Wassenaar en Voorschoten vinden elkaar ocsdriipK Doesdrupje op de markt Frauderende ambtenaar deed dienstverlening voor niets Leiden Regio Misverstanden over kunstwerk Jan Wolkers Twee extra namen op verzetsmonument v Rijnlands Lyceum Wassenaar voert tweetalig onderwijs in Ifil AE/L E® TLVbU 18 VRIJDAG 2 DECEMBER 1994 Gewonde bij aanrijding oegstgeest Een 49-jarige man uit Abcoude is gisteravond in zijn auto aangereden op de kruising van de Rijnsburgerweg en de Rijnzichtweg. De Abcoudenaar kreeg omstreeks 19.00 uur geen voorrang van een 47-jarige automobilist uit Warmond die op de Rijnsburgerweg in de richting van Oegstgeest reed. Na de aanrij ding moest de man uit Abcoude naar het AZL worden overge bracht met kneuzingen aan nek en rug. Beide auto's waren total loss. De brandweer moest naderhand het wegdek schoonspui- Twee ongelukken op een kruispunt wassenaar Op het kruispunt Rozenweg-Rijksstraatweg in Was senaar zijn gisteren twee bijna identieke botsingen voorgevallen, waarbij een zwaargewonde viel te betreuren. Een 31-jarige Haagse automobilist reed omstreeks 15.00 uur op de Rijksstraat weg in de richting van zijn woonplaats. Ter hoogte van het ge noemde kruispunt kwam een auto uit tegenovergestelde rich ting van de secundaire weg aanrijden. De 40-jarige bestuurder uit Amsterdam zag een verkeerslicht over het hoofd en reed de straatweg op waarbij hij de auto van de Hagenaar in de flank ramde. De 31-jarige moest met zwaar inwendig letsel naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden worden vervoerd. Beide auto's waren total loss. Eerder op de dag had op dezelfde plek een soortgelijk ongeval plaats. Daarbij raakte niemand gewond. Beide dorpen voelen voor samenwerking Wassenaar en Voorschoten gaan komend voorjaar op nieuw praten over samenwerking. Deze week bleek uit informeel overleg tussen de colleges van B en W dat de twee dorpen veel gemeen hebben. De Wassenaarse ge meenteraad nam op 31 oktober met algemene stemmen een motie aan waarin werd gepleit voor een verregaande toenadering tot Voorschoten. Het villadorp heeft een be gerig oog laten vallen op de oosterburen, vooral uit angst voor het grote Den Haag. Voorschoten liet deze week doorschemeren ook 'in' te zijn voor samenwerking. oegstgeest loman leefmans Het kunstwerk dat Jan Wolkers gaat maken voor de Overveer- polder wordt géén verzets- of herdenkingsmonument. Dat benadrukt de gemeente Oegst geest in een brief. Volgens de gemeente zouden er misver standen zijn ontstaan over de functie van het nieuwe werk van Oegstgeests bekendste Het misverstand is waar schijnlijk ontstaan omdat het glazen ontwerp de naam 'vrou wen in verzet' krijgt en komt te staan in het nieuwe wijkje ach ter zwembad Poelmeer, waar de straatnamen naar verzetshelden worden vernoemd. Maar het het bos van Wijc- kerslooth, waar ondermeer de herdenking op 4 mei wordt ge houden, blijft het 'enige echte' herdenkingsmonument. Half november bracht A. La bordes, voorzitter van de Oegst- geestse kunstcommissie, het nieuws dat schrijver/kunstenaar Wolkers bereid was gevonden voor tussen de 60.000 en 80.000 gulden een kunstwerk voor zijn geboorteplaats te maken. La bordes liet weten dat Wolkers het kunstwerk niet vóór 4 en 5 mei af zou hebben. Waarschijn lijk door het noemen van deze data, ontstond bij een aantal Oegstgeestenaren het idee dat er een nieuw herdenkingsmo nument in de maak was. De ge meente probeert die gedachten- kronkel nu recht te trekken. wassenaar/voorschoten Zoals het er nu naar uit ziet wordt Wassenaar over drie jaar bij de residentie ondergebracht in het stadsgewest Haaglanden. De toenadering tot Voorschoten is voor het Wassenaarse ge meentebestuur een poging om te voorkomen dat het dorp on der de voet wordt gelopen door de grote stad. Tijdens het jaarlijkse informe le overleg tussen de bestuurders van de buurdorpen kwam ook Voorschoten tot de conclusie dat een samenwerking nuttig kan zijn. Beide partijen gaan daarom eens precies op een rij tje zetten op welke punten ze kunnen gaan samenwerken. Als ze hun huiswerk hebben ge daan, komen de bestuurders op korte termijn weer bij elkaar. Voorschoten en Wassenaar verschillen eigenlijk alleen mening over de aanleg rijksweg 11-west. Wassenaar ziet die verbinding graag ko men, Voorschoten is er abso luut tegen. De twee burgemees ters zien dat echter niet meer als en struikelblok voor de sa menwerking. Ze hebben afge sproken over dit soort kwesties altijd eerst te gaan overleggen, in plaats van er ruzie over te gaan maken. Voorschoten en Wassenaar werken op bepaalde punten al samen. Zo bestaat er een losse regeling voor de brandweer. Wassenaar werkt op dat gebied samen met de Haagse regio, maar omdat de brandweerkorp sen van de twee gemeenten el kaar sneller kunnen bereiken dan die van de gemeente Den Haag kan van de bestaande re geling worden afgeweken. voorschoten op het verzets- de Julianalaan in Voorschoten wordt waar schijnlijk uitgebreid met twee namen. Het gaat om twee Voor schotenaren die in de Tweede Wereldoorlog in Indonesië in dienst van het Nederlandse le ger het leven lieten. Piet War- menhoven was marinier op de kruiser Java. Bij de slag in de Ja- vazee werd de Nederlandse vloot, ondanks het heldhaftige optreden van schout-bij-nacht Karei Doorman, getorpedeerd door de oppermachtige Japanse vloot. Leo van der Werf was onder wijzer op de katholieke Jon gensschool in Voorschoten. Voor de oorlog ging hij naar Ne derlands Indië om daar les te geven. Hij werd ondanks zijn leeftijd opgeroepen voor mili taire dienst en maakte deel uit van het garnizoen op Ambon. Toen dit eiland in januari 1942 door Japanse troepen onder de voet werd gelopen kwam Van der Werf in een kamp terecht, waar hij in maart 1942 aan de ontberingen overleed. Verzetsman L. van der Bijl heeft zich in het verleden ook al eens sterk gemaakt voor uitbrei ding van de lijst namen. Aange zien de oorlog inmiddels bijna vijftig jaar geleden eindigde acht hij de tijd rijp voor een nieuwe poging. „Die namen hadden er bij de bouw van het monument al op moeten staan, maar het probleem was dat het ging om twee mannen die wer den vermist en aan het eind van de oorlog nog niet officieel dood waren verklaard." Om ruimte te maken voor de twee extra namen moeten de jaartal len '1940-1945' worden ver plaatst. „Verder hoeven er geen namen meer bij te komen, dus het is een eenmalige operatie. Om te voorkomen dat er straks mensen komen die nog een omgekomen familielid op het monument willen hebben is het de bedoeling dat er nog een tekst bijkomt: 'Gedenk alle dorpsgenoten die stierven door terreur en oorlogsgeweld'. Op die manier heb je dan iedereen herdacht, ook de Voorschotena ren die bijvoorbeeld in Duits land omkwamen toen ze daar te werk waren gesteld", zegt Van der Bijl. - .Lyjrr ''VMH f. j Verzetsman L. van der Bijl (77) wil twee extra op het verzetsmonument. De gemeente Voorschoten heeft zich in principe bereid ge toond om de veranderingen op het monument aan te brengen. Ook wil de gemeente het monu ment met schijnwerpers gaan belichten. Overigens is Van der Bijl geen principiële tegenstander van verplaatsing van het monu ment, als de omstandigheden daartoe aanleiding geven. „Ik ben er toch bang voor dat straks, als het nieuwe jongeren centrum in het gemeentehuis in gebruik wordt genomen, het monument een soort urinoir wordt. Wat is er dan op tegen FOTO LOEK ZUYDERDUIN om het monument bij de Dorpskerk aan de Voorstraat neer te zetten. Dat is een veel mooiere plaats, zichtbaar voor iedereen, terwijl het nu aan een drukke verkeersweg staat, en er zelden iemand voorbijloopt", aldus de voormalige verzets- |tps Kruidenbitter Leijderdorp officieel gepresenteerd De Doesbrug anno 1887. Deze foto siert de kruik met het Leiderdorpse kruidenbitter die gisteren officieel werd gepresenteerd. Niet voor niets staat de de laatste tijd veel besproken Leiderdorpse brug op de kruik, want het kruidenbitter heeft de naam 't Doesdrupje gekregen. Het drankje is een idee van bedrijfsleider Rien van der Lans van Gall Gall uit de Leiderdorpse Winkelhof. „Vooral van watersporters kregen we nogal eens de vraag of wij iets typisch Leiderdorps verkochten. Daar ben ik over na gaan denken en op een gegeven moment kwam het idee voor een Leiderdorps kruidenbitter bovendrijven", vertelt Van der Lans. „Bij mijn weten het eerste echte Leiderdorpse produkt dat op de markt komt. Be wust heb ik gekozen voor de naam Leijderdorp, zoals die in 1584 werd geschreven. Dat geeft naar mijn idee ook iets aardigs aan het etiket." De naam van het drankje en het ontwerp van het fraaie etiket is eveneens bedacht door Van der In navolging van gelijknamige school in Oegstgeest partnerscholen op het program ma en kunnen de leerlingen uit eindelijk ook een aantal weken volledig meelopen op de scho len in Engeland. Volgens Mos is de belangstelling voor tweetalig onderwijs groot in Nederland. „Uiteindelijk komen er tiental len scholen die op deze manier les gaan geven. In Duitsland en Frankrijk zijn er al honderden", voorspelt hij. „We merken op school dat er vanuit de ouders veel belangstelling is." Het Rijnlands Lyceum in Was senaar gaat vanaf volgend schoolseizoen tweetalig onder wijs geven voor havo-, athene um- en gymnasiumleerlingen. Voor wie de Engelse taal net zo goed wil leren beheersen als de Nederlandse worden straks in de brugklas de vakken drama, geschiedenis en aardrijkskunde in het Engels gegeven. Boven dien staat er een paar uur extra Engels op het lesrooster. Het Rijnlands Lyceum is met de in voering van tweetalig onderwijs naast het reguliere onderwijs de zesde school in Nederland die een dergelijk programma heeft. De gelijknamige zusterschool in Oegstgeest geeft ook al les in twee talen. „Je hoeft beslist geen genie te zijn om als leerling tweetalig onderwijs te volgen", zegt rec tor Jaap Mos. „Wat wel telt is dat de leerlingen talen leuk moeten vinden en bereid zijn wat extra inspanning te verrich ten." Hij verwacht dat voor het nieuwe schoolseizoen zo'n twintig leerlingen zich zullen aanmelden voor tweetalig on derwijs. Zij zullen drect worden 'ondergedompeld' in de Engelse taal. „De eerste paar weken zal het geleidelijk gaan, maar we verwachten dat de lessen waar het om gaat in november volle dig in het Engels kunnen wor den gegevenaldus Mos. „Het kan. Je staat er versteld van hoe snel kinderen talen oppikken." Uitwisselingen De tweetalige leerlingen komen gedurende hun carrière op school regelmatig in contact met Engelstaligen. Zo staan er sportuitwisselingen met Engelse Het Rijnlands Lyceum belegt op dertien december een infor matie-bijeenkomst voor ouders en directeuren van basisscho len. Tijdens de bijeenkomst, die om acht uur 's avonds begint, wordt ingegaan op het onder wijs en er komen ook de kosten en de mogelijkheden om een beurs voor de extra activiteiten aan de orde. Kerstactie voor zustergemeente van Oegstgeest Lans. „Heel wat namen passeerden de afgelopen weken de revue en uiteindelijk bleven er drie over: Munnikendrank, Engelenbitter en 't Does drupje. Dat laatste werd het uiteindelijk. De brug en ook de Does zijn uiteindelijk zeer bekend bij iedereen die wel eens in de Leiderdorp komt. De kleuren zijn uitgevoerd in zilver, blauw en rood. Dat zijn ook de kleuren van het Leiderdorpse wa pen." Het produkt is voor de Leiderdorpse vestiging van Gall Gall geproduceerd door Wed. G.J. Vis ser in Schiedam. Volgens het etiket is het kruiden bitter getrokken van de fijnste kruiden geselec teerd volgens oude receptuur. Het zit in een ste nen kruik van 70 centiliter. Voor liefhebbers is er een cadeaudoos, waarin de kruik en twee stenen napjes. De presentatie van de kruidenbitter had giste ren een officiële tintje. De eerste kruik werd aan geboden aan Leiderdorps burgemeester M. Zon- nevylle. De werkgroep Oegstgeest-Grod- zisk is gestart met een kerstactie voor een grote basisschool in de Poolse zustergemeente. Hij pro beert een aantal docenten van de school voor een stage naar Oegstgeest te halen. levens wordt er lesmateriaal ingeza meld. Voor de actie is het giro nummer van de gemeente Oegstgeest opengesteld. De relatie tussen Oegstgeest en Grodzisk, een stadje vlak over de grens met Duitsland met ongeveer 18.000 inwoners, stamt uit 1990. Een aantal bur gemeesters van Poolse steden kwam hier de verkiezingen vol gen. Die van Grodzisk werd min of meer willekeurig aan Oegst geest gekoppeld en dit leidde uiteindelijk tot de oprichting van een stedenband in septem ber van het vorig jaar. Een paar uitwisselingen volg den. Tijdens een daarvan werd door de Oegstgeestse werk groep een bezoek gebracht aan de Skola Podstawona met zo'n 900 leerlingen in de leeftijd van zeven tot vijftien jaar. Daar bleek dat scholieren die in Ne derland het bijzonder of spe ciaal onderwijs (moeilijk op voedbaar, lichamelijk of geeste lijk gehandicapt) zouden volgen in Polen het reguliere school systeem doorlopen, met alle problemen van dien. De werkgroep wil nu een paar leraren uit Grodzisk in Leiden en Oegstgeest kennis laten ma ken met de werkwijze op scho len voor bijzonder onderwijs. Daarvoor hebben zich reeds zes scholen aangemeld, zoals de Van Voorthuyzenschool, de Pancrasschool en de Prof. dr. Leo Kannerschool. De stage van een week staat voor half februa ri op het programma. Skola Podstawona kampt ook met een gebrek aan modem lesmatariaal. Daarvoor wil de werkgroep een inzamelingsactie houden. Het gaat ondermeer om een tv en andere electroni- sche apparatuur, spelletjes voor buitenschoolse opvang, tim mergereedschap en fietsen. Een deel daarvan moet nieuw wor den aangeschaft en daarvoor is gironummer 44808 van de ge meente opengesteld. Giften moeten wel voorzien zijn van een vermelding dat het voor Grodzisk is. Verder wordt de mogelijkheid bekeken of een aantal zaken op het verlanglijstje van de Poolse school tweedehands verkregen kan worden. Om het goede voorbeeld te geven heeft burge meester S. Scheenstra reeds een naaimachine toegezegd. Goede ren van kleine omvang worden aan de leraren die in februari naar Nederland komen aange boden. Grote spullen zullen waarschijnlijk met een speciaal transport worden vervoerd. BOUWPLANNEN? OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN, WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk deceuninch Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maal gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-cortiflcaat/VKG-keuf. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. deceuninck 0 den haag/voorschoten frank buurman De 44-jarige ex-ambtenaar van de ge meente Voorschoten die vorig jaar werd veroordeeld wegens corruptie heeft voor niets dienstverlening ge daan. Dat bleek gisteren op de zitting van het Gerechtshof in Den Haag. De man had er geen rekening mee gehou den dat de officier van justitie tegèn het vonnis in beroep zou gaan. Giste ren stond hij daarom opnieuw terecht. De Voorschotenaar werd in eerste instantie veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, te vervangen door 240 uur dienstverlening. Verder kreeg hij een voorwaardelijke gevangenisstraf. De officier van justitie had twee jaar gevangenisstraf geëist. In de veronder stelling dat de zaak daarmee afgedaan was ging de voormalige ambtenaar via de reclassering aan de slag bij de Leid- se Rechtswinkel. Toen hij daar bijna 240 uur gewerkt had bleek dat hij we derom moest voorkomen. De advocate van de Voorschotenaar probeerde gisteren het hoger beroep nietig te laten verklaren. De president van het Gerechtshof, A. Borgart, wees dat verzoek echter af. Volgens Borgart had de man kunnen weten dat het openbaar ministerie de uitspraak niet accepteerde en in hoger beroep was gegaan. De Voorschotenaar liet zich aan het eind van de tachtiger jaren omkopen door een Leidschendamse aannemer. De man was juridisch medewerker op de gemeentesecretarie. Hij bemiddelde bij de aankoop van bouwgrond aan de Benvenutolaan en vroeg daarvoor 200.000 gulden van de aannemer, ie mand die hij kende via de Leidschen damse carnavalsvereniging. Uiteinde lijk kreeg hij 114.000 gulden, geld waarmee hij een dure Amerikaanse au to en aandelen kocht. Ook trachtte hij zelf een kavel grond aan de Ben- venutolaan te kopen, maar dat ging uiteindelijk niet door. De zaak kwam pas in de negentiger jaren aan het licht, toen de boeken werden gecontro leerd. De Voorschotenaar werd op staande voet ontslagen. Inmiddels werkt hij weer, via een uitzendbureau. „Ik heb er veel spijt van. Indertijd dacht ik dat het wel kon. Nu weet ik beter, het zal me nooit meer overkomen", verklaarde hij gisteren voor het Gerechtshof. De offi cier van justitie stelde dat de man beter had moeten weten. „Je mag toch aan nemen dat een ambtenaar weet wat hij doet. Dit is gewoon corruptie, anders kan ik het niet noemen, puur uit zijn op winstbejag, misbruik maken van je positie. Hier moet een zware straf op volgen, die anderen zal afschrikken." De officier eiste vijftien maanden ge vangenisstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk, met aftrek van voorar rest. De advocate van de verdachte be pleitte een mild vonnis. „Ik wil er op wijzen dat een frauderende L.eider- dorpse ambtenaar van grondzaken on langs drie maanden gevangenisstraf voorwaardelijk kreeg. Dat is een verge lijkbaar geval. Verder zijn mijn cliënt en zijn gezin door alle publiciteit on derhand wel genoeg gestraft. Een on voorwaardelijke gevangenisstraf is fu nest, nu hij probeert weer een nieuw bestaan op te bouwen. Ik hoop dat het hof toch de inmiddels verrichte dienst verlening in' aanmerking wil nemen. Anders is mijn cliënt bereid opnieuw dienstverlening te doen, om een ge vangenisstraf te ontlopenaldus de advocate. Het hof zal spraak doen. VRIJE TIJD LEIDEN Gemeentearchief. De Vereni ging van vrienden van het Ge meentearchief van Leiden orga niseert dinsdag 6 december een lezing over digitalisering van ar chiefmateriaal. Drs H.D. Tjalsma van het Nederlands Historisch Data Archief legt uit over de in voering van archiefgegevens in de computer. De lezing wordt gehouden in het Centraal Faciliteitengebouw van de Rijksuniversiteit, zaal 147, Cleveringa-plaats (het Witte Singel-Doelencomplex), aan vang 20.00 uur. De toegang is gratis. Protestactie. 1 let COC Leiden organiseert samen met Amnesty International op donderdags december een schrijfactie tegen discriminatie van homoseksue len in Albanië. Aanleiding hier voor is de arrestatie en mishan deling van drie homo-activisten in Albanië op 14 en 15 oktober. Mensen kunnen aan de hand van een door Amnesty Interna tional opgestelde voorbeeldbrief hun protest tegen de acties van de Albanese politie kenbaar ma ken. De schrijfavond wordt ge houden bij het COC Leiden aan de Langegracht 65 om 20.00 uur. Voor meer informatie: 071 - 220640.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19