Justitie wapent zich tegen zware misdaad Binnenland Schmitz even in de rol van juffie Getuige zwijgt in zaak tegen drugbaas Doctorandus mag zich straks master noemen Bezoek Beatrix komt op historisch moment Ministers niet eens over troepenleveranties Opvarenden Achille: 'Geen dollartekens in onze ogen' WOENSDAG 7 DECEMBER 1994 Aanslag op politiebureau Twello twello Bij een aanslag op het politiebureau van het Gelderse Twello is afgelopen nacht een vluchtende dader door een poli tiekogel gewond geraakt. Hij is nog spoorloos. Er werden wel twee andere verdachten aangehouden. Bij de aanslag, die werd uitgevoerd met een molotov-cocktail, brak brand uit in de meld kamer van het politiebureau. De politie ging direct achter de da der aan, maar kon hem niet in de kraag vatten. Politie houdt 24 XTC-dealers aan doeïinchem» De politie in de Achterhoek heeft 24 verdachten aangehouden in een onderzoek naar de handel in XTC-tablet- ten. De meesten zijn verhoord en daarna vrijgelaten. Zij worden verdacht van het dealen van kleine hoeveelheden van de oppep pende pillen. De verdachten komen uit Doetinchem, Doesburg, Bergh, Zevenaar, Arnhem, Dieren, Neede en Almelo. LSVb en ISO niet langer eensgezind den haag De studentenorganisaties LSVb en ISO strijden niet langer eensgezind tegen de bezuinigingsplannen van het kabi net. De LSVb gaat niet in op een uitnodiging van minister Ritzen (onderwijs) voor een gesprek. Het ISO accepteert die uitnodiging in principe wel. Geen hoger beroep in incestzaak Epe den haag De procureur-generaal bij de Hoge Raad in Den Haag heeft gisteren het beroep van drie hoofdverdachten in de Eper incestzaak verworpen. Volgens de procureur is er geen reden om de uitspraken te herzien die het Arnhemse gerechtshof heeft ge daan tegen de vader en de moeder van Jolanda en een huis vriend. De ouders waren veroordeeld tot vier jaar cel wegens zware mishandeling en het plegen van illegale abortussen. De huisvriend werd tot drie jaar veroordeeld wegens meerdere ver krachtingen. Bodyguards, kluizen en veiliger werkplekken De procureurs-generaal (de bazen van de officieren van justitie) nemen een reeks maatregelen om hun mensen, werkplekken en informatie te beveiligen. ,,De misdaador ganisaties lijken zich met de verharding van de misdaad ook te richten op het verstoren van het justitieel appa raat. Daartegen zijn maatregelen nodig", aldus de Bos sche procureur-generaal Gonsalves die is belast met de bestrijding van de zware misdaad. de inbraak bij en bedreiging van Valente de aanleiding zijn voor de maatregelen. ,,Het is al eer der voorgekomen dat er leden van het OM zijn bedreigd", al dus Gonsalves. Er is volgens hem sprake van drie dreigingen; het stelselmatig weghalen van justitiële informatie of verstoren van werkprocessen, het in dis krediet brengen van functiona rissen en het lichamelijk bedrei gen van leden van het openbaar a hun gezinnen. De procureurs-generaal zeggen tot de maatregelen te hebben besloten op grond van bevin dingen van een interne werk groep, maar het besluit lijkt eer der ingegeven door de commo tie rond de inbraak bij het par ket in Amsterdam en officier van justitie Valente die al maan den overspannen thuiszit na in timidaties door de onderwereld. Gonsalves ontkent dat alleen Over de maatregelen die het OM daartegen wil nemen, is Gonsalves niet erg mededeel zaam. ,,Het is natuurlijk niet in het belang van degenen die wij willen beschermen, om daar over uitgebreid uit de school te klappen", zegt hij. Wel is duide lijk dat bij toekomstige verbou wingen van gerechtsgebouwen de beveiliging wordt versterkt. Gonsalves denkt aan beveiligde zones in gebouwen en kluizen voor geheime informatie. Daar naast kunnen functionarissen van het OM, maar ook van de politie en de rechtelijke macht tijdelijk een bodyguard krijgen Hij wil ook regels voor het omgaan met gevoelige informa tie. ,,Het is soms onvermijdelijk dat een officier van justitie pa perassen mee naar huis neemt. Het justitie-apparaat is een con tinubedrijf. Zo moet een officier 'Afschaffen van spaarzegeltjes levert werk op' Als je de spaarzegels bij de ben zinepomp afschaft, scheelt je dat al gauw een cent op een li ter benzine. Alle centen bij el kaar opgeteld, kan dat al gauw drieduizend nieuwe banen op leveren. Dat heeft voorzitter Berkman van de organisatie voor gas- en oliehandelaren No- vok gisteren gezegd. Berkman ergert zich al jaren aan spaarzegels. Volgens hem levert zoiets ook helemaal geen klanten op. Hij gelooft meer in een goede service. Zet wat werklozen of gedeeltelijk ar beidsongeschikten aan de pomp die de bandenspanning tank en of e ep;je hebt ïdant. /.BAj^e Novok,zijn 280,oliehan- delaren aangesloten die vaak ook benzinepompen exploite ren. Berkman heeft geen kant en klaar banenplan. Wel heeft hij de rest van de branche, waaronder tal van grote olie-, maatschappijen, opgeroepen daarover afspraken te maken. Dienstverlening is volgens Berk man een betere vorm van klan tenbinding dan het zoveelste spaarsysteem. in het weekeinde bij voorbeeld een vonnis voor voorlopige hechtenis opmaken of een re- quisitor voorbereiden", aldus Gonsalves. Hij denkt in dergelij ke gevallen aan tijdelijke bewa king van het OM-lid en de in formatie die hij meeneemt. De orde van advocaten schaart zich achter de werkwij ze van raadsman Doedens, die van diefstal afkomstige politie- informatie heeft gebruikt in een strafproces tegen zijn van drug handel verdachte cliënt. Vol gens De Waart mag een advo caat gebruikmaken van gestolen materiaal dat hem is toege speeld als dat in het belang is van zijn cliënt. Hij verwacht dat dat in de toekomst wel vaker zal gebeuren en dringt daarom aan op vooroverleg met het OM hoe daarmee om te gaan. amsterdam Veel wilde de getuige gisteren niet zeggen tijdens een van de zittingen in het hoger beroep tegen een voormalige auto coureur, die wordt verdacht van import van Marokkaanse hasj. De getuige, een aan la ger wal geraakte transporton dernemer uit Castricum, werd vorig jaar veroordeeld tot drie jaar cel, waarvan een jaar voorwaardelijk, wegens zijn aandeel in de drugorganisa- Hij tekende beroep aan te gen dat vonnis en dat was precies de reden waarom hij op de meeste vragen geen antwoord wilde geven. „Want ik ben nog partij in een zaak." In het vooronderzoek heeft de man zeer belastende verkla ringen afgelegd. Advocaat mr. P. Doedens. strafpleiter van de voormalige autocou reur vermoedt dat de getuige is beloond door de politie. De getuige zelf ontkent dat. Het Amsterdamse gerechts hof beval afgelopen zaterdag de aanhouding en gijzeling van de transportondernemer. De man was daarvoor on vindbaar en tevergeefs als ge tuige opgeroepen. Hij meldde zich gisteren alsnog bij de po litie in Scheveningen en werd direct naar het hof gebracht voor verhoor. Hij zegt in angst te leven, omdat niet nader aangeduide personen hem bedreigen en eisen dat hij zijn belastende verklaringen in trekt. Dat de man met de politie onder een hoedje zou spelen, om zo zijn eigen belangen veilig te stellen, werd op de zitting van 22 november be weerd door zijn voormalige lijfwacht die gisteren opnieuw door het hof werd gehoord. De lijfwacht beweerde een bandje te hebben, waarop de transportondernemer zegt dat hij 'mensen te grazen neemt die hem slecht behandelen'. Uiteindelijk moest de lijf wacht toegeven dat het band je van zo'n slechte kwaliteit was, dat hij geen woord van het gesprokene had verstaan. Ook de bewering van de lijfwacht dat hij een handlan ger van de drughandelaar niet zou kennen, werd onderuit gehaald. Politiemensen had den de lijfwacht eind vorige maand buiten het Amster damse paleis van justitie met de handlanger zien praten. Het hof wil op 23 december het uitgelopen proces afron den tegen de drugbaas die door de rechtbank is veroor deeld tot vier jaar cel. Op die datum zal ook het rapport klaar zijn, waarin alle door de politie gehanteerde opspo ringsmethoden worden sa-i mengevat. Engelse titel in voetnootje op bul vermeld den haag gpd dronten Staatssecretaris Schmitz (justitie) bekijkt het resultaat v ciële opening. i de Nederlandse les op het n asielzoekers in Dronten. Zij verrichtte gisteren c Doctorandussen, ingenieurs mogen zich vervolg ook mi Nederlandse universiteiten gaan bij het gewone diploma (de bul) in het vervolg ook een in het Engels gestelde verklaring verstrekken, waarin dat staat. Op de bul, die vaak in het Latijn is opgesteld, staat de titel ver meld in een voetnoot. De universiteiten zijn niet verplicht de nieuwe titel te ver strekken. Ze mogen ook zelf be palen wanneer ze de Engelse wetenschappelijke titel gaan uitdelen. De Universiteit van Nijmegen verwacht dat binnen een halfjaar te kunnen doen. De Vereniging van Samen werkende Nederlandse Univer siteiten (VSNU) wil met de titel bereiken dat het Nederlands doctoraal examen in het buiten land beter wordt erkend. Regel-i matig bereiken de universitei-» ten ldachten dat de Nederland-i se 'drs'-titel in het buitenland niet wordt begrepen. Dat pro-» bleem verergerde na de invoq-» ring van de twee-fasen-struc^ tuur, toen de studieduur werd teruggebracht tot vier jaar. Vooral in de Verenigde Stalen wordt vaak geconstateerd dat de vierjarige studie in wezen gei lijk slaat' met hun bachelopv (kandidaats). Een Nederlandsq student moet daarom op een opleiding regelmatig onder zijn niveau beginnen. Volgens dp bestaande wet Hoger Onderwijs en Wetenschappelijk Ondcn zoek mochten alle afgestudeer den zich al tooien met de titel M.A Master of Arts) of M.Sc. Master of Science). Dat gebeur7 de relatief weinig, ook al door,- dat er weinig ruchtbaarheid aan werd gegeven. carine neefjes Langs de 35 kilometer lange route van de luchthaven naar de Jordaanse hoofdstad Am man, staat om de vijfhonderd meter een soldaat met mi trailleur. De mannen in groe ne pakken, hun hoofden ge wikkeld in rood-witte doeken, houden voortdurend oogcon tact. Deze extra veiligheids maatregelen zijn echter niet bedoeld voor koningin Beatrix, maar voor haar colle ga Hoessein, op wie al dertig moordaanslagen zijn ge pleegd. In dit militaire landschap wapperen Nederlandse vlag gen en hangen spandoeken met 'welkom koningin Beatrix'. De Nederlandse vor stin wordt niet alleen om ringd door militairen,, maar ook door zeventien prinsen en prinsessen van de Jordaanse koninklijke familie. Zo'n onthaal is in Jordanië heel normaal. Toen koning Hoessein en koningin Noor deze week terugkwamen van een privé-bezoek aan Groót- Brittannië, was bijna de vol tallige koninklijk familie op de luchthaven aanwezig. De thuiskomst haalde inclusief foto de voorpagina van de Jordan Times, net als het be zoek van Beatrix en Claus de voorpagina's bepaalt. Hoessein en Beatrix staan aan het hoofd van twee totaal verschillende koninkrijken. Hoessein is de baas van poli tie, Justitie en het leger. Hij heeft het recht om het parle ment te ontbinden, kan zelf met wetsvoorstellen komen en kiest hoogstpersoonlijk de minister-president. Zijn in middels overleden moeder, die in haar paleis jarenlang door een Nederlandse gou vernante werd verzorgd, noemde haar eigen zoon 'my lord'. Slechts enkele buiten landse vrienden spreken hem aan met Hoessein, koningin Beatrix is een van die uitver korenen. De koningin prees Hoes sein tijdens een persconferen tie 'omdat hij een beleid heeft gevoerd waardoor tegenstel lingen zijn overbrugd en con flicten voorkomen'. Dat ge tuigt volgens de vorstin van veel persoonlijke moed en vi sie. „Alom in de wereld heerst respect voor de wijze waarop u, in uw lange regeerperiode, Jordanië tot een land van ver zoening hebt weten te ma ken." „Het recente vredesakkoord dat uw land met Israël heeft gesloten, heeft ook in Neder land grote indruk gemaakt en daar nieuwe hoop gewekt dat de rechtvaardige en blijvende vrede nu inderdaad binnen bereik is gekomen. De in drukwekkende beelden van u in Israël, die wij kort geleden op de televisie hebben gezien, spreken voor zich. Mijn man en ik beseffen dat in dit op zicht ons bezoek aan Jordanië plaatsvindt op een historisch Het enthousiasme over het vredesakkoord geldt niet voor de Palestijnen in Jordanië, die grotendeels in vluchtelingen kampen wonen en maar één ding willen: een eigen land. Ze leven hier al jaren, maar voelen zich vreemdelingen. De koningin ontweek de vraag of zij niet graag een vluchtelingenkamp had wil len bezoeken. Dat soort mis sies liggen politiek te gevoelig. Op verzoek van de Jordaanse regering bezoekt Beatrix wel ontwikkelingsprojecten. Leed en narigheid is niets voor een bezoekend staatshoofd, aldus het protocol. De verhalen van Palestijnse vluchtelingen heeft ze tijdens haar voorbe reiding op deze reis wel gele zen, vertelt de koningin. Artsen bezorgd over herstel van Bernhard Voorhoeve vindt dat Van Mierlo CVSE te snel beloftes heeft gedaan gpd den haag-boedapest gpd-ai Prins Bernhard herstelt niet goed van zijn longontsteking. De anti-bioticumkuur slaat niet goed aan. Het medisch team van het Academisch Ziekenhuis in Utrecht heeft nieuwe medi cijnen uitgeprobeerd in de hoop dat die wel aanslaan, maar 'men is bezorgd'. Dat zei mr. H- van der Voet, hoofd van de Rijksvoorlichtingsdienst giste ren in de Jordaanse hoofdstad Amman. Van der Voet heeft da gelijks contact met de artsen van Bernhard. „De prins onder gaat een lastig en moeizaam proces." Tussen minister Van Mierlo (buitenlandse zaken) en minister Voorhoeve (defensie) bestaat verschil van mening over Neder landse troepenleveranties aan de Azerbeid- zjaanse enclave Nagorno-Karabach. Tijdens de CVSE-conferentie in de Hongaarse hoofdstad Boedapest bood Van Mierlo gis teren aan om daar 125 militairen voor te le veren. Ook premier Kok liet zich in die zin uit. Een woordvoerder van Voorhoeve liet gisteravond weten dat Defensie nog lang niet toe is aan zo'n besluit. Volgens de woordvoerder bindt Defensie aan de levering van troepen zeer strikte voorwaarden, waaraan naar het zich laat aanzien niet kan worden voldaan in het geval van Nagorno-Karabach. „De VN moe ten de operatie goedkeuren, Duitsland moet bij voorkeur deelnemen, de kosten moeten redelijk worden gespreid, het man daat moet helder zijn en de Russen mogen de vredesmacht niet domineren", somt De fensie de criteria op. Moskou heeft in Boedapest te kennen ge geven zelf het merendeel van de circa drie duizend man tellende vredesmacht te wil len leveren. Nederland was een van de wei nige landen die zich bereid verklaarde troe pen te willen leveren. De buitenlandwoordvoerders van WD en CDA in de Tweede Kamer hebben verbaasd gereageerd op de berichten uit Boedapest. „Als het gaat om zulke belangrijke zaken als troepenleveranties voor een oorlogsgebied, dan moet het kabinet daar heel zorgvuldig mee omspringen", meent WD-woordvoer der Weisglas. „Er mag geen verschil zijn tussen wat Defensie vindt en Buitenlandse Laatste Nederlandse slachtoffers komen op Schiphol aan schiphol patrick v In tegenstelling tot de opvaren den die maandag op Schiphol aankwamen, hadden de drie bestuursleden van de belangen groep Slachtoffers Ondergang Achille Lauro (SOAL) gisteren geen goed woord over voor de bemanning van het Italiaanse cruiseschip. Klachten die de laatste dagen al in de publiciteit kwamen, werden gisteren nog eens herhaald. De bestuursleden van de stichting in oprichting, 85 ande re Nederlandse medepassagiers en een hostess kwamen gisteren een kleine week na de brand uit de Kenyaanse havenstad Mombasa op Schiphol aan. Volgens A. Goedhart van SOAL is het perünent niet zo dat zijn belangengroep vooral uit is op het verkrijgen van hoge schadevergoedingen voor de getroffen reizigers: „Ik heb al horen zeggen dat wij dollarte kens in onze ogen hebben staan. Ik kan u verzekeren dat dat niet het geval is. Een schip heeft geen zwarte doos, waar mee men kan nagaan wat er al lemaal is fout gegaan. Wij willen die zwarte doos zijn, zodat der gelijke toestanden in de toe komst kunnen worden voorko men." A. Weys (70) uit Driehuis, die met z'n echtgenote op de Achil le Lauro zat, pleit voor een goe de rechtenverdediging en is dus blij met de oprichting van de SOAL: „In je eentje sta je mach teloos tegfen die Italianen." De Driehuizenaar was zeer ver baasd dat andere passagiers zich lovend hadden uitgelaten over de inzet van de beman ning. „Ik weet niet wat die men sen bezielt. Er is inderdaad een paar mensen die schitterend werk heeft verricht, zoals de groep die het entertainment verzorgde. Maar praat me alsje blieft niet over de bemanning." 'Reisbureaus van ANVR zijn niet op taak berekend' Zaken wil. Als ik hoor wat Defensie nu naar buiten brengt, dan moet ik concluderen dat Van Mierlo voorbarig is geweest met zijn aanbod." CDA-Kamerlid De Hoop Scheffer noemt het 'zeer teleurstellend' dat Buiten landse Zaken en Defensie blijkbaar niet goed hebben gecoördineerd. CDA en WD voelen vooralsnog weinig voor uitzending van Nederlanders naar Na gorno-Karabach, waar al sinds 1988 een oorlog woedt tussen de Armeense meerder heid en Azerbeidzjaanse minderheid. De Hoop Scheffer: „De enclave wordt be heerst door tientallen legertjes die militai ren en mensen gijzelen. Daar wil ik geen Nederlanders aan blootstellen." PvdA en D66 staan niet bij voorbaat afwijzend te genover een beperkte deelname aan een VN-vredesmissie in het gebied. haarlem «gpd Maya Wildevuur uit Midwolda nam als aandenken een reddingsvest van de Achille L meer de handtekening van de kapitein staat. foto united p Veel ANVR-reisbureaus zijn nipt, berekend op hun taak. Ze gevep onvoldoende of onjuist adviqs en verzuimen vaak de ANVR- reisvoorwaarden aan de klaip mee te geven. Dat is de conclu sie van de Consumenlenbod pa een onderzoek onder 294 Ne derlandse vestigingen, die tweq keer werden bezocht. Bij de eer ste visite werd advies gevraagd voor een surfvakantie op de Ca- narische Eilanden; bij de twee de voor een rondreis door Thai land. Te vaak, naar het oordeel van de onderzoekers, overhandigd den medewerkers de onderzoe-i kers slechts een stapeltje folderji en gaven geen advies. Kwam dat er wel, dan was dat in ee'p derde van de gevallen onjuist. Verder laakt de Consumen tenbond het feit dat bij de 58$ bezoeken slechts 32 keer de AN- VR-reisvoorwaarden werdep meegegeven. De bond, die zijp bevindingen heeft gepubliceerd in het decembernummer vap de Consumentenreisgids, kon;p tot de conclusie dat er nog 'wc} het een en ander' mag wordep verbeterd, willen de ANVR-reis- bureaus het predikaat 'advies bureau'volledig waarmaken. D66'er Vis pleit voor enquête hoger onderwijs De wenselijkheid en haalbaar heid van de bezuinigingen op het hoger onderwijs kunnen hot beste worden onderzocht dootf een parlementaire enquête commissie. Dat zei D66-fractie- voorzitter in de Eerste Kamer (en oud-kabinetsinformateur) Vis gisteren bij de presentatie van een studie over een betere werkwijze van de Karr ?r.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3