Voordelig taxi-tarief onbekend fenomeen Leiden Regio Geen sluis op de Achterweg in Nieuwe Wetering Rijnwoude betaalt bouwer ruim ton schadevergoeding Schoonmaakbeurt voor Topaasplantsoen Broeiboot van Milieudefensie stoomt op naar Leidse regio Meer televisiezenders op Alphens kabelnet BBL wil van sportcomplex De Does af MAANDAG 5 DECEMBER 1994 11 Winkelende vrouwen bestolen alphen aan den run Drie winkelende vrouwen zijn dit weekeinde in winkelcentrum De Aarhof door zakkenrollers van hun porte ntet daarin geld en bankpasjes beroofd. In totaal raak- de Alphense vrouwen voor 800 gulden kwijt. Autodief op heterdaad betrapt alphen aan den run De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag een 19-jarige man uit Woerden op heterdaad betrapt bij het openbreken van een auto aan de Stationsstraat in Alphen. Getuigen zagen de man aan het werk en waarschuwden de poli- Dronkeman raakt auto kwijt alphen aan den run Een 22-jarige man uit Oegstgeest raakte in de nacht van zaterdag op zondag zijn auto kwijt in Alphen. De man reed hevig slingerend over de Pieter Doelmanstraat en werd door de politie aangehouden. Op het bureau bleek dat de Oegstgeestenaar te diep in het glaasje had gekeken. Omdat hij al eerder voor dergelijke vergrijpen was aangehouden, werd zijn voertuig in beslag genomen. Inbraak in fabriek alphen aan den run» Een radio en geld zijn in de nacht van zater dag op zondag gestolen uit een chocoladefabriek aan de Prinses Beatrixstraat in Alphen. De daders braken een raam open. Het inbrekersgilde was in dezelfde nacht ook actief in een huis aan het Touissaintplein. Hier werd een cd-speler meegenomen. Garagehouder pakt benzinedief alphen aan den rijn» De eigenaar van een garagebedrijf aan de Hoorn in Alphen heeft zaterdag een benzinedief op heterdaad betrapt. Een 29-jarige Alphenaar probeerde met behulp van een slang en een jerrycan benzine uit een auto te stelen. Sieraden gestolen oegtgeest Een kleurentelevisie, videorecorder en sieraden zijn vrijdagavond gestolen uit een huis aan de Adriaan Schuurman laan in Oegstgeest. De voordeur werd opengebroken. Autokraak in Oegstgeest oegstgeest Uit een aan de Cartesiuslaan in Oegstgeest gepar keerde auto zijn in de nacht van zaterdag op zondag een radio- casetterecorder, een fototoestel en sleutels gestolen. Een portier raam werd opengebroken. Fietser na aanrijding gewond zoeterwoude-rundukEen 15-jarige jongen uit Zoeterwoude is vrijdagavond gewond geraakt bij een aanrijding op de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude. Hij stak volgens de politie zonder uit te kijken de weg over en werd aangereden door een auto, die werd bestuurd door een inwoonster van Voorschoten. Het slachtoffer is met onbekend letsel naar het Elisabethziekenbuis in Leider dorp overgebracht. Inbraak in cultureel centrum leimuipen/nieuwe wetering Geld is vrijdagavond gestolen uit een huis aan de Drechüaan in Leimuiden. De daders kwamen het pand binnen na het openbreken van een bovenlicht aan de ach terzijde. Bij een inbraak in het cultureel centrum aan de Achter weg in Nieuwe Wetering werd gistermiddag geld uit de automa ten gestolen. Diefstal dekbedovertrekken warmond/leiderdorp Uit een winkel aan de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude-Rijndijkis gisteren een aantal dekbedovertrekken gestolen. De dieven braken een raam open. Sieraden werden gistermorgen gestolen uit een flat aan de Cor Gordijnsingel in Leiderdorp. Bij een tweede inbraak in dezelfde straat werd geld ontvreemd. Boskoopse breekt pols hazerswoude-dorpEen 18-jarige bromfietsster uit Boskoop heeft zaterdagmiddag haar pols gebroken bij een botsing op de Gemeneweg in Hazerswoude. De vrouw botste frontaal op een andere bromfiets, die werd bestuurd door een 17-jarige Hazers- woudenaar. Die bleef ongedeerd. nieuwe wetering Veel gehandicapten slecht voorgelicht runwoude» ruud sep Ruim zestig procent van de gehandicapten uit Leiden en omstreken weet niet dat tegen goedkope tarieven met de taxi kan worden gereisd. Dat blijkt uit het evaluatierap port over de vervoersregeling, die een half jaar geleden werd ingevoerd. De gehandicapten die wel op de hoogte zijn van de kortingen en de kilometervergoedingen voor eigen vervoer, zijn tevreden. Ze hebben wel kritiek op de trage afhandeling van declaraties en de soms gebrekkige voorlichting. regio leiden» eric de jager ren ook de mogelijkheid om de verschillende vervoersmiddelen te combineren. Vroeger kreeg men alleen subsidie voor auto of openbaar vervoer, nu kan men het budget over taxi en au to verdelen" Klachten over het huidige sys teem hebben meestal te maken met de behandeling van ingele verde declaraties. Die zouden sneller verwerkt moeten wor den. Bovendien zijn veel men sen die in aanmerking komen voor de vervoersregeling door de gebrekkige voorlichting niet op de hoogte van de gunstige taxi voorwaarden. Dat komt me de doordat de zogenoemde 'Vervoerskrant' waarin het taxi- aanbod te vinden is, slechts De gemeenten Leiden, Alkema de, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten en Zoeterwoude gaven het onderzoeksbureau Research voor Beleid opdracht de meningen van de gehandi capten te peilen over het in de ze gemeenten gehanteerde 'in dividuele systeem'. Projectleider F. Tjadens van Research voor Beleid meldt dat de gebruikers tevreden zijn over de service van de taxibedrijven. Ook kunnen ze met het be schikbare geld meer kilometers maken dan voorheen, toen ze geen korting kregen op een taxi rit. „De gehandicapten waarde- eenmalig is verspreid en in de meeste gemeenten slechts ter inzage in het raadhuis ligt. Al leen in Leiden hebben gehandi capten deze informatie thuisge stuurd gekregen. J. van Kleef van de gehandi capten-belangengroep OGL zegt vooral blij te zijn met het rapport, omdat het een basis vormt om verder over het ge- handicaptenvervoer na te den ken. Hij legt de nadruk op voortdurend goed overleg tus sen de gemeenten en de doel groep. Verkeerswethouder C.A. Hui gen-van Boven van de gemeen te Leiderdorp onderkent de ver tragingen bij de afhandeling van declaraties, maar ze zegt er bij dat die al voor een groot deel opgelost waren. Huigen blijft overigens groot voorstander van een 'collectief systeem' zoals een belbus. Voorwaarde is dan wel dat het openbaar vervoer in Nederland veel toegankelijker wordt voor gehandicapten, zo dat een belbus daar goed op kan aansluiten. De gemeente Rijnwoude wil het Katwijkse bouw bedrijf De Lange en Van der Plas 107.500 gulden schadevergoeding betalen. Alleen op die manier kan de gemeente snel de beschikking krijgen over de grond tuinder A. Binnendijk aan de Dorps straat in Hazerswoude-Dorp. De Katwijkse bou wer heeft een optie op de grond en wil daar alleen van afzien als daar een behoorlijke schadevergoe ding tegenover staat. Bovenop het bedrag dat de gemeente betaalt, moet Binnendijk nog eens 137.500 gulden op tafel leggen. De Lange en Van der Plas heeft vanaf 1990 een optie op de grond, waarvoor het bouwbedrijf in dertijd een plan ontwikkeld heeft. Dat plan bleek echter voor de gemeente onaanvaardbaar, terwijl ook één van de grondeigenaren na verloop van tijd weigerde nog langer met de Katwijkers te on derhandelen. Omdat de gemeente inmiddels wet telijk het recht had gekregen als eerste de grond te kopen, ging Rijnwoude met de grondeigenaren onderhandelen. De gemeente wilde de grond doorverkopen aan de Boskoopse bouwer Verweij, die ook plannen had voor de locatie. De Katwijkse aannemer liet de weigering van de vergunning echter niet zomaar over zijn kant gaan. Hij liet beslag leggen op de omstreden lap grond. Hierop stapten de grondeigenaar en de ge meente naar de rechter om dat beslag ongedaan te laten maken. De rechter besliste echter dat de drie partijen er door onderhandelen moesten zien uit te komen. Daarbij speelde mee dat nog niet duidelijk was of de gemeente de bouwvergunning voor De Lan- ge en Van der Plas al dan niet terecht had gewei gerd. Over die vraag moet de rechter zich nog buigen. Maar omdat de gemeente haast heeft met de bebouwing van de locatie, willen burgemees ter en wethouders de uitspraak van de rechter niet afwachten. Vandaar dat B en W bereid zijn om flink in de buidel te tasten om van het Kat wijkse bouwbedrijf verlost te worden. Als de ge meenteraad instemt met de schadevergoeding, dan kan de gemeente nog deze maand de grond van Binnendijk overnemen en doorverkopen aan bouwer Verweij. Dorpskerk Voorschoten krijgt 800 kerstlampjes voorschoten Omstreeks 800 lampjes van 25 watt sterkte verlichten de ko mende kerst de toren van de Dorpskerk aan de Voorstraat in Voorschoten. Dankzij een spon sor en een gemeentelijke ver goeding van 1000 gulden voor het stroomverbruik, kan het voorstel van de PvdA doorgang vinden. De contouren van de dorps toren zullen deze kerst vanaf de rijksweg A4 te zien zijn. Hon derden lampjes branden vanaf de steigers die de oude dorpsto ren momenteel omringen. Met dit initiatief willen de centrum- winkeliers hun dorp een bijzon- Gemeente Alkemade is niet van .plan om een sluis aan te brengen aan het begin van de Achterweg in Nieuwe Wetering. Er is onvol doende ruimte om een aparte doorgang voor fietsers te realiseren. Bovendien is uit een snelheidsmeting van de politie gebleken dat er op de Achterweg niet snel kan en wordt gereden. B en W van Alkemade reageren hiermee op een klacht van Th. Hogenboom over de 'tweede' drempel. Naar zijn mening wordt er, nu de eerste drempel onlangs is verwijderd, te hard gereden waar door er te hard moet worden geremd voor deze verkeersremmer. Hogenboom stelde daarom voor om een sluis aan te brengen op de plek waar de eerste drempel heeft gelegen. alphen aan den run Meer dan veertig Alphenaren hebben zaterdag een grote schoonmaakactie gehouden in het Topaasplantsoen in Alphen. Ook vertegenwoordigers van de ge meente, de politie en de woningbouwvereniging verleenden hun medewerking. De actie bestond ondermeer uit het vegen van bladeren, het inzamelen van zwerfvuil en het schoon maken van de openbare ruimte van het flatgebouw. In totaal werd 15 kuub vuil opgehaald. Het komende jaar worden nog meer activiteiten door de buurtbewoners ontwikkeld. De komst van sinterklaas en zwarte piet sloot de schoonmaakactie af. foto holvast/marklamers dere uitstraling geven. De licht jes zullen geen echte kerstboom vormen, zo is besloten. Ook zal de verlichting niet tot aan de top van de toren reiken. Dat komt omdat het bovenste ge deelte van de steigers deze week wordt afgebroken. Na 2 januari zal de kerstverlichting weer worden verwijderd. Homo's kunnen 'trouwen' in Zoeterwoude zoeterwoude Zoeterwoude overweegt een zo genaamd trouwregister voor homoseksuele paren in te stel len. In het register kunnen ho mo-stellen zich als koppel in schrijven, zonder dat dat juridi sche gevolgen heeft zoals bij trouwen. Burgemeester en wet houders van Zoeterwoude leg gen het voorstel morgenavond elzijn. VRIJE TIJD leiden/alphen a monica wesseling De Broeiboot van de vereniging Milieudefensie beëindigt de zogeheten broeitour in de Leidse re gio. Op de boot is een tentoonstelling 'Steek uw licht op in Bhutan' ingericht over het energiege bruik in de westerse wereld en ontwikkelingslan den en over de manier waarop energie kan wor den bespaard. Milieudefensie wil mensen ertoe aanzetten minder energie te gebruiken en het bespaarde geld over te maken naar een speciaal fonds. Met dit geld worden zonnecollectoren gekocht voor het Indiaase bergdorp Bhutan. Voor bergdorpen is het moeilijk om aan energie te komen. Vermindering van het energieverbruik is vol gens Milieudefensie belangrijk omdat daarmee het broeikaseffect wordt verkleind. Door de uit stoot van gassen (bij verbranding van energie) wordt de wereld steeds warmer. Dat is niet best, onder meer in verband met de stijging van de zeespiegel. De Broeiboot doet 30 van de 127 gemeenten (in zes provincies) aan die het Klimaatverbond heb ben ondertekend. Met het ondertekenen van het verbond verplicht een gemeente/provincie zich de uitstoot van het broeikasgas kooldioxide voor het jaar 2010 te halveren. Alphen aan den Rijn en Leiden zijn 'Klimaatsverbond-gemeenten'. Op de boot is te zien hoe burgers en gemeente op rela tief eenvoudige wijze energie kunnen sparen en dus milieubewust kunnen zijn. In Alphen aan den Rijn ligt de boot op dinsdag 6 en woensdag 7 december aan de Rijnkade, bij de Alphense brug. Beide dagen zijn er gratis rond leidingen. De boot voor iedereen vrij toegankelijk. Morgenmiddag (van 14.00 tot 17.00 uur) bezoe ken scholen de boot. 's Avonds is er een informa tie-avond waar het nodige geleerd kan worden over kritisch (gezond, milieuvriendelijk en reke ning houdend met de Derde Wereld) ALPHEN AAN DEN RUN Sinterklaas. De verjaardag van Sint Nicolaas wordt dinsdag 6 de cember gevierd bij het Openhuiswerk in Ontmoetingscentrum 'Ou verture'. Iedereen is welkom van 09.30 tot 12.00 uur aan de Ouvertu- reweg 137 in Alphen aan den Rijn. Kinderbingo. In buurtcentrum 'Elckerlyc' wordt op woensdag 7 de cember een kinderbingo gehouden. De bingo begint om 14.00 uur. Het buurtcentrum ligt aan de Havixhorst 254 in Alphen aan den Rijn. De entree is een gulden en de limonade is gratis. Ook op woensdag komen er scholen op bezoek en zijn er 's middags jeugdactiviteiten. Woens- "or''nr"'1 nnrc ir>" nn /c> or on or om dagavond is er een discussie over de milieupoli- tiek van de gemeente Alphen. In het forum heb ben zowel plaatselijk en regionale politici als le den van milieugroeperingen zitting. Daarna gaat de boot naar Leiden om aan te leg gen aan het Galgewater. Vrijdagmorgen is de boot gereserveerd voor eco-teams en gemeente-amb- 115.00 uur gaat het schip voor het Postzegel verzamelaars houdt op zaterdag 10 december haar twee-jaarlijkse regionale Postzegel Ruilbeurs in gebouw 'Nabij' aan het l.auraplein te Alphen aan den Rijn. Voor leden en jeugd tot veertien jaar is de toegang gratis. Niet leden betalen een gulden entree. De ruilbeurs is geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Inlichtingen: 01720-21057. VOORSCHOTEN Jeugdkoren. In zalencentrum De Werf houden de jeugdkoren uil Voorschoten Open-Huis op dinsdag 6 en donderdag 8 december. pubiiek'opVm'zfÜCTLg lOdecem'bër is'de DinsdaS kunnen Aderen van vijf tot negen jaar van 16.00 tot 16.45 Het aantal televisiezenders op de kabel in Alphen is uitgebreid met TV-Plus/TV Plus Select en Nieuws TV. De kijker kan TV Plus/TV Plus Select alleen zien wanneer hij abonnee wordt door een deco der aan te schaffen. TV Plus Select biedt elke week voetbalwedstrijden uit de FIT Te- lecompetitie, de Italiaanse serie A en de Spaanse competitie. TV Plus zendt films, muziek, sport, documentaires, natuurfilms en ac tualiteitenprogramma's uit. Het is mogelijk alleen een abonnement te nemen op TV Plus. Deze zender zendt elke dag uit van 19.00 tot 23.00 uur. TV Plus/TV Plus Select (dat te ontvangen is in breed beeld) is te vinden op kanaal 4 op 361,25 MHz. Nieuws TV is te vinden op kanaal 54+, 737 MHz. Het is een zen der die via een kabelkrant 24 uur per dag nieuws brengt zoals sport- en politieberichten en het weer. Drie jaar geleden boog het college zich ook al eens over het trouwregister voor homo's, maar wees het idee toen af om- dal het geen juridische gevolgen als erfrecht en pensioenrecht heeft. Een brief van de stichting 'De vrienden van De GAY Krant' veranderde die mening. Ruim zestig gemeenten geven homo's al de gelegenheid zich in te schrijven in een dergelijk regis ter, waaronder Alphen aan den Rijn, Leiden en Leiderdorp. 'Als ondersteuning van de maat schappelijke ontwikkelingen' wil het college daarom ook in Zoeterwoude een trouwregister voor homoseksuelen openen. Leiderdorpse vrijwilligers in zonnetje gezet Vrijwilligers van het St. Elisa beth ziekenhuis in leiderdorp worden woensdag in het zonne tje gezet tijdens de internatio nale vrijwilligersdag. Leider- dorpse raads- en commissiele den brengen een onder meer een bezoek aan de ziekenhuis- omroep. In de Leiderdorpse vestiging van het Rijnland Ziekenhuis zijn ruim 200 vrijwilligers actief. Ze zijn betrokken bij de zieken- huisomroep, zijn gastvrouw op de verpleegafdelingen en bege leiden patiënten bij de kerk gang. Ook verzorgen ze onder meer de patiëntenbibliotheek en het rijdende winkeltje. Woensdag houdt de gemeen te een avond die speciaal is be doeld voor vrijwilligers op het gebied van de gezondheidszorg in de gemeente. Ook zullen ko mende week enkele raads- en commissieleden meelopen met diverse vrijwilligersprojecten. In het ziekenhuis interviewen lo kale politici vrijwilligers van de ziekenhuisomroep, ze lopen mee met het rijdende winkeltje en begeleiden zondag patiënten naar de kerkdienst. boot van 10.00 tot 16.00 van activiteiten. Om 11.00 v.. n.ww ,uuem «-v... stadswandeling waarin aandacht wordt besteed de Schoolstraat 2. aan zure regen en schade aan gebouwen. Van 12.00 tot 16.00 uur is er een informatiemarkt bij de boot en staan tal van culturele activiteiten zoals Chileense zang, op het programma. Voor de °ProeP kinderen is er in de middaguren poppenkast naar De dag erop, zondag 11 december, is de toonstelling weer van 10.00 tot 16.00 uur te be zichtigen en uur. Van 12.00 tot 13.00 uur geeft Zumbaylli koffieconcert. Zondagmiddag, van 13.00 tot 16.45 komen kijken. Donderdag is er voor de oudere zanglustigen van 19.00 tot 19.45 uur naar het Open-Huis. Zalencentrum De Werf ligt leiderdorp judy nihof LEIDERDORP Kerstkreatief. De Openbare Bibliotheek van leiderdorp doet een iedereen die zelf kerstkaarten maakt, die op te sturen de bibliotheek. De bibliotheek houdt van woensdag 7 decem ber tot en met maandag 2 januari een tentoonstelling van kerst- en nieuwjaarskaarten, kerstversieringen en over het proces van kaarsen ™mekrdëëmdswL*ddiëg"ëL)3.T5 makfn' °P de woensdagen 7 en 14 december van 14.00 tot 16.00 - - iinrHpmnncrmpri mmtmi.u/nnTviut Leiderdorp het maken van uiterlijk 19 december binnen demonstreert mevrouw Dozy kerstkaarten. Alle inzendingen wordt de landelijke brodtour afgesloten met "J0^reS de bibUotheek is Cor Gordijnsingel 3,2352 GB, gegooid geld i debat. De gemeente Leiderdorp moet sportcomplex De Does overdragen aan de huidige beheerder Sport fondsen Nederland of 'aan een andere serieuze gegadigde'. Niet voor een grote som geld, maar voor het 'symbolische bedrag' van één gulden. De fractie van BurgerBelangen (BBL) vindt dat het college de haalbaarheid hiervan moet onderzoe ken. BBL voelt er in elk geval niets voor om een bedrag van een miljoen gulden te pompen in zwembad De Does. Dat is volgens de fractie 'weg- de bekende bodemloze put'. Fractievoorzitter J. Holsberg betitelt het zwem bad als een 'geldverslindend object', maar weinig Leiderdorpers gebruik maken. Wat je ook aan het zwembad vertimmert of toevoegt, 'de bezoekersaantallen laten zich nauwelijks beïn vloeden', aldus BBL. Het college van B en W kwam onlangs met het plan om het zwembad een eenmalige financiële injectie van een miljoen te geven. Met dat geld zou de kleedruimte een grondige opknapbeurt kunnen krijgen en zou een 'superattractie', zoals een wildwaterkreek, kunnen worden aangelegd. Volgens BBL is het nog maar de vraag of dergelij ke investeringen de beoogde 'positieve effecten' hebben.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11