Hans van Mierlo ontdekt de verborgen kracht van Europa 'Een zee van bloed voor zo'n klein stukje land' Commerciële TV-fusie is niet te bestrijden Feiten &Meningen Jeltsin riskeert Tweede Kaukasische oorlog MAANDAG 12 DECEMBER 1994 152 2 Nederland heeft binnenkort vier commer ciële televisienetten, allemaal in één en de zelfde h^id. Veronica/Endemol plus RTL hebben samen alle commerciële TV in han den. Er ontstaat dus een monopoliepositie. PvdA en D66 werpen nu de vraag op of dit monopolie niet in strijd is met het Ne derlandse en Europese mededingingsrecht dat immers is bedoeld om monopolievor ming tegen te gaan. Met name de Wet Eco nomische Mededinging heeft tot doel paal en perk te stellen aan overheersende eco nomische machtsposities op een bepaalde markt. Voorlopig ziet het er echter niet naar uit dat er iets tegen het commerciële TV-mo.- nopolie valt te doen. Het mededingings recht in Nederland en Europa is zogeheten misbruikwetgeving. Pas als RTL-Veronica- Endemol hun macht aanwenden om de toegang tot de markt voor anderen onmo gelijk te maken, is er sprake van misbruik. Op zichzelf is concentratie van bedrijven echter niet verboden. Het enige dat de overheid tegen het mo nopolie van RTL- Veronica-Endemol zou kunnen doen, is een steuntje in de rug geven aan nieuwkomers. Maar of er ruimte is voor nog meer commer ciële netten is na tuurlijk zeer de vraag. Het is duidelijk dat de samenwerking van de 'commercië- len' niet bevorder lijk is voor de con currentie op de tele visiemarkt. Overigens zou de afgesprongen alliantie tussen de publieke omroepen en Veronica-Endemol een soortgelijk effect hebben gehad. Wat dat betreft, maakt de partnerruil die vorige week de omroepwe reld in opschudding bracht weinig verschil. Vanuit het belang van de kijkers en ad verteerders geredeneerd, is er wel reden tot bezorgdheid. Monopolievorming is nooit goed voor de consument. Een bedrijf dat een markt geheel beheerst, hoeft weinig re kening te houden met kwaliteitseisen. En het gaat hier bovendien niet om een gewo ne bedrijfstak. In het mediabeleid is de be vordering van de verscheidenheid een doel op zich. De Nederlandse Mediawet beperkt zich wat dit betreft tot regels die het bedrij ven onmogelijk maken de hele mediamarkt (pers plus omroep) te kunnen beheersen. De meeste andere Europese landen ken nen daarnaast echter speciale wetgeving om machtsconcentraties op het gebied van de televisie tegen te gaan. In Duitsland bij voorbeeld zou een fusie die een groot deel van de commerciële omroep in één hand brengt, zijn verboden. Zelfs in Italië geldt de regel dat één eigenaar maximaal drie netten mag beheren. In Nederland ontbreken zulke regels om dat de invoering van de commerciële televi sie hier niet op een normale, geordende manier tot stand kon komen. Tot voor kort mochten immers alleen buitenlandse zen ders (het officieel Luxemburgse RTL) com mercie bedrijven. De overheid probeerde met de rug naar de toekomst te leven. Het is een misverstand te menen dat de verscheidenheid van het toekomstige TV- aanbod is te waarborgen via het mededin gingsrecht. Die waarborg valt alleen te bie den met publieke omroepen die aan hoge kwaliteitseisen voldoen of omroepen die programma's maken waarvoor de kijkers willen betalen. GIJSSCHREUDERS juridisch medewerker Europessimisme moest plaats maken voor realistisch optimisme Ze hadden zichzelf on der leiding van bond- kanselier Helmut Kohl al moed ingepraat. Het moest afgelopen zijn met het Europessimis me, verordonneerde Kohl aan de voor avond van de Eurotop in Essen. Essen moest 'een boodschap van realistisch optimisme' uitdragen en dat de den de regeringslei ders van de Europese Unie dan ook allemaal braaf. Maar het waren de buitenstaanders die de EU-leiders erop moesten wijzen dat Europa ook in werke lijkheid nog steeds aantrekkelijk is. De Nederlandse minister Hans van Mierlo van (buitenlandse zaken) kon er nauwelijks over uit. Op zijn eerste Europese topconferentie ontdekte hij niets minder dan 'de verborgen kracht van Europa' en dat was uitsluitend te danken aan de zes regeringsleiders uit Polen, Hongarije, de Tsjechische Re publiek, Slowakije, Bulgarije en Roemenië, die zaterdag aan de lunch mochten aanschuiven. Tot verrassing van Van Mierlo bleken deze zes namelijk één ding te delen: 'Een gepassio neerd verlangen naar Europa'. En hij bekende: ,,Ik bloosde bij het aanschouwen van zoveel begeerte." Hij had er ook wat van geleerd. Europa kon hier aan een nieuw 'gevoel van ei genwaarde ontlenen'. Zo ver liet de Nederlandse pre mier Wim Kok zich niet meesle pen. Nuchterder constateerde hij dat er in Essen „reden was voor gepaste en gematigde te vredenheid". Ondanks een ge brek aan tastbare besluiten, werd tenslotte op een aantal terreinen (Europol, de uitbrei ding met nieuwe leden, de rela ties met de landen ten zuiden en oosten van de Middellandse Zee) vooruitgang geboekt. Maar Kok gaf ook toe dat er wel „het een en ander valt aan te merken Terwijl binnen druk wordt vergaderd, trachten buiten speciale politie-eenheden een groep demonstranten tegen de Eurotop in bedwang te houden. Zeker 75 betogers werden gearres teerd. foto epa oliver multhaup op de huidige stand van zaken". De spiegel die de Oosteuropea nen de Unie in Essen voorhiel den, vertoont inderdaad enkele flinke barsten die de schoon heid van Europa vertekenen: de machteloosheid van het Westen om de oorlog in ex-Joegoslavië te beëindigen, de groeiende kloof tussen het relatief rijke Noorden en het subsidie-op strijkende Zuiden, het cynisme en de scepsis die de Unie bij zijn burgers ontmoet, het ge touwtrek waar de gelden van daan moeten komen voor de nieuwe internationale wegen en spoorwegen en de durende on min over de C02-heffing. Bovendien dienen nieuwe bot singen zich nu al aan. De confe rentie in 1996, waar de EU-Jan- den de taken en werkwijze van 'Brussel' opnieuw moeten for muleren, zal ongetwijfeld tot een eindeloos geharrewar lei den, te vergelijken met de woe lige strijd die aan het Verdrag van Maastricht vooraf ging. Niet minder turbulent wordt het wanneer, zoals in Essen is afge sproken, het huidige landbouw beleid van de Unie en de subsi diefondsen voor de armere ge bieden op de helling moeten, wat een voorwaarde is voor de toetreding van de Oosteuropea- Dat dit Europa afgelopen zater dag desondanks als attractief werd afgeschilderd, heeft mede te maken van Van Mierlo's 'herijking' van het buitenlands beleid, dat kortweg neerkomt op minder Atlantische en meer Europese prioriteiten. Het nieu we Nederlandse kabinet zoekt meer toenadering tot de conti nentale partners Bonn en Parijs dan tot de klassieke na-oorlogse vrienden Londen en Washing- Die herijking moet zijn waarde bewijzen, als Europa straks in derdaad met tien of twaalf lan den wordt uitgebreid en er noodgedwongen een 'harde kem' ontstaat, van landen die een voortrekkersrol spelen. Tot zo'n kern zullen in ieder geval Duitsland en Frankrijk behoren. Nederland mag daar, in de ogen van Van Mierlo, niet buiten blij- Zoals Kok en Van Mierlo de af gelopen maanden al een 'rondje Europa' deden om de banden met Bonn en Parijs te verster ken, zo hebben zij ook deze top in Essen gebruikt om de 'nieu we' politieke instelling van Ne derland in Europa te verkopen. Voor Kok lag de 'grote waarde' van Essen misschien zelfs wel alleen daarin. „Het is goed voor je persoonlijke contacten", zei hij zaterdag. „Je investeert in wederzijds vertrouwen. Je kunt dingen uitpraten. Als er een klacht is, meld je die. Als je nieuwe lijnen wilt uitzetten, dan moetje er hier mee beginnen." De regeringsleiders zullen dat wederzijdse vertrouwen de ko mende tijd hard nodig hebben, want ze moeten het vanaf 1 ja nuari 1995 doen zonder de on vermoeibare voorzitter van de Europese Commissie, Jacques Delors. Het was 'met een beetje emotie', zo zei Kok, dat de Unie in Essen afscheid nam van Del ors, die na tien jaar het veld ruimt. Bij zijn aantreden trof de Fransman in de woorden van Kok „een oud, ziek en afge schreven Europa aan, dat vol gens de cynici de aansluiting met de rest van de wereld had gemist". Die donkere voorspel lingen kwamen niet uit. De Eu- rosclerose van weleer is gewe ken. Daar kwam de afgelopen jaren Europessimisme voor in de plaats. Sinds Essen geldt daar nu een verbod op. Wie bedenkt dat de EU thans, met de grote expansie naar, het Oosten voor de deur, voor de zwaarste opga ve staat uit zijn geschiedenis, zou namelijk gemakkelijk op nieuw door somberheid worden overvallen. De terugkeer naar het verlangen er toch wat van te maken, was daarom de belang rijkste psychologische winst van Essen. Al was daar wel de 'be geerte' van de buitenstaanders voor nodig. ESSEN ALY KNOL EN PETER DE VRIES CORRESPONDENTEN. THE INDEPENDENT „Dit is een ramp", zegt Valenti- na, een accountant, nadat ze het nieuws heeft gehoord dat Russische tanks Tsjetsjenië wa ren binnengetrokken. „Nie mand wil oorlog. Onze leiders moeten hiervoor worden neer geschoten." En haar man Vitali: „Zo'n klein stukje land om om te vechten en er zal zo'n zee van bloedstromen." Valentina en Vitali steunen de economische hervormingen en hebben op president Jeltsin ge stemd. Maar ook Russen die te rugverlangen naar het commu nisme uiten dezelfde anti-oor- logsgevoelens. Tijdens een serie straatinterviews kwam ik maar een jonge man tegen die voor stander was van het afstraffen van de poging van Tsjetsenië onafhankelijk te worden. En zelfs hij kreeg twijfels toen hij aan de gevolgen dacht. „Tsjetsjenië moet een lesje wor den geleerd", zegt Konstantin, een chauffeur. „Rusland is een land met meerdere nationalitei ten. Als Tsjetsjenië wordt losge laten, willen de Tataren dat ook en vervolgens de Jakuti's. Maar zij zitten op onze olie en dia manten. We kunnen ze niet la ten gaan, want wat blijft er dan voor Rusland over?" Betekent dat dan dat hij bereid zou zijn zelf in Tsjetsjenië te vechten? „Oh nee", zegt hij en hij maakt zich er met een grapje van af. De herinneringen aan de kost bare mislukking van de Sovjetu nie in Afghanistan zijn nog vers en veel mensen geloven dat Tsjetsjenië de volgende begraaf plaats kan worden voor jonge Russische dienstplichtigen. „De politici hadden moeten praten en praten en praten om dit te voorkomen", zegt Alexan dra, een oma die achter de wan delwagen loopt van de zes maanden oude Artiom. „Nu zullen onze jongens weer ster ven en hun moeders krijgen hun doodskisten thuis. Baren we daarom kinderen? God zijdank dat ik een dochter heb. Maar ik heb ook een kleinzoon. Ik wil niet dat Artiom soldaat wordt." Lev Poesjkariov is historicus. Hij bestudeerde de Kaukasische oorlogen van de 19de eeuw, toen de Tsjetsjenen en andere islamitische bergstammen fel verzet pleegden tegen het Rus sische imperialisme. Hij voor spelt dat wanneer de gevechten in Tsjetsjenië eenmaal zijn be gonnen, het conflict heel erg lang kan duren en heel bloede rig kan worden. „Het zal net zo zijn als Afghanistan. Oorlog met islamitische volken is moeilijk en gevaarlijk. Met de wereld van de islam moet niet worden ge spot." De Russische staatsmedia heb ben hevig propaganda gevoerd in een poging de Tsjetsjenen af te schilderen als een volk van misdadigers en terroristen. Gis termorgen, toen de tanks rol den, toonde de televisie een do cumentaire over de activiteiten van de Tsjetsjeense maffia in Groot-Brittannië. Maar de men sen slikken dit niet. „Er bestaat niet zoiets als een slechte staat. Er zijn alleen slechte individu en", zegt Jura, een bouwvakker, zelf half Russisch en half Oez- beeks. Gisteren gaven velen gehoor aan een oproep van liberale parlementsleden. Op het Poesj- kinplein verzamelde zich een menigte om vrijuit tegen de na derende oorlog te protesteren. Bij het begin van de Afghaanse oorlog in december 1979 werd iedereen die zich durfde uit spreken door de KGB wegge stuurd. Ditmaal is de anti-oor logbeweging begonnen voor de oorlog zelf. MOSKOU HELEN WOMACK Als de Russen hun geschiedenislesjes goed heb ben geleerd, dan kennen ze de gevaren van een militair ingrijpen tegen de Tsjetsjenen. Ondanks die lessen uit het verleden besloot president Jelt sin gisteren het leger in te zetten om een eind te maken aan de afscheiding van de Kaukasische deelrepubliekTsjetsjenië. De actie roept in Rusland protesten op. „Wij wil len geen tweede Kaukasische oorlog" verklaarde Grigori Javlinski, een hervormer in het Russische parlement, gisteren. Hij verwees daarmee naar de lange Tsjetsjeense opstand vorige eeuw van de le gendarische leider Sjamil, die vanuit de bergen en bossen de troepen van de tsaar bestookte. Zo lokte Sjamil in 1845 een heel Russisch leger in de val, toen hij hen in een dicht woud overviel. De Russen verloren 4.000 man in het bloedbad. Terwijl ze voor de gesneuvelden een dodenmis hielden, bespotte Shamil hen vanaf een heuvel top: hij liet Russische krijgsgevangenen vrolijke marsmuziek spelen, om de gezangen van de or thodoxe geestelijken te overstemmen. Pas na een kwart eeuw strijd werd Sjamil overwonnen, maar de herinnering aan de bloedige veroveringsoorlog leeft nog steeds. De eenzijdige afscheiding van Tsjetsjenië is on verteerbaar voor het Kremlin. Het gebied is stra tegisch gelegen in het Kaukasus-gebergte. Boven dien is het rijk aan olie en lopen de pijpleidingen uit het Kaspische-Zeegebied erdoor. Bovenal is Jeltsin bang voor een Tsjetsjeens domino-effect op de omringende gebieden en op deelrepublie ken elders in de Russische Federatie. Doedajev nam het voortouw binnen de Confederatie van Kaukasische Bergvolkeren, een organisatie waar van de strijders zich mengden in de oorlog van Abchazië tegen Georgië, en andere brandhaarden in de Russische Kaukasus. Veel ruimte om iets tegen de opstandige Tsjetsje nen te doen kreeg Jeltsin niet. Eind 1991 stuurde hij zijn troepen naar het gebied om een eind aan de afscheiding te maken. Maar na drie dagen dropen ze af, na een blokkade door Tsjetsjeense strijders en een motie van afkeuring van het Rus sische parlement. Daarop begon Moskou een economische blokkade, zonder verder aanstalten te maken om de Tsjetsjeense zelfstandigheid te beëindigen. Aan de Russische semi-tolerantie kwam een ein de na een reeks buskapingen in Zuid-Rusland waarbij telkens Tsjetsjeense misdadigers waren betrokken. Moskou bestempelde Tsjetsjenië als een broeinest van criminaliteit en een bedreiging voor de openbare orde. Om niet zelf rechtstreeks te hoeven ingrijpen, speelde het Kremlin in op de rivaliteit tussen clans in Tsjetsjenië, en dat leidde tot een conflict tussen voor- en tegenstanders van Doedajev. De verschillende oppositiebewegingen verenigden zich in de Voorlopige Raad, die financiële en mili taire steun van Moskou kreeg. De troepen van de oppositie, die delen van het land beheersen, gin gen deze zomer in het offensief maar slaagden er niet in het leger van Doedajev té verslaan. Ook bleken ze onderling verdeeld over een mogelijke Russische interventie: enkele strijdheren lieten weten dat ze dan eerst de Russen zullen aanval len, om daarna met Doedajev af te rekenen. De afgelopen weken begon Moskou zich daarom steeds openlijker in het conflict te mengen. Groz ny werd enkele malen gebombardeerd door ge vechtsvliegtuigen die, naar later werd toegegeven, van Rusland waren. Een grote troepenmacht werd nabij Ingoesjië, niet ver van de grens met Tsjetsjenië, op de been gebracht. Vrijdag maakte Jeltsin de weg voor een militaire interventie vrij met een decreet waarin hij zijn regering opdracht gaf alle middelen in te zetten om de orde in het gebied te herstellen. Al is Doedajev militair niet opgewassen tegen de Russische overmacht, de Tsjetsjenen zijn vastbe sloten zich te verzetten, desnoods in een guerril la-strijd zoals ten tijde van Sjamil. Gevreesd wordt dat het geweld zich elders in de Kaukasus zal verspreiden: de eerste slachtoffers van de inval vielen gisteren in Ingoesjië, waar inwoners zich verzetten tegen de aanval op hun Tsjetsjeense ne- Politici in Moskou zijn bang dat de harde actie te gen Tsjetsjenië'tot politieke destabilisatie in Rus land leidt. Het parlement viel afgelopen week al fel uit naar Jeltsin om zijn Tsjetsjeense beleid. De hervormers vrezen bovendien dat Jeltsin zichzelf door het leger laat gijzelen, door voor een militai re oplossing te kiezen. „De president heeft alles op één kaart gezet", schrijft het dagblad Kom- mersant-Daily. „Als de troepen er niet in slagen de orde in het gebied te herstellen, zijn Jeltsins dagen geteld." DEN HAAG DIEPERIK KRAMERS Een gewapende Tsjetsjeense roept luidkeels wat zij van de Russische invasie vindt. Zij liep in de hoofdstad Grozny met vele anderen te hoop tegen 'de Russen'. foto reuter seanramsay

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2