. „Ik ben onder de indruk van hun oprechtheid, en ook door de wijze waarop getroffen ge zinnen worden opgevangen. Zij hebben een bepaalde levensin stelling. Zij hebben argwaan te gen de pretenties van de weten schap, zoals de aankondiging dat polio in het jaar 2000 de we reld uit is." Dat neemt niet weg dat het verzet tegen inenting voortkomt uit een zekere lijdelijkheid. Maar, zegt Douma, 'je doet ook je achterdeur op slot als je het huis verlaat, je verhoogt de dij ken in Zeeland, of trekt een jas aan als het regent. Waarom dan geen inenting?' Het verschil met de andere gereformeerde groeperingen is vooral gradueel. „Zij leggen hier de grens, terwijl bijvoorbeeld hun geloofsgenoten in Schot land zich wel laten vaccineren. Voor hun standpunt vinden zij argumenten in de bijbel, zoals Mattheus 9 vers 12. Daar lezen zij dat als je gezond bent, je je niet hoeft te wapenenen, en als Hij wil dat je ziek wordt, dan moet je dat aanvaarden." Angst De laatste epidemie veroor zaakte een heftige reactie in re formatorische kring. Getroffe nen reageerden heel verschil lend. Sommigen' putten moed uit het gebeuren, en houden sterker vast aan wat zij zien als Gods woord. Anderen aanvaar den het gebeuren in doffe be rusting. Een derde groep heeft gebroken met de kerk. Zij zien zichzelf als gedupeerden van een misplaatste opvatting. „Als er een gevóel overheerste in de tijd van de epidemie, dan was dat angst. Alle kinderen gaan naar dezelfde school. En als er een slachtoffer valt, dan kunnen er meer volgen. Vooral de kinderen vormen een gevoe lige snaar. Toch zagen zij het als een uiting van Gods wil." Douma verwacht dat de dis cussie dit keer voort zal gaan. Hij is voorstander van inenting, net als prof. Maas. Beiden wij zen dwang af, evenals de Natio nale Raad voor de Volksgezond heid. Zij geloven dat dwang al leen averechts werkt. Slechts met discussie kun je wat bereiken. Douma: „Ik heb geen illusies over mijn invloed. Wij hebben de deuren openge zet voor hun interne debat. Ik kan slechts vermoeden dat die discussie op gang is gekomen." Tijdens een kerkdienst van de Gerefor meerde Gemeente in Goes is zondagavond een fikse rel uitgebroken. Woedende kerk gangers verstoorden de dienst in de Sion- kerk. Zij voelden zich overrompeld door de aankondiging dat hun omstreden predi kant N. W. Schreuder tijdens de dienst schuldbelijdenis zou afleggen. Die mede deling leidde tot massaal gejoel en gefluit. Honderden mensen verlieten uit protest het volgepakte kerkgebouw. De dienst werd voortijdig beëindigd. De gemoederen liepen dermate hoog op, dat de in opspraak geraakte predikant het kerkgebouw via een zijdeur moest verla ten. De politie werd zelfs gevraagd een oogje in het zeil te houden bij de woning van de dominee, omdat werd gevreesd voor handtastelijkheden. Het merendeel van de leden der Gere formeerde Gemeente in Goes vindt dat do minee Schreuder niet langer te handhaven is als voorganger van hun kerkgenoot schap. De predikant raakte onder meer omstreden vanwege zijn rol bij de gerucht makende rusthuizen-affaire in Zeeland. Twee weken geleden was er ook al spra ke van dat Schreuder in de gelegenheid zou worden gesteld schuldbelijdenis te doen. Dat ging toen toen niet door, omdat veel gemeenteleden daartegen hadden ge protesteerd. Zij bestookten de kerkeraad met brieven en telefoontjes, waarin zij dui delijk maakten zich niet neer te leggen bij een eventuele terugkeer van de predikant, die in mei dit jaar werd geschorst. Ondanks die dreigementen mocht Schreuder gisteravond alsnog schuldbelij denis doen. Dat gaf groot ongenoegen bij ongeveer de helft van de ruim duizend kerkgangers. Zij verlieten met veel rumoer de kerk. „Voor zover ik weet is iets derge lijks binnen ons kerkgenootschap nog nooit voorgekomen", verklaarde één van hen zondagavond geëmotioneerd. BEROEPINGSWERK J A. Smit te Ouwsterhaule-Scharster- brug. Aangenomen: naarZuidland: G.J. Robbemond, predikant voor bijzonde re werkzaamheden te Baarn (geeste lijk verzorger Eemeroord). GEREFORMEERDE KERKEN Beroepbaarstelling: mevr. drs. T.J. Koens, Begijnhof 4A. 1012 WS Am sterdam, tel: 020-6251850. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Bedankt: voor Assen-Zuid, voor Ca- pelle aan den IJssel, voor Gromngen- Zuid en voor Spakenburg-Zuid: G. Zo mer te 't Harde; voor Bedum: A. de Snoo te Middelburg. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt: voor Rotterdam-West: H.H. Klomp te Nunspeet. DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON ADVERTENTIES Uitgave van Dagbladu.tgevenj Damiate bv DIRECTIE: B.M. Essenberg, C P Arnold (adj), HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj) OMBUDSMAN R D Paauw, tel. dag 9.30- .30 uur 071 -356215. of per post. DOFDKANTOOR 82,2321 BM Leiden ƒ31.05 per kwartaal 87,70 per jaar ƒ337.55 VERZENDING PER POST Nederland: per kwartaal 134,50 overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING ma t/m vrij: 18.00-19.30 uur, HET WEER Koeler weer Ook gisteren bleef er onveranderd zeer milde lucht van subtropische oorsprong naar Nederland stro men, waarbij de thermometer voortdurend tussen 12 en 14 gra den schommelde. Een dergelijke temperatuur is normaal voor de eerste week van oktober en ligt 8 a 9 graden boven het gemiddelde voor half december. De eerste helft van de maand heeft al zoveel warmte opgeleverd (ruim 3 graden boven normaal), dat de kans zeer groot is dat deze gehele winter maand te warm uitvalt. Dat zou dan de 13e te warme december maand op rij worden. Voor een echt winterse december moeten we terug naar 1981 Sneeuw- en ijsliefhebbers konden hun hart ophalen, toen er vlak na Sinterklaas een vorstperiode be gon, die tot de laatste week van het jaar zou aanhouden. De luchtdruk verdeling in die maand was tame lijk zeldzaam. De kou werd met - zoals gebruikelijk - in stand gehou den dooreen hogedrukgebied bo ven Scandinavië of Rusland, maar kwam op gang doordat oceaande pressies een zeer zuidelijke route gingen volgen. Ze trokken juist over of net ten zuiden van ons land en voerden steeds meer kou in de bo de-: venlucht aan. Dit leidde regelmati tot sneeuwval. Vanaf 9 december^ was onze regio bedekt met een wil6 te laag, die een groot deel van de e maand zou blijven liggen. Rond he midden van de maand lag er een fc sneeuwdek van 10 tot 15 cm. e Vooral 17 en 18 december waren j, gemeen koud met maxima van -6 tot -8 graden. Rond de kerstdagen begon het wat te kwakkelen; de verwachte witte Kerst kwam er, maar wel in een dooisfeertje. De lF gemiddelde temperatuur cember 1981 bedroeg-0.7 gra den. Actueel: een koufront, dat vandaag van noord naar zuid over het land trekt, introduceert veel koeler i£ weer. In de heldere, polaire lucht kan er eerst nog een regen- of ha- gelbui vallen, maar morgen over- IJ dag blijft het veelal droog met maxima van 'slechts' 6 graden. Erli volgen een tweetal frisse nachten r< met kans op wat lichte vorst. Een jr nieuwe depressie breidt zich don-jj derdag snel via IJsland en Schot- land naar het Noordzeegebied uit.' De wind krimpt van noordwest naaf: zuidwest, waarbij de regenkansen toenemen. Er komt weer zachtere v lucht binnen; het kwik kruipt lang->' zaam omhoog naar een graad of 9.;« Jj HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Half tot zwaar bewolf buien, steeds meer sneeuw. Morgen afnemen de buiigheid. Ten oosten van Kristiansand meest droog en van tijd tot tijd flinke opklaringen. Kou der; morgen overdag lichte tot matige vorst, langs de kust maxima iets boven het vriespunt. Ten zuiden van de grote morgennacht overgaand in opklaringen en waar schijnlijk droog. Kouder weer; morgenmiddag tem peratuur van -10 graden Denemarken: Vandaag bewolkt, w gaand in (natte) sr het westen uit flinke opklaringen. Mid- dagtemperatuur vandaag rond 8 graden, morgen maxima iets boven het vries punt. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag naar het zuiden wegtrekkende regen. Van het noorden uit enkele opkla ringen, afgewisseld door buien; in Schotland kans op winterse buien. Forse daling van temperatuur tot ongeveer 6 graden. Vandaag in Zuid-Engeland nog België! j 12 graden, n Luxemburg: en af en toe regen opklaringen en droog. Vandaag nog een middagtemperatuur rond 10 graden, morgen ongeveer 6 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Overwegend bewolkt en vooral morgen in het noordén wat regen. Daling van temperatuur tot ongeveer 6 graden mor gen; alleen in het zuidwesten van Bretagne dan nog wat warmer. Portugal: Droog en flink wat zonneschijn. Plaatse lijk mist. Maximumtemperatuur onge veer 17 graden. Vrij zonnig. Lokaal kans'op mist. Mid dagtemperatuur in het binnenland onge veer 16 graden. Aan de Costa's maxima rond 19 graden, maar morgen langs de Golf van Biskaje iets frisser. Canarische Eilanden: Perioden met zon maar ook wolkenvel den en een kleine kans op een lokale bui. Middagtemperatuur ongeveer 22 Zuid-Frankrijk: Rustig weer en plaatselijk mist. Overdag op de meeste plaatsen flink wat zon. Morgen in de oostelijke departementen delijk meer bewolking en kans op de Franse Alpen boven ,ans op sneeuw. Daling van tot ongeveer 11 graden WOENSDAG 14 DECEMBER 1994 ,j Zon- en maanstanden (j Zon op 08.40 Zon onder 16.24 Maan op 14.25 Maan onder04.55 Waterstanden Katwijk 16 Hoogwater00.45 12.58 Laag w r 08.43 21.07 Weerrapporten 12 december 19 u W 14 13 11 0.0|r; w 10 13 11 2.0L Scfmetêr temperatuui morgen; all i het i nogw Mallorca en Ibiza: Flinke perioden met zon. Droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 20 graden. Italië: Overwegend zonnig en in de Po-vlakte op veel plaatsen hardnekkige mist. Mor gen aan de Golf van Genua meer bewol king en toenemende regenkans. Mid dagtemperatuur uiteenlopend van 5 gra den bij mist in de Po-vlakte tot ongeveer 18 in het midden en zuiden. Griekenland en Kreta: Aanhoudend droog en vrij rustig weer met flinke perioden met zon. Rond de Egeïsche Zee ook kans op wolkenvelden. Maximumtemperatuürrond 18 graden. Duitsland: Vandaag in het noorden bewolkt en af en toe regen, in het zuiden droog en eerst nog wat zon. Morgen opklaringen, afge wisseld door enkele winterse buien. In het zuiden regen, ook in de meeste da len overgaand in sneeuw. Vandaag nog zacht, morgen temperatuur dalend naar graden in het n het vriespunt in h Droog en flinke zonnige perioden, in de dalen kans op mist. Morgen van het noorden uit regen, sneeuwgrens plaatse lijk dalend tot in het dal. Aan de zuid- flank van de Alpen droog. Morgen tem peratuur in het noorden dalend tot dicht bij het vriespunt. Oostenrijk: Flinke zonnige perioden. Plaatselijk kans op mist. Morgen van het noorden uit regen, overgaand in sneeuw, maar in het zuiden droog. Vandaag maxima rond 9 graden, morgen temperatuur dalend tot rond het vriespunt. Buenos Aires half bew Casablanca licht bew Los Angeles licht bew. New Orleans hall bew. n 2/ 22 8 0.0 I HEINZ //Sr VENAAL SPEELT Z/CP AF 'NL/ET ENEELANO VANPoNP 900 EN CE PEPSONA6ES ZIJrJ TUSSEN EEN (Sfi&EP ZWEEF. PONPEN Z/T EEN PONP P/E AFSTAMT VAN FEN APEUJ/CE PON O FN DAT PPNP

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 10