lAlphens wonder in Katwijk zonder handjeklap Dg Zijl vergeet met scherp te schieten vrouwen stomp wijk Het zit goed fout bij Saturnus Sport r^..ï i a Arbitrage benadeelt 2MAANDAG 12 DECEMBER 1994 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -356464. PLV -CHEF ROB ONDERWATER, 071 -356463 KATWUK ROB ONDERWATER sul De netelige vraag was na het pai ontluisterende verlies tegen dritCSK Moskou zaterdagavond: Lisswas Vasas Boedapest een dag >0-2 later bereid om de poloërs van EeAZC de helpende hand toe te te e steken? De Alphense ploeg end moest winnen en de Hongaren :ger waren bij een kleine nederlaag iel geplaatst. Vasas wilde gisteren htin een directe confrontatie van mie handjeklap echter niets weten. 75 De Hongaren vochten als leeu wen, maar AZC was in het Kat- oscwijkse Aquamar niet te tem- nse men. De 8-7 zege (die AZC in de kwartfinale van de EC II bracht) doi;op het roemrijke Vasas was er vie eentje om in te lijsten, ker De onverwachte, maar ver- erlo diende zege bracht vele Alphe- :rve naren in opperste staat van iloq vreugde. De ene dag verguisd, n d de andere dag bejubeld. 57 AZC/Hans Verkerk bewoog zich er in het afgelopen weekeinde erdi langs uitersten. „Dit typeert visii mijn ploeg", stamelde de hevig eei geëmotioneerde trainer Fred n o| Kranstauberde naderhand, „wanneer het moet dan staan ze er. Waarom winnen wij zo veel bekers in Nederland? Deze jongens kunnen zich opladen en zijn dan tot veel in staat." Metamorfose De metamorfose was opvallend en indrukwekkend. Ballen die zaterdagavond werden gemist, vlogen er tegen Vasas in. Doel man Wim Vermeulen stopte in de zinderende slotfase twee strafworpen, onervaren 'jonkies' als Niels Zuidweg en Kimmo Thomas traden op de voor grond toen ervaren rotten als Remco Pielstroom (3 persoon lijke fouten) en Gijbert van der Leden (een tand door de lip ge slagen, dus vervanging) het kol kende bassin hadden verlaten. Het zijn nuances, die in top sport doorslaggevend zijn. Het publiek vond het prachtig en beleefde een onvergetelijke middag, waar zaterdagavond een klein traantje werd wegge pinkt. Gijsbert van der Leden: „Tegen die Russen hebben we het vergooid. De man-meer-si- tuaties leverden veel te weinig op en dan kun je het op dit ni veau vergeten." Verontrusten der was het tekort aan fysieke kracht, die tegen de stevige 'kleerkasten' uit Moskou aan het licht kwam. De Russen sme ten zaterdagavond met fysiek geweld. AZC kon er niets tegen in brengen en verzoop, met 8- 10. Dat gaf te denken voor de confrontatie met het onaantast bare Vasas. Een ploeg met raffi nement, internationale ervaring en ...veel fysieke kracht. Coach Fred Kranstauber, Hagenaar van geboorte en dus bekend met het fenomeen blufpoker, bedacht een plannetje. Een ge luk was dat een overwinning met een doelpunt verschil vol doende was. Kranstauber had de reglementen er nog eens op nageslagen en leerde dat bij ge lijk eindigen alleen de onderlin ge resultaten van AZC, Vasas en Moskou doorslaggevend waren. De Russen stonden voor AZC- Vasas op min 2, AZC ook op min 2 en Vasas op plus 4. Een minieme zege was dus ge noeg. Daarvoor was nodig een hele goede dag van AZC en een iets mindere prestatie van de Hongaren. „Laten we eerlijk zijn. Als we tien keer tegen die lui spelen, winnen we mis schien vier keer", bekende Gijs bert van der Leden. AZC had het 'geluk' van de goede dag. De bal liep gelijk goed. De passes kwamen goed aan en de 2-0 voorsprong via Niels Zuidweg en Remco Pielstroom gaven AZC een steuntje in de rug. Het doelpunt gaf ex-LZ'er Zuidweg vleugels. „Zaterdag was het niks met me. Daarom wilde ik van daag wat rechtzetten." Dat deed hij, met bondscoach Trumbic op de tribune. Altijd handig. Zuidweg kleunde er in. Deelde uit en incasseerde. „Je moet wel, want anders ga je er aan onderdoor." Het scoreverloop had het sce nario van een thriller. Bij 3-5 in de derde periode stond de Al phense ploeg op instorten, maar 200-voudig international Gijsbert van der Leden bevestig de met twee treffers zijn grote waarde. Zoals ook Bobby Breb- de de Alphense toeschouwers met een klassepartij kietelde. Fred Kranstauber na afloop: „De prestatie van Brebde geeft mij als coach zo veel voldoe ning. Hij staat bekend als lastig. Dat is hij tegenwoordig alleen maar voor zijn tegenstander." Listig De 6-5 werd door de listige Hongeren, zij bespeelden met succes de arbiters, in 6-7 omge bogen. Remco Pielstroom had het bad inmiddels met 3 p's verlaten. Maar Niels Zuidweg bracht de partijen weer op gelij ke voet, waarna de spannendste scene van deze polothriller aan brak. Tot twee keer toe stond Wim Vermeulen oog in oog met een Hongaarse strafworpnemer, maar in beide gevallen ranselde hij de bal uit zijn doel. Het wa ren de cruciale momenten van deze partij. Met nog vier (zuive re) minuten voor de boeg scoor de Bobby Brebde uit een man- meer-situatie de, naar later bleek, winnende treffer. De slotfase was bloedstollend. Maar AZC hield het hoofd koel, ondanks de scheidsrechterlijke dwalingen en de provocerende tegenstander. Gijsbert van der Leden moest na een Hongaarse elleboog met een bloedende lip het water verlaten, maar de kracht van de Alphense ploeg was dat het gemis door de jon geren werd opgevangen. „Voor de ontwikkeling van die gasten is het ook goed dat we doorgaan in de Europa Cup", zei Gijsbert van der Leden. Veel meer kon de international niet uitbren gen. Hij werd volledig in bezit genomen door uitzinnige AZ- C'ers. AZC - Vasas Boedapest 8-7 (2-2, 3-4, 6-7). Doelpunten AZC: Van der Leden 3, Zuidweg 2, Brebde 2, Pielstroom Vasas: Dimitrij 2, Toth, Varga, Mes- ^C - CSK Moskou 8-10 (2-2, 5-4, 6- 7). Doelpunten AZC: Stoffels 3, Kimmo Thomas 2, Pielstroom 2, Brebde. Mos kou: Erychov 3, Kozlov 2, Maxim Jvan- ov 2, Bolotin, Vadim Jvanov, Demia- Vasas-Triglav 25-4, CSK Moskou- Triglav 18-2. Eindstand. 1. Vasas 3-4 (plus 3), 2. AZC 3-4 (min 1), 3. CSK Moskou 3-4 (min 2),4.Triglav3-0. Vasas en AZC geplaatst voor de kwartfinales. Björn Boom kijkt zorgelijk tijdens de wedstrijd die AZC zaterdag speel de tegen CSK Moskou. Niet zo vreemd, want de Alphenaren verloren de confrontatie met 10-8. foto henk bouwman Vivax ook in rugbytopper' onderuit I De Zijl/LGB heeft zijn draai nog niet gevonden in de li hoofdklasse. Op het veldspel van De Kooibewoners valt 1 niet veel af te dingen maar veel resultaten levert dat r vooralsnog niet op. De Zijl wacht nog steeds op de eerste overwinning en met twee punten op zak bungelt de Leid- i se ploeg met VZC aan de staart van de ranglijst. Ook te gen Nereus stapte de piepjonge ploeg van Ruud Plouvier met een 10-7 nederlaag uit het water. ntS LEIDEN «WIM SIERA me WATERPOLOMEDEWERKER luyi Nereus, met Stan van Belkum in de gelederen, presteert ook niet boven verwachting en had evenals De Zijl de punten hard f nodig. Beide ploegen deden dan ook niet veel voor elkaar onder, oej Het verschil was het verzilveren van de kansen. De formatie van [ge Hans Parrel sprong daar heel .wat handiger mee om dan de Leidenaars. Vooral in de tweede periode liet De Zijl het afweten. Keer op keer doemde er een /in aanvaller op voor het Nereus- ulg, doel. Doelman Jacob Grooters Ier was echter een grote sta in de aaj weg. De schoten van De Zijl- jjs. LGB waren in die fase steevast ,gte een prooi voor hem. -liel Nereus schoot wel met scherp njj en liep in de vierde periode uit naar 10-5. De slotfase was voor 22 De Zijl. In het Leidse kamp twij- ej. felen ze niet aan de goede af- e(j. loop. Doelpuntenmakers: Niels iar. Joor 3x, Ronnie Ligtvoet 2x, Ro- or. bert Kleyweg en Rob Dubbelde- r0. man lx. de LZ 1886 handhaaft zijn su prematie in de eerste klasse. De ploeg van Jan Breedeveld is als enige nog ongeslagen en sloeg door de nederlaag van HZ/Zian een kloof van vier punten. Een ongekende weelde voor LZ dat zaterdag met 10-4 overeind bleef tegen BZPC. De Leidse- t ploeg was niet gerust op een goede afloop want het kan be hoorlijk spoken in de Hel van de Kuil. De flink uit de kluiten ge- j wassen Bodegravers presteren dit seizoen bovenmaats en de nummer drie zag de confronta- a" tie met de koploper wel zitten. j11" Het fysieke overwicht stelde LZ j5' in de eerste periodes voor de nodige problemen. De Leide naars kwamen maar zelden los. De ban werd gebroken door Mirco Zuidweg die in de vierde periode met een passje Bas Wil lemsen bediende. Zijn treffer betekende 4-6 en BZPC gaf de strijd op. Michel van der Zeeuw profiteerde daarvan door zijn score flink op te schroeven; hij scoorde 6x. Ben Olde Olthof scoorde 2x, Bas Willemsen en Alexander Willemsen lx. Eersteklasser Vivax zit in de hoek waar de klappen vallen. In de laatste zeven wedstrijden vergaarde de ploeg van Mark van Belkum welgeteld 1 punt. Vivax zette de dalende lijn voort door met 9-8 van De Gouwe te verliezen. De start van de Oegstgeestse waterpoloformatie was overdonderend. De Gouwe kreeg alle hoeken van het zwembad te zien en het had er dan ook alle schijn dat Vivax sinds lange tijd een overwin ning kon begroeten (4-1). De Gouwe gooide het na de achter stand over een andere boeg. Het treffen ontwikkelde zich tot een ware rugbytopper waarbij de fysiek lichte ploeg van Vivax het onderspit delfde. De Gouwe kwam al snel langzij om in de laatste periode op 9-8 uit te ko men. Doelpuntenmakers Vivax: Hans Treisburg 2x, Sjors Ver burg, Marco Mulder, Arjan Lau- rense, Serge Dietz, Ivo Dietz, Roel Beugelsdijk en Ivo Dietz lx. WZK wisselt pieken en dalen af. Na de sensationele overwin ning op Rapido was het duel te gen Barracuda een regelrechte aanfluiting. De Wassenaarse formatie verloor met 11-7. Zegs man Evert Bregman had er twee woorden voor. Afschuwelijk en LEIDEN FRANK BONTE Alkemade-speler Richard 'walrus' de Jeu (13) belaagt Rob Burgmeyervan Sassenheim. Sassenheim won de streekderby met 4-3. ongelooflijk. Doelpuntenmakers WZK: Mare Halfmouw en Edwin van der Geest 2x, Evert Bregman, Ronald de Vette en Erik van der Kroft lx. Sassenheim is de sterkste ploeg van de derde klasse. Na de 4-3 winst op streekgenoot Alkemade kan aan de ambities van Sassenheim niet meer wor den getwijfeld. De Sassenhei- mers gaan dit jaar voor de titel. De ploeg van Michel van der Zeeuw is gegroeid en bleef in de uitwedstrijd tegen Alkemade gemakkelijk op de been. De de fensie zat op slot en het dit jaar stevig aan de weg timmerende Alkemade kreeg geen voet aan de grond. Het arbitrale duo drukte een belangrijke stempel op de wedstrijd. De scheids rechters floten maar zelden waardoor de toeschouwers bij deze beladen derby maar wei nig doelpunten kregen voorge schoteld. Het doelpunt van Paul Geurds was overigens wel 18 karaats. De routinier van Sas senheim rondde een combina tie met broer Patrick vakkundig af. Even later besliste Rob Burg- meyer het duel door de 4-1 aan te laten tekenen. Alkemade kwam in de slotfa se nog terug maar het doelpunt van Ellert Janssen vijf seconden voor tijd had alleen statistieke waarde. Trainer Paul van de Putte vond de nederlaag te recht. „Sassenheim is een stuk volwassener." Doelpunten Sas senheim: Frank van Graas 2x, Rob Burgmeyer en Paul Geurds lx. Doelpuntenmakers Alkema de: Michel Bakker, Ellert Jans sen en Don de Jeu. Koudekerk roert zich danig in de derde klasse. De Koude- kerkers streven nog steeds pro motie na en na de 10-6 over winning op RWV zijn ze nog steeds in de race. Toch hing de zege van Koudekerk aan een zij den draadje. In de derde perio de werd Bram Griffioen er zon der vervanging uitgestuurd. De 8-5 voorsprong bracht de ploeg toch over de streep. Doelpun tenmakers Koudekerk: Roland foto ben de bruyn Kimpel, Erik Bergsma, Bram Griffioen 3x, Rene Overes lx. De vrouwen van LZ 1886 ver loren eervol met 6-3 van Rapido Haarlem. De LZ vrouwen start ten goed (1-0) maar vielen in de tweede periode ver terug (1-4). Hert verschil bleef in de laatste periodes gehandhaafd. Doel puntenmakers LZ: Linda de Wit, Monique van Leeuwen en Em my in 't Veldt. De Zijl-vrouwen verloren met 11-6 van de reserves van Ne reus. In de tweede periode ver loor De Zijl de slag. Nereus liep van 4-2 uit maar 9-3. Douce van Beukering scoorde 3x, Ingrid van Veen 2x en Renee Dijks hoorn lx. HANDBALMEDEWERKER Twaalf strafworpen tegen krij gen, daar is niet tegen op te roeien. Het overkwam Stomp- wijk '92 tegen Aalsmeer (13-14, rust 8-6). Wim van Leeuwen had geen goed woord over voor de arbitrage. „Wij speelden be ter", aldus Van Leeuwen, „de doelpunten kwamen ook uit combinaties en breakouts." Aalsmeer zag in de eerste helft geen kans om de hechte Stompwijkse defensie in de pro blemen te brengen. De Stomp wijkse aanval daarentegen slaagde er wel in om openingen te forceren met tempospel. Na de hervatting werd het door gaan aan de cirkel van Aalsmeer in feitelijk uitzichtloze posities door de arbitrage met grote re gelmaat beloond met strafwor pen. Dat kostte Stompwijk de wedstrijd. Temeer omdat de Stompwijkse aanvallers over minder acteertalent beschikten en zodoende hun acties ook minder vaak zagen resulteren in het werk vanaf de zeven meter. In totaal was de oogst aan straf worpen voor Stompwijk '92 drie. Een aantal dat niet in ver houding stond met de twaalf van Aalsmeer. Van de twaalf strafworpen stopte een uitste kend keepende Ria van Meurs er overigens nog vijf. Voor Stompwijk '92 scoorden: Sylvia Hoevers 6, Eugenie van Geyls- wijk, Lenie van der Bosch en Ir ma van der Bosch 2 en Marian Ammerlaan 1. De mannen van TKS/Satur- nus kwamen tegen Attila met de schrik vrij: 19-16, rust 8-9. Attila vertoeft in de onderste helft van de ranglijst en heeft de punten hard nodig. De ploeg uit Nieuwegein ging er van meet af voluit tegenaan en verraste met intelligent aanvalspel waarbij de ditmaal zwakke stee in de Leid se defensie, de verdediging van de cirkelspeler, goed werd uit gebuit. Keeper Rob Otten, min der in vorm, kon niet zoals in voorgaande wedstrijden de red dende engel spelen. Na de her vatting speelde Saturnus niet zoveel beter maar Attila wel zo veel slechter. Voor Saturnus scoorden: Dan Olsson 5, Paul Timmermans 4, Jasper Olierook en Nico Mooren 3, Koen Olders 2 en Peter Innemee en Dick Klok 1. De vrouwen van Foreholte gaan in de afdelings eerste klas se onstuitbaar op het kam pioenschap af. In Zoetermeer werd DSO geklopt: 8-15, rust 4- 7. De Voorhoutse gangmakers, Elly Spreeuw en Ellen Warmer dam, namen het leeuwedeel van de score voor hun rekening maar het collectief van de Voor houtse ploeg komt met iedere wedstrijd beter uit de verf. Voor Foreholte scoorden: Elly Spreeuw 5, Ellen Warmerdam 4, Maaike Turnhout 2 en Claudia van Rijn, Marlies de Haas, Linda Rotteveel en Jacqueline van der Graaf 1 HW' 70 pakte in Den Hoorn de winst tegen DIOS: 13-16, rust 5-6. Een winst die voornamelijk gebaseerd was op doorzettings vermogen. En op sterk keepen van Aimee Visser. DIOS liep in de slotfase stuk op het meer doordachte aanvalsspel van de Voorschotense ploeg, die ook meer schutters telde die een aanval kunnen afronden. Voor HVV '70 scoorden: Monica Zeeuw en Anneke Gijsman 4, Bertina Lamboo 3, Nina Kros- schel en Carola van Egmond 2 en Yvonne van Stevenink 1 De mannen van Rijnstreek misten tegen DIOS Gerard Rijn en dat betekende minder drei ging vanuit de hoek. DIOS won met 21-18, rust 8-9, na een ach terstand van 15-16 in de slotmi nuten van de wedstrijd. In die fase beïnvloedde de arbitrage het verloop door drie spelers van Rijnstreek een gele kaart voor te houden. Bij Rijnstreek toonde Anton van Heyningen zich een waardevolle invaller voor Gerard Rijn en oogstte Steffen Lagendijk herhaaldelijk een open doekje voor zijn red dingen in het doel. Voor Rijn streek scoorden: Andre van Leeuwen 9, Bas van Rijn 4, An ton van Heyningen 3, Wim Rijn en MarkStigter l. LEIDEN ROB VAN DER ZANDEN TKS Saturnus verloor gisteren de thuiswed strijd tegen De Volewijckers op pijnlijke wij ze, maar de nederlaag (23-25) was na afloop niet gespreksonderwerp nummer één in de Vijf-Meihal. Er zijn bij de Leidse eredivisie- ploeg ernstigere zaken aan de hand. De re latie tussen trainer Zsigmund Makay en de handbalsters staat op springen. De coach lijkt zich zo langzamerhand te isoleren bin nen de groep en zijn scheldkanonnades worden door de speelsters niet langer ge pikt. De tegenvallende prestaties maken de slangenkuil compleet. In de rust van het duel tegen de subtop per uit Amsterdam speelden zich in de Leidse kleedkamer taferelen af die hun schaduw ver vooruit wierpen. De teleurge stelde coach duldde geen tegenspraak en ging zich in de pauze te buiten aan een tira de die voor enkele speelsters te veel was. Er werd zelfs gehuild. Volgens de speelsters slaat de voormalige Hongaarse internatio nal de plank volledig mis met zijn agressie ve benadering. Zijn overschot aan taktische kennis bereikt de handbalsters niet en zijn vloeken en zuchten hebben een averechtse uitwerking op het zelfvertrouwen en de prestaties. Sommigen durven zo ver te gaan door te zeggen dat de trainer het niveau op deze manier eerder omlaag dan omhoog haalt. Zsigmund Makay, gisteren weer driftig met zijn aantekeningenboekje smijtend, heeft voor een kloof gezorgd die steeds moeilijker te overbruggen is. Hij brandt speelsters af voor volle tribunes en maakt verwijten zonder de ploeg duidelijk op het goede spoor te zetten. Bij de Saturnus- vrouwen zet dat kwaad bloed en ze vragen om respect en begrip. Niemand binnen de selectie wil hardop uitspreken dat het scheef zit, maar dat het absoluut fout zit is voor iedereen een gegeven. Makay zou te weinig oog en oor hebben voor de amateuristische omstandigheden waarin de speelsters hun sport moeten be drijven. Na afloop verweet de coach op zijn beurt dat de speelsters niet luisteren en zijn aanwijzingen in de wind slaan. „Ik voel me alleen op de wereld", aldus de immer emo tionele trainer. Na een 9-11 ruststand scoorde Jorinde Koster twee keer en leek het team op te staan uit het graf, maar bin nen tien minuten liepen de bezoekers tegen de zwalkende thuisploeg uit naar 11-18. Een afgang leek aanstaande en Makay haal de Gerrie van Jaarsveld naar de kant. De opbouwster speelde inderdaad teleurstel lend, maar dat ze tot het laatste fluitsignaal moest boeten was overdreven. Ze had Sa turnus op 22-24 in de slotfase misschien nog kunnen helpen met een paar sprong- schoten, maar de vedette moest blijven zit ten. Het was overigens ontegenzeglijk waar dat de ploeg beter ging spelen zonder de zoekende vedette. Makay, in de eerste helft nog vloekend en tierend, zei in de laatste twintig minuten nagenoeg niets meer en leek demonstratief te berusten in een nederlaag. Na afloop was de sfeer allesbehalve gezellig in de kleedka mer, catacomben en kantine. De gezichten stonden op onweer. De situatie doet een beetje denken aan Jan Kecskeméthy die destijds bij Foreholte (de voorloper van Bollenstreek en TKS Sa turnus) zichzelf ook in een onmogelijke po sitie manoevreerde en werd ontslagen. Het verschil met Makay is dat de huidige trainer buiten de wedstrijden om als een aimabele en sociale man bekend staat. Er zal deze week binnen de club niettemin worden ge sproken over de positie van de trainer, zo werd gisteren duidelijk. Hoewel de povere prestaties (6 uit 7) niet alleen Makay zijn aan te rekenenen, is het duidelijk dat Satur nus niet op deze voet verder kan. Tegen De Volewijckers toonde de ploeg weer haar wisselvallige gezicht. Jorinde Koster wierp zich op als topscorer met vijf goals, maar Van Jaarsveld en Boriceanu ble ven in gebreke. Boriceanu maakte dit sei zoen weinig veldgoals en veel strafworpen, nu was het omgekeerde het geval. Ze kreeg tot drie keer toe een strafworp te nemen en miste in alle gevallen, ze maakte wel drie velddoelpunten. Dat Monique Gijsman, door Makay al een beetje afgeschreven, nu weer opstond als schutter en leider van de defensie was ook weer verrassend en veel zeggend. Op Saturnus is geen peil te trek ken, maar een ding is glashelder: voorlopig presteert de ploeg ver beneden peil. Scores: Koster 5, Lakeman 3, Boriceanu 3, Gijsman 3, Van Jaarsveld 2, Roos 2, Heezen 2, Renfurm 2, Donners 1. Jorinde Koster (rechts) was met vijf goals topscorer1 TKS Saturnus, maar kon niet voorkomen dat de ploeg verloor van De Volewijckers. foto holvast/mark lamers

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25