VS leveren helft troepen voor aftocht uit Bosnië Buitenland Heel Europa is een lied' Rellen in kampen voor Cubanen in Panama Turkse rechtbank veroordeelt Koerdische parlementariërs Kabinet-Rabin houdt vast aan Oslo-akkoord Russisch parlement keurt geweld in Tsjetsjenië af Belgische vice-premier Delcroix neemt ontslag VRIJDAG 9 DECEMBER 1994 Yasser Arafat wordt vader Jeruzalem De 65-jarige PLO-leider Yasser Arafat wordt vader. Zijn vrouw Suha (30) heeft dat gisteren gezegd in een uitzending van de Arabisch talige dienst van Radio Israël. Arafat trouwde Suha op 17 juli 1990, maar het huwelijk werd pas in februari 1992 bekend. Het betreft voorzover bekend de eerste nakome ling van de PLO-leider. Suha Arafat is meer dan een maand zwanger. foto reuter VS tekenen GATT-akkoord Geneve/Washington De Amerikaanse president Clinton heeft gis teren in Washington de wet ondertekend die het de VS mogelijk maken zich aan te sluiten bij het GATT-akkoord (Algemene Overeenkomst over Tarieven en Handel). In Genève werd be kend dat op nieuwjaarsdag de Wereld Handelsorganisatie (WTO), die op den duur de GATT moet vervangen, van start Noord-Korea werkt mee met LAEA wenen Noord-Korea werkt bij de bevriezing van zijn nucleaire programma volledig mee met het internationale atoomagent schap IAEA. „Het wil zelfs extra inspecteurs en het zal de visa- verlening vergemakkelijken", zei directeur H. Blix van het IAEA gisteren in Wenen. Het westen verdacht Pyongyang ervan een atoombom te maken. Maar in oktober sloot Noord-Korea een akkoord met de VS over bevriezing van de verdachte onderdelen van zijn atoomprogramma in ruil voor westerse kerntechnolo- Jongeren nemen overdosis nootmuskaat Stockholm In Zweden zijn enkele jongeren in het ziekenhuis opgenomen wegens een overdosis nootmuskaat. De Indonesi sche specerij is een zeer populaire drug in het Scandinavische land, maar volgens de politie levensgevaarlijk. Nootmuskaat kan volgens het Zweeds forensisch laboratorium dodelijk zijn als twee of meer muskaatnoten worden genuttigd. Drie doden bij aanslagen in Egypte cairo Bij drie schietpartijen in de zuid-Egyptische stad Mallawi zijn de afgelopen dagen twee politieagenten en een burger ge dood. Woensdagavond werd een politieman doodgeschoten die na zijn dienst naar huis liep. Gisteren werden twee politieagen ten die bij een brandweerkazerne op wacht stonden onder vuur genomen. Een van hen werd dodelijk geraakt, de andere raakte gewond. Bij een derde schietincident op een markt in de stad werd een burger gedood. Londen wil praten met protestanten londen De Britse regering heeft gisteren de politieke vertegen woordigers van Noordierse protestantse guerrillagroepen uitge nodigd voor een gesprek met Britse functionarissen op 15 de cember. Premier Major zei dit in het Lagerhuis, een dag voor de eerste besprekingen met Sinn Fein, de politieke vleugel van het verboden Ierse Republikeinse Leger IRA. Sinn Fein was drie maanden geleden uitgenodigd na het bestand dat de IRA per 1 september in acht nam. IRA strijdt voor aansluiting van de Noordierse provincie bij de Ierse Republiek. Geen postzegel met atoomwolk Washington De Amerikaanse posterijen hebben gisteren beslo ten geen postzegel uit te brengen waarop de ontploffing van de atoombom op Hiroshima in 1945 is afgebeeld. Het ontwerp stuitte op heftige bezwaren van Japan. Vorige week lieten de posterijen nog weten dat de uitgifte van de zegel door zou gaan. Op last van president Clinton wordt het ontwerp echter veran derd. Scharping voorzitter EU-socialisten essen Rudolf Scharping, voorzitter van de Duitse Sociaaldemo cratische Partij (SPD), is gisteren gekozen tot voorzitter van de Sociaaldemocratische Partij van Europa (SPE). De leiders van de 20 aangesloten partijen werden het op de tweede dag van hun bijeenkomst eens over Scharping. Hij volgt de Belg Willy Claes op, die in oktober secretaris-generaal van de NAVO is geworden. Eurotop zwaar beladen met kerstsfeer essen aly knolmeteen een prijskaartje aan van zo'n elf miljard gulden. Daar voelden de Noordeuropeanen op hun beurt weer niets voor. Het resultaat is dat de bespre kingen over zowel het hulppak ket voor Oost-Europa (ongeveer vijftien miljard gulden) als het plan voor het Middellandse- Zeegebied vanochtend in een impasse verkeerde. Met Europol was het al niet anders. De Duitsers toonden zich echter een meester in het ver bergen van dit gebrek aan in houd door een grote show op de planken te zetten. Zo worden de EU-leiders ontvangen in Villa Hügel, eens het woonhuis van de machtige Krupp-familie. Bo vendien kon iedereen aan den lijve ondervinden dat het, zoals de Duitsers zeggen, 'sehr weihnachtet' in Essen, wat zoals bekend vredig stemt. Even zou men daardoor zelfs Bosnië drei gen te vergeten. Het complex waar de top wordt gehouden, staat in elk ge val vol stemmige kerstbomen, kerstmannen, kerststollen, kerststallen, kerststukjes en kaarsen. En als voorschotje op de verdere uitbreiding van de EU zijn talloze folkloregroepen uit Midden- en Oost-Europa uitgenodigd om met zang en dans duidelijk te maken dat de huidige EU nog veel meer en peter de vries De Duitse regering heeft niets aan het toeval overgelaten om de Eurotop, die vanochtend om half tien in Essen begon, tot een succes te maken. Niet alleen worden de top-gangers mild ge stemd door een alom tegen woordige kerstsfeer. In op dracht van Bonn is zelfs een Eu ro-song gecomponeerd met het refrein: 'Heel Europa is een huis, heel Europa is een lied'. Het zijn uiterlijkheden die moeten verdoezelen dat de Duitsers het afgelopen half jaar als voorzitter van de Europese Unie (EU) vrijwel niets tot stand hebben gebracht. Stokpaardjes als de uitbreiding van de Unie in oostelijke richting en het van de grond tillen van de politie dienst Europol zijn tot nu toe in goede voornemens blijven ste ken. De feestelijk bedoelde lunch, morgen met de regeringsleiders van Polen, Hongarije, Tsjechië, Slowakije, Bulgarije en Roeme nië, heeft in de aanloop naar Essen vrijwel al zijn glans verlo ren. De zuidelijke lidstaten, van Griekenland tot Portugal, waren namelijk niet te overtuigen van het nut van de oostelijke uit breiding. Ze eisten dat de EU te gelijkertijd haar aandacht richt op de zuidflank van de Middel landse Zee en hingen daar Nederlanders trekken zich niet per definitie ook terug De Verenigde Staten zijn bereid maximaal 20.000 solda ten te leveren voor een NAVO-troepenmacht die zal wor den ingezet als wordt besloten de VN-vredestroepen uit Bosnië-Hercegovina terug te trekken. De VS zouden daarmee ongeveer de helft leveren van de voor zo'n eva cuatie noodzakelijke eenheden. washington hans de bruun Dit besluit van president Clin ton is een nieuwe wijziging van het Amerikaanse beleid, waarbij tot nog toe de inzet van grond troepen in het Bosnische con flict is afgewezen. Maar volgens Clinton is het van belang voor de VS, als leider van de NAVO, 'om onze bondgenoten bij te staan als zij in gevaar verkeren'. De VS zijn tegen terugtrekking van de VN-troepen, maar Clin ton wil op alles voorbereid zijn. De Amerikaanse regering wil onder geen voorwaarde dat Amerikaanse soldaten zelf be trokken raken in de strijd in Bosnië. De terugtrekking van de VN- troepen komt steeds dichterbij. Frankrijk deed de afgelopen da gen al een oproep aan de bond genoten om over een terugtrek kingsschema te praten. Ook Groot-Brittannië heeft plannen voor terugtrekking. Maar Ne derland, dat enkele duizenden VN-soldaten in Bosnië heeft, voelt er volgens premier Kok niets voor Bosnië in de steek te laten. Minister Van Mierlo (bui tenlandse zaken) liet weten dat Britse en Franse terugtrekking niet automatisch ook Neder landse terugtrekking betekent. Vandaag komen de NAVO- ambassadeurs in Brussel bijeen om over de planning van een terugtrekking te praten. De op perbevelhebber van de NAVO voor het Europese gebied, gene raal Joulwan, bevestigde giste ren dat op het NAVO-hoofd- kwartier een evacuatieplan voor de ongeveer 24.000 VN-soldaten in Bosnië in voorbereiding is. Joulwan zei dat een evacuatie missie onder het bevel van de NAVO zal moeten staan. Een terugtrekking is geen simpele operatie, omdat wordt gevreesd dat de strijdende par tijen in Bosnië, zowel de mos lims als de Serviërs, onmiddel lijk zullen proberen het door de VN verlaten terrein te verove ren. Bovendien zullen zij probe ren beslag te leggen op de wa pens en het andere materieel van de VN-troepen. Voor de evacuatie macht in actie kan ko men, moet er een formeel ver zoek van de Veiligheidsraad van de VN en een besluit van de NAVO-ministerraad over zijn. De terugtrekking van de blauwhelmen in Bosnië bete kent niet automatisch dat ook alle hulpkonvooien zullen stil vallen. Het Hoge Commissari aat voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties (Unhcr) dat de humanitaire konvooien in Bosnië verzorgt, wil ook na vertrek van de blauwhelmen blijven rijden. Nederlandse waarnemers en Canadezen vrij SARAJEVO Rtr De Bosnische Serviërs hebben gisteren de vijf Nederlandse VN-waarnemers (UNMO's) vrij gelaten die sinds zaterdag on der 'huisarrest' waren geplaatst. Servische eenheden verhinder den de afgelopen dagen dat de twee luchtmacht- en drie land- machtofficieren, hun werkplek ken in Mokro, Lukavica en Bla- zai konden verlaten. De vrijge laten UNMO's opereerden in de omgeving van de Bosnische hoofdstad Sarajevo en het Bosnisch Servische hoofdbol- werk Pale. Ook 55 Canadese blauwhel men werden gisteren vrijgela ten. Zij werden al vijftien dagen vastgehouden om de NAVO er van te weerhouden Servische doelen aan te vallen, hebben VN-functionarissen gisteren be kendgemaakt. Bijna 240 Amerikaanse soldaten gewond Een Amerikaanse soldaat praat met een lid van de Panamese speciale politie-eenheid. Beide willen toegang tot het vluchtelingenkamp voor C banen waar bij rellen honderden Amerikaanse soldaten gewond raakten. foto PANAMA-STAD AP Bij rellen tussen Amerikaanse soldaten en ontevreden Cubaanse vluchtelingen zijn gisteren in Panama 236 militairen en 17 Cu banen gewond geraakt. Van de gewonde militairen zijn er 12 in een ziekenhuis opge nomen,- 194 konden na behandeling weer vertrekken. De vluchtelingen, die in vier kampen zitten bij het Panamakanaal, beko gelden militairen en legervoertuigen met stenen en haalden een omheining van prik keldraad omver. Ongeveer 100 vluchtelin gen hebben de benen genomen. Naar hen wordt nog gezocht. In de vier Amerikaanse kampen langs het Panamakanaal zijn ongeveer 8.500 Cu baanse vluchtelingen ondergebracht. Het Amerikaanse leger zette onmiddellijk na de rellen extra bewaking in. Volgens het leger ontstonden de ongeregeldheden, omdat de vluchtelingen dachten dat de Amerikanen de overplaatsing van vluchtelingen naar an dere landen opzettelijk vertraagden. De Cubanen willen zo snel mogelijk weg uit de kampen om elders een nieuw be staan op te bouwen. „De ene dag zeggen ze ons dat de kinderen naar de VS worden ge stuurd en de volgende dag zeggen ze weer iets anders", aldus een van de vluchtelin gen. De Cubanen zijn sinds september over gevlogen van de Amerikaanse marinebasis Guantanamo op Cuba naar Panama. De Panamese president Ernesto Perez Ballad- ares heeft de Amerikaanse regering toe stemming gegeven om een half jaar lang 10.000 vluchtelingen te huisvesten in het Empire Range Camp Complex aan het ka naal, 19 kilometer ten westen van Panama- Stad. Een groep van 72 Cubaanse vluchtelin gen is gisteren vanuit Panama in Spanje aangekomen. Spanje is het eerste land dat asiel geeft aan de vluchtelingen, die deze zomer massaal met vlotten hun vaderland verlieten. Kopstuk Spaanse communisten Lister overleden Enrique Lister, kopstuk van de Spaanse communisten en een prominent generaal in de Spaanse burgeroorlog, is giste ren op 87-jarige leeftijd overle den aan de gevolgen van een hersenbloeding. Lister was ere lid van het Centrale Comité van de Spaanse Communistische Partij, waarbij hij zich in 1930 aansloot. In 1970 richtte hij een eigen beweging op, de Spaanse Communistische Arbeiderspar tij. Tijdens de burgeroorlog in Spanje (1936-39) was hij topge- neraal van troepen die tegen de latere dictator Franco vochten. Na de uiteindelijke nederlaag ging Lister in ballingschap in de Sovjetunie. Daar diende hij eveneens als generaal. In 1977 keerde hij terug naar Spanje. 'Lidmaatschap illegale PKK bewezen ankara. jessica lutz correspondent Het Turkse Staatsveiligheidshof heeft gisteren vijf Koerdische parlementariërs veroordeeld tot vijf tien jaar gevangenisstraf. Het Hof achtte bewezen dat zij leden zijn v^n de illegale Koerdische Arbei derspartij PKK. Deze organisatie voert een gewa pende strijd voor een onafhankelijke Koerdische staat in Zuidoost-Turkije. Drie andere Koerdische parlementariërs kregen 7,5 en 3,5 jaar wegens hulp aan de PKK. Allen behoren tot de verboden DEP-partij. Het in augustus begonnen proces trok grote be langstelling van niet Turkse parlementariërs. Voor Nederland waren aanwezig de EP-leden Eisman (D66) en Van Putten (PvdA). Premier (giller ver klaarde dat het vonnis aantoonde wat zij altijd had beweerd, namelijk dat de parlementsleden terorristen waren. tel aviv*» ad bloemendaal Het Israëlische kabinet wil dat de volgende fase van het Ak koord van Oslo over Palestijns zelfbestuur compleet wordt uit gevoerd. Na drie vergaderingen over de toekomst van 'Oslo' gaf het Israëlische kabinet gisteren een verklaring uit. Daarin noemt de regering de voortzet ting van het vredesproces en „de oorlog tegen de terreur van islamitische extremisten" haar belangrijkste doelstellingen. Het kabinet doet een beroep op PLO-voorzitter Arafat zich te houden aan wat hij heeft be loofd in de overeenkomsten met Israël „en de daarbij beho rende briefwisselingen". Dat laatste verwijst naar de brief aan Rabin, waarin Arafat beloofde dat hij de Palestijnse Nationale Raad zal vragen het PLO-Hand- vest te herzien. Dat handvest staat vol clausules die het be staansrecht van de staat Israël ontkennen. De regeringsverklaring maakt duidelijk dat Israël zijn troepen zal terugtrekken uit de Pales tijnse bevolkingscentra op de Westelijke Jordaanoever. Maar er staat niet in op welke manier Zeven doden bij bomaanslag Zuid-Libanon MARJAYOUN Rtr Zeven strijders van een pro-Is- raëlische militie zijn gisteren omgekomen bij een bomaan slag van de fundamentalistische Hezbollah. Vijf anderen raakten gewond. Dat is in kringen van het met Israël samenwerkende Zuidlibanese Leger (SLA) verno men. De SLA-eenheid van twaalf man was op patrouille nabij het dorp Tallouseh in de door Israël gecontroleerde vei ligheidszone in Zuid-Libanon, toen langs de weg een bom ont plofte. In een verklaring vanuit Bei roet eiste de Hezbollah de ver antwoordelijkheid voor de aan slag op. Onlangs dreigde de lei der van de organisatie, sheik Hassan Nasrallah, met aanval len op SLA-leden als ze de mili tie niet zouden verlaten. Na de aanslag bij Tallouseh bestookte de artillerie van Israël en de SLA stellingen van de He zbollah in de heuvels ten noor den van de veiligheidszone. Er zijn geen berichten over slacht offers. en hoe snel dat zal gebeuren. De joodse nederzettingen worden in de regeringsverlda- ring niet genoemd. Een aantal ministers, met name de liberale Meretz-leden, meent dat ont manteling van een beperkt aan tal nederzettingen onvermijde lijk is, zodat het leger de veilig heid van de kolonisten kan ver zekeren. Ook sommige Arbeid- ministers menen dat het veiliger is de nederzettingen onder te brengen in grote blokken, zoals in de Gazastrook. Premier Ra bin blijft echter vinden dat in de huidige fase van het vredespro ces geen enkele nederzetting mag verdwijnen. De verklaring geldt als lei draad voor de Israëlische on derhandelaars, die aanstaande dinsdag in Cairo verder praten met de Palestijnen. Het komen de weekeinde zullen Rabin, mi nister van buitenlandse zaken Peres en Arafat al overleg ple gen, als ze in Oslo zijn voor de uitreiking van de Nobelprijs voor de Vrede. Amerikaanse defensie gaat fors inkrimpen WASHINGTON AP De Amerikaanse land- en lucht macht hebben gisteren aange kondigd dat in de komende ne gentien maanden bij de twee krijgsmachtonderdelen tiendui zenden burger- en militaire ba nen zullen verdwijnen. Het le ger krimpt in van twaalf naar tien divisies. Duizenden andere banen in ondersteunende een heden worden geschrapt. In to taal gaat het om een verminde ring van 45.000 militaire en 644 burgerbetrekkingen, waardoor de omvang van het leger daalt van 540.000 naar 495.000 man schappen. De Amerikaanse troepensterkte in Duitsland wordt verminderd van 74.000 naar 64.000. In 1989 telde het Amerikaan se leger nog 770.000 militairen. De inkrimping zal worden be reikt door natuurlijk verloop en vrijwillig ontslag met afzwaai premie. Ondanks de troepen vermindering zal de werving van nieuw personeel doorgaan. Bij de luchtmacht zullen 38.000 burgerbanen verdwijnen. Ge dwongen ontslagen zijn moge lijk als dit aantal niet wordt ge haald door natuurlijk verloop, vrijwillig ontslag of vervroegde pensionering. 'hansgeleunse Gorbatsjov wil bemiddelen in conflict sche strijdkrachten in te zetten tegen Tsjetsjenië, moet door Jeltsin worden genomen. Ver moedelijk zal daarover vandaag duidelijkheid ontstaan na een gesprek tussen Jeltsin en Ivan Rybkin, voorzitter van de Doema, het parlementaire La gerhuis. Rybkin is zelf ook een tegenstander van geweld in Tsjetsjenië, maar liet tegenover het persbureau Tass wel blijken dat het uit, moet zijn met de zelf verklaarde onafhankelijkheid van de republiek. Gisteren lieten de Tsjetsjeen se autoriteiten de laatste Russi sche militairen vrij. Ze waren tien dagen geleden gevangen genomen tijdens gevechten met de anti-Doedajev-oppositie in de hoofdstad Grozni. correspondent Beide kamers van het Russische parlement hebben gisteren de gewelddadige acties afgekeurd die leger en geheime dienst de afgelopen weken in de rebelse republiek Tsjetsjenië hebben ondernomen. Het parlement eist ook dat het conflict met de Kaukasus-republiek, die zich in 1991 losmaakte uit de Russische Federatie, aan de onderhande lingstafel wordt opgelost. Voor malig Sovjet-leider Gorbatsjov bood gisteren aan als bemidde laar op te treden. Alleen de Tsjetsjeense dictator Doedajev reageerde positief op dit voor stel van Jeltsins oude rivaal. De beslissing om de Russi- De acht parlementsleden waren voor deze spe ciale rechtbank gedaagd, omdat ze als handlan gers van de PKK het parlement zouden hebben misbruikt om de staat van binnen uit te onder mijnen. Op het laatste moment trok de openbare aanklager zijn eis tot doodstraf terug voor het wil len oprichten van een andere staat op Turks grondgebied. Hij klaagde de verdachten ditmaal aan op grond van een ander wetsartikel, dat lid maatschap van een gewapende organisatie be straft met maximaal 25 jaar. De beklaagden weigerden zich tegen deze nieu we beschuldiging te verdedigen, omdat de zaak volgens hen al lang was beklonken. „Vanmorgen stond al in de kranten waarvoor we zullen wor den veroordeeld", was het commentaar van be klaagde Orhan Dogan. Hun 325 advocaten na men uit protest geen deel aan de zitting. correspondent De rooms-rode regering van België heeft opnieuw een vice- premier verloren in een affaire over zwart geld. De christende mocratische minister Leo Delc roix (defensie) trad gisteren af. Hij moest toegeven dat hij had gelogen over het bezit van een kapitale villa in Zuid-Frankrijk. Die zou met zwart geld zijn ge bouwd. Delcroix zei zich van geen kwaad bewust te zijn, maar op te stappen omdat de publiciteit zijn functioneren on mogelijk maakte. Met Delcroix verliest de rege- ring-Dehaene haar zesde minis ter en vierde vice-premier. Eer der moest de Waalse socialisti sche vice-premier Coëme aftre den na beschuldigingen dat hij meer wist van het opstrijken van steekpenningen bij de aan schaf van Agusta-helikopters voor het leger. Verscheidene an dere ministers gaven de laatste tijd hun zetel in het kabinet op omdat ze een andere baan had- foto reuter den gekregen, zoals de socialis ten Tobback, die burgemeester van Leuven werd, minister van buitenlandse zaken en vice-pre mier Claes, die inmiddels de NAVO leidt en de Waalse socia listische vice-premier Mou- reaux, die met alle andere mi nisters in onmin leefde.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7