UIT: 'De Wereldomroep was ingeslapen' V 'Media geven vaak een te negatief beeld van oud-zijn' Rtv show 'Golden Girl' speelt overtuigende moederrol MAANDAG 12 DECEMBER 1994 Directeur Lodewijk Bouwens stoft imago omroep af De Wereldomroep is erin geslaagd meer Nederland se luisteraars aan zich te binden in Europa en Noord-Afrika. In de perio de januari tot oktober stemden 1,7 miljoen va kantiegangers op de Euro pa-uitzendingen af. Dat zijn er 200.000 meer dan in 1993. Dit blijkt uit onder zoek van de NOS, uitge voerd in opdracht van de Wereldmomroep. De on dervraging had betrekking op het mediagedrag van de ruim zes miljoen Neder landers, die één of meer vakanties in het buitenland doorbrachten. De grote publiekstrekkers waren het nieuws en de actualiteiten, met name de ochtenduit zendingen. Zo'n 675.000 mensen luisterden vrijwel dagelijks naar de ochtend uitzendingen. In juli luis terden er dagelijks 300.000 mensen naar de verslagen van de Tour de France. Onveranderd hoog blijft de bekendheid van de We reldomroep onder vakan tiegangers: 88 procent. Een interview met de nieuwe directeur Lodewijk Bou wens. II Lodewijk Bouwens: Er heerst bij ons nu een sfeer van 'we gaan e M o'n zes maanden ge- W leden begon Lodewijk JÊ1—^4 Bouwens als directeur van Radio Nederland Wereld omroep en het heeft er alle schijn van dat het stoffige imago dat deze internationaal georiënteerde omroep jaren heeft achtervolgd, nu enigszins wordt afgeschud. „Dit is een fantastisch bedrijf. Niets te ma ken met een identiteit, zoals omroepverenigingen hebben. We zijn in staat om prachtige programma's te maken; inhou delijk interessant. Ik praat daar om veel met programmama kers, dat zijn m'n intellectuele 'sparring-partners'." Enthousiasme kan Bouwens (48) niet worden ontzegd. Toen hij deze zomer het absoluut ka rakterloze gebouw binnenstap te, gaf de toen heersende sfeer echter geen enkele aanleiding om vrolijk te zijn. Logisch, de Wereldomroep zat middenin een reorganisatie. Zo'n 90 men sen moesten eruit. „Er was een enorme onrust - gevoed door onzekerheid - onder het perso neel. De gesprekken waren vol komen vastgelopen. Ik kan me overigens voorstellen, dat het personeel perplex was. Dat had ook te maken met geringe openheid van zaken, een af spraak tussen de directie en de ondernemingsraad." Volgens Bouwens had de re organisatie al in een veel eerder stadium moeten gebeuren. „De Wereldomroep was als organi satie een beetje ingeslapen. Al les bleef de laatste jaren bij het oude. Er is lange tijd een ouder wetse manier van bedrijfsvoe ring gehanteerd. Er werden bij voorbeeld Franstalige uitzen dingen voor Afrika en Portugese programma's voor Brazilië ge maakt, maar er luisterden slechts weinig mensen naar. Het was een schot hagel, in de hoop een vogel te raken." De Franstalige Afrikanen luisterden nauwelijks naar de Nederlandse Wereldomroep, met name door de enorme cocurrentie. „Een kwantiteit waar je met kwaliteit niet tegenop kunt boksen." Meertalige programmagi ds Het mes moest en moet erin. Een taak die Bouwens niet af schrikt. Hij was al eerder be trokken bij grote reorganisaties bij de gemeente Den Haag en bij het bedrijf Schroevers. Daar voor werkte hij onder andere bij een airco-bedrijf, de gemeente Voorburg en bij de Kinderbe scherming. Op dit moment heeft Bouwens in zijn woon plaats Laren een adviesbureau (tje), „dat een slapend bestaan leidt." Bouwens heeft, met an dere woorden, overal maar en kele jaren gezeten. Hij heeft de ondernemingsraad echter be loofd om niet snel bij de We reldomroep te vertrekken. Dat zou ook niet zo gemakke lijk kunnen, want de nieuwe Wereldomroep-directeur heeft ambitieuze plannen. Wat te denken van zijn idee om de middengolfzender 747 (die nu door Radio 1 wordt gebruikt) samen met de NOS en de bin nenlandse omroepen te vullen. Hij is al in gesprek met NOS-ra- diodirecteur Willem van Beuse- kom. „Wij zijn in staat een an der, afwijkend Nederlands pro gramma ten opzichte van de Radio 1- tot en met 5-program- mering, te maken. We zouden iets kunnen maken dat lijkt op onze Europa-uitzendingen. Van Beusekom vond het in elk geval een poging waard om het te proberen. Het laatste woord is nu aan de politiek." Bouwens is ook van plan om een meertalige programmagids in eigen huis te maken. Volgens hem is daar een markt voor. Verder zijn er plannen om een zogenaamde 'Vriendenclub van de Wereldomroep' op te rich ten. Toen dat laatste door de microfoon werd meegedeeld, lag er de volgende dag al een cheque van 50 dollar in de bus van een luisteraar. Kunnen de medewerkers, die de afgelopen jaren een min of meer 'slapend' bestaan hebben geleid, althans nauwelijks werden gestimu leerd, hem wel volgen? „Ik lui de hele dag tegen iedereen aan. Mijn plannen hoeven niet mor gen gerealiseerd te worden, maar wel graag overmorgen." Bruggenbouwer Intussen reist een aantal We reldomroep-medewerkers naar enkele Derdewereldlanden, om 'zaken' te doen. In landen als Rwanda, Costa Rica en bijvoor beeld Brazilië worden allerlei samenwerkingsverbanden op poten gezet, variërend van me diatraining, tot uitwisseling en co-produktie van programma's. Ook in de voormalige Oostblok landen tracht de Wereldom roep, nu de grenzen zijn open gegaan, 'bruggenbouwer' te zijn. Dit allemaal in het kader van de nieuwe doelstelling dat a) er uitzendingen gemaakt moeten worden voor Neder lands sprekenden in het buiten land; b) een relevant beeld van ons land als Europese natie wordt geschetst in verschillende we reldtalen; c) de helpende hand wordt geboden aan landen met een informatie-achterstand. Volgens Bouwens hoef je dan heus geen 'gelikte' program ma's te maken. „De mensen luisteren niet als je constant roept dat Nederland zo'n fan tastisch land is. Daarom bren gen we programma's over AIDS, jeugdcriminaliteit, jeugdprosti- tutie en over daklozen. Alle pro gramma's worden volstrekt on afhankelijk gemaakt, zonder enige inmenging van Den Haag." Tegen mensen die zeg gen dat dat geen zaken zijn van levensbelang, antwoordt hij: „Nederland heeft veel economi sche belangen in het buiten land. Wij bepalen mede het imago van Nederland. Wat dacht je bijvoorbeeld van het Concertgebouworkest. Dat heeft z'n naam in de VS te dan ken aan de Wereldomroep." Dat kan de Wereldomroep niet allemaal alleen. Vandaar dat er steeds meer wordt sa mengewerkt met de NOS en de (regionale) omroepen. „Hoe ver? Zo ver als het ons uitkomt. Wat wij willen is onze program ma's versterken. Ik weet dat er kritiek op is. Maar het is koud watervrees om te zeggen dat sa menwerking met de binnen landse omroepen de zelfstan digheid van de Wereldomroep aantast." Wereldomroep-man Joop Heintz is aangesteld om als chef-programmaverwerver te onderzoeken welke program ma's van de publieke omroepen door de Wereldomroep kunnen worden uitgezonden naar verre streken. Dat gebeurt nu al met een KRO- en een TROS-pro- gramma, die dankzij de Wereld omroep plotseling enige tien duizenden luisteraars extra hebben. Goede naam „Kijk", zegt Bouwens, „we moe ten in een razend tempo een stukje geschiedenis inhalen. Over de volle breedte van het bedrijf. Niet alleen de program mamakers, ook de administra tie en het personeel van het fa cilitair bedrijf." Bouwens ergert zich groen en geel aan de opmerkingen dat de Wereldomroep nog immer een ingeslapen organisatie zou zijn. „We hebben inderdaad een ver keerd imago, dat absoluut niet klopt. Wereldwijd hebben we een goede naam. Nederlanders denken dat we alleen maar weerberichten uitzenden. Uit de vele honderdduizenden brie ven die we jaarlijks ontvangen, blijkt wel het tegendeel." Volgens de Wereldomroep directeur heeft zijn omroep ook wel degelijk toekomst, hoewel binnen 10 tot 15 jaar de korte golf niet meer zal worden ge bruikt. Daarna zullen de pro gramma's onder andere via de satelliet en Internet worden ver spreid. De Wereldomroep maakt op dit moment al ge bruik van Internet, het wereld wijde computernetwerk, dat in de VS is ontwikkeld. „We kregen oplangs via Internet zelfs een complimenteuze brief van Mar lon Brando en David Letterman. Die hadden eenprogramma van ons gehoord." Het gaat steeds beter met de Wereldomroep, meent Bou wens. De sfeer van 'we gaan er voor' heerst. „Toch benijd ik nog steeds Veronica. Dat is één van de weinige omroepen, waar een enorme teamspirit bestaat. Daar ben ik vreselijk jaloers op. Aan nestbevuiling doen ze daar niet. Veronica staat met z'n be drijfscultuur aan de top, dat hebben ze duidelijk samen be reikt." Overigensheeft Bouwens niets te vrezen van lastige mini- striële bemoeizucht. De Wereld omroep-directeur had onlangs een gesprek met staatssecretaris Nuis (omroep). „Die was echt heel enthousiast over de We reldomroep. Hij kende zelfs een aantal programma's. Haagse ambtenaren zijn nog wel eens kritisch. Bij Nuis heb ik daar geen last van gehad." Film 'To my daughter' waargebeurd verhaal HILVERSUM Rue McClanahan, bekend uit de Amerikaanse comedyserie Golden Girls speelt een centra le rol in de aangrijpende tele visiefilm To my daughter. Rue is daarin als Laura Carlston de moeder van drie kinderen, die de plotselinge dood van haar oudste moet zien te verwer ken. Haar 17-jarige dochter Anne zit nog op school, de energieke Bobby gaat naar college en de 28 jaar oude Julie is succesvol als scriptwriter in Los Angeles. Haar carrière is veelbelovend en lijkt in een stroomversnel ling te komen met een nieuw en ambitieus project. Als ze vrij onverwacht overlijdt aan .kanker stort moeder Laura he lemaal in. Ze verliest haar greep op de dingen en op haar verdriet en verwaarloost haar twee jongere kinderen. Het enige dat haar nog bezighoudt is de wens om Julie's laatste boek af te maken en gepubli ceerd te krijgen. To my daughter is gebaseerd op een waargebeurde geschie denis en vertelt op gevoelige manier het verhaal van een gezin in een diepe crisis. Naast Rue McClanahan speelt Mi- chele Greene (uit L.A. Lawde rol van Julie. Samantha Mathis en Ty Miller nemen de rollen van Anne en Bobby Carlston voor hun rekening. (Uitzending, vanavond, 19.55 uur, Nederland 2) VARA brengt dramaserie over ouderen op het scherm HILVERSUM MONIQUE BRANDT Ouderen worden in de media te negatief afgebeeld. Ze wor den in documentaires, films en in artikelen doorgaans neerge zet als mensen die niets meer hoeven en niets meer willen. „De meeste oudere mensen die ik op televisie zie, hebben iets te zeuren. Maar er zijn genoeg ou deren die een andere instelling hebben", zo vindt de net ge pensioneerde professor Anne van der Meiden, tot voor kort hoogleraar public relations en voorlichting aan de Rijksuniver siteit Utrecht. Van der Meiden was onlangs te gast op een mini-symposium dat de VARA had georganiseerd ter gelegenheid van de presen tatie van vier TV-films over ou der worden. De dramareeks, die onder de noemer Eindeloos le-% ven in januari (steeds om 20.50 uur) wordt uitgezonden, is ge maakt als aanzet tot een discus sie over de rol van ouderen in onze samenleving, aldus eind redacteur Jan Rutger Achter berg. „We hebben voor deze se rievorm gekozen omdat we - naast het feit dat zo'n serie doorgaans meer publiciteit krijgt - een brede maatschappe lijke discussie willen aanzwen gelen. Soms was het nodig de karakters wat uit te vergroten, aan te dikken, om het conflict Bejaarden in opstand in 'Oude botten breken niet'. en daarmee de discussiestof helder te krijgen." Van der Meiden was aange naam verrast over de serie („Als kijker wordt je voortdurend ge prikkeld"), en met recht. Aan de vier films werd meegewerkt door een keur van gerenom meerde schrijvers, acteurs en regisseurs als Vivian Pieters, Yo- ka Berretty, Ton Lensink, Edda Barends en Jack Wouterse. De eerste aflevering Buiten het seizoen van Vivian Pieters gaat over een echtpaar waarvan de vrouw (Edda Barendse) on geneeslijk ziek is. Tijdens een verblijf op een waddeneiland merkt de echtgenoot (Ton Kuyl) dat zijn vrouw medicijnen op spaart om een einde aan haar leven te maken. Hij besluit dat hij samen met zijn vrouw wil gaan. Op het eiland ontmoeten ze een jonge vrouw in moeilijk heden die opleeft door het ge zelschap van de twee intens le vende bejaarden. In Oude botten breken niet komen bewoners in actie tegen de dreigende sluiting van hun bejaardenhuis. De bejaarden worden gespeeld door acteurs op hoge leeftijd: zes spelers zijn rond de tachtig jaar. Theo van Gogh regisseerde en schreef mee aan het scenario van de aflevering Eva' die op 19 januari te zien is. Het is het ver haal van twee verliefde oudere en luxe 'bejaarden pension'. 'Zij' is Eva (prachtig neergezet door Yoka Berretty), een aantrekkelijke en gepassio neerde vrouw van 65 die eigen lijk te jong is om al in een tehuis te zitten. Ze heeft - tot hij over leed - 15 jaar voor haar invalide echtgenoot gezorgd, en daarna 'toen ze zich al geen vrouw meer voelde' ontmoette ze in het pension Edward (Ton Len sink). Edward heeft een demen te vrouw, Auke, en voelt zich schuldig over de verhouding. In de film laat Van Gogh zien dat ouderen nog wel degelijk liefde- en lustgevoelens hebben. De laatste aflevering, Laatste Kwartier gaat over een weduwe die haar geadopteerde klein zoon Ramon voor een tijdje in huis neemt, omdat hij thuis niet meer te handhaven is. Na een moeilijk begin merkt de vrouw dat haar leven opnieuw inhoud krijgt door de relatie met de kleinzoon. Maar diens moeder wil hem toch naar een tehuis sturen. Dat leidt tot een groot conflict. Volgens Jan Rutger Achter berg schetst de serie allesbehal ve een compleet beeld van de problematiek die oud zijn in onze samenleving met zich mee brengt. „Wel denk ik dat we zelfbewuste mensen tonen die hun leven in eigen hand ne men. Ik denk dat deze serie een beeld geeft van hoe wij als ma kers graag willen dat de wereld eruit ziet als we oud zijn." GESPROKEfV Columnist e tekstschrijver Ler naert Nijgh in Hi „Boudewijn d Groot woont bij mi in. Al drie jaar. Ik was alleen, e hij ineens ook weer. Stond-ie og de stoep: 'Kan je me even ree den?' Best. Uit eerdere verhop dingen had hij noppes meegt kregen, maar deze dame stuui de een verhuiswagen achteg hem aan: tot en met de vakan tiefoto's! Sindsdien leven we i| deze woning op een prettig manier langs elkaar heen. Excug ses voor de rommel. Het is in derdaad een apekooi, maar e groeien nog geen champignon in de keuken." idem: „Of mijn gezwerf me gelukki; maakt? Absoluut niet. Alleejc wat dan? Ik ontmoet wel een(( mensen met wie wij jong wac ren. Hele grote, oude, kale, keu rig gesettelde mannen zijn dg geworden. Enorme buiken me 'workaholic-verschijnselen' dii uit zo'n glimmende herrie-auti stappen. Ze zijn iets geweldi) hoogs geworden, maar wat be weegt ze in godsnaam? Dood griezelig." {Ij Leen Huijzer alias Lee Tqi; wers in VARA Tv-Magazine: „Seksualiteit moet intiem blij ven. Als je op school seksuelt voorlichting krijgt, gaat dat op een steriele manier. En zo hoor het ook. Een dokter praat ooi over penis en zegt niet: laat-me es-effe-je-lul zien. En dan da>; fenomeen 'piercing'. Ik had e weieens van gehoord, maar ali ze dat dan ook allemaal later zien, ben ik verbijsterd!" Zanger Gordon in Panora „Er wordt vreselijk op me ge" let. Vooral door de roddelpers Daar heb ik in het begin noga wat moeite mee gehad. Tegen woordig interesseert het mj; niet meer wat ze over me schrij_ ven. Voor mijn part schrijven zi dat ik het met een olifant doe" wat kan mij dat schelen.a V J S - Catherine Keijl in Story: „Mijn liefde voor vrouwe^ zou de oorzaak van mijn scheitc ding zijn? Onzin. Ik ben juist do9; op mannen. Ik ken wel lesbi* sche vrouwen en ik ben vool* een programma naar een poty tenbal in iT geweest, maar i£ ben zelf niet lesbisch. Dat ver haal moet de wereld in geholf' pen zijn door iemand die mte niet goed kent." Jan Lenferink: „Zelfs de slechtste 'Rurs' zijn goede programma's." FOTO ARCHIEF Jan Lenferink in Veronica: 5 „Zelfs de slechtste 'Rurs' zijiv goede programma's, want TV i^ er tenslotte ook om je lekkeij aan te ergeren. Ik doe mijn best* .om gasten te krijgen, die doln zijn op een goed gesprek, maarc de chemie gsprek zoals ik dat noem - Ji wil ook wel eens wat mankeren! Ik ga dan tot het uiterste omt gasten aardige uitspraken te{' ontlokken. Hier en daar een or-L dinaire kwinkslag en ik hou vani, alles wat maar een beetje sme rig is." t De Belgische zangeres Isa belle A in Humo: „Ik vind het leuk als sexy vinden, maar mijn 'won-' derbra' blijft onder mijn bloesje.j Geen bij elkaar gedrukte^ borsten dus." mei, Astrid Joosten in VARA TV- Magazine: jj „Ik praat niet met bladen alsï Story en Privé omdat ze nietT deugen en ze er niet voor terug-1 deinzen om op een begraaf-' plaats in een boom te gaan zit- ten om als lijkepikkers hun om-'J zet te verhogen over de rug van mijn verdriet. Als ik in die bla- den lees met hoeveel mannen ik al verkering heb gehad, moet ikt alleen maar lachen. Laatst: stond ergens dat Lex Harding zo] verliefd op mij zou zijn. Dat le-j verde twee telefoontjes op. Eetif van mijn oma, die bezorgd in- j1 formeerde of het wederzijds was. En van Lex Harding n zelf die het erg ver- velend had gevon- den." f

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14