Leiden Janmaat rekent af met CD in Leiden Bouwer Burgy wacht vol ongeduld op vergunning Ketsende hockeyballen ergeren buren sportpark Roomburg Jury klaart klus Grote consternatie in Volkshuis door 'komst' omroepen Poiitierammer Begraafplaats Zijlpoort in oude luister hersteld VRIJDAG 2 DECEMBER 1994 den haag/leiden hans koenekoop „Het is soms alsof er een mi trailleur aan de gang is." Leide- naar .C. Voorhorst van de Roomburgerweg ergert zich groen aan geel aan de hockey ballen die elke training op sportpark Roomburg tegen de houten doelen ketsen. De hak- kerige knallen klinken volgens hem tot in de wijde omtrek door. Hij is niet de enige die er last van heeft, ook de bewoners van de sjieke huizen aan de Ha- zewinkelstraat storen zich aan die hierriemakende hockeyers. Gisteren waren de omwonen den bij de Raad van State met het verzoek om in te grijpen. Want bleef het maar bij ket sende ballen. Hockeyclub Roomburg bezorgt de omwo nenden nog veel meer last. Zo zouden de lichtmasten op het sportpark nog meer de huizen van de Hazewinkelstraat in de schijnwerpers zetten dan de hockeyvelden verlichten. „Een paar van die palen zijn opzette lijk schuin geplaatst. Er vallen allemaal slagschaduwen in de huizen. De gemeente heeft ooit een keer metingen verricht, maar dat precies op de verkeer de plaats gedaan", verwoordde natuurkundige A. van Raan de klachten namens de omwonen den. Volgens Voorhorst licht de club ook de hand met de café vergunning. „De club mag zes feesten per jaar geven, maar dat zijn er dus veel meer. De mu ziek loeit tot diep in de avond door, terwijl deuren en ramen van de kantine openstaan. En mij, als buurtbewoner, van te voren waarschuwen is er niet bij. Ik weet niks van hockey, al leen van de overlast die ik er van heb. En ik begrijp niet dat daar niets aan kan veranderen." „Na elf uur 's avonds is de ge luidsinstallatie bij ons uit. Als omwonenden dan nogjnuziek horen, komt dat vast uiLautora- dio's", antwoordde voorzitter R.J. van Etten van hockeyclub Roomburg. Hij was op dezelfde zitting aanwezig met een heel ander verzoek aan de Raad van State. Zijn club wil voortaan ze ven feesten per jaar geven in plaats van zes en daarvoor moet Monument Het rijtje namen op hetverzetsmonu- ment aan de Julianalaan in Voorschoten wordt waar schijnlijk uitgebreid. de gemeente de vergunningen aanpassen. „Het sociale gebeu ren speelt bij onze club een be langrijke rol. En we willen alle groepen, junioren, senioren en veteranen, hun eigen feest gun nen. Vandaar dat we het aantal feesten willen uitbreiden." Ambtenaar N. Kettenis van de gemeente Leiden was de derde die zijn zegje mocht doen te genover staatsraad mevrouw Snackbar Snackbar Woody I aan de Bateweg in Woubrugge kan mogelijk toch openblijven. De rech ter heeft echter het laatste woord. Leythen. Hij vroeg haar geen van beide verzoeken in te willi gen. Ook al beaamde Kettenis dat de hockeyers hun trainin gen laat in de avond plegen af te ronden met een 'gerichte doel- training' waarbij de ballen kei hard tegen de houten plank achter in het doel knallen. „Maar daar moet een eenvoudi ge oplossing voor te bedenken 17 Beatles Muzikant en pop journalist Jan van der Plas uit Katwijk vindt de nieuwe CD's van de Beatles niet wereldschok kend. Over de lichthinder zei hij dat de lampen weliswaar niet hele maal goed staan afgesteld, maar dat geen sprake is van onaccep tabele hinder. „De metingen vallen binnen de norm." Nog korter was Kettenis over het ver zoek van de hockeyclub: „Het is niet de bedoeling dat Room burg meei feesten mag geven dan andere sportverenigingen. De gemeente vindt zes keer vol doende." Staatsraad Leythen doet'8 de cember uitspraak. De kritiek, die de kring Leiden op de slechte organisatie bij de Centrumdemocraten heeft geuit, is partijvoorzitter H. Janmaat in het verkeerde keelgat geschoten. Die 'on ontkoombare conclusie' trekt kringvoorzitter M. Giesen uit de gebeurtenissen van de laatste tijd. „Dat is het enige wat ik kan bedenken waarom Janmaat zo de pik op 'Lei den' heeft." De kringvoorzitter sluit niet uit dat het Jan maat vooral om hem gaat. „Ik heb me dikwijls kritisch uitgelaten." Met Janmaat zelfheeft hij de af gelopen tijd één keer telefo nisch contact gehad. „Hij deed heel ontwijkend maar ontkende niet dat hij bij de Haagsche Schouw is geweest, afgelopen weekeinde. Als je eigen voorzit ter moedwillig de kringvergade ring verhindert, houdt alles op", aldus Giessen. Janmaat heeft volgens Giesen een rondleiding gekregen en aangekondigd dat er een verga dering van een 'extreem-rechtse organisatie' op komst was. „Al leen al het feit dat hij die term gebruikt. Zo moet je jezelf niet betitelen." Giesen verdenkt Janmaat er ook van dat deze opdracht heeft gegeven de uitnodiging voor de geheime kringvergadering op 7 december in de Haagsche Schouw naar het Leidsch Dag blad te faxen. De handelwijze van Janmaat is volgens Giesen tekenend voor de wrakkige organisatie bij de CD. „Dat de voorzitter een ver gaderzaal inspecteert, daar kan ik gedeeltelijk inkomen. Maar dat hij dat doet zonder ons me deweten, is op z'n zachtst ge zegd vreemd. Op de vergade ring willen -wij een nieuw be stuur kiezen. Janmaat wil dat klaarblijkelijk voorkomen maar hij laat dat op een zeer eigen aardige manier weten." Giesen gaat niet in op de vraag of en wanneer de kring en de afdeling Leiden zich gaan beraden over de toekomst. Niet uitgesloten is dat de CD ermee stopt in Leiden. Onbekend is of het de bedoeling is dat de hui dige twee Leidse CD-raadsle- den, over wie Giesen 'tevreden' is, dan onder een andere vlag doorgaan. Bedrijfsleider F. Schohaus van de Leidsche Schouw zegt de vergadering te hebben geannu leerd, mede op advies van de politie. De zaal was op naam van Giesen geboekt en Scho haus wist toen nog niet dat het om een CD-vergadering ging. Janmaat zelf en krante-publica- ties schudden hem wakker. Een gezelschap van 80 mensen dreigde zijn bijeenkomst op 7 december te annuleren als de CD in hetzelfde gebouw bijeen zou komen. „We willen hier geen Lissese toestanden." Schohaus zegt nog geen reac tie binnen te hebben van de CD. Als de Centrumdemocraten doorzetten, wil hij er een zaak van maken. „Ik kan niets doen om de veiligheid van de men sen te garanderen. Overigens, om dezelfde reden kan burge meester Goekoop de vergade ring verbieden. In theorie sta ik niet sterk want een zaaleigenaar kan niet zo maar eenzijdig an nuleren. De tekst van de uitno diging is in mijn voordeel. Er wordt op discretie over de ver gaderplaats aangedrongen. Daarmee geeft de CD zelf te kennen dat de veiligheid in het geding is." Partijvoorzitter Janmaat is onbereikbaar voor commen- Steunpunt studie financiering open leiden» eric de jager Studenten met vragen over stu diefinanciering kunnen tegen woordig tereent aan de Leidse Parmentierweg. Daar opende het steunpunt studiefinancie ring gisteren zijn deuren. In toespraken waarschuwden studentendecaan A.W. Smits van de rijksuniversiteit Leiden en hoofddirecteur C. van Eyke- lenburg van de Informatie Be heer Groep, het onderdeel dat verantwoordelijk is voor de uit voering van de wet op de stu diefinanciering, de medewer kers van het steunpunt voor zware tijden. „Het wordt een zwoele lente", voorspelde de hoofddirecteur. Het steunpunt moet studen ten in Leiden en omgeving bij staan in het ontwarren van de ingewikkelde regelgeving om trent de studiefinanciering. Van Eykelenburg toonde zich welis waar tevreden met de goede huisvesting en de verbeterde bereikbaarheid van de nieuwe vraagbaak, maar wees tevens op de problemen die voor studen ten zullen rijzen als de bezuini gingsplannen van het 'paarse' kabinet worden doorgevoerd. Hij benadrukte dat de Infor matie Beheer Groep slechts uit voerder van de wet is, en daar door ook overgeleverd aan de grillen van de regering: „Als de politiek wenst dal wij voortdu rend veranderingen doorvoe ren, moet ze er ook rekening mee houden dat de dienstverle ning en efficiency onder druk komen te staan." leiden Schilderes Janneke Brinkman (rechts) en tekenlerares Sonja Wagemans (links) moesten gisteravond in het Gulden Vlies aan de Bree- straat zo'n 250 tekeningen van kinderen uit Leiden en het Nicaraguaanse Juigalpa doorwerken. De vrouwen hebben de klus geklaard en twee winnaars aangewezen. Hun identiteit wordt op vrijdag 9 december bekendgemaakt aan boord van de Broeiboot, een varende tentoonstelling van Milieudefensie. De tekenwedstrijd is een initiatief van de stedenband Leiden-Juigalpa. Een Leidse afvaardiging van de stedenband heeft onlangs de honderd inzendingen uit Juigalpa meegenomen naar de Sleutelstad. De twee winnaars, een uit Leiden en een uit Juigalpa, krijgen een T-shirt met hun eigen tekening en die van de andere winnaars erop. foto •holvast/mark lamers Overval op seksshop leiden Bij een overval op een seksshop aan de Rijnstraat is gis teravond ongeveer 1500 gulden buitgemaakt. De eigenaar is bij de roof meermalen met een stok op het hoofd geslagen. Hij liep geen blijvend letsel op. Ontstreeks 22.30 meldden zich twee mannen in de zaak om een filmpje te bekijken. Tegen sluitings tijd, toen er geen klanten meer waren, bedreigde het duo de ei genaar met een mes en een wapenstok. De man werd geslagen en beroofd van het geld. De twee overvallers sneden de telefoon kabel door. De eigenaar kon een goede omschrijving van de overvallers geven. Illegaal vuurwerk gevonden leiden Een grote hoeveelheid illegaal vuurwerk is gisteren in beslag genomen op het terrein van het slachthuis aan de Pas teurstraat. Het zogeheten vuurwerkteam van de politie door zocht gistermiddag een aantal bedrijfscabines nadat eerder deze week in een daarvan al een kleine partij illegaal vuurwerk was aangetroffen. Ditmaal ging het om 1060 kilo. De politie verwacht binnenkort verdachten aan te houden. Zakkenrollers op koopavond leiden Zakkenrollers hebben gisteren tijdens koopavond toege slagen op de Haarlemmerstraat. Bij de politie kwamen zes per sonen aangifte doen. Het grootste geldbedrag dat werd gerold was 950 gulden uit de zak van een 29-jarige Leidse man. Een 39- jarige man uit Istanbul raakte bijna 500 gulden kwijt en een aan tal Turkse bankpasjes. Snorfietsster gewond na aanrijding leiden» Een 38-jarige Leidse snorfietsster is gistermorgen ge wond geraakt aan armen en benen nadat zij was aangereden. Zij reed op de Oude Singel, toen er vanaf de Koolstraat een 22-jari- ge Leidse automobilist rechtsaf de Oude Singel opkwam. Er ont stond een aanrijding. De vrouw moest worden overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. Het gerechtshof in Den Haag heeft een 31-jarige Leidenaar gisteren tot anderhalf jaar ge vangenisstraf veroordeeld, waarvan een half jaar voorwaar delijk. Ook wordt zijn rijbewijs voor een periode van drie jaar ingenomen. De man ramde in februari 1993 tot drie keer toe een politie-auto op de kruising Saffierstraat/Smaragdlaan. Hem werd poging tot doodslag ten laste gelegd. De straf is vrijwel overeenkomstig met de eis van de officier vai^ justitie. Het terrein aan de Morsweg is bouwklaar. Wat bouwbedrijf Burgy betreft, gaat de eerste paal van zijn nieuwe fabriek nog liever vandaag dan mor gen de grond in. Maar Burgy moet geduld heb ben. Door de bezwaren van H. Blikman, de laatste bewoner van het beruchte complex Mors weg IV, mag de gemeente Leiden nog niet de ver eiste vergunningen afgeven. De gemeente en Burgy probeerden gisteren bij de Raad van State de schorsende werking van de bezwaren van Blikman op te heffen. Ambtenaar N. Kettenis stak zijn ergernis over het afwezigzijn van Blikman op de zitting niet onder stoelen of banken. „Die man hangt voor elk wissewasje aan de telefoon en nu het er op aan komt, is hij er niet." Directeur K. Burgy hamerde op de onzin van de bezwaren van Blikman. „Hij denkt hinder te on dervinden van lawaai uit de timmerwerkplaats. Maar die is helemaal aan de andere kant van het gebouw gepland. Zo dicht mogelijk tegen de Lely- Iaan laan. Ik denk dat het verkeer op die weg meer herrie maakt." Ook bezwaren als stankover last, vervuiling en schade aan zijn woning wuifde Burgy weg als onzin. Bovendien, zo zei Burgy tijdens de zitting van gisteren, is verhuizing hard nodig. Aan de Van Speykstraat is het bouwbedrijf uit zijn jasje ge groeid. „Alles staat op en over elkaar gestapeld, we moeten zelfs het dak gebruiken als opslag plaats." De fabriek van Burgy komt op de plaats waar voorheen een rij kraakpanden stond. Afgelopen voorjaar zijn die panden ontruimd en kort daarna gesloopt. Drie huizen staan nog overeind, waar van Blikman nog steeds het middelste bewoond. Hij weigert vrijwillig zijn woning te verlaten. Ket tenis kondigde aan dat de gemeente binnenkort een onteigeningsprocedure start. De Raad van State doet uitspraak op 6 decem ber. Een heuvel van donkere aarde toont aan waar de stoffelijke resten liggen van honderden Leidenaars, die bij opgravingen aan het Vrouwenkerkplein zijn gevonden. De botten en andere resten hebben twee weken gele den op de rooms-katholieke be graafplaats bij de Zijlpoort een laatste rustplaats gekregen. Vol gend jaar - als de grond vol doende is verzakt - wordt met een beeld en een gedenkplaat de laatste eer aan de onbekende Leidenaars bewezen. Sinds de begraafplaats in 1985 opnieuw is opengegaan is er veel veranderd op het pitto reske plekje, dat minder be kendheid geniet dan de illustere begraafplaats bij de Groenesteeg. D. van Duijn, sinds 1988 beheerder, heeft een deel van de oude graven ge ruimd en nette paden aange legd. „Toen ik hier kwam lag er naast de poort een grote vuil nishoop, lagen stenen scheef en waren graven verzakt. Boven dien waren er geen paden. Vroeger was het normaal dat mensen over andermans graf heen liepen. Tegenwoordig kan je dat niet meer maken." Een deel van de graven is voorzien van een rode stip. Van deze* graven zijn de rechten reeds lang verstreken. Bij de in gang van de begraafplaats staat dan ook een waarschuwing. Als de familie niet reageert of er geen familie meer is, worden deze graven binnen een jaar ge ruimd. „Zo nauw neem ik het niet, hoor", zegt Van Duijn. „Ik wacht vaak wat langer. Het gaat me er vooral om te ontdekken of iemand nog interesse voor zo'n graf heeft." Bij het 'eeuwigdurende' pries ter- en zustergraf staat een le- Beheerder D. van Duijn: „Veel katholieken willen hier toch begraven worden." vensgroot beeld van Jezus dat zojuist door een kunstenaar is gerestaureerd. Van Duijn is trots op het resultaat. Ook de beel den van Johannes en Maria, die momenteel onder handen wor den genomen, zullen binnen kort op hun sokkel terugkeren. Het schitterende kapelletje, waarin talrijke kaarsjes bran den. ruikt nog naar verf. In 1968 werd het kerkhof ge sloten, omdat het vol was. Plan nen om van de begraafplaats een parkje te maken leden schipbreuk. In 1985 besloot de stichting, die de begraafplaats beheert, de dodenakker weer open te stellen. „Veel katholie ken wilden hier toch wel begra ven worden. Bovendien raakte het reservepotje voor het be heer van de begraafplaats leeg. •Door haar opnieuw open te stellen, kon men de begraaf plaats opknappen en een be heerderaanstellen." De begraafplaats beschikt over 450 algemene en 200 fami liegraven. Het verbaast Van Duijn dat nog steeds zoveel lei denaars niet weten dat de be graafplaats opnieuw in gebruik is genomen. En dat terwijl er toch 60 tot 80 begrafenissen per jaar plaatshebben. De beheerder gaat er vanuit dat een situatie zoals in 1968 zich niet opnieuw zal voordoen. De begraafplaats zal nooit meer vol raken, omdat graven sneller worden geschud. Graven wor den voor een kortere periode gehuurd dan vroeger gebruike lijk was. Van Duijn heeft daar overigens gemengde gevoelens over. Algemene graven bijvoor beeld, kunnen na tien jaar reeds foto hielco kuipers worden geruimd. „Dat is te kort. Dan is de familie er emotioneel nog te zeer mee verbonden." Soms heeft van Duijn moeite met het ruimen van graven. Bij kindergraven kan hij het niet over zijn hart verkrijgen om grafsteentjes te verwijderen. Soms wordt er jaren niet meer naar een graf omgekeken, maar keert plotseling een oude moe der of een zus van het gestorven kindje weer naar het graf terug, zo is zijn ervaring. „Dan ben je dankbaar dat het steentje er nog staat." Een berichtje op de kabelkrant heeft voor grote consternatie gezorgd bij de medewerkers in het Volkshuis en het daaraan vastgelegen Dijk 33. Omroep Holland Centraal, een samengaan van Freeiuave, Rijnland en SOL, gaat zich vestigen in het Volkshuis aan de Apo- thekersdijk, zo staat te lezen. Het on aangenaam verraste personeel van het Volkshuis heeft naar aanleiding hier van opheldering gewaagd aan het be stuur van LWO (Leidse Welzijnsorgani saties). Holland Centraal is de nieuwe naam van de drie genoemde, regionale radio makers die hebben besloten te fuseren. De omroep splitst zich op in twee tak ken, een voor Leiden en omstreken en een in Lisse voor de Bollenstreek. Op de kabelkrant staat (pagina 279) te le zen dat Holland Centraal studio Leiden zich vestigt in het Volkshuis en dat daarin ook de Leidse studio van Radio West komt. Verder staat er op die pagina dat een kleine verbouwing op 1 januari begint waardoor de omroepen op 1 april hun intrek kunnen nemen. De stelligheid van het bericht is rauw op het dak van de medewerkers van Volkshuis en Dijk 33 gevallen. Zij wisten niets méér dan dat er eventueel in de toekomst sprake is van een verhuizing. De LWO - een samengaan van Soci aal Kultureel Werk in Leiden (SKIL), stichting Welzijn en de Vrijwilligers- centrale - kwam gisteren al in het nieuws omdat het herplaatsen van per soneel als gevolg van de fusie reeds tot wantoestanden heeft geleid. Daar komt deze kwestie nog eens overheen. Directielid K. Schouten van SKIL kent dit geval. „Het gaat om een mis verstand en daar zijn de betrokken personen ook van op de hoogte ge bracht. Alleen de mógelijkheid van een verhuizing wordt bekeken door de om roepen, LWO en de stichting die het gebouw van het Volkshuis beheert. Maar er is zeker nog geen definitief be sluit gevallen", aldus Schouten. „Dat bericht moet eigenlijk van het scherm af', zegt fusie-voorzitter II. Suurbier van Holland Centraal. „Het is inderdaad een beetje voorbarig. Pas volgende week wordt duidelijk of er ruimte genoeg is in het Volkshuis en weten we meer", aldus Suurbier. krijgt jaar cel

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17