Kwart scholieren blijft zitten i Hoessein behoort tot 'intimi' van Beatrix Binnenland Antieke motoren te kijk Fakkeloptocht voor AIDS-slachtoffers Vernietiging mijnen gigantische klus •Vrijdag 2 december 1994 CPD Geassocie< Zoutzuurlek bij fabriek van Philips maarheeze In een fabriek van Philips in het Brabantse Maarhee- ze is gistermiddag een lek ontstaan in een zoutzuurleiding. De brandweer die met groot materieel uitrukte, heeft het gat ge dicht. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Hoeveel zoutzuur is vrijgekomen, is niet bekend. De 25 personeelsleden in kwestie zijn enige tijd geëvacueerd. Vier jaar voor doden buurjongen den bosch Het gerechtshof in Den Bosch heeft gisteren een 51- jarige man uit Sittard tot vier jaar cel veroordeeld vanwege het doodschieten van zijn 19-jarige buurjongen. De procureur-ge neraal had zes jaar geëist. De rechtbank had de verdachte eerder tot vijf jaar veroordeeld. Het dodelijke schot viel na de zoveelste burenruzie. Volgens de verdachte kwamen de buren geregeld dronken thuis. In april vond de man bij thuiskomst takken in zijn tuin, die de buren uit hun eigen heg hadden geknipt. Zijn echtgenote gooide ze terug in de tuin van de buren. Daarop kwam de jongen naar buiten en viel de vrouw aan. De verdachte haalde daarop binnen een pistool en vuurde. Ontucht met kleuters in Gilze-Rijen gilze-rijenDe politie van Gilze-Rijen heeft een 21-jarige inwo ner van die plaats aangehouden op verdenking van ontucht met vier kinderen tussen de 4 en 6 jaar. De man zou de kinderen hebben gedwongen met hem en met elkaar ontucht te plegen. Dat gebeurde in de open lucht. Volgens de politie begon het on derzoek toen de ouders van een 6-jarig jongetje uit Gilze aangif te deden. Nog drie ouderparen uit dezelfde buurt volgden dit voorbeeld. De verdachte heeft alle vier de gevallen bekend. De politie verwacht niet dat er meer aangiftes zullen volgen. Ontvoerde Eindhovense vrouw terecht eindhoven» De 57-jarige Eindhovense vrouw die eergisteren door haar ex-vriend werd ontvoerd, is terecht. Ze meldde zich gistermiddag bij de politie in Maastricht en is 'helemaal in de war', aldus een politiewoordvoerder. De verdachte, een 27-jarige man uit Iran, is nog spoorloos. Het slachtoffer woont sinds het stuklopen van de relatie in een opvangtehuis. De ontvoerder drong woensdagavond gewapend met een pistool de woning van haar zoon binnen. Hij dwong telefonisch zijn dertig jaar ou dere ex-vriendin naar de woning te komen. Bij aankomst eiste de man dat ze hem zou doodschieten. Dat weigerde ze waarop hij haar ontvoerde. Eis zes jaar wegens doden asielzoeker Leeuwarden Tegen een 26-jarige Russische asielzoeker is giste ren voor de rechtbank in Leeuwarden wegens doodslag zes jaar gevangenisstraf geëist. De Rus heeft op 31 augustus van dit jaar in Gerkesklooster een andere asielzoeker zodanig mishandeld, dat de man overleed. De twee asielzoekers hadden samen een grote hoeveelheid wodka genuttigd, waarna ruzie ontstond over een neerbuigende opmerking van het slachtoffer over 4e vrouw van de verdachte. De verdachte wordt overigens volledig toere keningsvatbaar geacht. De zaak wordt een maand aangehouden, omdat de identiteit van het slachtoffer niet Vaststaat. Hij blijkt meerdere namen te hebben gebruikt. Dood Vlaardingse blijkt roofmoord vlaardingen De 73-jarige vrouw, die begin deze week dood in haar Vlaardingse woning werd gevonden, blijkt vorig weekeinde op gewelddadige wijze om het leven te zijn gebracht. Dat heeft de Vlaardingse politie gisteren bekendgemaakt op grond van sectie. Uit onderzoek is voorts gebleken dat goederen uit de wo ning zijn verdwenen, zodat vermoedelijk sprake is van roof moord, aldus de Vlaardings politie. Een uitgebreid buurtonder zoek heeft tot nu toe geen resultaat opgeleverd. Forse boete voor aanrijden wegwerker Dordrecht» Wegens het aanrijden van een wegwerker op de A bij Vianen heeft de Dordtse rechtbank gisteren een 51-jarige vrachtwagenchauffeur uit het Utrechtse Woudenberg veroor deeld tot duizend gulden boete. Tegen de verdachte was 140 uur onbetaald werk geëist. Bovendien vorderde de officier van justi tie een jaar voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid en 2500 gulden boete. De straf viel lager uit omdat de rechtbank niet bewezen acht dat de chauffeur in de nacht van 18 op 19 ok tober 1993 door zijn schuld zwaar lichamelijk letsel heeft veroor zaakt. Wel vond de rechtbank dat de man zich aan een 'ernstige verkeersfout' heeft schuldig gemaakt. Het 26-jarige slachtoffer raakte bij de aanrijding zwaar gewond aan zijn benen. Haags onderwijsinstituut SVO legt oorzaken bij verwaarlozen huiswerk In de eerste drie jaar van het voortgezet onderwijs blijft bijna een kwart van alle leerlingen zitten. Oorzaken zijn onvoldoende inzet op school en het verwaarlozen van het huiswerk. Hoewel zittenblijvers hun achterstand meestal snel weer inhalen, lopen zij later de kans weer achterop te raken. Dat kan ertoe leiden dat zij de school voortijdig verlaten, nog eens blijven zitten of afzakken naar een lager schooltype. tuut voor Onderzoek van het Onderwijs SVO onder 122 scho len en ruim 650 zittenblijvers. In het SVO-rapport staat dat per den haag gpd Een en ander blijkt uit een on derzoek van het Haagse Insti- school en schooltype de per centages aanzienlijk verschillen. Die lopen van 'geen zittenblij vers' op sommige scholen tot een kwart van alle leerlingen per jaar. Vooral MAVO's tellen veel zit tenblijvers, jongens doen vaker een jaar over dan meisjes en leerlingen die hoger starten na de basisschool dan geadviseerd lopen een groter risico. Het so ciaal milieu speelt geen zelf standige rol. Uit het rapport blijkt voorts dat leerlingen vinden dat zitten blijven hun eigen schuld is. Ook de scholen zijn die mening toe gedaan. Ouders wijzen vaak op problemen thuis. In een enkel geval vraagt een leerling zelf om te mogen blijven zitten, bijvoor beeld om pestende medescho lieren te ontlopen. De meeste scholen hebben geen beleid om zittenblijven te voorkomen, behalve door het kind op te roepen beter zijn best te doen. Schoolgrootte of de wijze waarop scholen met hun leerlingen omgaan, blijken niet bepalend voor het percen tage zittenblijvers. Wel bestaan er verschillende regels over het geven van rapportcijfers, waar door een vertekend beeld ont staat. Op de ene school kan een onvoldoende gecompenseerd worden door een goed cijfer voor gymnastiek, op een andere niet. Eis tien jaar en TBS voor doden zwangere vrouw zwolle anp Voor de rechtbank in Zwolle is gisteren tien jaar gevangenis straf en TBS met dwangverple ging geëist tegen een 21-jarige man uit Lelystad. Hij heeft be kend zijn 17-jarige zwangere vriendin op 7 juli in Lelystad om het leven te hebben ge bracht. Dat gebeurde met mes steken. Vervolgens heeft de man het stoffelijk overschot met benzine overgoten en in brand gestoken. Wat er over bleef, begroef hij in een bos. Volgens het Pieter Baan Cen trum in Utrecht is de man ver minderd toerekeningsvatbaar. Officier van justitie mr. J. Mo raal hield hier in zijn eis reke ning mee. Hij stelt dat de daad 'afschuw, ontzetting en onbe grip' heeft opgewekt. Ook bij de oma van de vriendin. Die weigerde na de moord alle eten en drinken en overleed twee weken later. De dader zegt de daad uit wanhoop te hebben gepleegd. Zijn vriendin wilde abortus la ten plegen en de relatie beëin digen. Dat wilde de man niet. Hij zag geen reden om verder te leven, maar eerst vermoord de hij zijn vriendin. Volgens ei gen zeggen wilde hij ook de hand aan zichzelf slaan, maar het bleef bij een onhandige po ging- Het rapport van het Pieter Baan Centrum meldt dat de kans op herhaling groot is. Dit omdat de dader een paar jaar geleden nog een modelsoldaat was met een rustige en gedisci plineerde persoonlijkheid. Doordat hij de neiging heeft zich gauw gekrenkt te voelen, zou hij de afwijzing door het slachtoffer als zeer kwetsend hebben ervaren. Volgens advocate mr. B. van Ham-Oude Elferink verzet haar cliënt zich tegen TBS met dwangverpleging omdat hij nooit eerder gewelddadig zou zijn geweest in relaties. De rechtbank doet op 15 decem ber uitspraak. J Jaar cel voor mensensmokkel ried im innskreis gpd Twee vrachtwagenchauffeurs uit Nederland zijn in Oostenrijk wegens mensensmokkel tot elk één jaar cel veroordeeld. De mannen hadden in augustus van dit jaar zestien vluchtelin gen meegesmokkeld in de laad ruimte van hun bloementruck. Volgens de rechtbank in Ried im Innkreis zijn de twee chauf feurs, mannen van 31 en 44 jaar, met opzet zwaar gestraft omdat ze zich 'gewetenloos ver rijkt hebben' aan hun illegale passagiers. Na de arrestatie van de chauf feurs bij de grens moesten twee onderkoelde passagiers zich on der doktersbehandeling stellen. Een emmer water bleek tijdens de rit als toilet te dienen. De chauffeurs zeiden dat ze van een Egyptenaar elf mille hadden gekregen om de men sen mee te nemen naar Amster dam. De advocaat van de chauffeurs is in beroep gegaan. De mannen zijn ontslagen door hun werkgever in Aalsmeer. Organisaties in landbouw samen leeuwarden anp De landbouworganisaties in Friesland en Flevoland vormen met ingang van 1 januari vol gend jaar één federatie. Dat is gisteren besloten. Ook de land bouworganisaties ABTB, OLM en CBTB in Overijssel, Gelder land en Utrecht besloten giste ren definitief op te gaan in een federatie. In het eerste geval wordt de naam Fries-Flevoland se Land- en Tuinbouw Organi satie (FLTO) en bestaat de ach terban uit circa tienduizend agrariërs. Bij de andere nieuwe Land- en Tuinbouworganisatie MidOost, kortweg LTO Mid- Oost, zijn ongeveer 15.000 be drijven aangesloten. Huisartsen tegen voorstel minister utrecht» anp De Nederlandse huisartsen hebben boos gereageerd op het voorstel van minister Borst van volksgezondheid om de over schrijdingen op het budget van 1993 te compenseren met een zogenoemde efficiëncy-korting. De Landelijke Huisartsen Ver eniging (LHV) gaat nu .opnieuw praten met de minister. De huisartsen moeten de overschrijdingen van het bud get in 1993 het komend jaar goedmaken. De tarieven moe ten daarvoor omhoog. De huis artsen waren het daarover eens geworden met de verzekeraars. Het particuliere tarief gaat naar 35 gulden en de abonnements prijs voor het ziekenfonds stijgt met 2,10 gulden. Minister Borst heeft voorgesteld de overschrij dingen een jaar door te schui ven, wanneer althans de artsen bereid zijn tot de efficiëncy-kor ting. De artsen willen dat niet omdat dan het particulier tarief nog maar naar 34,65 gulden kan, terwijl de abonnements verhoging voor de ziekenfond sen dan nog maar 90 cent kan bedragen. Onderzoek naar boren Waddenzee den haag anp De Nederlandse Aardolie Maat schappij (NAM) is begonnen met de voorbereiding van een milieu-effectrapport over het plan aardgas te gaan zoeken in de kustzone voor de Waddenei landen en op Ameland. Dat heeft minister Wijers van eco nomische zaken gisteren be kendgemaakt. De milieu-effect rapportage (MER) heeft betrek king op gebieden waarop de zo genoemde Planologische Kern beslissing (PKB) voor de Wad denzee niet van toepassing is. Voor de omstreden boringen die wèl binnen hel PKB-gebied moeten worden uitgevoerd, be gint binnenkort een tweede milieu-effectrapportage. Groningen Een paar honderd mensen hebben gisteravond ter gelegenheid van Wereld AIDS- dag in Groningen meegelopen in een fakkeloptocht ter herdenking van alle 3.200 Nederlandse slachtoffers sinds begin jaren tachtig, toen de ziekte bekend werd. De tocht begon bij cultureel centrum de Oosterpoort waar een symposium plaatsvond rond het thema: AIDS en de familie. Het doel van de dag, dit jaar wereld wijd voor de zevende keer geor ganiseerd, was om nogmaals stil te staan bij het feit dat AIDS nog steeds onvoldoende bespreekbaar is en nog altijd ten onrechte wordt aangemerkt als homoziekte. Steeds meer heteroseksuelen ra ken immers besmet met het HIV- virus dat AIDS veroorzaakt. Op dit moment hebben tussen de acht en twaalfduizend inwoners van ons land de ziekte onder de leden. FOTO ANP SANDER VAN DER TORREN Explosieven moeten stuk voor stuk uit elkaar worden gehaald den haag gpd Het vernietigen van bijna een half miljoen (420.000) overtollige landmijnen plaatst de rijksoverheid voor een gigantisch probleem. Ze laten exploderen is milieu-onvriendelijk. Het enige alternatief is de mijnen stuk voor stuk uit elkaar halen, hetgeen een zeer ge vaarlijk en arbeidsintensief karwei is. Om nog maar niet te reppen over de verwerking van de springstof. Geen enkele verbran dingsinstallatie in Nederland is daarvoor geschikt. De kosten van het massaal vernietigen belopen de tien miljoen gulden. De mijnen ergens in het open veld laten exploderen, zorgt voor te veel schadelijke stoffen in de lucht. Woordvoerder E. Buskens van het ministerie van Defensie: ,,Ze moeten dus per stuk uit elkaar gehaald worden." Het probleem van de mijnen is manifest nu internationaal de verontwaardiging over het gebruik van landmijnen steeds groter wordt. Alleen al in Angola liggen twintig miljoen landmijnen op hun slachtoffers te wachten. Wereldwijd worden jaarlijks 15.000 mensen gedood of gewond door mijnen. Enkele westerse landen waaronder Ne derland hebben daarom besloten ze uit te bannen. Minister J. Voorhoeve van defensie heeft deze week de Tweede Kamer beloofd de mijnen te laten vernietigen. Nederland heeft zijn arsenaal aan landmijnen vooral opgebouwd in de tijd van de Koude Oorlog. De opmars van de Russen vanuit het oosten zou ermee worden bemoeilijkt. De mijnen bestaat meestal uit plastic en/of metaal, plus springstof en een ontste king. De springstof is bijvoorbeeld trotyl (ook wel bekend als TNT) en de ontsteking kan een pin zijn waarop iemand trapt of een struikeldraad. Fabrikanten hebben mijnen doorgaans zo gebouwd dat ze makkelijk ontploffen en daarom des te moeilijker kunnen worden ontmanteld. Reken globaal op een uurtje per mijn om hem onschadelijk te maken en het mag duidelijk zijn dat de 420.000 stuks van het Nederlandse leger meer dan dui zend mensen een jaar lang werk bezorgt. Na het demonteren kan het metaal en het plastic van de mijnen als gewoon afval wor den verwerkt. De springstof is een ander- verhaal. Woordvoerder Buskens: ,,We heb ben al geïnformeerd. Verbranden is in elk geval heel duur, want de milieubelastende gassen moeten worden gezuiverd. In Ne derland is op deze schaal geen enkele ver brandingsoven geschikt." Het is volgens Buskens voor het eerst dat Nederland zo veel wapens zal vernietigen. De meeste Nederlandse mijnen zijn voor personen bedoeld. Ze hebben doorgaans slechts de grootte van een cola-glaasje. De tweede soort mijnen, anti-tankmijnen, gaat pas af als er een zwaar gewicht over heen gaat. Hoeveel geld de 420.000 mijnen waard zijn, valt moeilijk te zeggen. Een eenvoudig exemplaar kost minder dan honderd gul den terwijl een zware anti-tankmijn dui zend gulden kan kosten. Veel Nederlandse mijnen zijn echter verouderd en daardoor op de wapenmarkt weinig meer waard. Verkoop auto's blijft stijgen amsterdam anp Het herstel van de auto markt in Nederland zet ver sterkt door. Het aantal ver kochte personenauto's wordt voor dit jaar geschat op 435.000. Dat zijn er 10.000 meer dan de in het voorjaar uitgesproken ver wachting. In 1995 zullen het er waarschijnlijk 445.000 worden. Dat verwachten de autobranche-organisaties Bovag en RAI op grond van een rekenmodel van McKin- sey. Het herstel van de ver koop volgt op een dip in 1993 toen honderdduizend nieuwe auto's minder op de weg verschenen dan de 492.000 van 1992. I11 de eer ste negen maanden van dit jaar nam de afzet met 12,3 procent toe tot 360.337 ver geleken met de eerste drie kwartalen van vorig jaar. Ook de markt voor be drijfsauto's ontwikkelt zich voorspoedig. De verkoop van zware vrachtauto's liep in het recessiejaar 1993 met veertig procent terug. Dit jaar herstelt de afzet van vrachtwagens, trekkers en speciale voertuigen zich tot 11.500 voertuigen vergele ken met 9.600 eenheden in 1993. Families skiën soms samen in Lech DEN HAAG CARINE NEEFJES Rotterdam Een zogenoemde gloeikopmotor uit de oude doos. Het Maritiem Buitenmuseum aan de Rotterdamse Leuvehaven besteedt vanaf vandaag aandacht aan de Nederlandse binnenvaart met een ei genzinnige tentoonstelling van antieke scheepsmotoren. Weliswaar staan er veel oude motoren opgesteld, maar de leek wordt niet doodge gooid met technische details. Het gaat meer om het verhaal achter de moeizame uitvinding van de motor en de toepassing daarvan op het water. Er is aandacht voor Rudolf Diesel en de bittere armoede aan boord van het nog zeilende schip dat in feite niet geschikt was voor de inbouw van een motor. Vooral de werkende motor dichtbij de ingang van de expositie moet een publiekstrekker worden. Onderin het bak beest uit de jaren twintig zijn kunststof ramen aangebracht, zodat ieder een kan zien hoe de as van de motor ronddraait. FOTO ANP HERMAN PIETERSE Koning Hoessein en koningin Beatrix zijn goede vrienden. Als hij in Nederland op bezoek is, logeert de vorst in paleis Huis ten Bosch. Om precies te zijn in de Haagse vleugel, het gasten verblijf voor vrienden. Zo'n overnachting in het woonpaleis van de koningin geldt als zeer bijzonder. Normaal gesproken logeren buitenlandse staats hoofden in paleis Noordeinde, het 'kantoor' van Beatrix. Zelfs de voormalige Amerikaanse president George Bush bracht daar de nacht door. De koningin brengt op 6, 7 en 8 december een staatsbezoek aan Jordanië. Maar het wordt vooral een vriendenbezoek. Hoessein en Beatrix kennen el kaar namelijk al heel lang. Soms brengen ze, met aan hang, samen de wintersportva kantie door in het Oostenrijkse Lech, hèt ski-oord voor royal family's. De koning van Jorda nië en zijn vrouw, koningin Noor, waren in 1984 in Neder land. Het ging toen echter niet om een staatsbezoek, want vol gens het protocol moet het kortstzittende staatshoofd eerst op bezoek bij zijn of haar colle ga die langer op de troon zit. Beatrix was 42 jaar toen ze de troon besteeg. Ze heeft zich grondig kunnen voorbereiden op haar taak. Dat gold niet voor Hoessein, die al op 18-jarige leeftijd werd gekroond tot ko ning van Jordanië. Zijn groot vader werd in 1951 in Jeruza lem door een Palestijn ver moord, waardoor de plek op de troon vrijkwam. Even werd die opgevuld door de vader van Hoessein, maar deze was niet geschikt omdat hij geestelijk gestoord was. Noodgedwongen brak Hoessein zijn studie rech ten en geschiedenis af. ,,Ik moest op mijn achttiende al re geren. Ik moest te snel voLwas- sen worden", zei de koning ooit in een interview. Kort na de troonsbestijging trouwde Hoessein met de Egyptische prinses Dina, een verre nicht van hem. Het was een verstandshuwelijk dat niet lang stand hield. Zes jaar later trouwde Hoessein met de Brit se Antoinette Gardiner. De ko ning noemde haar Mona, wat in het Arabisch 'wens' bete kent. Hoessein en Mona kregen drie kinderen: twee jongens en een meisje. Maar ook dit huwelijk liep op de klippen, want de Jor dan iërs pikten het niet dat een buitenlandse vrouw voor troonopvolgers had gezorgd. Opnieuw ging de vorst officieel scheiden. Hij kondigde dat als volgt schriftelijk aan: 'Wij, ko ning Hoessein, maken bekend dat we vanaf heden gescheiden zijn van prinses Mona'. Einde huwelijk. De ware liefde vond hij bij zijn derde echtgenote, prinses Alia Toukan, dochter van een Jordaanse diplomaat van Pales tijnse oorsprong. Zij kreeg als eerste de titel koningin. Zijn twee vorige vrouwen waren slechts prinses geweest. Het geluk duurde niet lang. Ko ningin Alia overleed bij een he likopterongeluk in februari 1977. Hoessein was diep in de rouw. De koning, die bekend staat als vrouwenversierder, had af en toe wel een vriendin netje maar die romances stel den niets voor. Totdat hij zijn huidige echtgenote koningin Noor ontmoette. Noor is een geëmancipeerde, Amerikaanse vrouw lang, slank en sportief die niet op haar mondje is gevallen. Tij dens een receptie van de Jordaanse luchtvaartmaat schappij, waar ze elkaar voor het eerst zagen, bood Hoessein haar een stoel aan. Daarop ant woordde Noor: „Nee, dank u. Tenzij het u dwars zit dat ik veel langer ben dan u." De adviseurs van de koning lie pen rood aan. Dit kon echt niet! Maar Hoessein was onder de indruk en nodigde haar uit in zijn paleis. Op 15 juni 1978 stapte de koning voor de vierde keer in het huwelijksbootje. Hij had toen al vier volwassen kin deren en drie kleine, in de leef tijd van drie tot zes jaar. Samen zetten zij nog twee prinsen en twee prinsessen op de wereld. Het probleem dat er nu weer een buitenlandse vrouw was die voor troonopvolgers zorg de, was inmiddels opgelost. Hassan, de broer van Hoessein, was op grond van artikel 28a van de Grondwet benoemd tol kroonprins. De Jordaanse bevolking had echter andere bezwaren tegen koningin Noor. Ze was Ameri kaans en veel Jordaniërs be schouwen Amerika als hun aartsvijand. Dat gold zeker tij dens de Golfoorlog toen zelfs koning Hoessein het geweldda dige ingrijpen van Amerika in Koeweit alkeurde. Noor heeft altijd geprobeerd goodwill te kweken door zich keihard in te zetten voor maat schappelijke organisaties. Ze wordt inmiddels wel geaccep teerd, maar is lang niet zo ge liefd als haar Arabische voor gangster koningin Alia. Ze blijft een 'ajnabi', een vreemdelinge.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5