Glenn Helder leidt dartel Vitesse Jonk scoort in het verkeerde doel Sport Topclubs winnen in Spanje Borussia Dortmund sluit in stijl af Manchester United verwerkt tegenslag goed MAANDAG 12 DECEMBER 1994 Op het moment dat Dick Advocaat gisteravond wereld kundig maakte dat hij Peter van Vossen vandaag ver wacht in het trainingskamp van Oranje, toonde Glenn Helder de wereld zijn kunnen. me nooit meer", blonk de i blinker na afloop uit in vo zichtigbeid. De samenvatting van het duel Vitesse-Willem II op Studio Sport was slechts een bloemle zing van de kunsten van de op gebloeide 26-jarige linkerspits. Helder leidde de Arnhemmers langs Willem II, dat er met 3-1 genadig afkwam. Vitesse en Willem II stonden tot de onderlinge confrontatie op Monnikenhuizen met zes tien punten uit veertien duels gelijk. Gisteren was de strijd on: gelijk. Het was Vitesse dat dar telde en Willem II dat spartelde. Ondanks de plotse afwezig heid van Hans Gillhaus, die van zijn nieuwe werkgever Osaka rust moet nemen tot hij half ja nuari naar Japan afreist, ging Vitesse ijzersterk van start. Trai ner Neumann had de basis die vorige week Feyenoord oprolde, op nog een plaats moeten aan passen door de schorsing van Van der Weerden. Korsten en de van een kuitblessure herstelde Cocu waren hun vervangers. Prachtig Helder opende in de 14e mi nuut de score. Het beslissende schot was slapjes, de actie er voor prachtig. Na de 1-0 kreeg Makaay drie kansen op een tweede Arnhemse treffer. Die bleef uit tot de 41e minuut. Hel der bracht het verschil in klasse tussen de twee ploegen ook in de score tot uitdrukking. Zijn solo was opnieuw indrukwek kend. ,,We willen Helder in Oranje", scandeerden de dankbare aan hangers van Vitesse die te horen hadden gekregen dat de bonds coach de hoofdtribune beman de. „Het is leuk te horen, maar ik heb mezelf vorig jaar beloofd er niet meer bij stil te staan. Toen brachten mensen mijn naam ook steeds vaker in ver band met de nationale ploeg en heb ik me gek laten maken. Uit eindelijk ging ik daardoor nog slecht spelen ook. Dat gebeurt Helder had aan het eind van de tweede helft, waarin Willem II niet meer zo slecht was als voor de pauze, ook een groot aandeel in de derde Arnhemse treffer. Ten Caat, net in het veld voor libero Bos, hoefde in de 80e minuut slechts in te tikken. na de 3-0 van de op een nieuwe club wachtende Ten Caat, scoorde Van Geel te gen. „Dat doelpunt had de 2-1 moeten betekenen. Dan waren er mogelijkheden geweest", sprak de verliezende trainer Re- ker. Hij had zich in de eerste helft geërgerd aan het spel van zijn ploeg. „Maar met de inzet van de tweede helft kan ik vrede hebben." Ontevreden Reker neemt aan het eind van het seizoen afscheid van Willem II. „We zijn op elkaar uitgeke ken." De trainer die na de wed strijd naast hem zat, deed wei nig moeite zijn ontevredenheid over zijn werkgever te verber gen. „Ik maak me zorgen over Vitesse, de club dreigt af te glij den", mokte Neumann. „Ik wil niks te maken hebben met een club die alleen aan zakelijke be langen denkt en de kleine man vergeet. Dit bestuur wekt wel eens de indruk zich alleen maar druk te maken voor de mensen in de businessclub." Neumanns contract loopt aan het eind van het seizoen af. Maar hij zou graag de koffer van Gillhaus naar Japan brengen. De spits lag al maanden over hoop met het Arnhemse be stuur, dat hem bij eerdere be langstellenden ondanks alle be loften, niet liet gaan. „Er zijn zo veel beloften, zoveel plannen", mopperde Neumann nog wat door. „Als je zegt een topclub te willen zijn, moet je je tenminste af en toe als een topclub gedra gen." Glenn Helder was gisteren de n Van der Laan en Krijgsman zijn op schot FC Utrecht is ziek, zwak en mis selijk. Het elftal van trainer Leo van Veen bestond gisteren in de wedstrijd tegen Sparta uit half- fitte en ongemotiveerde spelers. Het team, dat het seizoen zo flitsend begon, wilde het duel zonder al te veel schade uitspe len. De Rotterdammers waren in de eerste helft ook die me ning toegedaan, maar na de pauze was het gedaan met die lamlendinge houding. De gast heren schakelden één versnel ling hoger en maakten prompt vijf doelpunten: 5-0. Sparta profiteerde vooral van de fouten van de tegenstander. Het spel maken behoort niet tot de mogelijklieden van Sparta. Maar slim counteren kunnen de Rotterdammers wel. Boogers zette in 55e minuut zijn ploeg op voorsprong, zes minuten la ter zorgde Van der Laan voor de tweede treffer. Weer twee minu ten later omzeilde Boogers han dig de buitenspelval en legde de bal panklaar voor Van der Laan. In de 73e minuut deed Boogers het alleen. De spits profiteerde van een fout van Smit: 4-0. In valler Krijgsman maakte het quintet in de 81e minuut vol. Twente FC Twente en MW hadden de tweede helft van hun duel in Enschede evengoed achterwege kunnen laten. Nadat de thuis club halverwege al met 3-0 leid de, hebben de ruim zevendui zend toeschouwers zich in het tweede bedrijf alleen maar ver veeld. De thuisploeg had geen behoefte meer zich noemens waardig in te spannen, de gas ten bleken volstrekt niet bij machte het de elf van trainer Ten Donkelaar ook maar enigszins lastig te maken. De vlotte start van FC Twente, dat binnen twintig minuten met 2-0 leidde dank zij een benutte strafschop van Boerebach en een fraaie stiftbal van Bosvelt, doofde het Limburgse vuurtje binnen de kortste keren. Eerst verzuimden Scheepers en Straal alleen voor de attente doelman Boschker de spanning terug te brengen, vervolgens knikte El- zinga uit een hoekschop van Boerebach na ruim een half uur fraai raak. Vitesse-Willem II 3-1 (2-0). Toeschouwers: I r 2-0, 79. Ten Caat 3-0, 81. Scheidsrechter: Van Vliet V 3-0 (3-0). 8. Boerebach 1- Decheiver (RKC) 9. 7. Graef (Roda J( s (PSV) 8; 9. Boogers (RKC/Sparta) rebach (FC Twente nmgen, Dordrecht'90-MW. Roda luyser, n der Weert (Fortur u (Hel- .....saers(AZ) 1 Dijkhuizen (Excelsior) 9 (FC Den Haag). Vah der Vegt (FC Zwolle). Waterink (TOP), Van Schijndel (De Graaf schap), Vincent (Helmond Sport) 8. Den Bosch-Haarlem, Excelsior-Emmen, Heracles-WV, Veendam-Fortuna Sittard, Telstar-TOP, De Graafschap-FC Zwolle, Zondag: FC Den Haag-AZ. BUITENLANDS VOETBAL Fit en wel, maar met een eigen doelpunt achter de naam, is Wim Jonk naar Nederland ge reisd voor de interland van Oranje tegen Luxemburg. lonk stond voor het eerst dit seizoen libero, omdat Bia was geschorst. Inter verloor thuis met 2-0 van Napoli. Juventus nam de leiding in de Serie A door de late avondwed strijd in Rome tegen Lazio, met de onopvallende international Aron Winter, met 4-3 te winnen. „Juve" heeft 29 punten uit twaalf duels tegen nummer twee Parma 28 punten uit der tien wedstrijden. Parma kwam bij Genoa niet verder dan 0-0. Inter, middenmoter in Italië, had door een zege de aanslui ting met de subtop kunnen handhaven. De ploeg van trai ner Bianchi was beter maar miste de kansen. Inter kwam na een half uur op achterstand toen lonk een schot van Buso van richting veranderde. In Ita lië spreken ze dan van een ei gen doelpunt, waar in Neder land vaak de schutter alle eer krijgt. De beste kans van Inter was een strafschop van de Uruguay- aan Sosa na vijftig minuten. Vlak voor Sosa's misser was Jonk opgeschoven naar het middenveld. De Braziliaan Cruz, oud-Standard, forceerde uit een vrije trap de beslissing. In een voor Italiaanse begrip pen ongekend produktieve wedstrijd maakte Juventus bij Lazio zijn titelaspiraties waar. Ook zonder Vialli (geschorst) en Baggio (blessure) legde Juven tus de tegenstander zijn wil op. Lazio nam wel de leiding door Rambaudi, maar voor rust maakte het grote talent Del Piero gelijk. In de tweede helft liep Juventus uit naar 1-4 door treffers van Marocchi, weer Del Piero en Grabbi. In de slotfase kwam Lazio nog terug door Ca- siraghi (82e minuut) en Fuser in de laatste seconden. Lazio is door het nieuwe verlies afgezakt naar de vijfde plaats, op zeven punten van Juventus, dat in 1986 voor het laatst nationaal kampioen werd. Padova, de club van Michel Kreek, behaalde een belangrijke zege in de strijd tegen degrada tie. Padova won met 2-1 van Cagliari, met een beslissend doelpunt van Vlasovic in de laatste minuut. Vier dagen na de zege op Austria Salzburg won AC Milan weer eens in de competitie: met 3-1 bij Foggia. Simone maakte twee doelpunten, Savicevic een tje. Koploper Parma speelde ge lijk bij Genoa, waar John van 't Schip weer op de bank zat. Ook Brescia - Sampdoria, met Gullit, eindigde in 0-0. Fiorentina won de topper tegen AS Roma met 1-0, door een eigen doelpunt van Carboni. Deportivo La Coruna, Real Madrid en Real Za- ragoza, de koplopers in de Spaanse competitie, hebben elkaar in 'het weekeinde niets toegege ven. Alle drie wonnen. Ook titelhouder Barcelo na pakte de punten, door met 4-2 te winnen bij Celta de Vigo. Door hun overwinningen kwa men de drie leiders op 21 punten. De achter stand van de kampioen op het leidende trio be draagt twee punten. Cruijff liet zoon Jordi in de basis beginnen, net als Romario, Stoitsjkov en Hagi. Ronald Koeman zat als vierde buitenlander op de bank. Halverwege stond Barcelona, dat zich woensdag plaatste voor de kwartfinales van de Champions League, met 1-0 voor door een ei gen doelpunt van Salinas. Romario verdubbel de de score in de 54e minuut. Pas tien minuten later viel Koeman in voor Stoitsjkov. Een kwartiertje later mocht hij van elf meter aanleggen, nadat Jordi was gevloerd in het strafschopgebied. Het was het zevende doelpunt in de competitie van Koeman, die voor een jaar kan bijtekenen. In de laatste vijf minuten vielen nog drie doelpunten in het mis tige Balaidostadion. Van Losada en Gudelj van de thuisclub, van Hagi voor Barcelona. La Coruna boekte een dikke zege: 5-1 tegen Sevilla. Oud-Barcelonaspits Salinas en Fran maakten ieder twee doelpunten, Aldana een. Suker scoorde pas twee minuten voor tijd te gen. Real Madrid, nog maar nauwelijks bekomen van de verrassende uitschakeling in het UEFA- Cuptoernooi door het nietige Odense, won voor 95.00 toeschouwers met 2-0 van Real Oviedo. Raul en Laudrup maakten in het eerste kwartier na rust de doelpunten. Real Madrid moet Fernando Redondo zeker twee maanden missen. De Argentijnse middenvelder liep in de slotminuut bij een actie van Jokanovic ge scheurde kruisbanden aan de rechter knie op. Vorige week zag Real een andere middenvel der, Michel, voor de rest van het seizoen met een knieblessure wegvallen. Real Zaragoza verkeerde bij Racing Santan der lang in onzekerheid. Met hulp van een San- tander-verdediger won het alsnog met 1-0. Me rino trof eèn kwartier voor tijd het eigen doel. Ruud Gullit achtervolgt Francini v puntloos gelijk. i Brescia. Sampdoria speelde doel- LONDEN De top drie in de Engelse voetbalcompeti tie maakte dit weekeinde geen misstap. Li verpool, de nummer vier, deelde doelpunt loos met Crystal Palace. Koploper Blackburn won in eigen huis met 3-2 van Southampton. Alan Shearer scoorde tweemaal en voert met negentien doelpunten de topschutterslijst aan. LeTis- sier scoorde twee keer voor -de gasten, die hun plek onderin de middenmoot behiel den. Manchester United had de uitschakeling in de Champions League, ondanks de 4-0 overwinning woensdag tegen Galatasaray, goed verwerkt. De landskampioen won met 3-2 bij QPR. Les Ferdinand van de laag staande Londense club opende de score. Hij nam ook de laatste treffer van het duel voor zijn rekening. Scholes (2) en Keane hadden United toen al in veilige haven ge loodst. Newcastle United, de nummer drie op de ranglijst, dankte de 3-1 overwinning tegen Leicester vooral aan Philippe Albert. De Belg, die vanaf de voor hem vreemde links achter positie speelde, scoorde tweemaal. Er viel zaterdag niet alleen Belgisch maar ook Nederlands succes te noteren. Jeroen Boere voorkwam een nederlaag vaft zijn ploeg Westham tegen Leeds. De voormalige spits van GA Eagles, die vorige week tegen QPR zijn eerste Engelse doelpunt maakte, werkte met twee treffers een 2-0 achter stand van zijn club weg. Nottingham Forrest, de club van interna tional Bryan Roy, is weer op de weg terug. De ploeg speelde enkele weken zwak. Vori ge week, tijdens de 2-2 tegen Arsenal, was het herstel al te zien. Zaterdag won Notting ham in eigen huis met 4-1 van Ipswich, de hekkesluiter. Bij Tottenham leeft weer hoop. Het on derzoek van de arbitragecommissie, die de opgelegde straf van de Londense club be kijkt, is voorlopig gunstig uitgepakt. Totten- ham mag weer deelnemen aan de FA Cup, het bestuur verwacht dat volgende week ook de zes strafpunten komen te vervallen. De hoopvolle stemming was zaterdag ook op het veld terug te zien. Nadat Sheffield Wednesday in de 38e minuut de leiding had genomen, brandde het Londense geweld los. Barmby, Klinsmann en Calderwoord zorgden voor een 3-1 overwinning. In Norwich was wat twijfel over de aan koop van spits Ward, afgelopen week van tweede-divisieclub Crewe. De aankoop be sloot het publiek gelijk te laten zien niet als miskoop door het leven te willen. Na 23 mi nuten scoorde hij voor het eerst in de pre mier league. Even later scoorde hij op nieuw. Cureton bracht de eindstand op 3-0. Herfstkampioen Borussia Dort mund heeft zaterdag in stijl de eerste helft van de Duitse com petitie afgesloten. De superieu re lijstaanvoerder van de Bun- desliga won de laatste wedstrijd voor de winterpauze bij mid denmoter Hamburger SV met 4-0. Grote man bij de titelpre- tendent was aanvoerder Zore, die na de rust een hattrick pro duceerde. De voorsprong van Dort mund op naaste achtervolger Werder Bremen groeide tot vier punten. De Noordduitse ploeg bleef voor eigen publiek in de topper tegen landskampioen Bayern München steken op 0-0. De titelverdediger begint door het nieuwe puntverlies met een achterstand van zes punten als vijf van de ranglijst de tweede helft van het sei- In het met ruim 56.000 men sen uitverkochte Volksparksta dion van Hamburg had Borus sia Dortmund een stroeve start. De sensationele triomf in het de UEFA-beker op Deportivo La Coruna, vier da gen eerder, leek bij de spelers mentaal en fysiek nog niet uit gewerkt. Na de rust kwam de trein van Dortmund echter goed op gang. Libero Sammer brak in de 53e minuut de ban, waarna Zore de show stal. Bin nen 24 minuten scoorde hij drie keer. Hij bracht zijn totaal in de Bundesliga met zijn supertrio op 101 doelpunten. De veelbesproken kraker tus sen bekerhouder Werder Bremen en landskampioen Bayern München boeide niet. De bal circuleerde vrijwel con stant op het middenveld. Bayern, dat nu al weer zeven duels in de Bundesliga ongesla gen is, maakte na de midweekse zege op Dinamo Kiev (4-1) een lusteloze indruk. De ploeg van Trapattoni stelde zich al snel te vreden met een doelpuntenloze remise. In de laatste vijftien jaar heeft Bayern in Bremen geen competitiewedstrijd meer ge- Hekkesluiter MSV Duisburg verraste met een zege van 2-0 op het steeds dieper wegzak- Den Haag 7 5 1 1 11 20- t 1 11 1 11 5 1 1 11 18- 0 (strafschop), 19. Bosvelt 2-0, 34. Elzin- Cambuui ga 3-0. Scheidsrechter: Blankenstein Toe- FC Zwolli Sparta-FC Utrecht 5-0 (0-0). 55. I 1-0, 61 Van der Laan 2-0, 63. san 3-0, 73. Boogers 4-0, 81. Kn (Sparta), De Jong (FC U 13-11 2 2 8 16-lF J 0 3 8 11- Pe' 11-iBo 111lec 151f>t n-l2-( 7 2 2 3 6 9-tfcl 7 2 1 4 5 ïo-ine 8 2 0 6 4 10 l we 7 0 16 1 3-lJTi. 7 0 16 1 6-27^1 15-23, StandarjWl !ge 15-21. Lierse 15-20, Serain,OI1 t 15-16, Antwerp 15-15. Meche Ekeren 14-14, Beveren 15-14aJ5 13. Gent 15-13, RWDM 15-13. aa FC Twente 15 9 5 1 23 37-18 PSV 16 8 5 3 21 39-22 Vitesse 15 6 6 3 18 19-18 Heerenveen 16 8 2 6 18 27-31 Feyenoord 14 7 3 4 17 27-23 Willem II 15 7 2 6 16 23-21 MW 15 5 3 7 13 23-28 Volendam 15 2 8 5 12 14-22 NEC 14 4 2 8 10 20-25 RKC 14 3 4 7 10 18-25 GA Eagles 15 1 5 9 7 11-38 17-24, IvTglad ba ch° 17^23"Vr e 1 burg ^7-23^ Bayern M. 17-22. Kaïsersl 17-22, Karlsruhi EERSTE DIVISIE 18-28, Chelsea 18-27, r kaart: 63 Van Corstanie (Eindhoven. 2x geel). Gele kaart: Sijahailatua (Helmond Sport), Deckers, Van de Rijt (Eindhoven). VVV-FC Den Haag 2-2 (1-0). 32. Sibon 1- 0. 56. Koning 1-1, 61 De Romijn 1-2, 68. Derix 2-2. Scheidsrechter: Van Dijk. Toe schouwers: 1978. Rode kaart: 62. Roox (VVV, overtreding op doorgebroken speler). 15 10 3 2 23 37-13 GRIEKENLANL 15 7 3 5 17 28-19 16 7 2 7 16 31-37 Telstar 15 5 3 7 13 24-33 Haarlem 15 4 3 8 11 24-33 Eindhoven 16 2 2 12 6 12-35 Den Bosch 15 1 3 11 5 17-40 WV le periodekampioen Topscorers: 1. Velten (Heracles) 16. 2. kende VfB Stuttgart. Westerbeek en Azzouzi maakten na de rust de doelpunten voor de thuis ploeg, die de tweede zege van het seizoen boekte. Stuttgart, dat met hoge verwachtingen aan de competitie begon, haal de uit de laatste vijf wedstrijden slechts één punt. De voormalige topclub is teruggevallen naar de tiende plaats, ver verwijderd van de plaatsen die recht geven op Europees voetbal. Ook het gepromoveerde TSV 1860 München liet de tweede overwinning van het seizoen noteren. De degradatiekandi daat won op eigen veld met 2-1 van Eintracht Frankfurt, dat op nieuw zonder de rebellen Ye- boah, Gaudino en Okocha aan trad. De vijfde en laatste wed strijd van de zeventiende speel dag, tussen Dynamo Dresden en Leverkusen, eindigde in 1 -1 Voller voorkwam in de 78e mi nuut een nederlaag voor de be zoekers. Voor Dynamo was het pas het tweede punt uit de laatste acht wedstrijden. Lever kusen kon voor de zevende op eenvolgende keer in Dresden nietv Anderlecht nu alleen aan kop BRUSSEL. ANP Anderlecht is leen op kop gekomen in de Belgische competitie. De Brusselse topclub won de derby tegen RWDM met 2- 0. Medelijstaanvoerder Standard Luik verspeelde een punt tegen SK Beveren (2-2). Club Brugge, dat mo menteel volgens velen het beste voetbal laat zien in België, volgt op twee pun ten. Het versloeg Sint-Trui den met 4-1. Anderlecht speelde be paald niet goed, maar had weinig te vrezen van de bu ren uit Molenbeek. De 20.000 toeschouwers moes ten het doen met doelpun ten van Preko en Walem. Mare Degryse bleef in de rust geblesseerd (lies) in de kleedkamer achter. De in ternational die hem ver ving, Josip Weber, maakte geen indruk. De meeste op schudding ontstond ruim voor aanvang door een bommelding, een valse bleek na uitgebreid onder zoek. René Eykelkamp stond bij Club Brugge toch in de basis. De oud-Groninger moest in het duel met Oos tende uit het veld met twee gele kaarten, maar dat le verde hem geen automati sche schorsing op. Hij had tegen Sint-Truiden in het Olympia-stadion zeker een aandeel in de amusements waarde, niet in de produk-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 18