Rijn Veenstreek Sloop kassen stilgelegd 72 98 DIGR0S Retourtje Chicago Oudere werklozen verenigen zich Brugwachter gaf geloofsgenoten voorrang Haarlemmermeer helpt nieuwkomers 7,2 KILO KIPFILET HEEL KILO Celstraf Leidenaars voor mishandeling in Alphens drugpand Brussel contra Lawspan International? Leimuidenaar krijgt een gouden lintje Directeur Woudsoord vertrekt ZATERDAG 10 DECEMBER 1994 Bedrijf nam geen maatregelen tegen asbest De gemeente Alkemade heeft de sloop van het voormali ge kassencomplex van Van der Zwet op bedrijventerrein Lasso-Zuid stilgelegd. Er is volgens het college op een on verantwoorde manier omgegaan met asbesthoudend materiaal. Er werd bovendien gewerkt zonder de vereiste sloopvergunning. met de gemeente Alkemade en de Arbeidsinspectie een nader onderzoek in. Tegen de verant woordelijke personen wordt proces-verbaal opgemaakt. Inmiddels is de firma Schijf uit De Kwakel ingeschakeld voor het opruimen van in totaal 60 kuub asbest. De mannen zijn van onder tot boven gestoken in witte pakken en hebben mas- De Arbeidsinspectie heeft 'aan gifte gedaan bij de politie om dat er geen veiligheidsvoor schriften waren getroffen voor de werknemers en omwonen den. De sloper is door op drachtgever Heembouw naar huis gestuurd. De politie Rijn en Braassem stelt in samenwerking HAARLEMMERMEER Nieuwkomers van buiten de Europese Unie zullen na de jaarwisseling versneld inburge ren in Haarlemmermeer. Daar mee willen Haarlemmermeer en het arbeidsbureau voorko men dat de nieuwkomers geïso leerd raken. Elk jaar is plaats voor zo'n tweehonderd deelne mers aan het project. In de oude werkwijze gebeur- VRIJE TIJD Klaverjassen. In buurtcentrum Elckerlyc in Alphen wordt er maan dag 12 en 19 december geklaverjast vanaf 20 uur. Voor inlichtingen: 01720-31103. Het buurtcentrum ligt aan de Havixhorst 254. ALKEMADE Kledinginzameling. De vereniging Samen Strijden Tegen Reuma (S.S.T.R.) houdt maandag 12 december in Alkemade een kledingin zameling. De zakken die S.S.T.R. verspreidt, worden 's morgens na negen uur opgehaald. OEGSTGEEST Kinderpostzegels. De Stichting Kinderpostzegels Nederland heeft in Oegstgeest tot kerst verkoopstands voor kinderpostzegels en kerst en nieuwjaarskaarten. Deze stands staan in het Centrum en bij Groenrijk Witteman aan de Dahlialaan. Kerstdecoraties. Het MFG 't Groot Profijt organiseert op dinsdag 13 en woensdag 14 december handvaardigheidsavonden voor het ma ken van kerstdecoraties van Fimoklei. Fimoklei is een materiaal dat op vele manieren kan worden verwerkt, bijvoorbeeld voor het versie ren van een kandelaar. De bijeenkomsten zijn van 20-22.30 uur. De kosten zijn vijftien gulden per avond. Het MFG 't Groot Profijt is te vinden aan het Boerhaaveplein 13 in Oegstgeest. OUD ADE Toneel. Toneelvereniging VIOS uit Oud Ade voert zondag 11 en za terdag 17 december het toneelstuk 'Oud Speelgoed' op in het Dorps huis van Oud Ade. De opvoering begint om 20 uur. De entree is 6,50 gulden en voor de jeugd 3,50 gulden. TER AAR Handwerk. In bibliotheek 'De Aarlezer' aan de Beukenpad 1 in Ter Aar opent burgemeester Vroegindewei woensdag 14 december een tentoonstelling over handwerk. Gedurende de maand december ex poseren een handwerkgroep van de Bejaardensoos Aardam en Riet van Dijk met kantklossen. I ALLEEN GELDIG ZONDAG 11 DECEMBER I IN ONS FILIAAL LEIDERDORP WITTE REUS VOORDEELVAT VAN i&aarvooR UIT ONZE DIEPVRIES: VAN TLSSVOOR kers op. Het bewuste terrein is afgezet met hekken en linten. Volgens 'deskundig toezicht houder asbestsloop' M. Duiker- sloot van de firma Schijf heeft het slopersbedrijf vorige week veel risico genomen door geen voorzorgsmaatregelen te ne men. Hij laat zakken zien waar in het asbest-houdend materi aal door het slopersbedrijf werd gestopt. „Om er extra veel in te kunnen doen, werd het asbest nog in kleine stukken geslagen ook." Op het terrein staat nog een grote half gesloopte be drijfshal. ,,Daar doen wij niets mee", zegt Duikersloot. „Daar zit geen asbest in." Volgens milieu-ambtenaar L. van der Leij had Heembouw een sloop vergunning moeten aanvragen „Was dat wel gebeurd, dan had den daarin voorschriften ge staan met betrekking tot he slopen van asbest." Volgens J. Landman van het Veense bouwbedrijf is de ver gunning 'door een communica tiefoutje' niet aangevraagd. „Wij wisten ervan dat er asbest moest zitten. Dat vind je im mers in heel Roelofarendsveen. De sloop hadden wij uitbesteed aan een onderaannemer en wa ren in de veronderstelling dat die een gespecialiseerd bedrijf voor het opruimen van asbest zou inschakelen." de het nogal eens dat een nieuwkomer ook na jaren de Nederlandse taal nog niet be heerst. Met de buren kan geen woord worden gewisseld, terwijl er door het ontbreken van een gesprek voldoende aanleiding is voor misverstanden. Vandaar dat nu samen met het arbeids bureau is besloten tot een in tensief lesprogramma, dat uit eindelijk zicht biedt op een baan. vanaf 631 r Informeer naar onze 2750 andere bestemmingen. Telefonisch boeken is mogelijk. Leiden, Breestraat 46, tel. 071 - 132390 Vliegtickets. Je regelt 't op het postkantoor ALPHEN AAN DEN RUN Natuurwandeling. De Vereniging voor Natuur en Milieueducatie or ganiseert op zondag 11 december een natuurwandeling door het Bospark in Alphen. Tijdens de wandeling vertellen natuurgidsen wat over kenmerken van bomen en struiken in de winter. De wandeling begint om 14 uur bij de ingang van kinderboerderij Bospark, gelegen aan de Prins Bernhardlaan. De deelname is gratis en een verrekijker i wordt aanbevolen. N HAAC/ALPHEN De Haagse rechtbank heeft twee Leidenaars (27 en 29 jaar) giste ren veroordeeld tot vier maanden celstraf met aftrek van de voorlopige hechtenis. Zij kregen deze straf voor de mishandeling in een drugpand in Alphen aan den Rijn. Onder invloed van een lijntje cocaïne gingen ze - in gezelschap van een 26-jarige plaatsgenoot - naar Alphen waar ze heroïne wilden kopen. In het pand troffen ze in plaats van een dealer een gebruiker aan die door alle drie geschopt en geslagen werd. Voor de 26-jarige Leidenaar had de rechter een hogere straf in petto. Hij kreeg in totaal 17 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De man was namelijk ook betrokken bij de ontvoering van een 19-jarige Leidenaar op 7 augustus in de Sleutelstad. Nadat het slachtoffer van zijn fiets was geduwd, moest hij in de auto stappen. In de wagen zaten ook het 3-jarige dochtertje en een vriend van de agressor. Het slachtoffer werd gedwongen om zijn pincode te geven. Nadat hij in Sassenheim met een smoes uit de auto kon komen, nam de 26-jarige Leidenaar nog diverse malen geld op met de afgenomen pas. ALPHEN AAN DEN RIJN GPD Werklozen van boven de 40 kunnen sinds kort kiezen tussen twee verenigingen die tegen be taling hun belangen behartigen. Sonet in Alphen a/d Rijn is let terlijk en figuurlijk de duurste. De Strategische Exploitatie van Expertise uit Haarlem is een minder pretentieus alternatief, dat met minder poeha wordt gepresenteerd. Het 'sociaal netwerk met per spectief, zoals Sonet wordt om schreven, presenteert zich za terdag aan den volke met een kick off-seminar (all in toe gangsprijs voor zakelijke deel nemers f175). Dat wordt de 'eerste presen tatie op de markt' van het be denksel van John Val (56) en Gerrit Arp (50) respectievelijk weggereorganiseerd topverko- per bij een softwarehuis en sys teemontwerper bij IBM. Ze heb ben beiden f25.000 geïnvesteerd in hun troetelkind. De stichting Sonet zet zich in voor de bedrijfsverlater van middelbare leeftijd met een goede opleiding, die dacht zijn schaapjes op het droge te heb ben. Maar bij weer een nieuwe reorganisatie zijn baan en zijn salaris van ruim een ton met uitzicht op een riant pensioen is kwijtgeraakt. Hoeveel slachtoffers er zijn, weten de oprichters niet exact. Ze vermoeden enige tiendui zenden. Val: „Iedereen heeft in zijn familie- of kennissenkring wel zo'n man. Weg status, weg zekerheid." Een andere baan in loon dienst is voor hem niet weer weggelegd, aldus Sonet. Want een werkgever vindt die werklo ze te oud en dus niet flexibel. En te duur, met zijn grotere kans op ziekte en arbeidsongeschikt heid. De 40-plussers vormen zo'n kwart van de werkzoekenden die zich hebben ingeschreven bij de arbeidsbureaus. Maar van officiële instanties hebben zij niets te verwachten, weten Val en Arp. Ten onrechte, want de ze types met hun werkervaring en mensenkennis 'leggen juist de ervaring, het sociaal vermo gen en het hart in de samenle ving'. De kersverse organisatie wil de problematiek van dezp veer tig-plussers grootschalig aan pakken. Volgens haar is het zelf standig ondernemerschap dé manier voor deze uitgespuugde managers om weer aan dt; bak te komen. Dan is het berelastig dat ze r in het circuit zitten t elkaar de baantjes en de klusjes toespeelt. Dus komt er een computernetwerk met een talentenbartk, waarin de deelnemers 'zich kunnen posi tioneren' met hun visitekaartje, hun skills (vaardigheden) en niet i een beschrijving van de levens loop. Handig voor de starter van standing die een compagnon met kennis van zoekt. Ook kunnen de Sonetters bladeren in een elektronisch bestand met vacatures en bladeren door een overzicht van te starten projec ten. Deelneming in de postbus per-modem kost f 527 per jaar. Ook voor de financiële nood van de bedrijfsverlaters hebben Val en Arp iets bedacht. De So- net-leden, nu overigens nog geen honderd, kunnen via het sociaal netwerk met perspectief weer deelnemen in een collec tieve ziekte- en schadeverzeke ring. Bij hun vorige werk zijn ze daar namelijk uitgegooid. Als ze opnieuw een polis willen afslui ten, moeten ze dikwijls voor hun gezin per maand honder- De weg naar het Europa-zonder-grenzen is nog lang en zit vol voetangels en klemmen. Denk alleen maar aan de lawine verordeningen en voorschriften uit Brussel. Zonder hulp van gespecialiseerde juristen komt geen mens daar meer uit. Gelukkig bestaan die specialisten. Ze hebben zich verenigd in Lawspan International. Teekens Advocaten is de exclusieve Nederlandse vertegenwoordiger in deze Europese associatie. En omdat voorkomen nog altijd beter is dan genezen, adviseren zij u graag bij uw "Europese" zaken. TEEKENS advokaten al 50 jaar thuis in het recht lid Lawspan International, een associatie van advokaten in de EU Leiderdorp Karolusgulden 32-38, postbus 118, 2350 AC, tel. 071 -41 30 21, fax 071 -41 06 84 Leiden Haagse Schouwweg 8E, 2332 KG, tel. 071 - 32 27 38, fax 071 - 32 14 21 Historie Alpheuse 'brug der zuchtenbeschreven Ooit werd een brugwachter be schuldigd dat hij verschil maak te tussen de Nederduitsch Her vormde en de Rooms Catholieke kerkgangers. De man liet zijn voorkeur voor zijn geloofsgeno ten wat al te duidelijk blijken bij het openlaten of dichtdoen van de brug. Een voorval uit 1872 waarover burgemeester A.P. Zaalberg van Aarlanderveen - nog een zelfstandige ge meente - kennelijk niet zo te spreken was, want hij diende een klacht in bij het Hoogheem raadschap van Rijnland. Dit incident, waarvan de af loop niet bekend is en andere gebeurtenissen rond de Alphen- se brug zijn te lezen in het kwartaalblad De Viersprong van de Historische Vereniging. In het blad een verhaal over het verleden van de brug. Een ge schiedenis die teruggaat tot het begin van onze jaartelling. Toen was er al sprake van een verbin ding tussen de hoge en lage zij de van de Rijn. Een halfcirkel vormige gemetselde boog, waarover een zandpad liep. Pas eeuwen later is er sprake van een echte brug, die eigen dom was van de ambachten Al phen en Oudshoorn. Zo wordt in 1589 verordonneerd dat men van de schepen, die met staan de masten de brug passeren, een bedrag ontvangt, dat gelijk is aan dat 'bij den wachter der Heymansbruge genooten ende ontfangen' wordt. Een brug die drie doorvaartopeningen had. Een constructie die volgens de geschiedschrijving echter niet al te veilig was. Met name kinde ren kropen er nog wel eens on derdoor en vielen in het water. Een oeververbinding die het desondanks lang volhield. Zij het wel dat er vernieuwingen en aanpassingen waren. Pas in Een historische foto van de 'brug der zuchten' over de Oude Rijn in het hartje van Alphen. 1906 wordt een nieuwe metalen brug gemaakt tussen Alphen en Aarlanderveen. Een werk dat wordt gegund aan de laagste in schrijver, de firma Boot in Waarder. De kosten bedragen ruim 16.300 gulden. Dat is 1500 gulden meer dan waarop het karwei was begroot. De aanne mer krijgt vijf maanden de tijd om de klus te klaren. Geduren de de tijd vaart er een pontje tussen de Gemeenesteeg en de Koekebakkersteeg. Straatjes die inmiddels al verdwenen zijn. Een pont die de drukte niet aankon. Volgens de Rijnbode, een plaatselijk krantje, moesten de karren van de bakkers, groenteventers en andere ne ringdoenden soms een uur wachten. Ook werd het vaartuig nog wel eens aangevaren en moest er gedurende de over tocht worden gehoost. En in" de smalle Gemeenesteeg ontston den files als de pont leegliep. Na die tijd werd er voortdu rend geklaagd over de brug. De doorvaart was te smal en de steile hellingen aan beide kan ten zorgden eveneens voor veel gemor. Soms bleven auto's vastzitten en ontstonden er aan beide kanten lange files. In de volksmond werd dan ook ge sproken van de brug der zuch ten. Deze overlast duurde tot in de jaren vijftig toen een nieuwe brug werd gebouwd. Om de overlast zoveel mogelijk te be perken werd in 1954, tegenover den guldens meer betalen. Te zijner tijd biedt Sonet ook kwantum-korting op lease-au to's, regio-lunches en juridisch- fiscaal advies. De oud-managers moeten voor al die diensten overigens f 135 per stuk betalen. In Haarlem heeft oud-ambte- i naar Jaap Corstiaensen (52) een vergelijkbaar project opgezet, zij j het met wat minder poeha. De leden van zijn vereniging voor I Strategische Exploitatie van Ex- j pertise die elkaar hebben ge vonden via een oproep in de NRC wisselen ook onderling profielschetsen, business-idee- en en sollicitatie-tips uit. Dat gaat echter niet zo trendy elektronisch als bij zijn concur rent. Maar hij vraagt dan ook niet zoveel van zijn (honderd) leden: de contributie van SEE is slechts f 120 per jaar. het Burgemeester Visserpark, voor 30.000 gulden een nood brug gelegd. De nieuwe verbin ding werd in november 1955 in gebruik genomen. Kosten: 430.000 gulden. Behalve aan de brug wordt in De Viersprong ook aandacht besteed aan de vuurwerkfabriek Le Vulcan in Aarlanderveen, de dakpannenfabriek Van Oord die uit het dorp verdwijnt en de Tweede Wereldoorlog. De 58-jarige Leimuidenaar A.L. du Pau heeft gisteravond de eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje-Nas- sau, opgespeld gekregen. De Pau nam gisteren afscheid van de vrijwillige brandweer van Ja- cobswöude, waar hij adjunct hoofdbrandmeester en onder commandant was. De geboren Leimuidenaar was vanaf 1960 lid van de vrijwillige brandweer. Daarnaast is hij tien jaar zitter geweest van de brand weervereniging 'De Vlamwa kers' en was hij van 1970 to 1985 wedstrijdsecretaris van dt voetbalvereniging Kickers '69. Regio kan naar Chinese televisie kijken Televisiekijkers in Alkemade, Ja- I cobswoude, Ter Aar, Nieuw- koop en Liemeer kunnen vol gend jaar de zender Chinese News and Entertainment ont vangen, die van één tot vijf uur 's nachts uitzendt. De Gemeen schappelijke Regeling Signaal- voorziening Plassengebied/Rijnstreek (CAS PER) breidt het aantal zenders voor de "televisie en radio uit. Het aantal zenders op de televi sie wordt daarnaast aangevuld tot 28 kanalen met de Italiaanse zender Rai Uno, TV Plus voor breedbeeldtelevisie, France 2 en het Casema Service Kartaal. Op de radio is volgend jaar ook Classic FM te beluisteren, waar mee het aantal radiozenders op 31 komt. WOUBRUGGE» Directeur J. Dreschler van het verzorgingshuis Woudsoord in Woubrugge vertrekt. Flij wordt vanaf 1 maart directeur van een verzorgingshuis in Aalsmeer. Hij is dan zes jaar directeur van het bejaardenoord in Woubrug ge geweest. Dreschler ziet de overstap naar Aalsmeer als een grote uit daging. „Ik wilde nog een keer overstappen naar iets groters. Woudsoord heeft 37 bewoners. Verzorgingshuis 'Aalsmeer' heeft er 120 en 70 woningen. Bovendien komt er een ver pleeghuis met een dependance. Het is aardig om de hand in iets complexers te hebben nadat je iets kleinschaligs hebt gedaan", aldus Dreschler.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14