Vrije tijd VRIJDAG 9 DECEMBER 1994 EjHENRIETTE van der hoeven DINGEN Henriëtte van der Hoeven NIEUWE CD'S POP/POPULAIR Pearl Jam - Vitalogy - Sony. Pearl Jam verdeelt de tracks op dit derde album in twee divisies. Het waarom van dit onderscheid blijft duister. Er loopt een veel duidelijker maar niet aangegeven scheidslijn over deze indrukwekkende plaat namelijk tussen de regu liere nummers en de experi menten. Vooral op afsluiter 'Hey foxy- mophandlemama, that's me' (op het schijfje is een andere ti tel afgedrukt) is Pearl Jam on herkenbaar. Kinderstemmen die kalmpjes angstaanjagende vragen stellen, zijn omlijst met gitaargehuil. Ambient uit Se attle7 Een ander experiment, 'Bugs' bevat het eerste op CD vastge legde grapje dat de doorgaans bloedserieuze groep zich ver oorlooft. Voorman Eddie Ved- der klooit maar wat aan op een accordeon en speelt de dronke man die overal beestjes ziet. Ook op het snoeiharde 'Spin the black circle' laat de groep zich van haar luchtige kant horen want meer dan een wat belegen ode aan de grammofoonplaat is dit niet. Voor het overige staat Vitalogy in het teken van de dood en het verval. De zelfmoord van Nir vana's Kurt Cobain, met wie Vedder een gecompliceerde maar innige band onderhield, is de voornaamste inspiratiebron geweest. Dat heeft een nummer als 'Last exit', waarmee de plaat direct begint, opgeleverd. Als je wilt weten hoe wanhopig cynis me klinkt... Ook 'Not for you' houdt verband met het nu al historische drama in Seattle, evenals de fraaie ballad 'Im mortality'. Vitalog}' is de beste plaat van Pearl Jam tot nog toe. Grunge is in tal van popbladen al ter aarde besteld maar zo lang Pearl Jam de stijgende lijn in zijn nog be scheiden oeuvre weet door te trekken, is dat soort berichtge ving vooral voorbarig. Future Sound of London (FSOL) - ISDN - Virgin 'ISDN' is de technische aandui ding voor een digitale geluids verbinding tussen een studio en een radiostation. De gelijknami ge plaat van het nijvere 'am- bientduo' Future Sound of London is door deze koppeling tot stand gekomen en bevat vijf tien stukken die het nu voorbije jaar door verschillende radiosta tions (onder andere de VPRO) zijn uitgezonden. In feite is ISDN een live-plaat want Co bain (geen familie van Kurt) en Dougan gebruikten hun privé- studio voor deze gelegenheid niet om op te nemen maar om te spelen. FSOL begeeft zich met deze prachtige plaat van vijf kwartier op het terrein waar The Orb het tot voor kort zo'n beetje alleen voor het zeggen had. Ook bij FSOL is nu namelijk de house- beat zo goed als verdwenen. Wat resteert zijn fascinerende geluidscollages die ondanks de vele herhalingen enorm vari ëren. ISDN gaat verder waar Pink Floyd met 'Echoes', van het briljante Meddle-album uit de jaren zeventig, aan is begon nen. Ook de muziek op'die plaat is veel minder dan te doen gebruikelijk geordend door rit me en melodie. De ambient- muziek van FSOL bestaat slechts uit klanken, ideëen en combinaties. De schoonheid van vluchtigheid in optima for- WK JAZZ Michel Pi Note/EMl Music M Het Franse pianowonder Mi chel Petrucciani (32) levert al bijna vijftien jaar een constante stroom platen van behoorlijk niveau af, produkties die in Ne derland nauwelijks worden op gemerkt. Petrucciani kan de neiging tot technisch exhibitio nisme maar met moeite onder drukken. Daar staat tegenover dat hij ook een natuurlijk swinggevoel heeft naast een mooie aanslag, zodat zijn CD's op zijn minst technisch de toets der kritiek kunnen doorstaan. Petrucciani, begaafd als hij als neo-bop-improvisator is, heeft ook op deze al wat oudere op namen (1991) moeite om bin nen de grenzen van de goede smaak te blijven. Net iets te vaak verliest hij zich in gladde sentimentaliteit in een ballad als 'Rachid' of het optimistisch- gladde 'Looking Up', een indruk die nog eens versterkt wordt door de programmering van de synthesizer bespeeld door Adam Flolzman. Veel beter komt de combinatie van piano en synthesizer tot zijn recht in 'Miles Davis Licks', waarin in derdaad op handige en aantrek kelijke wijze de bekende Davis- signaturen aan elkaar worden gearrangeerd. Met de stevige ritmesectie, even goed thuis in vlotte jazzritmiek als funk, en Petrucciani's logische solo werk is 'Live' toch een van Petruccia- ni's betere albums geworden. Or. Saxofonist Luc Houtkamp speelt hier met de ritmesectie van Analecta (Carl G. Beukinan, contrabas, en Gert Jan Prins, slagwerk) en de voormalige DDR-trombonist Bauer een ver frissend afwisselend program ma van geïmproviseerde mu ziek. Houtkamp klinkt in een groepsomgeving minder mini malistisch en spontaner dan in zijn soloprojecten, hoewel hij zich nog steeds bedient van staccato-oprispingen en korte, hevige en soms hartverscheu rende uitbarstingen. Beukman en Prins tonen zich een alerte en efficiënte eenheid die even effectief zijn in de gortdroge funkpassages als langer uitge sponnen, vrijere stukken. Ter wijl Houtkamp met een breed scala aan geluidseffecten meestal het voortouw neemt, reageert Bauer met diep, rond borstig blaaswerk en geeft een warme, bijna gezellige dimensie aan de soms wat (opzettelijk) stugge klanken van de Neder landers. Alle muzikanten zorgen er gedurende de hele CD voor dat de muziek zich in verschil lende snelheden blijft ontwikke len, niet zo vanzelfsprekend •voor dergelijke, grotendeels zonder afspraken geproduceer de improvisaties. KV KLASSIEK Russische Ouvertures - Glinka: Roeslan en Loedmilla. Borodin: Vorst Igor. Sjostakovitsj: Feest- Ouverture. Prokofjev: Semjon Kotko. Kabalevski: Colas Breug- non. Rimsk-Korsakov: De tsaren- bruid. Moesorgski: Khovantsjina. Tsjaikovski: Ouverture in F. Gla- zoenov: Ouverture solennelle.- Russisch Nationaal Orkest o.l.v. Mikhajl Pletnev - DG. De verrassing van de maand, misschien wel van het jaar! In negen (althans voor de Russen) populaire ouvertures komt het nog tamelijk jonge Russisch Na tionaal Orkest onder leiding van zijn oprichter Mikhajl Pletnev (een pianist!) hier tot prestaties die men gehoord moet hebben om het te geloven. Het hoge tempo waarmee geopend wordt, is nog niet eens zo ver bazen - Russische okestenspe- len Glinka's Roeslan-ouverture nu eenmaal graag in een hoge versnelling. De manier waarop het een en ander technisch ge realiseerd wordt, zeker door de strijkers, is echter adembene mend en met deze perfectie en dit meeslepend musiceerplezier gaat het een hele CD De Lange: Requiem. Diepenbrock: Celestis Urbis Jerusalem. Rönt gen: Motetten. Nederlands Ka merkoor o.l.v. Uwe Gronostay - NM. Een gewaagde keuze voor de actie 'Aangenaam Romantiek' is de NM-CD met de plaat pre mière van het Requiem van de Nederlandse componist Daniël de Lang. In 1868, midden in de muzikale romantiek, schreef de ze Nederlandse componist een volstrekt unieke dodenmis voor twee 4-stemmige koren en twee 4-stemmige solisten- ensem bles,die drie eeuwen koormu ziek op merkwaardige manier stilistisch verenigt. Nog belang rijker is echter dat De Lange zijn compositie een sterke bezielen de adem en een grote mate van muzikale persoonlijkheid wist te verlenen. Onbegrijpelijk dat dit werk tot 1972 in de archieven heeft gesluimerd en het was we derom Willem Noske, ons aller muzikale geweten, die ook deze schitterende compositie voor- uitvoering geschikt maakte. Een daad van niet te onderschatten belang! PK Werkplek Met deze boardcase uit de Hémisphères Business serie van Delsey heb je alles bij de hand om tijdens een vliegreis een paar uur te werken. Het is een koffer en akentas in een. De zwarte tas heeft een hangslot met cijfercombinatie en een afneembare riem. Het formaat is geen pro bleem, hij past onder de vliegtuigstoel. Prijs 265,- Meer informatie: tel: 010 - 4119440. Picasso en parfum De geur Chapeau Bleu koop je echt niet alleen voor de geur. Misschien zelfs val je eerder op de verpakking dan op de geur waarin ondermeer noten, exotische vruch ten, witte voorjaarsbloemen, sandelhout en vétiver zit verwerkt. Een geur die de neuzen zelf omschrijven als bloesem van de Provence. De naam Chapeau Bleu is ontleend aan de verpakking die gemaakt is naar Picasso's 'Buste de femme au cha peau bleu'. Deze verpakking moet het begin zijn van een serie 'geuren en kunst'. Voer voor verzamelaars dus. Prijs 98 (50 ml spray.) Meer informatie: tel: Diacosmo, Valkenswaard, tel.: 04902 - 89879. In stijl Bij een design-haard hoort natuurlijk ook een design-haardstel en dat is deze set 'Organic' van Boley. De set bestaat uit een standaard waaraan een haardpook en een -tang zijn opge hangen. De set is er in blank metaal en in zwart. Prijs 395. Meer informatie: Bo ley, Veghel, tel: 04130-40545. Glas-in-lood Kaarslicht flakkerend achter gebrandschil derde ramen; dit sfeervolle licht krijg je met deze kande laartjes in een soort glas-in-lood beschil dering. Prijs 7,95. Meer Informatie: In spiration, tel. 01718-23334. Kerstboom Nu een kerstkaart, over vijf jaar een een kerstboompje. Deze kerstkaart bevat naast kerstgroeten ook een tablet en een handlei ding om een kerst boompje te kweken. De kaart kost 5,95. Meer informatie: WE- KA export, tel. 023-315270. SOFTWARE Jan van der Nat HOBBY Kunstig glasversieren is niet moeilijk meer Iedereen kent ze wel, die prachtige gegraveerde of geëtste glasserviezen, spiegels, ruiten, enz. Het staat heel chic, maar ze zijn dikwijls onbetaal baar. Er is nu een materiaal in de handel waarmee je zelf in een oog wenk prachtige decoraties maakt die eruit zien als echte glasgravures. Zo tover je doodgewoon glaswerk om tot unieke en soms zelfs heel per soonlijke geschenken. Natuurlijk kun je er ook je eigen interieur mee ver sieren. Denk bijvoorbeeld aan deuren met glas erin, spiegels, vitrinekastjes of vazen. Het gaat hier om Reddi Etch-transfers, te koop in kant en kla re motieven, cijfers en letters en blan co vellen te koop, waarmee je je eigen ontwerpen kunt uitvoeren. Ben je op zo'n decoratie na verloop van tijd uitgekeken, geen probleem, want Reddi Etch laat zich ook weer gemakkelijk verwijderen. Dit veelzij dige materiaal is te koop in de goed gesorteerde hobbywinkel. De prijzen van de transfervellen, die een aantal verschillende motieven bevatten, va riëren van ongeveer 12 tot 26 gulden. Reddi Etch is beschermd tussen twee lagen papier. Het grijze vel dekt -de plakkant af en het witte vel verwij der je pas als het materiaal op de juis te plaats is aangebracht. Werkwijze Knip het gewenste motief uit het transfervel. Meet precies uit waar het moet komen en reinig het glasopper vlak grondig met glasreinger of water met een scheutjes brandspiritus. Laat het oppervlak nat, verwijder het grijze schutvel en leg het motief met de plakkant op de juiste plaats op de on dergrond. Het grote voordeel van zo'n natte ondergrond is dat het Reddi Etch kan worden verschoven tot het op de gewenste plaats ligt. Wrijf het vocht onder het motief uit. Hiervoor zijn speciale applicators te koop, maar het kan ook met een recht stuk je stevig plastic (bijvoorbeeld een ou de creditkaart). Laat het witte vel voorlopig nog zitten. Het geheel moet nu acht uur drogen, maar met een föhn gaat het sneller. Pas als het goed droog is verwijder je het witte papier. Kleine motieven kun je direct op een droge ondergrond aanbrengen, omdat ze gemakkelijk meteen op de goede plek le plakken zijn. Uiteraard moet het oppervlak wel goed schoon, vetvrij en droog zijn. Verwijder het grijze schutvel en plak het motiefje op het glas. Verschuiven kan nu niet Wrijf het goed aan en verwijder het witte vel. Eenmaal aangebrachte mo tieven kunt u, als het nodig is, gemak kelijk verwijderen met een scheer mesje. Als het op een geschilderde ondergrond is aangebracht, verwarm deze dan eerst met een föhn. Trek daarna de motieven voorzichtig van de ondergrond af Eigen ontwerp Zelf motieven maken gaat op de vol gende manier. Leg het carbonpapier dat bij de blanco vellen is gevoegd, met de carbonkant op de donkere kant van het Reddi Etch. Leg het ont werp op het carbonpapier en teken het motief met een scherp potlood over. Let erop dat de donkere kant van Reddi Etch de 'goede' kant is: er is maar één (wit) schutvel. Knip het patroon ruim uit en ver wijder het schutvel. Plak het Reddi Etch, met daarop het motief, op de gewenste plaats op de ondergrond. Wrijf het goed aan en snijd het motief met een scherp gepunt (atelier)mesje uit. Verwijder het overtollige materi aal met de mespunt en gum later de lijnen voorzichtig weg. Breng bij grote of grillige motieven het Reddi Etch op een natte onder grond aan, zodat u nog kunt verschui ven. Laat het eerst drogen en snijd daarna het motief uit. Snellere CD-ROM Domus Software voorziet de Nederlandse markt in hoog tempo van een hele reeks goedkope en vooral simpele PC-program- ma's. Uiteraard hoort daar tegenwoordig de CD-ROM bij. Eén van de nadelen van dat apparaat is echter de betrekkelijk geringe snelheid. Dat wil zeggen: gering in vergelij king met een harde schijf. Zeker de gebrui ker van een PC met een 486 of Pentium processor is gewend dat alles razendsnel lisr tig opfloept. Met CD Speed van Domus 89,00), zowel verkrijgbaar voor MS-DOS als voor Windows, bereikt de CD-ROM een snelheid die bijna overeenkomt met die van de harde schijf. Het geheim zit in het op slaan van de gegevens in het snellere RAM- geheugen op de harde schijf, die bij een vol gende raadpleging van de CD eerst wordt gelezen. Dat gebeurt met de zogenoemde Quick Image technologie, die maximaal 20 Mb van de harde schijf gebruikt. Het aantal te gebruiken MB's is in te stellen van 1 tot 20. Billy for kids Kinderen groeien op met computers en me nig ouder zal nu al verbaasd zitten kijken naar de handigheid, die die rakkers al heb ben met zo'n apparaat. Om de handigheid nog wat op te voeren en tegelijk iets te le ren, heeft Davilex Billy's Software Box 99,-) ontworpen. De doos bevat vijf pro gramma's, waarvan er vier onder DOS en één onder Windows draaien Billy's Kleur boek, Beestenboel en Drumstel zijn er voor al voor de lol. Met de computer kleuren en oranje gras maken of een koe paars schilde ren, is natuurlijk dikke pret en beesten in het goede werelddeel neerzetten moet ook niet al te veel problemen opleveren. Drum men op de computer is natuurlijk erg leuk. Lekker herrie maken. Billy's Koerierdienst en Rekenbord zijn prima educatieve pro gramma's. In het eerste geval moeten er pakketjes gebracht worden naar allerlei plaatsen. Naar keuze in Nederland of er gens in de wereld. Soms is dat gemakkelijk, maar het kan ook moeilijker en zelfs tot een niveau, waarmee menig volwassene heel veel moeite zal hebben. Hel rekenprogram ma (werkt onder Windows) kan e worden opgevoerd tot een zeer pittig n Geldzaken Wie geïnteresseerd is in het wel en wee van de Amsterdamse Effectenbeurs of zelf aan delen heeft en de zaken wil bijhouden, kan dat nu doen met het programma Vision Lite van Domus 149,00). Het een programma onder Windows, waarmee het koersverloop van aandelen is te volgen, is afgeleid van het professionele beursanalyse-pakket Vi sion Pro en het portefeuillebeheer-pro- gramma Portfolio. Er worden twee jaar dag- koersen meegeleverd. Huidige koersen kun nen handmatig worden ingevoerd, maar ook worden ingelezen bij een databank of gratis via Teletekst. In dat geval is de aan schaf van een Domus-teletekstkaart of Tele- box noodzakelijk. Thuis bankzaken doen is een snel om zich heen grijpend fenomeen. Heel veel compu- terbezilters maken gretig gebruik van spe ciale programma's. Girotel kwam onlangs op de markt met een nieuwe versie, die niet alleen snelleren overzichlelijkerwerkt, maar ook goedkoper is, omdat nu in een later sta dium contact wordt gemaakt met de een- trale en dus de telefoonkosten binnen de perken blijven. Ook Domus heeft zijn programma Thuis bankier aangepast. De 1.0 versie is vervan gen door de 1.5 versie met een aantal nieu we functies, zoals een overzicht van perio dieke betalingen en een waarschuwing, wanneer het saldo een bepaalde grens be reikt. Thuisbankier 1.5 (inclusief Cirotelmo- dule 149,00, upgrade van 1.0 naar 1.5 49,00) kan ook direct de bestanden van Girotel 4.0, de nieuwe versie dus, inlezen. Dit is het nieuwste speeltje van Nintendo, de Virtual Boy. Het is de gloednieuwe variant van de alom bekende Game Boy. Met zo'n eigen beeldscherm op de kop, zitje midden in het spel. De Virtual Boy werd half november geïn troduceerd op een software beurs in Tokyo en zal in april volgend jaar op de markt komen. Wat het apparaat in Nederland gaat kosten is nog niet precies bekend. Nintendo spreekt in ternationaal over een prijs van iets meer dan 200 dollar. toto reuter

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11