Fides Pacta sterkste in broederstrijd De Algemene wint ondanks griep-epidemietje Debutant MSV is weg kwijt in promotiedivisie Sport Leiderdorp mag juichen Grasshoppers heeft handen vol aan WSC Hoog bezoek in Oegstgeest MAANDAG 5 DECEMBER 1994 LEIDEN Na een reeks van negen achtereenvolgende nederla gen hebben de jongens ju nioren van Leiderdorp ein delijk weer eens een over winning behaald. Tegen Veth Unlimited won de ploeg van de nieuwe coach Akos van der Plaat met 91- 76. Die was uiteraard tevre den met de tweede over winning van dit seizoen, „deden wat ze moesten doen en wat ze konden. Dan blijken ze dus wél te kunnen winnen." Landslake Lions bleek duidelijk een maatje te klein voor de meisjes junio ren van Leiderdorp. Bij rust waren de bezoeksters slechts tot 12 punten geko men en Leiderdorp tot 32, zodat de wedstrijd eigenlijk al gespeeld was. De eind stand was 71-43. Ook tegen Vlissingen konden de meisjes junioren van Grasshoppers niet tot winst komen. Bij rust waren daar weliswaar kansen toe (24-27), maar uiteindelijk ging de thuiswedstrijd toch met 44-54 verloren. Hertzberger en Van Delft sterk op jeugdtoernooi ALMERE PETER KLEIN TENNISMEDEWERKER Arthur Hertzberger en Bart van Delft hebben zich bij de Masters van het Winter Jeugd Circuit van de tennisbond onder de beste acht spelers van Neder land geschaard. De Alphenaar Hertzberger, die afgelopen zo mer al opviel met de titel van Leidse C-Master, reikte bij zijn debuut bij de beste jeugd van Nederland tot de zesde plaats in de categorie tot en met 16 jaar. Rijnkanter Van Delft werd \ijfde bij de 12-jarigen. Hertzberger opende het Jeugd Masters-toernooi met een een voudige zege op Flip de Vries uit het tennisdistrict Friesland. Tegen de als eerste geplaatste Remco Pondman leek hij met setwinst en voorsprong in de tweede set op weg naar een sensatie. De Noordhollander stelde echter orde op zaken. In de strijd om de vijfde plaats werd eerst in twee sets afgere kend met Rotterdammer Friso van den Berg, waarna Melle van Gemerden (Amsterdam) een maatje te groot bleek. Van Delft volgde het voor beeld van Hertzberger. De eer ste ronde leverde weinig proble men op. In de kwartfinale was de als tweede geplaatste Bart de Gier te sterk. Voor de vijfde plaats klopte de Rijnsburger eerst Nathan Stegeman in twee snelle sets. De vijfde plaats werd veroverd via de als derde aan het toernooi begonnen Onno van der Drift. Na twee gedeelde tiebreaks Was Van Delft in de derde set de betere. Ruby Pennings in de groep tot en met 16 jaar, Torben van der Voorn (tot en met 14 jaar) en Margreet Nagtegeller bij de 12-jarigen lootten in de eerste ronde hoger geplaatste spelers. Hun deelname aan de Jeugd- Masters bleef tot een ronde be perkt. LEIDEN» JUST BLOM BASKETBALMEDEWERKER Grasshoppers lijkt in WSC een soort 'angstgegner' te hebben. In de uitwedstrijd bleken de Waalwijksen een lastiger tegen stander voor de ploeg van Lace Strong dan op grond van de plek op de ranglijst vermoed kon worden. En ook zaterdag in sporthal Cleyn Duin hadden de Katwijkse vrouwen hun handen vol. Het klasseverschil is echter zo groot, dat de overwinning toch geen moment in gevaar kwam en Grasshoppers met 67- 50 kon zegevieren. De basis voor de winst werd gelegd in de eerste helft. De ge makkelijk scorende thuisploeg schoot met scherp en kon daar door met een ruime voorsprong (38-23) gaan rusten. Na rust werd echter alles anders. Dank zij onnodig balverlies (drie se conden, loopovertredingen) aan Waalwijkse kant kon de marge worden gehandhaafd, maar meer dan dat zat er niet in. Door de overwinning plaatste Grasshoppers zich wel definitief voor de eredivisie die in januari gaat beginnen. Scores Grasshoppers: Weeda 20, Kuit 10. De streekderby tussen de vrou wen van Lisse en Hoofddorp heeft de toeschouwers in het Spectrum zaterdagavond geen moment kunnen boeien. De wetenschap dat van Hoofddorp eenvoudig niet verloren kon worden, leidde er toe dat Lisse geen moment tot een extra krachtsinspanning kon worden geïnspireerd. Lisse, dat tegen Hoofddorp verlost was van de schorsingen van coach Dejan Vlasic en spelverdeler Esther van de Bosch, wilde wel vlam men, maar werd door staart- ploeg Hoofddorp geen moment tot een echte krachtsinspanning gedwongen. Na een 15-32 rust stand nam Lisse dan ook ge makkelijke 37-63 overwinning mee uit Hoofddorp. Scores Lisse: Van den Bosch 18, Van de Heuvel 14. De vrouwen van Leiderdorp zijn een beetje hersteld van de schrik van het verlies tegen Den Helder 2 van twee weken terug. Terwijl vorige week Aris nog bij kon blijven werd ATC'65 dit weekeinde compleet wegge speeld. Weliswaar kon de ploeg uit Hengelo in de eerste minu ten nog in de buurt blijven, maar daarna was het snel ge beurd. Na de eerste twintig mi nuten konden de Leiderdorpsen dan ook met een gerust hart de kleedkamer opzoeken. Na rust kon de thuisploeg zich richten op het uitbouwen van de voorsprong. Dit bleek geen probleem, gezien het feit dat ook de twee meespelende junioren, Mariska van Zegveld en Birthe van der Voort in de dubbele cijfers wisten te eindi gen. De teller stopte uiteindelijk j bij 80-41 in het voordeel van Leiderdorp. Scores Leiderdorp: Schuit 19, Sluys 16, Van Zegveld 15, B. van der Voort 13. Zelfs Weert 2, één van de zwak ste ploegen van de promotiedi visie, blijkt sterk genoeg om het de mannen van BS Leiden op dit moment moeilijk te maken. De 'ploeg in opbouw', zoals coach Ton Kallenberg zijn team altijd pleegt te noemen, moest in de Vijf-Meihal alle zeilen bij zetten om de belangrijke winst punten te kunnen veroveren. Dat lukte wel, maar de manier waarop was niet om over naar huis te schrijven. In de laatste minuut moesten er namelijk enkel vrije worpen aan te pas komen om de winst in veiligheid te brengen. Bij de stand 56-55 verzilverde Erik Huybens één van zijn twee vrije worpen. De rebound bij de ge miste tweede vrije worp was echter voor Leiden en leverde ditmaal Jack Ginjaar twee po gingen op. Hij schoot ze allebei raak, zodat de laatste score van de bezoekers uit Limburg slechts van belang was voor de statistieken: eindstand 59-57. Hoopgevend was de rentree van Loet de Ruijter, die als hij her steld is de aanval van Leiden wat meer dreiging moet kunnen geven. Scores Leiden: Groot 15, Huy bens 13. Azimma is altijd een moeilijke ploeg om tegen te spelen. De Amsterdammers spelen grillig en soms gaan ze over de gren zen van het toelaatbare. Ook Lisse mocht dit ondervinden maar wist het hoofd koel te houden. Met een 66-74 over winning kon de ploeg uit de Bollenstreek tevreden de hoofd stad verlaten. Bij rust lag Lisse al op voorsprong (31-38), maar kon daar niet lang van genieten. De zoneverdediging van de thuisploeg zorgde namelijk voor problemen zodat Azimma weer langszij kwam. De cruciale fase in de wed strijd kwam vervolgens bij 63- 63. De tegenstander van Oscar Taal (ex-Leiden) liet zijn onge noegen blijken over de charge die hij nam door een schop na te geven. Gevolg was een opzet telijke fout en daarmee twee vrije worpen plus balbezit voor Lisse. Omdat Taal beide vrije worpen benutte en de Lissena- ren uit de daaropvolgende aan- j val scoorden, kon er een gat ge- slagen worden, dat Azimma niet meer kon dichten. De winst ging uiteindelijk met 66-74 naar Lisse, dat de topper tegen DAS aanstaande zaterdag met ver trouwen tegemoet kan zien. Scores Lisse: Van den Akker 27, Taal 19. LEIDEN MICHEL VAN CENT KORFBALMEDEWERKER De korfballers uit de Leidse re gio hebben op de derde speel dag van het zaalseizoen voor aangename surprises gezorgd. Acht clubs kwamen dit week einde in actie, waarvan er liefst zes punten bijeen sprokkelden. Tempo won tegen Diamco voor de derde keer op rij (11-2), ter wijl Fiks zijn eerste overwinning behaalde ten koste van IJsselvo- gels (19-12). TOP en De Danaï den moesten zich als enige ge wonnen geven, en wel tegen De Meervogels (16-14) en Fides Pacta (18-12). Voorlopig zit TOP in de hoek waar de flappen vallen, want bij De Meervogels werd de derde nul geïncasseerd: 16-14. De vol gelingen van Anne van der Zaag gingen goed van start, want Mi- chiel Kok (3), Steven Baart (2), Jolanda Cornelisse en Jan de Vroomen brachten na tweeën twintig minuten een 7-2 stand op het scorebord. Zij gingen echter geforceerd op jacht naar meer treffers, hetgeen een ave rechts effect opleverde (5-7 rust). Ook na de pauze bleven de Sassenheimers eerst nog het scoreverloop bepalen (7-9, 9-9, 9-11). Bij 11-11 verzwikte Mi- chiel Kok zijn enkel, zodat hij zich moest laten vervangen door Benjamin van Tol. Het wegvallen van de topscorer, tot dan toe goed voor vijf goals, woog in de slotfase zwaar. Na 11-12 (De Vroomen) nam de thuisploeg immers voor het eerst een voorsprong (14-12), om die niet meer uit handen te geven. Fiks speelde bij IJsselvogels heel rustig en bekeken en won onverwacht ruim met 19-12. De oranje-blauwen raakten na een goede opening uit hun ritme, doordat de wedstrijd enige tijd moest worden onderbroken. Adinda Hooimeijer schoot na melijk de mand van de paal toen zij 2-5 maakte. Na deze onderbreking duurde het acht tien minuten, alvorens er op nieuw werd gescoord (8-5, 8-8 rust). In de tweede helft gaf de Oegstgeester defensie weinig ruimte meer, waardoor de vij andelijke aanvallen allengs meer verkrampt en onzuiver werden. Henrik Hooimeijer (4), Theo Vreeken (3), Marleen Boomgaard, Chantal Bouwman, Carola van Tol en Matthijs de Visser hadden voor de andere paal wel succes, waarbij een aantal treffers ontstond uit fraai uitgespeelde aanvallen. Tijdens de eerste helft legde De Algemene de basis voor de 14-10 overwinning bij Victoria. De aanval hield door goed af vangen langdurig balbezit en in zo'n situatie konden treffers niet uitblijven. Zij kwamen er dan ook dankzij Diana Beij, Alf red en Arnoud Lambooy (2), Annemieke Molloy, Brenda Ve- nema, Remco Molloy en Perry Venema, resulterend in een 4- 10 ruststand. Deze zuiverheid verdween evenwel nadat het 4- 12 was geworden, omdat enige spelers grieperig waren en niet langer optimaal konden preste ren. Hoewel de thuisclub vier keer op rij scoorde (8-12), kwam de Leidse victorie toch geen Pernix had op grond van het vertoonde spel een ruimere ze ge verdiend tegen Albatros dan 17-16. De Leidenaars openden zeer voortvarend met doelpun ten van Heléne Zuurmond (2), Karen Amoldus, Iris van der Brugge, Raymond Boerman, Marco van der Lucht en Bert Vanhaelen, terwijl er nauwelijks kansen werden weggegeven (7- 2). Zij bouwden deze voor sprong in de eerste tien minu ten van de tweede helft nog uit tot zes punten (14-8), maar hierna verdwenen de scherpte en de snelheid uit het spel. Dit was voor coach Cor Gravekamp aanleiding om op 15-12 een dubbele wissel toe te passen met het inzetten van Liesbeth Hortensius en Arthur Lepelaar in de verdediging. Doelpunten van topscoorster Amoldus (5) en Boerman leken borg te staan voor een mime zege (17-12), totdat de bezoekers in de reste rende drie minuten nog angst wekkend dichtbij wisten te ko- Nog net op de valreep sleepte Crescendo een punt uit het vuur in de strijd met Rozen burg: 16-16. VVijnand Alberts maakte in de laatste seconden vanaf tweeënhalve meter de ge lijkmaker, nadat Marlies Brou wer bij een doorbraak onregle mentair was afgestopt. Het was de enige strafworp in de tweede helft, terwijl er voordien toch negen waren uitgedeeld. De be zoekers ontvingen de meeste stippen en waren daardoor na 2-2 steeds aan de leiding (2-5, 4-8 en 7-10 rust). In de tweede omgang hadden de acht van Ruud Niesing het betere van het spel en kwam dan ook terug op gelijke hoogte. Zij lieten zich zelfs door 13-14 en 13-15 niet ontmoedigen, maar bleven knokken voor een beter resul taat en dat werd ten slotte nog beloond. Tempo had weinig tegen stand te duchten van Diamco, dat pas na drie kwartier aan zijn eerste doelpunten toekwam. Ben Nikkels (4), Martijn Hooijer (2), Marjolein de Jongh en Mar griet Lemkes waren intussen al lang eens trefzeker geweest (8- 0). De Alphenaren kregen hier na meer moeite met het achter- verdedigen van hun opponen ten. Zij misten namelijk de zui verheid om deze tactiek afdoen de af te straffen, hoewel Sandra Buiskool, Ruud de Jong en nog maals Nikkels er wel voor zorg den dat de dubbele cijfers wer den gehaald met 11-2. Daarmee waren de krachtsverschillen niet eens zo scherp tot uitdrukking gebracht. Met grote overmacht klopte Fides Pacta gistermiddag stadgenoot De Danaïden: 18-12. Na twee derby's is daar mee een voorlopige 'Leidse' rangorde vastgelegd. Fides Pacta, dat veertien dagen geleden met 17-13 werd ge klopt door De Algemene, bezet daarin een middenposi tie. Deze volgorde weerspiegelt ook de ranglijst van de eerste klasse F. De Algemene, dat met 14-10 zegevierde bij Victoria gaat zonder puntverlies aan kop, Fides Pacta bezet met een vijftig procent-score de vierde positie en De Danaïden bezet met slechts een punt de zevende en voorlaatste plaats. OEGSTGEEST RON HOOGENDAM Het komt niet vaak voor dat af gevaardigden van de Neder landse Tafeltennisbond (NTTB) een eredivisiewedstrijd op de voet volgen. Zaterdag in de Vos- cuyl bij de strijd om de derde plaats tussen Oegstgeest en Harkstede (5-5) gebeurde dat duidelijk wel. Een drie man sterke delegatie kwam niet als aandachtig toeschouwer, maar had de taak het arbitrale duo Schilder en Van Koppen nauw lettend op zijn scheidsrechterlij ke kwaliteiten te beoordelen. Het inconsequent leiden (vooral de goedkeuring van de opslag) is bij de meeste (top)spelers sinds jaar en dag een bron van ergernis. Voor de NTTB is dat een zorgenkindje dat kennelijk de nodige aan dacht krijgt. Na pakweg twee uur kritisch vertoefd te hebben aan de rand van het centrecourt met notitie blokken van A4-formaat dropen de heren af richting kantine om in de bestuurskamer aan een gezamenlijk juryrapport te sleu telen. Bij het verlaten van de speel zaal grapte een van de rappor teurs trainer Joly Sojinu toe: „Je hebt nog veel werk te verrichten als trainer." Ongelijk kon hij de man niet geven. Oegstgeest, dat een 6-4 uitnederlaag moest goedmaken, stond met 4-2 ach ter en liep na een kansloze 5-3 achterstand nog wel door naar 5-5. Goed voor een vierde plek, het vooraf beoogde doel. Bij het opmaken van de balans viel echter op dat tijdelijk aanwinst Jonah Kahn - zijn kansloze op treden tegen de 'zwakke' Van der Leur bleek achteraf het be slissende verliespunt - een ma tige herfstcompetitie achter de rug heeft. In tegenstelling tot Ted van den Berg, die evenEtls Van den Broek aan Van der Leur en Heemskerk geen kind had. Maar helaas was de Gro ningse kopman Tammenga in het cruciale duel met Van den Berg net iets te sterk. LEIDEN BRAM VAN GENT KORFBALMEDEWERKER Alleen in de beginfase wist De Danaïden een stempel op het duel te zetten. Sandra Kalthoff opende de score en na de gelijk maker van Conchita Prins hiel pen Barbro Heyman en Eric Pe ters de ploeg van coach Rolf La- tuperissa aan een 1-3 voor sprong. Het wedstrijdbeeld was toen al volstrekt in strijd met de score. Verdedigend liet De Da naïden de schutters van Fides Pacta zoveel ruimte dat het wel mis moest gaan. Dat klemde te meer omdat de Fides-dames onder de korven hun opponen- tes ruimschoots de baas waren. De onnavolgbare Fides-aan- voerder Jan Willem Meijer stond aan de basis van 2-3 (Frank Peter de Haas benutte de strafworp) en scoorde nadat De Haas, Dimitri IJzerman en René van der Vooren de stand op 5-3 hadden gebracht tweemaal ach tereen van afstand. „Een ach terstand die we niet meer te bo ven konden komen", consta teerde Latuperissa. Marcel Keij- zer, de directe opponent van Jan Willem Meijer, wilde voor rust wel eens zweven. „De tweede helft ging hij er bot op en werd er goed voorverdedigd. Meijer heeft verder niets meer gemaakt." Het kwaad voor De Danaïden was halverwege de wedstrijd (rust 10-5) echter al geschied. „Als het eenmaal draait bij een ploeg, dan stop je het maar erg moeilijk", aldus Latuperissa ge laten. Veel enthousiaster klonk natuurlijk collega Steven Tims bij Fides Pacta. „Vorige week ging het alweer een stuk beter dan tegen De Algemene, vooral bij de dames. Elkaar helpen, goed voorspelen onder de korf, de diepte kiezen. Na de rust ging het allemaal nog beter. Dan groeit ook het zelfvertrou wen. Annelies Verwoerdt vangt werkelijk alles, René van der Vooren steekt weer lekker in z'n vel en scoort makkelijk". Desondanks raakte ook Fides Pacta in de tweede helft even in de versukkeling. Aanvankelijk bleef dit zonder gevolgen, maar na ruim een kwartier was de marge tot drie treffers geslon ken. Verantwoordelijk hiervoor waren de wouwen van De Da naïden, van wie met name San dra Kalthoff (3) en Hennie van der Top (2) zich onder scheidden. „We hadden afge sproken de wouwen veel in het spel te betrekken", aldus Latu perissa. „Maar het ging te veel in vla gen, mannen die normaal de af vang regelen laten het soms ook afweten. Zo'n 14-11 kan de om slag zijn. Wij zijn dan veel meer in de aanval, hebben veel meer kansen. Dan moet je het geluk ook kunnen afdwingen. Een balletje achter de korf van Kalt- Wendy van Hoven (rechts) gunt Hennie van de Top, een van de betere vrouwen bij De Danaïden, weinig ruimte. De vrouwen van Fides Pacta waren hun opponentes ruimschoots de baas. foto holvast/mark lamers hoff, een schot van van der Top op een afstand waarvan ze nooit mist. Het zijn de kansen die als je achterstaat, niet ge mist mogen worden." Drie minuten nadat Kalthoff de stand op 14-11 had gebracht, scoorde Frank Peter de Haas 15-11, waarna de vakken wissel den. Van onder de korf tekende topscorer René van der Vooren (5) vervolgens voor 16-11 en daarmee was de broederstrijd gestreden. Wendy van Hoven, Frank Peter de Haas en tenslot te Eric Kromhout vanaf de stip brachten in de laatste minuten de eindstand op 18-12. Noordwijkers geven overwinning cadeau De heren van MSV zitten in de hoek waar de klappen vallen. Na een voortvarende competi tiestart waarin de debutant in de subtop van de promotiedivi sie meedraaide is het team de weg kwijt geraakt. Celeritas was gisteren de vierde ploeg op rij die de Noordwijkers versloeg: na de 91-95 overwinning kon den de Groningers met plezier aan de terugreis naar het noor den beginnen. MSV deed zichzelf namelijk weer eens de das om. Het spel van de thuisploeg vertoont al weken oneffenheden die niet zozeer aan de kwaliteiten van de spelers te wijten zijn, als wel aan hun concentratie en over zicht. Vooral dit laatste gebrek leverde Celeritas een berg ge makkelijke punten op. Coach Tree Marionneaux van MSV: „Onze centers vergeten in de full-court press vaak dat er ach ter hun rug ook spelers vrij kun nen staan. Zo krijg je dus veel te veel gemakkelijke punten te gen." Probleem Het grootste probleem van MSV ligt volgens Marionneaux echter ergens anders: „We hebben nooit meer dan twee of drie spelers tegelijk die goed spelen. Dat is niet genoeg: minstens vier of vijf spelers moeten in de juiste vorm steken om hoog te kunnen meedraaien. Omdat de centers over het algemeen goed spelen heb ik daarom wat aan vallende systemen veranderd om ze nog meer in het spel te betrekken. Dat werkt dan echter óók weer niet, want dan speelt één van de centers weer niet goed, zoals vandaag Ronald van Velzen. Dan weet ik het ook niet meer", aldus een teleurgestelde Marionneaux. De Noordwijkers hadden des ondanks de Groningse tegen standers gemakkelijk opzij moeten schuiven. Enkele scores op rij van de in balverlies gros sierende Steve Dogo gaven MSV namelijk bij rust een 47-42 voorsprong, die uitzicht bood op een gemakkelijke overwin ning. Celeritas profiteerde ech ter van de gaten in de verdedi ging van MSV en stond binnen drie minuten weer naast de thuisploeg: 51-51. Jan Koek Het verlies van de goed spelen de Jan Koek met vijf fouten in de achtste minuut bleek uitein delijk beslissend. Celeritas liep meteen uit naar 68-77 en gaf de leiding in de wedstrijd nooit meer uit handen. MSV kwam niet meer dichterbij dan vier punten en begon al met paniek basketbal op drie minuten voor het einde, toen er bij 83-88 in feite nog alle kansen waren om terug te komen. De grootste kans om terug te komen werd gemist door Rick Driessen. De guard miste bij 89-93 op 1:07 voor het einde allebei zijn vrije worpen. Steenvoorden, Bart Driessen en weer Rick Driessen misten bij dezelfde stand later nog eens. De winst kwam daar om bij de ploeg die het best profiteerde van de zwaktes van de tegenstander: Celeritas. Scores MSV: B. Driessen 32, Dogo 26, Koek 10, Steenvoor den 9. Rick Driessen (midden) miste in de belangrijke laatste minuten van de wedstrijd tegen Celeritas drie vrije worpen voor MSV. Rechts op de foto zijn broer Bart, die ook al ongelukkig miste. foto dickhogewoning

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 22