Gezinszorg voor lagere te duur inkomens Binnenland PvdA wil AOW belasten om banen te scheppen Politie onderschept 18 ton marihuana Met glimmende vacht in het gelid Overheid bemoeit zich met geneesmiddelenprijs VVD: Afghaanse beulen moeten snel het land uit Kok sluit uitstel nieuwe asielzoekerswet niet uit 'Wc dragen andermans oude onderbroeken niet MAANDAG 5 DECEMBER 1994 O I'D C<Aiy..HH-erde P-rsDn-nv Granaten gevonden in Amsterdam Amsterdam De politie heeft bij een ontruiming van een woning in Amsterdam-Oost dertig handgranaten aangetroffen. De ont ruiming vond al vorige week plaats, aldus de politie vanmorgen. De woning in de Tweede Atjehstraat werd ontruimd vanwege een huurachterstand. Toen de ruimploeg van de deurwaarder huisraad naar buiten droeg, werden de granaten in een tas ge vonden. Vuurwerklab in Utrechtse woning utrecht De politie in Utrecht heeft het afgelopen weekeinde na een expjosie in een woning een 'compleet vuurwerklaboratori- um' aangetroffen. Het Explosieven Opruimingscommando (EOC) moest eraan te pas komen om tientallen zelfgemaakte vuurwerkbommen onschadelijk te maken. De bewoner, een 25- jarige dienstplichtig militair, is aangehouden op verdenking van overtreding van de Wapen en Munitiewet. Bij de explosie sneu velden enkele ruiten. Gewonden bij botsing met marechaussee bergen op zoom» Bij een botsing tussen een auto van de Konink lijke Marechaussee, die aan een achtervolging meedeed, en een personenauto, zijn gistermorgen vijf gewonden gevallen. Het ongeluk gebeurde in het Belgische Kapellen. De achtervolging begon 's morgens toen de politie in Bergen op Zoom een BMW met een Belgisch nummerbord wilde aanhouden. Toen de BMW vol gas wegreed, zette de politie, geassisteerd door de mare chaussee, de achtervolging in. In Kapellen klapte de auto van de marechaussee op een voertuig dat van rechts kwam. De be stuurders van de BMW zijn gevlucht. Gedwongen ontslagen bij Whirlpool den haag Bij de reorganisatie van de Nederlandse Whirlpool Bedrijven zijn gedwongen ontslagen onvermijdelijk. De 274 me dewerkers van het bedrijf kregen het afgelopen weekeinde in een brief de mededeling dat 80 tot 90 arbeidsplaatsen komen te vervallen. Whirlpool, een groothandel in witgoed (koelkasten, wasmachines en dergelijke) heeft vestigingen in Veldhoven en Oosterhout. Man bekent moord op plaatsgenoot numegen De politie in Nijmegen heeft gisteravond een 31 -jarige man uit die stad aangehouden die 's morgens een 34-jarige plaatsgenoot heeft doodgeschoten. De verdachte gaf zich aan het begin van de avond bij de politie aan. In een woning in de wijk Zwanenveld vond de politie even later het lijk van het slachtoffer. Het motief voor de moord ligt volgens een politie woordvoerder in de 'relatiesfeer'. Opruimen olie Amercentrale duurt voort geertruidenberg Het opruimen van de weggelekte olie bij de Amercentrale in Geertruidenberg duurt nog zeker een week. Dat maakte een woordvoerder van Rijkswaterstaat gisteren bekend. Veertien dagen geleden lekte tijdens het proefdraaien duizenden liters stookolie weg. De brandstof kwam terecht op het bedrijfs terrein en in de Amer. Naar het zich laat aanzien, is de aangren zende Biesbosch niet verontreinigd. Politie bedreigd met handgranaat Een 41-jarige man uit Purmerend heeft zaterdag po litiemensen van het regiokorps Zaanstreek-Waterland ruim drie uur lang bedreigd met springstof en een handgranaat. Hij kon na urenlange onderhandelingen worden aangehouden. De handgranaat bleek nep en de man beschikte ook niet over springstof. De politie wilde de man arresteren nadat hij donder dagnacht was betrapt op rijden onder invloed en vrijdagavond doorreed na het veroorzaken van een aanrijding. Man in VS vast voor moord Amsterdam Milwaukee Een 42-jarige inwoner van Milwaukee in de Ameri kaanse staat Wisconsin is het afgelopen weekeinde door de fe derale recherche FBI gearresteerd op verdenking van een moord in Amsterdam. De man zou op 3 december 1993 in Amsterdam een vrouw hebben omgebracht. De man wordt vastgehouden tot Nederland een uitleveringsverzoek indient. Twee doden bij ongelukken Flevoland almere» In Flevoland zijn dit weekeinde twee doden gevallen in het verkeer. Een 53-jarige vrouw uit Heesch is zaterdag bij een frontale botsing in Almere om het leven gekomen toen ze door nog onbekende reden op de linker weghelft terechtkwam. Een tegemoetkomende automobilist uit Appelscha kon haar niet meer ontwijken. Een 49-jarige inwoner van Biddinghuizen werd zaterdagavond in Dronten op slag gedood toen hij met zijn auto van de weg raakte en tegen een boom reed. AKZO schond kartelwet niet De Europese Commissie doet geen verder onderzoek naar de vermeende schending van de anti-kartelwetgeving door het chemieconcern AKZO Nobel in Arnhem. Na bestudering van in beslag genomen documenten is er voor de Europese Commissie geen aanleiding tot verdere ac tie tegen het concern. Vorig jaar kreeg AKZO Nobel Chemicals vanuit Brussel be zoek van inspecteurs. Die wil den nagaan of het concern zich den haag anp De overheid gaat met de fabri kanten van geneesmiddelen on derhandelen over de prijzen van medicijnen. Tot nu toe be paalde de Nederlandse groot handel dat zelf, waardoor de medicijnprijs aanzienlijk hoger is dan in andere Europese lan den. Premier Kok maakte het besluit vrijdag na afloop van de ministerraad bekend. Minister Borst (volksgezondheid) heeft de apothekersorganisatie KN- MP officieel op de hoogte ge steld van het besluit. Kok kondigde aan dat er nog voor de begrotingsbehandeling van Volksgezondheid (morgen en overmorgen) een brief naar de Tweede Kamer gaat over po gingen de kosten van genees middelen te beperken. Hij denkt daarbij aan het Franse model. Dat houdt in dat over heid en farmaceutische indu strie onderhandelen over de prijs. Criteria zijn ontwikke lingskosten, de lengte van het dragen. Ouderen met een goed inkomen zullen dan met een deel van dat pensioen opkomen voor hun leeftijdgenoten, die zonder of met slechts een klein pensioentje moeten rondko men", aldus de PvdA'ers. Alternatieve manieren om de AOW betaalbaar te houden, wij zen Van der Ploeg en Van Zijl van de hand. Een gezamelijke spaarpot voor de oude dag bij voorbeeld, brengt op de korte tennijn alleen maar extra kos ten met zich mee. ,,Die extra middelen moeten worden op gebracht door de premie te ver hogen, wat geenszins bevorde- lijk is voor de vereiste groei van de werkgelegewnheid. Met het recente voorstel van WD-fractieleider Bolkestein om de AOW-gerechtigde leeftijd te verhogen naar 67 jaar, kunnen de PvdA'ers wel leven. „Door werken levert een forse bespa ring op de AOW-uitgaven op. Waarschijnlijk staan daar zelfs extra inkomsten tegenover, doordat mensen twee jaar lan ger premies zullen afdragen." Ze signaleren ook wel een ge vaar omdat er nu al veel oude ren zijn die ruim voor hun pen sioen worden afgekeurd of werkloos raken, terwijl hun uit kering al die jaren wel moet worden betaald. De stijgende AOW-premies ma ken eenvoudige banen extra duur. Dat bedreigt de werkgele genheid en daarmee de betaal baarheid van de AOW op lange re termijn. Daarom moet de AOW-premie plaatsmaken voor een AOW-belasting die op alle hogere inkomens drukt. Dat schrijven R. van der Ploeg en J. van Zijl, fractiewoordvoer ders voor de PvdA over sociale zekerheid, zaterdag in een bij drage in Dagblad Trouw. „Stij gende premies als gevolg van een toename van het aantal ou deren maken de arbeid met re latief lage lonen extra duur. Juist uit die categorie echter moet de groei van de werkgelegenheid komen die nodig is om de AOW betaalbaar te houden." De AOW-belasting vervangt de AOW-premie en neemt de druk op de lonen weg omdat de pijn gelijk wordt verspreid. Want ook inkomens boven de eerste schijf (nu 43.267 gulden) en rijkere 65-plussers moeten AOW-belasting gaan betalen, terwijl deze groep nu geen AOW-premie hoeft af te dragen. „.Alle hogere inkomens, jong of oud, zullen een steentje aan de toekomstige financiering van het basispensioen moeten bij- wernhout» De politie van Gelderland-Midden, heeft vrijdagavond ongeveer 18 ton marihuana onderschept. Volgens de politie heeft de partij eer straatwaarde van zeker honderd miljoen gulden. De verdovende middelen werden in beslaggenomen op de weg van Antwerpen naar Wernhout, i de buurt van het Brabantse Zundert. Er zijn zeven verdachten aangehouden. foto ai Thuiszorg eist maatregelen van overheid De verhoging van de eigen bijdrage in de gezinszorg is voor sommige inkomensgroepen niet meer op te bren gen. Vooral gezinnen met kinderen komen in financiële problemen. De eigen bijdragen kunnen binnen een gezin zo hoog oplopen dat ze 20 procent van het besteedbaar inkomen in beslag nemen. Deze gezinnen bezuinigen op de eerste levensbehoefte als eten en kleding om de noodza kelijke gezinszorg te kunnen be talen. Een deel zet wegens fi nanciële problemen de gezins hulp buiten de deur. De Lande lijke Vereniging voor Thuiszorg (LVT) vindt dat verontrustend en stelt dat de overheid maatre gelen moet nemen. Sinds de in juni doorgevoerde verhoging zijn de kosten voor de cliënten van thuiszorg met gemiddeld 26 procent gestegen. Volgens het Nivel (Nederlands Instituut voor Onderzoek van de Eerstelijnsgezondheidszorg) worden vooral de lagere inko mensgroepen zwaar getroffen. Een gezin met bijvoorbeeld een netto-inkomen van 1.700 gul den betaalt nu 22 gulden per week, dat is achttien gulden meer dan voor de verhoging. Het Nivel heeft op verzoek van de Thuiszorg onderzocht wat de gevolgen van de aanpassing van de eigen-bijdrageregeling zijn. Door de verhoging komen de lagere inkomensgroepen onder het besteedbaar inkomen van de sociale minima, zo bereken de het Nivel. Door te bezuini gingen op zaken als kleding, eten, krant, telefoon en uitstap jes proberen zij de gezinshulp te betalen. Een kwart heeft beslo ten geen gebruik meer te ma ken van een gezinshulp. Ze doen meer zelf of laten zich (onbetaald) helpen door fami lie, buren en vrienden. De Thuiszorg wil dat de over heid de knelpunten wegneemt, maar ziet liever nog dat er een heel nieuwe regeling komt. De kans dat de politiek hiertoe be sluit, is klein. Een meerderheid kiest juist voor hogere eigen bij dragen zodat gebruikers direct worden geconfronteerd met de hoge kosten van de gezond heidszorg. schuldig had gemaakt aan prijs afspraken in de zoutproduktie en -verkoop. Dergelijke afspra ken zijn verboden krachtens de anti-kartelwetgeving. De inspecteurs namen docu menten van AKZO mee. Het be drijf kreeg vervolgens een boete van ruim tienduizend gulden omdat het de inspecteurs in hun werk had belemmerd. Een woordvoerder van de onderne ming toonde zich destijds ver baasd. Er zou wel medewerking zijn verleend. octrooi, het aantal mensen dat het middel kan gebruiken en de afweging of het middel wel een echte aanwinst is voor de markt. Nederland is het enige Eu ropese land waar de farmacie zelf de prijs van medicijnen mag bepalen. In omringende landen doet de overheid dat, al dan niet in overleg met de fabri kanten. Voor de apothekers heeft overheidsbemoeienis geen di recte financiële gevolgen, om dat zij medicijnen tegen in koopprijs verkopen. Het finan cieel voordeel moet uiteindelijk bij de patiënt terechtkomen, omdat die minder premie hoeft te betalen. Indirect heeft de kostenbe- perking wel gevolgen voor de apothekers, omdat zij minder bonussen en kortingen van de groothandel zullen krijgen. De KNMP is daar alleen maar blij om, omdat de bonussen en kor tingen hen juist het imago van zakkenvullers bezorgen. Amsterdam In de RAI in Amsterdam is zaterdag een rashondententoonstelling gehouden. Keurmeesters beoordeelden de honden op schoonheid en bouw. Deze hond en bazin doen erg hun bestom indruk te maken op de jury. foto anp frans van der linde Vluchtelingen zijn als de dood den haag gpd WD-partijleider Bolkestein vindt dat Afghaanse vluchtelin gen die zich in eigen land schul dig hebben gemaakt aan marte lingen en andere oorlogsmisda den zo snel mogelijk moeten worden uitgezet. Bolkestein zei dit gisteren naar aanleiding van een uitzending van het actuali teitenprogramma Brandpunt over hoge Afghaanse legeroffi cieren die hun toevlucht heb ben gezocht in ons land. Andere vluchtelingen beklagen zich er over dat ze hun vroegere beulen op straat zijn tegengekomen. Bolkestein vindt het raar dat er nog geen maatregelen zijn genomen. Dat Nederland de vluchtelingenstatus heeft gege ven aan mënsen uit het inder tijd door de Sovjetunie gesteun de bewind was al langer be kend. Dat bewind onderdrukte vaak op bloedige wijze het ver zet. Een jaar geleden werden over deze kwestie al kamervra gen gesteld. Bolkestein wil dat er nu snel een gedegen onder zoek komt naar het verleden van alle Afghaanse vluchtelin gen. hilversum anp-gpd De wet die het mogelijk maakt asielzoekers die via België of Duitsland (zogeheten veilige landen) hierheen komen niet toe te laten, kan wellicht pas la ter ingaan dan de voorgenomen datum 1 januari 1995. Dat zei premier Kok gisteren voor de AVRO-radio. De wet is pas deze week, 'na enig politiek tumult, door de Tweede Kamer aangenomen en moet nu nog door de Eerste Ka mer. Kok benadrukte dat 'zorg vuldigheid het moet van de druk van de kalender' Vrekken bijeen in Zwols Milieuhuis zwolle anp Het was zuinigheid wat de klok sloeg, maar de vrekkig heid was niet aan ze af te zien. Ongeveer honderd gie rigaards en krenten wegers hadden zich goed in de kleren gestoken om hun zuinige ideeën uit te wisselen tijdens het vrekkenweekeinde dat gisteren in het Zwolse Milieu huis werd gehouden. De mogelijkheden om te 'consuminderen' schijnen on uitputtelijk. Energie wordt niet alleen gespaard door vroeg de koffer in te duiken, maar meer nog door vaak kennissen op te zoeken. Een steen in de stortbak scheelt water en douchen kan net zo goed zonder licht, mits zeep en shampoo op een vaste plaats liggen. Maar hoe ver gaat een vrek? „Het moet wel leuk blijven", bromt een be jaarde duitendief. „We hoe ven heus niet andermans ou de onderbroeken te dragen." De vrekken, die de titel be schouwen als een Geuzen naam, zijn verenigd in de 3.500 leden tellende Vrekken- club. Ze zetten zich af tegen de cultuur van meer, groter enduurder. Het vrekkenweekeinde werd gehouden in het Milieu huis omdat zuinigheid en milieuvriendelijk gedrag alles met elkaar hebben te maken. Niet dat voor de vrekken na- tuurzorg op de eerste plaats staat, maar 'van wat je zuinig doet, is 90 procent ook goed voor het milieu'. Concurrentie voor Air Miles amsterdam-arnhem gpd Het populaire Air Miles, het spaarprogramma waarmee gra tis reizen zijn te verdienen, krijgt over enige tijd concurren tie van het Helios-vakan tiespaarsysteem. Dat heeft J. ter Haar van de OAD-groep be kendgemaakt bij de presentatie van de jaarcijfers. Touroppera- tor OAD is een van de beden kers. Aan het I lelios-vakanties- spaarsysteem doen Texaco, su permarkten Edah, Super en Cir kel en thuiswinkelier Wehkamp mee. Een Helios-woordvoerder zegt vanmorgen in de Volks krant dat het spaarsysteem geen exacte kopie is van Air Miles. Bij Helios kan worden ge spaard voor allerlei soorten va kanties of een beperkt assorti ment aan artikelen. Elke deel nemer krijgt twee keer per jaar RVD: Bernhard heeft onsteking Prins Bernhard kampt sinds het weekeinde met een wondont steking, waardoor zijn koorts toenam. Nadat zijn artsen hem een ander antibioticum toe dienden, daalde zijn lichaam stemperatuur weer. De toestand van de prins is nu stabiel, aldus de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) vanmorgen. De 83-jarige prins liep vorige week een longontsteking op na dat hij eerder was geopereerd aan zijn dikke darm. Het staats bezoek van koningin Beatrix en prins Claus aan Jordanië deze week gaat gewoon door, aldus de RVD. een catalogus met aanbiedin gen thuis, die worden gekocht met Helios-munten. Wie met dat geld een reis wil betalen hoeft niet, zoals bij Air Miles, het volledige bedrag bijeen te hebben gespaard, maar kan ook korting krijgen op een reis. Een aantal milieufederaties heeft grote bezwaren tegen de Air Miles-pas omdat vliegen het milieu belast. Ze introduceren deze week de Earth Miles-pas. Bezitters van deze alternatieve spaarpas kunnen zelf bijhouden hoeveel kilometers ze lopen om boodschappen te doen. Elke ge lopen kilometer levert een Earth Mile op. De pas geeft eigenlijk aan hoe de aarde wordt ge spaard want bevordering van het vliegverkeer door de Air Miles-pas is funest voor het mileu, vinden de milieu-activis- Jeugd trekt zich weinig aan van veilig vrijen amsterdam anp Jongeren trekken zich weinig aan van de campagnes voor vei lig vrijen. De meesten welen wel dat het beter is een con doom te gebruiken, maar in de praktijk komt daar weinig van terecht. Dat blijkt uit een enquête die het NIPO heeft verricht onder jongeren tot 19 jaar in opdracht van de Amsterdamse stichting Friends for Life, die zich bezig houdt met AIDS-preventie. Eén op de twee jongeren gebruikt geen condoom. zei er van uit te gaan dat de co alitiepartijen PvdA, WD en D66 die mening delen. Volgens Kok moet van de co alitiepartijen 'een maximale in spanning worden gevraagd om waar mogelijk overeenstem ming te krijgen'. De paarse coa litie loopt door onnodige ver schillen van mening hoe dan ook schade op, aldus Kok. Hij noemde het meningsverschil over het asielbeleid een inci dent, maar een opeenstapeling van dergelijke zaken heeft op langere termijn wel degelijk zijn weerslag op de coalitie. Abonnementsprijs Kostenstijgingen maken voor de Nederlandse dagbladen een aanpassing van hun abonnementstarieven noodzakelijk. In verband hiermee zijn onze abonnementsprijzen per 1 januari 1995 als volgt vastgesteld: 31,05 per maand 30,05 bij automatische incasso) 87,70 per kwartaal 86,70 bij automatische incasso) 173,25 per half jaar (ƒ172,25 bij automatische incasso) ƒ337,55 per jaar (ƒ336,55 bij automatische incasso) We nemen aan dat de abonnees, die een machtiging tot automatische afschrijving hebben verstrekt, ermee akkoord gaan dat bij de eerstvolgende afschrijving de r abonnementsprijs wordt aangehouden.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3