Caravans en woonboten betalen huizenbelasting 'Foto wel leuk, maar niet de beste' Groen Links Leiderdorp stelt eigen klachtenlijn in Leiden Regio Mishandeling in Alphen Kamerlid Schimmel in Oegstgeest Woningen erbij op Kwikstaartplein Bewoner van Rijndijk ziet rust bedreigd Schoppende winkeldief aangehouden Tilburger beledigt agenten |0 MAANDAG 12 DECEMBER 1994 chef henny van egmond. 071 -356414, plv.-chef hans koenekoop, 071-356429 Bromfietser gewond alphen aan den run Een 31-jarige bromfietser is vrijdagmiddag met rugletsel opgenomen in het Elisabeth-ziekenhuis in Leider dorp. De man reed met zijn bromfiets over het fietspad van de Prins Bernhardlaan en werd aangereden door een automobilist, die de Havenstraat wilde inrijden. De 70-jarige bestuurder uit Alphen had de bromfietser volgens de politie niet opgemerkt. Gereedschap weggehaald alphen aan den rijn Voor 7.000 gulden is vrijdagavond gestolen bij een bedrijf aan de Zaagmolenweg in Alphen. De daders bra ken een deur open om binnen te komen. Dronken bestuurder aangehouden alphen aan den run» Slingerend reed een 22-jarige inwoner van Nieuw-Vennep zaterdagavond met zijn auto over de Prins Bern hardlaan. De man werd aangehouden. Op het bureau bleek dat de bestuurder stevig had gedronken. De controle wees een hoe veelheid aan die drie keer zo hoog is als is toegestaan. Het rijbe wijs van de Venneper is ingenomen. Autokraker ingerekend alphen aan den run* De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag aan de Aletta de Jongstraat in Alphen een 30-jarige Al- phenaar aangehouden, die wordt verdacht van een auto-in braak. Een getuige had de man bezig gezien en waarschuwde de politie. Vrouwen gewond alphen aan den rijn Twee vrouwen zijn gistermiddag gewond ge raakt bij een aanrijding op de kruising Prins Bernhardlaan en Zoutmanstraat in Alphen. Een-48-jarige vrouw uit Zegveld reed volgens de politie op de kruising door het rode verkeerslicht en botste frontaal op een auto die vanaf de Prins Bernhardlaan de Zoutmanstraat wilde inrijden. De vrouw uit Zegveld en een in zittende van de auto uit Alphen raakten gewond. De Zegveldse is overgebracht naar het Hofpoortziekenhuis in Woerden en de wouw uit Alphen kwam in het Elisabeth-ziekenhuis in Leider dorp terecht. Meubels uit bedrijf gestolen zoeterwoude-rijnduk Bij een bedrijf aan de Rijndijk.in Zoeter- woude zijn gisteren enkele meubels gestolen. De achterdeur van het pand werd opengebroken. Insluiping in woning leiderdorp/koudekerk aan den run Uit een huis aan de Haaghuis- hof in Leiderdorp is wijdag een videorecorder gestolen. De be woonster bracht de boodschappen naar boven en liet even de deur openstaan. In die tussentijd moet een insluiperzijn slag hebben geslagen. alphen aan den rijn Een 31-jarige Alphenaar is vrij- dagavond mishandeld door een 31-jarige plaatsgenoot. De ruzie zou zijn ontstaan over een geld kwestie. De twee troffen elkaar eerst in de Emmalaan. Daar vie len de eerste klappen. Later werd de onenigheid voortgezet in de Mauritsstraat. Door het optreden van omstanders werd de vechtpartij beëindigd. Het slachtoffer werd met gekneusde ribben en letsel aan het gezicht naar het Elisabeth-ziekenhuis in Leiderdorp gebracht. Klappen Bewoners van deze woonboten aan de Veenderdijk hebben pech dat ze aan de Alkemadese kant van de sloot wonen. Alkemade voert met ingang van volgend jaar huizenbelasting in voor bewoners van arken en caravans. Jacobswoude wacht daar voorlopig nog even mee. foto ben de bruyn Alkemade voert nieuwe heffing volgend jaar in Huisvuilkalender voor Teraarders Inwoners die vanaf juni van dit jaar in Ter Aar zijn komen wonen, krijgen vanavond als eersten de huisvuilkalender van de gemeente door wethouder openbare werken H. Ruijgrok uitgereikt. Dat ge beurt tijdens een kennismakingsavond met nieuwe inwoners van Ter Aar in het gemeentehuis van Ter Aar. Het is voor het eerst dat Ter Aar een huisvuilinzamelkalender uit geeft. Regelmatig komen er wagen bij de gemeente over het opha len van huisvuil, de grijze en de groene container, het grofvuil en het oud ijzer. Op de kalender staat vermeld wanneer de groene en wanneer de grijze container wordt opgehaald. Verder staan de oud ijzer- en grofvuil-ophaaldagen erop genoemd. De overige inwoners van Ter Aar krijgen de kalënder in de week tussen kerst en oud en nieuw thuis bezorgd. Bewoners van caravans, woonboten en andere 'roerende goederen' in Alkemade moeten vanaf volgend jaar ook onroerend-zaakbelasting betalen. Tot nu toe kwamen ze daar onderuit, omdat de huizenbelasting alleen voor on roerende goederen gold. Door de invoering van de Wet Materiële Belastingbepalingen is het nu ook mogelijk om belasting te heffen op permanent bewoonde roerende goederen. de gemeente er financieel iets mee opschiet. In Alkemade staan weinig roerende goederen (32 in totaal, waarvan het groot ste deel woonboten). Bovendien moeten kosten worden gemaakt voor de taxatie. „Het belangrijk ste is dat het rechtvaardiger is ten opzichte van bewoners van huizen dat ook deze bewoners belasting moeten betalen", al dus Hartog. Bewoners van de woonarken alkemade marieta kroft De commissie financiën is ak koord gegaan met het invoeren van deze nieuwe heffing. De hoogte ervan ligt gelijk aan de onroerend-zaakbelasting, na melijk 8,23 per 5000 gulden waarde voor eigenaren en 6,59 per 5000 gulden voor gebrui kers. Volgens hoofd financiën G. Hartog is niet te verwachten dat zijn niet verbaasd, maar leuk vinden ze het allerminst, zo blijkt uit diverse reakties. „Aan een jarenlange privilege komt een eind. Het zat erin dat een kamerlid een keer op het idee zou komen dat hieruit ook nog geld te slaan is. Ik denk niet dat we er onderuit komen", mop pert T. van der Kleijn van de Veenderdijk in Rijpwetering. „Eén ding moeten ze zich wel bedenken: doordat wij in een ark wonen, hebben wij ook ho gere kosten dan iemand in een huis. Het onderhoud en de ver zekeringen zijn veel duurder. Ik ben benieuwd of daar nog reke ning mee wordt gehouden." S. Wesselman en familie Van Egmond die eveneens aan de Veenderdijk wonen, wijzen op de voorzieningen die ze alle maal zelf hebben moeten beta len. „Wij hebben de aanleg van het gas en elektra zelf betaald, zonder subsidie van de ge meente. Huizen hebben die voorzieningen al. Wij moeten nu dus gaan betalen voor een stukje woongenot, dat we zelf hebben bekostigd. Dat is ook niet eerlijk." Van Egmond vraagt zich ove rigens af of de heffing nog aan te vechten is. „Zodra wij de deur uitstappen, staan we in Alkemade. We staan ook inge schreven bij die gemeente. De boot ligt echter in een sloot die van de gemeente Jacobswoude is. Als Jacobswoude die heffing nu niet invoert, komen wij hier misschien wel onderuil." Bij navraag blijkt dat Ja cobswoude nog niet de belas ting voor roerende goederen in voert. Het is niet zeker wanneer dat wel gebeurt. „We moeten dat nog uitzoeken en bekijken of het inderdaad iets voor ons oplevert", zegt een ambtenaar van de afdeling financiën. H. van Schie van de afdeling financiën van de gemeente -Alkemade kijkt ervan op als hij hoort van de opmerking van Van Egmond. „Vijf boten aan de Veenderdijk staan bij ons inge schreven. Wij gingen er dus au tomatisch van uit dat de boten ook op ons grondgebied zouden liggen. Als inderdaad blijkt dat de boot in de gemeente Ja cobswoude ligt, weet ik niet of wij die belasting wel mogen heffen. Dat moeten we dan nog uitzoeken." kreeg vrijdagavond ook een 19- jarige Alphenaar in de Heren hof. Hij werd mishandeld door een 37-jarige man uit Hazers- woude en twee Alphenaars van 25 jaar. Het conflict ontstond in een snackbar na opmerkingen over en weer. De derde mishan deling was in de nacht van za terdag op zondag in de Pieter Doelmanstraat. Een 22-jarige Alphenaar kreeg slaag van een 20-jarige man uit Alphen. Aan de hand van een signalement werd hij door de politie ingere kend. De oorzaak van de moei lijkheden is niet duidelijk. Weer beeld gestolen in Wassenaar Uit een tuin bij een huis aan de Wassenaarse Pauwlaan is in de nacht van zaterdag op zondag een antiek gietijzeren beeld gesto len. Het 19de eeuwse beeld bestaat uit twee engelen die een vo geldrinkbak omhoog houden. Het gestolen kunstwerk heèft een ge wicht van 450 kilo. De laatste tijd worden regelmatig beelden uit Wassenaarse tuinen ontvreemd. Het kamerlid Arthie Schimmel van D66 houdt vanavond (12 december) in Oegstgeest een spreekbeurt over actuele, lande lijke politieke zaken. De afde ling Oegstgeest/Rijnsburg van de democraten houdt daar een openbare ledenvergadering waar onder meer een nieuw be stuur wordt gekozen. Behalve Schimmel houdt ook Matt Poel mans, fractievoorzitter en voor malig wethouder in Oegstgeest, een praatje. Hij zal de plaatselij ke politiek bespreken en in het bijzonder het functioneren van het college van burgemeester en wethouders waar D66 geen deel van uitmaakt. De afde lingsvergadering begint om 20.30 uur in het hotel het Witte Huis aan het Wilhelminapark 33. Marjet Hengeveld vertegenwoordiger Leidsch Dagblad leiderdorp»zaal Het Kwètterriest is al gesloopt. De gymzaal en de meeste bomen op het terrein blijven volgens de gemeente gewoon staan. Het complex krijgt vier woonlagen. Op de bega ne grond zijn vijf ruimten voor kleine kantoren en dienstverlenende bedrijven. Winkels mogen zich er niet vestigen. De 21 woningen erboven worden gebouwd in de sociale huursector en zijn be stemd voor 55-plussers. Om de subsidies voor de ze sociale woningbouw veilig te stellen, moet het hele project voor eind 1996 zijn afgerond. De eerste paal gaat mei volgend jaar de grond in. Dat is althans de planning voor de bouw van een complex met 21 appartementen en vijf 'commer ciële ruimten' op het Kyvikstaartplein in Leider dorp. Dit plein ligt ingeklemd tussen de Laan van Ouderzorg, Gruttostraat, Leeuwerikstraat, Vron- kenlaan en Van Poelgeestlaan. Het is een van de zogeheten inbreidingslocaties waar de gemeente Leiderdorp woningen wil neerzetten. Peuterspeel- Marjet Hengeveld en Judith de Bruyn van De Confetticlub tonen de winnende foto van de landelijke verkiezing van de beste dagbladfoto 1994. foto united photos de boer rob hendriks hilversum karin ilse niessen vervolg van voorpagina De tienjarige Marjet Hengeveld vertegenwoordigde zaterdag het Leidsch Dagblad bij de verkie zing van de beste dagbladfoto 1994. De leerlinge van groep 7 van de Hofdijckschool in Oegst geest had zelf een andere win nende foto op het oog. „Ik vind hem aardig, maar zelf heb ik een andere gekozen." Haar eer ste keus was de foto van een zonsondergang, maar die kwam niet door de voorselectie heen. Toch was ze niet ontevreden over de winnende foto. Na pu- blikatie van de foto in het Leidsch Dagblad kreeg de school een boze brief van een lezeres. Ze vond dat de foto niet geplaatst had mogen worden omdat een stierengevecht die renmishandeling is. Marjet: „We kozen de foto juist omdat de stier de leiding neemt en dat gebeurt niet zoveel." Volgens het jeugdige jurylid was de afbeelding van een vos- senroedel „knap werk, omdat de foto zo dichtbij genomen is" en die van een geraamte grap pig. Beide foto's behaalden een tweede en derde plaats in de ca tegorie regio. Marjet schreef zich in als jury lid omdat ze de fotowedstrijd een goed initiatief vond. Zelf werkt ze af en toe mee aan de schoolkrant. De wedstrijd werd voor de tiende keer georganiseerd door de Stichting Krant in de Klas (KIK) en De Confetticlub van de AVRO. In totaal werkten 73 scholen mee en dertig regionale kranten. Leerlingen kozen de afgelopen drie weken de mooi ste, belangrijkste of grappigste foto's uit de KIK-krant. De scho len stuurden acht foto's, twee per categorie, naar de regionale kranten. Tijdens een voorselec tie op de krant kozen afgevaar- digen, een leerling per school, uit elke categorie drie foto's en een algemene winnaar. Voor Haarlems Dagblad en Leidsch Dagblad waS dat de foto van de stier. De IJmuider Courant se lecteerde de foto als beste in de categorie buitenland. De leerlingen deden om uit eenlopende redenen mee. Voor de een was het 'gewoon een ge zellig dagje uit'. Anderen had den zich bewust opgegeven. Zij volgen geregeld het nieuws en lezen af en toe een krant. Veel van deze kinderen helpen bij het maken van een schoolkrant. den haag/hazerswoude-rundijk persbureau cerberus Een bewoner van de Rijndijk eist dat de gemeente Rijnwoude iets doet aan het lawaai van bakkerijmachines in een werk plaats naast zijn woning. Eind vorige week voerde hij hierover een rechtszaak bij de Raad van State in Den Haag. De man, A. Zwartjes, zegt dat hij zijn huis aan de Rijndijk heeft gekocht in de hoop ooit rustig te kunnen wonen. „Maar net nu het rustig wordt door de aanleg van de nieuwe Nil krijg ik ie mand naast me die alles weer tenietdoet", aldus Zwartjes. Hij is boos over de hinderwetver gunning die Rijnwoude voor de werkplaats heeft afgegeven. Die vergunning zou hem onvol doende bescherming bieden. Zwartjes zegt dat de gemeente bij het berekenen van het la waai dat het bedrijf produceert ten onrechte het verkeerslawaai van de Rijndijk heeft laten.mee tellen, terwijl deze weg straks rustiger wordt. De gemeente wees er tijdens de zitting op dat het nog jaren kan duren voordat de nieuwe Nil af is. Het lawaai van de Rijndijk blijft dus voorlopig nog meespelen. Een ander punt van discussie is het lawaai van de vrachtwagens van het bedrijfje. Zwartjes klaagt erover dat er ge regeld vrachtwagens, busjes en auto's langs zijn huis rijden die bij de werkplaats moeten zijn. Hij wil dat de gemeente iets doet om ^e overlast terug te dringen. De gemeente denkt dat Zwartjes zich vergist. Er komt inderdaad verkeer langs zijn huis, maar dat zouden machi nes en vrachtauto's zijn van twee achtergelegen boerenbe drijven en van de gemeentelijke opslag. Eigenaar A. Witsenburg bevestigde dit laatste. Hij zei te gen de rechter dat er hooguit een vrachtwagen per maand bij hem komt. Hij vindt het vreemd dat Zwartjes over hem klaagt. „Hij woont al dertien jaar aan de Rijndijk en ik zit al jaren naast hem." De Raad van State heeft de zaak laten onderzoeken door een onafhankelijke des kundige. Wat het vrachtverkeer betreft, stelt deze Zwartjes in het gelijk. De Raad van State zal het advies in overweging ne men en over enkele weken uit spraak doen. oegstgeest Slaan en schoppend probeerde zaterdagmiddag een 31-jarige Leiderdorpse te voorkomen dat zij werd vastgehouden in een winkel in de De Kempenaer- straat in Oegstgeest. De vrouw was door het personeel op he terdaad betrapt bij het stelen van enkele flesjes parfum. Zij werd door de politie opgehaald. De vrouw, verslaafd aan verdo vende middelen, is al meer ke ren betrapt bij winkeldiefstal. De politie in Oegstgeest heeft zaterdagmiddag een 21-jarige Tilburger een proces-verbaal gegeven, omdat hij twee agen ten beledigde. Vanuit een bus maakte hij obscene gebaren in de richting van de agenten die in de Irislaan patrouilleerden, Met de politieauto reden zij achter de bus aan. Ook toen bleef de man gebaren maken. Toen de bus stopte werd de Til burger ingerekend en kreeg een proces-verbaal. Een kerstkado om mee te praten leiderdorp judy nihof Leiderdorpers met ideeën, brandende vragen over of kri tiek op de fractie van Groen Links of de Leiderdorpse poli tiek in het algemeen kunnen sinds kort hun hart luchten. Groen Links heeft hiervoor een telefoonlijn opengesteld. Het is een van de initiatieven van de fractie om 'meer te investeren in een gezond contact met Lei derdorpers'. Verder is het de be doeling om een brief te sturer) aan alle Leiderdorpse verenigin gen en belangenorganisaties. Zij worden uitgenodigd om een ge sprek aan te gaan met Groen Links. Dat is allemaal te lezen in 'De Open Doofpot', het leden blad van Groen Links afdeling Leiderdorp. „We wilden iets concreets doen," zegt Serge Delfos, secretaris van het Groen Links-bestuur, over de plannen om het vertrouwen van de Lei derdorpers in de politiek op te vijzelen. „We vinden dat we als politieke partij hiervoor een ei gen verantwoordelijkheid heb ben, maar daarnaast zien we dat er nog steeds niet zoiets is als een gemeentelijxe klachten balie." Dat laatste verwijt Delfos het college van B en W. „Tijdens de verkiezingsperiode waren al le fracties het erover eens dat er een ombudsfunctie moest ko men. Met name voor BurgerBe- langen was het een belangrijk punt. In het collegeprogramma staat het ook. Maar er is nog steeds niks gebeurd." De fractie is dan ook van plan om er de komende tijd sterker bij het col lege op aan te dringen dat er zo'n klachtenbalie komt. Secre taris Delfos vindt wel dat de ge meente inmiddels beter schrif telijke klachten afhandelt. „Brieven worden sneller beant woord, maar dat is een ander verhaal. Er gebeurt onvoldoen de." Delfos betreurt het ook dat de meeste burgers en organisa ties met hun reacties recht streeks naar het college van B en W stappen. „Jammer, dat het niet vaker via de politiek wordt gespeeld," vindt Delfos. Er moet in Leiderdorp volgens Groen Links meer aandacht komen voor de 'de drie factoren die sa men de basis vormen voor het vertrouwen in de plaatselijke politiek': openbaarheid, toegan kelijkheid en betrouwbaarheid. Delfos wijst erop dat het bu reau Research voor Beleid on geveer een jaar geleden in op dracht van het Leidsch Dagblad een telefonische enquête onder inwoners van Leiderdorp hield. Uit de reacties bleek toen dat het vertrouwen van de Leider dorpers in de plaatselijke poli tiek niet al te groot was. „Het college roept wel dat het nu al lemaal beter is, maar ik durf er bijna mijn hand voor in het vuur te steken dat het vertrou wen weer een stuk minder is ge worden." een antwoordapparaat bij besteding van 495,- of meer exclusief btw een Greenhopper 100 bij besteding van 1.995,- of meer exclusief btw een Keivin zaktelefoon bij besteding van 9.995,- of meer exclusief btw r 16 december 1994. business center e aktic geldt in de PTT Telecom Business Centen: Barcndrecht, industrieterr renstein, Donk 1. Rotterdam, industrieterrein Noord-West, Vareseweg 33/35. wijk, industrieterrein Broekpolder, Madame Curielaan 1. Leiden, industrieterr imburg, De Heijderweg 7-15.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11