'Wij werken voor de kleintjes van de Heer' Kerk Samenleving 'Vrijmaking in Leiden' te boek gesteld Wannte-ojfensief ZATERDAG 10 DECEMBER 1994 KORTWEG Jomanda Dominee P.J. Stam jr. heeft het niet zo op Jomanda, het genezend medium uit Tiel, zo blijkt uit de kerkbode 'Om de Oude Kerk' van de her vormde gemeente Katwijk aan Zee. „Jomanda stijgt met stip. Veel Katwijkers gaan ook. Daarom: het is niets an ders dan duivels occultisme en een christen heeft bij dit spiritistisch medium niets te zoeken. Blijf er vandaan!" Moskee En er zit Stam nóg iets dwars: „Vórige week zondag een heerlijke dag in de prediking. Maar een trieste door de opening van de grootste moskee van Europa in ons land. Triest omdat het veel meer weergeeft dan het oog ziet. Nederland van post christelijk naar a-christelijk. VVeest waakzaam in het ge bed." Ware liefde Dominee Stam heeft ook nog een boodschap voor 'alle ver liefden en verloofden en voor hen die nog geen verkering hebben'. 'Ware liefde wacht' staat er boven het kaartje dat hij laat afdrukken, en waar van de tekst luidt: „Ik heb mij verplicht tegenover God en mensen om tot aan de dag van mijn huwelijk sexueel rein te blijven. Hier bij vertrouw ik op Gods hulp." Stam: „Ook dit is de 'goede strijd van het geloof." Sinterklaas Dominee G.H. Baudet van de hervormde gemeente in Al phen aan den Rijn schreef zijn bijdrage voor Het Kerk blad pas na pakjesavond. „Sinterklaas is weer ongezien naar Spanje vertrokken waar niemand hem zal vinden. Wij maken ons nu op om het Kerstfeest te vieren, dat op twee visies steunt:, het Kind, geboren in Bethlehem en ook: geboren in ons hart. Beide visies hebben hun ei gen aanhangers en voor bei de is dan ook het nodige te zeggen. Het lijkt mij toe dat ze elkaar aanvullen en dat de één niet om de ander heen kan." Trekpleisters (1) Pastor J. Steenvoorden in het informatieblad van Bonifaci- us- en Pius X-parochie in Al phen aan den Rijn: „Het is opvallend dat kerken toeristi sche trekpleisters zijn gewor den, Duizenden mensen be- zoekep tijdens hun vakantie deze gebouwen. Zij bewon deren wat vorige generaties op bouwkundig en kunstzin nig gebied hebben gepres teerd. Toeristen buigen het hoofd om in hun reisgids te bladeren en kijken naar alles wat mooi en interessant is. Wat zij zien, dat willen zij ook vastleggen. Het kerkge bouw is op deze manier voorwerp van bewondering geworden." Trekpleisters (2) Deze bewondering betreft echter alleen de buitenkant en verplicht helemaal tot niets", stelt Steenvoorden vast. „Het eigenlijke in het uiterlijke bouwwerk kan al leen gezien worden met de ogen van het geloof. De kerk is immers geen museum, maar een plaats waar een ge meenschap van christenen samenkomt. Een plaats waar mensen naar het Woord van God luisteren en deelnemen aan de Maaltijd van de Heer, om zo kracht en inspiratie op te doen voor het leven van alledag. De gebouwen van dode stenen getuigen van het geloof t levende stenen zijn. De geschiedenis van de plaatselijke Gere formeerde Kerk (Vrijgemaakt) in de periode van 1940 tot 1946 is door de historici R. Janssens en C.Chr. Sol vastgelegd in het boek 'De Vrijmaking in Leiden'. Het boek geeft inzicht in de sociale en maatschappe lijke omstandigheden waarin de Gefor meerde Kerk in dit tijdvak verkeerde. De beschreven periode is niet alleen interes sant vanwege de Duitse bezetting, maar met name ook omdat het in augustus 1944 binnen de Gereformeerde Kerken tot een scheuring kwam. Daaruit is de Gerefor meerde Kerk Vrijgemaakt ontstaan. De 'Vrijmaking in Leiden' behandelt on der meer de houding die kerkelijke autori teiten ten opzichte van de Duitse bezetter aannamen. Als één van de weinige kerkbla den werd de 'Leidsche Kerkbode' al in 1940 door de Duitsers verboden. Ook wordt aan dacht besteed aan het verzet, de jodenver volging en het spanningsveld tussen de ei gen kerkelijke armenzorg en de Duitse Win terhulp. Aan het drama van de kerkscheuring in 1944 ging een lange en complexe voorge- Jan van Barneveld: „De vrede in ex-Joegoslavië is dit jaar met kerst verder weg dan ooit." foto gpi Een verrassingspakket voor Bosnische kinderen BARNEVELD* BERT P Tienduizenden kerstpakketten worden op dit ogenblik uit Amerika, Canada en Engeland overgevlogen naar Eu ropa. Ze zijn bestemd voor kinderen in Bosnië. De pak ketten worden op de vliegvelden van Luxemburg en Frankfurt in grote vrachtwagens geladen, die vervolgens koers zetten naar het voormalig Joegoslavië. De kerstman hoopt in totaal zo'n 200.000 Bosnische kinderen te kun nen bezoeken. land geen kerstpakketten inza melt, heeft De Barmhartige Sa maritaan sinds het begin van de oorlog in ex-Joegoslavië haar naam wel waar gemaakt. Tal van hulptransporten met de kens, noodbedden en voedsel pakketten zijn door de stichting al naar het oorlogsgebied op de Balkan verstuurd. „Het ligt voor de hand dat we, sinds deze afschuwelijke oorlog, veel hulp hebben gegeven aan Bosnië, hoewel ons werk eigen lijk gericht is op kleine projec ten in ontwikkelingslanden in de hele wereld. Ik zeg altijd, wij werken voor de kleintjes van de Heer, die vaak bij allerlei hulp verlening tussen de wal het schip dreigen te geraken," zegt Van Barneveld, die al vele jaren op de bres staat voor armen en hulpbehoevenden. Njet voor niets richtte hij in de jaren ze ventig Tear Fund op, hulpverle- Jan van Barneveld, secretaris van de stichting De Barmharti ge Samaritaan, is verantwoor delijk voor de coördinatie van deze kerstactie, die uitgaat van Samaritan's Purse, een interker kelijke organisatie in de VS, Ca nada en Engeland, waarmee de Nederlandse stichting nauw verbonden is. „Wij hebben de coördinatie van deze actie op ons genomen. We zorgen ervoor dat al die pakketten in de vrachtwagens worden geladen, die ze naar verschillende locaties in Bosnië brengen. Helaas kunnen we niet die gebieden bereiken waar het op dit ogenblik erg gevaarlijk is, zoals in de enclave Bihac", al dus Van Barneveld in zijn huis in het Betuwse dorp Cothen. Hoewel zijn stichting in ons ning aan Derde-Wereldlanden, waarbij ook de bijbelse bood schap niet werd vergeten. Onschuldig Nu wordt hij helemaal opges lokt door de kerstactie voor Bosnië, waar volgens Van Bar neveld de vrede verder weg is dan ooit. „Het is een uitzichtlo ze situatie, waarbij ook nu weer onschuldige vrouwen en kinde ren het slachtoffer zijn." Volgens Van Barneveld is de ze kerstactie 'ongelooflijk edu catief', omdat kinderen uit het toch nog altijd welvarende Wes ten 'nu eens stilstaan' bij de el lende van andere kinderen. Overigens gaan ook nog eens zo'n 40.000 kerstpakketten naar kinderen in Rwanda en 50Q0 naar een vluchtelingenkamp in Hongarije, waar zich ook Bosni sche ontheemden bevinden. Bij de hulpverlening in Bosnië werkt Duhovna Stvarnost nauw samen met islamitische organi saties. „Die samenwerking loopt prima. De Bosnische r limbevolking luistert graag wat christenen te zeggen heb ben. Met de imams worden hele gesprekken gevoerd over het christendom en de islam. Veel Moslims in Bosnië weten soms helemaal niet dat ze moslim schiedenis vooraf. Historici en theologen hebben er nog altijd geen bevredigende verklaring voor gevonden hoe dit heeft kun nen gebeuren. De "scheuring wordt in dit boek vooral behandeld aan de hand van het plaatselijke (Leidse) verhaal, waarmee deze episode uit de kerkgeschiedenis vanuit een andere invalshoek (door de ogen van de ge wone kerkgangers) wordt belicht. 'De Vrijmaking in Leiden' is door de Ge reformeerde Kerk (Vrijgemaakt) in eigen beheer uitgegeven en is gedrukt bij uitgeve rij J.J. Groen en Zoon. Het boek kost in de boekhandel 20 gulden. BEROEPINGSWERK voort te Eelde; te N van Vuuren te Zoetermeer; te Vollen- hove: J.F. Kievit, kandidaat te Barne- GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Rotterdam-Delfshaven Stichting Rotterdamse verpleeghui zen De Rustenburg: mw. H.P. Hum- heven predi- Beroepbaarstelling: mevr. H. Zuiders- ma, Graaf Adolflaan 15-4, 3708 XA Zeist, tel: 03404-13023. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT it te Rotterdam Berg, kandidaat te Kampen. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Meliskerke; B. van der Heiden te Hardinxveld-Giessendam; te Aagtekerke: C. Sonneveltte Krim pen aan den IJssel; te Vlissingen- R. Kattenbergte Arnhem; te Poortugaal: A.J. Gunst te Tholen, die bedankte voor Middelburg-Zuid en voor Rhe- nen; te Unionville (Can.): W. Harinck lankt ir Meli' dovenzorg: C. Sonneveltte Krimpen aan den IJssel; voor Hoofddorp, voor Randburg (Z.Af.) en voor Uddel: C. VRIJE EVANGELISCHE GEMEENTEN Beroepen: te Bergum (part-time): E.J. Warnjpgte Oude Bildtzijl. ZELFST. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Benoemd: te Hilversum als voorgan ger: K. van Berghem, emeritus pred. van de Onafhankelijke Bapt. Ge meenten, wonende te Middelburg, die deze benoeming heeft aangeno- OUD GEREF. GEMEENTEN IN NED. Bedankt: voor Salford (Can.): T. Klok te Kinderdijk. VRIJEOUDGEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Oldebroek: C.L. Onder zijn, gewoon omdat ze heel hun leven niks meer aan het islami tisch geloof hebben gedaan. Nu de Serviërs heer en meester zijn in Bosnië en de moslims door de internationale gemeenschap in de kou zijn komen te staan, moet je er rekening mee hou den dat het islamitisch funda mentalisme er zal toenemen." Van Barneveld, wiens stich ting uitsluitend met vrijwilligers werkt en afhankelijk is van gif ten en gaven van christenen uit allerlei denominaties, is zelf ook al enkele keren in Bosnië ge: weest. „Als je die ellende hebt meegemaakt, ben je er toch nauwer bij betrokken. Je krijgt ook een emotionele band met dat land. Ik reed een keer door Noord-Bosnië en zag plotseling in de berm een opeenhoping van zand met wat bloemen. Het bleek het versgédolven graf te zijn van drie kinderen, die door een granaat waren getroffen. Ze waren aan het spelen toen de dood plotseling toesloeg. Dat grijpt je aan. We zijn verplicht om in het bijzonder de kinderen van Bosnië te helpen, kinderen die door het geweld abnormaal opgroeien. Eén ding is duidelijk, de vrede in ex-Joegoslavië is dit jaar met kerst verder weg dan Joden willen excuses van IKEA-topman STOCKHOLM Zweedse joden hebben de oprichter van IKEA, Ingvar Kamprad, opgeroepen zich zo duidelijk als mogelijk te distantiëren van het antise mitisme. Alleen zo kan hij zijn naam zuiveren, aldus de joden. Kamprad, die nog steeds IKEA leidt, heeft in een brief aan het personeel zich ver- ontschuldgd voor wat hij 'jeugdzonden' noemt: zijn jarenlange contacten met de leider van een extreem rechtse groepering in Zwe den. In de jaren na de oor log had hij sympathieën opgevat voor de ideeën van Per Engdahl, met wie hij vervolgens vele jaren be vriend was. Toen had hij geen ver band met de nazi's gezien. Pas later zag hij in dat dit een grote fout was. „Maar ik heb veel fouten in m'n le- Joodse organisaties in de Verenigde Staten hebben "gedreigd met een boycot van de IKEA-zaken. Gevangenisstraffen Ruim dertig leden van een pro testantse sekte in China zijn tot zware gevangenisstraffen ver oordeeld, bericht Amnesty In ternational. De hoogste straf was twaalf jaar hechtenis. Acht tien leden van de sekte zijn door de autoriteiten 'wreed be handeld'. De veroordeelden zijn lid van de protestantse bewe ging Familie van Jezus, die niet door de overheid wordt erkend. De beweging, in de jaren '20 in China ontstaan, verdween bijna geheel tijdens de Culturele Revolutie. Volgens een schat ting van de mensenrechtenor ganisatie Human Rights Watch/Asia telt de sekte nu 3000 leden. HET WEER HANS VAN ES Temidden van allerlei onstuimige oceaanstoringen lag ons land vrijdag op een vluchtheuveltje van rustig weer. In de heldere, polaire lucht was er alle ruimte voor zon en met 9 gra den was het zeker niet koud. Alleen de snel overtrekkende hoge cirrusbe- wolkinggaf blijk van een dynamische atmosfeer; op 5 tot 10 kilometer hoogte raasde de westerlijke straal stroom ter hoogte van ons land verder Europa binnen. Een duurzame weers- verbetering zit er dan ook niet in. Dit weekeinde ondergaan we een nieuw warmte-offensief vanuit de subtropische wateren rond de Azoren. Met krachtige tot harde zuidwesten winden wordt het kwik opgedreven naar een niveau, dat normaal is voor middeQ oktober. Vanmiddag of van avond kan er even wat lichte (motre gen vallen, terwijl de zachte lucht ge leidelijk terrein wint. Daarna blijft het wellicht twee volle etmalen droog; pas op dinsdag wordt regen van enige be tekenis verwacht tijdens een koufr- De komende twee nachten komt het kwik niet beneden 10 graden, ter wijl de maxima op sommige plaatsen 13 tot 14 graden halen; dat ligt n De algemene luchtcirculatie ziet er voor de winterliefhebbers dan ook weinig rooskleurig uit. De kaart van komende dinsdag bijvoorbeeld toont het vertrouwde beeld van een koude- uitbraak ter hoogte van de Canadese oostkust; een proces dat in deze tijd van het jaar bijna altijd uitloopt op de vorming van een diepe IJslanddepres- sie. Zo'n situatie kan heel persistent zijn (gevoelig voor herhalingen) en be zorgt het westen van Europa niet zel den een langlopend abonnement op zachte luchtstromingen uit zuidwest of west. De Barlijnse lange-termijnvoorspel- lers Dettman en Malberg zien een koude winter in elk geval niet meer zitten. De aanvankelijk voorziene kou de decembermaand is van de baan. Gelet op de actuele atmosferische ontwikkelingen wordt nu uitgegaan van een positieve afwijking van 1 tot 1.5 graden. Daarmee is de trend ge zet voor de rest van de winter; pas ir n de recordwaarde voor decern- gen. februari zou er wat kouder weer vol- HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met klaringen westen uit bewolkt plaatselijk regen of gen. Zondag wolkenvel zon en overwegend droog. Middagtemperatuur zater dag rond 9 graden, zondag ongeveer 12. Noord- en Midden-Frankrijk: Wolkenvelden en aan de Kanadlkust kans op wat lichte regen of motregen Vooral in de zui van 10 graden i het westen. Portugal: nige perioden, zaterdag in het erst nog wolkenvelden. Plaat- Maximumtemperatuur langs rond 19 graden. Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. 11 Perioden met zon en droog. Middagtem- vv"'u peratuur ongeveer 23 graden. Spanje: Zaterdag langs de Golf van Biskaje nog wolkenvelden en plaatselijk regen. Ver-WEERRAPPORTEN der flinke perioden met zon. Plaatselijk mist. Maximumtemperatuur in het bin nenland rond 16 graden, aan de noorde lijke kusten rond 18 en aan de Costa's dalusië 20 graden of iets hoger. Canarische Eilanden: Droog en flink wat zonneschijn. Maxi mumtemperatuur ongeveer 24 graden. Marokko: Westkust: In de' ochtenduren eerst plaatselijk mist of laaghangende bewol king. Verder flinke zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur vlak aan zee iets boven de 20 graden. Tunesië: Naast zonnige perioden ook kans op en- sen droog. Middagtemperatuur vlak aan zee 20 graden of iets hoger. Zuid-Frankrijk: Naast wolkenvelden geleidelijk ook meer zonnige momenten. Langzaam af nemende regenkansen. Plaatseiijk mist. In het Rhonedal waait de Mistral. Mid dagtemperatuur op veel plaatsen tussen 14 en 19 graden. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon en droog. Middagtem peratuur ongeveer 20 graden. Italië: Zaterdag flink wat wolkenvelden en hier en daar buiige regen, mischien met on weer. Zondag is het overwegend droog en krijgt de zon meer ruimte. Plaatselijk mist. Middagtemperatuur zaterdag in de Po-vlakte rond 10 graden, vooral ten zuiden van Rome ongeveer 16 graden; zondag is het overal iets warmer. Corsica en Sardinië: Perioden met zon, maar zaterdag ook onweersbui en langs de west- en noord kusten winderig. Middagtemperatuur zaterdag ongeveer 17 graden, zondag iets hoger. Griekenland en Kreta: Naast wat zon ook wolkenvelden en vooral zondag kans op buiige regen, in de bergen op sneeuw. Maximumtempe ratuur in de lager gelegen gebieden van 13 graden in het noorden tot 16 op de Ionische eilanden en op Kreta. Turkije en Cyprus: Wolkenvelden. Langs de zuidkust en op Cyprus kans op buiige regen, mogelijk Middagtemperatuur van 13 graden op de Dardanellen tot 17 op Cy- Z0NDAG 11 DECEMBER 1994 Zon- en maanstanden Zon op 08.37 Zon onder 16.24 Maan op 13.11 Maan onder01.41 Waterstanden Katwijk Hoog water 09.48 22.18 Laag water 05.47 17.51 Weerrapporten 09 december 19 uur: Rotterdam grondmist Maastricht half be

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12