Horeca! snel eind Koeien maken plaats voor Duitse doggen aan schuurfeesten Rijndijk telt niet meer gevallen van kanker dan elders Plan van aanpak voor 'entree' van Roelofarendsveen 'Fantastisch zoals kinderen ermee omgaan' Onderscheiding voor Vener J. van der Meer Rijn Veenstreek Enquête over meer tennisbanen Woubrugge Uitgebrande bedrijven beginnen opnieuw ZATERDAG 3 DECEMBER 1994 973 ROELOFARENDSVEEN/SASSENHEIM J. van der Meer (62) uit Roelofarendsveen heeft gisteren bij Akzo Nobel Coatings in Sassenheim een koninklijke onder scheiding gekregen. Hij kreeg de zilveren eremedaille ver bonden aan de orde van Oranje-Nassau ter gelegenheid van zijn 40-jarig dienstverband bij Akzo uit handen van burge meester A. Meerburg. Van der Meer begon bij het bedrijf als medewerker in de schilderskamer. Sinds 1964 is hij werkzaam binnen de luchtvaart in de functie van technisch consulent, jarenlang is hij ook actief geweest bij de Veense tafeltennisvereniging De Treffers. Hij is 20 jaar bestuurslid geweest, waarvan zes tien jaar voorzitter. Woonbestemming voormalige boerderij HOOGMADE Het pand Groenwegh 15 te Hoogmade staat momenteel leeg. Op dit pand rust een agrarische bestemming. Maar de commissie voor volkshuisvesting in Ja- cobswoude zal het college van B en W adviseren deze bestemming te wijzigen. De bestemming agrarische be woning verandert dan in burgerbewoning. Het pand van de voormali ge boerderij is met 1 hectare grond verkocht aan een par ticulier, die er wil gaan wo nen en de schuren wil ge bruiken voor opslag van zijn stukadoorsbedrijf. De andere zes-driekwart hectare grond zijn verkocht aan een agrari- Ontvoerders wilden Nijmegenaar liquideren ALPHEN AAN DEN RIJN HANS KOENEKOOP De zes mannen die een 21-jarige Nijmegenaar afgelopen dinsdagavond zwaar mishandelden in Alphen aan den Rijn, wilden de man liquide ren. Dat is duidelijk geworden uit verklaringen van alle zes verdachten. De daders, vijf twinti gers en een dertiger afkomstig uit de Brabanste dorpen Boxmeer en Cuijk, zijn gisteren voorge leid aan de rechter commissaris. Hen wordt vooralsnog poging tot moord tenlastegelegd. Twintig rechercheurs hebben zich de afgelo pen dagen op de ontvoeringszaak gestort. Dat heeft tot een vrij snelle ontknoping geleid. Een 24-jarige vrouw uit Cuijk is inmiddels ook aan gehouden als medeplichtige. De Nijmegenaar, die tijdelijk in Alphen woont, werd dinsdagavond bij een portiek aan het Topaasplantsoen opgewacht en zwaar mis handeld door de zes mannen. Een van hen schoot een kogel uit een pistoool door het bo venbeen van de man. Met ernstige kneuzingen, een gebroken been en een schotwond gooiden de daders hun slachtoffer in een bestelbusje en reden weg in de richting van Zoeterwoude. Als niet een alerte politie-agent van het dis trict Rijn- en Braassem het busje had gezien en was gaan volgen, hadden de mannen hun slachtoffer ergens geëxecuteerd. Nu slaagde de politie erin vier van de zes daders in de achter volging aan te houden. De twee andere daders gaven zich een dag later zelf aan op het politie bureau in Cuijk. Alle verdachten hebben in hun verklaringen gezegd dat de moordpoging een vergeldingsac tie was. De Nijmegenaar zou zich niet aan de afspraken hebben gehouden bij de verkoop van een auto. de orde. Ook de behoefte aan een kleine verharde baan voor mini-tennis wordt ge peild. Het tennispark aan de Vingerhoed straat telt nu zes banen. Voorzitter H. van Woerden durft nog niet te zeggen of de tennisvereniging ook werke lijk gaat uitbreiden. „Natuurlijk horen we Eisen aan bereik van Lokale Omroep JACOBSWOUDE De Stichting Lokale Omroep Jacobswoude heeft huiswerk meegekregen. De commissie volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu brengt al leen positief advies uit aan het college van B en W, wan neer de omroep kan aanto nen dat de totale gemeente Jacobswoude wordt bereikt. Penningmeester Van der Klugt van de lokale omroep ziet dit niet somber in. Vol gens hem is het zogeheten bereikschema van de ge meente verkeerd overgeno men. Bovendien gaat het om een zendmast van 80 in plaats van de eerder ge noemde 50 watt. Het is een straalzender gericht op Bil- derdam met een bereik van 30 km. En dat betekent, meent Van der Klugt, meer dan voldoende bereik. De zendmast is ook nog een punt van discussie. Die wordt zo'n 45 meter hoog en sommige commissieleden vrezen voor bezwaren van omwonenden wegens hori zon vervuiling. De lokale om roep spreekt dit echter tegen. De mast is gepland op een plek waar al grote hoogspan ningsmasten staan waarbij deze radiozendmast in het niet verdwijnt. Horeca-ondernemers in de Rijnstreek willen snel van het verschijnsel schuurfeest af. Op papier zijn het besloten samenkomsten. En zo lang er geen klachten zijn, kunnen gemeenten en politie niet optreden. Dit tot ongenoegen van de horeca-ondernemers verenigd in de Paracom- merciële Commissie Rijnland. Omdat de feesten de hore ca geld kosten en niemand anders iets onderneemt, wil de commissie nu zelf stappen ondernemen. De horeca-ondernemers willen de organisatoren van schuur feesten op twee manieren het leven zuur maken. Ze willen aantonen dat de feesten wel de gelijk illegaal zijn, en ze willen de belastingdienst en de BUMA achter de organisatoren aan sturen. Bij de schuurfeesten die al de cennia lang in agrarische gebie den worden gehouden, is het gebruikelijk dat de bezoekers als ze vertrekken een vrijwillige bijdrage geven. Daarvoor staat bij de uitgang van het terrein over het algemeen een melkbus opgesteld. De paracommerciële commissie zet de nodige vraag tekens bij de vrijwilligheid van de fooi. Secretaris Lex Vleerlaag: „Er staan altijd wel een paar stevige jongens in de buurt die controleren of je er wel genoeg in gooit. Op die manier komen de organisatoren aan enorme opbrengsten." Vleerlaag hoopt hard te ma ken dat de vrijwillige bijdrage inderdaad niet vrijwillig is. In dat geval komen de feesten on der de Horecawet te vallen 'en kan niet zomaar iedere boeren jongen zo'n feest meer neerzet ten'. Maar Vleerlaag heeft meer pijlen op zijn boog. „We gaan proberen er achter te komen wie die feesten organiseert. Dan gaan we achteraf naar de belas tingdienst en de BUMA zodat die jongens een flinke naheffing krijgen. Dan zal het aantal fees ten wel snel afnemen, want op die manier gaat het lucratieve er snel af." De commissieleden willen zich de komende tijd eens goed oriënteren op het verschijnsel schuurfeest. Om de feesten op het spoor te komen, willen Vleerlaag en zijn kornuiten de polder in trekken om in jonge rencentra het oor te luisteren te leggen. „We gaan uitzoeken waar de feesten worden gehou den. En dan maar met een spij kerpak naar binnen en gaan housen, al ben ik daar wel een beetje te oud voor." De horeca-ondernemers zijn van plan om al in december een eerste ritje te maken door de Rijnstreek, waar net als in de rest van Nederland de koeien op stal staan en de schuren vol liggen zodat daar de eerste maanden voor feesten geen ruimte is. „Het blijft moeilijk. Het is een gesloten circuit waar je maar moeilijk binnen komt. Heel merkwaardig." Onderzoek na alarmerende brief RUNSATERWOUDE LIESBETH BUITINK De Rijnsaterswoudse Mieke van der Meer is bij haar woning aan de Woudsedijk een fokkerij en pension voor Duitse doggen be gonnen. De fokkerij bestaat uit haar eigen vier Duitse doggen, die in het huis rondlopen en voor nageslacht moeten zorgen. In de voormalige stallen voor de boerderij heeft ze een pension gevestigd. „Waar vroeger de koeien stonden, zijn nu de hok ken voor het pension. Niet van die kleintjes, want doggen heb ben flink wat ruimte nodig." Het pension telt acht ver- blijfshokken, waarin twee Duit se doggen kunnen worden on dergebracht. „En als er flink wat vraag is, zoals in de zomer, kan ik er tegenover nog losse hok ken kwijt." Niet alle honden die bij Van der Meer verblijven zijn van het kolossale ras. „Ik zit in een bepaald circuit, dus de meeste pensiongasten zijn wel doggen. Maar er komen ook an dere." Van der Meer, die deze maand een vergunning kreeg van de gemeente, is niet bang dat het pension en de fokkerij overlast zal veroorzaken bij haar buren. „Er zit wel wat ruimte om de boerderij. Ik heb ook een goed contact met de buren en die zeggen dat ze er geen last van hebben. Het is even wat an ders dan koeiegeloei." ZOETERWOUDE-RUNDUK UESBETH BUITINK In Zoeterwoude-Rijndijk ster ven niet meer mensen aan kan ker dan elders. Dat is gebleken uit een onderzoek dat de Ge meenschappelijke Gezond heidsdienst (GGD) en de pro vinciale milieudeskundige uit voerden. De gemeente verzocht de GGD en de provincie het on derzoek te doen, nadat een be woonster van de Oranjewijk in een brief een abnormaal hoog aantal sterfgevallen door kanker constateerde. Ook zouden veel kinderen last hebben van aller gieën. „Er zijn in de afgelopen vijf of zes jaar zes mqnsen overleden aan kanker. Er is geen sprake van een verhoogd aantal sterf gevallen", aldus gemeente woordvoerder K. Vennik. „Bo vendien gaat het om zes ver schillende soorten kanker en woonden sommigen pas drie jaar in de wijk. Er is daarom geen sprake van een relatie tus sen de ziekte en het milieu. Daarnaast was er ook geen ver hoogde mate van allergie-aan doeningen en niet meer dan een gemiddeld aantal cara-pa- tiënten." De milieu-deskundige van de provincie onderzocht of er in Zoeterwoude-Rijndijk milieu vervuiling aanwezig is die kan ker zou kunnen veroorzaken. Vennik: „Er is gekeken naar de grond onder de Oranjebuurt. De woningbouwvereniging heeft nog eens gekeken naar vochtproblemen en die waar nodig opgelost. En er is .onder zocht hoe de grond zeventien jaar geleden bij de bouw is op gespoten. Dat moest toen vol doen aan bepaalde voorwaar den en het is ook binnen de normen gebleven. Er liggen dus geen kankerverwekkende stof fen onder de Oranjebuurt." De schrijfster van de alarm brief meldt gerustgesteld te zijn door het onderzoek. Zij wil ver der geen commentaar geven. De tennisvereniging Woubrugge gaat een enquête onder de 600 leden houden om te peilen of er behoefte is aan meer tennisba nen. Vooral de vraag naar een tennisbaan die ook in de winter bruikbaar is, komt aan wel geluiden dat er behoefte is aan een all- weather baan en een verhard mini-veld. Maar we willen eerst de belangstelling pei len, voordat we plannen maken en de kos ten verkennen. Met een uitbreiding is hoe dan ook veel geld gemoeid. Ik heb horen zeggen dat een all-weather baan 100.000 gulden kost." Tim van Tiem dove leerling op Kaagse school Het gemak waarmee de leerlin gen met hun klasgenootje om gaan is opmerkelijk. Ze lijken het niet meer te merken dat Tim doof is en communiceren met hem zonder er bij na te denken. „Dat heeft ons ook ver baasd", zegt 'juf Lieke van der List. „Tenslotte was het voor ons ook iets waar wij geen erva ring mee hebben." Van der List is onderwijzeres op de rooms-katholieke St. Wil- librordschool in Buitenkaag. Sinds ongeveer een jaar volgt de vijfjarige Tim van Tiem een ochtend in de week lessen op deze school. Hij zit in groep een. De rest van de week zit Tim op school bij het christelijk instituut voor doven, Effatha in Voorburg. „Wij kregen op een gegeven moment de vraag voorgelegd van Effatha of Tim een ochtend in de week bij ons op school mocht komen. Daardoor zou hij wat meer in contact komen met zijn leeftijdgenootjes in het dorp. Dat was voor ons geen enkel probleem. Ook niet voor de collega's die, als alles goed blijft verlopen, Tim straks ook in deklas krijgen." Voor Van der List was het ook een nieuwe ervaring. „Van de ouders van Tim heb ik gebaren taal geleerd. Daarnaast doet Ef fatha aan begeleiding. Regelma tig zijn er bijeenkomsten waar het een en ander wordt bespro ken. Daar steek je veel van op. Ook verzorgen ze lesmateriaal, bijvoorbeeld voor het zingen van liedjes. Het fijne is echter dat de kinderen het zo goed op pikken, want dat was uiteraard ook de vraag die ons bezig hield." De omgang van Wietse, Ad, Daan, Chantal, Pascalle, Adri- aan, Elle en anderen met Tim is opmerkelijk. Sommige leerlin gen beheersen de gebarentaal Bebouwing van het braaklig gende stuk grond waarop ooit het voormalig FNV-gebouw stond en sloop van het oude Splotzpand. Dat zijn twee plek ken in het 'entreegebied' van het centrum van Roelofarends veen die als eerste kunnen wor den aangepakt. Datzelfde geldt voor de aanleg van een fiets- en voetpad langs de gehele lengte van de Stationsstraat. De politie en brandweer kunnen voorlopig nog in hun huidige onderko men blijven omdat er geen geld is voor nieuwbouw. Dat staat in het herziene En tree Centrumplan Roelo farendsveen dat dinsdag wordt voorgelegd aan de commissie ruimtelijke ordening. Diverse plannen en modellen zijn de af gelopen jaren ontwikkeld om de entree naar het centrum (het gebied aan weerszijden van de Stationsstraat) op te knappen. Nu ligt er weer een nieuwe ver sie op tafel waarin eerder ge maakte opmerkingen van raadsleden zijn verwerkt. Uiteindelijk is het de bedoe ling dat het entreegebied een opener karakter krijgt vanaf de Alkemadelaan. Er komt meer beplanting en er worden diverse fiets- en voetpaden aangelegd, zoals langs de Stationsstraat. De grond nabij het kruispunt Alke- madelaan/Stationsstraat moet zodanig worden ingericht dat bebouwing niet te dicht op het kruispunt komt te staan. Het voormalige pand van jon gerencentrum Splotsz wordt nu nog gebruikt voor opslag door de Stichting Vakantiespelen Alkemade (VAK). Als het wordt gesloopt, wordt een nieuw on derkomen voor de VAK gezocht. Op de vrijkomende plek komt weer bebouwing, bijvoorbeeld een kantoorgebouw. De in het zelfde gebied (tussen de Alke madelaan en de Wilgenstraat) gelegen gymzaal wordt pas in een later stadium gesloopt evenals het politiebureau. De brandweer van Roelo farendsveen die al jaren aan dringt op een groter gebouw, moet voorlopig in het pand aan de Stationsstraat blijven. Op korte termijn is er geen geld voor nieuwbouw, zo blijkt uit het centrumplan. Sloop van het beeldbepalende pand staat wel voor de langere termijn ge pland. Overigens is dat alleen zinvol als de nabijgelegen vier woningen aan de Spoorstraat worden gesloopt. Op de vrijko mende gronden is alleen dan voldoende ruimte om iets nieuws te bouwen. In een later stadium wordt te vens gedacht aan de herinrich ting van het parkeerterrein aan de Noordhoek. Gedacht wordt aan de plaatsing van een tent voor muziekvèrenigingen of een fontein. De secretariswoning aan de Noordhoek, waar nu nog een voormalige gemeentesecre taris van de gemeente Alkema de woont, zou kunnen worden verbouwd tot bijvoorbeeld pan- nekoekenhuis. Op welke termijn de plannen moeten worden uitgevoerd, is volgens R. Reurings van de ge meente Alkemade niet bekend. „Er staat geen termijn voor." De uitvoering hangt onder meer af van de kosten. Indien de raad eind december akkoord gaat met het plan zoals het er nu ligt, kan wel volgend jaar al worden begonnen met de uitvoering. Lieke van der List in 'gesprek' met Tim van Tiem. „Voor ons is het een uitdaging om hem erbij te hebben." foto holvast/marklamers of ze er al jaren mee te maken hebben. Zonder er bij na te denken maken ze Tim alles dui delijk. Ook Tim voelt zich op zijn gemak en heeft geen enkel probleem met zijn handicap. Dal geldt ook voor juf Lieke. „Zelf merk ik ook dat als ik een leerling van afstand in gebaren taal wat vraag op dezelfde wijze antwoord krijg. Dat is toch schitterend?" Moeder Van Tiem is erg te spreken over het eerste jaar op de Kaagse school. „Ik ga altijd mee naar de speeltuin, maar daar heeft hij me helemaal niet nodig. Hij voelt zich prima thuis en speelt heerlijk met de andere kinderen. Hij wordt ook ge vraagd voor partijtjes bij andere kinderen en legt z'n contacten. Wat ons betreft verloopt alles prima naar wens. We vertrou wen straks zijn zusje, die even eens doof is, graag ook voor een middag aan deze school toe." Volgens Van der List - zestien jaar werkzaam in het onderwijs, waarvan vijf jaar in Buitenkaag - is de aanwezigheid van Tim niet remmend. „Het vergt wat meer moeite, maar wat ik die ochtend wil met de kinderen lukt prima. Het is ook maar een klein klasje van achttien leerlin gen. Wellicht dat het, als hij doorschuift en het meer op le ren aankomt, wat moeilijker wordt. Maar ook daar weten we als dat nodig is straks wel raad op. Het is tenslotte ook voor ons een uitdaging om Tim er bij te hebben." Van der List bent^rukt dat zij niet meewerken om maar weer een leerling te kunnen bijschrij ven. St. Willibrord heeft maar 53 leerlingen en is wat men noemt een bedreigde school. Dat ge vaar is voorlopig afgewend om dat er een besturenfusie met de andere roomskatholieke scho len in de Haarlemmermeer heeft plaatsgehad. „Omdat onze school de enige rooms-katholie ke school in dit dorp is, mogen wij voorlopig open blijven. Trouwens Tim telt niet eens mee voor het leerlingenaantal." ZOETERWOUDE/ROELOFARENDSVEEN Het cd-bedrijf Rigu Rotonde vestigt zich eind januari aan De Lasso in Roelofarendsveen, in het pand van Kuipers Keukens, die een maand geleden failliet ging. Het bedrijfspand op indu strieterrein de Grote Polder in Zoeterwoude-Rijndijk, waarin Rigu Rotonde en het gereed- schapsbedrijf Alto International waren gevestigd, brandde op 6 oktober geheel uit. Het cd-be- drijf is nu tijdelijk gevestigd in Berkel en Roderijs. Hoewel het bedrijfspand aan de Industrieweg in Zoeterwou de-Rijndijk door de brand ge heel in de as werd gelegd, draai de Rigu Rotonde een halve week later al weer op volle toe ren. „De brand was op donder dag. Op vrijdag zijn we allerlei bedrijven en maatschappijen langsgegaan om de voorraad aan te vullen en op maandag draaiden we weer. Die week was het platenweek en ook al ging het niet ideaalr.dat konden we niet missen. Nu met sinter klaas en de kerst op komst gaat het weer perfect", aldus woord voerster N. van Heuzen. Ook Alto International is op nieuw begonnen. Daags na de brand kon het gereedschapsbe- drijf een pand betrekken aan het Verbreepark in Benthuizen. Mieke van der Meer: „Duitse dogg De fokkerij 'Ovidefarm' is ver noemd naar Van der Meers eer ste Duitse dog Ovide. „Verzon- het is even wat anders dan koeieg nen door de kinderen. Het moest een naam met een O zijn en ze hebben hem vernoemd naar een blauw eendje van een tekenfilmpje. Duitse doggen zijn ook blauw, dus dat klopte foto ben de bruyn wel." Van der Meer overweegt het pension dezelfde naam te geven.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14