Barbara den Uyl (inderdaad, de dochter van...) gaf twintig jaar geleden les op het Mondriaan Lyceum in Amster dam-West. Het afgelopen jaar was ze er weer te vinden, dit keer in de hoedanigheid van film maakster. Een jaar lang volgde ze met een film ploeg twee HAVO-klassen op de middelbare school waar 90 procent van de onderbouw-leer- lingen bestaat uit allochtonen. Leerlingen verdrukt tussen twee culturen Beatles-dag op Radio 10 Gold Corry Konings jubileert in een uitverkocht Ahoy' P Rtv show Dennie Christian laat Schlagerfestival herleven Joanna Johnson keert terug in 'The Bold and the Beautiful' VRIJDAG 2 DECEMBER 1994 Documentaire over Mondriaan Lyceum in Amsterdam-West Scène uit de documentaire 'Met een zoen van de leraar". AMSTERDAM MONIQUE BRANDT Het resultaat, getiteld Met een zoen van de le raar, wordt door de VARA op donderdag 15 en 22 december op het scherm gebracht. Het eerste deel gaat over de leerlingen van een HAVO 2-klas, deel twee neemt de belevenissen van een HAVO 4-klas onder de loep. De film kwam tot stand met financiële steun van het Stimuleringsfonds Ne derlandse Culturele Omroepprodukties. Den Uyl wilde met de film een antwoord geven op de vraag hoe het lesgeven is veranderd door de toename van de verschillende nationaliteiten. Een conclusie wordt in de film niet getrokken, maar de kijkers krijgen wel een duidelijk beeld van de moeilijkheden waarmee 'deze kinderen van twee culturen' kampen. Ook is de film vol gens Den Uyl 'een poging tot contact: hoewel on ze samenleving steeds gemêleerder wordt, blijft er een grote afstand tussen de verschillende cul- Hoe groot die afstand is, blijkt duidelijk uit de film. Een paar oudere leerlingen zijn in discussie verwikkeld met Den Uyl. Ze willen weten 'waar om er eigenlijk alleen buitenlandse leerlingen ge filmd worden'. Den Uyl antwoordt hen dat ze het leuk vindt om te laten zien hoe goed het op het Mondriaan Lyceum gaat met al die nationalitei ten, maar dat ze door de leerlingen op school wantrouwend wordt bejegend. Een leerling: „Ja, iedereen zegt altijd tegen ons, wij doen niet mee aan die discriminatie. Maar iedereen wantrouwt ons. Vind je het dan gek dat wij jullie wantrou wen?" Beleid De school in Amsterdam-West heeft haar beleid geheel afgestemd op de aanwas van allochtone leerlingen. Er wordt extra aandacht besteed aan de eigen taal en aan Nederlands als tweede taal. Alle leraren volgden cursussen om te leren hoe zij hun lesinhoud in begrijpelijker Nederlands kun nen overbrengen. Een compleet team van lera ren, mentoren, coördinatoren, tolken en vertrou wenspersonen begeleidt deze leerlingen. Door veelvuldige contacten met ouders van leerlingen, al dan niet via een tolk en begeleiding die al be- NI AMSTERDAM Bij Radio 10 Gold staat de programmering aanstaande maandag geheel in het teken van The Beatles. Van 7.00 uur tot 19.00 uur brengt het com merciële radiostation alle grote hits van de Fab Four ten gehore. Tevens wordt er ruimschoots aandacht be steed aan de privélevens van John I.ennon, Paul McCart ney, George Harrison en Rin- go Starr. Het kwartet uit Liverpool scoorde in 1962 hun eerste nummer een-hit met Please Please Me. Tot 1969 regeerde The Beaües de hitparades in vrijwel de hele wereld. Door platenmaatschappij EMI werd woensdag een nieuw album Live at the BBC uitgebracht, waarop maar liefst 56 nooit eerder uitgebrachte Beatles-opna men prijken. Onder meer de ze CD wordt op Beades-Dag door Radio 10 Gold onder de luisteraars als prijs uitge loofd. Tom Mulder presenteert tussen twaalf en een de Beatle-Top 30, samengesteld door vaste Radio 10-luiste- raars. Alle grote hits van The Beatles worden maandag ten gehore gebracht bij Radio 10 Gold. foto'archief gint binnen de lessen, probeert de school tot zo goed mogelijke resultaten te komen. Een van de coördinatoren, een lerares, volgen we in haar bemoeienissen met HAVO 2-leerlin- gen, tevens de slechtste klas van de school. „Als het zo doorgaat, blijven 14 leerlingen in ieder ge val zitten", constateert de coördinator. Ze spreekt met de andere leraren af dat de klas strenger moet worden aangepakt. Vooral de jongen Tefik vormt een probleem. Hij is met grote regelmaat afwezig. „Beetje ziek." El ke keer als hij weer op school komt heeft zijn on vermoeibare en opvallend betrokken lerares een gesprek met hem omdat ze de reden achter zijn veelvuldige afwezigheid wil weten. Ze stuurt hem naar de schoolarts om erachter te komen of hij li chamelijk niet in orde is, in de lerarenvergadering wordt met andere leraren besloten tot een be paalde aanpak, en in een gesprek met zijn moe der - via een tolk - wordt het probleem weer aan gestipt. Uit het gesprek blijkt dat alleen de vader overwicht heeft op Tefik, maar van hem mag de jongen alles. Zijn moeder lacht wat wanhopig naar de lerares. „Hij luistert niet. Vader vindt alles goed van hem. Hij gaat om 24.00 uur naar bed." Voorkennis In aflevering 2 worden HAVO 4-leerlingen ge volgd. Zoals Hannae, een Marokkaans meisje dat van school afwil omdat ze geen vriendinnen meer heeft. Ze heeft daarbij het vooruitzicht van een huwelijk met een jongen uit Marokko, voor haar een goede manier om los te raken van de verstik kende thuissituatie, waarin ze geen enkele priva cy heeft. Leraren proberen haar in vaak emotio nele gesprekken te overtuigen dat ze geen goede beslissing neemt. Opvallend is dat de oudere leerlingen zich heel sterk bewust zijn van hun achtergrond en het be lang van een eigen identiteit. Ze hangen tussen twee werelden in, zoals Hannae, die thuis een hoofddoek moet dragen en daar geen Nederlands mag praten. Of zoals een Marokkaanse jongen zegt: „Als ik me helemaal als Nederlander ga ge dragen, verlies ik het respect van de Marokkaanse gemeenschap." Ze proberen allemaal een zo goed mogelijk evenwicht te vinden in die situatie. Op school wordt veel gepraat over het zoeken naar dat even wicht, over geloof, verliefdheid en over hoe ze hun toekomst zien. „Dat is belangrijk", zegt de le raar maatschappijleer. „Dit is immers de eerste generatie allochtonen die naar de HBO of de uni versiteit gaat." 22 decern- KERKRADE GPD Dennie Christian heeft als sa mensteller, presentator en zan ger de artiestenploeg voor het nieuw leven ingeblazen Schla gerfestival 1995 bijna rond. Aar dig nieuwtje is dat zo goed als zeker Uwe Hübner, de presen tator van de maandelijkse ZDF- Hitparade, aanwezig zal zijn op de 23ste editie van de twee daagse muzikale happening van het Duitse lied. Het ligt in de bedoeling dat ook Hübner een aantal Schlagersterren zal aan kondigen. Het festival heeft plaats op 8 en 9 september 1995 in de Rodahal van Kerkrade. Omdat de TROS na twintig jaar niet langer bereid was de hoge technische produktiekos- ten, voortvloeiende uit de TV- opnamen, te bekostigen, werd in 1993 een punt achter het Schlagerfestival gezet. Maar na een onderbreking van een jaar (september 1994 werd overge slagen) wilde de Rodahal deze inmiddels gevestigde muzikale traditie in ere herstellen. Na ge sprekken met Dennie Christian werd het festival van de in 1991 overleden initiatiefnemer Harry Thomas van een roemloze on dergang gered en nu dan op nieuw leven ingeblazen. Weliswaar ontbreken met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid volgend jaar de televisiecamera's op het Schla- gerfestival, het programma dat Dennie Christian heeft samen gesteld doet zeker niet onder voor dat van voorgaande jaren. Dennie Christian blaast het 'Schlagerfestival 1995' weer nieuw leven in. foto archief Vijftien artiesten brengen twee avonden achtereen een identiek programma. G.G. Anderson, Bemd Clüver, Kristina Bach, Jürgen Drews, lbo en Andreas Martin behoren op het 23ste Schlagerfestival in Kerkrade on getwijfeld tot de toppers. Maar ook Andy Borg, Leonard, de door Kristina Bach ontdekte jeugdige Michelle, Michael Morgan, de groep Fernando Ex press en Nadine Norelle zijn voor het schlagerpubliek zeker geen onbekende namen. Nieuw op het Schlagerfestival 1995 is ditmaal Anita Lespoir, die zojuist een nieuwe CD heeft opgenomen met Pierre Kartner als producer. Menige fan van The Bold and the Beautiful pinkte een traantje weg op vrijdag 6 augustus 1993. Caroline Spencer, de dochter van Bill Spencer, stierf aan leu kemie in de armen van haar man Ridge Forrester en daar mee kwam een einde aan Joan na Johnsons rol in deze soap, die alle werkdagen bij RTL 4 is te zien. Joanna wilde haar hori zon gaan verbreden, maar be sloot, ruim een jaar later, om te rug te keren in de serie en op donderdag 8 december 1994 is zij bij RTL 4 voor de eerste keer te zien als Carolines tweelingzus Faith. Bill Spencer blijkt dus twee dochters te hebben gehad, een tweeling, waarvan één als baby is ontvoerd en nooit meer is te ruggevonden. Dit meisje is ech ter opgevoed door een zekere Bonnie Roberts in Texas, die haar de naam Faith heeft gege ven. Bij toeval komt Blake Hayes, de ex-tnan van Taylor Hayes, Ridge Forresters psychi ater, haar tegen in het wegres taurant waar ze werkt en ziet onmiddellijk de gelijkenis met Caroline. Wanneer Blake kran tenknipsels onder ogen krijgt waaruit blijkt dat ooit één van de 'Spencer-tweeling' is ont voerd legt Blake het verband. Hij weet Faith naar Los Angeles te halen waar zij betrokken raakt bij de familie Forrester en uiteindelijk haar echte naam Karen aanneemt. Joanna beschrijft Karen als een totaal andere vrouw dan Caroline: „Ze heeft hele andere nonnen en waarden en haar hele leven wordt op z'n kop ge zet wanneer ze er achter komt wie ze werkelijk is. Karen is ope ner, een vrouw met pit, nogal een verschil met de kuise Caro line." Joanna Johnson speelde de rol van Caroline drie jaar, sinds de eerste aflevering van The Bold and the Beautiful, en is bij RTL 4 vanaf 8 december, elke werkdag van 19.00 - 19.30 uur, opnieuw te zien als Faith, alias Karen. Joanna Johnson, alias Caroline Spencer keert terug in 'The Bold' als haar tweelingzus Faith. fotoarchief De Franse zanger Johnny Holliday heeft een Engelstalige CD op de markt gebracht. foto archief Sting en Johnny Halliday ROTTERDAM GPD orry Ko- nings een ^-ii s kwart eeuw zangeres. Als dat geen reden is om feest te vieren... Wel nu, ons aller Corry geeft op 12 decem ber een jubileum concert in Ahoy' en geen stoel zal onbe zet zijn. „Er waren mensen die dachten dat het nooit zou lukken. Maar er zijn toch zesduizend plaatsen verkocht. Ze is er blij mee, dat zo veel mensen speciaal voor haar de moeite nemen naar het Rotterdam se complex af te rei zen. „Denk niet dat Corry Konings in na volging van Lee To wers, Anita Meijer en René Froger nu ook zo nodig in Ahoy' moet staan. Het is me trouwens wel eens gevraagd. Maar ik heb steeds gezegd: ik doe het niet, mis schien met een jubi leum... Nu zit ik 25 jaar in het vak, reden om daar even bij stil te staan." Overeenkomstig haar persoonlijke wens komen tal van vrienden en beken den, die door de ja ren heen een rol in haar carrière hebben gespeeld, tijdens het de schijnwerpers te staan. Van daar dat haar vroegere begelei dingsband De Rekels op de twaalfde van de twaalfde op treedt. Vandaar ook dat Pierre Kartner, haar ontdekker tenslot te, in de hulde wordt betrokken. „Ook zal er een koortje van Roemeense kinderen zijn. Ik ben immers ambassadrice van de Stichting Samen gaan we verder. En Jorge Castro heb ik als jong talent uitgenodigd. Die hoorde ik laatst weer en toen dacht ik: 'Wat heeft hij toch een mooie stem'. Bovendien vind ik hem uitstekend passen bij de Spaanse dansgroep van Fernan do en José die ik ook heb ge- bij IVO Niehe Zware eisen HILVERSUM GPD De TROS TV Show heeft in de uitzending van vanavond optre dens van Sting en Johnny Halli day. De Franse popster Halliday die lange tijd zijn moedertaal trouw bleef, kwam onlangs met een Engelstalige CD op de markt. Ook gaf hij een optreden in Amsterdam. Halliday zal bij Ivo Niehe een lied ten gehore brengen. Sting brengt niet al leen het nummer When we Dance ten gehore, maar schuift ook bij Niehe aan voor een in terview. Tenslotte zal ook voet baller John de Wolf zijn op wachting maken. (TROS TV Show', vanavond, 21.23 uur, Nederland 2) In Ahoy' volgt Konings de lijn van de dubbel-CD die net uit is: Mooi was die tijd. Daarop staan uiteraard alle hits, maar ook liedjes die minder bekend zijn. „Het is opvallend: op de radio hoor je vrijwel uitsluitend Ik krijg een heel apart gevoel van binnen en Huilen is voor jou te laat. Maar op m'n platen staan nog zo veel andere liedjes. En het gekke is: die worden mooi gevonden door mensen die niet houden van 'mijn' muziek heet." Zingen is bepaald geen een voudig vak, vindt Konings. En al helemaal niet als de keuze is ge- Corry Konings: „Ik denk dat artiesten die lijk hebben." vallen op het Nederlandstalige repertoire. „Het valt niet zo op, omdat iedereen je hier kan ver staan, maar het stelt aan de ar tiest zware eisen. Je kunt dat goed horen als een Nederlandse artiest die altijd in het Engels heeft gezongen opeens in de moedertaal gaat zingen. Op zo'n moment merk je dat hij of zij zich nergens meer achter kan verschuilen. Tenminste, ik hoor dat." Konings begon met optreden in de regio, in Brabant. Ze zong met het bandje The Mooks, dat echt ruige muziek voortbracht. „Maar dat veranderde toen Pierre Kartner me zag optreden. Ik was toen al met De Rekels. Pierre was voor Annie de Reu ver op zoek naar een band die de Heikrekels kon opvolgen. Pierre stelde mij voor aan Annie en zij zei tegen hem: dan moet jij maar een paar liedjes voor haar schrijven." Tijdens het kennismakingsge sprek met Konings informeerde Kartner naar wat haar zoal be zighield. Corry's relaas vormde de basis van de eerste liedjes, die Kartner schreef. „Daar zaten ook wel nummers bij, waarvan je later zegt: 'hoe heb ik die kunnen zingen!' Maar toen na men we Vaarwel, ik zal geen traan meer om je laten op. En in 1969 Mijn stil verdriet en dat was meteen een hit. En op-basis daarvan bouw je verder. Hoe wel, af en toe denk ik: ik zal eens e?n plaat met een totaal ander repertoire opnemen. Ik weet het niet, misschien doe ik het nog wel eens." Parfum De bezoekers van Ahoy' staat op de twaalfde van de twaalfde een verrassing te wachten. Ko nings heeft namelijk haar eigen parfum en haar fans zullen de eersten zijn die er kennis mee kunnen maken. Het luchtje is heel origineel 12/12 gedoopt. „Ik liep al twee jaar met dat idee rond, maar de tijd was nog niet rijp. Dus heb ik gedacht: dat parfum komt nog wel eens. Het is er gekomen, op een merkwaardige manier. Ik had een paar pallets zeep nodig voor Roemenië. Een fan van me werkt op een zeepfabriek. Toen ik daar was, zag ik dat ze zelf geuren maakten. En opeens kwam dat oude idee weer bij me op. En natuurlijk konden ze ook een parfum ontwikkelen. En nu is mijn parfum er dus. Je moet natuurlijk afwachten of, het goed gaat verkopen. Ik ben er hartstildce trots op, maar het moet andere mensen ook aan spreken. Als het lukt, wil ik een hele lijn uitbrengen. Ik ben niet van plan te stoppen met zingen, maar het is altijd leuk om in je bestaan een paar pijlers te heb ben. Maar nu eerst het concert in Ahoy': ik kijk ernaar uit."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14