Criminele illegalen vaak snel weer vrij Binnenland Hopeloos vast in de Westerschelde Rotjes in overvloed Kamer wil nader onderzoek miljardenoperatie Heerma Linschoten: WAO-artsen keuren wellicht te streng Rinis maakt einde aan strijd om persoonsgegevens 4VRIJDAG 9 DECEMBER 1994 Cel na ontucht met vier meisjes Leeuwarden Ben 60-jarige man uit Sint Annaparochie heeft gis teren drie jaar cel gekregen omdat hij van 1982 tot en met 1989 drie tol vier keer per week zijn dochter misbruikte in Marssurn en Berlikum en ontucht pleegde met drie andere meisjes. De dochter was negen jaar toen ze voor het eerst door haar vader werd misbruikt. De drie andere meisjes, onder wie een nicht van de dochter, werden in het bijzijn van de dochter misbruikt en andersom. De zaak kwam aan het rollen toen de dochter trouw de en de ontucht aan haar man vertelde. Volgens de advocaat was er gebrek aan normbesef bij de familie. Regelmatig werden pornofilms gedraaid en werden naaktfoto's van elkaar genomen. Vijf jaar voor kinderverkrachter Maastricht De Maastrichtse rechtbank heeft een 37-jarige man uit die stad veroordeeld tot vijf jaar cel omdat hij in tien jaar tijd een groot aantal meisjes heeft verkracht of ontucht met hen heeft gepleegd. De zaak werd achter gesloten deuren behandeld in verband met het schokkende karakter van de daden. De man bracht de slachtoffers met drugs buiten bewustzijn en misbruik te hen. Van verschillende slachtoffers maakte hij foto's die hij vervolgens gebruikte om hen te chanteren. Justitie was bang dat familieleden van de slachtoffers wraak zouden nemen. Om hen niet op het spoor te zetten van zijn identiteit, heeft de rechtbank de naam van de man geheim gehouden. Militair omgekomen in Sinaï-woestijn den haag Een 32-jarige wachtmeester van de marechaussee uit Almelo is gistermorgen door een verkeersongeval nabij Nuweiba in het zuiden van de Sinaï-woestijn om het leven gekomen. Het voertuig waarin hij zat raakte bij een inhaalmanoeuvre van de weg en sloeg over de kop. Een 33-jarige collega van het slachtof fer uit Vlissingen raakte bij het ongeval gewond, evenals een mi litair van de Fiji-eilanden. De drie maakten deel uit van een multinationale eenheid die toeziet op de handhaving van de vrede in het gebied tussen Israel en Egypte. Roermondse klaagt SGP aan den haag Yvonne Franssen uit Roermond heeft gisteren voor de Gelijke Behandeling de SGP aangeklaagd, die haar wil accepteren als lid. De SGP weigert op bijbelse gronden de toegang tot het lidmaatschap en beroept zich op de grondwettelijke wijheden van vereniging en godsdienst om vrouwen als lid te weigeren. De commissie heeft voor haar oor deel over gelijke behandeling met deze grondrechten echter niets te maken. De commissie zal begin januari uitspraak doen over de klacht. Artikel Vreemdelingenwet speelt misdadigers in de kaart Van de illegalen die in de Tilburgse Willem Il-gevangenis worden vastgehouden in afwachting van uitzetting, komt de helft weer op vrije voeten. Van hen wordt verwacht dat zij zelf het land verlaten, maar de praktijk is dat ze weer in de illegaliteit verdwijnen. Dat heeft directeur Föl- lings van het cellencomplex in Tilburg gisteren gezegd. tilburg anp In de voormalige kazerne wor den sinds het voorjaar illegale vreemdelingen vastgehouden die, zo is gebleken, praktisch al lemaal crimineel zijn. Juist om te voorkomen dat zij in Neder land blijven, worden ze tot aan hun uitzetting vastgehouden. Althans dat is de bedoeling. Volgens Föllings waagt de Vreemdelingendienst zich in veel gevallen af of er, zoals arti kel 26 van de Vreemdelingen wet eist, 'een redelijk vooruit zicht is op uitzetting'. Bekeken wordt dan of de illegaal daad werkelijk terug kan naar het land van herkomst. Met name China en Algerije doen er erg lang over voor ze toestemming geven illegalen terug te sturen. Ook is soms de identiteit en dus het land van herkomst van ille galen moeilijk te achterhalen. In andere landen zijn zij zonder documenten ook niet welkom. In 30 procent van de gevallen bepaalt de rechtbank vervol gens dat detentie geen zin heeft. De gevangenis krijgt dan de op dracht de betrokkenen, hoewel het gaat om illegalen met een criminele achtergrond, weer op straat te zetten. Nog eens 20 procent komt wij als de recht bank, die elke vier weken moet besluiten over verlenging van de bewaring, tot de conclusie komt dat gevangenschap geen nut heeft. Föllings: „Zo komt bij elkaar de helft van de gevange nen weer wij. Natuurlijk is het de bedoeling dat ze ons land verlaten zodra ze in hun eigen land weer terecht kunnen, maar het zal me niet verbazen als blijkt dat nagenoeg iedereen weer in de illegaliteit ver dwijnt." Hij vergelijkt de met die van kleine criminelen. „Die worden ook wel eens vrij gelaten tijdens voorarrest om dat de bewijzen niet voldoende zijn. De Vreemdelingenwet legt ons nu eenmaal de beperking op dat er een redelijke kans moet zijn dat de uitzetting zal slagen." Overigens is Föllings van me ning dat het verhaal ook een keerzijde heeft. Voorheen zaten illegalen tussen drie en zes maanden in hechtenis en werd slechts 13 procent daadwerke lijk uitgezet. Nu wordt na ge- Officier eist jaar cel voor vschoppen ongeboren tweeling leeuwarden anp 1 jus- i jaar De Leeuwarder officier titie heeft gisteren tegen ïhee'iar'^e Amsterdammer e ^rj, cel plus zes maanden q 2» delijk geëist wegens mishande- ep t("n8 van een ongeboren twee- 1994 ling. De man, die niet bij de zit- bend«ting aanwezig was, zou vorig Ver jaar op 29 december zijn vijf lande maanden zwangere vriendin in i: KAkde buik hebben geschopt. Vol daan gens de officier van justitie was 199fer sprake van zware mishande ling met voorbedachte rade. De verdachte sprake met zijn .vriendin af dat ze abortus zou 1 AC iaten plegen toen ze in ver- wachting raakte, maar het meis lering s die je wilde dat naderhand niet meen- De verdachte dreigde daarop zelfmoord te plegen. 'Ook wilde hij dat zijn vriendin een verklaring bij de notaris zou ondertekenen dat hij niets met de moeder en de kinderen te maken had. Op 29 december 1994 nodig de hij de zwangere wouw uit voor een wandeling in het Frie se Wolvega. Onderweg begon hij de wouw in haar buik te schoppen. Toen ze zei dat ze bloed voelde, mompelde hij dat zijn taak volbracht was. In het ziekenhuis bleek met de twee ling niets aan de hand te zijn en in april van dit jaar zijn de kin deren geboren. middeld twee tot drie weken 50 procent uitgezet. „Zo bezien is het een succes." Op dit moment verblijven er in de Tilburgse gevangenis 280 illegalen, voornamelijk Noord afrikanen en mensen uit het voormalige Oostblok. In totaal heeft de inrichting tot nu toe aan 1200 illegalen onderdak ge boden. Zeshonderd van hen zijn uitgezet. Medio volgend jaar denkt Föllings zo ver te zijn dat de gevangenis op jaarbasis tussen 8000 en 9000 vreemde lingen binnenkrijgt. Nieuwe linde in Tilburg kost twee andere de kop tilburg «anp Op de Heuvel in Tilburg komt een nieuwe linde, maar tegelij kertijd worden twee linden die er nu staan gerooid. Dat blijkt uit plannen voor herinrichting van het plein. De oude linde werd onder luid protest van de bevolking eerder dit jaar van het plein ver wijderd. De ontmanteling van de boom trok grote belangstel ling en baarde vooral opzien, doordat de eeuwenoude boom op de valreep een jonge scheut baarde. Aanvankelijk liet het stadsbestuur de telg staan, maar besloot deze even later toch te verwijderen. Opnieuw klonk een luid protest van een deel van de bevolking, waarin het stadsbestuur werd beschuldigd van barbarisme en een gering historisch besef. Het onooglijke boompje werd daarop naar een i kwekerij - n de oude het jonge groter geheime plaats gebracht. In de plaats boom komt ni boompje, maar exemplaar terug. De verdere plannen voor de Heuvel (kosten 8,5 miljoen gulden) bestaan uit de aanleg van een driehoekig plein met een nieuwe bestra ting, verplaatsing van het bus station en de aanleg van een fietsenkelder voor 800 fietsen. In verband met alle plannen moeten twee lindebomen die ,tui pog op het plein staan wor den'geroofd. vlissingen» Het Russische zeeschip Pioner Onegri dat gistermorgen op de Westerschelde in moeilijkheden raakte, is later op de dag gekapseisd. De Pioner Onegri was met een lading containers afkomstig uit Antwerpen toen het in de Bocht van Bath in moeilijkheden kwam en 45 graden slagzij maakte. Het schip is mogelijk lekgevaren tegen een boei. Het grootste deel van de 28 opvarenden werd direct van boord gehaald. Van de vijfhonderd containers zijn er gisteravond een kleine dertig overboord gevallen. Of daar gevaarlijke stoffen in zaten, i nog niet bekend. Rijkswaterstaat maakt zich geen grote zorgen om het milieu of de volksgezondheid. foto an dronten Voor directeur Broekhoff van de gelijknamige vuurwerkhandel in Dronten is de drukste maand van het jaar weer aangebroken. In een speciale bunker wordt momenteel 3200 ton vuurwerk opgeslagen dat gro tendeels in rook zal opgaan bij de jaarwisseling. foto anp 'Brutering kan rijk veel geld kosten De Tweede Kamer wil dat er een onafhankelijk extern on derzoek komt naar de brute ring, de gigantische financiële operatie waarbij meer dan 37 miljard gulden aan rijkssubsi dies wordt verrekend met de leningen die de woning bouwverenigingen nog aan het rijk moeten terugbetalen. Een akkoord daarover is al getekend maar wacht nog op goedkeuring van de Kamer. De brutering was het grote werkstuk van oud-staatsse cretaris Heerma van volks huisvesting, momenteel CDA-fractieleider. Het onderzoek moet vol gens de Kamer worden ver richt door de Rekenkamer of het Instituut voor Onderzoek van Overheidsuitgaven. Het is vrij ongebruikelijk dat de Kamer vooraf om een onder zoek vraagt. Meestal gebeurt dit pas als een operatie als deze al is afgerond, met min der gunstige gevolgen. De ini tiatiefnemers van het onder zoek, de kamerleden Duives- teijn (PvdA) en Hofstra (WD), hebben echter nu al twijfels over de vraag of het rijk er toch niet te veel bij in schiet. De brutering vindt plaats in het kader van de terugtreden de overheid. Het rijk wil de van oudsher nauwe banden met de woningbouwcorpora ties doorsnijden door de we derzijdse langlopende ver plichtingen met elkaar te ver rekenen. Zowel het rijk als de woningbouwverenigingen zouden daarvan profiteren, omdat allerlei administratie ve rompslomp verdwijnt. Vol gens Heerma zou de operatie het rijk niets kosten, maar in middels is al gebleken dat het rijk toch zo'n drie miljard gul den extra moet uittrekken om de huren bij de verzelfstan digde corporaties niet te snel te laten stijgen. Duivesteijn: „Ik heb het idee dat de over heid hier nogal kwistig met geld rondstrooit. Ze geeft drie miljard, zonder een echte ga rantie te hebben dat de huren slechts beperkt omhoog gaan". Heerma's opvolger Tom mei (D66) verzet zich voorals nog tegen een extern onder zoek. Volgens hem heeft de Kamer alle kans gehad zich over alle voor- en nadelen te buigen. Bovendien betekent een onderzoek dat er vertra ging optreedt, waardoor de daadwerkelijke verrekening eind 1995 in gevaar komt. reid tot een discussie over de keuringsnormen, maar hij wil eerst een onderzoek afwachten naar de effecten ervan. Woens dag bleek dat PvdA, D66 en Groen Links sneller een versoe peling van de keuringsnomen willen. De WD en het CDA wil len net als Linschoten het on derzoek afwachten. De staatssecretaris is voorlo pig niet van plan terug te ko men op het voornemen om te korten op de toeslag van AO- W'ers met een jongere partner en een aanvullend pensioen. Een kamermeerderheid wil die korting op zijn minst verzach ten. Linschoten is daar ook wel toe bereid, maar dan moet de Kamer ook maar aangeven waar de 440 miljoen vandaan moet komen die dat gaat kosten. De fracties hebben dat tot nu toe niet gedaan. Staatssecretaris Linschoten van sociale zaken gaat op korte ter mijn praten met de artsen die de WAO-keuringen verrichten over de problematiek van de 'schrijnende gevallen'. Dat zijn mensen die arbeidsgeschikt worden verklaard hoewel dui delijk is dat ze door hun ziekte geen enkele kans op een baan maken. Volgens Linschoten is dat niet de bedoeling van de keuringsnormen. Linschoten denkt dat er met de normen zelf niets mis is, maar dat keuringsartsen ze te streng toepassen, zo zei hij gis teravond. Een opmerkelijk ge luid, want de kritiek is tot nu al tijd geweest dat de keuringsart sen juist de hand licht(t)en met de keuringsnormen. De staatssecretaris is wel be- Arrestaties na gerommel met asbest den haag anp den haag carel goseling Een speciaal team van Gelderse en Limburgse politiemensen heeft zeven mensen aangehou den wegens gerommel bij de verwijdering en verwerking van asbest en het vervalsen van on- derzoekspapieren. Onder de verdachten zijn de 62-jarige di recteur van een Nijmeegs be drijf dat asbest verwerkt en vier van zijn personeelsleden. De politie in het rayon Wij- chen-Beuningen kreeg zes we ken geleden een tip dat er bij het Nijmeegse bedrijf gefrau deerd zou worden met de ver werking van asbest. Een 34-jarige werknemer van een onderzoekslaboratorium in Rotterdam is aangehouden om dat hij geleidebiljetten voor het afval afgaf. In die papieren werd verklaard dat het afval asbestvrij was, terwijl er geen analyse was uitgevoerd. Ziekenfondsen, particuliere ziektekostenverzekeraars en de instanties waar ambtenaren voor hun ziektekos ten zijn verzekerd, moeten een gezamenlijke, nationale index maken van alle verzekerden. Alleen dan is het mogelijk om de bestanden te koppelen met die van de uitvoeringsorganen voor de sociale zekerheid. Dat zegt de Sociale verzekeringsraad (SVR) in een advies aan staatssecretaris Linschoten (sociale zaken). Niet waar, stellen de ziekenfondsen. Er hoeft helemaal geen nationale index te komen. De uitvoeringsorganen sociale zekerheid hebben al genoeg mogelijkheden om bij de fondsen informatie over hun klanten op te vra gen. Her en der leggen overheids- en arfdere instanties gege vensbestanden van burgers aan. Elk voor zich en elk op een eigen manier met als motto 'Wat ik heb, heb jij niet en daar mag jij ook niet aankomen'. De frauderende burger kan daar prima gebruik van maken. Voorbeeld je: elke persoon die gaat werken, wordt meteen inge schreven bij het ziekenfonds. Het zou dan handig kun nen zijn voor een instantie die een uitkering verstrekt, zoals een gemeentelijke sociale dienst (GSD), om dat te weten. Aan het gezicht van iemand valt immers meestal niet te zien of de kluit wordt belazerd. Helaas, de GSD kan niet bij de gegevens van de zieken fondsen. Toen er nog geen computers waren al hele maal niet, maar ook met de nieuwe technologie niet. De computerbestanden zijn niet gekoppeld. En ze wor den dat ook niet, althans als het aan de ziekenfondsen ligt. Bij de ziekenfondsen vindt men het huidige systeem prima. Als een GSD denkt dat een klant onwaarheden verkondigt, kan bij het ziekenfonds gericht worden ge vraagd wat er over de betrokkene bekend is. Daarvoor hoeft er helemaal geen nationale index te komen om dat 99,9 procent van alle klanten bij een GSD toch staat ingeschreven bij het ziekenfonds in de regio. Het koppelen van bestanden is uit den boze. Hoogstens zullen de ziekenfondsen begin volgend jaar het sociaal fiscaal nummer (SOFI) gaan gebruiken om verzekerden 'te identificeren'. Als de GSD dat dan ook gaat doen, kan betrokkene bij 'een verdachtsmoment' sneller wor den opgespoord. De ziekenfondsen menen dat zij zo genoeg doen aan de fraudebestrijding. Meer hoeft niet, ook al gebeurt er op lokaal en regionaal niveau wel meer. Daar besluiten de betrokken ziekenfondsen en gemeenten dan zelf toe. Nationaal is het geen beleid. Het is deze situatie die een aantal betrokkenen aan het denken heeft gezet. Het probleem speelt namelijk niet alleen bij de ziekenfondsen en de gemeentelijke sociale diensten. Overal waar overheids- en semi-overheidsin- stanties persoongegevens verzamelen die in het kader van fraudebestrijding eigenlijk vergeleken zouden moe ten worden, ontstaat hetzelfde getouwtrek. Bij de Socïale verzekeringsbank (SVB) heeft men daar om Rinis bedacht. De naam voor een nationaal insti tuut dat als een soort makelaar in persoonsgegevens moet gaan werken. Elke instantie houdt haar eigen computerbestanden. Koppelen hoeft niet dus er komen geen vreemde pottenkijkers. Als instantie A over iemand iets wil weten van instantie B, gaat dat via Rinis. Die vraagt de gegevens op en speelt ze door. Daarbij controleert Rinis ook of de aan vrager de informatie wel mag hebben en welke infor matie de leverancier mag verstrekken. Om het allemaal vlekkeloos te laten verlopen, zouden alle betrokkenen eerst wel moeten afspreken welke ge gevens als 'echt' worden geaccepteerd. Is dat bijvoor beeld de spelling van iemands naam zoals de belasting dienst die gebruikt of zijn het de gemeentelijke gege vens die tellen? Als iedereen dezelfde basis gebruikt, is het vergelijken van informatie veel beter mogelijk. Rinis moet er rond het jaar 2000 zijn. Het wel tien keer opslaan van dezelfde persoonsgegevens bij evenzovele instanties kan dan tot het verleden gaan behoren. Het steeds bij elkaar natrekken van informatie ook. Om nog maar te zwijgen over dure investeringen om bestanden te koppelen. Blijft één probleem: de politiek zal niet tot de eeuwwisseling willen wachten. Een vuiltje dat 'het veld' gemakshalve maar even wegschuift. Melkert: Eisen aan CAO's pas voor loonronde 1996 te ver was gegaan met zijn voor stellen", zei hij. Stekelenburg zei zich wel te realiseren dat „wij nu een inspanningsver plichting op ons hebben geno men. Als wij er niet in slagen om onze eigen inzet te realise ren, dan komt het moment dat een minister zegt: jullie hebben er niks van gemaakt." Ook woordvoerder Van Kesteren van VNO/NCW zei dat de sociale partners nu aan zet zijn. De werkgevers zullen zich sterk maken voor de door Melkert ge wenste loonschalen. „En als we dat goed doen, dan zal de poli tieke discussie vanzelf verdam pen", zei hij. Melkert zei verder snel met wetsvoorstellen te komen over zijn plan om langdurig werklo zen voor werkgevers tijdelijk de helft goedkoper te maken door hen twee jaar slechts 70 procent van het minimumloon te beta len en de werkgever vrijstelling van sociale premies te geven. De FNV is daar fel tegen. De werkgevers zijn er voor, het CNV is bereid over het plan te praten. Minister Melkert van sociale za ken en werkgelegenheid komt pas volgend jaar met regels waaraan CAO's moeten voldoen om algemeen verbindend te worden verklaard (AW) voor een hele bedrijfstak. De minis ter wil komen met een serie 'ob jectieve criteria', waarvan af spraken over nieuwe loonscha len tussen het minimumloon en de huidige laagste in elk geval deel uitmaken. Voor de komende CAO-ronde komt de wensenlijst van Melkert weliswaar te laat, maar de bewindsman gaat ervan uit dat werkgevers en vakbonden er in het CAO-overleg voor 1995 wel al rekening mee houden. De Tweede Kamer liet de bewinds man deze week weten dat hij uiterst terughoudend dient te zijn met het stellen van eisen aan CAO's, omdat de overheid niet het derde wiel aan de wa gen van de CAO-onderhande- lingen moet gaan vormen. FNV-voorzitter Stekelenburg reageerde positief. „Het is dui delijk dat Melkert aanvankelijk

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5