Frozen froglegs t De logica van Smook omtrent het Groene Hart Versoepeling EWR wordt duur betaald Om de tafel voor een collectieve oplossing Schrijvende Lezers Blind voor de nadelen van de auto Een rotstad om te wonen Geen zicht op verbetering Een goede buur is beter dan een verre vriend VRIJDAG 2 DECEMBER 1994 969 Met deze brief wil ik reageren op het artikel over de bezuini gingen op hoger onderwijs - 'Nieuw bloed, dat zou toch goed zijn?' - verschenen in het Leidsch Dagblad van 19 novem ber 1994 in de rubriek 'Het ge sprek van de dag'. In dit artikel worden verschillende citaten buiten hun verband gebruikt. Hiermee wordt, mijns inziens, geen recht gedaan aan het ei genlijke onderwerp van het stuk: de op handen zijnde be zuinigingen zoals die door het nieuwe kabinet voorgesteld worden. Juist déze plannen ma ken het de universiteiten onmo gelijk de medewerkers die de universiteit via een 'natuurlijk verloop' verlaten te vervangen door nieuwe, jonge onderzoe kers. Voor de vergrijzing die op deze wijze optreedt, wil ik in het artikel waarschuwen. Deze ver grijzing „belet" jonge onderzoe kers „door te stoten" - citeer ik uit het artikel; dit is niet het werkwoord dat ik zou gebruiken tenschappelijke carrière. Hierbij moet de lezer zich niet het beeld voorstellen van een muur van 40- en 50-jarige medewer kers die zich met alle macht verdedigen tegen de 'aanval' van de jongere generatie. Het gaat niet om personen die het promovendi moeilijk maken in hun vakgebied werk te vinden, In het Leidsch Dagblad van 25/11/94 staat een artikel over De Camp. Daar staan een paar verkeerde veronderstellingen in. Veronderstellingen die ik inder tijd ook had gezien, een min of meer gelijke situatie aan de achterzijde van mijn huis ofte wel de Kabeljauwsteeg. Jaren geleden reclameerde ik bij de gemeente dat ik, nadat ik een jongen te hulp was gescho ten die door vier stukken getei sem werd afgetuigd, later de po litie niet eens kon vertellen hoe ze er uitzagen gezien de duis ternis. Het was vrij zeker dat twee van die vier schoften even later terugkwamen en een klin ker door de achterruit gooiden. Daarna kwam dat schorrie morrie ook nog even kijken hoe ik met de politie stond te pra ten. Maar ja, je kon alleen maar vermoeden dat ze het waren. De gemeente zag in dat dat niet langer kon en Rijnland kon aan de gang met het leggen van nieuwe electriciteitskabels voor een betere verlichting. Dat was buitengewoon slagvaardig enz. van de gemeente. Maar er gebeurde iets waar noch de gemeente noch ik aan gedacht hadden. Nu de Kabel jauwsteeg goed verlicht was kwam er nog veel maar gajes dobr de steeg. Want al die bier- rende, trappende, pissende jon getjes zijn - als ze met een of twee man zijn - nogal bangerig en vermijden het om in het donker te lopen. Ook blerrende Zaterdag 26 november 1994 verscheen in uw krant een com mentaar van Henny van Eg- mond onder de titel: 'Wethou ders blijven bij gebrek aan alter natief. In zijn artikel doet hij de suggestie dat de Leiderdorpse collegepartijen (CDA, VVD, PvdA en BBL) niet met D66 zouden willen samenwerken omdat deze partij, uit rancune, het collegebeleid frontaal aan valt. De suggestie van de heer Van Egmond is dat de D66-ran- cune zou voortkomen uit het feit dat oud-D66-wethouder Veldstra het veld moest ruimen. D66 hecht eraan de feitelijke situatie weer te geven. Oud wethouder 1 lanneke Veldstra is uit haarzelf afgetreden omdat zij van mening is dat politici moeten aftreden als er onder hun verantwoordelijkheid ern stige fouten worden gemaakt. Daarbij is het niet van belang of fouten door ambtenaren wor den gemaakt of door de wet- het gaat om het beleid dat dit verhindert! Verder wil ik benadrukken dat het leveren van een goede pres tatie - een gedegen proefschrift binnen de daarvoor gestelde tijd schrijven - niet de enige reactie is op het bericht van de bezuini gingen. Het lijkt mij dat in dit kader ook het zich bewust zijn van het collectieve belang een grote rol speelt; de belangenver eniging van AIO's en OIO's, het Leids AJO/OIO Overleg (LEO), zet zich in voor de rechten van promovendi aan de Rijksuniver siteit Leiden en op landelijk ni veau is er het LAIOO dat streeft naar een betere positie van AI O's en OIO's. Het gaat niet al leen om de individuen, maar om de status van promotie-on derzoek in het algemeen. Ik zou hier de nadruk willen leggen op het collectieve pro bleem van de bezuinigingen, ie der individu dat werkzaam is aan de universiteit wordt ermee geconfronteerd en het lijkt me dat dit probleem dan ook een collectieve oplossing behoeft waarbij men met elkaar om de tafel gaat zitten en niet de strijd met elkaar aangaat; dit laatste wordt naar mijn idee wel in het betreffende artikel gesugge reerd. Jeanette den Toonder, Leiden. en gillende meiden komen er nu veel vaker doorheen, hoewel die zelden tot de fietsen-in-el- kaar-trappende vernielzuchti- gen behoren. Nog merkwaardiger is het dat, nadat de gemeente een lamp pal naast mijn deur had gehan gen, het naar binnen pissen da nig toenam. Ze zien nu dat er een inham voor mijn deur is en dan stoort kennelijk de verlich ting niet. Daarbij komt dan ook nog dat in verlichte stegen soms langdurig afscheid genomen wordt en vreselijk lang geouwe hoerd, 's nachts bedoel ik dus, en nu is de Kabeljauwsteeg nog veel onveiliger en onprettiger geworden dan vroeger. Maar ik zal het niet wagen om er over te reclameren want ik vind het nog steeds een pluspunt van de gemeente dat ze die verlichting aanbrachten. Maar .'De Camp' moesten ze juist donkerder ma ken i.p.v. lichter. Voor mij was het heerlijk dat tot 2 oktober de verlichting een paar maanden was uitgevallen. Kon ik eindelijk ietsje beter sla pen. En om u een idee van de overlast hier te geven: deze week realiseerde ik mij dat ik al in veertien dagen geen nacht langer heb kunnen slapen dan vijf uur aan één stuk en meestal maar twee of drie uur. Ja, Lei den is een rotstad om te wonen. A. de Kleijn, Leiden. houder persoonlijk. In het geval van wethouder Veldstra was de affaire haar persoonlijk niet aan te rekenen. D66 heeft destijds gesteld alleen met het toenmali ge college verder te willen als dit college, met name de CDA-wet- houder van personeel en orga nisatie, mevrouw Kerner, op korte termijn zou komen met een plan van aanpak om de Lei derdorpse problemen aan te pakken. Zij weigerde dit. Op dit ogenblik zijn de pro blemen in het Leiderdorpse zichtbaar ernstiger geworden. Er is nog geen zicht op verbete ring. D66 meent dat de proble men nog steeds niet goed wor den aangepakt en dat wethou der Kerner (CDA) in toenemen de mate een persoonlijke be lemmering is geworden om de problemen daadwerkelijk aan te pakken. Ed Grootaarts, fractievoorzitter, D66 Leiderdorp. Naar aanleiding van het artikt van Jan Preenen d.d. 22 noveir ber 1994: 'Zo'n cadeau kan i niet missen', het volgende. Uw redacteur Jan Preenen slaagt er gelukkig goed in de ac tie 'Rijd óók minder' belachelijk te maken door flink te moppe ren op de NS. De lezers moch ten eens op het idee komen dat een leven zonder auto ook goed mogelijk is! Dat zou de gemeen te Leiden op het idee kunnen brengen de stad autoluw te ma- Na lezing van het artikel over gewijzigd beleid binnen het EWR (Leidsch Dagblad van 21- 11-94) bekruipt mij wederom het gevoel te leven in een land, vol van uitersten en tegenstel lingen. Waar voorheen energie bedrijven nogal bekend stonden om hun vaak autoritaire opstel ling tegenover verbruiker en ze ker tegenover H.H. installateurs, treedt men nu plotsklaps op de meest denkbaar soepele wijze de voormalige opponenten te gemoet. Zo zullen voortaan geen keu ringen aan huis/installaties meer plaatsvinden. Uitsluitend op verzoek (en tegen betaling) wil EWR blijven adviseren en zal in extreme gevallen nog worden ingegrepen. De vraag is echter: wat is extreem en .wie contro leert wat en waar? De tegenstel ling zit nadrukkelijk in het feit dat in deze nieuwe situatie de verantwoordelijkheid volledig bij de klant (de verbruiker dus) komt te liggen, waarbij de gedi plomeerde installateur (loodgie ter) tot concurrent wordt be noemd. Een situatie waarin de veiligheid wel eens danig in de knel kan komen. Menig senior installateur heeft ooit verlangd ken, en daar zitten alleen fiet sers en voetgangers op te wach ten, maar die lezen het Leidsch Dagblad niet (denkt de redac tie). Kennelijk krijgt Jan Preenen in zijn auto koffie geserveerd om 6.45 uur en die luxe moet hij bij de NS missen. En ook hij zal het niet nalaten te blijven mopperen op de naar naar enig begrip voor zijn rol als toenmalig intermediair van het energiebedrijf en zijn klant, maar dat een dergelijk verlan gen in deze herziene opstelling zou resulteren, nee! Wel doet het goed (als een pleister op oude wonden) dat door de leiding van het EWR nu wordt erkend, dat hun eerdere optreden vaak als 'betuttelend' kan worden gekenschetst. Om niet te spreken van 'onheus'. Dat e.e.a. thans te maken zou hebben met te verwachten con currerende leveringsmogelijk heden lijkt mij ietwat overdre ven. Door derden aangeboden faciliteiten bv. per satelliet, oké! Maar een tweede of derde voor ziening m.b.t. gas en water, riekt sterk naar science fiction. Eerder bekruipt mij een (bo ze) gedachte, dat deze versoe peling in het beleid van de ge zamenlijke energiebedrijven, iets (veel) te maken heeft met de beoogde inkrimping (4000 arbeidsplaatsen) van hun per soneelsbestand en dan wordt deze 'versoepeling' wel weer duur betaald. Nic. Sluis sr., Noordwijkerhout. men zegt gladde tegelvloer van het station - ook nadat de kap boven het station intussen ge sloten is. Ik kom er bijna elke dag en als de vloer nat is, kan hij inderdaad glad zijn. Geluk kig vordert de bouw van het mooie nieuwe station gestaag, zodat de problemen met de vloer haast verleden tijd zijn. Mij lukt het in ieder geval niet Leidse Rechtwinkel Onderstaande bijdrage is ge schreven door de afdeling wo nen van de Leidse Rechtswin kel. Dit is een vrijwilligersorga nisatie waar ruim honderd medewerkers werken op ver schillende afdelingen. De afde ling wonen houdt zich bezig met voorlichting en projecten. Deze afdeling houdt geen spreekuur. Dit keer gaat het artikel over het onderwerp 'burenoverlast', een lastig pro bleem voor degene die er mee te maken heeft. Overlast vroeger Het probleem van overlast door buren is niet alleen van deze tijd. Al in het begin van deze eeuw waren er controlewonin gen. Huizen in een aparte stadswijk, waar de bewoners minstens twee keer per dag ge controleerd werden. Er was toe zicht op hygiëne, orde in huis en op het gedrag van de men sen. Pas als de bewoners vol doende zelfstandig konden functioneren, kwamen zij in aanmerking voor een gewoon huis in een gewone wijk zonder toezicht. De laatste tijd zijn er geluiden om iets dergelijks op nieuw in te stellen. Nu wordt het 'degradatiewoningen' of vormen van begeleid wonen ge noemd. Tevens klinken er vaker signalen dat er probleemwijken zijn, vooroorzaakt door psychia trische patiënten en zogenaam de 'zorgmijders'. Daarnaast is er vaak een opeenstapeling van om er op te glijden. Leuk dat de NS elk jaar een kleine attentie geeft aan reizi gers, behalve voor Jan Preenen dan, want die vindt dat ze nog méér voor hem over moeten hebben. Hij komt heel wat te kort, vooral omdat hij blind lijkt te zijn voor de nadelen van (het filerijden in) de auto en de voordelen van (het kunnen le- problemen in bepaalde wijken. Voorts wisselt de samenstelling van de buurt vaak, waardoor buren elkaar niet meer kennen. Overlast nu In dit artikel bedoelen wij met overlast de last die door buren in de nabije omgeving wordt veroorzaakt. Hierbij kunt u den ken aan geluid, stank, vervui ling, ongedierte en storend ge drag van of in de omgeving. We hebben het nu niet over ano nieme vormen van overlast zoals vandalisme, vernieling, agressie en dergelijke. Burenrecht Het wettelijk kader waarover we hier spreken is het burenrecht. Het zijn de regels die aangeven hoe buren zich moeten gedra gen ten opzichte van elkaar. Dit burenrecht is het geheel van re gels dat te vinden is in vele ver ordeningen rechterlijke uitspra ken en burgerlijk wetboek. Zo is er over het algemeen in elke APV (algemene plaatselijke ver ordening) een bepaling opgeno men over burengerucht. In het algemeen is er sprake van over last door burengemcht na elf uur 's avonds. Ook zijn er regels over erfafscheidingen door hek ken, overgroeiende bomen etc. De kern van dit burenrecht is samen te vatten als: 'buren heb ben rechten, maar ook plich ten'. De plichten laten zich om schrijven als: gij zult geen over last veroorzaken. Bij overlast spelen ook persoonlijke om standigheden een rol. Deze ma ken of je ergens wel of weinig tot geen last van hebt. Als je goed met je buren overweg kunt, kun je meer van ze ver dragen. Ook is het dan gemak kelijker om ze te vragen of het iets zachter kan. Wat te doen hij overlast In de eerste plaats is het belang rijk om precies te weten wat de overlast veroorzaakt en wie daar voor verantwoordelijk is. Een goed middel om hier achter te zen in) de trein. Aan de andere kant denk ik dat hij boft: hij heeft kennelijk zóveel geld dat hij niet beseft dat een OV-kaart goedkoper is dan het hebben van een auto. Bovendien komt er vast geen astma voor in zijn familie, anders zou het artikel 'Tja, die luchtvervuiling' (dat boven zijn stukje staat) hem aan het denken moeten zetten. J. van Malde, Leiden. komen is het bijhouden van een dagboekje. Hierin kunt u gede- taiDeerd bijhouden welke over last er is, op welk tijdstip en door wie dit veroorzaakt wordt. Een voorbeeld: elke zondag avond rond acht uur wordt er een volle vuilniszak door de bu ren van drie-hoog naar beneden gegooid. De vuilnisman komt pas maandagmiddag. Soms blijkt uit dit dagboekje dat het allemaal we mee valt, soms ook niet. De tweede stap is het zorg vuldig uitzoeken wie verant woordelijk is voor de overlast. Pas daarna kunt u zich gaan be raden over stappen om de over last te stoppen of te verminde ren. Gaat het om de buren als veroorzaker, gaat u dan met hen praten. IGes er wel een rus tig moment voor uit en zorg dat u zelf kalm bent en kunt blijven. Met boosheid en verwijten lukt het niet om een oplossing te vinden, waarmee beide partijen kunnen instemmen. Als praten niet helpt Het kan gebeuren dat praten niet helpt. Dan kan een bemid delaar misschien wel helpen om de vastgelopen situatie weer vlot te trekken. Vroeger zou de dominee of pastoor die rol heb ben vervuld. Nu is het de wijk of rayonagent met wie u hier over kunt praten. Ook iemand van het maatschappelijk werk of van een wijk- en diensten centrum of opbouwwerk kunt u raadplegen. Het is mogelijk dat praten en bemiddelen niet het gewenste resultaat opleveren. Dan wordt het tijd om officieel met de politie te gaan praten. Zij kunnen dan een waarschu wing geven of proces-verbaal opmaken. Heel soms kunnen ze zaken in beslag nemen. Verhuurder Een andere mogelijkheid, bij een huurwoning, is overleg met de huisbaas. Dat geldt zeker wanneer meerdere buren last hebben van dezelfde overlast. Het is ook verstandig als u zelf sl Recensente Susamie Lam- n mers bezocht op 1 novembei de voorstelling van Peer Mas- cini 'Frozen froglegs' in hel *- IAK-theater. Ze vond hel geen goede voorstelling. Eerst nu kreeg ik de recensie j1 t.a.v. de voorstelling 'Frozen froglegs' van Peer Mascini on- v der ogen. Vandaar deze late reactie. Ik heb de voorstelling j in die zin kunnen volgen, dat y ik er vaak voor heb gezeten en ze praktisch allemaal heb ge-, zien. Dat de eerste voorstelling in Leiden niet de beste in de reeks was, staat buiten kijf. Dat u er geen bal aan vond, is het goed recht van de recen sent, maar had daar dan over geschreven. Het enige dat uit t uw recensie spreekt is een kin- derachtig, leukdoenerig toon- 1 tje. Ronduit beledigend is het) j om iemand een cnarlatan tel 1 noemen en (hoezo smakeloos) 1 grapjes te maken over ie mands naam. Daarbij vind ik het verregaand om Mascini een ouwehoer te noemen. Want neemt u maar van mij aan, mevrouw Lammers, dat deze voorstelling met veel in tegriteit is gemaakt. Maar de reden waarom ik schrijf is ernstiger. Ten eerste heeft u het over 'bar-talk' en ten tweede over de zaak Vani Damme. Nu, beste mevrouw, Lammers de biertjes en de bar| zitten allang niet meer in dei voorstelling en de zaak Van Damme wordt al weken niet L meer aangeroerd. Maar waar-j om zou de naam Van Damme niet mogen vallen, dat vind ik nogal hypocriet. Grappen zijn R er nog nooit over de man ge- maakt. Alleen wil de actualiteit' f de waarheid wel eens inhalen, g waardoor iets dat werkelijk ge- y beurd is bijna onwerkelijk lijkt. c Maar ik geef toe, daar moet je y fantasie voor hebben. En dat, n mevrouw Lammers, heeft u t dus kennelijk niet. U heeft c heel ijverig Joyce Roodnat uit l het N.R.C. overgeschreven of u - heeft de hele voorstelling niet gezien. En dat vind ik pas echt smakeloos. Babette Mulder, Leiden. P.S. De directeur van het LAK vertelde ons, dat er die avond geen pers was, maar wellicht heeft hij u over het hoofd ge- Naschrift redactie: de direc teur van het LAK-theater kent onze recensenten kennelijk niet zo goed, want mevrouw Lam mers was wel degelijk aanwe zig). dan al het nodige geprobeerd 1 heeft. Ook is het raadzaam om bewijsmateriaal en getuigen te j hebben. In principe is de ver- huurder.verplicht om de huur der een ongestoord woongenot te verschaffen. Ernstige overlast verstoort dit woongenot. Echter, de meeste verhuurders zijn niet snel bereid stappen te onderne men tegen andere huurders. Als de woning eigendom is, kunt u dit laatstgenoemde middel ui teraard niet inzetten. Gerechtelijke procedure Een procedure aanspannen te gen bezorgers van overlast is de laatste mogelijkheid die wij hier willen noemen. Het is raadzaam dit van tevoren goed te overleg gen, bijvoorbeeld met een ad vocaat of medewerker van het bureau voor rechtshulp. De ge volgen kunnen namelijk groter zijn dan u had bedoeld of voor zien. Een gerechtelijke procedu re is niet goedkoop en de kans op succes staat van tevoren niet vast. Als u door de rechter in het ongelijk wordt gesteld, lacht de overlastbezorger in z'n vuistje. Kortom het is belangrijk om precies te weten of er sprake is van overlast en wat de mogelijk heden zijn om er wat aan te doen. Daarna is het goed om voor u zelf precies op een rijtje te zetten hoe zwaar de overlast weegt ten opzchte van de gevol gen. Een gerechtelijke procedu re behoort tot de mogelijkhe den, maar de effecten daarvan zijn niet altijd in te schatten. Gelukkig zijn veel ergernissen en problemen op te lossen wan neer je elkaar wat beter kent. Laat dat de eerste stap zijn. De Leidse Rechtswinkel afdeling wónen. P.S. in sommige gevallen van hinder door stank of verontrei niging kunt u onze afdeling milieurecht raadplegen. In lichtingen over spreekuurtij den en andere informatie: tel: 071-141516, maandag t/m vrij dag 10-16 uur. Van Enckevoirt tweede kardinaal In de krant van zaterdag 26 november stond op de pagina Kerk en Samenleving een kadertje over de zeven kardinalen die Nederland tot nog toe heeft gekend. Als eerste wordt daarin genoemd Willem van Enckevoirt en als tweede Adriaan Floriszoon Boeyens. Het stukje in uw krant over zeven kardinalen is wel interessant, maar de volgorde van de nummers 1 en 2 kloppen niet. Adrianus Floriszoon Boeyens en Willem van Enckevoirt waren vrienden en studeerden beiden in Leuven. Willem van Enkevoirt vertrekt naar Rome en Adrianus komt uiteindelijk in Spanje terecht aan het hof van Karei de Vijfde, alwaar hij diens kinderen onderricht. Waar schijnlijk heeft Willem in Rome een goed woordje voor zijn vriend Adrianus gedaan, die wordt verheven tot kardinaal en bij de dood van de toenmalige paus uiteindelijk tot paus wordt gekozen. Het had nogal wat voeten in de aarde voordat Adrianus in Rome arri veerde. Hij was van goede wil, maar zijn ambtsperiode was erg kort. Hij heeft maar één kardinaal benoemd en dat was zijn vriend Willem van Enckevoirt. En dat die in 1523 tot kardinaal benoemd is, klopt beter met de feiten. Willem van Enckevoirt was dus niet de eerste, maar de tweede kardinaal of kerkprins van Nederland. J.F. Verhagen, Leiden. WEER EEN DEEL VAN DE N11 OPEN' Een paar weken geleden ging v i deel van de N11 open. Is de rijksweg in aanleg 'bedreigender' dan de HSL? FOTO LOEK ZUYDERDUIN In het artikel 'Weg Leiden-Alphen be dreigender dan de HSL' van de hand van Koos van Wees, laat professor Smook zijn licht schijnen over het Groene Hart. Hij is somber over dat Groene Hart en terecht, want dit gebied, dat nog steeds beleidsmatig gezien een streep voor heeft op andere gebieden, wordt van alle kanten bedreigd. Vooral de oprukkende woningbouw en de infrastructuur, zoals de weg Leiden-Alphen, ziet hij als vijan den van het Groene Hart. De heer Smook maakt echter een denkfout als hij de HSL niet als een be dreiging ziet van het Groene Hart. Een westelijke ligging van de HSL, dus het tracé B3 langs Zoeterwoude, Leiderdorp en Hoogmade, is volgens hem een grote re bedreiging dan een oostelijk tracé dat meer door het Groene Hart loopt. Het gevaar van verstedelijking dreigt volgens de logica van Smook meer bij de weste lijke dan bij de oostelijke ligging. Vreemd, want juist bij een oostelijke lig ging van de HSL wordt een groter gebied doorsneden en dreigt verstedelijking in een groter deel van het Groene Hart. Het dichtslibben van dit gebied kan juist voorkomen worden door de infrastruc tuur te bundelen en niet door die infra structuur te spreiden, bijv. door de HSL oostelijk van Zoetermeer aan te leggen. Gelukkig vraagt ook de heer Smook zich af of er werkelijk behoefte is aan de HSL. Naar mijn mening wordt de twijfel daarover steeds groter. En terecht, want de onderbouwing van de plannen van het kabinet is bijzonder slecht, ondanks de omvang van de nieuwe HSL-Nota. Een hogesnelheidslijn over het bestaan de spoor is dan ook nog steeds een reële optie die serieus bekeken moet worden. A. Dorrestein, voorzitter stichting Geen HSL door het Groene Hart, Hazerswoude-Dorp. Indien u reageert op een artikel in deze krant, wilt u dan in uw ingezonden brief uw naam, adres en woonplaats vermel den, evenals de datum waarop het betreffende artikel werd gepubliceerd? Brieven worden in het algemeen in deze krant onderte kend met naam en woonplaats. De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden brie ven in te korten en plaatsing van brieven te weigeren. - .v ÜKfëii -

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 22