Forse daling aantal werkzame priesters 'Honden van de Heer' moeten hun Nijmeegse burcht verlaten Kerk Samenleving Bram Grandia nieuwe pastor van de IKON Acht Mei Beweging zit bij LPO op publieke tribune T™Bsié: cr si VRIJDAG 2 DECEMBER 1994 BUITENLAND KORT Homo-actie De Anglicaanse Kerk in En geland heeft geïrriteerd gere ageerd op een actie van de homogroepering Outrage om tijdens een demonstratie tien met name genoemde bis schoppen aan te merken als homoseksueel. Geestelijken zeiden gisteren dat er geen enkele grond is om aan te nemen dat Outrage gelijk heeft. De woordvoerder van de homogroepering, Peter Tatchell, kon zelf ook niet bevestigen dat zijn informa tie klopt. Wel zijn er volgens hem 'aanhoudende berich ten uit kerkelijke bron' die erop wijzen dat de betrokken bisschoppen iets met homo seksualiteit hebben of had den. Insinuaties 'Kwaadwillige insinuaties', reageerden diverse kerklei ders. „Ik denk niet dat het debat over homoseksualiteit met zo'n verschrikkelijke manifestatie is gediendal dus bisschop Nigel Mc- Culloch van Wakefield. Ook bisschop John Oliver van Hereford sprak schande van de actie die woensdag voor het Church House in Londen werd gehouden. Tatchell en de zijnen wilden de synode, die deze week bijeenkomt, wijzen op de 'hypocrisie' van de kerk, die homoseksualiteit afwijst. 'Vertel ze de waar heid', stond boven de plakkaten waarop de namen van de vermeende homo bisschoppen prijkten. Orthodoxe Kerk De Evangelische Kerk in Duitsland en de Servisch-Or- thodoxe Kerk zijn geen stap dichter bij elkaar gekomen over de verhouding kerk staat. Dit blijkt uit het com muniqué van EKD-bisschop Rolf Koppe, verantwoordelijk voor buitenlandse betrekkin gen, die begin deze week met patriarch Pavle in Belgrado sprak. De EKD had de Servi sche kerk in augustus ervan beschuldigd de oorlog in voormalig Joegoslavië 'met al zijn wreedheden en bloedba den'. te legitimeren. De kerk laat zich gebruiken als in strument van die nationalis tische groeperingen 'die compromisloos hun eigen doelen nastreven'. De EKD reageerde daarmee op een verklaring van de servisch- orthodoxe bisschoppencon ferentie. Die riepen in juli de Serviërs op de Servische 'rechten' in Bosnië te verde digen. De bisschoppen ver oordeelden het vredesplan voor Bosnië, waarbij de Bosnische Serviërs een deel van het door hen veroverde gebied zouden moeten af staan. Volgens de verklaring is de verovering van grond gebied rechtmatig. Leed I Iet afstaan van veroverd grondgebied is als gevolg van de gewelddadige conflicten tussen de etnische groepen in Bosnië nog niet aan de or de, aldus Koppe. Hij had zijn gesprekspartners erop gewe zen dat Duitsland na de Tweede Wereldoorlog de aanspraak had laten vallen op grondgebied dat inmid dels deel van Polen was ge worden. Het leed dat de be volkingsgroepen elkaar in het verleden hebben aangedaan, zit nog te diep. De Servisch- Orthodoxe Kerk ontkende in het gesprek dat zij het stre ven naar een Groot-Servisch rijk of naar een Servisch land dat op onrechtmatige wijze zijn eenheid heeft gekregen, steunt. Wat de Kerk dan wel voor een vreedzaam samen leven tussen Serviërs, Kroaten en Moslims kan doen, werd niet duidelijk, al dus Koppe. Rooms-kcitholieke geestelijken vergrijzen snel Het aantal werkzame priesters in de zeven rooms-katho- lieke bisdommen van Nederland is in 1993 met 155 (7,7 procent) gedaald tot 1851. Deze forse afname, die de kerkleiding wel had voorzien, is vooral veroorzaakt door vergrijzing onder de geestelijken. ratie een keer moest stoppen. „Er is wel enige jonge aanwas, maar vooral in de jaren '70 en '80 zijn er heel weinig priesters gewijd." Tegenover de daling van het aantal priesters staat de onder hand vertrouwde toename van het aantal (niet-gewijde) pasto raal werk(st)ers: in 1993 nam hun aantal met 37 (6,2 procent) toe tot 633. Ook kwamen er meer permanente diakens. Vertrouwd is ook de daling van het totaal aantal katholie ken: in 1993 nam hun aantal met ruim 10.000 (0,2 procent) af Dit blijkt uit cijfers van het on derzoeksbureau KASKI die gis teren door het secretariaat van de RK Kerkprovincie zijn gepu bliceerd. In de jaren 1991 en 1992 was de daling van het aan tal actieve priesters veel kleiner, namelijk respectievelijk 87 en 37. Met de versnelde afname van het aantal priesters is in de be leidsplannen van de bisdom men al rekening gehouden, al dus de woordvoerder. Het was dat de oudere gene- tot ongeveer 5,5 miljoen. Op dit moment staat 36 procent van de totale Nederlandse bevolking te boek als rooms-katholiek. Het misbezoek, gepeild tij dens twee weekeinden in maart, nam eveneens verder af van 12,6 tot 12 procent van alle gelovigen. In de afgelopen tien jaar is het aantal kerkgangers met een kwart gedaald. Een doorsnee parochie kon in 1985 nog op 500 regelmatige kerkbe zoekers rekenen. Dat aantal is inmiddels gedaald tot 360, zo heeft KASKI berekend. Het onderzoeksbureau verge leek ook de verschillen tussen stad en platteland, waaruit blijkt dat dorpelingen vaker naar de kerk gaan en meer in de kerk trouwen dan stedelingen. Ook laten zij vaker hun kinderen dopen, vormen en voorberei den op de eerste communie. HILVERSUM. ANP De IKON heeft de gerefor meerde predikant ds. Bram Grandia uit Amsterdam be noemd als pastor bij de inter kerkelijke omroep. Grandia (46) vervult per 1 februari 1995 de vacature die was ontstaan door het vertrek van ds. Hans Stolp. Grandia is vanaf 1981 predi kant in de Amsterdamse Kei- zersgrachtkerk. Sinds 1992 is hij voor een deel vrijgesteld om werk te verrichten voor de plaatselijke raad van kerken. Eerder was hij voorganger in Westervoort-Zevenaar en werkzaam in het godsdienst onderwijs aan openbare scho len. De nieuwe IKON-pastor stu deerde theologie aan de Vrije Universiteit, waar hij zich spe cialiseerde in de praktische theologie. Hij publiceerde en kele boeken en trad herhaal delijk op in uitzendingen van NCRV en IKON. Grandia is lange tijd voorzitter geweest van de vredesorganisatie Kerk en Vrede. Het IKON-pastoraat wordt uitgeoefend door twee predi kanten. De andere pastor is ds. Judith van der Werf. COC-penning voor pater van Kilsdonk AMSTERDAM Pater Jan van Kilsdonk krijgt dit jaar de Bob Angelo-penning van de Nederlandse vereniging tot integratie van homoseksualiteit COC. De 77-jarige pastor ont vangt de onderscheiding voor zijn steun en hulp aan talloze homo's en lesbiënnes. „Met zijn werk neemt hij een unieke posi tie binnen de Rooms-Katholieke Kerk in", zo prijst het COC-be- stuur Van Kilsdonk, die van 1958 tot 1982 studentenpastor in de hoofdstad'was. „Hij is een geziene doch bescheiden ver schijning in de homoseksuele cultuur en gemeenschap." Gestolen schedel Geert Groote terug in Broederenkerk GUIDO DE BRUIN In de duistere entree van het Al- bertinum hangt boven een bos verwelkte bloemen een afbeel ding van Dominicus, de stichter van de orde die het klooster be woont. Aan zijn voeten staat een hond met een brandende fakkel in zijn bek. Pater D. van Ooijen legt het typisch domini caanse grapje uit: als je in het Latijn 'domini canes' als twee woorden schrijft, betekent het 'honden van de Heer'. Voor de twintig paters die nu nog in het Albertinum wonen is het echter geen tijd voor grap jes. Hun als een trotse burcht gebouwde klooster gaat op 1 ja nuari over in handen van een projectontwikkelaar. De meren deels bejaarde bewoners, onder wie de tachtigjarige theoloog Edward Schillebeeckx, zoeken nog naar vervangende huisves ting. Van Ooijen, overste van de dominicanen in Nederland, ver baast zich over de ophef die er rond de verkoop van het ge bouw ontstaan is. Blijkbaar komt de sluiting van dit rooms- katholieke bolwerk, jarenlang de zetel van de theologische fa culteit in Nijmegen, voor velen als een schok. Het Albertinum genoot bekendheid als onder komen voor instellingen als het Titus Brandsma Instituut voor de studie van spiritualiteit, het Instituut voor Oosters Christen dom en het rooms-katholieke weekblad De Bazuin. Zelf blijft Van Ooijen er nuch ter onder. „Natuurlijk is het niet leuk dat wij hier weg moeten. Maar de vraag is: kun je het ver- Het liefst zouden de overgeble ven paters de band met het kloosterterrein behouden. In de tuin liggen ongeveer 250 mede broeders begraven. Met de ge meente Nijmegen wordt ge sproken over de mogelijkheid om op het terrein een klein ge bouw voor de twintig dominica nen neer te zetten. De architect Eduard Cuypers ontwierp het klooster, genoemd naar de middeleeuwse domini caanse theoloog Albertus Mag nus, in 1932 als een burcht met vijf torens. Kloosters waren vol gens hem 'sterke schansen waarin tot behoud van de mas sa gebeden en gestreden wordt'. Het Albertinum staat dan ook 'als van de weg afgewend en in zichzelf gekeerd, als een geeste lijke gemeenschap'. Op de be gane grond versterken de hoge ramen de sfeer van afzondering. In de gangen en trappenhuizen valt alleen indirect licht binnen. DEVENTER GPD Het Albertinum in Nijmegen. klaren, of is het een ramp?" De bebaarde pater kan het verkla ren. „Er zijn geen monniken meer. Dat kun je wel willen, maar dat is vechten tegen de' zonsondergang. We zouden alle dominicanen in Nederland in foto dit gebouw kunnen onderbren gen. Dat heeft echter geen zin, want we hebben werkzaamhe den in het hele landt" „Wij verdwijnen niet van de aardbodem", relativeert Van Ooijen het lot van de bewoners. Terwijl de nieuwe eigenaar het Albertinum gaat verbou wen, mogen de dominicanen nog geruime tijd in een deel van het gebouw blijven wonen. Na de verbouwing wordt het kloos ter een studentenhuis. „Je zou kunnen zeggen dat het Alberti num zijn oorspronkelijke be stemming weer terugkrijgt", zegt Van Ooijen met een zweem van ironie in zijn stem. Van Ooijen realiseert zich echter terdege dat de burcht van de dominicanen van karak ter zal veranderen. „Je moet al tijd concessies doen. Maar mo numenten worden nooit in stand gehouden zonder nieuwe bestemming. Zonder bestem ming vergaat alles." Een berouwvolle dief heeft de sinds 1980 vermiste schedel van Geert Groote terugbezorgd bij de Deventer Broederenkerk. Koster Nico Geelen trof het on geschonden reliek om 10.45 uur aan in een kartonnen doos met zaagsel en papier, die behoed zaam achter het afgesloten toe gangshek was neergezet. Afzen der onbekend. Veertien jaar ge leden betekende de raadselach tige verdwijning een flinke op schudding. „Ik dacht eerst dat het een grap was", vertelt Geelen een paar uur na zijn verrassende vondst, die voor de St. Lebuï- nus-parochie een enorme op luchting betekent. Helemaal ze ker was Geelen niet van zijn zaak. Hij benaderde pater Gem- meke die destijds de diefstal ontdekte en die kwam met en kele gedetailleerde foto's op de proppen. De hervonden schedel ligt nu veilig in de kluis van de kerk. De waarde van het ruim zeshonderd jaar oude reliek is volgens Geelen niet in geld uit te drukken. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Bedankt: voor Ga pel Te aan den IJssel: G.Th. Vollebregt te Sassenheim. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepbaarstelling: J.F. de Leeuw, Wilhelminastraat 5-11, 1054 VTAm- Zoetermeer. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Wolphaartsdijk: J. Ka- De Acht Mei Beweging zit dit weekeinde bij het Lande lijk Pastoraal Overleg (LPO), dat zich over de dialoog in de Rooms-Katholieke Kerk buigt, op de publieke tribu ne. De koepelorganisatie van progressieve rk-organisa- ties. die op een uitnodiging wachtte, had verzuimd zich tijdig aan te melden. Het LPO-bestuur, dat op een aan melding wachtte, besloot daarop de Acht Mei Beweging niet als 'gecoöpteerd lid' uit te nodigen. Gecoöpteerde leden kunnen aan alle zittingen, dus ook aan de besloten groepsgesprekken, deelnemen. De perschef van de Acht Mei Beweging kan vanaf de pu blieke tribune alleen de plenaire zittingen bijwonen. Het LPO-bestuur, dat op 23 november bijeenkwam, was op dat moment 'niet op de hoogte van uw belang stelling óm als lid tot het LPO te worden toegelaten', schrijft secretaris mr. W.H. van Zundert deze week aan de AMB. Op 26 oktober had drs. G. Hoeve, beleidsme dewerkster van de AMB, telefonisch contact met hem gehad, onder meer over de mogelijkheid tot het bijwo nen van het LPO. Het LPO-bestuur heeft zeven van de negen plaatsen voor organisaties reeds toegewezen, onder meer aan de Mariënburgvereniging en de Stichting Bouwen aan de Nieuwe AardeKatholieke Charismatische Vernieuwing. De laatste twee plaatsen kunnen worden toegewezen aan de Acht Mei Beweging en aan de behoudende te genhanger, het Contact Rooms-Katholieken, dat zich ook niet had gemeld. Daarover neemt het bestuur pas na de LPO-bijeenkomst van dit weekeinde een beslis sing. Om vergadertechnische redenen was dat deze week niet mogelijk, aldus de woordvoerder van de RK Kerk provincie. De voorzitster, M. Koopman-Goumans, wil zo'n besluit niet nemen zonder alle leden van het be stuur te hebben gehoord. DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON CeLL-EWTEKoRT .STEEDS voor DE B'JLMERBAjeS STAAT EEN FiLE VAM 10 KILOMETER.voor HET fcElVARiNS iM armhem 8 kilometer, de KOEPEL- 6evafm(bENliS iM HAARLEM 6 kilometer.... Uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv. DIRECTIE. B.M. Essenberg, G.P. Arnold (adj), J. HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor. Frans Nypels. Henk van der Post (adj) OMBUDSMAN R D Paauw, tel dag. 9.30- 30 uur 071 -356215, of per post. HOOFDKANTOOR KLACHTEN BEZORGING ma t/m vrij 18.00-19.301 zat. 10 00-12.00 uur. Tel HET WEER HANS VAN ES Zachtere lucht De meteorologische winter (1 de cember-1 maart) is met 'frisse' moed van start gegaan. Op de meeste stations in het westelijk kustgebied reikte het kwik niet ho ger dan 4 a 5 graden, terwijl in het zuiden van het land nog circa 8 graden werd gehaald. De sluier van mist en laaghangende bewolking, die de laatste dagen voor zulk don ker weer zorgde, werd in de loop van de dag opgelicht. Bij een lage winterzon bleef het nevelig; er dreef alleen wat ijle cirrusbewol- king over. Na zonsondergang be gon zich in de buurt van vaarten, sloten en boven weilanden grond mist te vormen, terwijl het kwik af zakte in de richting van het vries punt. Niet alleen bij ons, maar boven een groot deel van het Europese conti nent is het de laatste dagen flink afgekoeld. Een hogedrukgebied met centrum boven Midden-Euro pa zorgt er voor, dat er weinig stro ming heerst. Hierbij koelt alleen de onderste luchtlaag af. De uitwisse ling met de hogere luchtlagen wordt tegengegaan omdat zich daar warmere luchtlagen bevinden. Als deze situatie lang aanhoudt, verzamelen zich in de onderste paar honderd meter allerlei afval- produkten, afkomstig van industrie en verkeer en kan wintersmog op treden. Maar er komt verandering; oceaan depressies komen dichterbij, waar door de huidige, rustige weerssitu- atie ten einde loopt Op de nade ring van een eerste front, dat nog niet erg actief is, begint de wind op te steken uit zuid tot zuidwest, waarbij langzaam aan weer zachte re lucht van de oceaan wordt bin nengeleid. De komende nacht is het al wat minder koud en morgen overdag bereikt het kwik weer waarden van ongeveer 9 graden. Regen van enige betekenis wordt ervan dit front nog niet verwacht. Zondag komt de Atlantische straal- J stroom op toeren en stuurt een kleine, actieve depressie naar de Noordzee. Wind en regen geven dan weer de vertrouwde, herfstach tige sfeer. De wisselvalligheid houdt ook volgende week aan; het kwik ligt een paar graden boven de norm voor begin december. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: n Ierland: kouder. Zweden: Vooral in kenvelden, in het naast opklaringen plaatse lijk ook mist. Vrijwel overal droog. Middagtempera- tuur op veel plaatsen en kele graden boven vriespunt. Denemarken: Droog weer met zowel wol kenvelden als zon. Moge lijk mist. Middagtempera- tuur ongeveer 4 graden. Engeland, Schotland, Wales Van het westen uit meer bewolking, later gevolgd door -regen. In Engeland en Schotland vandaag nog af en toe zon en droog. In het westen vooral morgen.veel wind. Middagtemperatuur rond 12 gra den maar vandaag in het oosten enkele graden lager. België en Luxemburg: Vandaag af en toe zon en droog. Morgen van het westen uit wat meer bewolking en later mogelijk regen. Middagtempe ratuur vandaag ongeveer 6 graden; mor gen iets oplopend. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag perioden met zon, droog en 's ochtends eerst nog plaatselijk mist. Morgen in het westen meer bewolking, later gevolgd door regen. Middagtempe ratuur ongeveer 9 graden maar in de de partementen in het westen en zuiden Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. WEERRAPPORTEN Perioden met zon maar langs de kust vooral vijdag ook wolkenvelden. Vrijwel overal droog. Middagtemperatuur tussen 18 en 21 graden. Madeira: Af en toe zon en vooral vandaag nog een enkele regen- of onweersbui. Middag temperatuur ongeveer 21 graden. Spaii* station «eet Perioden met zon en droog. Aan de Cos ta's in het zuiden en oosten ook kans op Amsterdam onbew een bui. Middagtemperatuur in het bin- De Bilt onbew. nenland ongeveer 14 graden, aan de Deelen onbew. kusten en in Andalusië maxima tussen Eelde onbew. 16 en 20 graden. Eindhoven lichtbe Canarische Eilanden: Den Helder lichtbe Perioden met zon en voornamelijk van- Rotterdam onbew. daag nog kans op een regen- of onweers- onj'®w bui. Middagtemperatuur ongeveer 23 "ge" Sraden- Zrïn Droog en vrij zonnig. Maxima vlak aan Barcelona zwaart zee ongeveer 20 graden. ger|,jn onbew Zuid-Frankrijk: Soedapest onbew Droog en perioden met zon. Vooral aan Bordeaux lichtbe de Middellandse Zee-kust ook wolken- Brussel onbew velden. Middagtemperatuur van onge- Cyprus weerhc veer 13 graden rond Bordeaux en op het Dublin zwaar b Centraal Massief tot 16 langs de Mid- Frankfurt onbew. Mallorcaenlbiza: Perioden met zon en droog. Middagtem peratuur ongeveer 18 graden. Italië: In de Po-vlakte plaatselijk mist. Verder droog en flinke zonnige perioden, langs ZATERDAG 3 DECEMBER 1994 Zon- en maanstanden Zon op 08.28 Zon onder 16.27 Maan op 08.41 Maan onder 17.17 Waterstanden Katwijk Hoogwater02.49 15.09 Laag water 10.51 23.25 Weerrapporten 01 december 19 uur: de Adriatische kust ook wolkenvelden. Middagtemperatuur van 8 graden in hardnekkige mist tot 18 op Sicilië. Mid- dagtemperaturen langs de Adriatische Zee rond 11 graden, morgen iets hoger. Griekenland en Kreta: Vandaag wolkenvelden en plaatselijk re gen, in het noorden kans op sneeuw. In het westen droog en geregeld zon. Op de Egeïsche Zee waait een stevige noorden wind. Koud met maxima van 5 graden in het noordoosten tot 13 op de Ionische Eilanden. Morgen vrijvyel overal droog. temperaturen. Turkije en Cyprus: Op Cyprus en mogelijk ook langs de Turkse westkust vandaag wolkenvelden en een enkele bui. Verder droog en pe rioden met zon. Langs de Turkse west en zuidwestkust veel wind. Middagtem peratuur van 5 graden rond de Dar- danellen tot 13 op Cyprus. daar enkele wolkenvelden of mist. Mid dagtemperatuur 2 tot 7 graden, in Beieren lokaal enkele graden hoger. Zwitserland: Perioden met zon, ook hier en daar wol kenvelden. Droog. Maxima in de dalen meest,tussen 6 en 10 graden. Oostenrijk: Droog en tamelijk veel zon. Middagtem peratuur in de dalen van 2 tot 6 graden. Luxemburg zwaar bew. Madnd onbew Malaga licht bew Mallorca onbew. no 3 16 3 0.0 Warschau onbew w7/ 11 2 0.0 BOES

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 18