'De winters zijn voor Jeroen Sport THEAflATPu Warmunda is afdeling nu 'zat' DE*IIOirVAN TT WIE ZEI DAT Frank van Dam A f P JdJQ T Pit II tAincur VAN DE d*in w czi aanwezig MAANDAG 5 DECEMBER 1994 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER, 071-356463 Charles Hogenboom Charles Hogenboom liet op slag van rust een wonderschone lob van zo'n veertig meter van zijn voet vertrekken. Het betekende 2-0 voor Alkman ia en het lever de de 23-jarige middenvelder de kwalificatie man van cle wed strijd. „Ach", relativeerde Ho genboom zijn schitterende treffer naderhand, „je moet ook eens een gelukkie hebben in je leven. Nadat Frank van Dam hem als man of the match had benoemd, toverde Hogenboom een glim lach vcm oor tot oor op zijn ge zicht. „Het ging vandaag wel lekker. Het liep trouwens hele maal goed. Frank van Dam vond 'Charlie' een handige jongen op het middenveld, die een goede wed strijd meteen prachtig doelpunt bekroonde. Alkmania staat in de twee de helft met 3-0 voor, als het publiek van Warmunda onverwacht een serie ka nonsslagen laat ontploffen. Dat is rijkelijk laat en ook een beetje typerend voor het spel van de thuisploeg, tot gisteren de trotse lijst aanvoerder van de zondag afdeling. Warmuna loopt vanaf het beginsignaal van scheidsrechter Bavelaar achter de feiten aan en moet daarvoor fors beta len. De 1-4 nederlaag werpt de ploeg van trainer Schouten voorlopig terug in de strijd om de bovenste plaatsen. WARMOND ROB ONDERWATER Dat is een tegenvaller voor War munda en Jan de Winter in het bijzonder. De voorzitter is de af deling 'zat' en wil hogerop. In 1963 speelde de plaatselijke trots voor het laatst in de rijen van de KNVB. Jan de Winter: „Wat zou het toch mooi zijn als we het vijftig jarig bestaan vol gend jaar met een titel kunnen bekronen." Hij spreekt de mooie woor den voorafgaande aan War munda - Alkmania. Tot gisteren had het vlaggeschip geen slech te serie neergezet en eindelijk begon het er een beetje op te lij ken. Precies zoals Jan de Winter het wil. Hij is alweer aan zijn zesde jaar bezig als eerste man. Met een onderbreking van drie jaar is hij al 33 jaar verbonden aan Warmunda. Een begena digd voetballer is De Winter nooit geweest. Trots op zijn sportieve carrière is hij bepaald niet. „Ik heb nog een jeugdzon de begaan. Ik bei} gaan voetbal len bij GWS." Hij schaamt zich er nog steeds voor. Mentaliteit De Winter wil met Warmunda vooruit en heeft de rest van de vereniging achter zich. „Het is lang rustig geweest in War mond. Dat vond ik ook er daar om ben ik drie jaar weggeweest. Ik ben meer een prestatiege richte man, die mentaliteit trof ik hier niet meer aan." Dat was toen. De Winter heeft met zijn bestuur de boel wakker geschud. „Het is met Warmun- ockey-internatio- nal Floris Jan Bo- velander in De Volkskrant: „Het is eigenlijk wel zo makke lijk dat overal waar ik kom de mensen me leuk en aardig vin den alleen maar omclat ik die bal er af en toe inram. Bovelander in Algemeen Dag blad: „Misschien geef ik morgen mijn stick weg, net als vier jaar gele den in Kuala Lumpur. Aan een Koreaan die er al om heeft ge vraagd, of aan een supporter. Zoiets komt plotseling in me op. Ik kan de stick ook mee naar huis nemen. Leg ik 'm in de kelder, komt er schimmel op en rot-ie lang- Tennisser Jevgeni Kafelnikov in NRC Handelsblad: „Als we de Davis Cup winnen, is er een reële kans dat de bokaal langere tijd in bezit van de Russische tennis- bond blijft. Mits er goede bewakers worden ingehuurd natuurlijk. Gavin Feathersto- ne, de Engelse coach van het Zuidafrikaanse hockeyteam, na de nederlaag tegen Neder land, in De Volkskrant: „We hebben geprobeerd lekker mee te hockeyen, maar dat werd ons door de scheidsrechters on mogelijk gemaakt. Ik kan daar vreselijk gefrustreerd van raken en ben clan ook hard aan een paar biertjes toe. Ik groet u, want ik ga de kroeg in. Mario Been over zijn rol bij Ex celsior, in Voetbal Internatio nal: „Ik moet vooral kleine correcties aanbrengen, want ons systeem is in wezen heel simpel: we hante ren de lange bal naar voren en daar moeten onze spitsen het maar uitzoeken. Schaatser Bart Veldkamp in het Algemeen Dagblad: „Ik baal dat ik niet serieus word genomen, maar je blijft een no body voor bestuurders. Een 9 schaatser. In principe laat ik niet over me heen lopen. Ik doe niet vriendelijk tegen mensen die ik zie als bloedhonden en kaffers. Maar als je alleen staat richt je niets uit. De controversiële handbal- coach Jan Kecsekemethy uit Slowakije in De Telegraaf: „Zorgalsjeblieft niet voor nieu we rellen. Al clie chronisch op hun tenen getrapte mannetjes.. Ze maken me zo moe. Ik ben het zo zat. Tafeltennisgoeroe Jan Vlieg in de GPD-bladen: „Ik heb twintig jaar gewerkt en recht op een uitkering, maar als ik in mijn eigen huis met een hobby bezig ben, word ik op mijn uitkering gekort. Mijn huis Nico Lakenberg in actie voor Warmunda. De Warmonders waren kansloos tegen Alkmania. da een tijdje minder gegaan. Dat had zijn weerslag op de rest van de club. Het is altijd wel ge zellig geweest, maar over het geheel ging het gewoon slecht." Sinds de aanstelling van Koos Schouten als trainer, gaat het de club voor de wind. Vorig jaar behaalde de ploeg een periode- titel en ook nu heeft Warmunda zo'n prijs op zak. Maar De Win ter wil dit seizoen meer: promo tie naar de KNVB. Met Michel Schouten, hij is drie wedstrijden geschorst, heeft Warmunda voor afde lingsbegrippen een 'kanjer' in huis. De Winter: „Maar ook zonder hem hebben we wed strijden gewonnen, hoor. Maar inderdaad, Michel is de jus op de aardappelen." Wil Warmunda overleven in de KNVB, dan zal de huidige se lectie aangevuld moeten wor den. Dat kan vooralsnog niet uit eigen gelederen. Talentvolle jeugd is er niet. Wel wordt de jeugdafdeling nu beter aange pakt. De Winter: „Drie jongens uit de selectie volgen een trai nerscursus. Op langere termijn moeten we daar vruchten van plukken." Warmunda gaat niet met de geldbuidel rammelen om goede voetballers te lokken. De Winter: „We denken aan jongens die ooit bij Warmunda hebben gespeeld. Zoals een Rob van Duyn, die nu bij Foreholte speelt. Of Martin de Louw van Rijnsburgse Boys. Ambities Warmunda is niet de enige club met ambities. Alkmania wil zo snel mogelijk het verloren ter rein herwinnen. „Want dat voetbal in de afdeling is ons veel te hard", zegt voorzitter Sjaak Haazebroek. Tot zijn genoegen ziet de praeses dat zijn piepjon ge elftal (een gemiddelde leef tijd van ruim 21) steeds beter begint de draaien. „Normaal gesproken hebben we na de winterstop onze beste periode." Dat kan dus alleen maar beter gaan. „Er lopen nu vijf knullen in die vorig jaar in de Al heb ben gespeeld. Daartussen lopen jongens die kunnen scoren. Daar lag het manco vorig jaar. We hadden geen voorhoede en daarom kukelden we naar de af deling." Een klasse waarin het talent van Alkmania niet tot volle was- FOTO DICK HOCEWONINC dom komt. „Het zal in de KNVB alleen maar beter gaan. Als wij tegen GOL Sport spelen en de tegenstander gaat verschrikke lijk over de schreef, dan kun je daar simpelweg niet tegen voet ballen." Alkmania komt er weer aan, is de vaste overtuiging van Sjaak Haazebroek. „Iedereen denkt dat Alkmania een puur op rece- atie gerichte club is. Als je zo'n wedstrijd als vandaag bekijkt, weet je dat het gewoon anders is. Alkmania gaat aan deze groep voetballers veel plezier beleven." Alkmania heeft geleerd van de afgang van vorig seizoen. „We wonnen wedstrijden van de bovenste ploegen en verlo ren van de onderste. Dan zit er iets niet goed. Alkmania zal in alle wedstrijden de felheid moe ten opbrengen, dan komt het wel goed met deze club". Warmunda - Alkmania 1-4 (0-2) 9. Charles Hoogenboom 0-1. 45. Charles Hogenboom 0-2, 50. Michel Opdam 0- 3, 60. Rob Opdam 0-4, 70. 1-4 De Win ter 1-4. Toeschouwers 350. Alkmania heeft het in deze wed strijd slim gespeeld. Het heeft eerst Warmunda het spel laten maken. Dat lukte van geen kant bij Warmunda. Die ploeg heeft het duidelijk niet waar kunnen maken. Fr moeten heel wat spe lers uit vorm zijn geweest, an ders kan ik het slechte spel niet verklaren. Ze hebben drie kan sen gecreëerd in 90 minuten. Dat is veel te weinig. Vooral de laatste man Mastenmaker viel me tegen. Hij bleef veel te ver achter zijn verdediging hangen, waardoor hij nauwelijks kon corrigeren. Opbouwend gezien hield het met hem ook niet over. Nee, Warmunda speelde cds een afclelingsploegen ze moeten dat ook blijven. Warmunda speelde zonder (de geschorste) Michel Schouten en dat is voorin natuurlijk te mer ken. Maar ik vraag me af of die Schouten nu zoveel waarde heeft voor deze ploeg. In de eerste plaats JHB vertrekt hij als I zijn vader stopt als trai- ij ner van War- j munda en in de tweede plaats gaan andere ploe gen op hem loeren. Als ik trainer van de tegenstander was, zou ik zeggen dat Schouten hoe-clan-ook niet in de wedstrijd mag komen. En hij raakt ook nogal snel geïrriteerd. Alkmania verraste me positief. De ploeg speelt met twee be weeglijke spitsen, die vanaf de vleugels komen. Trainer Van Rijn van Alkmania had zijn huiswerk goed gedaan. In de thuiswedstrijd verloor hij met 3- 0 van Warmunda en die neder laag was hij niet vergeten. Alk mania speelde toen heel open en Warmunda maakte daarvan heel handig gebruik. Alkmania liet daarom het spel maken door Warmunda en loer de zelf op de uitval. Dat deed de ploeg goed. Vanachteruit bouw de die laatste man (Joost van Veen, red.) goed op. Dat bepaal de voor een belangrijk deel het verschil met Warmunda. Van Veen voedde zijn middenveld en voorhoede met bruikbare ballen. Bij de tegenstander kon ik er geen enkele lijn in ontdekken. Wat me verder opviel was de keeper van Alkmania, I.oek Hendriks. Vooral zijn spelher vattingen waren uitstekend. In de eerste helft stond hij direct aan de basis van een paar snelle uitvallen. Als hij in het vervolg oplet met het uitlopen, dan voorspel ik deze jongen een grote toekomst. Hij kwam er wel eens uit terwijl er een ploegmaat van 'm in de buurt van de bal was. Dat is fout. Het is moeilijk te zeggen of Alk mania het in de KNVB zou red den. Teylingen heeft het daar in heel moei lijk. Voor afde lingsbegrippen 1 heeft A lkmania te een aardige rA l>loeSin 'll'rSe lijking met Warmunda zit er veel meer voetbal in. Maar afdeling of KNVB maakt een heel verschil. Warmunda: Abe van der Zwet 7; Hans van Rijn 5.5, Come Kotidijs 5.5, Jan Mastenmaker 4, Karei de Wolf 5.5 (Van Velzen 5.5), Jeroen van Egmond 5.5 (Van Tongeren 5.5), Nico Lakenberg 5.5, Vincent de Winter 6, Barry van Rijn 5.5, Andre Bunders 6, Mark van Grieken 6 Alkmania: Loek I lendriks 7; Joost van Veen 7, Coen Straaf- hof 6.5, Dave van Battum 6.5, Rick Huigsloot 6.5, Ron Ho genboom 6.5, Charles Hogen boom 8, Albert de Jeu 6.5, Mi chel Opdam 7 (Erik-Jan Ho genboom 6.5), Rob Opdam 7, Joop Broesterhuizen 7 (Rene Koek 6.5) Scheidsrechter Bavelaar 7. sloopt voor tafeltennis en ik word ervoor ge straft. Idem: „Als je het etiket werk loos draagt, word je gedwongen om veertig uur per week op je kont te zitten. Je moet veertig uur per week be schikbaar zijn voor de arbeids markt. En het erge is nog: dat ben ik. PSVer Ronaldo in VI: Mijn doelstelling is topscorer van Nederland te worden. Dat lukt me wel. Roda JC-spits Max Huiberts in VI: „Twee jaar geleden zag je hier niemand, nu had ik zelfs een in terview met de Privé. Ja, ik vroeg me ook af wat die ineens met me ipoesten. Waren aardige gasten hoor: Namen me mee uit eten, stelden geen vervelende vragen over sex, drugs en rock and roll en ze nodigden me ook nog uit voor een concert van René Fro- ger. Ze schreven alleen niets op tijdens het gesprek, dat vond ik wel vreemd. Ze zijn de schaduwen van Jeroen Straathof. Overal waar hij gaat, volgen Marga en Anita in zijn kielzog. Al is het in Ha- mar, Inzeil of Heerenveen; zij zijn erbij. De twee zusjes Broek huis zijn niet verliefd op hem, laat dat duidelijk zijn. Alleen maar stapelgek van schaatsen, en vooral van Jeroen Straathof. De Zoeterwoudse schaatser kan zich geen fanatiekere leidsters van zijn supportersvereniging wensen. Marga en Anita Broek huis zijn schaatsfans sinds 1988. Pa en ma volgden de sport al ja ren en de dochters moesten maar eens een keertje mee naar Deventer. Daar werden dat jaar de Nederlandse kampioen schappen gereden. „Moet dat nou echt", was de reactie van Marga destijds. „Maar toen we bij het ijs ston den en die mannen zagen rij den, waren we verkocht", maakt Anita het verhaal af. „Het mooiste zijn de bewegingen, de techniek", vindt de blonde Mar ga. Haar zus knikt instemmend. „Het is altijd moeilijk om uit te leggen, maar het gaat om die perfecte houding van het li chaam die de echte toppers hebben. Als ze zo schuin in de bocht hangen en dan hun ene been voor het andere zetten en dan dat zwaaien met die arm. Mmmmm, echt fantastisch", smult Marga bij de gedachte. De goede sfeer en strakke pak ken zijn een leuke bijkomstig heid, niet meer en niet minder dan dat. De twee schaatsgekken leer den Straathof kennen tijdens de World Cup wedstrijden in Inns bruck, in januari 1993. Ze kwa men daar niet zomaar terecht, want de zusjes zijn sinds De venter bij elk toernooi aanwe zig. „We wisten dat er een nieu we in de kernploeg zat", zegt Anita. „We hadden wel eens van hem gehoord en waren natuur lijk benieuwd wie het nou was. Van anderen hoorden we dat hij blond haar had en toen spraken we per ongeluk de fysiothera peut aan. Dat was een behoor- Marga en Anita aan het werk voor het volgende Jeroen-Nieuws. De tweede ontmoeting was letterlijk wél raak. „We hebben heel lang met hem zitten klets en. Hij was erg spontaan. Vol gens mij vond hij het wel leuk om aandacht van ons te krijgen, want later bleef hij naar ons toekomen", vervolgt(de 23-jari- ge Anita. „We weten nu alles van elkaar. Hij is geïnteresseerd in anderen. Je kan ook lachen met Jeroen, in Oostenrijk heb ben we zelfs sneeuwballenge vechten met elkaar gehouden. Hij heeft altijd wel grappige ideeën." „Het idee van een fanclub kwam ook van hem. Hij zei te gen mijn zus, 'hé jij werkt toch bij een computerbedrijf, dan kan jij vast een mooi blad over mij maken.' Dat leek ons ook wel wat." Het idee ontstond bij de World Cup-Finales in Heerenveen, het blad, 'Jeroen- Nieuws', werd acht maanden na de eerste kennismaking gebo ren. Het supportersblad ver schijnt twee keer per jaar en is verzorgd en informatief. Marga, Anita en hun vriendin Corina houden de 85 leden uitgebreid op de hoogte van Straathofs prestaties en Straathof zelf schrijft telkens twee pagina's vol over hoe het hem vergaat. De drie zetten het blad in twee da gen in elkaar. Vrije tijd houden ze nauwelijks over. Beiden wer ken ze meerdan veertig uur per week en alle weekends tussen oktober en maart zitten ze bij de toernooien. Vooral in de wintermaanden levert het sche Foto HOL VAST/MARK LAMERS. ma van Straathof wel eens pro blemen op met hun werk. „Bij voorbeeld in januari '93 met de EK in Noorwegen", zegt Marga. „We waren vrijdagochtend met de auto vertrokken en kwamen na twintig uur rijden aan bij het pension in Hamar. Dan heb je twee dagen om naar het schaat sen te kijken en uit te rusten, en maandag konden we weer te rug. Dinsdag waren we allebei maar net op tijd op ons werk. Het is wel goochelen met alle vrije dagen. Maar op het werk weten ze het. De winters zijn voor Jeroen." TIM KORENHOF Naam: Loet de Ruijter. Leeftijd: 30 jaar. Club: BS Leiden. Beroep: Assistent-accountant. Voor het eerst in de basketbal competitie van dit jaar maakte Loet de Ruyter zaterdag zijn op wachting in het eerste heren- team van BS Leiden. Een knie blessure dwong hem ertoe de prestaties van zijn team tot dit weekeinde van de kant gade te slaan. Hoe beviel het weer eens in het veld te kunnen staan? „Wel aardig, maar het was nog maar een beetje meehobhelen en proeven aan het spelen. Eigen lijk was het de bedoeling dal ik er pas in zou komen als we een punt of dertig voor zouden ko men te staan. We wonnen uit eindelijk maar nipt, dus nou was het vooral belangrijk dal er geen rare dingen zouden gebeu ren als ik er in stond. Initiatie ven nemen zat er echt nog niet Hoe gaat het nou met je knie? „Best goed. Hij is wat dikker dan normaal, maar doet verder geen pijn of zo. De volgende wed strijd, woensdag tegen Rowic voor de beker, ga ik weer wal verder uit proheren te bouwen. Ik wacht alleen wel af wat voor een team we daar tegenover ons krijgen. Als er daar een stelletje houthakkers in het veld staat bij de tegenstander dan blijf ik eer lijk gezegd liever aan de kant zitten. Wat voor een blessure had je eigenlijk? „Dat weet ik dus nog steeds niet zeker. Op 20 december moet ik naar het ziekenhuis en dan wordt er een MR!-scan van m 'n knie gemaakt. Dan lig je in een buis gedurende één d anderhalf uur en maken ze per plakje van je knie een foto, ik denk lutein delijk een stuk of honderd. Daarop kunnen ze dan zien wtü er aan de hand is, maar waar schijnlijk is hel m'n meniscus waar iets mis mee is. Zal ook echt wel iets aan de hand zijn, ik heb er namelijk nog steeds last van soms en zo'n scan is best prijzig." SJrtonct

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21