'Wonden van polarisatie' zijn nog lang niet geheeld Franciscanen van eeuwfeest naar eeuwfeest Kerk Samenleving MAANDAG 5 DECEMBER 1994 BUITENLAND KORT Ayatollah Het christendom is dood, terwijl de islam een opleving doormaakt. Dit zei een voor aanstaand ayatollah in Tehe ran tijdens het vrijdagse ge bed, meldt het Iraanse pers bureau Irna. „Het christen dom heeft geen spiritualiteit. Het is niet meer dan een le venloos lichaam", aldus Aya tollah Amad Jannati. Het heeft alle macht in de paus gecentraliseerd, aan wie alle katholieken en priesters moeten gehoorzamen. De is lam bezit daarentegen zoveel spiritualiteit en zoveel diep gang dat dit geloof in staat is de wereld te regeren. Kritiek had de ayatollah ook op de Verenigde Naties, die niet in staat zijn een einde te maken aan de massamoord door de Serviërs op de moslems in Bihac. Hij riep alle moslems op krachtig te protesteren te gen het stilzwijgen van de wereld over dit drama. Financiële crisis De Konferentie van Europese Kerken (KEK), die met grote tekorten kampt, verlaagt de lonen van de medewerkers met 5,5 procent. Bovendien verdwijnen twee van de 13,5 formatieplaatsen. Op deze manier hoopt de instelling het budget van 2,8 miljoen gulden voor dit jaar terug te brengen tot 2,5 miljoen gul den voor komend jaar. Bij de organisatie zijn 118 angli caanse, protestantse en or thodoxe kerken aangesloten. Zij beschouwt zich als de te genhanger van de Raad van rk-bisschoppenconferenties in Europa. In een interview met de informatiedienst van de Zwitserse kerken spreekt secretaris-generaal Jean Fi scher de hoop uit dat het te kort dit jaar 350.000 gulden zal bedragen. Eerder dit jaar vreesde KEK-voorzitter Jonh Arnold voor een nadelig sal do van 450.000 gulden. Laatste reserves Het deficit van vorig jaar, dat 125.000 gulden bedroeg, viel nog uit de laatste reserves te dekken. Die zijn nu op. De KEK heeft onderhands een kortlopende lening van de Wereldraad van Kerken ge kregen om voorlopig het hoofd boven water te kun nen houden. De Evangeli sche Kerk in Duitsland, die jaarlijks bijna 700.000 gulden aan de KEK bijdraagt, sluit een verlaging van dat bedrag niet uit. De regionale EKD van Württemberg wil begin volgend jaar haar bijdragen aan KEK en Wereldraad her zien. Een maand geleden vroeg de KEK de West- europese lidkerkeh om een solidariteitsbijdrage voor het Oosten van te zamen ruim 300.000 gulden. De 47 lidker ken uit Midden- en Oost-Eu ropa kunnen door de econo mische malaise in hun land geen financiële bijdrage leve- Rechtsextremisten Het lidmaatschap van een rechts-extremistische partij of organisatie is onverenig baar met een kerkelijke func tie. Dat heeft de synode van de Evangelische Kerk in Hes sen en Nassau als eerste re gionale kerkelijke vergade ring uitgesproken. De ver heerlijking van geweld en de agressieve houding tegen over buitenlanders zijn in strijd met 'het duidelijke ge tuigenis van de Heilige Schrift', zo sprak de synode in Frankfurt am Mainz het afgelopen weekeinde uit. Volgens kenners is het vooral een symbolische uitspraak omdat er in de kerk weinig sympathie voor rechts-extre mistische groeperingen zou bestaan. Joodse gemeente Den Haag opent nieuwe synagoge in Scheveningen SCHEVENINGEN» De orthodox-joodse gemeente in Den Haag heeft een nieuwe sy nagoge. De 'sjoel' Beis Jisroël in Scheveningen werd gisteren ge opend met het binnenbrengen van vier wetsrollen. De oude sy nagoge was donderdag gesloten. De synagoge maakt deel uit van het nieuwe joodse bejaarden centrum in Scheveningen, het Mr. L.E. Visserhuis. De Neder- lands-Israëlietische Gemeente in Den Haag, die ruim 400 leden telt, beschikt over twee synagoges. Tijdens de inwijdingsdienst werd de tweede rabbijn van Den Haag geïnstalleerd: de 27-jarige S. Katzman, afkomstig uit New York. Hij zal vooral in Scheveningen werken. Den Haag heeft al ruim 300 jaar een joodse gemeenschap. Als zoveel andere joodse gemeenten werd ook die van Den Haag vernietigd door het geweld van de oorlog. Het merendeel van de duizenden joden keerde niet terug. „Met het in gebruik van de nieuwe sjoel is joods Den Haag wet dorp tot stad", aldus rabbijn P. Meyers Verzet Surinaamse moslims tegen afwijzing school De Stichting Islamitische Basis scholen IQRA heeft minister Ritzen van onderwijs gevraagd de afwijzing door de gemeente Den Haag van een tweede isla mitische basisschool in die stad ongedaan te maken. Volgens de gemeente vertegenwoordigt IQRA geen aparte islamitische stroming en kunnen de leerlin gen net zo goed terecht bij de Turkse islamitische basisschool in Den Haag. IQRA, dat haar aanhang voor namelijk onder Surinaamse moslims heeft, is het daar niet mee eens. Het heeft de hulp van onder anderen de Leidse hoog leraar godsdienstgeschiedenis van de islam in West-Europa dr. P.S. van Koningsveld en de ge reformeerde islamkenner J. Slomp ingeroepen. Zij hebben in hun advies bevestigd dat de IQRA een islamitische stroming vertegenwoordigt die duidelijk verschilt van de Turkse. De gemeente baseert zich op een advies van de Onderwijs raad, dat IQRA en de Turkse Yu- nus Emre-school, de enige isla mitische basisschool in Den Haag, beide tot de soennitische islam behoren. De verschillen tussen de groeperingen zijn vol gens de raad vooral van culture le aard. Bovendien meent Den Haag dat de belangstelling van ouders voor islamitisch onder wijs te gering is. De gemeente schat dat een IQRA-school in het jaar 2015 niet meer dan 103 leerlingen zal hebben, bedui dend minder dan de minimaal vereiste 333. IQRA schermt met 450 aanmeldingen. IQRA komt voort uit de World Islamic Mission (WIM), een koepelorganisatie van Suri naamse moslims. De aangeslo ten moslims zijn volgelingen van de Pakistaanse geestelijke leider Nurani. De organisatie heeft haar wortels in de Qadiriyya, een soennitisch mystiek genoot schap dat in de twaalfde eeuw ontstond en zich over de gehele islamitische wereld heeft ver spreid. Tijd nog niet rijp voor een gezamenlijke katholiekendag BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Terneuzen: W.M. de Boer de Moordrecht. Aangenomen naar Dubbeldam (SoW- gemeente Stadspolder): mevr. drs. F.A.H.A. de Kok. kandidaat te LEI DEN; het beroep door de Generale Synode tot predikant voor buitenge wone werkzaamheden (geestelijk vi ndeir mgen De tijd is voorlopig nog niet rijp voor een geza menlijke ontmoetingsdag voor progressieve en con servatieve rooms-katholie- ken. De wonden die de po larisatie de afgelopen de cennia binnen de kerk heeft geslagen, zijn nog lang niet geheeld. HOEVEN ANP Dat bleek afgelopen zaterdag in het Noordbrabantse Hoeven, waar het Landelijk Pastoraal Overleg (I.PO) bijeen was. Dat inspraakorgaan van de Rooms- Katholieke Kerk in Nederland behandelde de aanbevelingen van een door de bisschoppen ingestelde commissie die de dialoog binnen de kerk op gang moet helpen. Alle deelnemers -bisschop pen, afgevaardigden van de bis dommen en vertegenwoordi gers van katholieke organisa ties- prezen de sfeer waarin die bespreking plaats had. „Een ontspannen, welwillende sfeer", aldus kardinaal Simonis. Met vele anderen noemde hij het LPO 'een proeftuin voor de dia- loog'. Maar dat betekende nog niet dat alle strijd uit het verleden was vergeten. Dat werd duide lijk toen veertien van de ruim honderd LPO-leden een motie indienden waarin zij de bis schoppen opdroegen de moge lijkheden te onderzoeken voor een breed opgezette katholie kendag in 1996 of 1997. Alleen de voorbereiding van zo'n dag leek de indieners al een 'goede oefening in dialoog'. Menig LPO-lid voelde zich overvallen door dat voorstel. „Veel te vroeg", zei zuster A. Martens, een trouw bezoekster van de jaarlijkse manifestatie van de Acht Mei Beweging. Er is veel meer tijd nodig voor over leg met deze organisatie en haar behoudende tegenhanger, het Contact Rooms-Katholieken. I.E. Kraaijeveld-Boogaard te Ridderkerk. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Dokkum: W. Noordzij, Aangenomen: naar Pijnacker-Noot- dorp: B. van Zuijlekom, kandidaat te Groningen, die bedankte voor Gorin- 'AMB en CRK overbodig door dialoog in RK Kerk' Kardinaal AJ. Simonis: „LPO een proeftuin voor dialoog." Bovendien is de pijn uit het ver leden nog volop voelbaar. „De kerkelijke leiders moeten zich goed realiseren dat er won den zijn geslagen. Hoe willen zij in het reine komen met het ver leden van de polarisatie", vroeg E. van Leuken, die bij Cebemo werkt. Zij sprak de hoop uit dat de bisschoppen bij hun analyse van de problemen binnen de kerk net zo kritisch te werk gaan als zij doorgaans bij maatschap pelijke vraagstukken doen. „Er wordt gezegd dat de tijd van polarisatie voorbij is maar dat is niet zo. De mensen dra gen de pijn in zich mee", ver volgde Van Leuken. Zij waar schuwde het LPO voor 'te veel bezweringsformules' over dia loog en gemeenschap. „We moeten oppassen voor euforie." Na die kritische opmerkingen FOTO kwam T. Wij te namens enkele maatschappelijke organisaties met een afgezwakt voorstel dat aller instemming kreeg. De bis schoppen wordt gevraagd een commissie in te stellen die de mogelijkheden voor een geza menlijke ontmoetingsdag moet onderzoeken. De commissie zal tijdens de volgende LPO-zitting, in oktober 1995, verslag uit brengen. De jaarlijkse manifestaties van de Acht Mei Beweging en het Contact Rooms-Katholieken worden overbodig als de Neder landse Rooms-Katholieke Kerk erin slaagt een nieuw gezicht aan te nemen. Het Landelijk Pastoraal Overleg (LPO) kan als voorbereider en boetseerder van dat nieuwe gezicht dienen. Dit perspectief schetste de Haagse oud-wethouder H. Hap- pel in Hoeven (NB) bij de ope ning van het LPO, waar het af gelopen weekeinde het thema dialoog centraal stond. „Dia loog moet", zei Happel, voorzit ter van het Verband van katho lieke maatschappelijke organi saties. Hij noemde dialoog een wezenskenmerk van geloof en kerk, maar ook van de samenle ving. „En zeker niet de minste reden is dat de andere weg, die van de vastgetimmerde stand punten, slechts tot verharding en polarisatie hebben geleid. Tallozen in onze Kerk hebben daar meer dan genoeg van." Vele wegen leiden naar Rome, maar nog veel meer leiden naar God, aldus Happel. Het is een miskenning van Gods grootheid dat Hij slechts op één manier kan worden gediend. In de Kerk moet ruimte zijn voor actieve- lingen en contemplatieven, voor vernieuwers en voor tradi tionalisten. „In plaats van ande ren uit te sluiten of aan te kla gen zouden wij verschillen in beleving en uitdrukkingsvor men moeten erkennen en waar deren." De orde van de franciscanen gaat van eeuwfeest naar eeuw feest. Het jubileumjaar voor de heilige Clara van Assisi is nog maar net afgesloten of het Anto- nius van Padua-jaar dient zich al aan. Van 19 februari tot en met 15 augustus 1995 zal wereldwijd worden herdacht dat Antonius achthonderd jaar geleden, een jaar na Clara, werd geboren in Lissabon. Hij overleed in 1231 in de buurt van het Italiaanse Padua en werd nog geen jaar la ter al heilig verklaard door paus Gregorius IX. De generale ministers van de franciscaanse orden hebben in een brief aandacht gevraagd voor de verdiensten van Antoni us in zijn korte leven: het evan gelie verkondigen en zijn mede broeders onderwijzen in de theologie. Een Nederlands- Vlaamse werkgroep is aan het werk om het eeuwfeest in de Lage Landen gestalte te geven. Antonius trad aanvankelijk, op 15-jarige leeftijd, in bij de Augustijnen. Onder de indruk van de martelarendood van de eerste franciscanen in Marokko, ging hij in 1220 over naar de or de van de minderbroeders. Hij vertrok als missionaris naar Marokko, werd ziek en beland de uiteindelijk in Italië. Hier ontmoette hij Franciscus van Assisi. die hem benoemde tot leraar in de godgeleerdheid. Antonius ontpopte zich als groot volksprediker. Hij reisde door Italië en Zuid-Frankrijk, waar hij de evangelische armoe de predikte aan de 'ketterse' Al- Katharen. Antonius, die in 1947 officieel tot kerkleraar werd verheven, werd kort na zijn dood in de volksdevotie razend populair. Het verhaal van zijn leven werd overal verspreid in wonderver halen. Antonius geldt als de patroon van de verloren zaken: wie iets kwijt is, roept de heilige uit Pa dua aan. DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON Uitgave van Dagbtaduitgevenj Damiate bv DIRECTIE B M Essenberg. G P Arnold (adj), J HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor. Frans Nypels, Henk van der Post (adj) OMBUDSMAN: R D Paauw, tel dag. 9.30- .30 uur071-356215. of per post. t. (ind. BTW) per acc.giro autom bet. per maand 29.30 per kwartaal 85,55 84,55 per jaar ƒ329,30 ƒ328,30 VERZENDING PER POST ovenge landen op aanvraag KLACHTEN BEZÓRGING ma t/m vrij: 18.00-19.30 uur, zat 10 00-12.00 uur Tel. 071-143241 HET WEER HANS VAN ES Regen en veel wind Na een periode van vijf weken waarin hogedrukgebieden het weerbeeld hebben bepaald met overwegend weinig neerslag, kwam dit weekeinde een belangrijke wij ziging in het stromingspatroon. De Atlantische straalstroom boorde zich ter hoogte van de 50e breed tegraad door de continentale blok kade van hogedruk en onmiddellijk was de zo vertrouwde wisselvallig heid terug. Voordat de eerste van een hele se rie regenzones ons land had be reikt, sprintte het kwik op zater dagmiddag snel omhoog. Het kou de begin van december was gauw vergeten bij temperaturen, die op liepen naar 12 a 13 graden (nor maal 7 graden). Bij een aanzwel lende zuidwester lag gisteren al weer een volgend regengebied over het land. De hoeveelheden bleven beperkt tot een paar millimeter. Later op de dag klaarde het wat op met opnieuw hoge maxima van 13 graden. De sterke westelijke stro ming van de Atlantische Oceaan zorgt er voor, dat de weergebeurte- nissen elkaar deze week snel op volgen. De kleine depressie van gisteren heeft zijn hielen nog niet gelicht, of de opvolger ligt al weer gereed. Na wat opklaringen volgt er van avond weer regen en veel wind. De zuidwester voert van over het vrij warme oceaanwater nog tamelijk zachte lucht aan met maxima tot circa 10 graden. Op dinsdag het zelfde beeld. We profiteren korte tijd van een hogedrukuitloper; sta pelwolken wisselen af met zonnige perioden en het blijft een groot deel van de dag droog. Een nieuw frontenstel zwiept over de oceaan naar het oosten en zorgt in de avond en nacht voor een vol gende regenperiode. Ook de rest van deze week zien we die voortdu rende afwisseling. Vanaf woensdag neemt de wind verder toe tot hard of stormachtig uit het zuidwesten. Uit die hoek is geen winter te ver wachten; het hoge temperatuurpeil blijft gehandhaafd met maxima van circa 10 graden. Om een grote, centrale depressie bij IJsland stroomt later in de week wat kou dere oceaanlucht binnen met een paar gure buien. Het kwik daalt dan naar een graad of 8; de nach ten blijven vorstvrij. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Vrij veel bewolking en vooral langs de kusten re- dag mogelijk in het zuiden af en toe zon. Middagtem- peratuur van 5 graden in het zuiden tot om het vriespunt in het noorden. gen. In midden-Zweden overgaand in sneeuw Morgen af en toe regen, sneeuw of ijzel. Middag- temperatuur van -9 in het noorden tot +3 graden in het zuiden. Denemarken: Vandaag en morgen in de ochtend regen, 's Middags op de meeste plaatsen droog en af en toe zon. Van tijd tot tijd veel wind. Middagtemperatuur rond 5 graden Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Bewolkt, van tijd tot tijd buiige regen. Van- Voora Veel wind, Engelse westkust kans op storm, daag op de meeste plaatsen droog en toe zon. Maxima van 6 graden in noorden tot 10 in het zuiden. België en Luxemburg: Bewolkt en perioden n de kust een harde wind. Middagtempe ratuur ongeveer 9 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag eerst af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Later op de dag vanuit het westen meer bewolking ge volgd door regen. Morgen eerst enkele opklaringen, maar 's middags opnieuw vanuit het westen regen. Middagtempe ratuur rond 9 graden. Portugal: Perioden met zon. maar in het noorden meer bewolking en af en toe regen. Mid dagtemperatuur uiteenlopend van 15 graden in het noorden tot 20 in het zui- Madeira: Wolkenvelden, maar ook af en toe zon. Morgen kleine kans op wat regen. Mid dagtemperatuur circa 23 graden. Spanje: 1 tijd t Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. WEERRAPPORTEN DINSDAG 6 DECEMBER 1994 Zono6p maa08332e* Zon onder 16.26 Maan op 11.08 Maan onder20.56 Waterstanden Katwijk Hoog water 05.10 17.25 Laag water 02.57 13.18 04 december 19 uur: wolkenvelden, zon. Langs de :onnig. Middag den in het noor- tijd regen. Elders 1 maar ook perioden r zuidelijke costa's vr temperatuur van 15 j den tot 21 in het zuid Canarische Eilanden: Op de zuidelijke stranden flin perioden. Droog. Middagtemperatuur ongeveer 25 Marokko: Westkust: flink wat z dagtemperatuur tusse w 10 12 6 2.0 w8 13 6 3.0 rzw 12 12 9 2.0 Barcelona half bew. n 26 ir n 23 graden in het Bordeaux uiden. Brussel Zuid-Frankrijk: Overwegend t Morgen langs de kust van de Middel landse Zee perioden met zon, elders nog kans op regen. Middagtemperatuur tus sen 12 en 16 graden. Mallorca en Ibiza: Flinke perioden met zon en droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 20 graden, morgen iets lager rest i Italië droog. Middagtemperatuur van 11 gra den in het noorden tot 17 graden in het Griekenland en Kreta: Vrij zonnig, maar vooral in het noorden ook enkele wolkenvelden. Droog. Mid dagtemperatuur tussen 13 en 17 gra- Turkije en Cyprus: In het oosten en op Cyprus nog wolken velden, elders flinke perioden met zon. Overal droog. Middagtemperatuur van 13 graden op de Dardanellen tot 19 op Cyprus. Duitsland: Vandaag enkele opklaringen, maar ook wolkenvelden en perioden met regen Morgen weinig verandering. In het noor den nog steeds van tijd tot tijd veel wind. Middagtemperatuur vandaag rond 10 graden, morgen enkele graden lager. Zwitserland: Overwegend bewolkt e De meeste neerslag van de Alpen. De sneeuwgrens ligt rond 1500 meter. Maxima circa 9 graden. Oostenrijk: Vrij veel bewolking en vooral vandaag af en toe regen, boven de 1500 meter sneeuw. Morgen in het zuiden enkele opklaringen. Middagtemperatuur tussen 7 en 10 graden. io 1 1 -6 0 0 :o 1 20 11 0.0 w3 11 5 3.0 Casablanca half bei Johannesburg weerlic HEINZ TTfn/ 7F^ I I Z'M<S£fe H£H0, 1 1 i|\ J£ KR/J6TH3T fis/£7 1 1 1§k jK. AZAPO f MJ li 7LT i^rj^llÜSS I jli/wu 1 - vo*"" -- WfcT IS HEHOHFHO HBT WEZK IS V/P EZ PEOAANÜ

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 10